VVD MIDDENSTANDSPROBLEMEN ORANJE HOTEL Dit is uw kans op 'n prachtig nieuw fototoestel korting van f 7,50 tot f 20.- op de prijs van een nieuwe camera Foto Van Essen PIANO'S China's bom Veldkamp's nieuw jaarsrekening Wanneer U nu een oud toestel of een box inlevert, krijgt U een Uitkering in aandelen? S. MINCO spreekt over op 17 mei a.s. 20.00 uur in het Per 1 januari 1967 sterke stijging der sociale lasten Premiedruk aanzienlijk verzwaard Een enorme keuze, inclusief uitvoerige voorlichting, staat klaar bij uw fotozaak Birkstraat 2 (t.o. Garage Van Kooy) - Soest-Zuid - Te!. 2874 - Zie onze etalages Een bril die goed zit koopt u bij de vakman Ruime keuze MO\TlBE\ S.V.V.-Volleybal S.E.C.-nieuws S.E.C.-zaterdag Kleine e.a. nieuwe en bespeelde Forster - Yamaha - Weisbrod Prijzen vanaf 925, Pianohandel W. VAN TOL B.D.C. -nieuws V.V.Z.-nieuws Vraag proefrit bij: Inbraak Medische dienst PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten Terwijl de vakbonden, de stichting van de arbeid en het college van rijksbemiddelaars zich naarstig buigen over de nieuwe collectieve arbeids contracten, tekenen zich reeds de schaduwen van nieuwe, moeizame loon onderhandelingen af. Is het reeds geruime tijd gebruikelijk dat tegen het einde van elk jaar werkgevers en werk nemers met elkaar in de clinch gaan, dit jaar belooft de strijd feller te worden dan ooit. De oorzaak hiervan is gelegen in de ambitieuze sociale- kamp, die alle per 1 januari 1967 in werking zullen treden. Verschillende verzekeringsplannen van min. Veld- premies zullen aanzienlijk worden ver hoogd, en bij dit alles voegt zich nog de tweede tranch van de huurverho ging. Loonstop niet mogelijk Per 1 januari zullen de wet op de ar- arbeidsongeschiktheidsverzekering (w.a.o.) en de wet zware geneeskundi ge risico's (a.w.z.) in werking treden. De eerste wet komt in de plaats van de ongevallenwet en de interimwet- invaliditeitstrekkers. Dank zij deze wet zal het mogelijk zijn de loonderving op te vangen ten gevolge van arbeids ongeschiktheid na afloop van het eer ste jaar, tijdens welke men nog een uitkering volgens de ziektewet ont vangt. Zij, die voor een dergelijke ar beidsongeschiktheidsuitkering in aan merking komen, toucheren een be paald percentage van hun loon, al naar gelang de mate van hun ar beidsongeschiktheid die eveneens in een percentage zal worden uitgedrukt. De premie voor deze wet zal straks 3,7 bedragen. Zoveel bedraagt de premie voor de interimwet en de on gevallenwet tezamen thans ook. Maar de ongevallenwet nam de loonderving door ongevallen reeds gedurende het eerste jaar voor haar rekening. Dat zal bij de wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering niet het geval zijn. De loonderving tijdens het eerste jaar komt straks ten laste van de ziekte wet. Dientengevolge zal deze premie met ongeveer 1 stijgen. Deze aanbieding is geldig tot 5 juni 1966 Leverancier van alle ziekenfondsen Ga NnciRS P'J KER Goede ruil De wet zware geneeskundige risico's (a.w.z.) zal vermoedelijk ook op 1 ja nuari 1967 van kracht worden. Deze volksverzekering dekt de verpleegkos- ten in verpleegtehuizen, inrichtingen voor lichamelijk- en geestelijk gehan dicapten, na afloop van het eerste jaar. De aanvangspremie voor deze verzekering zal 1,6 bedragen. Ook de premie A.O.W. zal het vol gend jaar stijgen. Het rijk zal name lijk niet langer een deel van de kos ten van deze verzekering voor zijn rekening nemen. Daardoor zal de pre mie met 0,5 stijgen tot 9,2 En gezien de vergrijzing van onze bevol king zal dit bepaald de laatste stij ging nog niet zijn. De a.w.z. en de w.a.o. zorgen tezamen dus voor een toeneming van de premiedruk a raison van 2,1 Tegen deze verhoging der premie druk staat evenwel ook een vermin dering. De regering heeft namelijk besloten de financiering van de Alge- In de periode 1958-1963 is het aantal miljonairs in Nederland verdubbeld. Deze 5500 richards hebben hun ver mogen vooral door koersstijgingen van aandelen bereikt. Kortom, zij zijn als het ware slapend rijk geworden. Wij weten niet of de heren voor een loon stop zijn. Het is in elk geval zeker, dat in het licht van deze feiten een loonstop natuurlijk heel moeilijk te verdedigen valt. Het is heel menselijk dat men met enige afgunst kijkt naar nen worden zonder dat zij doorgaans lieden, die in enkele jaren rijk kun- daar hard voor gewerkt hebben. En waarom zou alleen een heel kleine exclusieve groep zijn inkomen mogen opvijzelen Toch is het evident, dat men met de jaarlijkse loonsverhogingen, die steeds worden gevolgd door onvermijdelijke prijsstijgingen, in het slop geraakt. Een methode om dit euvel de kop in te drukken zou zijn de werknemers een deel van hun loon in aandelen uit te keren. Hierdoor worden de be stedingen enigermate afgeremd, ter wijl de werknemer wordt gedwongen zijn geld in productiemiddelen te be leggen. De vakbonden staan tegen over dergelijke methoden vooralsnog gereserveerd, omdat zij beseffen dat de meeste loontrekkenden hun loon het liefst in het handje krijgen. Dat betekent echter niet, dat een derge lijke oplossing in bepaalde omstan digheden geen uitkomst zou bieden. mene Kinderbijslagwet zelf te finan cieren. Dat betekent 'n vermindering van de premiedruk vaneveneens 2,1 Toch heeft minister Veldkamp een goede ruil gedaan. De kinderbijslag Is de enige sociale verzekering waarvan de kosten niet sterker zullen stijgen dan de loonsom. Dat kan van de a.o.w. en de a.w.z. niet worden gezegd. Zodat de financiering van de kinder bijslag voor het rijk het voordeligst is. Ziekenfonds. Voorts kan voor het komende jaar opnieuw een premieverhoging voor de ziekenfondsverzekering worden tege moet gezien. Deze premie, die in 1960 4,8 bedroeg, is thans reeds opgelo pen tot 5,8 De te verwachten ho- norariumeisen van de huisartsen als ook de hogere kosten van de zieken fondsen door de uitkering voor onge valspatiënten, zullen stellig de pre miedruk verzwaren. Een premieverho ging van 0,2 of 0,3 ligt in de lijn der verwachting. De ziektewetpremie zal door de invoering van de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering met gemiddeld 1 stijgen. Dienten gevolge zal de stijgende tendens der premie, die per bedrijfstak wordt vast gesteld, zich toch wel doorzetten. Met een trend van 0,2 moet rekening worden gehouden. Bij al deze premieverhogingen komt dan de huurverhoging, die gecompen seerd moet worden met een loons verhoging die ongeveer 1,4 van de loonsom zal bedragen. 10 Ofschoon minister Veldkamp dezer da gen dreigde met een loonstop, blijkt de onmogelijkheid hiervan uit het voorgaande. Een geduchte stijging van de sociale lasten plus de huurverho ging leiden automatisch tot loonsver hogingen. Daar komt nog bij de jaar lijkse vergoeding voor de geldontwaar ding ten gevolge van het gestegen prijspeil. Deskundigen hebben becij ferd dat de lonen, om al deze lasten op te vangen, minimaal met 7 moeten worden verhoogd Waar loons verhogingen tevens bedoeld zijn om de werknemer te laten delen in de toegenomen welvaart kunnen aan dit percentage nog enkele procenten wor den toegevoegd, zodat een verhoging van 10 er in zit. Dit percentage, waarover wel weer druk zal worden getwist door de ver schillende partijen, kan alleen maar verlaagd worden door bijvoorbeeld de huurverhoging uit te stellen. Een tweede mogelijkheid is de inflatoi re ontwikkeling aan banden te leggen, zodat de geldontwaarding geringer wordt. Hoe dan ook - de onrust op ons so ciaal-economisch erf zal dit jaar ver moedelijk een hoogtepunt bereiken. De officiële Chinese bekendmaking is niet helemaal duidelijk, maar wekt door gebruik van de term „thermo- nucleair materiaal" de indruk dat bij de derde kernproef van dit land een waterstofbom is gebruikt. Als dat zo is heeft vijfde kernnatie nummer vier, Frankrijk, ingehaald in een verbluffend korte tijd. Tech nisch is dat een opmerkelijke pres tatie voor een land dat nog maar amper een industriestaat aan het worden is en bovendien bepaald niet beschikt over een overvloed van geld middelen. Natuurlijk blijft de vraag of dit ver toon van .socialistische opbouw" niet wat misplaatst is. Men zou zich kun nen voorstellen dat er nuttiger me thoden waren om geld te besteden in een verarmd en door vele oorlogen verwoest land dat haastig aanslui ting zoekt bij de levensstandaard van de fortuinlijker naties. Maar dat is uiteraard een zaak van de Chinezen zelf. De Russen en Amerikanen hebben als grootste kernmachten bewezen dat het bezit van nucleaire wapens in overvloed nog niet betekent dat ze ook gebruikt zullen worden. Integen deel: juist het wederzijds aanwezig zijn van genoeg H-bommen om el kaar van de aardbodem te vagen, heeft deze naties uiterst voorzichtig gemaakt en min of meer gedwongen op niet al te slechte voet met elkaar te staan. China is echter een heel ander geval. De haat tussen dit land en de V.S. schijnt met de dag aan te wakkeren en de verhouding Moskou-Peking kan nog maar weinig slechter worden dan ze nu al is. Dat feit heeft twee aspecten. Voor de Chinezen betekent het waarschijn lijk dat als er één land is dat ooit nog eens in aanmerking komt om een kernaanval te ondergaan, het China is. Tenzij uiteraard een eigen Chinese kernmacht zou bestaan die een eventuele aanvaller zijn eigen medicijn kan toedienen. Zoals er een evenwicht van afschrikking bestaat tussen Rusland en de V.S., die de kansen van een kernoorlog tussen die naties aanzienlijk heeft verkleind, Slaagde het tweede damesteam van de Soester Volleybal Vereniging er de afgelopen weken in om een vrij grote achterstand op haar mede-gegadig den voor de onderste plaats in te lo pen, de beslissingswedstrijden die hierdoor noodzakelijk werden om in de eerste klas te blijven, hadden voor de rood-witten ook een gunstig ver loop. Zo moesten de S.V.V.-dames de vo rige week hun eerste beslissingswed strijd spelen tegen N.V.C. 1 uit Nij- kerk. In twee sets toonden onze plaatsgenoten zich de sterksten. Maandagavond in de wedstrijd tegen V.V.A. 2 wisten de S.V.V.-dames we derom met 2-0 te winnen, zodat de wedstrijd N.V.C.-V.V.A 2 zal moeten beslissen wie van deze twee teams het volgend jaar in de tweede klas uit zal moeten komen. zo kan Peking ook wensen een der gelijke garantie te laten ontstaan dat noch de Russen, noch de Ameri kanen het In hun hoofd zullen halen ooit een kernbom in China te laten vallen. Het nare van een dergelijke redene ring om de vrede te verzekeren door de ergste oorlogsmiddelen ls dat er geen grens aan is. Waarom zou bij voorbeeld India niet op een zelfde manier mogen proberen zich voor taan te verschonen van Chinese aan vallen? En als men doorredeneert: waarom zouden India en Pakistan ook niet de huidige onbehaaglijke vrede van wat cement voorzien door een wederzijdse afschrikking met kernwapens? Er is geen eind aan. De verrassend snelle ontwikkeling die de Chinese technologie te zien geeft, maakt waarschijnlijk dat bin nen niet al te lange tijd ook de no dige raketten voorhanden zullen zijn om de Chinese kernbom overal heen te transporteren waarheen Peking wil. Of men het leuk vindt of niet, bin nen enkele jaren zal China nog meer dan Frankrijk een volslagen kernmo- gendheid zijn. Dat hoeft nog niet terstond in te houden dat dan ook de kansen op een kernoorlog vergroot zijn, maar het zou veel behaaglijker zijn als de Chinezen in de VN - waar ze nu nog altijd buiten staan - een plaats kregen om eventuele grieven eerst mondeling uit te vech ten voor zover nodig. Het griezeligst in de Chinese kernmacht is voorna melijk dat ze het enige conversatie- middel met de vijandige omgeving is die de Chinezen lijken te hebben. Het eerste elftal is zondag vrij. maar zal op 19 mei Hemelvaartsdag thuis spelen tegen Holland. Het tweede elftal ondergaat hetzelfde en zal tegen Zeist 3 spelen op He melvaartsdag. SEC. 3 zal zijn laatste wedstrijd spelen tegen A P W C. 2 en moet pro beren deze wedstrijd in leder geval gelijk te spelen, anders kunnen ze zich niet ongeslagen noemen in deze competitie. S.E.C. 4 zal zondag ook niet spelen, terwijl ze op Hemelvaartsdag ook vrij zijn. SEC. 5 gaat op bezoek bij AP.WC 4 en speelt zijn voorlaatste wed strijd De laatste wedstrijd wordt ge speeld tegen Amsvorde 3 op Hemel vaartsdag en zal meteen de uitslag geven van wie zich kampioen kan noemen ln deze afdeling, als het vijfde er tenminste in slaagt A.P.W.C. 4 te verslaan. OPSTELLING DER ELFTALLEN S.E.C. 3. - Doel Bakker: achter Wil denburg en De Vries: midden De Jong. Valero en Pureveen: voor Lü- schen, Strumpel, Van Rijn, Hoek en Pothoven. Reserve Hulzinga S.E. C 5. - Doel Van de Brink: achter Hoed en v. Klooster: midden Mee- der. Kareisen en Westerveld: voor Belt, Dasselaar, Abbel, Ten Hove en Van de Broek. Reserve Wildenburg. V.V.O.O. 1-S.E.C. 1 Het zaterdagelftal van S.E.C. gaat, wanneer we de stand op de rang lijst bekijken, tegen deze tegenstan der een nederlaag tegemoet. De groen-wlten zullen zich dit wel bewust zijn, en ongetwijfeld alles in het werk stellen om een zo goed mogelijk resultaat te boeken. HOEVELAKEN 3-S.E.C. 2 Vorige week werd de belangrijke wed strijd tegen V.V.Z. 3 niet gespeeld, omdat de scheidsrechter niet opge komen was. Deze week staat er alweer een zeer lastige tegenstander te wachten, die slechts 2 punten achterstand heeft. S.E.C. 2 zal deze ontmoeting moeten winnen willen ze mee blijven doen voor het kampioenschap. De eerste wedstrijd werd van Hoeve laken verloren. OPSTELLING DER ELFTALLEN S.E.C. 1. - Doel Van Rossum; achter Van de Schagt en Baptist; midden Beijer, Staal en Kraay: voor V. van Klooster, A. Stalenhoef, Sengers, A Hodde en Vink. S.E.C. 2. - Doel Kramer! achter H. de Boer en J. Verwoerd; midden Cor- Soest nelisse. Duinkerken en Van Ginkel; voor R. Stalenhoef, Van Loon, R Dobben, Van Delden en L. Tolboom B.D.C.-P.V.C. Zondag a.s. zal B.D.C. haar laatste thuiswedstrijd spelen van deze com petitie Het Utrechtse PVC., koplo per van de afdeling, komt namelijk op bezoek. Dat de Utrechters op een warm verhaal moeten rekenen staat wel vast. De B.D.C.-ers willen namelijk revan- che nemen op de destijds met 2-1 geleden nederlaag. Bovendien zullen de blauw-witten hun tegenstanders willen tonen dat zij zeker tot de sterkste ploegen van de afdeling be horen. Wanneer B.D.C, tot hetzelfde spel kan komen als j.1. zondag in Naar- den tegen Meervogels, verwachten we een aantrekkelijke wedstrijd aan de Bosstraat. Wij achten de B.D.C.-ers zelfs in staat om op P V C. een kleine over winning te behalen. De Soester ploeg is voor deze wed strijd ongewijzigd gebleven, zodat de B.D.C.-formatie als volgt is samen gesteld; doel Schimmel; achter Voet, v. d. Hengel, Van Asch en v d. Mast; midden Westerveld en Bakker; voor v. d. Lugt, Beijer, Brouwer en Dorrestein. VEENSE BOTS 3-B.D.C. 4 BD.C. - gaat op bezoek bij hekke- sluiter Veense Boys 3 in Nijkerk. Op papier zullen de B.D.C.-ers deze wed strijd dus tot een goed einde kunnen brengen, maar een kat in nood maakt rare sprongen. Voor BD.C. geldt dus dat zij hun tegenstanders niet mogen onderschatten. Opstelling: doel De Beer; achteT Hooft en Schut; midden Wolfsen, Rademaker en A. v. d Breemer; voor Van Dijk, Beijer, Hilhorst, Dorre stein en Bodewes. B D.C. 7 ontvangt Achterveld 3 aan de Bosstraat. De Achtervelders, die zich zondag j.1. tegen B.D.C. 6 als zeer onsportieve verliezers gedroegen zullen het wel weer met een neder laag moeten stellen. B.D.C. 9 gaat op bezoek bij Amsvorde 6 en zal deze wedstrijd dienen te winnen om nog mee te blijven doen in de strijd om het kampioenschap. B D.C. 10 tenslotte gaat in Hilversum bij Actief 8 proberen om hun kans op het kampioenschap te vergroten, door beide punten binnen te halen. Zondag j.1 versloegen de B.D.C.'-ve teranen Zebra's 7 met duidelijke cij fers: 7-1. V.V.Z.-IT.V.V.O. Zaterdag. 14 mei, gaat V.V Z. 1 naar Utrecht teneinde de strijd aan te binden met U VVO Gezien de stand op de ranglijst moet het voor V.V.Z. mogelijk zijn twee punten te ver overen. Desondanks doen de groen- witten er goed aan de tegenstanders niet te onderschatten. V.V.Z. heeft nog steeds de handicap niet volledig te kunnen uitkomen, maar deson danks houden wij het op een Soester overwinning. Bij winst blijft V.V.Z de beste kan sen op het kampioenschap behou den Plaatsgenoot S.E.C. kan V.V.Z behulpzaam zijn door te trachten V.V.O O. één of meer punten afhan dig te maken. Opstelling: doel J v. Kooij: achter v. d Vlekkert en Pouw. midden Kooij, H v. Kooij en v. d. Bosch: voor v. Doorn, Demmers, Hament, Timmer en Haage. Automobielbedrijf ALEX v. KEULEN n.v. Amsterdamseweg 29 A'foort - Tel. 14243 Iedere zaterdag SEMCA-SHOW V.V.Z. 2-HEES 2 Het 2e elftal ontvangt de kampioen van haar afdeling Hees 2. Hoewel deze wedstrijd voor beide elftallen van geen belang meer ls, verwachten wij dat Hees zal trachten ongeslagen te blijven. V.V.Z. echter zal proberen Hees de eerste nederlaag toe te bren gen. Aanvang 16 uur. T.O.V. 4-V.V.Z. 3 V.V.Z. 3 gaat naar Baarn teneinde te trachten aldaar twee winstpun ten te behalen. Dit moet gezien de ranglijst mogelijk zijn. V.V.Z. (jun.)-DON BOSCO (jun.) Deze wedstrijd werd door de Bond vastgesteld op het terrein van Don Bosco. Het V.V.Z. bestuur heeft ech ter reeds verzocht de wedstrijd te Soest te doen plaats vinden, aange zien reeds te Amersfoort werd ge speeld. De pupillen spelen „uit" tegen de pupillen van B.D.C. Verder wordt maandagavond, 16 mei, aanvang 19 uur, een wedstrijd ge speeld tussen de V.V.Z juniren tegen een elftal van nieuwe leden In de nacht van dinsdag op woens dag is er ingebroken bij de firma Van der Pol, Steenhoffstraat 63. Men had zich toegang verschaft door het verbreken van een WC.-raampje. Uit een stalen schrijfbureau heeft men verbrek envan een W.C.-raampje. Uit medegenomen. De artsendlenst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen: H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, tel. 2388 en J. C. Rip, Soester- bergsestraat 16, tel. 2423. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00-13.30 uur H. Abbring, Heideweg 68. Apotheek Zaterdag en zondag apotheek „Soest- Zuid". Oranje-Groene-Kruis Zr. G. Pluim, Bosstraat 29, tel. 4610. Wit-Gele-Kruis Zr. C. A. M. Bijlard, Saenredam- plantsoen 15, tel. 5425. Groene Kruis Zr. Van Schaik, Duinweg 37. tel. 4130. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk 9 uur Gezinsdiensu 10 uur ds J. Mettau. M.m.v. het kerk koor. 7 uur ds K. van Liere. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Woensdagavond, 18 mei, 8 uur, oecu menisch avondgebed. Emmakerk 10 uur ds K. van Liere. 19 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Heeskapel 10 uur ds H Roest. Eltheto 10.15 uur Jeugdkerk. Zonnegloren 10 uur ds H. Noordermeer van Naar- den. Ichtus Kerk 10 en 5 uur ds J. Smit. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk Geen opgave. W ilhelminakerk 10 en 5 uur uur ds D. A. Zijlstra van Amersfoort. GEREFORMEERDE KERK Eltheto 8.30 en 3 uur dienst. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P. de Smit. 17.45 uur ds Bouw van Eemdijk. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur Leesdienst. Ver. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond 10.30 uur ds W. J. F. Meiners (Eth. Broederschap) Soest. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Van Weedestraat 19 Geen dienst, zie Baarn. ADVENTS GEMEENTE Zaterdag, 10 uur. Bijbelstudie. 11 uur ds C. H. Tempel. EVANGELIE- GEMEENTE Maandagavond, 8 uur. volle evangelie samenkomst in het St. Josephgebouw, zaal Zuid. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur prof. dr W. F. Golterman van Amsterdam. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE 10.30 uur ds J. van den Blink. Vloot- predikant te Baarn. 10.30 uur Kinderkerk in de kapel. KERK SOEST, Steenhoffstraat. Zondag. H. Missen te 7.30, 10.3C en 12 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avond 7 uur lof. In de week de H. Missen te 8 en 9 uur. Hemelvaartsdag H. Missen als op zon dag. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothestr. Zondag. H. Missen te 7.30, 10.30 en 12 uur. 9 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur lof. In de week (uitgezonderd woens dag en zaterdag) H. Missen te 7.45 en 8.30 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. Hemelvaartsdag H. Missen als op zon dag. KERK SOEST-Z.. St. Willibrordusstr. H. Missen te 7,30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 6 uur lof. Overige dagen H. Missen om 7 en 8 uur, behalve donderdag en vrijdag. Hemelvaartsdag H. Missen als op zon dag. Vrijdag 7.15 uur, uitreiking H. Communie. 8 uur H. Mis. 10.30 uur. gezongen H Mis voor het bruidspaar Johannes J. Beijer en Maria R. L. Epskamp.

Soester Courant | 1966 | | pagina 7