tijdelijk R.K. Voetbalvereniging B.D.C. gaat 40-jarig bestaan vieren prachtig PüfO'brengt D. ENGEL S.E.C. is op zoek naar een nieuwe trainer GARAGE STAM Krabbels van Knelis 25 KORTING J. C. Brouwer en Zn. M, TUSSEN Moeilijkheden in de beginperiode werden overwonnen UW SUCCES IS ONZE RECLAME Auto- en Seooterrijsehool Lenssen+de Wolff Renault dealer SPEEK TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 Rouw- en Trouwkleding; ••1 1 1 1 1 1 1 ion Ho nirVst.raat, thans 1 Een vereniging die de leeftijd van veertig jaar bereikt, mag gerekend worden tot de oude garde, ook al bruist ze van levenslust en jeugdig enthousiasme. Zo'n vereniging is de r.k. voetbalvereniging Be Quick-Dios- Combinatie, beter bekend als B.D.C. in de huid gezondheid en zuiverheid Op 9 mei j.1. bestond de vereniging precies veertig jaar dat is aanleiding voldoende om feest te gaan vieren en dat gebeurt dan ook. Eind van deze maand gaan de vlaggen uit en in juni wordt er nog feest gevierd, al is dit meer in het sportieve vlak. Dan zullen ter gelegenheid van dit jubileum ere- wedstrijden worden gespeeld. Het leven begint bij veertig. Ook voor B.D.C. Natuurlijk begon het al op die gedenkwaardige negende juni van het jaar 1926. maar de geboorte ging met zoveel gekrijs van de borelinge ge paard, dat het er lang naar heeft uitgezien, dat haar geen lang leven beschoren zou zijn. Het is allemaal anders uitgekomen, al heeft het voort bestaan van het huidige B.D.C. wel meer dan eens aan een zijden draad gehangen. Gelukkig bleef de vereniging overeind in alle stormen, die ze moest trotse ren. De gezagvoerders van toen hebben het B.D C.-schip steeds veilig door de vaak hoog opzwiepende golven weten te loodsen, al kwam men er niet altijd zonder averij af. en de huidige B.D.C.-generatie kan de op richters van weleer er dankbaar om zijn. De oprichters van weleer, o.a. de heren P. Wagner en C. Volman, waren het die het idee van een katholieke voet balvereniging lanceerden. Weliswaar bestond de v.v. Soest, maar de katho lieke leden kregen het nogal eens met niet-sportlieden aan de stok, omdat ze soms de kerk verzuimden. Zodoen de is eigenlijk het plan geboren om een katholieke sportvereniging op te richten, temeer daar de voetbalsport zich in een stijgende belangstelling mocht verheugen. Voordat er gevoetbald kon worden, moest er flink getraind worden en voordat er getraind kon worden, moest eerst aan de accomodatie worden ge dacht. Dat had nogal wat voeten ln de aarde. Het simpelste houten gebouwtje kostte 200 gulden, een respectabel bedrag in die tijd. Daar voor moest men heel wat donateurs werven. De toenmalige r.k. Werklie denvereniging bracht de eerste dona teurs aan en hier kwamen ook veel leden vandaan. Het bestuur was in de beginperiode aan de Blrkstraat (thans hotel De Birk) werd een nieuw veld in orde gemaakt. In september 1926 werd ein delijk een begin gemaakt met de com petitie en van toen af was er ook n elftalcommissie. De eerste wedstrijden gingen verloren, maar toen er einde lijk een gewonnen werd, was het met een groot feest ook. Men vergat zelfs een hele week om de netten van de doelen te halen. Toen men het verzuim ontdekte, was het al te laat. Regen en zon hadden de netten zo doen krim pen, dat alle ballen eronder door gin gen. In 1927 groeide de vereniging uit tot bijna 30 leden, jeugd incluis. Zes Er kon dan ook spoedig een derde elftal opgericht worden. De voetbal sport ging met sprongen vooruit cn de accomodatie moest daarmee gelij ke tred houden, vond men. Vandaar de verhuizing naar de Eng, alwaar achter de huizen van de Mendelssohn- laan een veld werd „aangelegd". Er kwam zelfs een kleedgebouw. In 1935 waren er schermutselingen met de Soestdijkse r.k. voetbalvereni ging D.I.O.S. (Door Inspanning Ont spanning Soestdijk), maar dat belet te het tweede elftal niet om kampioen te worden. Het eerste elftal ontkwam net aan degradatie. In 1936 werd het tienjarig bestaan herdacht met een optreden van „De Jantjes. Een jaar later trok het tweede elftal zich terug. De junioren trokken zich daar niets van aan en stonden fier aan de kop. In 1938 kwam Be Quick aan de af grond te staan en was reorganisatie noodzakelijk. In 1939 verhuisde men naar het veld aan de Ferd. Huyck- laan en werd het 12Vz-jarig bestaan luiterrijk gevierd. In 1941 werd de trai ning stopgezet, een jaar later werden heftige discussies gevoerd over het BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 Onder de enthousiaste leiding van ka pelaan Schaepman werden de eerste plannen uitgewerkt. Toen de kapelaan werd opgevolgd door kapelaan J. C. van Wijk betekende dat geen uitstel, want ook deze kapelaan droeg de voet balsport een warm hart toe. Toen na veel vijven en zessen het eer ste bestuur was gevormd, bestaande uit de heren A. W. Hofslot, J. H. Hom, C Volman, J. v. d. Werf en W. On- wezen, kon er gevoetbald worden. Eerst op een terrein aan de Dalweg, later op een hobbelig veld aan de Lange Brinkweg. Kapelaan Van Wijk zocht de club kleuren uit zwart, omdat dat niet zo besmettelijk was. Hij was ook de man, die de vereniging aan haar naam hielp, nadat hierover vele malen ge redetwist was. Het werd „De Ploeg", gedachtig aan de naam van de plaats waar de leden na afloop van de trai ning bijeen kwamen om de dorst te lessen hotel De Gouden Ploeg. Dit is het huidige eerste elftal van het jubilerende B.D.C., zoals dat in de bijna afgelopen competitie speelde. zeer aktief en nam veel besluiten, waarvan de meeste echter niet kon den doorgaan wegens gebrek aan g,eld Dit was er oorzaak van. dat men naast donateurs ook donatrices ging aannemen. De contributie be droeg aanvankelijk 15 cent, maar werd later verhoogd tot 20 cent. De jeugd betaalde 15 cent. Per week weltever staan. Op een stoppelveldje op de Eng werd onder leiding van Charlie de Weerd, een op Soesterberg gelegerde en uit Utrecht afkomstige luitenant, hard getraind. Verzuim van de trai ning leverde een boete van een dub beltje op. Niet opkomen werd bestraft met een boete van 50 cent, evenals het verlaten van het veld voordat de wedstrijd was afgelopen. Het was maar gelukkig, dat niet di- rekt in competitieverband gespeeld werd, want het tweede veld aan de Lange Brinkweg was ook niet al te best. De stoomwals van gemeentewer ken, die de ergste pollen en molshopen plat zou gaan walsen, zakte nog voor dat men dit plan ten uitvoer kon brengen, bij de ingang van het terrein in de grond. Het duurde wekenlang voordat men het zware voertuig weer op de weg had. Inmiddels groeide het ledental en men besloot om aan de competitie in de kring Gooi en Eemland te gaan deel nemen. Eerst ging alles op de fiets, later per blauwe bus van Malestevn met als chauffeur wijlen de heer P Stalenhoef. Achter het toenmalige café Middelman Het bestuur van de voetbalvereni ging S.E.C zoekt naarstig naar een nieuwe trainer, die de heer W. Boer boom moet opvolgen in verband met diens bedanken als trainer van S.E.C. De uit Amersfoort afkomstige sport leraar heeft voor het nieuwe seizoen 'n contract getekend met de Utrecht se tweede klasser Ultrajectum. Deze vereniging staat thans op de onderste plaats, mede door het feit, dat ze het zonder trainer moet stel len. De heer Metscher, voorheen trai ner van Saestum. die Ultrajectum enige tijd onder z'n hoede gehad heeft, bedankte tussentijds wegens enkele moeilijkheden. De heer Boerboom heeft in de afge lopen jaren SE.C met succes ge traind. Weliswaar heeft hij het eer ste elftal nooit naar een kampioens schap kunnen voeren, maar het team stond wel steeds in de bovenste re gionen. Elke competitie heeft S.E.C. I kampioenskansen gehad, maar elke keer bleek, dat de eindspurt niet de sterkste zijde is van S.E.C., zodat in de laatste wedstrijden steeds de titel werd verspeeld. In het seizoen 1958- 59 kwam de heer Boerboom bij S.E.C. als opvolger van de Amersfoortse trainer A. van Ap peldoorn. Drie seizoenen lang bleef hij bij de Soester vereniging, daarna was hij (in de periode van 1960 tot en met 1962) twee seizoenen bij het Utrechtse U.V.V. en een jaar bij Amersfoortse Boys. In 1963 kwam de heer Boerboom bij S.E.C. terug. Drie weken geleden heeft hij het S E C-bestuur op de hoogte gesteld zijn plan om van vereniging te veranderen. Voor S.E.C. was deze me dedeling wel een verrassing, maar men had begrip voor het standpunt van de heer Boerboom en hem dan ook alle medewerking gegeven om zijn vertrek mogelijk te maken De heer Boerboom gaat de Utrechtse vereniging ook twee keer in de week trainen, net als met S.E.C. het geval is. Hij krijgt er evenwel meer be voegdheden als bij de Soester vereni ging. Zo wordt hij belast met de sa menstelling van het eerste elftal (bij SEC. gebeurt dat door de technische commissie, waarin de heer Boerboom een adviserende stem heeft); voorts ziet hij meer organisatorische moge lijkheden bij Ultrajectum dan bij SE.C., terwijl ook de financiële voor delen een rol hebben gespeeld. S.E.C. kon hem deze kansen niet bie den, vandaar zijn besluit om per 1 augustus in dienst te treden van de Utrechtse tweede klasser. Half juni wordt de training bij S.E.C. stilge legd vanwege de zomerrust-periode. Op 1 augustus gaat hij dan in Utrecht beginnen met de training van senioren en selectie-jeugd. De heer J. de Rijk, trainer van IJselmeervogels en 's-Graveland, be vestigde, dat hij contact had gehad met S.E.C. en dat hem was gevraagd als trainer bij de Soester vereniging in dienst te treden. Het ziet er even wel niet naar uit, dat hij bij SE.C. zal komen, omdat hij z'n huidige verenigingen niet in de steek wil laten. onroererfde goederen taxaties hypotheken assurantiën Steenhöffstraat 67 Soest Tel. 2169 leden zaten in het bestuur. Toen het terrein aan de Birkstraat slecht be gon te worden en men toch graag wilde voetballen, werd besloten om aan toernooien mee te gaan doen. Maar omdat De Ploeg in die tijd niet zo gunstig bekend was, nodigde geen een vereniging de Soesters uit. Goede raad was duur de eerste vereniging, die De Ploeg zou uitnodigen, zou een medaille ontvangen. Dat was een heel Geschenk in die dagen. De Ploeg moest het kleinood bekostigen uit de opbrengst van de contributies, boetes en entreegelden voor competitiewed strijden en vriendschappelijke wed strijden, totaal zeven gulden ronselen van junioren en of dat nog niet erg g:no?g was tot over maat van ramp in 1943 het clublo kaal voor de tweede keer grondig ver nield. Niettemin werd de atletiekdag in 1944 een enorm succes en ging Be Quick na de Bevrijding een fusie aan met DI.O.S B D.C. begon met nieuwe moed. In '46 werd het 20-jarig bestaan gevierd met een feestprogramma, dat door eigen leden werd verzorgd. In 1949 werd het tweede elftal kampioen met een score van meer dan 100 doelpunten vóór. Een jaar later wil den de dames van de leden ook wat en zodoende werd de handbalvereni- Rcnau.lt R 4 Luxe v.a. f 4.495, Dauphine Gordini v.a. f 5.385. Renault R 8 v.a. f 5.960.— Renault R 10 Major v.a. f 6.495. Renault R 16 v.a. f 8.650. Caravelle Coupé v.a. f 10.530. Renault Rambler v.a. f 14,450. Nieuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 De vreugde was echter van korte duur want na precies één seizoen viel B.D.C terug. In 1954 werd het tweede elftal opgericht. 1956 kenmerkte zich door de sobere viering van het 30-jarig be staan en het ontstaan van het huis houdelijk reglement. In het 31ste jaar van het bestaan van de vereniging degradeerde B.D.C. naar de tweede klasse. Het vierde elftal deed het be ter door kampioen te worden, al was de door verblijf in militaire dienst verhinderde aanvoerder van alle nieuws hieromtrent verstoken. In 1958 leed B.D C. een gevoelig ver lies door het vertrek van enkele van ;'n beste spelers de gebroeders Brou wer vertrokken naar Australië. Plezie rig daarentegen was de geslaagde her uitgave van het clubblad „De B D C.- er". Het vijfde elftal begon de com- oetitie. In 1960 werd het eerste elftal kampioen en volgde promotie naar de eerste klasse. Door een toeloop van leden werd het zesde elftal opgericht. Een jaar later werd het 35-jarig be staan gevierd met een feestavond in het Restaurant van het Soester Na tuurbad. B.D.C. ontvangt Koninklijke Goedkeuring op haar statuten en ver huist van het terrein aan de Ferd. Huycklaan naar de Bosstraat. Een nieuw seizoen tegemoet met veel nieu we leden, waardoor oprichting van het zevende elftal mogelijk werd. In 1962 werd het nieuwe clubgebouw officieel in gebruik genomen en kreeg de vereniging bezoek uit het Duitse Rhens, waar later een tegenbezoek werd afgelegd. Het vierde elftal werd kampioen, welk goede voorbeeld door het tweede werd gevolgd. Soester Courant van vrijdag 13 mei In 1964 hield invaller-trainer Goos Huurdeman het eerste elftal van de degradatie af. een kranige prestatie van deze amateur-trainer. Het negen de elftal wordt in de competitie inge deeld. Ajje 't ming vraogt mok zeige, dak goed kan marrèke, datte verkizienge veur de gemeenteraod veur de deur staon, waant 't gemeente bestuur gaot zich in de ammusements- sektor begeve. Das heul nie zo vreemd, waant zullie binne teslotte ok nog tieners, al is ut dan een bietje ovejaorig. Op 17 mei ister in 't verenigingsgebouw een aovend veur minse. die dit jaor veur de eer ste keer magge stemme. Ming jongste kleinzoon is daor ok bie, vandaor da ik da weet. Utdoel van de vergaojering is om eèn inzicht te geve in overheids- en gemeentebestuur. Leeje van de raods- fraksies zulle 'n forum vorreme ong- der leiding van de burregemeester. 't Forum zal alle levende vraoge (Waorom gin dooje vraoge) beant woorde. De aovend wordt mit een meziekje op eluusterd, stater op de uutnojeging. Ik bin d'r blie om, datte gemeente dit innietsjaotief enome het. Ik hep zelluf nooit hoogte van al die dinge kenne rkiege, ik bin aaltied maor in zichtloos ebleve en zo hep ik al die jaore motte stemme. Kajje naogaon) Maor vreuger hadde wullie zoiets nie. Toen moeste de minse mit al d'rluu vraoge blieve rongdlope Ik stem nie veur 't eerst, maor ik hep toch wel wat te vraoge. Maor veur ming zalle ze toch wel een uut- zondering maoke? Ik kan nie om acht uur komme, maor das nie ar- reg, want de meziek begint netuur- luk toch pas om een uur of tien. Ik hep te vrage: Wanneer komter eindeluk weer us een nieuw noodge bouw bie 't gemeentehuus, gemeen- tewarreke, pelisieburo of bie een school? DT is vast nog wel een plek- kie vrie arreges. In vind, dat wullie in Soest maor affer ebleve gebied binne mit al die noodgebouwe Krie- ge die affer ebleve gebiede gin Ton van Luns? Waorom wullie dan nie? Persoonluk bin ik mit een heul klein vaotje al tevreeje. Ik wou ok vraoge waor ik een schrif telijke cursus kan vollege veur wet- houwer. Ik ambieer ut ambt nie zo arreg. maor de cente kan ik zo goed ebruuke. En daor hejje as wethou- wer nie over te klaoge, geleuf ik. Ik mot dan netuurluk ok wel effe wete. waor zullie d'rluu opleiding ehad hebbe veur 't riebewies, waant da mojje as bestuurder toch wel hebbe. Ok zou ik wel us wille weete, waor de wethouwers al die wette houwe. Tuus soms? Ik hou tuus wel kippe, maor nog gin wette. As ik gin wethouwer kan worde, dan maor raodslid. Wat da is. is ming ok nie heulegaor duudeluk. Kajje bie die luu te raoje gaon of zouwe zullie d'r zelluf maor 'n bietje naor raoje? Noeng heb ik nog een vraog veur 't forum: We maorkt de meziek? Wie speelt de eerste viool, wie roert de grote trom en wie steekt de lof trompet? D a staot heul nie op die uutnojeging. Kneliao zee teuge ming: D'r zalle ok wel striekers weeze Kne lis, neem jie een paor laokes uut de schone was mee. die kunnen daor meschien estreke worde ajje 't vrin- deluk vraogt. Goed watter ok veur meziek komp, ik hoop maor dattie gemeentebestuurders nie mit laange haore op 't teneel komme. Ik zal in ieder eval maor een paor badmutsè meeneme. Ik hoop ok. dattut nie van die raote meziek is, datte de jongeluut de boe2 gaon afbreke. Waant dan komp ne tuurluk de pelisie en dan krieje een heul aander inzicht in 't gemeente bestuur dan de bedoeling is. De op brengst van die vermaokelukke aoved (of hoeve zullie gin vermaokeluk- heidsbelaasting te betaole) motte we maor in de bojumloze put laote vloeie. Goed minse, watter ok van 't ge meentebestuur ezeid kan worde, we hebbe noeng al, nog veur dattie aovend eweest is, zo'n inzicht in 't gemeentebestuur ekrege, da wullie kenne zeige: D'r zit meziek in' Eén van de oudste foto's, die uit de woelige beginjaren van B.D.C. zijn overgebleven. In juni 1927 toonden Soester jonge lui ook al van „happenings" te hou den, want op een nacht werd het clublokaal grondig vernield. Intussen werd de heer W. Butzelaar jeugdlei der, de eerste bij De Ploeg Hij was de voorganger van de huidige voor zitter van de jeugd, de heer P. G. Jansen. De heer Butzelaar was niet schuldig aan het late thuiskomen van de voetballers, waarover het bestuur steeds klachten bereikte. Een onder zoek in deze bracht aan het licht, dat de spelers na een gewonnen uit wedstrijd een soort elf kroegentocht hielden en dat deze het oponthoud veroorzaakte, waardoor huisvrouwen met het warme eten bleven zitten. Om de financiële positie te versterken werd eerst een verloting gehouden met honderden loten voor een kwartje per stuk. De hoofdprijs was een fiets met een echte carbidlantaarn. Later werd een fancy-fair gehouden, die maar liefst 578,opleverde. In die tijd waagde de toenmalige se cretaris het om een causerie te hou den over het onderwerp „Sport en Alcohol". De belangstelling was zo waar bevredigend en men luisterde zelfs met aandacht. Of de causerie enig nut heeft afgeworpen, meldt de historie niet. Wel, dat men er na af loop over nakaartte onder het genot van een glas bier. Er brak een donkere periode aan. Er waren financiële moeilijkheden en de conflicten in en buiten het veld kwa men zo langzamerhand tot een hoog tepunt. „De Ploeg" was toen allang geen „Gouden" Ploeg meer en de ver eniging kreeg een slechte naam. In 1932 leidde dat tot de opheffing van „De Ploeg". 2 weken lang werd er niet in verenigingsverband gevoetbald. Dat gebeurde pas weer, toen een vergade ring werd belegd tot heroprichting van een voetbalclub, die de naam R.K.S.V. Be Quick kreeg. Op 13 maart promoveerde Be Quick naar de eerste klasse van de R.K. Voetbalbond. Een mooi succes, dat anderen aantrok om lid te worden. ging opgericht. Er was nog meer ple zier, want het eerste voetbalelftal werd kampioen en promoveerde naar de vierde klasse K.N.V.B. Amorsfoortscstroot 2224 SOESTERBERG Telefoon (03463) 13 27 Showroom ook zaterdags geopend van 9.00-17.00 uur. van SERVIES - GLAS - BESTEK, STOELEN. TAFELS enz. enz. Met bijlevering van DRANKEN op SERVIES. GLAS EN BESTEK. Vraagt onze prijscourant. WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhöffstraat 64 - Telefoon 2551 In 1965 werd het derde team kam pioen. evenals de junioren A en C. Het tiende elftal wordt in de compe titie losgelaten. In het jubileumjaar ten slotte vierde de oudste supporter van B D C „opa" Kamerbeek, z'n ne gentigste verjaardag. Het pad van eerst De Ploeg, later Be Quick, is dus niet over rozen gegaan. Er is een periode geweest, dat er maar tien leden waren, niet eens ge noeg om een elftal op de been te brengen. Er waren veel erger stormen, maar de r.k. vereniging is ze allemaal te boven gekomen. Dat bewijst wel de veerkracht van en het enthousiasme bij B D.C. Wie de vereniging nu een beetje kent. verbaast zich erover, dat van een klein begin en zo groots vervolg is gekomen. Een vervolg, we schrijven met opzet nieteen zo grootse vereniging. Want B.D C. groeit nog steeds en heeft de grens nog lang niet bereikt. B D.C. is thans een bloeiende vereni ging. Een vereniging, die te kampen heeft met teleurstellingen, zoals elke vereniging, maar die de moeilijkheden steeds heeft overwonnen. B.D.C. rust op een gezonde basis, de jeugd-afde- ling. die onder leiding staat van de heer P. G Jansen. Hij slaagt er tel kens moeiteloos in om iets van zijn enthousiasme in de sport en voor de jeugd op z'n jeugdleden over te bren gen. Het is dan ook geen wonder, dat zij met plezier en soms ook met een tikkeltje weemoed aan liun beginjaren bij B.D.C. terugdenken. Dat doen zonder twijfel ook de oude ren in de gelederen van het veertig jarige B.D.C. En dat is het grootste compliment wat men een vereniging kan maken B.D.C. veertig jaar. Het leven begint bij de veertig, de blauwwitten hebben dus nog een hele periode voor de boeg. Moge het een zonnige periode van groei en bloei zijn in het besef, dat velen in B.D.C. de ontspanning vinden, die cle op richters in 1926 voor ogen hebben ge- .hadl Proficiat B.D.C.1 v.h Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 i Remia Zilver, Remia Planten, Remia Dex, Remia Zweedse Kroon REMIA MARGARINEFABRIEKEN N.V. - DEN DOLDEft Deze aanbieding geldt tot 1 september 1966

Soester Courant | 1966 | | pagina 9