VVD KATHOLIEK ST. JOZEFGEBOUW VIJFTIG JAAR BMW Ia top form G. VAN EKRIS meubelen Lijsttrekker Boerenpartij M. de Groot debatteerde met Arjos-leden I.v.m. de 5-daagse werkweek is onze zaak met ingang van 10 mei op maan dag de gehele dag gesloten. MARIHUANA IN EUROPA V.V.V.-nieuws VOLVO - Veilig MET RAAD EN D AAD L. M. de Beer spreekt over de politieke keuze van de op 20 mei a.s. om 20.00 uur in het O zijn visie Wethouder A. P. Hilhorst gaf Uw RECORDER staat klaar hij „DE GOUDEN SNAAR" BMW! WAT EEN WAGEN WAT EEN WEGUGGING Automobielbedrijf onr.; góederen v,taxaties Een teken des tijds Vooral tieners en artiesten verslaafd GRATIS BIJ UW MOBIL SERVICESTATION GARAGE STAM Mobil Groot volleybaltournooi Leider van Boerenpartij H. Koekoek houdt in Soest dehatavond PARKGtRAfiG A. v. A. Hoef In gebouw De Rank kwamen leden van de Anti-Revolutionaire Jongeren Organisatie afdeling Soest en be langstellenden bijeen op de door het bestuur van de Arjos georganiseerde debatavond, waarvoor was uitgeno digd het oud-A.R. lid M. de Groot, thans lijsttrekker van de Boerenpar tij in Soest. Het was te verwachten, dat een groot deel van het debat in beslag genomen zou worden door bespreking van diverse punten met betrekking tot het landbouwbeleid en daarom had men ook wethouder A. P. Hil horst (K.V.P.) uitgenodigd. De heer Hilhorst maakt deel uit van diverse landbouworganisaties, o.a. van het Landbouwschap. Ook AR.-wethouder J. v. d. Arend woonde de debatavond bij. Arjos-voorzitter Joh, Tak verwelkom de hen en de heer De Groot in het bijzonder tijdens zijn openingswoord. Hij las vervolgens een gedeelte uit Mattheus 26. handelende over de ver loochening door Paulus van Jezus, warana hij voorging in gebed. overtrokken. Wel vond hij het on juist, dat niet-georganiseerden geen invloed hebben op de bestuurssamen stelling van het Landbouwschap Hij was van mening, dat iedere boer uit vrije wil zou moeten doen wat dit schap nu verplicht. Hij was het er niet mee eens, dat het schap de boer het leven onmogelijk maakt. Als de boer die mening is toegedaan is dat onjuist. Hij kan immers emi greren of boer-af worden. Als hij echter boer wenst te blijven, moet hij zich houden aan de geldende wettelijke voorschriften. BMW 1600 ran BMW 1600 BMW 1800 BMW 1800 A BMW 1800 n LEVERINGSPROGRAMMA: BMW 2000 BMW 2000 A BMW 2000 Tl BMW 2000CS BMW 2000 CA VRAAGT UW DEALER OM EEK PROEFRIT Rademakerstraat 31 - Soesterbeig Telefoon 03463-1496 Dealer voor Soesterberg, Soest en omstreken. De voorzitter gaf daarna het woord aan de heer De Groot voor het hou- ren van een inleiding, maar omdat dat van tevoren niet was afgespro ken, moest de Boerpartij-lijsttrekker improviseren. Hij zei, noodgedwongen bij de Boerenpartij te zijn terecht gekomen. In de periode van 1945 tot 1950 had hij aktief deelgenomen aan het werk van de A.R. maar na elke verkiezing zag hij de partij terug lopen. Hij vond dat teleurstellend en kon het moeilijk verwerken. Daar kwam bij. dat de A.R. ging meewer ken in een Rooms-rode coalitie, het geen de heer De Groot onbegrijpelijk vond. Ook de A R -houding inzake de Nederlands-Indische kwestie en later de kwestie Ned. Nieuw Guinea be vredigde hem niet. Hij vond, dat Nederland Nieuw Gui nea stilzwijgend heeft laten schie ten. De bevolking wordt er nu onder drukt. maar daar wordt weing aan dacht aan besteed. Wel wordt er veel ophef gemaakt over de onderdrukte volkeren in Afri ka. De Ton van Luns is volgens spre ker onverteerbaar. ..Geef de politiek van Verwoerd een kans", zo zei hij. Hij had graag gezien, dat alle prot. chr. kamerleden tegen de Ton van Luns hadden gestemd in plaats van slechts drie A.R.-leden. Hij geloofde niet. dat de bevolking in Afrika het zo slecht heeft, anders zouden er geen vluchtelingen uit andere landen naar toe gaan. Met betrekking tot het landbouw beleid zei spreker, dat ons land er in de eerste jaren na de oorlog slecht aan toe was. Gelukkig vonden de landbouwprodukten gretig aftrek Om de industrie weer op gang te helpen, werd vijf miljoen gulden uit de op brengst van de landbouwprodukten naar de industrie overgeheveld. Met de belofte, aldus spreker, dat het geld zou worden terugbetaald zodra de landbouw het moeilijk zou heb ben. Nu is dat ogenblik er, maar waar blijven de 5 miljoen gulden, zo vroeg spreker zich af. Hij gaf zijn visie op het totstandko men en de werkwijze van het Land bouwschap, dat hij verweet een bot sing van belangen te veroorzaken, waaruit nooit iets positiefs kan ko men. Het drama-Hollandseveld noem de hij een onverteerbare zaak. Dat mensen voor een luttel bedrag hun bestaan vernietigd zagen, was niet goed te praten. De manier waarop zij behandeld zijn evenmin. Opvallend vond spreker het ook, dat de A.R.P. vroeger een duidelijk posi tief standpunt had ingenomen ten opzichte van het Oranjehuis, maar dat in het huidige standpunt ruimte gelaten is voor de republikeinse ge dachte, terwijl de Boerenpartij in deze juist een positief standpunt in neemt. Een van de aanwezigen, de heer Van Dijk, wees erop, dat het Landbouw schap niet iets is van na de oorlog en dat er al veel langer schappen bestonden, o.a. het waterschap. Dt kwestie-Hollandseveld noemde hij De heer De Groot vond. dat het ver plichte lidmaatschap van het Land bouwschap indruist tegen het grond wettelijk vastgestelde recht van ver eniging en vergadering. „Ieder moet vrij zijn om lid te worden van een vereniging of niet", aldus spreker. Wethouder Hilhorst zei, dat de Boe renpartij was ontstaan uit verzet zondheidsdienst voor dieren, onder deel van het Landbouwschap, begon met bestrijding van de t.b.c. Dit on dervond veel weerstand van degenen, die principieel bezwaar hadden tegen inenting. Bij het afwegen van de be langen kwam men tot de concluusie, dat de volksgezondheid zwaarder woog dan het blijven respecteren van bepaalde principes ten koste van de volksgezondheid. Toen de Nederlandse bevolking nog niet zo omvangrijk was als nu. lagen de sanatoria vol met t.b.c.-patiënten Nu is de bevolking veel groter en zijn de sanatoria leeg. Dat is al voldoende bewijs, dat het Landbouw schap een nuttige taak vervult, aldus wethouder Hilhorst. Hij noemde het onredelijk, dat het Landbouwschap verwijten worden ge maakt in verband met de kwestie- Hollandsveld. Het betrof hier immers een gerechtelijke beslissing. Wat betreft de vijf miljoen gulden, die niet aan de landbouw zouden zijn terugbetaald vroeg soreker zich af waar dan wel het geld vandaan komt.dat nodig is om het verschil tussen de melkprijs op de wereld markt (20 cent) en het bedrag dat de Nederlandse boer krijgt als richt- Hierdoor is het ons mogelijk u op de resterende dagen, waaronder ook de WOENSDAGMIDDAG, beter van dienst te kunnen zijn. Door meer persoonlijk contact zal dit U zeker ten goede komen. Verder delen wij U mede dat wij er aan zullen mee werken ook een KOOPAVOND in Soest te verwezenlijken. Steeds gTaag tot uw dienst, SOEST - TELEFOON 3473 TORENSTRAAT 5 - Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 HYPOTHEKEN ASSURANTIËN - FINANCIERINGEN In vele landen maakt de marihuanasigaret furore. Vooral In de kringen van de teenagers en provo's, onder studenten, artiesten, musici en de zogenaamde half-intellectuelen is het gebruik - ook in Nederland - schrikbarend toegeno men. Rookte menigeen eerst min of meer schoorvoetend, het werd daarna tot een hobby en liep tenslotte uit op een dagelijks onmisbaar aantal sigaretten. Dan is de gebruiker of gebruikster aan bet roken van de mari- huana-sigaret verslaafd geraakt, waarmede gelijktijdig het eerste stadium I? bereikt om van het menselijk lichaam een menselijk wrak te maken. Op den duur voldoet de marihuana-sigaret niet meer, lichaam en geest, gevoelloos en willoos geworden, vragen naar sterkere doses en men grijpt naar de vervangingsmiddelen, bekend onder de naam van mescalin en plyote, dit is het tweede stadium, om dan tenslotte te belanden bij het derde, het gebruik van morfine, heroïne en opium. Het gebruik van het laatst genoemde drietal brengt de totale vernietiging, niet alleen van het lichaam, de gezondheid, doch ook van de geest. prijs (34,5 cent) goed te maken. Toen de heer Koekoek in de Kamer gelegenheid kreeg om uit de doeken te doen hoe hij de melkprijs naar beneden zou willen brengen, zoals hij zo vaak beweerde dat mogelijk was, antwoordde hij: Ik ben geen melkboer. Men moet wel analfabeet zijn als men zich zou laten leiden door dit betoog, aldus wethouder Hil horst. Hij noemde minister Biesheuvel een man, die voor de boeren zijn ge wicht in goud waard is, „al ben ik het niet helemaal met zijn partij (AR.) eens", aldus de wethouder onder hilariteit van de aanwezigen. Hij zei, dat de Boerenpartij de poli tiek vertroebelt en dat ze net zo hard bergafwaarts zou gaan als ze opgekomen was. Al is het alleen maar om de ruzie in de keet, zo zei de heer Hilhorst. De heer De Groot gaf daarna zijn visie op de kalvermesterij, de export van melkprodukten en de prijzen ervan en de bestrijding van de mond- en klauwzeerepidemie. Wet houder Hilhorst diende hem steeds van repliek Voorzitter Tak verweet de heer De Groot, dat hij niet had geprobeerd de fouten van de AR.-partij in eigen kring in het reine te brengen, maar was weggegaan. „Uw zwakke redena tie kunt u tegenover de heer Hilhorst niet volhouden", aldus spreker. „U hebt gezegd, dat het hele woonwa genkamp op Koekoek heeft gestemd. Dat zegt genoeg. Maar u bent er te intelligent voor om dat te doen. Als u werkelijk grote bezwaren had, had u naar de heer Beisheuvel moeten gan, maar dat hebt u verzuimd". De heer De Groto zei, dat hij het standpunt huldigt, evenals de Boe renpartij dat doet, dat wat vrij kan zijn. vrij moet zijn. De overheid daarentegen vindt, dat wat geregeld kan worden, geregeld moét worden. De heer Hilhorst zei hierop, dat het een ramp zou betekenen, als de re gering en met name de heer Bies heuvel zich zou laten leiden door de oppositie. „Wij hebben nog nooit zo'n goede minister van landbouw gehad", aldus spreker. De heer Hilhorst was van mening, dat de Boerenpartij zoveel aanhang heeft omdat er veel ontevredenen zijn. Zij stemden op de BP omdat deze toch niets kan doen in het landsbelang, alleen maar oppositie voeren. De heer De Groot zei, dat hij het maar zeer felle discussie op gang door te zeggen, dat zijns inziens de A.R. koerst in de richting van staats socialisme, dat uitloopt op staatsbe drijven. Van particulier initiatief zal zodoende geen sprake meer zijn Hij vroeg zich af hoe de A.R. regerings verantwoordelijkheid durft te dragen voor een regering, waarvan de sleu telposities worden ingenomen door socialistische bewindslieden. Op de opmerking, dat de A.R. juist remmend werkt en het staats-so- cialisme voorkomt, zei de heer De Groot, dat de partij zijn inziens al door andere was meegesleurd. De heer Hilhorst verzuchtte: „Met die mensen is niet te piaten: ze hebben nergens verstand van, maar ze willen altijd gelijk hebben". Voorzitter Tak sprak ten slotte, na drie uur debatteren, een slotwoord. Hij bedankte de spreker, de wethou ders en de aanwezigen voor hun be langstelling en deed ten slotte een hartstochtelijk beroep op de heer De Groot om terug te keren tot de gelederen van de ARP. „Als u eens gata praten met minister Biesheuvel, dan ben ik ervan overtuigd, dat wij er weer een volbloed lid bijkrijgen", aldus de heer Tak. „Nu bent u op een dwaalspoort, een zoekende ziel", aldus besloot spreker. Wethouder J. v. d. Arend sloot de avond met een dankgebed. Vier met ons het 100-jarig bestaan van Mobil. Drink en klink met deze fraaie frisdrank-glazen met historische 'Mobil-feiten'. Elke week een ander glas, zolang de voorraad strekt. Wf -ÏS2- Nieuwerhoekplein 1 Telefoon 2850 De Soester Volleybal Vereniging or ganiseert op Hemelvaartsdag een groot Nationaal Volleybaltournooi op haar terrein aan de Birkstraat Het is dit jaar voor de twaalfde maal in successie, dat dit tournooi, waar aan vele verenigingen zowel met dames-, heren- als jeugdteams deel nemen, wordt georganiseerd Het tournooi vangt aan om 10.15 uur en laten we hopen, dat de weer goden S.V.V. gunstig gestemd zijn, opdat de ongeveer 500 deelnemers en de belangstellenden volop van dit tournooi kunnen genieten. De heer TI. Koekoek, leider van de Tweede Kamerfractie van de Boe renpartij, komt naar Soest. De voor man van de B P. zal op 23 mei In het restaurant van het Soester Natuur bad gelegenheid geven met hem in debat te gaan, nadat hij een inlei ding heeft verzorgd. De bijeenkomst begint om acht uur. De avond is georganiseerd door de afdeling Soest van de Boerenpartij Waarschijnlijk mede door de grote winst, die de Boerenpartij heeft ge haald tijdens de laatstgehouden ver kiezingen voor Provinciale Staten, is de belangstelling voor de vergadering in Soest, die voor een ieder toegan kelijk is. nu al overweldigend. Het bestuur van de Boerenpartij heeft dan ook besloten om voor extra ver voer te zorgen. De belangstelling be perkt zich niet alleen tot Soest, ook van buiten Soest zijn al berichten binnengekomen van mensen, die de "vergadering willen bijwonen. Langs illegale wegen Op verschillende manieren en langs verschillende wegen bereiken de ge noemde verdovende middelen Europa De producten, afkomstig uit de Oriënt, worden deels via Griekenland en Joe- go-Slavië naar het westen verhandeld, terwijl een andere weg vla Marokko - Rabat - naar Parijs leidt, dat als het centrum van deze handel moet worden beschouwd. Het Panjse café „Chez Popoff", ge vestigd ln de Rue de la Muchette, is als het hoofdkwartier van de handel in verdovende middelen ln Europa te beschouwen, doch ook in talrijke door Algerijnen en Marokkanen gedreven verdacht bekend staande cafeetjes en worden verdovende middelen verhan- bars, in Duitsland „Kneipe" genaamd, deld, voornamelijk aan tussenperso nen, afkomstig uit west-Duitsland De Parijse Rue de la Muchette heet ln Frankfurt am Main de ..Kleine Bockenhelmerstrasse",waar marihuana (door tussenpersonen naar dat land gesmokkeld i in de ..Kniepe" en voor al ook in de zogenaamde Jazzkelders wordt verhandeld, evenals de opium- pijpen dit alles natuurlijk tegen goed geld en contante betaling. De Alge- cskcud iNSranareun Plannetjes makenheerlijk' Blau we lucht, zomerzonen dan pik ken we een vrije vrijdag om naar Alkmaar te gaan. Zorgt u ervoor vroeg aanwezig te zijn. want de kaasmarkt, die op het Waagplein gehouden wordt, begint om 10 uur. Mischlen denkt u. dat het nogal een gewoon iedeetje is dit Alk maar-plannetje. maar we zijn ervan overtuigd, dat vele Soesters de eerste voet nog in Alkmaar moeten zetten, hoewel zij misschien wel hebben ont houden, dat daar in 1573 de victorie begon. Welnukomt u eens dat aardige vouwblaadje „Een vrijdagochtend in Alkmaar" bij ons halen. Het is voor zien van een plattegrond met ver melding der bijzonderheden en naast Hollands, geschreven in de Franse, Engelse en Duitse taal. Voor uw buitenlandse gasten een goed oriëntatie-document. En dan willen wij u nog eens attent maken op onze Soester wandelingen. Er zijn er zeven in getal, lange en korte. De duidelijke beschrijving be hoedt u voor verdwalen. Voor leden der V.V.V. zijn deze wandelingen gTa- tis beschikbaar. Verder kunnen wij u aanbevelen in deze tijd van het jaar de nieuwe A.N.W.B.-route (Gelderse Valei) eens te rijden. Prachtig! Vooral voor de kleinere autotypen, die zich gemak kelijk op de binnenwegen bewegen, is dit een ideale tocht. Misschien gaat het u zoals ons, die na het genotene de volgende dag tot de conclusie kwamen: een route om te herhalen! Wat is ons land vriendelijk en mooi. Het jonge vee in de wei tussen het geel van de boterbloemen, de ver in het land gelegen boerderijen tussen het groen en hier en dara die gezel lige. dikke rondscharrelende varkens Wat kun je blij zijn met je land! rijnse en Marokkaanse professionals die in Duitsland hun „hete waren" aan de man brengen, werken met duizend en meer percent winst en met een minimum aan risico. Van Frank furt uit worden vooral Keulen, Düs- seldorf. Hamburg en München bevoor raad. Tot en met 1964 was het gebruik van marihuana in landen als de bonds republiek, België, Nederland, Luxem burg. Noorwegen, Zweden en Dene marken nog slechts de hobby van en kele ingewijden, doch zoals met zo vele zaken veranderde ook dit gebruik en nam steeds grotere vormen aan. Hoogspanning Dezer dagen nam de recherche (Kri- minal Polizei) van de Westduitse stad Offenbach een hoeveelheid van veer tien kilogram marihuana in beslag, dat werd vervoerd met een auto welke een Marokkaans kenteken droeg. De beide inzittenden werden gearresteerd. De marihuana was afkomstig uit Parijs en bestemd voor München-Schwabing. De waarde van het inbeslag genomen goed werd op ongeveer 100.000.ge schat. De afdeling verdovende middelen van de Westduitse politie werkt momen teel onder hoogspanning, mede een gevolg van het toenemen van die il legale hande. Onder de in West- Duitsland werkzame buitenlandse ar beiders worden in 'n steeds toenemen de mate door de politie razzia's ge houden, terwijl meermalen per week op tal van plaatsen huiszoekingen ver richt worden. De rechercheurs worden speciaal voor dit doel vergezeld van politiehonden, die in het opsporen en apporteren van verdovende middelen zijn getraind. Deze zogenaamde opiumhonden" zijn bij de smokkelaars en tussenpersonen zeer gevreesd. Hasjies De marihuana wordt gewonnen uit de Indische hennep die een speciale be reiding ondergaat. Het aldus verkre gen product „Hasjies" wordt gerookt in de opiumpijp, maar ook gekauwd Amalialaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 of aan dranken toegevoegd. Het ge bruik van marihuana heeft in de meeste gevallen plaats in een min of meer besloten club of in groepsver band en men noemt zulke bijeen komsten wel ..marihuana-parties" en indien „hasjies" wordt gebruikt of toegediend „tea-parties". Bij het eerste gebruik van de marihu ana-sigaret bemerkt de roker van de werking van dit verdovende middel hoegenaamd niets, uitgezonderd dan de behoefte aan veel drinken, liefst thee of cola. De eerste keer is het slachtoffer te veel gespannen, te sterk geconcentreerd, terwijl juist het te genovergesteld. het geval moet zijn. Bij het gebruik van een tweede of derde sigaret komt de betrokkene pas in de juiste vorm en de ingewijden noemen dit „high" gaan. Het roken wordt in die toestand pas een „waar genot", doordat bepaalde waanvoor stellingen zich van het brein van de betrokkene meester maken, veroor zaakt door de verwrongen geestestoe stand waarin het slachtoffer langzaam maar zeker komt te verkeren. Plastisch zien Een verslaafd gebruiker van dit mid del die op heterdaad betrapt werd en zich tijdens zijn gevangenisstraf on der behandeling van een arts stelde, deelde mede. dat men tijdens het „high" gaan in een zekere roes komt en dan alles „plastisch" gaat zien kleurschakeringen welke binnen het gezichtsveld vallen, lijken steeds snel ler in een zekere cirkel te verebben, terwijl muziek die de betrokkene nor maal onuitstaanbaar vond, in die toe stand verkerend, velluidend aandoet. In zo'n toestand leeft en beleeft men alles ..intensiever", terwijl als het wa re gelijktijdig daarmee, alle remmen wegvallen. Verdovende middelen zijn de sluip moordenaars van onze tijd. een ge volg van de „welvaartstaat", die lij dende is decadentie. interieurverzorging KIL VS/KERKSTRAAT 2£. TELlfc255 6USSO'"* NASSAULAAN 23, TEL 13255 officieel TOP-FORM adviseur HUURVERHOGINGEN. Gaarne wil de Ik weten welke huurverhogingen er inmiddels geweest zijn en of het juist is, dat dit ook werd doorbe rekend op een uitbreiding van het aantal verwarmingsplaten. Toen ik mijn pand in 1951 betrok was de huurprijs 52.50 per maand. In 1953 werd op enkele kamers de verwar mingscapaciteit door het aanbrengen van enkele extra platen vergroot, daar het niet mogelijk was deze kamers op de gewenste zitkamer- temperatuur te brengen. Met mijn (inmiddels overleden) huis eigenaar werd overeengekomen dat ik 13 jaar lang 10 van de hieraan verbonden door hem betaalde kosten zou betalen. Thans betaal ik incl. de per 1 januari van kracht geworden huurverhoging ad 15 een bedrag van 173,65 per maand. Aangezien de weduwe van de overleden huisei genaar volgens ontvangen mededeling van de notaris tot zijn enige erfge name is aangewezen stelde ik haar de vraag mij te willen berichten met welk bedrag per maand ik thans kan volstaan, doch zij berichtte mij dit niet te weten en ook niet te kunnen nazien. Indien ik dus van u de diverse huur verhogingen gewaar kan worden, neem ik aan. dat ik op deze wijze zelf het bedrag, dat ik extra 13 jaar lang heb betaald kan bepalen en in het vervolg de maandelijkse huurschuld hiermee kan verminderen. Antwoord: Na 1951 zijn de volgende huurverhogingen tot stand gekomen, waarbij wij het percentage melden, dat gezien de klasse van uw gemeen te en gezien de huurprijs van het door u gehuurde pand voor u van belang is: 1 januari 1954: 17 1 september 1955: 5 <71 augustus 1957: 25 1 april 1960: 20 1 september 1962: 10 1 juli 1964: 12% 1 januari 1966: 15 Inderdaad kan krachtens de huurwet voor verbeteringen (bijvoorbeeld ver warming) gedurende een termijn van 13 jaren een verhoging worden toege past, die 10 mag bedragen per jaar van de redelijke kosten van verbete ringen. voor zover deze althans voor rekening van de verhuurder zijn ge komen. LODEWIJK VAN DETSSEL. Ik hoorde laatst dat in Amsterdam een straat naar de schrijver Lodewijk van Deyssel is genoemd. Nu is mijn vraag: Wie waren zijn ouders? Wanneer en waar is hij geboren? Was hij ge trouwd en zo ja, hoeveel kinderen heeft hij gehad? Antwoord: Karei Johan Lodewijk Al- berdingk Thijm (Lodewijk van Deys sel) was de zoon van prof. Josephus Albertus Alberdingk Thijm, hoogle raar te Amsterdam en eveneens schrij ver. Lodewijk van Deyssel werd op 22 september 1864 geboren in Amster dam. Hij was getrouwd en had 2 zonen en een dochter.

Soester Courant | 1966 | | pagina 13