Baldadigheid met vechtpartij Estanboei, monument van 4t verleden Vfy van Ton Ion Sport Modern Byzantium „Richtingsborcljes in Aya Sophia'4 /Cy M0DE- Yw NIEUWS MAISQN TE1M0NDE Telefoonnummer ziekenauto 5980 Nationaal volleybaltoernooi georganiseerd door S.V.V. NIEUWS f$mm TEWONDE ADIER schrijfmachij nes Autorijschool VAN BUUREN van SPORTARTIKELEN Uw RECORDER staat klaar hij „DE GOUDEN SNAAR" Fa. A. J, v. d. REE B.D.C .-nieuws B.D.C.-Handbal Benoemd Blouses en Rokken R.K. Charitatief Centrum Triest Trycel japonnen Jeugd waterpolo-tournooi PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 Tel, 2792 kom dank bracht aan het gemeente bestuur, de sportstichting en de hand balvereniging B.D.C. Ook de grote steun die telken jare van particuliere zijde wordt ontvangen werd door hem gememoreerd, Aangezien de vereniging Zandvliet niet aanwezig kon zijn werd haar plaats ingenomen voor zover het de heren betrof door de vereniging HML CL.V. uit Voorburg, terwij] de plaats van het damesteam in de ereklasse werd ingenomen door het eerste da mesteam van S.V.V. De plaats van laatstgenoemd team in de A-klasse werd ingenomen door D O S. uit Den Haag. De ereklasse bij de dames werd nu gevormd door Molenwiek 1 Olvmpia 1. SVV 1, V.IO.S, 1 en Z.V.C. Beker- houdster Olvmpia zag geen kans de wisselbeker in haar bezit te houden want alleen de wedstrijd tegen Z.V C wisten zij in winst om te zetten De dsmes van de Soester Volleybal Ver eniging eindigden door een overwin ning op Olympia en een gelijk spe] tegen Z V C. op de gedeelde derde plaats. De besissingswedstrijd werd door de rood-witten verloren, zodat de do mes uit Hoogvliet uiteindelijk op de derde plaats beslag legden. Eerste In voor al uw Soesterbergsestraat 3 - Tel, 2921 t.o. Kopak deze poule werd het pas naar de hoofdklasse gepromoveerde V.I.O S.. terwijl de dames van Molenbeek uit Zaandam tweede werden In de A-klasse werden de ere-plaat- sen resp. ingenomen door Spirit 1, G.V.C. 1 en Argos uit Leiderdorp. D.O.S. uit Den Haag en M S.V. uit Noordwijk konden in deze klas geen rol van betekenis spelen. In de B-klas van de dames werd het tweede team van S.V.V. eerste in de B-poule, terwijl in de A-poule D P C. uit Utrecht deze eer voor zich opeiste. De wedstrijd om de eerste en tweede plaats werd een zege voor de Utrecht se dames, zodat de organiserende ver eniging hier de tweede prijs behaalde. In de strijd om de derde en vierde plaats wisten de V.I.O.S-dames het team van G.V.C uit Hilversum een nederlaag toe te brengen waardoor zij beslag legden op de derde plaats. In de C-klasse werd de strijd om de le en 2e prijs een D P.C aangelegen- heid. Het derde team van deze vere niging wist het tweede team zowaar te kloppen, terwijl het derde dames team van V I.O.S. hier uiteindelijk de derde prijs behaalde. Bij de meisjes werde de le. 2e en 3e prijs respectievelijk behaald door Mo lenwiek uit Zaandam. D.P.C. uit Utrecht en V.I.O.S. uit Amersfoort. In de ereklasse van de heren werden diverse spannende en op goed peil staande wedstrijden gespeeld. Ook hier zag de bekerhouder van het vorig jaar geen kans om zijn prestatie van het vorige jaar te herhalen. D.P.C. en V.I.O.S. gaven in deze klas de toon aan en nadat beide teams drie over winningen geboekt hadden, speelden zij in de laatste wedstrijd tegen el kaar gelijk. De beslissingswedstrijd die nodig was om over de le en 2e prijs een beslissing te brengen, bracht de eerste plaats en hiermee de wisselbe- beker bij het sterke D.P.C. uit Utrecht. V.I.O.S. werd eervolle tweede terwijl de derde plaats werd ingenomen door Spirit. Molenwiek en H.M.L.-C.L v wisten het beide niet verder dan een gelijk spel te brengen. In de A-klasse van de heren toonden Jodan Boys, S V V. 2 en D.P.C. 3 in deze volgorde achter zich liet. In poule B van de heren C-klasse deden de heren van S.VJ3. het zo mo gelijk nog beter want onbedreigd werden zij eerste in hun poule, met op de andere plaatsen Olympia 2, Molen wiek 2. Spirit 2 en D O.S. S.V.E. won hier uiteindelijk de eerste prijs, met op de tweede, derde en vierde plaats resp. V.I.O.S 2. Olympia 2 en G V.C. 1. De vier prijzen in de C-klasse van de heren waren resp. voor G.V.C. 2, Z.V.C. 2, S.V.E. 2 en V I O S. 3. Bij de jongens deden in poule 2 de jongens van S.VV. goed werk door ln hun poule le te worden voor DP C V.I.O.S. b. M S V. en Spirit 1. De wed strijd tegen de winnaar van poule 1, t.w. V.I.O.S. a ging evenwel verloren zodat zij uiteindelijk op de tweede plaats eindigden. De derde prijs was Bij Laanstraat 41c-d Baarn voor G.V.C uit Hilversum, terwijl de vierde prijs werd gewonnen door D.P.C. uit Utrecht. Na afloop van de wedstrijden mocht de voorzitter van de organiserende vereniging van de heer Th. M. Peet, directeur van de Stichting voor Li chamelijke Opvoeding en Sport Soest, een gemeentevlag in ontvangst nemen voor een indertijd behaald kampioen schap, terwijl Mr S. P. Baron Ben- tinck, burgemeester van Soest de prij zen aan de winnende teams uitreikte. Beide heren spraken hun waardering uit voor de wijze en het feit dat de sport uit te leven. In tegenstelling tot vorige jaren ont vingen de speelsters en spelers van de teams die voor een prijs in aan merking kwamen alleen een persoon lijke prijs ln de vorm van een vaan tje of wimpel, hetgeen door de deel neemsters en deelnemers zeer op prijs werd gesteld. E.M.M.-B.D.C. Voor het eerste B.DC.-team ls er zondag weer eer te behalen. Zij gaan namelijk ln Hilversum op bezoek bij E.M.M. E M.M. behoort evenals B.D C. tot de sterkste teams der afdeling De onlangs gespeelde thuiswedstrijd werd door de blauw-witten met uit stekend spel gewonnen met 4-2. We verwachten ook nu weer goed spel van de B D C -ers en een gelijk spel ligt wel in de lijn der verwach tingen. De B D.C.-opstelling ls nog niet bekend, maar zal waarschijnlijk niet afwijken van de ploeg dit zon dag j.1 koploper P VC. een winst punt afsnoepte. B.D.C. 4-AP.W.C. 4 B.D.C. 4 ontvangt het Amersfoortse A.P W C 4 aan de Bosstraat. In deze wedstrijd geven we de B.D.C-ers de beste kansen op de volle winst. AMSVORDE 5-B.D.C. G BD.C. 6 trekt naar Amersfoort om Amsvorde 5 partij te gaan geven. Hoewel Amsvorde 5 zeer goede kam pioenskansen heeft, moet het de B.DC-ers mogelijk zijn zeker een punt van Amsvorde af te snoepen. B.D.C. 9-RODA 3 B.D C. 9 heeft zondag haar kampi oenskansen wel vergooid, door van Amsvorde 6 te verliezen. De wedstrijd voor zondag zullen de B D.C.-ers toch dienen te winnen, om van eventuele misstappen van Amf. Boys 6 te kunen profiteren. Wedstrijdprogramma voor zondag 22 mei a.s. De heren sen. van B.D.C. 1 zullen a.s. zondag, te 12 uur. reeds hun eer ste promotiewedstrijd spelen tegen Achilles 2 te Utrecht. De dames jun. 2 spelen te 13 uur ln Utrecht hun kompetitiewedstrijd te gen Attilla 1. De dames sen 1 spelen te Amersfoort op de terreinen van de Bokkeduinen een vriendschappelijke wedstrijd te gen de dames van de ver. „Amers foort". In de algemene ledenvergadering, ge houden in Breda, werd wethouder K. de Haan, voorzitter van de Stich ting Soester Natuurbad, benoemd tot lid van het hoofdbestuur van de Ne derlandse Bond van Bad- en Zwem inrichtingen. In de nacht van zondag op maan dag werden in de Stadhouderslaan 16 jonge bomen uit de grond getrok ken en of afgebroken. Bovendien -ver- den nog andere meldingen gedaan van een tuinhekje, verkeersbord af gerukt, rijwielhekken achter Eemland omvergeworpen enz. De politie smaakte het genoegen de daders te achterhalen Dit waren B. v d. H.. 20 jaar. machinebankwer ker. A. B. 19 jaar, timmerman en A S. B. 22 jaar, automonteur, allen te Soest. Maandagavond te ongeveer 9.30 uur kwam weer een melding binnen van een bewoner van de Stadhouderslaan, dat de jonge bomen het weer moes ten ontgelden, waarom de politie on middellijk op onderzoek uitging en de daders ter plaatse kon aanhouden. Het waren E J D., 19 jaar, en weer A. B, die echter, naar later bleek geen deel aan de vernieling had, en nog een onbekende. Toen de 2 politiemannen de 3 daders wilden arresteren, pleegde niet alleen E. J. D. hevig verzet, maar uit café „De Naald" kwamen enkele bezoekers, die, met medewerking van H de Z., 21 jaar, uit Utrecht en A. G. F V., 18 jaar, de twee politiemannen te lijf gingen, waarbij flinke klappen werden uitgedeeld. Er werd om versterking verzocht en met ruim 20 man sterk toog de po litie naar het strijdtoneel. In het café trof men de daders en vechtlustigen aan .die werden inge rekend Op dat moment ontbrak nog de gezochte A. G. F. V., die later kon worden ingerekend. Istanboel verkeert in een der dode getijden van de geschiedenis. Het is niet meer Grieks en ook niet waarlijk Turks. Nochtans is 'n bezoek aan deze stad. die naast Rome de eeuwige mag heten, ook vandaag de dag nog een openbaring. Uren en uren kan men dwalen door deze wonderlijke stad met haar marmeren fonteinen, haar majesteitelijke gebouwen en pittoreske doorkijkjes, die herinne ren aan een grootse geschiedenis. De scherpste contrasten vindt men hier. Naast middeleeuwse handwerkersklui- zen schittert het neonlicht der bios copen. afgejakkerde ezels worden voor bijgesneld door eindeloze files auto's. Zo is 't Byzantium-van-nu een sarco- phaag van het verleden, waarin de wor men voortvreten. 10 LESUREN f55.— MET DE NIEUWSTE V.W. 1300 Laanstraat 20 Telefoon 4685 Auto en ezel symbolen Was aanvankelijk de kunst van By- zantium ontvangend, stilaan zou zij via Rome voor een heel avondland de gevende worden en haar hoogste be kroning vinden in een der schoonste bouwwerken der christenheid de Aya Sophia. In 537, vlak na Kerstmis, werd deze kerk met grote luister ingewijd. Daarbij sprak keizer Justlanus de klas siek geworden woorden „Ere zij God, die mij waardig keurde zulk een werk te voltooien. Salomo, ik heb u over wonnen 1" Thans is Aya Sophia een hol museum, waar geen koren meer zingen. Noch tans richten jaarlijks duizenden be zoekers het eerst hun schreden naar dit ontzagwekkende gebouw, waar ruim 5 eeuwen geleden sultan Mohammed de tweede te paard binnenreed om overduidelijk zijn verachting te tonen voor de God, aan wie dit bouwwerk was gewijd. De Aya Sophia, gebouwd ter ere van de God der christenen, werd een ma jesteitelijke moskee. Nu is het een mu seum, compleet met richtingbordjes en natuurlijke gidsen, die u rondleiden langs de honderd rood-porfleren en groen marmeren zuilen en u de gra- ven wijzen van de sultans, die eertijds met grillige kracht het Ottomaanse rijk regeerden. Tegenhanger. Deblauwe moskee, gebouwd om de Aya Sophia te overvleugelen, is even eens een indrukwekkend gebouw, dat ook druk bezocht wordt door toeristen, die zich daartoe eerst van hun schoei sel ontdoen. De Blauwe Moskee is een der fraaiste godshuizen ter wereld. Een hoge wijde ruimte. Marmeren zuilen, slank als bloemstengels. Glorieuze bo gen, rijk geornamenteerde tegels. Ook nu. anno 1966. ziet men hier nog mannen met lange baarden, knielend en in gepeins verzonken. Een ideale plaats voor bezinning en meditatie, deze moskee, waar door de eeuwen heen de ongetelden dwaalden, die hun ge beden opzeggen met hun hoofd in de richting van Mekka, de moeder aller steden. Vergeet u ook niet een wandeling door de hof van deze moskee te maken. Ach, wat deert het dat men aan de eeuwenoude cypres, midden in de hof, in 1808 duizend Janitsaren heeft opge hangen Hoe vreedzaam ruisen zijn takken en hoe schoon psalmodi- eert die eenzame stem ln het bedehuis, Gods goedheid en almacht prijzend. Per boot Wij raden u de zeereis naar Istanboel aan. Vanuit Athene is het slechts één nacht varen. U loopt dan in de prille ochtend de Gouden Hoorn binnen, waar zich een onvergetelijk vergezicht opent de bedrijvige haven met zijn veelkleurige zeilen, een potloodblauw silhouet waaruit een menigte slanke mlnarets oprijst, de witte Byzantische paleizen. Zet u de voet aan wal, dan valt Is tanboel u eerst tegen. De tegenstellingen zijn groot in deze stad met zijn 1 3/4 miljoen inwoners. U ziet er de mooiste auto's rijden, maar ook overal ezels sjokken met de zelfde onverstoorbaarheid waarmee ze door de eeuwen heen werelden en bescha vingen zagen ondergaan. Auto en ezel - het zijn frappante symbolen van het huidige Istanboel, waar heden en ver leden op facinerende wijze ineenstren- gelen. Westers. Zelfs onder de grond ontmoeten ver leden en heden elkaar. Bij de aanbouw van een metro stuitte men op mo zaïeken van vroegere christenkerken. Wordt de oude renbaan der ceasaren thans niet door een modern stands plantsoen overdekt De doorsnee-Istanboelees gaat westers gekleed, ook al is dat minder modieus dan de Parijzenaar. Maar in de kron kelige straatjes van de oude binnen stad ztlten nog dromende Mohamme danen, gehuld in lange mantels, op de grond en prevelen de negenennegentig dugden van Allah. De Turkse vrouwen behoeven hun ge zicht niet meer achter sluiers te ver bergen. De vrouwen in Istanboel on derscheiden zich nauwelijks van hun Europese seksegenoten. Zij kleden zich overeenkomstig de Europese lijnen, zij hebben carrières als advocate, arts, le rares en politie-agente. Ongeveer 60 vrouwelijke artsen promoveren jaar lijks aan de universiteit. Vrouwen kunnen ook gekozen worden in de Nationale Vergadering. Bazar. De vrouwen ln Istanboel, hoe char mant dikwijls ook, zijn dus geen be zienswaardigheden. Laten we daarom de blik van hen afwenden en ons stor ten in de bizarre wereld van de Kapali Carsl, de bazar van Istanboel. Deze bazar telt zo'n slordige 4.000 winkels, gelegen aan weerszijde van honder den nauwe straatjes. Een vergaarsel van alle volkeren van het nabije oosten treft men hier aan. Een half uur na het bezoek aan de bazar zitten we koffie te drinken in het reusachtige Hiltonhotel, verrezen op de plek waar duizend jaar geleden de Byzantijnse keizers met purperen inkt doodvonnissen tekenen. Nog een half uur later wandelen we over de Galatabrug. waar we de schepen zien aanvaren over de zee van Marmora. En we ondergaan nog eens de schoon heid van deze historische stad en we beseffen dat grootheid en inbeelding wellicht vergankelijk zijn, doch steeds ook in de vergankelijkheid onvergan kelijk. Burgemeester Grothestraat 36 voor (Barathe en wevenit) vanaf f 29.95 De afdeling bejaardenzorg van bo venbedoeld centrum heeft, als be sluit van het winterseizoen, de be jaarden een autotocht aangeboden, welke vorige week heeft plaats ge vonden. Er waren ruim 125 bejaarden die er aan deelnamen en uit de goede stem ming mag wel worden aangenomen, dat ze erg voldaan waren. Met 2 autobussen van de Fa. Tensen en 7 auto's werd de Veluwe en als rustplaats het pannekoekenhuis te Lunteren bezocht. Het was voor de bejaarden een gran dioze tocht waaraan het zonnetje een goede bijdrage leverde. Aan het eind van de reis sprak een der bejaarden een dankwoord na mens allen en spoorde ieder aan, als dank aan het bestuur dat zoveel voor de ouden van dagen doet, het komende seizoen, dat in september weer begint, het bestuur een goede ruggesteun te geven door trouw de bijeenkomsten te bezoeken. Begunstigd door fraai weer organi seerde de Soester Volleybal Vereniging gisteren op Hemelvaartsdag haar 12e nationale volleybal tournooi. Evenals vorige jaren klopte de organisatie weer perfect en punctueel op tijd werd op veertien velden ronde na ronde ver speeld, In totaal moesten 150 wedstrij den worden gespeeld voordat de bur gemeester tot de prijsuitreiking kon overgaan. Het tournooi werd geopend door de voorzitter van de vereniging, de heer Kolthof, die na een woord van wel- Burgemeester Grothestraat 36 De ideale kleding voor zomerse vakantie. f36.75 en f41.25 Maat 36 tot 50. de heren van Z.V.C. uit Hoogvliet zich overtuigend sterker, dan Olympia 1, D.P.C. 2, S.V.V. 1 en M.S.V., die resp. op de tweede, derde, vierde en vijfde plaats eindigden. Goed werk ln de B-klasse deed het] V.I.O.S.-team uit Amersfoort, dat G.V.C. Soester Volleybal Vereniging ieder jaar dit tournooi organiseert. De Soester Volleybal Vereniging kan stellig terugzien op een tournooi waar mee zij velen aan zich verplicht en dat aan een vijfhonderd jonge mensen gelegenheid heeft geboden zich ln hun Teneinde de jeugdleden van De Duin kikkers (leeftijd 14-16 jaar) ln de ge legenheid te stellen, het waterpolo- spel onder de knie te krijgen, werd dinsdagavond in 't Natuurbaw een jeugd-waterpolotournooi georganiseerd. Deelnemende verenigingen waren De Vuurse, Baarn, IJsselmeer, Hulzen en De Duinkikkers. Uitslagen Duinkikkers aVuurse 1-5. Duinkikkers bIJsselmeer 1-1. Duinkikkers a-Duinkikkers b 3-0. De VuurseIJsselmeer 2-0. De Vuurse werd winnaar van het tour nooi. HOOGLANDERVEEN 3-B.D.C. 8 B.D.C. 8 gaat naar Hooglanderveen 8. Dit is voor beide teams een onbe langrijke wedstrijd, zodat een gelijk spel wel te verwachten is.

Soester Courant | 1966 | | pagina 3