Richard Crowley Oude stijl, in een geheel nieuwe mode WALTHER TELMACHINE NIEUWS MAISON TEEMONDE Fa. A. J. v. d. REE De jongste kluizenaar ter wereld Vroeger K.V.P.-raadslid spreekt voor de C.D.U. Hees-nieuws Hees krijgt nieuwe trainer Splendor japonnen Bij Laanstraat 41c-d - Baarn In de buurt zaten hongerige gieren in kale bomen. van mijn leven toegekend. Met de boot ging ik terug naar Amerika. Ik wilde een nieuw leven beginnen, maar ik kon er niet meer ademha len. Europa zat ln mijn bloed en ik be sefte, dat ik een ontheemde was ge worden ln mijn eigen land. Op een goeie dag, nu tien jaar geleden, kocht ik een rugzak, een hangmat uit le- gervoorraden, schafte mij een nieuw paspoort aan en verzilverde mijn kleine eigendommen. Ik was een zwerver geworden uit eigen vrije wil; ik kon gewoon niet anders. Amerika boeide mij niet meer en ik nam vrijwillig afscheid van mijn vader- lad, dat ik niet meer als zodanig beschouwde. De omstandigheden en een goed gesternte voerden mij naar Mexico, waar ik mij Mexicaan onder de Mexicanen voel. Mijn ou ders heb ik niet meer terug gezien. Soms - met tussenpozen van enkele jaren schrijven we elkaar", vertelde Richard Crowley verder. Zij Met matte enigszins vermoeide stem konden elkaar niet meer zien. Het licht was te zwak en de maan ging nog schuil achter de heuvels. „Of mijn weggaan een vlucht is Misschien? In ieder geval ben ik het geloof in Amerika kwijt geraakt. Wij zijn daarginds aan de top en wij zijn hard op weg naar beneden te tuimelengeestelijk gesproken dan! Ik heb veel nagedacht. De hoge levensstandaard in de Verenigde Sta ten is volgens mij een der oorzaken van het verwekelijkingsproces. Richard Crowley kuchte even en nam dan een slok uit de cocosnoot, die naast zijn bed wiebelde. Van zes en dertig dollar per maand kan ik net rond komen. Ik hou zelfs wat over Per slot van rekening heb ik verschrikkelijk weinig nodig en mijn voedsel vind ik in de jungle en in de zee Met een paar Indianen in de buurt heb ik vriendschap gesloten. Zij leren mij de kruiden van het oer woud en van hen heb ik menig ar cheologische tip gekregen. Op mijn beurt heb ik me in Mexico verdien stelijk gemaakt door de ontdekking van een wapensmokkelaffaire tussen de baai van Puerto Escendlno en Cu ba. Vanuit mijn hoge uitkijkpost hier heb ik een prachtig uitzicht over zee. Toen ik drie jaar geleden arriveerde, zag ik steeds tegen het vallen van de avond een groot wit jacht voor anker gaan in de „Verborgen Haven" Klei ne schuitjes voerden zware pakken aan, die snel in het jacht werden ge laden. Alles ging erg geheimzinnig en onder de dekmantel der duisternis. Ik maakte mijn vrienden de Indianen erop attent, omdat ik niet wist wat zich daar afspeelde. Vele avonden hebben enkelen van hen en ik op de loer gelegen en het was duidelijk, dat zich hier vreemde en misdadige din gen afsöeelden. In het holst van de nacht kwamen auto's via de bijna onbegaanbare wegen aanrijden en zij vervoerden de lading, die met schuit jes naar het mysterieuze jacht werden gebracht. De Indianen stelden de po litie van Nepala van het gedoe op de hoogte en spoedig werd er inge grepen. Het bleek, dat het witte ple zierjacht eigendom was van een pi raat, die wapens uit de Verenigde Sta ten via Mexico naar Cuba smokkelde. Geld stinkt niet voor die heren. Ik was toch wel blij, dat een paar van de smokkelaars konden worden ge pakt. Hoe was Richard in Puerto Escendino verzeild geraakt Hij begon te grin- neken. „Precies zoals jij. ook ik was van plan dwars door de jungle en langs het natuurlijke strand van Gua- tamala te gaan. Maar in deze buurt werd ik besprongen door de malaria. Tk werd binnen vier en twintig uur koortsig en ziek. Mijn krachten namen snel af en ik was niet in staat mijn hangmat op te knopen. Als een haas verborgen in zijn leger, zo lag ik tussen de bladeren van de wildernis. Enorme spinnen kropen er over mii heen en slangen ritselden om mij heen. en toen sliep Richard Crowley De verslaggever liet zich uit de hangmat glijden en genoot een lange tijd van de eerste warme rode stralen van de opkomende zon. De branding van de Stille Oceaan had witte kuiven en een vroege peli kaan zweefde dolgelukkig met de nieuwe dag over de golven, die rus teloos in hun eeuwige regelmaat kwamen aanrollen op het strand. Dan opende Richard zijn ogen en zei; „Kun je je nu voorstellen, dat ik mij in deze Verborgen Haven heb verborgen De verslaggever was Wllke Bergmans. De heer N. J. J. Rood, het onlangs uit de K.V.P.-fractie van Naarden getre den raadslid en thans aldaar lijsttrek ker voor de Christen Democraten Unie, zal woensdagavond, 25 mei a.s.. spre ken op een vergadering, welke door de plaatselijke afdeling van de C.D.U wordt belegd in het Oranje-Hotel. Drs. J. Fnjllnk, lijstaanvoerder van de C.D.U. in Soest, zal eveneens het woord voeren op deze voor alle belangstellen den toegankelijke bijeenkomst. HEES 1—T.O.V. 1 Voor Hees 1 a.s. zaterdag de laatste wedstrijd van haar competitie en wel tegen het Baarnse T.O.V. Tevens de laatste kans van Hees om de degrada tie te ontlopen. Zoals uit de onder staande stand blijkt moet Hees deze wedstrijd in winst omzettten. De uit wedstrijd werd in Baarn zeer ongeluk kig verloren en nu er ln Soest wordt gespeeld moet het mogelijk zijn de twee punten binnen te halen. Hees speelt de laatste wedstrijden uitstekend en heeft de juiste opstelling gevonden, terwijl T.O.V. veel doelpunten moet toestaan. Wij hopen dat veel publiek het Heesteam zal aanvuren tot succes. De wedstrijd vangt te vier uur aan. De opstelling kan nog niet bekend ge maakt worden. De stand is thans Tersch. Boys 18-32 Sp. Rhenen 18-25 Renswoude Hulshorst N.SV.S. T.O.V. 19-25 19-25 18-16 18-15 SVP 18-15 Scherpenzeel 18-14 Vallei vogels 17-13 Hees 19-13 Posthoorn 18-8 Nog te spelen wedstrijden voor de de- gredatiekandidaten 19 mei ValleivogelsPosthoorn. 21 mei: Hees-T.O.V. - S V P-N.S V.S. - Valleivogels-Terschuurse Boys. Verder resten nogScherpenzeel- N.S.V.S. Scherpenzeel-Terschuurse Boys S.V.P.-Valleivogels. Bij een overwinning van Hees zit dus ook T.O.V. nog in moeilijkheden. Een beslissingwedtrijd voor de één na laatste plaats behoort ook nog tot de mogelijkheden. De v.v. Hees, die het enige tijd zonder trainer moest stellen, heeft thans de bschikking gekregen over de heer J. Batenburg, alhier, die alle elftallen van Hees zal trainen. De eerste training onder zijn leiding zal op woensdag 25 mei plaats vinden. Ons moderne leven kent vele nieuwe gewoonten en zaken. Plotseling is bij voorbeeld iedereen gregrepen door de films van James Bond om zich tegen de prijs van een entreebewijs bij de serieuze neus te laten nemen, alsof er voor die tijd nog nooit een goede rolprent van een geheimagent op het witte doek is verschenen. Als een soort reactie op de moderne, lichte en koele meubelen groeide gestadig de belangstelling voor an tiek. Eerst uitsluitend meubeltjes die gemakkelijk en ongestoord een plaats in het moderne interieur konden krijgen. Momenteel is alles aantrekkelijk ge worden, in 't bijzonder voor de Ame rikanen. die het kunnen en willen betalen, als het maar antiek is. Het gevolg is geweest, dat de prijzen snel stegen, maar bovendien, dat zowel in Europa, dat antieke weTeldedeel, als in de Verenigde Staten antiek ijve rig wordt bijgemaakt. Soms van oud en oorspronkelijk materiaal; maar helemaal nieuw antiek ligt prettig in de markt, zoals de oude modelllen van splinternieuw, glanzend geel ko per. Europa wordt wat antiek en andere j cultuurschatten, zoals schilderijen, be treft. langzaam maar zker leegge- kocht! Misschien is daarvan 't begin van het einde al in zicht!? Niet al- j leen omdat de prijzen voor ons, zelfs op veilingen, onbetaalbaar worden, maar ook omdat men nu naar an tieke kitsch gaat grijpen. Protserigheid- Want ook de ..antieke" wereld van onze grootouders ke^de de kitsch, die als een vreemde eigen stijl onder de verzamelnaam Jug^dstil thans, meer nog als een curiositeit, voort leeft. Jugendstil, een stijl van naamstij- len met als hoofdthema, de protserig heid. Steeds had het van alles te veel, De bloemenversiering van bij voorbeeld een vas had meer van een Keukenhof impressie; krulwerk aan een bloembak werd zo overdadig aangebracht dat de functie van het gebruiksvoorwero verloren ging. Tij dens en na die neriode dat deze protserige zaken als het hoogste in de kunst werden aangeprezen door de „artistieke burgers", kon er door critici en kunstenaars niet harder worden gescholden dan op de kitsch van de Jugendstil. En vooral de ont werpers van de industriële vormge ving. die massaprodukten een ver antwoorde vorm geven, waarvan de functie prevaleert, zullen zich bont en blauw ergeren aan zoiets als de Jugendstil. Een plaatje uit de eeuwwisseling. Een exclusieve gastvrouwenjapon van goudkleurige crylor. De bloemen zijn multicolor crylor aan de zoom van de rok en als een soort collier om de halsuitsnijding. In de mode Ondanks de opart-stijl. lijkt het of men in de mode ook plotseling niet goed meer weet, waar het heen moet Want ook daar heeft men terugge grepen naar de Jugendstil en dat werd. het is al eens eerder opge merkt. nu mogelijk gemaakt door de synthetische vezels. Sommige vrouwen dragen in 't koele voorjaar graag wollen, gebreide ja ponnen. En iedereen weet wat een bijna onbegonnen werk het is om wollen kledingstukken, die veel water opzuigen, te wassen en daarna te drogen, al mag de centrifuge daarin enige verbetering hebben aangebracht. Bij de synthetische vezel is dat an ders. Vandaar dat de antiek aandoende modellen op de illustratiefs), die op het eerste gezicht van wol lijken te zijn, gemakkelijker dragen en wassen, nu zij van de crylorvezel zijn ge maakt. Ook hier. net als bij de vazen van de Jugendstil, felle kleurcontrasten en veel bloemen en ruches, wat over dreven aandoet, maar in deze mo derne „gladde" tijd toch zijn geheel eigen en exclusieve bekoring he"ft. Of het nog eens Grote Mode wordt? Wie zal dat uitmaken! Ik was doodziek en had de moed reeds opgegeven. Zo vond een Indiaanse vrouw mij, die wilde tomaten zocht. Met behulp van vreemde kruiden en drankjes, die zij zelf brouwden, brachten die eenvoudige mensen mij weer op de been. De koorts was weg en ik had geen zin meer weg te gaan. deze plaats beviel mij Ik besloot in Puerto Escendino te blijvenvoor goed!" Richard, de gewezen G.I. bouwde zijn hut en broodoven en van zijn laatste geld kocht hij een snorkel en een watergeweer. Uit de cactusplan ten trok hij een soort brandewijn en voor de rest plukte hij de dag. „Of je lang of kort leeft is niet zo belangrijk. Belangrijk is hóe je leeft! Een horloge heb ik niet! De dagen ben ik vergeten. Ik eet wanneer ik honger heb en slaap wanner mijn ogen dichtvallen. Naar Amerika ga ik nooit meer terug!" Nog een lange zucht na zijn verhaal Aan de uiterste rand van liet vochtige oerwoud nabij de Stille Oceaan, die dede ikust van Mexico bespoelt, bivakkeert in de schamele van bladeren en boomstammetjes zelfgebouwde liut de jongse kluizenaar te wereld - Richard Crowley - een tweeëndertig jarige Amerikaan, die de beschaving ontvluchtte en in totale eenzaamheid het geluk heeft gevonden. Tuiend dooi de zoeker van zijn ca mera, probeerde een verslaggever een halfdozijn vraatzuchtige gieren, die ln een dode boom zaten, aan het door de jungle omzoomde stand van Puer to Escendio in Mexico, te fotografe ren; toen er plotseling op zijn schou der werd getikt en een stem in Ame rikaans-Engels zei: „Helloor- thitholoogdat zal best een mooi plaatje worden! Ik vind gieren de lelijkste vogels van de schepping, maar wat ik ervan denk is niet zo belangrijksorry, dat ik je ge stoord heb1 De fotograaf draaide zich om en keek in het glimlachende gebruinde gelaat van een tanige magere man met een volle baard en een versleten strooien hoed op het hoofd. „Je bent de eerste blanke, die ik sinds weken zie. Hier in de buurt wonen alleen maar Indianen. Hoe ben je hier ge komen, vreemdeling? Ben je Yank? Neewat ben je dan? Europeaan? Ja. ik zie hetje bent uit good old Europe!" De zwarte gieren vlogen op. zij had den elders een prooi ontdekt. De baar dige man vervolgde: „Als je hier een paar dagen bent, krijg je kansen ge noeg om die vuilnismannen van het oerwoud in de lens te nemen. Waar logeer je? Er Is hier kilometers in de omtrek geen onderkomen voor je. Wie je ook bent en wat je ook gedaan hebt in je levenje bent mijn gast zolang je in Puerto Escendio wilt blijven. Puerto Escendio, dat betekent Verborgen Haven Come onga mee. naar mijn huis op de heuvel". welgemoed met hem door het zand van het stand naar een tussen wat rotsblokken verborgen ruwhouten hut je. „Ik heet Richard Crowley en ben 32 jaar Mijn vader is postbode en we hebben thuis drie televisietoestellen en twee auto's. Zie jedat was het 'm nu net, die auto's, die koel kastendie televisieapparten, ze gingen op mijn zenuwen werken. Wel vaart en dat soort begrippen interes seren mij niet en daarom zwerf ik sinds tien jaar over de globe. Ik hoop, dat ik hier in Puerto Escendio kan vergeten, dat ik besta." Richard had zijn hoed afgezet en speelde met een vervaarlijk Indiaans hakmes in zijn handen. Hij pakte een cocosnoot van een stapeltje en klief de met een slag de vrucht open. „Lekker hèdie koele cocosmelk. Het vruchvlees moet je ook eten. Ik leef ervan en als extraatje neem ik wat wilde tomaten, die verderop in de wildernis groeien. 's Morgens schiet ik meestal een zee- baras in de golven en voor de rest heb ik niets nodig. Waar ik de tijd mee verdrijf? Och, ik ben amateur archeoloog en hoeveel uren ik al spittend in de Mexicaanse harde grond heb doorgebrachtik weet het niet, ik ben de tel kwijt. Wil je mijn laatste vondst eens zien? De kluizenaar ging voor naar een diepe kuil op ongeveer tweehonderd meter van zijn hut verwijderd. De zon zond vurige tralen op hen neer. Richard sprong leinlg omlaag en hij diepte uit de voor een lemen hakje te voorschijn. „Er zit nog meer! Ik doe het niet voor het geld, want dat heb ik niet nodig. Noem het een sport, dat delven naar oude gebruiks voorwerpen der Inca's. De hele dag mediteren en zalig nietsdoen zijn funest. Of ik gelukkig ben? Ja, ik ben very happy! De eenzaamheid is soms hard, maar ik kan er toch niet buiten Kom, ik zal je mijn geschiedenis eens vertellen Ik heb in lange tijd niet gepraat. Nu heb ik er zin in." De kluizenaar tijdens zijn dagelijkse werkzaamheden in het barre en droge gebied aan de kust van Mexico. Lange japon met gekleurde banen en aan de zoom Kamerjapon van zachte, blauwe crylor. Aan de randen afgezet met rozen, gelijk een bloemenvaas uit de periode en mouwen afgebiesd met overdreven gekrulde ruches Jugendstil. Tot diep in de tropische nacht heb ben zij liggend in hangmatten ge praat en de verslaggever geluisterd naar het boeiende verhaal van een jonge, m de beschaving teleurgestel de Amerikaan, die zijn paradijsje op aarde al had gevonden. Breuk in atlas „Ik ben geboren in Savannahpark, een klein plaatsje in de Verenigde Staten. Volgens mijn ouders was ik geen lastig kind, maar wel wat ei genzinnig! Vader, die gewoon een postbode was en nu nog is, was een man zonder ambities. Hij genoot, zoals miljoenen Amerikanen van zijn „car" en 's zondags moest, ik mee. het land verkennen. Die ritjes hin gen mij al gauw de keel uit en ik begon auto's te haten. Ik liep de middelbare school af en had toen maar één verlangen. Europa zien en beleven. De enige mogelijkheid was, soldaat worden in het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland. Hoewel ik niets van militairisme moest heb ben, tekende ik voor drie jaar en werd in Karsruhe gestationeerd. Ik leerde Duitsland goed kennen en op „leave" zwierf ik dagenlang door Europa. Het liefst bracht ik in Brus sel door en ook in Parijs heb ik heel wat voetstappen gezet. Tijden een manoeuvre in het Zwarte Woud kreeg ik buiten mijn schuld een zwaar voorwerp op mijn hoofd. Ik raakte buiten bewustzijn en toen ik bijkwam, lag ik helemaal in het gips in een ziekenhuis. Mijn nekweTvel was ernstg beschadigd. Kort en goed, de breuk in de atlas was van dien aard, dat ik na herstel uit de dienst werd ontslagen metja, lach niet, met pensioen! Zes en dertig dollars per maand werden mij voor de rest Hoewel de verslaggever van plan was liftend op stoffige vrachtwagens (er was daar geen ander vervoer) door te trekken naar Guatamala, besloot hij die trip even uit te stellen en het aanbod van de gebaarde kluizenaar te accepteren. Deze had iets ver trouwenwekkends en oprechts in zijn optreden en even later stapte hij Burgemeester Grothestraat 36 voor jeugdigen en ouderen f23.95 - f28.95 - f34.75

Soester Courant | 1966 | | pagina 4