Een stap terug Ouderavond St. Ludgerusschool Autotocht U.V.V. t xyci Zaalruimte voor verenigingen en jeugdclubs Voorlichting GESLOTEN Zonder commentaar Het oog gericht op bezorgdheid Vrijdag 13 mei 1966 35e jaargang no. 37 Uitgave Drukkerij Smit Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Tweede nederlaag voor K.P.S. Katholiek Vrouwengilde Inbraken en nog wat r Bazar Jeugdaktie Hervormde Gemeente Schoolvoetbaltournooi Soestdijk eed Hockey Club Soest SPORTARTIKELEN Wegens familie-omstandigheden zaterdag 14 mei OPTIEK Vereniging van medelvliegprs Bingoavond Verkeers-puzzelrit H.H. Adverteerders en Bestuurders! Vleesverkoop SOESTER ((lOURANT Abonn. p. kwart. 2.75 - per post 13.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Zoals we ons In en kort na de oor log een ln politiek opzicht ander Nederland hadden voorgesteld, het geen niet in vervulling is gegaan, zo hadden we dat ook gehoopt ten aanzien van de wereld maar onge twijfeld wat west-Europa betreft. Na enkele teleurstellingen leek het er korte tijd op, dat het Europa-van- de-zes naar economische én poli tieke eenheid zou groeien. Maar na tionale belangen en inzichten, spe ciaal die van Frankrijk, hebben de hoop daarop reeds illusoir gemaakt. Van een politieke samenwerking, al thans volgens democratische princi pes, zal in west-Europa niets komen. Dit zeker niet nu president De Gaulle zijn land en militaire kracht uit het noordatlantische bondgenootschap wil losmaken. We zijn door de Inzichten van de Franse president weer op weg naar het nationaal verbrokkelde Europa van vóór de tweede wereldoorlog, met alle gevaren daaraan verbonden De door de oorlog en wat daaraan vooraf ging aangetoonde noodzake lijkheid van samenwerking in breed verband, wordt steeds meer teniet gedaan terwille van nationaal pres tige en binnenlandse politiek. Het willen opbouwen van weer een Fran se „grandeur" leidt tot terugtrekking uit het atlantische bondgenootschap en het pogen om de E.E.G. naar de Franse pijpen te laten dansen. Dat alles werd mogelijk dank zij het feit dat de sowjet-unie zich om ver schillende redenen wat toleranter moest tonen tegenover Europa, er van die kant dus minder dreiging uitging, waardoor de noodzaak tot sterke bondgenootschappen wat min der urgent lijkt en de nationale ei genzinnigheid weer veld kan winnen Het is echter slechts een schijnbare rust die thans op politiek gebied over Europa is uitgespreid. Elke dag kan die rust veranderen in nieuwe dreiging. Zo lang de Berlijnse muur blijft bestaan, zo lang Rusland een paar honderd divisies bewapend houdt en zijn vloot angstwekend uitbreid, blijft het uitbreken van een conflict nabij. Frankrijks uittreden uit de N.A.V.O. heeft tot direct gevolg, dat de West duitsers een zelfstandiger toon gaan aanslaan er. het zo gevaarlijke Duit se nationalisme zich sterker kan Ia- ten gelden. De bondsrepubliek voelt, mede door de Berlijnse muur. een voortdurende dreiging uit het oosten, zoals men in dat oosten van Europa ook wantrouwend blijft tegenover Duitsland. Wanneer het nationalisme in west-Europa nu weer eigen wegen kan gaan, ongehinderd door bondge nootschappelijke afspraken en lei ding, kan dit de conflictstof alleen maar vermeerderen en op den duur tot nieuwe spanningen leiden. President De Gaulle neemt dat risi co nu hij ook over enige atoombom men beschikt en meent dat deze mis schien afschrikwekkend genoeg zijn om bedreigingen het hoofd te bieden. Dat het zo ver heeft kunnen komen is echter ook wel een beetje de schuld van Amerika. Als machtigste ratie in het atlantisch bondgenoot schap behoort het automatisch daar van de leider te zijn. Dat leiderschap heeft Washington wel aan zich ge trokken, maar eigenlijk zuiver mili tair en althans te weinig als voor zitter van een ook politiek college. Het heeft nu de bondgenoten uitge nodigd om met nieuwe voorstellen voor samenwerking te komen, maar van een voorzitter, een voorvechter, mag men in de eerste plaats eigen voorstellen verwachten waarmee ge tracht kan worden de problemen op te lossen. Helaas is het niet alleen Frankrijk waar de nationale belangen weer het voornaamste doelwit van de regeer ders zijn. Daardoor zijn we op weg een oude toestand te herstellen, die haar onmacht reeds bewezen heeft en die in de zich naar grotere ver houdingen ontwikkelde wereld een steeds ouderwetse en onmogelijke In druk maakt, welke de rust in de we reld niet kan bevorderen. Samenwerking, met geven en nemen geven van nationaal prestige en ne men van verdedigende en economi sche kracht, is steeds noodzakelijker. Het vertrouwen er toe ontbreekt he laas nog. Het schoolbestuur van de St. Lud gerusschool had dinsdagavond een ouderavond belegd in het gebouw „De Rank". Het bestuur had voor deze avond als spreker uitgenodigd de heer H. G. Scholtmeijer, hoofdinspecteur van po litie alhier, die een lezing hield over „De gevaren voor ons kind in de hui dige samenleving". Hoewel de belangstelling voor deze avond beter had kunnen zijn. werd het een Interessante avond, waar van de ongeveer 30 aanwezigen het een en ander ten gunste van hun kinderen zullen hebben opgestoken. De lezing van de heer Scholtmeijer leent zich niet om door ons volledig belicht te worden. Vooral de geval len. die hij Jn de praktijk als poli tieman heeft meegemaakt zijn meer Ook in de tweede ontmoeting tegen Bronswerk uit Amersfoort kon KP S. het niet tot een overwinning bren gen De uitslag was 2-1 voor Brons- werk Het was een slechte wedstrijd en we kunnen volstaan met te zeggen, dat de minst slechte ploeg de wedstrijd heeft gewonnen. Woensdagavond werd er ingebroken in de slagerij van de heer T H. R. aan de Rademakerstraat in Soester- berg. Ontvreemd werden 2 grote wor steneen stuk rookvlees en een hoe veelheid varkensgehakt. Het bleek, dat men dit alles in plastic zakken had meegenomen. Op dezelfde avond werd ingebroken bij de caféhouder D. M. G., eveneens in Soesterberg, waar 2 flessen sherry en 3 sloffen sigaretten ontvreemd werden. Enig dagen later werd een lijkauto gestolen en bij een aanrijding kwam aan het licht, dat deze door de twee inzittenden, de Duitsers G. W. H. en H. F, beiden 24 jaar en afkomstig uit Bremen. was gestolen. Uit het onderzoek bleek, dat zij ook belde inbraken hadden gepleegd. Zi] waren op 24 april bij Nieuwe Schans ons land binnengekomen. dan erg en zeker aan velen niet be kend. Des te meer is het voor ouders raad zaam hun kinderen voor de gevaren te waarschuwen en hen zonodig te controleren. Spreker gaf toe. dat het dikwijls moeilijk is om jonge kinderen op de hoogte te stellen van de geva ren, die hun kunnen bedreigen en hoe zij moeten handelen als zoiets zich voordoet. In het belang van de kinderen is het echter noodzakelijk, dat men hen stapje voor stapje, op de hoogte stelt. Dit moet op tacti sche wijze gebeuren, anders zou men het kind bang maken en dit moet worden voorkomen. Een bepaalde controle op het kind moet ook plaats vinden. Als men b.v. merkt, dat het met voorwerpen of snoep thuis komt. die het niet heeft kunnen kopen, dan moet men on derzoeken waar dat vandaan komt. Ook is het van groot belang, dat de politie direct gewaarschuwd wordt, als men verdachte personen in een bepaalde omgeving ziet rondscharre len of als iets heeft plaats gevon den. Loop een zaak of huis binnen waar een telefoon aanwezig is, want het is heel goed mogelijk dat de politie nog geen 100 meter verwijderd is van het bewuste punt. die vanaf het hoofdbureau per mobilofoon gewaar schuwd kan worden. Kenmerkend is, aldus de heer Scholt meijer, dat personen die zedenmis drijven uitvoeren, laffe mensen zijn, die bij het minste onraad de benen nemen. Daarom moet u uw kind ook voorhouden, onder geen enkel voorwendsel met vreemde personen mede te gaan, maar ook nooit vrien den of vriendinnetjes alleen te laten, want een persoon, die op zedenmis drijf uit is. zal dat nooit uitvoeren met twee of meer slachtoffertjes. Na de pauze kregen de aanwezigen gelegenheid vragen te stellen, waar van ruimschoots gebruik werd ge maakt. De voorzitter van het schoolbestuur dankte de heer Scholtmeijer voor zijn belangrijke lezing en de uitvoerige beantwoording der gestelde vragen. Woensdagmiddag opende ds K. van Llere een bazar in het jeugdgebouw aan de Regentesselaan. Ds Van Liere heette de aanwezigen, nu nog hoofdzakelijk dames en kin deren. hartelijk welkom en hoopte, dat het beoogde doel, de aankoop van een filmprojector, bereikt zal worden. Het treft ons altijd weer, dat er steeds weer mensen zijn te vinden, die hun vrije tijd willen opofferen voor een bepaald doel. Dat is ook hier zonder twijfel ge beurd, want de bazar ziet er keurig verzorgd uit en men kan er op alle gebied terecht. Touwtrekken, balwerpen, rad van avontuur, grabbelton, verkoop van textiel, te veel om op te noemen. Helpt mede het werk van deze men sen tot een vreugde te maken, door een bezoek aan de bazar te brengen. Zaterdagmiddag is er een extra attraktie voor de kinderen. Om 2.30 en 3.30 uur is er een poppenkastvoor stelling. De bazar ls hedenavond en zaterdagavond van 7-10 uur geopend alsmede zaterdagmiddag van 2-5 uur. Ongeveer 100 bejaarden van dc af delingen Soest-ZuJd en Anna Pau- lownahuis van de U.V.V. hebben weer de jaarlijkse autotocht gemaakt. Via Amsterdam en de nieuwe brug bij Schellingwoude ging de tocht naar Volendam. waar ln hotel Amvo de koffie wachtte Het weer was goed en de stemming prima. Over Monnikendam en Edam werd de tocht vervolgd naar Enkhuizen, in welke plaats oude herinneringen werden opgehaald, omdat vele deel nemers aan de tocht in de eerste dagen van de tweede wereldoorlog naar Enkhuizen werden geëvacueerd. De strijd om de „Jaap Nooder-beker" in het jaarlijkse schoolvoetbaltoer- nooi, georganiseerd door de jeugd commissie van de v.v. „Soesterberg" is begonnen. In de eerste wedstijd kampte de Carolusschool tegen de Titus Brandsmaschool die won met 0-1. In de tweede wedstrijd werd on der nog grotere belangstelling ge speeld tussen de favoriet van dit toernooi, de Christelijke school en de Openbare school. De chr. school kreeg een 1-0 voorsprong, doch de openbare school maakte in de laat ste minuut gelijk. 1-1. De stand na de eerste van de zes te spelen wed- r:r. .den is nu aldus: 1. Titus Brands- ma school 2 punten 2. Christelijke school -p 3. Openbare se1-ooi 1 p.; 4. Carolusschool 0 p. Woensdagavond organiseerde het Kath. Vrouwengilde een bingoavond in het parochiehuis. Ondanks de voetballerij, waardoor de heren blijkbaar aan huis gekluisterd waren, was er een redelijke opkomst. Ook nu waren er weer aantrekkelijke prijzen te winnen. In een openingswoord door de vice- presidente, mevr. Lambert, werd ge wag gemaakt van een tanende be langstelling voor het Vrouwengilde. Er werd gevraagd om activiteit van de leden teneinde daardoor het be stuur een stimulans te geven voor de weg die ingeslagen moet worden om zoveel mogelijk aan de verlan gens van de leden tegemoet te komen. De grote veranderingen,die de laat ste jaren in het maatschappelijk le ven hebben plaatsgevonden, zoals de grote verruiming van ontspannings mogelijkheden voor nagenoeg leder een, zijn oorzaak, dat aan het ver enigingsleven van organisaties als het Vrouwengilde een andere, vernieuw de vorm moet worden gegeven. Deze vernieuwing kan slechts sla gen indien aan deze door alle leden actief, d.w.z. door het, uiten van wensen en verlangens.^'wordt mee gewerkt. Tot deze medewerking roept het .bestuur dan ook dringend op. Op 15 juni a.s. zal het seizoen 1965- 1966 worden afgesloten met een ge meenschapsavond, voorafgegaan door een eucharistieviering. De bedoeling is een inleiding te ge ven over een probleem, dat iedereen interesseert. Aansluitend zal gelegen heid worden gegeven dit probleem te bespreken. Tot een grote opkomst roept men de leden opl nensen op belangrijke posities moeten, die van groot belang w toekomst kunnen zijn, Ver saam de u geboden kansen ïdanks uw neiging om direct de van de onderhandelingen over en. ICHUTTER (23 november tot imber). t nogal precies in uw werk- èden. wat door uw collega's op wordt gesteld. Deze week zal aarom uw medewerking verzoe- j een belangrijk project Tracht tvolle wijze uw inzichten ken- te maken. Vermijd discussies huiselijke kring. BOK (21 december tot 19 ja- ns is groot, dat u uw artistieke dienstbaar kunt maken in SOEST 1-A.S.C.H.C. 2 3-0 s 1 beëindigde met deze wed de competitie. twee invalsters spelend, werd mooie en zeer verdiende over- ng behaald in een van beide I sportief en snel gespeelde rijd. Doordat Cockie de Beurs jspelen kon vanwege een knie- re, speelde Loor v. d. Sterren eruggetrokken midvoor, Marion ;r speelde rechts- en Margreet uin linksbuiten. Het debuut van enoemde was niet onbevredi- maar Margreet moet wel aan hogere tempo wennen. Marion le als rechtsbuiten een uitste- wedstrijd. Loor verving Cockie goed en ze had vooral een goede voor de kansen en maakte doelpunten Het derde Soester unt kwam van de stick van achterhoede van S.C.H.C. had antwoord op het spel van Soest, rdoor Soest zeer vele kansen g, die voor het merendeel niet len benut. Middenlinie en achter- Ie speelden zoals gewoonlijk een e wedstrijd, daarbij de Stichtse hoede weinig kans gevend, deze overwinning eindigde Soest, ^n met Hilversum 1 op de tweede lts. 't Is jammer dat Soest na tvinter een inzinking kreeg, want kampioenschap had er, gezien J nederlagen van Zandvoort nog zeten. Istand: Jvoort 1 14 11 0 3 22 39-14 tl 14 8 2 4 18 30-18 ïrsum 1 14 8 2 4 18 29-17 terdam 2 13 5 4 4 14 25-19 V.J. 1 14 4 4 6 12 17-17 er wij de 1 14 5 2 7 12 24-31 IC. 2 14 5 1 8 11 14-30 Itrop 1 13 1 1 11 3 8-38 len speelt Dames 1 in de halve B om de Amsterdam-Beker tegen Iwijck 1. wedstrijd wordt gespeeld op het I van Randwijck te Amstelveen Iegint om 15 uur. Het zou fijn als het eerste dames-team de i op Hemelvaartsdag ln 't Wag- Stadlon zou halen. U daagt het succes graag uit, maar u zult rekening moeten leren houden met teleurstellingen Matig uw en thousiasme in bepaalde gevallen Een gereserveerde houding werpt soms meer vruchten af, dan een openlijke en moedige handelwijze. STIER (21 april tot 20 mei). Als u in een heftige discussie op uw standpunt blijft staan, probeer dan toch niemand te kwetsen en tegen u tn het harnas te jagen. Deze week ls rijp voor allerlei verwikkelingen. Houd het hoofd koel en overleg met uw partner, welke gedragslijn de juiste kan zijn. TWEELINGEN (21 meit tot 20 juni). U zult zich zorgvuldig moeten be raden over uw financiële omstandig heden. De kansen zullen keren, maar momenteel is voorzichtigheid geboden. Sta uw partner bij in het nemen van een belangrijke beslissing, die ook voor uw toekomst van belang is. KREEFT (21 juni tot 21 juli). Uw belangstelling gaat uit naar za ken, die nauwelijks in verband kun nen worden gebracht met uw dage lijkse werkzaamheden. Het ls deze week raadzaam uw aandacht uitslui tend aan werkelijk belangrijke on derwerpen te besteden en de details niet uit het oog te verliezen. Een be langrijke koerswijziging kan veel voor deel brengen. LEEUW (22 .juli tot 21 augustus). Laat U niet strikken voor plannen, waarover u, om welke reden dan ook, niet volledig kan worden Ingelicht. Vertrouw op uw Intuïtie en vraag het advies van vertrouwde medewerkers. Het zal uw zelfvertrouwen versterken en u kunt opwinding vermijden. Soesterbergsestraat 3 - Tel. 292IÏ t.o. Kopak Burg. Grothestraat 8 - Soestdijk In Rusland bestaat al drie Jaar een theater, waar alle acteurs doofstom zijn. Gedurende voorstellingen wordt de tekst door een speaker gelezen. De groep telt 32 acteurs, die reeds in vele steden met succes zijn opgetre den. De meeste mensen dragen hun zor gen met zich als een transistorradio, zonder dat zij geleerd hebben om uit te schakelen", aldus een uitspraak van Jean Gabln, een Franse filmster. Er ls berekend, dat slechts een der de van de mensheid op hetzelfde ogenblik ligt te slapen. „Twee-derde ls dan wakker om ergens slechtigheid uit te halen," aldus de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. Het Italiaanse blad „La Stampa" gaf het volgende commentaar: „Iedere regering is wel eens ergens tegen, maar de regering De Gaulle ls tegen al les. In de „Hannoversche Allgemeine Zeitung" stond de volgende annonce: „Zijn er ln Hannover rijscholen met instructeur die als pedagogen en niet op de Pruisische brultoon onderricht geven?" Nog verbazingwekkender dan dat a man dit allemaal klaarspeelt is ed ter dat diens tegenspelers geen ka' zien dit solospel te doorkruisen Soms heeft De Gaulle een schijnba gelijk aan zijn zijde. Bijvoorbeeld i zake de N.A.V.O Het is waar dat t toestand van 1966 anders is dan c van 1948, toen het bondgenooschap 1 stand kwam. En het is ook waar d het grote verschil tussen toen en 1 ls dat voor agressie van de kant vi de sowjet-unle thans aanzienlijk ml der vrees behoeft te bestaan dan toi Maar hiermee kan de redenering n: ophouden. Afgeschrl Dat er verschillen tussen toen en bestaan, ls zeker niet in de laatt plaats te danken juist aan het t staan van de N A.V.0 een nog alt! niet helemaal volgroeide verdediging organisatie die echter krachtig g noeg was, dank zij de Amerikaar ruggegraat, om de Russen af schrikken van riskante experiment in het midden van Europa Dat Europa thans zo ongeveer I rustigste werelddeel is met de min kans op spanningshaarden - al ls blijft Berlijn daarvoor nog steeds I knipt - mag men toeschrijven aan e aanzienlijk redelijker houding van 1 Kremlin, mits men daarbij niet vj geet dat het bestaan van de N A V ln die zin een groot opvoedend el ment is geweest voor de Russen. Ini zin ook heeft de N.A.V.O ondanks zijn gebreken uitstekend gefunct neerd en het lijkt waanzlen een stituut dat tot tevredenheid heeft werkt en zijn bestaansrecht heeft wezen, af te danken. Omdat 1966 geen 1948 is zouden 1 veranderingen nodig zijn. Uit de scH Paul-Henri Spaak heeft dezer dag in de Sunday Times uit zijn ervarl gen als secretaris-generaal gekl In Enkhulzen werd ook de lunch ge bruikt. Onderweg werd ln Hoorn uitgestapt, waar nog een bezoek werd gebracht aan het standbeeld van Jan Pieters zoon Coen. De heenreis was nog niet ten einde en daarom ging de tocht verder naar Den Helder, waar men krui sers en andere oorlogsschepen zag. Op de terugweg werd ln Schoorl de thee gebruikt en daar kon men zich enige ogenblikken verpozen. De grote afstand, die reeds was af gelegd en nog zou volgen, was oor zaak, dat men zich niet veel opont- houd meer kon veroorloven om tijdig aanwezig te zijn in het hotel van het Dierenpark Amersfoort, waar het diner wachtte. De gerechten lieten zich goed sma ken en, zoals gebruikelijk, werd daar aan het einde van de dag, door een der bejaarden een woord van harte lijke dank gebracht aan de leidster mej. G Keizer en het bestuur van de U.V.V. en de helpsters, die zich zoveel moeite hadden gegeven voor het welslagen van deze tocht. Allen konden op een mooie dag te rugzien. Op een door de Amsterdamse Lucht vaart Club georganiseerde weekend- wedstrijd met internationale deel neming wist een van de leden, de heer P. D van Merkesteijn te Baarn, in de klasse A-2 Zweef de eerste plaats te bezetten en daarmede een wisselbeker te winnen, die door de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart ter beschikking was gesteld. De Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland heeft gisteren in Eindhoven haar jaarlijkse zomercongres gehouden, dit keer voor de 61ste keer. De voorzitter van de H I.B.I.N.. de heeer L.A.W. van Zanten, heeft in zijn jaarrede een waarschuwend ge luid laten horen De explosieve om- zetsstijging in 1964 (ten gevolge van de krachtige aanoak van de woning bouw) is in 1965 gevolgd door een stijging van slechts enkele procenten. Volgens hem hebben de klimatolo gische omstandigheden van de laat ste maanden van 1965 hierop een vrij grote invloed uitgeoefend, maar het is de vraag of ook dit jaar en de volgende jaren een omzetsstijging te zien zullen geven. Volgens de heer Van Zanten is het best mogelijk, dat de bouwbedrijvigheid zal terug lopen. Dat zou best eens kunnen gebeuren De stijgende grondprijzen en een te kort aan kapitaal kunnen 'n ernstige bedreiging vormen voor de bouwbe drijvigheid en derhalve ook voor de bouwmaterialen. De handel in bouw materialen is steeds kapitaal-inten siever geworden. Door noodzakelijke investeringen zijn vrijwel alle be drijven aangewezen op bankkrediet. Wordt ook dit bankkrediet steeds duurder en steeds moeilijker te krij gen, dan is er in feite ook voor ove rigens gezonde ondernemingen, spra ke van een liquiditeitscrisis. Zou daar nog een teruggang van de omzet bij komen, dan zitten zij onmiddelijk in de moeilijkheden Hoewel de regering al veel goeds tot stand gebracht heeft met betrekking tot de oplossing van woningnood en er nog steeds volop gebouwd wordt, verdient het mijns inziens aandacht om de woorden van de heer Van Zanten nog eens rustig door te lezen. Er zit zeker een kern van waarheid in en dat zou betekenen, dat de wo- ningbouwproduktie wel eens kon ver minderen. Dat zou betekenen, dat we afdwalen van de goede weg, die we met de nieuwe regering zijn inge slagen. Daaraan heeft niemand behoefte, de regering zeker niet. Hoewel ze zon der twijfel met de beste voornemens bezield is wat betreft de bouwplan nen. wordt de toekomst toch niet zonder zorg ingezien! KANTMAN. De Ned. Kath. Vrouwen Beweging organiseert hedenavond - vrijdag - te 8 uur, in het St. Josephgebouw een bingoavond met vele mooie prij zen. Zowel leden als niet-leden zijn van harte welkom. Op verzoek van de Soester Sport stichting hebben burgemeester en wethouders een onlangs in gemeen teeigendom verkregen cantine met keukentje en garderobe beschikbaar gesteld voor het plaatselijk vereni gingsleven en voor het jeugdwerk. Het 'ligt in de bedoeling van de Sportstichting dit gebouwtje bij ge bleken belangstelling met ingang van september a.s. in gebruik te nemen Gegadigden hiervoor worden verzocht zich nu reeds schriftelijk hiervoor te melden bij de Stichting Lichame lijke Opvoeding en Sport Soest, p a. Raadhuis. Soest en daarbij op te ge ven welke activiteiten zij in dit ge bouwtje zouden willen bedrijven. Naar de mening van het Stichtings bestuur is T zaaltje, dat 'n oppervlak te heeft van ongeveer 90 m2. geschikt Door Veilig Verkeer Soest, S.P.S.V. en Soester Bromfietsclub wordt maan dagavond a.s. een verkeerspuzzelrit gehouden voor auto's, motoren en bromfietsen. De start heeft te 8 uur plaats bij café ,.De Viersprong", de inschrijving vanaf 7 uur. Een zeer eenvoudige rit, die met een snelheid van 20 km per uur, door ie der te rijden is. Voor deze rit zijn mooie prijzen be schikbaar. In verband met Hemelvaarts dag op donderdag 19 mei, ral ons blad normaal op vrijdag verschijnen. Men gelieve er echter rekening mede te houden, dat adverten ties en eopy voor de krant van vrijdag 20 mei uiterlijk woens dag 18 mei, 's middags 12.30 u„ aan ons bureau moeten zijn ingediend. Redactie SOESTER COURANT voor vergaderingen, oefeningen van muziekclubjes, handenarbeidclubjes. enz. en eventueel ook voor vrije jeugdgroepen. Morgenochtend, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats voor de houders van de gele kaarten genummerd van 1 tot 50 en van 101 tot 250 en van de grijze kaarten van 1 tot 65. Het is zeer noodzakelijk dat er iets wordt ondernomen om het Neder landse volk als geheel rijp te maken voor seksuele voorlichting. Dat zou het beste kunnen gebeuren via ra dio en televisie. Aldus een van de voorstellen van de Nationale Fede ratie van Geestelijke Volksgezond heid, neergelegd in een advies aan staatssecretaris Bartels. Vijftig jaar geleden zou een derge lijke suggestie een revolutie hebben teweeggebracht. Toen Freud op het einde der vorige eeuw zijn eerste geschriften over de neurose publi ceerde. reageerde men zelfs in we tenschappelijke kringen met gTOte verontwaardiging. De seksualiteit was toen een angst vallig verzwegen geheim: niemand kon toestaan dat de zegels daarvan werden verbroken Iedereen vreesde dat er dan onherroepelijk kwaad zou gebeuren Voor dat kwaad zocht men het kind, de vrouw, tenslotte ook zichzelf te behoeden. Dit inzicht is in de loop der jaren volkomen veranderd. Er leeft nu een sterk besef dat er eerder kwaad ge beurt wanneer de seksualiteit wordt doodgezwegen. Algemeen wordt nu de seksualiteit erkend als een integre rende kwaliteit van het menselijk bestaan. Dit heeft de weerstand tegen de voorlichting op dit gebied aanmerke lijk verzwakt, ofschoon nog niet ge heel opgeheven. Toch is deze voorlichting noodzake lijk. Ook westerse samenleving is zo doordrenkt van een nimmer aflatend, bovendien in duizend vormen ver momd seksuel appèl, dat de kans er in zit dat de persoonlijkheidsontwik keling van die jeugdigen die geen goede voorlichting krijgen, ernstig letsel kan worden toegebracht.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1