India waarheen nu? ploeg stoffen Ongezonde discontoofroei ■geschenk Zieke gravin in conflict met Beierse ex-koningshuis en banken Officiële IVOROL Overwerk te zwaar belast TON BEUKEN' speek mm ST. BARBARA Voor Reisgidsen en Taalgidsen SMIT'S mededelingen Woninginrichting Janf- S.E.C.-nieuws Huis Wittelsbacil, Bondsland Beieren en bankiers in staat van beschuldiging. Sensationeel proces. A U S T 1 N U jmm. S T N Twee jongens weggelopen Opendeurdienst R.K. Begrafenisvereniging Pockethall-Boekhandel Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta In honderden dorpen en steden van India wordt thans op grote schaal voed sel verstrekt aan de hongerende bevolking. Voedsel, dat dankzij spontane gif ten van de bevolking van verschillende Europese landen (w.o. Nederland) en de Ver. Staten is bijeengebracht en nu met vliegtuigen en schepen wordt aangevoerd en met treinen en vrachtwagens naar de ergst getroffen gebieden wordt gereden. Mobiele poliklinieken trekken over de stoffige landwegen om vitaminen en geneesmiddelen uit te delen. Allerlei organisaties als Rode Kruis, missie en zending verlenen hulp bij de organisatie van deze activiteiten, die honderd duizenden Indiërs tot aan de maand september, wanneer de nieuwe oogst wordt binnengehaald, van de ergste ontbering zal vrijwaren. De komende 5 jaar zal India 11 miljard dollar aan economische hulp van het buitenland ontvangen, maar nochtans bestaat de vrees dat honger en ge brek voorshands tot de normale" verschijnselen van dit land blijven behoren. Buitenland kan India niet redden In in dia staat men thans voor het probleem de produktie zó op te voe ren, dat er elk jaar 9 miljoen men sen méér kunnen worden gevoed. He laas zijn er allerlei factoren, die de economische groei hier tegenhouden. De conflicten met Pakistan, alsook de vrees voor Chinese agressie, dwingt de regering steeds meer geld te beste den aan defensieve uitgaven, hetgeen uiteraard een belasting betekent voor de toch al magere nationale hulpbron nen. Momenteel besteedt India jaarlijks liefst 1438 miljoen dollar aan defensie. Dat komt neer op 4,3 procent van het nationale inkomen. Mede hierdoor is de buitenlandse schuld van dit land enorm gegroeid. Bedroeg deze in 1955 nog slechts 0.3 miljard dollar, nu is dat 4 miljard dollar. Voor India is boven alles een verbe tering van de betrekkingen met Paki stan van uitzonderlijk groot belang De Duitse expert prof. Baade, die studie heeft gemaakt van de econo mische situatie in beide landen, meent dat wanneer India en Pakistan zou den samenwerken bij de exploitatie van natuurlijke rijkdommen, dit tot reusachtige voordelen zou strekken. Zo zou een goed gebruik van de Brahmapoetra-rivier in de bovenlan den van Assam een periode van wel vaart kunnen inluiden voor dit ge bied en ook voor oost-Pakistan. Voor de uitvoering van dit plan moe ten 35 stuwdammen worden gebouwd om water op te vangen ten behoeve van de opwekking van elektriciteit en voor de irrigatie. Pakistan zou dan moeten bijdragen in de kosten, maar in ruil daarvoor goedkope energie ontvangen. Het ver mogen dat van deze stuwdammen kan worden betrokken wordt op 63 miljard kWh per jaar geschat Dat is meer dan het huidige gebruik van elektri sche energie in India en Pakistan sa men! 70 dollar per hoofd Ook op ander gebied zouden de twee buurlanden kunnen samenwerken. Zo zijn de meeste transportmiddelen tus sen India en Pakistan buiten gebruik gesteld. Het goederenverkeer is on voldoende. Op het gebied van de han del liggen er voor de twee staten enorme mogelijkheden. Pakistan zit te springen om kolen, ijzer, ijzererts, staal en andere mine ralen uit India. In ruil hiervoor zou India aardgas, katoen, rijst, fruit, groente, vis en jute uit het buurland kunnen importeren. De stormachtige stijging van het geboorte overschot in beide landen, die de bevolking van India jaarlijks met 9 miljoen en in Pakistan met 2 miljoen doet toene men, maken een verbetering van de betrekkingen tot een levensnoodzaak. De levensstandaard in India bedraagt momenteel 70 dollar perhoofd van de bevolking per jaar. Zouden de betrek kingen met Pakistan echter verbeterd worden, dan zou volgens prof. Baade India nog voor 1985 een inkomen van 200 dollar per hoofd van de bevolking kunnen bereiken. Verborgen werkloosheid In 1498 landde Vasco da Gama bij Calicute en strooide op Indische bo dem het zaad, waaruit eens de Euro pese levensboom zou opgroeien. Thans is de invloed van de westerse tech niek tot in alle uithoeken van het Aziatische continent doorgestraald. Oude levensvormen lijken gedoemd om te verdwijnen, de nieuwe opvat tingen worden echter moeilijk aan vaard. Dat is een strijd die de ontwikkeling van vele oosterse naties kenmerkt en die in India het sterkst is. In dit land bieden de krachten van het verleden meer tgenstand dan elders, zij zijn niet latent en weerloos, maar levend, dynamisch, strijdbaar. Hoewel de armoede op het platteland veruit het grootst is, verzet de agra rische bevolking zich dikwijls met hand en tand tegen elke poging tot modernisering. De grote meerderheid van de Indische bevolking is werk zaam in de landbouw, in sommige streken tot 80 procent toe! Het klein bedrijf domineert Terwijl in de sow- jet-unie wordt gestreefd naar zeer gro te landbouwbedrijven, die worden ge ëxploiteerd door de staat of door coö peraties van boeren, heeft de overheid in India het kleine landbouwbedrijf juist bevorderd. Zo zijn hier boertjes die er bedrijfjes van een halve hectare op nahouden Van zulke kleine akkertjes, die bovendien minder op brengen in Europa of de Ver. Staten kan men nauwelijks bestaan. Liever gebrek! De ..verborgen werkloosheid" in de Indische landbouw is schrikbarend. Niettemin wil het gros van deze boer- trjes nog liever gebrek lijden op het platteland, dan een redelijk loon In een van de stedelijke fabrieken te verdienen. Men is verknocht aan het leven in de dorpsgemeenschap Psy chische geborgenheid vormt de grond slag van deze vorm van samenleving. Het nieuwe wordt er geweerd, men handelt traditioneel. Maar langzaam maar zekere begint deze wereld met zijn rulstige zekerheden toch uiteen te vallen. Van een echte sanering van de Indi sche landbouw kan evenwel nog niet worden gesproken. Er zijn trouwens geen plannen te bedenken, die op korte termijn een flinke verbetering kunnen brengen. Zware hypotheek De opvatting van Mahadma Ghandl, dat innerlijke vrede belangrijker is dan materiële welvaart, wordt nog altijd door miljoenen orthodoxe hin does aangehangen. Vele hindoes hou den zich niet bezig met de vraagstuk ken van vernieuwing of verbetering in het maatschappelijk bestel, maar alleen met die in de menselijke ziel. Wat betekent maatschappelijke ellen de. als men volgens het leerstuk van het karma nog miljoenen jaren heeft te leven? Temidden van gebrek en armoede be waart de hindoe zijn gemoedsrust, een diep geworteld respect voor de natuur lijke orde der dingen. Hij gelooft hei lig dat hij wiens geest niet door het lijden wordt geschokt, de klaarheid van geest zal verkrijgen. Op die wijze houdt ook de hindoe-intelligentsia zich innerlijk afzijdig van de westerse le vensopvattingen. Dat betekent al evenzeer een rem op elke sociale vooruitgang. Deze erfe nis van het verleden is de zwaarste hypotheek, die op de Indiase cultuur rust. Buitenlandse hulp kan India wel helpen maar niet redden Slechts in de geest van een volk schuilt de kracht een sociale orde te doorbreken. Maar zolang de conserverende krach ten nog zoveel invloed hebben, komt er van een dergelijke „doorbraak" niet veel terecht. Reeds jaren ïang zijn de verslagen van de Nederlandse Bank voorbeel den van uitstekende economische ana lyses, die de toestand van onze natio nale economie volkomen uitgepeld aan ons voorleggen. Het jaarverslag van dr Holtrop over 1965 maakt daar op geen uitzondering. Haarfijn wordt ons verteld dat de geldontwaarding de grote ziekte is waar onze economie aan lijdt. Zeer zichtbaar is de prijsinflatie. waarvan men zeggen kan dat zij er oorzaak van wordt dat het prijspeil zich in een jaar of vijftien gaat ver dubbelen Dat is op zich onaanvaard baar. Ons democratisch bestel is ech ter een resultante van een aantal krachten. De sterkste van die krachten laten echter een Inflatie wel toe en cDaar kunnen de vakmensen in het monetaire en economisch leven niet tegen optornen. van inflatie georepen. door in leven worden Van de zijde der vakbonden is gepro testeerd tegen de hoge belastingtarie ven voor overwerk en vakantiegeld. Deze tarieven zijn nota bene dit jaar andermaal verhoogd, een laat presentje uit de koker van ex-minister Witte- veen Minister Vondeling, de huidige minister van financiën, had destijds als kamerlid fel tegen deze verhoging geageerd en het lag daarom voor de hand dat de vakbond zich in het bij zonder tot hem richtte. De zware belasting op overwerk bete kent inderdaad een rem op de pro- duktiviteit. Heel veel werknemers, voe len er niets voor te gaan overwerken, omdat het eenvoudig te weinig op brengt. Dat geldt in het bijzonder voor die werknemers (en dat is veruit de grootste groep) wier inkomen ligt be neden de 12.000.en die dus de be lasting op overwerk niet kunnen verre kenen met de inkomstenbelasting. Het is toch wel een sociale onrechtvaar digheid, dat het overwerk juist voor degenen die het laagste inkomen heb ben, het minst aantrekkelijk is. Zou het overwerk minder zwaar wor den belast, dan zou er stellig meer animo bestaan om over te werken Bovendien zou men dan een geringer beroep behoeven te doen op buiten landse arbeiders. Tien Nederlanders »eer die willen overwerken, betekent één Turk of Marokkaan minder. Soesterbergsestraat 51A t.o. busstation Soest-Zuid Ook dr. Holtrop staat in dit politieke spel machteloos. Het is echter reeds nu zichtbaar dat door het domineren van groepsbelangen boven het alge meen belang de democratie zelf wordt ondermijnd Het einde is poltieke on rust in een aantal landen, die uit eindelijk kan uitmonden in oorlogs gevaar. De uitslag van de jongste ver kiezingen in Nederland is daarvoor symptomatisch. Looninflatie Dr. Holtrop constateert in zijn ver slag dat de prijsinflatie door drie soorten van geldontwaarding wordt verwekt. Daar is in de le plaats de looninflatie. Deze is een gevolg van het toelaten van loonstijging tot een percentage dat ligt boven de procen tuele toeneming van de produktivi- teit. Als die produktiviteit met 4 procent per jaar oploopt en wij laten het loon met 11 procent stijgen dan wordt de kostprijs van vele produkten aanzien lijk hoger. Deze kostprijsverhoging werkt regelrecht door op de prijzen Zou zij dat niet doen, dan wordt het bestaan aan een aantal minder renda bele bedrijven onmogelijk gemaakt. Die minder rendabele bedrijven maar ook de meest doelmatige proberen tegen de stijging van loonkosten te vechten door arbeidsbesparende ver nieuwingen in hun bedrijf aan te brengen Daarvoor hebben zij echter geld nodig dat zij van banken lenen of opnemen van de kapitaalmarkt. Banken kunnen echter geld scheppen voor zover de besparingen onvoldoen de zijn en daar kan een nieuwe vorm Kooplust Intussen gaan de verkrijgers van ho gere lonen dit geld besteden voor zover zij het niet aan belastingen afdragen. Hierdoor ontstaan kooplust en een grotere afzet. Ook die kooplust en de grote omzetten verleiden het be drijfsleven tot het doen van nieuwe investeringen, dit maal in de richting van expansie. Ook dit geld voor inves tering moet ergens vandaan komen De hoeveelheid beschikbaar bespaard geld wordt minder naarmate de con sumenten meer besteden en minder van hun salaris of loon naar de bank brengen. Een bijzondere rol in dit gehele proces speelt nog de overheid. Deze gaat de ontvangen gelden besteden. Zij kan minder besteden dan zij ontvangt Zij kan ook meer besteden dan zij ontvangt en er aan meewerken dat de geldschepping nog wordt vergroot en de inflatie versterkt. Eigenlijk zijn wij beland in een situa tie waarbij zowel de overheid als de burgers een overbesteding plegen. Waar besteed wordt, blijft de bespa ring achterwege Aan de andere kant nemen de behoeften van het bedrijfs leven aan bespaard geld voor inves teringen steeds toe. De oorzaken daar van hebben wij reeds genoemd. Tekort Het gevolg van dit proces is een enorm tekort aan bespaarde middelen voor kapitaalvorming. Voor het be drijfsleven. Voor de bouw van huizen Voor de overheid om wegen aan te leggen, de recreatie te verbeteren en onderontwikkelde streken van ons land tot een hoger welvaartsniveau te bren gen. De rente gaat stijgen De rente is reeds een tijd lang ge stegen. Het kapitaalgebrek heeft er nu toe geleid dat het disconto van de Nederlandse Bank tot liefst 5 procent moest worden opgetrokken. Dit bete kent dat de algemene rentevoet van al het geleende geld met een half pro cent omhoog gaat. Het ligt in de lijn derverwachting dat er binnenkort 7 procent-leningen zullen verschijnen. Geen enkele boom groeit tot in de hemel. Het economisch proces van voortgaande besteding op hoog niveau zal ergens zijn keerpunt vinden. Steeds stijgende rentelasten kunnen opnieuw prijsverhogend werken. Op nieuw kan het bedrijfsleven trachten de kosten op te vangen. Er komt echter een punt waarbij gezegd kan worden dat buitenlandse produkten goedkoper worden dan de onze. Dan stijgt de invoer terwijl onze uitvoer minder wordt. Dan verminderen de orders bij de industrie, die nu nog voldoende vloeien. Op dat moment zal onze betlaingsbalans zo ongunstig worden dat aan de weg terug niet meer kan worden ontkomen. Wie heeft gelijk? Al jaren lang is betoogd dat dr. Hol trop geen gelijk heeft gekregen. Mis schien zullen ook nu de gevolgen van zijn visie nog niet direct komen bo vendrijven. Maar de taal van de cijfers liegt er niet om. Die maakt ons zichtbaar dat de aan koop van huizen door particulieren straks een onbetaalbare zaak wordt. Die zal ons vertellen dat industriëlen bepaalde investeringen moeten uitstel len. Die zal ons ook nog wel vergasten meer onhoudbare situaties in handel en industrie, die torenhoge lasten voor zich opgestapeld zien. De beurs is een over het algemeen goede graad meter. Die loopt steeds maar achteruit in koershoogte. Het groeitempo van onze economie is reeds lang een onrechtvaardig ver schijnsel voor de trekkers van vaste pensioenen en bezitter van kleine kapitalen. Het zal nu zaak worden die economische groei zelf te handhaven en haar niet met een fikse ruk te zien terugtuimelen omdat wij geen middelen hebben die groei te finan cieren. strijden, in de competitie nog nooit zo goed voor gestaan, maar het pro gramma is bijzonder zwaar. Zondag wordt de wel heel belang rijke strijd Zeist-Baarn gestreden. De eerste wedstrijd eindigde in een gelijkspel, maar als Baarn kans ziet deze te winnen dan stijgen de kansen aanzienlijk. S.E.C. is door het uitvallen van Leen de Rooij weer genoodzaakt geweest om de achterhoede te veranderen, in de voorhoede staat op de linksbuiten plaats De Bruin. U.V.V. 3-S.E.C. 2 Afgelopen zondag heeft het reserve- team van S.E.C. het niet verder kun nen brengen dan een gelijkspel tegen Hercules 3. Deze stand kwam voor Hercules 3 met behulp van één van onze achterspelers tot stand. Zowel voor Hercules als S.E.C. is dit puntje van grote waarde, daar hekkensluiter Vriendenschaar weer won. Het begint er voor Zeist 3 bijzonder slecht uit te zien. Zondag krijgt S.E.C. U.V.V. 3 op bezoek dat momenteel leider is van de afdeling. De uitwedstrijd speelden we verdien stelijk gelijk met 1-1 en het had maar weinig gescheeld of de winst was mee naar huis gegaan Voor zondag kunnen we een zeer spannende wedstrijd tegemoet zien, met de beste kansen voor U.V.V. 3. De stand luidt thans: H.M.S. 2 14-22 Veenend. 2 13-11 U.V.V. 3 13-21 Hercules 3 13-11 Ultraj. 2 14-17 Nijenrodes 2 13-11 Fortitudo 2 12-13 Zeist 3 14-8 S.E.C. 2 14-12 Vriendens. 3 14-8 A.P.W.C. 2-S.E.C. 3 Deze wedstrijd is in overleg met de besturen van A P.W C. en SE C. uitge steld en zal waarschijnlijk op een door de weekse dag gespeeld worden. S.E.C. 4-H.V.C. 4 H.V.C. 4, dat aan de kop staat, zal het moeilijk krijgen tegen het niet al te best geplaatste S E C. 4. Drie weken geleden speelden ze tegen H.V C 4 en verloren met 1-0. Onge twijfeld zullen de Soesters proberen dit nu in een overwinning om te zet ten. SEC.-SAESTUM Met nog drie wedstrijden voor de boeg staat S.E.C. één punt achter op Baarn en twee punten op Saestum. De eerste ontmoeting tegen Saestum eindigde in een 1-1 stand. S.E.C. is bijzonder gebrand om deze wedstrijd te winnen daar de eerste wedstrijd on" nodig gelijk eindigde door een straf schop. De spanning stijgt met de week en S.E.C. heeft er, met nog drie thuiswed- Brilliant Ringen Goud fantasieringen Broches Armbanden Colliers Hangers Enz. enz. Horloges Klokken Pendules Barometers Thermometers Cassettes Steeds iets aparts. Eigen reparatie-atelier. B.D.C. 5-S.E.C. 5 S.E.C. 5 gaat op bezoek bij B.D.C. en zal goed dienen op te passen. Vorige week wonnen ze met 5-1 van Veen- sche Boys 3 maar verloren tevens een goede kracht. Nico Baltus brak n.1. zijn enkel en ligt nu in ..Zonnegloren". We hopen maar dat Nico snel op zal knappen en met het begin van de nieuwe com petitie weer van de partij zal zijn. Het vijfde team heeft nog steeds een goede kans om kampioen te worden. S.E.C.-ZATERDAG Het eerste team is zaterdag vrij, maar het tweede speelt om de eerste plaats tegen plaatsgenoot V.V Z 3 op eigen terrein Dit was oorspronkelijk een uitwedstrijd, maar V.V.Z. heeft haar terrein bezet. De eerste match is door S.E.C. met 3-1 gewonnen Of dit nu het geval zal zijn betwijfelen we. OPSTELLING DER ELFTALLEN SE C. 1, - Doel Van Hattum: achter Krijt en Hooijer; midden Van Rem merden, Ruttenberg en Van Breuke- len; voor Dorrestein, v. d. Broek, Ver- hoeve, Duijst en De Bruin. Reserve Lenarduzzi en Everts. SEC. 2. - Doel Van Essenachter Rodermond en Pothoven; midden W. Brouwer, Dorrestein en J. A. Brouwer; voor Hanasbei, Van Boeijen, De Jong, Aalberts en Van Berkel. Reserve Hoek. S.E.C. 4. - Doel Lub: achter Wilden burg en De Vries; midden Kantens, Valero en Pureveen; voor Heinen, Strumpel. Lagemaat. Van de Steen en Veldhuizen. Reserve Van de Linden. SE C 5 - Doel Van de Brink, achter Van Klooster en Hoed; midden Rijn- ders, Kareisen en Westerveld. voor Belt, Dasselaar, Abbel, Ten Hove en Van de Broek. N-V. AmersfoortoestTaat 22—24 SOESTERBERG Telefoon (03463) 13 27 Showroom ook zaterdags geopend van 9.00-17.00 uur. Maandagmorgen liepen uit huize „De Eng" in Den Dolder twee jongens weg, waarvan de politie alhier in ken nis werd gesteld. Des avonds werd de 17-jarige J C. K. in een hooiberg aan de Dorresteinweg slapende aange troffen. De andere jongen, de 17- jarige K. S.. was reeds in Amersfoort aangehouden. Zondag 8 mei. 's avonds 7 uur, is er in de Oude Kerk een Opendeurdienst, waarin voorgaat Ds G. Jonkers, predi kant te Hazerswoude. Medewerking verleent het Evang. Zangkoor uit Bus- sum. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. De openbare mening in München is danig in de war. In het jaar 1956 werd de toen ernstig zieke rijksgravin Jo- sephine Wrbna-Kaunltz op een rolstoel voor de groene tafel gereden, waar achter de edelachtbare heren van het landgerecht hadden plaats genomen en waar hare doorluchtigheid reke ning en verantwoording had af te leg gen over geld en goed dat zij had be heerd voor en na het overlijden van dr Ludwig Ferdinand van Wittelsbach, prins van Beieren, die tijdens zijn le ven huisarts was in München. In de dagvaarding tegen de zieke rijksgravin uitgebracht, heette het dat zij zich zou hebben schuldig gemaakt aan deviezensmokkel, waarmede mil joenen marken gemoeid zouden zijn en voorts onwettige handelingen zou heb ben verricht met geld dat toebehoorde aan buitenlanders en buitenlandse con cerns, doch waarop nu door de Beier se staat beslag was gelegd. De aan gifte werd bij de justitie gedaan door de minister van financiën van Beleren èn door de directies van de banken Lenz en Co. en de Münchener Spaar kas. Deze zaak werd nog verwarder en on doorzichtiger, toen midden in het ge rechtelijk vooronderzoek een nieuwe klacht werd Ingediend en wel door de bekende Münchener strafpleiter dr Bastian, de rechtskundige raadsman van het Huis Wittelsbach, inhoudende een vordering groot 150.000 mark en ondertekend door de prinsen Adalbert en Konstantin en door prinses Pillar van Beieren. In één slag arm Gravin Josephine, ziek als ze was, kon zich toen niet in voldoende mate ver dedigen, haar tweede echtgenoot, de rijksgraaf Wrbna-Kaunitz, bleek met de zaken niet (of niet in voldoende mate) op de hoogte, daar dit alles zich had afgespeeld tijdens het eerste huwelijk van zijn vrouw met wijlen dr Kassenetter. destijd medicus in München. Een en ander had ten ge volge. dat rijksgravin Josephine toen tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld Gelet op de ten laste gelegde feiten, die bewezen werden verklaard, kwam te langen leste ook de directie van de belastingen te München met een aanzienlijke vordering uit de bus en werd er, in aansluiting daarop, beslag gelegd op het vermogen en op de on roerende eigendommen, waaronder landerijen, hulzen en een kasteel, al les in eigendom toebehorende aan de rijksgravin Josephine, die met één slag straatarm en armlastig werd. Door vrienden geholpen, ontkwam het echtpaar Wrbna-Kaunitz aan de op de loer liggende armoede en rijksgra- vin Josephine tevens aan een arres tatie, noodzakelijk voor het ondergaan van gevangenisstraf. In de nacht ver trok het paar naar Zwitserland, waar het tot oktober 1965 verbleef. Kerend getij. Plotseling keerde het rampzalige getij voor Josephine, onder meer als gevolg van haar niet aflatend vechten voor haar rechten, niet alleen door haaT man, doch ook door haar rechtskun dige onvermoeid ter zijde gestaan. Nadat dr Jung eindeloos rekwesten had geschreven en de voor de rijks- gravin vernietigende tenlasteleggingen der eisers punt voor punt had onder zocht en de onhoudbaarheid van hun klachten voor een groot deel had we ten te weerleggen, kwam bij de advo caat de verheugende mededeling bin nen, dat de procureur-generaal dr Höl- per aan zijn rekwestengolf gevolg zou geven en dat een hernieuwd onder zoek zou worden ingesteld. voor Soest, Soest-Zuid en Soestdijk. Dir. J. M. A. Lustenhouwer Vredehoffstraat 5 - Soestdijk Telefoon 2327 Deze tijding werd gevolgd door een mogelijk nog heuglijker epistel dat tijdens een „routine-onderzoek" van de belastingopsporingsdienst bij het bankiershuis Lenz en Co. en bij de Münschener Spaarkas aan het licht was gekomen, dat er wel op een zeer ernstige wijze was geknoeid in boe ken en bescheiden van de rijksgravin maar dat tot het doen van de om vangrijke knoeierijen opdracht was gegeven door leidinggevende employees dier banken, welke lieden intussen werden gearresteerd en ingesloten. Inmiddels bleek echter nagenoeg het gehele, op vele miljoenen mark ge schatte vermogen van de rijksgravin te zijn verduisterd en in andere han den overgegaan. Op last van de pro cureur-generaal werd het tegen de rijksgravin uitgevaardigde arrestatie bevel ingetrokken en enkele dagen la ter keerde het echtpaar Wrbna-Kau nitz in zijn (in 1958 overhaast verla ten) woning aan de Richhildenstrasse in München terug. (Van Egeraat) Steenhoffstraat hoek Raadhuisstr. Telef. 2761 Rijksgravin Josephine. ondanks haar ziekte en leeftijd helder van geest en ongebroken, heeft intussen haar ad vocaat opdracht gegeven om het Huis Wittelsbach, de regering van 't bonds land Beieren en de beide, reeds eerder genoemde, banken in rechten aan te spreken. Dezer dagen vingen de rech ters van het landgerecht München aan met de eerste openbare zitting, waar een reeks van getuigen werd gehoord. Wie is de rijksgravin De Hooggeboren Vrouwe Josephine. 69 jaar oud, is een begaafde, zeer scherp zinnige vrouw en ondanks haar hoge leeftijd niet onknap. Zij is Beierse van geboorte en de oudste nog in leven zijnde dochter van de reeds lang over leden Beierse groot-industrieel Kellen- berger. wiens vermogen op meer dan één miljard mark wordt geschat. Door haar huwelijk met dokter Kasse netter kwam zij in contact met de Beierse hoge adel, waaronder de leden van het Huis Wittelsbach, dat in de dagen van de monarchie over Beieren regeerde en welker nakomelingen ook nu nog hoge functies bekleden in de tegenwoordige Duitse republiek. De leden van het Huis Wittelsbach zijn straatarm, doch Josephine was „stein- reich" en toen ze van (wijlen) haar echtgenoot Kassenetter hoorde, dat diens confrère dokter Ludwig Ferdl- van Beieren, met financiële moeilijk- nand. hertog von Wittelsbach en prins heden te kampen had. was het Jo sephine die de enorme schuldenlast van de leden van het Huis Wittelsbach betaalde en voor hen - in alle op zichten - in de bres sprong. Het Josephine Kassenetter, de latere rijksgravin Wrbna-Kaunitz. die de prinselijke kastelen en het paleis Leuchtenbreg volledig liet restaureren en de hypotheek er van betaalde. Alles vergeefs want het paleis Leuch- tenberg en de patriciërswoning in München. welke de nazaten van het Huis Wittelsbach (prinsen en prinses sen van Beieren) bewoonden, werden in 1944 door geallieerde vliegers ge bombardeerd en daardoor onbewoon baar, doch het was wéér Josephine. door de familie en vrienenden „Finy" WEDEROPBOl'WWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan: de firma H W. van Asch, Hellingweg 12 te Soest, op haar daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederopbouwwet vergunning te ver lenen voor het bouwen van 2 dubbele woonhuizen met garages op het per ceel. gelegen aan de St Theresia- straat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H. nummers 8466 8536, 8537 (ged.i. zulks in afwijking van het bestemmingsplan „Soestdijk-'t Hart": b. R. van Logtenstijn. Lange Brink- weg 43a te Soest, op zijn daartoe ge daan verzoek op grond van het be paalde in artikel 20 van de Wederop bouwwet, vergunning te verlenen voor het verbouwen van een opslagruimte tot woonruimte, op het perceel, ge legen aan de Veldweg, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie H, num mer 7684, zulks in afwijking van het bestemmingsplan voor gronden ten noorden van de spoorlijn Utrecht- Amersfoort. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele be zwaren schriftelijk bij hen in te die nen. De op de bouwaanvragen betrek king hebbende stukken liggen gedu rende diezelfde termijn ter gemeen tesecretarie ter inzage. Soest. 6 mei 1966. genaamd, die alles van de grond af liet herstellen, zonder te letten op geld en moeite. Daarnaast schonk zij aan hertog Adalbert von Wittelsbach, prins van Beieren, een sprookjesachtige vil la in München 'Nymphenburg en diens zuster prinses Piilar een fraaie bun galow. Commentaar van Josephine „Ach. die Kinder haben leider Ja nichts" Schulden geërfd. In het oorlogsjaar 1942 overleed haar echtgenoot, dokter Kassenetter. doch door bemiddeling van een oude vriend der familie, dr Ludwig Ferdinand. prins van Beieren, leerde zij een neef van de laatstgenoemde, de rijksgraaf Wrbna-Kaunitz. kennen en deze ken nismaking leidde tenslotte tot een hu welijk. In november 1949 overleed ook prins Ludwig Ferdinand van Beieren, die als testamentair-executeur kort voor zijn heengaan, de rijksgravin Jo sephine had aangewezen, doch veel te beheren en te verdelen viel er niet, daar de prins niets naliet dan alleen schulden. Daarna kwamen de moeilijkheden, ver oorzaakt door knoeiende bankiers, bij gestaan door goedgelovige, doch dom me autoriteiten van het bondsland die, op hun beurt, weer werden bijgestaan door leden van het Huis Wittelsbach. die poogden om vorderingen geldend te maken welke in werkelijk niet be stonden. Het leidde in eerste instantie tot een veroordeling van Josephine, die daarop de wijk nam. Zij keerde echter terug en smeet, heel kordaat overigens, de knuppel in het hoender hok. Beieren bood reeds een zeer hoge schadeloosstelling aan, de leden van het Huis Wittelsbach verkeren thans in angst en beven. Josephine lacht weer en laat zich niets meer zeggen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5