De eeuwige strijd om het bestaan aan de grote schoonmaak Jn een leuke óckort Reform-artikelen m. METS Geslaagd Ook voor S.E.C.-honkbal Lawn Tennis Club „Soest" TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 De Soester Vogelvrienden Sinds zijn verschijning op aarde heeft de mens voortdurend bloot gestaan aan aanslagen op zijn leven en met het voortschrijden der beschaving tot het technisch hoogtepunt van deze 20e eeuwhelft is de strijd om het be staan omvangrijker en ingewikkelder geworden De machtige klimatologische en geolo gische naturverschijnselen, zoals ra zende orkanen, tornado's, vulkaanuit barstingen en aardbevingen, zijn tot nu toe ontembaar gebleken voor de mens We kunnen ze hoogstens tijdig signaleren en onze preventieve maat regelen nemen ter beveiliging van mens en dier. Ter voorkoming van technische ram pen, zoals vliegtuigongelukken, scheepsbranden, mijnontplof fingen, e d. bestaan talrijke veiligheidsvoor schriften en materiaal- en apparaat- beproevingen. die catastrofes door technische fouten met een voor de mens rampzalige afloop hoe dan ook, tot een minimum weten te beperken. De oorlog, bovenal in zijn huidige technisch geperfectioneerde vorm met kernwapenen, is een mensenverslln- dend monster geworden, dat nauwe lijks nog te besturen is. Een onvoor spelbaar groot kwaad dat door de atoombomafval, de z.g. radioactieve ,,fall-out" ongeneeslijke gevolgen kan hebben voor toekomstige generaties, die van onze internationale ruzies slechts, buiten eventuele genetische afwijkingen, de historische neerslag vinden in hun geschiedenisboekjes op school. Daarom zien de naties hoe langer hoe meer het belang in van een grootscheepse ontwapening en con trole. Een nieuwe, moeilijk te hanteren macht Is het verkeer, dat jaarlijks tienduizenden slachtoffer vergt. Bij al deze gevallen, uitgezonderd de genoemde natuurverschijnselen, han delt het om door mensen vervaardigde dingen of op gang gebrachte gebeur tenissen. De strijd 0p leven en dood De aarde wordt steeds voller met men sen en dieren! Wist u dat de spin een ontelbaar aantal nakomelingen heeft per jaar! Dat een heel gewone mos sel 25 miljoen eieren legt per jaar: de krab 3 miljoen: de garnaal ca 25 duizend: de huisvlieg 600: de zalm ca. 3(1 duizend; de termietenkoningin per dag 30.000 eieren; enz enz.! Dan is er nog niet eens gesproken over de mi croben. Natuurlijk bereikt in de na tuur niet alles zijn doel en al die eieren worden geen nakomelingen: voor die tijd hebben ze al tot voedsel van andere soorten dieren gediend Zo houdt de natuur zichzelf in stand en.in evenwicht! Tottot de mens kwam In de cultuur van de mens is geen in verschillende aardlagen op ver scheidene niveaus Sinds de mens op aarde rondwandelt is dat uitsterven van diersoorten in versneld tempo gegaan. Zo werd berekend dat tussen het jaar 1 en het einde van de 18e eeuw, dus in 1800 jaren tijd 14 soor ten zoogdieren uitstierven; in de 19e eeuw 16 soorten en in de eerste helft van de 20e eeuw 22 soorten, daar- oorlog zijn niet te versmaden. Toepas, sing van onkruidbestrijdingsmiddelen in Engeland leverde een oogstvermeer- derlng van 10 tot 25 procent op. In de V.S.. waar bestrijdingsmiddelen in de landbouw per vliegmachine over de uitgestrekte bouwlanden worden gestoven, zou zonder deze acties de oogst 10 tot 25 procent minder zijn en van de katoen zelfs 25 tot 40 pro- De strijd op leven en dood tussen twee mannelijke neushoornkevers, waar een vrouwtje in het geding was. Zonder menselijke ingreep zoekt de natuur hier gewelddadig zelf de oplossing. onder, om maar eens wat te noemen, de half-gestreepte zebra, de reuzen- alk, de dodo, de Atlas- en de Kaapse- leeuw. de moa struisvogel en zogoed als: de wisent, de steenbok, de Noord Amerikaanse bison. waarvan er rond 1850 nog miljoenen, ja.... miljoenen werden aangetroffen op de uitge strekte prairies, maar al in 1880, ja. 30 jaren later waren er slechts enkele honderden over! Een droevige balans. En dat alles uit wrede moordlust of puur winstbejag. Maar de gevolgen bleven niet uit, want onder deze menselijke gesel werd het evenwicht van de natuur ver stoord. De Maori's, de autochthonen van Nieuw-Zeeland werden kannibalen toen de moa-struisvogel, die zij als voedsel gebruikten, door hen was uit geroeid. De op Australië uitgezette konijnen werden een nauwelijks te beteugelen plaag. De mungo van de familie der civet katten in India werd naar Jamaica Linksboven De larven van de beteende Coloradokever aan het werk. Rechtboven Een, door rupsen van het koolwitje, kaalgevreten witte kool. Linksonder De Coloradokever op een aardappelblad. Middenonder: De Wants. Rechtsonder Appels door gToene appelwants beschadigd. plaats voor levende dieren zonder aanwijsbare functie! Voorheen regelde de natuur zelf het uitsterven van diersoorten, hiervan kregen we kennis door de rijke vondsten van fossielen Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Antonlo" 11 mei. Australië: ms ..Fairstar" 13 mei. Brazilië: ms ,,Lennec" 10 mei en ms ,.Cap San Antonio" 11 mei. Canada: ss ..Arkadia" 9 mei en ms ..Broriver" 11 mei. Chili: ms „Isarstein" 8 mei. Kenya, Oeganda en Tanganjika: ms ..Jean Laborde" 13 mei. Ned Antillen: ms „Prins der Neder landen" 11 mei. Suriname: ms „Artemis" 10 mei. Ver. Staten van Amerika: ss „Nieuw Amsterdam" 8 mei en ss „Maasdam" 11 mei. Z-Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika: ms „Southampton Castle" 8 mei en ms „Ommenkerk" 11 mei. 'Inlichtingen betreffende de verzen- jdingsdata van postpakketten geven de ■postkantoren. ■Voor het Uniepraktijkdiploma machi- ineschrijven slaagden de dames C. A. wan Beeck Calkoen, S. J. v. d. Ent, £c. J. de Feijter, J. Groen en A. M. Jrijhuis. •iHet Vaardiigheidsdiploma machine- schrijven werd behaald door de da mes W. G. G. v. d. Meeberg, M. E. Westeneng-Van Woudenberg en de heer D. J. Brinks. Zij werden opgeleid door Instituut Houwers te Baam. gebracht om te helpen de ratten uit te roeien, die de suikerriet enorme schade toebrachten. De opzet slaagde, in zoverre, dat een gedeelte der ratten zich de gewoonte eigen maakte om in de bomen te vluchten. Maar de hon ger van de mungo was hiermee niet gestild en hij had geen vijanden te duchten, zodat al spoedig de kleine huisdieren en de andere kleine dieren eraan moesten geloven. Onder hen bevonden zich weer insekteneters, waardoor de bewoners van het eiland zich ongewild via een kettingreaktie van een ratten- in een insektenplaag hadden geholpen. Eilanden waar gei ten of Guinese biggetjes ter provian dering werden achtergelaten, werden kaalgevreten, waarna de dieren de hongerdood stierven. Bosrijke streken zijn tot woestijnen gemaakt; prairies kaalgevreten; bergweiden door het telang achteren kaalvreten ln kale rotsen veranderd, enz. enz.! Bij al deze menselijke ingrepen zijn het de kleine diersoorten, de insek- ten en de microben goed gegaan. Toen de Zwarte Dood, de pest in de Mid deleeuwen en enkele jaren geleden nog in Aziatische streken rondwaard- de en miljoenen slachtoffers telde, kon er pas een halt worden toegeroepen toen er niets meer te sterven viel. Dank zij Yersln. Robert Koch, Louis Pasteur en anderen werd het onzicht bare en geheimzinnige bestaan van de ziekteverwekkers ontmaskerd en hun diverse bestrijdingsmiddelen ontdekt. Maar bacillen en vooral insekten la ten zich niet zo maar verdelgen! Uitroeien in een strijd op leven en dood In een soort moderne burgeroorlog is de mens ten strijde getrokken tegen een onmetelijke vijand, maar hij heeft uit het verleden blijkbaar nog te wei nig geleerd om opnieuw een verstoring van het evenwicht der natuur te voor komen. De voordelen van een totale lnsekten- cent. Nochtans richten de insekten jaarlijks voor 3,5 miljard dollar schade aan, ondanks de 300 miljoen onkosten aan bestrijdingsmidelen. Welke huisvrouw neemt nog genoegen met stekken tusen het fruit? De groenteman blijft ermee zitten, die het weer de grossier verwijt, die weer beter uitkijkt op de veiling, dan blijft de boer ermee zitten, die zich be strijdingsmiddelen aanschaft. De cir kel is gesloten! Maar de moderne kieskeurige consu ment mag er voor betalen: met een aanslag op zijn gezondheid; met de ..ontvolking" van de natuur en met een massale vergiftiging van het die renrijk. Want wat is het gevolg? In het voorjaar van 1960 stierven in Nederland ca. 200 000 vogels door ver giftiging met bestrijdingsmiddelen. Jaarlijks sterft in Nederland een mas saal aantal vissen door vergiftiging met bestrijdingsmiddelen. De stand der roofvogels in ons land zal binnen korte tijd tot nul gereduceerd zijn door onbevruchte eieren. In 1958: nog 100 paren haviken; in 1964: nog maar twee dozijn! Daarbij komt nog dat iedere land bouwer de beschikking kan hebben over grote hoeveelheden vergif (er bestaan al 1500 insekticiden), waar mee hij niet altijd even zorgvuldig omgaat en werken zonder masker of handschoenen kan dodelijk zijn, zoals er al veel dodelijke gevallen zijn. Berucht is parathion geworden door het flinke aantal gifmoorden; tussen oktober '63 en september '64 al acht moorden! Maar wie vergiftigt vogels en vissen? Niemand, tenminste niet direct! Op massale wijze wordt internationaal de natuur vergiftigd en de natuur is een eenheid, waar elke geweldadige ingreep niet zonder gevolgen blijft. Dieren en planten leven niet gewoon domweg naast elkaar maar hebben diepgaande relaties onderling. In Frankrijk worden per helikopter de muggen uitgeroeid, maar ook de bijen overleven die behandeling niet, die onmisbaar zijn voor de bestuiving in de boomgaarden. Insekticiden in de boomgaarden, kwe kerijen enz. missen voor 50 tot 80 pro cent hun doel, worden opgenomen in de bodem, waar zij terecht komen in wormen, die gegeten worden door vo gels, die op hun beurt door roofvogels worden opgegeten, waarna de insek- ttclde in het vet oplost en in de eierdooier dodelijk werk verricht. De meeste insekticiden worden in de na tuur niet ontleed, maar hopen zich op in het lichaam en worden niet uit gescheiden, als ze geregeld in grote hoeveelheden worden opgenomen. Dat is de oorzaak van de dood van vo gels en vissen, als de mens domweg de insekten op grote schaal bestrijdt om zijn oogst te vermeerderen, om de stekken tussen de appels te voorko men, waarmee de verwende huisvrouw van vandaag geen genoegen wenst te nemen. Maar thans is het moment bereikt, dat we ook onszelf ermee hebben! Het tijdens en na de Tweede Wereldoorlog uitkomst brengende DDT (dichloordi- fenylttrichlooraethaan). dat sinds 1943 in grote hoeveelheden effectief wordt gebruikt tegen luizen (o.a. de kleer- luis, de verspreider van vlektyphus) en andere insekten, blijft bijzonder langdurig actief. Ook DDT komt in een kringloop van bodemafval uitein delijk in vogels terecht, waar het zijn schadelijk werk verricht. Het komt in kanalen en sloten en via het plankton in vissen en van de vissen weer in de visetende vogels. En onderschat de gevolgen niet! Een onderzoek heeft aangetoond dat een aantal mensen, die niets met be strijdingsmiddelen van doen hebben, een gemiddeld DDT-gehalte van 5,6 mgr per kg vetwefsel met zich mee draagt; dat in de lever en in het vetweefsel van pinquins en zeehonden, die uitsluitend aan de Zuidpool wonen en daar nooit weggaan en waar in sekticiden nooit gebruikt worden, spo ren DDT worden gevonden! Maar het voedsel: vis en garnalen zijn met DDT besmet, zodat de conclusie kan worden getrokken dat ook de oceanen nu gifstoffen bevatten, waarschijnlijk, tot vrij grote diepten! En de insekten? Zij zijn waarschijnlijk fysiek wel de sterkste wezens op aarde en weten steeds opnieuw afweerstoffen te ont wikkelen, zodat een Amerkaans ge leerde op het gebied der erfelijkheid in wanhoop uitroep: „Alleen insekten en bacterieën zijn toegerust om de atoomeeuw te overleven". Wil de mens zijn levensmilieu: de aarde en haar natuur, niet voorgoed verpesten en vergiftigen, dan zal hier op internationaal gereguleerde wijze een halt toeroepen. Temeer daar de angst voor vergiftiging zo langzamer hand wordt overtroffen door het ge voel dat het vechten tegen de bier kaai is, althans op deze wijze. Het ge vaar is heel waarschijnlijk dat de re sistentie (weerstandsvermogen) der in sekten groter is, waarmee het doel der bestrijding voorbij geschoten is en de mens en hij alleen met de brokken zal blijven zitten. Daarbij is het economisch belang van een chemische industrie, die verdel gingsmiddelen fabriceert, waar jaar lijks zo'n 40 miljoen gulden in om gaat, bijzaak geworden. Bovendien wordt de laatste jaren ac tief gezocht naar biologische bestrij- dingsmethoden, het werk van uitslui tend biologen. Deze wijze van oorlog tegen de insekten is aanmerkelijk duurder en maakt gebruik van para sieten, die geen sporen nalaten en zelf verdwijnen als het slachtoffer to taal is uitgeroeid; gebruik van steriele mannetjes insekten; van voor insek ten eetlust bedervende stoffen, waar door insekten de hongerdood sterven; van stoffen die een geboorte bespoedi gen, waardoor b.v. vlinders in de win ter uit hun poppen tevoorschijn ko men, wat ze niet overleven. Maar deze verfijnde methoden staan nog in het beginstadium van het onderzoek en blijken gecompliceerder dan men aan nam, zodat we het voorlopig nog met de zwaar vergiftigde herbiciden en insekticiden zullen moeten doen. Want in het Jaar 2000 zal de wereld bevolking van nu denkelijk zijn ver dubbeld en de voedselproduktie zal dan ook aan de behoefte moeten vol doen! Mede-eters uit de insektenwe- reld zijn dan helemaal niet meer ge wenst, maar 't is te hopen, dat de natuur inclusief de mens dan niet vergiftigd is. naar Van Weedestraat 90 - Tel. 2404 METS, ALLES VOOR ÜW AVONDJES U.V.V. 3-S.E.C.-SABRES 1 De afgelopen zondag speelden de groen-witten tegen U.V.V. 3 en ze na men de twee winstpunten mee naar huis. In de tweede innings echter nam U.V.V. de leiding doordat werper Har- ris van S.E.C. eenmaal 4-wijd wierp, die door twee honkslagen gevolgd werden. Dit resulteerde in een twe- nul voorsprong voor U.V.V In de derde innings kon Van der Gaast een vrije loop van U.V.V.-werper Teu- ber afdwingen. Jan Hofman bereikte het eerste honk door een fout van de tweede honkman van U.V.V. Billy Tinlin liet toen zien dat hij niet voor niets naar Amerika was geweest om beter honkbal te leren spelen, want met een schitterende 2 honkslag stelde hij Van der Gaast en Hofman ln staat te scoren, wat de stand op 2-2 bracht. In de derde gelijkmakende slagbeurt kon U.V.V. er nog een puntje aan toe voegen en toen lieten de Soesters met Tinlin als coach zien dat ze dit jaar hoge ogen ln deze kompetitie willen gaan gooien. In de vijfde innings loeg eerst Billy Tinlin de bal voor een home-run uit het veld en de volgende slagman Fic- caro volgde zijn voorbeeld en joeg de bal voor een home run over het hek. S.E.C. kreeg hierdoor de leiding met 4-3. In de zevende innings kon Harris na een honkslag en goed honklopen een punt laten noteren. Prior op de hon ken gekomen door een geraakte bal en Larondo door 4-wijd konden door een honkslag van Van der Gaast sco ren, dit bracht de score op 7-3 voor S.E.C. Slaggemiddelden S.E.C Harris 0,500; Tinlin 0,400; Ficcaro 0,333; Van der Gaast 0,250 en J. Hofman 0,200. WerpresultatenU.V.V. (Teuber-Mit- chum) 6 maal 3-slag, 7 maal 4 wijd en 7 honkslagen tegen. S.E.C. (Allen Harris) 15 maal 3-slag, 10 maal 4 wijd en 4 honkslagen tegen. Fouten; U.V.V. 5; S.E.C. 0. Score verloop: U.V.V. 0210000=3 S.E.C. 0020203 7 Het tweede team speelde zaterdag te gen Domstad Dodgers en won met 16-3. Het werpen van Rob Hofman en de goede vangballen van Van Essen dienen niet onvermeld te blijven. Uitslagen tenniscompetitie. Brandenburg 1-Soest 1 4-4. Ie Heren enkel. J. PatistJ. v. Breu- kelen 6-2 6-3. 2e Heren enkel. K. NijenhuisG. Gey- tenbeek 1-6 3-6 le Dames enkel. Mej. Bruinsemej. Y. Hoffman 6-3 3-6 6-2 2e Dames dubbel. Mej. L. Rabmevr. C. Felix 2-6 4-6. Heren dubbel. K. Nijenhuis en H. Pa tistG. Geytenbeek en J. v. Breuke- len 9-11 6-2 6-0. Dames dubbel. Mej. A. Bruinse en mej. L Labmevr. C. Felix en mej. Y. Hoffman 6-2 2-6 2-6 le Gemengd dubbel. Mej. A. Bruinse en K. Nijenhuismevr. C. Felix en J. van Breukelen 4-6 6-8. 2e Gemengd dubbel. Mej. L. Lab en H. Batistmej. Y Hoffman en G. Geytenbeek 3-6 7-5 6-1. Heiaas hadden de beide zaterdagmid- dagploegen hun beste dag niet. De se nioren verloren in een thuiswedstrijd tegen Schoonhoven met 0-5. De junioren in een uitwedstrijd tegen Hogerheide Jun. met 5-0. Vrijdagavond had de vereniging ,.De Soester Vogelvrienden" een kontakt- avond belegd in het Verenigingsge bouw aan de Steenhoffstraat, doch de belangstelling was maar zeer matig. Toen de voorzitter, de heer Duinker ken de bijeenkomst om ongeveer 8.30 uur opende, waren 10 tot 15 personen aanwezig en dat was ln het bijzonder teleurstellend voor de heer A. Jansen, die uit Wolfheze was gekomen om een lezing te houden over Tropische vogels met dia's. Niettemin hebben de aanwezigen met volle teugen genoten van de vertoonde dia's met de hierbij gegeven duide lijke toelichting door de heer Jansen. Wat biedt de vogelwereld toch een geweldige verscheidenheid en wat een kleurschakeringen. 't Is een mooie liefhebberij en vooral het broeden is een Interessante sport. Het op deze wijze vermeerderen van het aantal vogels van een vogellief hebber is ook wel nodig, daar de aan schaf soms nogal duur is en op deze wijze door verkoop van de verkregen jongen de uitgaven voor de aankoop verlicht wordt. De heer Jansen werd door de voorzit ter hartelijk bedankt voor zijn duide lijke uiteenzetting. Het is er weer van gekomen: voorjaar en vanzelfsprekend.... grote schoon maak. We beginnen niets vermoedend bij de zolder. We hebben een gemak kelijke rok aangeschoten en een leuk wit truitje. We stoffen, we vegen, we lappen. En als we 'savonds uitgeput in een stoel vallen, is die gemakkelijke rok ontoonbaar en het witte truitje lijkt nooit wit geweest te zijn. Maar een schort dragen, nee, zo'n raar las tig ding met die afzakkende banden, daar beginnen we niet aan Maar toch, als u die nieuwe schortenmode ziet, zult u zonder meer van gedach ten veranderen. '"Uoor de vrouw Jazeker, ook in de schortenwereld is iets van de mode te merken. Het ge bloemde schort-met-banden voor ach ter het fornuis is uit de tijd. De twee banden over de schouder en de twee vanuit de taille op de rug bestaan niet meer. Een leuk en kleurig geval, dat je over je hoofd trekt en hier en daar met een paar knopen vastmaakt, dat is de schort van tegenwoordig. De kleren er onder kunnen niet meer vuil worden en afzakkende schortenbanden bestaan eenvoudig niet. Het materiaal waarvan een schort wordt gemaakt was vroeger bijna al tijd katoen. Katoen is namelijk niet duur, het kan goed gewassen worden en het draagt licht en luchtig. Bo vendien is katoen meestal bijzonder Een schortje met strikjes als zijslui ting. De hoofdkleur is olijfgroen. sterk. Maar wat nog beter gewassen kan worden en lichter en luchtiger gedragen wordt en nog veel sterker moet zijn. dat is nylon" en daarom worden bijna alle moderne schortjes daarvan gemaakt. Franse kunststof Ook de nieuwe nylfrance wordt met allerlei leuke dessins bedrukt en er worden niet alleen schorten van ge maakt maar ook allerlei andere kle dingstukken. Nu hoeft u dus niet lan ger uw oudste kleren op te zoeken als u aan de schoonmaak gaat. Een leuk soort kledingstuk, dat nog maar heel weinig weg heeft van zo'n lelijke on charmante schort, wordt het huisvrou wenuniform. En er zitten leuke modelletjes bij. dat kunnen we u verzekeren We zagen een hele leuke met grof bloemdessin, die heel veel weg had van een over gooien Een lange ronde hals. geen mouwen, een klein ceintuurtje en een knoopsluiting aan de zijkant werkten hieraan mee. Heel anders, maar minstens even leuk, zijn die schortjes, die tot aan de hals gesloten zijn en een stuk boven de knie blijven. De knoopsluiting zit hier op de schouder. Ook voor deze mo delletjes wordt nylfrance gebruikt, vaak ook weer grote trossen bloemen op een donkere achtergrond. Weer iets anders was een schort, waar van de zijnaden niet dicht gestikt wa ren, maar bij de taille met een strikje bijeen gehouden werden. Op het voor pand waren twee zakjes in een con trasterende kleur gestikt, wat eigen lijk toch wel weer grappig was. U moet er maar eens op uit gaan, u komt vast met iets leuks thuis. Leuk Frans schortje met een groot bloemdessin. Aan de zijkant zit een knoopsluiting. Een tuniek als schort van zwarte nylfrance met een paar grote trossen kleurige bloemen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 7