mm- Meer luchtgevechten boven China HAN Teken aan de wand MODE- NIEUWS LT«E2S TEBK0NDE NIEIIWS mm TEPMO^DE NIEUWS V erkiezin gsstrij d en nog wat van vervroegde verkiezingen Snel vervagende eenheidsdroom naar Blouses en Rokken van Van Weedesfraat 52 In 45 minuten is uw was kraakhelder en kastdroog in de U kunt ook twee of drie wasmachines tegelijk de Ssssterbergsistraat 30 Welke gepensioneerde Erkende Auto- en Seonterrsisehool Tricot Tryce! en Splendor Japonnen Hersenschudding door spelen Bromfietser naar Zonnegloren SE.C.-nieuws van Wellen Zemer Jersey pakjes ln onze collectie BRILMONTUREN Fa. B. F. VOIGT De verkiezingen voor de gemeente raad staan voor de deur. Woensdag 1 juni gaan we weer naar de stembus, maar we weten heel goed, dat verkiezingen voor Provinciale Sta ten en voor de Gemeenteraad niet door dezelfde bril moeten worden gezien. Het ligt niet in ons voornemen te pleiten voor een of andere partij: wel willen wij de meningen van de Nederlandse kiezer proberen weer te geven. Velen zeggen dat de Boerenpart bij de gemeenteraadsverkiezing niet het aantal stemmen krijgt, wat zij bij de verkiezing voor de Provinciale Staten kreeg Ziende naar deze partij kan worden geconcludeerd, dat ondanks de grote welvaart, de mensen niet tevreden zijn. De verlangens en opmerkingen van de Nederlandse kiezers zijn zeer uit eenlopend. Velen menen, dat de ge kozenen lak hebben aan hun wen sen. want men voelt zich de baas en ze zitten muurvast in de raad. Daarom grijpen vele kiezers de ge legenheid aan om middels hun stem biljet te laten zien, dat niet alles geaccepteerd wordt en men waar schuwt daarmee zijn of haar partij, waarop voorheen gestemd werd. door op de Boerenpartij te stemmen Niet uit overtuiging, maar zij zien hierin het enige middel om de grote heren eens tot de orde te roepen. De verkiezingsstrijd in Nederland Is de laatste 10 tot 20 jaar een vrede lievende strijd geworden. In ieder geval geen strijd, waarvan de stukken afvliegen. U kent dat gewone gedoe. Een raam- en schut tingbiljet, een strooibiljet met alle mogelijke leuzen en hier en daar een spreker(ser), die op een avond de goede hoedanigheden van zijn of haar partij komt verkondigen en meestal is daarvoor maar weinig be langstelling. De doorsnee Nederlander is politiek weinig geïnteresseerd, loopt bij ver kiezingen niet warm. maar vult rus tig het stembiljet in. dikwijls met een lacht, omdat het hem of haar onverschillig laat of het niet weet. Dat heeft natuurlijk 'n oorzaak Ne derland leeft in een tijd van wel vaart en er is niet één partij die deze welvaart kwijt wil. Daarom vallen de grote verschillen in de politiek, die vroeger wel beston den, volkomen weg Ondanks die welvaart zijn er in Nederland dui zenden. die lang niet tevreden zijn Wij laten in het midden of dat sa menhangt met het feit, dat een mens nooit tevreden is of mag zijn. Toch willen wij een paar groepen naar voren halen, wier ontevreden heid wij volkomen onderstrepen. Denken we in de allereerste plaats aan de A.O.W.-ers, voor deze mensen onstond een geweldige verbetering vergeleken bij vroeger, toen men op ..de oude dag" op armenzorg was aangewezen, maar men kan toch niet zeggen, dat een A.O.W.-trekende een welvaartinkomen geniet. Integendeel 85.per week voor een echtpaar is een laag inkomen Ik wil niet van armoede spreken, maar in vergelijking me een echt paar, dat in de volle verdiensten zit, moeten deze mensen veel ont beren. Verder een andere heel grote groep, die ook niet in de welvaart deelt, zijn de kleine middenstanders Inderdaad de vergeten groep, die wel met alle mogelijke sociale wetten en huurverhogingen wordt belast, doch geen enkele compensatie of derving terugontvangt. Men kan rustig vaststellen, dat de doorsnee kleine middensander, bij een 80 tot 90 urige werkweek, vaak blij is als hij 100,— tot 125,— per week verdient Het is al die ontevredenen niet kwa lijk te nemen als zij deze ontevre denheid uiten ln hun stembiljet. Daar komt nog bij. dat de grote bazen zich over die Koekoek, meestal minachtend uitlaten en hem dik wijls kenschetsen met woorden als „nou ja, die man is niet lekker" of ,,wat kan je daarvan verwachten?" Wat de mensen tegenwoordig ook steeds minder aanspreekt is de vaak gezwollen taal in de vergaderzalen- Geen eenvoudige woorden, die een kiezer begrijpt, waardoor meer be langstelling voor de politiek zou wor den gewekt. Met het voorgaande hebben wij wil len aantippen, dat de aanleiding tot een felle -erkiezingsstrijd groten deels is weggevallen. Dit was zo'n 40 of 50 jaar geleden anders. Toen was er voor de arbeiders nog van alles te verwerven. Verkorte werktijden, va kantie, sociale voorzieningen, betere lonen enz. enz., en mede daardoor was de verkiezingsstrijd ook werke lijk een strijd. Ik denk nog aan de verkiezingsbij eenkomsten, waarvoor de grootste zaai of hal nog te klein was en aan de openbare discussies op pleinen en hoeken van scraten, met sprekers met het schuim op de mond en tot vech ten bereid. Door de welvaart en de vele verbete ringen, die door de strijd van jaren geleden verworven werden, zijn de verkiezingen eigenlijk een dood ele ment geworden. Nu geldt alleen de vraag hoeveel stemmen zal Koekoek krijgen? Niet dat men dit ernstig meent, maar men is nieuwsgierig hoeveel kiezers op 1 juni het hokje van een der mannen van de Boerenpartij zullen rood maken, zonder waarschijnlijk overtuigd te zijn, dat de Boerenpartij een partij van de toekomst is. Wij van onze kant durven geen en kele voorspelling te doen, maar dat de verkiezingen in Soest nog wel spanningen zullen geven, daarvan rijn wij overtuigd. Amerikaanse autoriteiten houden er rekening mee, dat het binnenkort boven Vietnam kan komen tot regel matige gevechten tussen Chinese en Amerikaanse vliegtuigen, zij baseren hun mening onder andere op rappor ten van Amerikaanse vliegers, die me nen tijdens de eind april plotseling tal rijker geworden luchtgevechten Chi nese herkenningstekens te hebben gezien op de straaljagers, die hen aanvielen. De luchtgevechten speel den zich af boven Noord Vietnam, dat steeds intensiever door Ameri kaanse bommenwerpers wordt aange vallen. Piloten van de Amerikaanse luchtmacht meenden Chinese kente kens te zien op twee MIG-17 en één MIG-21. De MIG-17 is een tamelijk verouderde straaljager. De MIG-21 is de modernste operationele Russische jager Eind april werd voor het eerst in de moderne luchtvaartgeschiede nis een dergelijke jager door een an der toestel neergeschoten. De Ameri kaanse majoor Paul T. Gifford raakte in zijn P 4 C Phantom gewikkeld in een luchtgevecht met de MIG-21, die een aanval probeerde te ondernemen op enkele Amerikaanse bombarde mentsvliegtuigen. De Phantom is de nieuwste operationele straaljager waarover de Amerikaanse luchtmacht beschikt. Rond Hanoi, de Noordvietnamese hoofdstad, zijn volgens Amerikaanse schattingen rond vijftien MIG-21 en zestig tot zeventig toestellen van het type MIG-15 en MIG-17 gestatio neerd. Tot eind april namen deze vliegtuigen nauwelijks deel aan de strijd. Noord Vietnam beschikt zelf (•"fliutoii in WÉ* niet over de middelen om de vlieg tuigen te produceren. Ze zijn dus of uit Rusland of uit China afkomstig. De plotselinge dreiging van meer luchtgevechten betekent nog geen be dreiging voor het grote Amerikaanse luchtoverwicht boven Vietnam. Op vallend was, dat tot nu toe de com munistische jagers bij hun aanvallen op Amerikaanse vliegtuigen slechts gebruik maakten van conventionele wapens: boordkanonnen en machine geweren. Majoor Gifford schoot de MIG-21 neer met een Sidewinderra ket, die afgaat op de hete uitlaat gassen van een vliegtuig en over een aanzienlijk grotere afstand effectief is dan boordkanonnen. die slechts op maximaal driehonderd meter af stand kunnen worden gebruikt. De communistische jagers zijn ken nelijk niet uitgerust met raketten. De MIG-21 is iets langzamer dan de Amerikaanse Phantom (het Rus sische toestel haalt de nog altijd zeer respectabele snelheid van rond 2400 kilometer per uur en is daarmee ongeveer even snel als de Starfigh- ter die ook de Nederlandse lucht macht gebruikt). Het Russische toe stel schijnt echter iets wendbaarder te zijn. Deze situatie lijkt veel op die uit de Koreaanse oorlog, toen de Amerikaanse Sabre ook sneller was dan de Russische MIG-15, maar min der wendbaar. wil ons enige dagen per week komen helpen voor distributie werkzaamheden. Werktijden nader te regelen. Van Weedestraat 29A Telefoon 2566 Miltiare deskundigen in Saigon me nen, dat het heel goed mogelijk is dat de MIG's, die boven Noord Vietnam Amerikaanse vliegtuigen aanvallen, door Chinese piloten wor den bestuurd. Zij veronderstellen dat Noord Vietnam de zware bombarde menten (dagelijks worden door de Amerikanen tientallen vluchten uit gevoerd boven Noord Vietnam) niet langer kan verdragen en daarom China om hulp heeft gevraagd. Chi na zou deze hulp kunnen verlenen in het vertrouwen dat de Amerikanen dezelfde stelregel volgen als tij dens de Koreaanse oorlog. Destijds mochten Amerikaanse vlie gers de grens tussen Noord Korea en China niet overschrijden om de com munistische jagers te achtervolgen. Dat deze regel - uit vrees voor de deelname van Chinese landstrijd krachten aan de strijd in Vietnam - opnieuw zal worden gesteld lijkt zeer onwaarschijnlijk. Eind april verklaar den hoge officieren van de Ameri kaanse luchtmacht, dat „Amerikaan se vliegers ongetwijfeld de toestem ming hebben om hun aanvallers tot op hun basis te achtervogen, waar die ook mag liggen". De vraag blijft in hoevere China be reid is zijn luchtmacht op te offeren ten bate van Noord Vietnam. Com munistisch China beschikt slechts over enkele MIG-21 toestellen en zal nooit in staat zijn de sterke Ame rikaanse luchtmacht te bedreigen. Ook Rusland zal niet snel bereid blijken almaar nieuwe toestellen te leveren als het van te voren weet, dat ze in korte tijd uit de lucht worden geschoten. Het voordeel, dat de Amerikanen hebben, is, dat hun bases vrij moei lijk zijn te treffen. De Phantoms opereren vanaf vliegdekschepen, die voor de kust van Vietnam kruisen. Deze zijn alleen uit te schakelen als China vlooteenheden er op afstuurt. Maar ook op zee is de Amerikaanse overmacht te groot. Militaire gebeurtenissen lijken echter veelvuldig volkomen ln strijd met de logica te zijn en niemand kan dus met zekerheid voorspellen wat China doet. Een nederlaag in de lucht of op zee kan voor communistisch Chi na het excuus zijn om zijn land strijdkrachten ln Vietnam in te scha kelen. Dan is het konflikt ln Viet nam duidelijk tot een volledige Ame- rikaans-Chinese botsing uitgegroeid, met alle gevolgen van dien. CO Gedlpl A B A N -Instructeur PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 102955 b K g 13498 1951 Ook vrachtwagen- en busrijbewijs V wordt gehaald en gebracht Men doet nog erg stoer en optimis tisch over onze economische situatie, er is nog werk in overvloed, de ar beidsmarkt nog erg krap en dus ziet men er niet tegenop om flinke looneisen te stellen, meer vakantie ei. meer /akantle-uitkering enz. Het komend jaar zullen de sociale lasten voor de steeds volmaakter so ciale wetgeving duchtig stijgen, waar van het grootste deel ook door het bedrijfsleven moet worden opge bracht, En hoewel er dan, ondanks de stijgende kosten, nog werkge legenheid genoeg is, zijn we toch langzaam maar zeker bezig ons ka pot te werken, kapot in economisch opzicht. De eerste tekenen aan de wand zijn reeds te bespeuren, hier en daar en telkens v/eer leest men over bedrij ven. die door de hoge loonkosten niet meer lucratief kunnen werken en moeten besluiten om afdelingen of het gehele bedrijf te sluiten en de werknemers te ontslaan Maar het zijn nog kleine of middelgrote be drijven en dus worden deze tekenen maar afgedaan als zijnde een paar zwakke broeders, die het aan zichzelf hebben te wijten. Och ja, het is even vervelend voor de honderd of tweehonderd werk nemers die nu moeten overschakelen, maar dat moeten ze maar nemen, die komen wel weer terecht. Onder de honderdduizenden leden van de vakbond, die hun financiële situatie zo goed mogelijk regelt, zijn ze maar een klein deeltje dat toch wordt meegevoerd in de stroom. De stroom naar toch steeds hogere lo nen, want alles wordt duurder, de stroom naar ook steeds meer ver- drinkingsgevallen van bedrijven, die de jaarlijks stijgende lasten van lo nen en belastingen en premies niet meer kunnen volhouden, niet meer voldoende kunnen investeren in ma chines e.d. ter verhoging van pro- duktie en verlaging van kosten. Het menselijk leed dat ook bij deze verdrinkingsgevallen van bedrijven voorkomt, leed van oprichters en ver antwoordelijke leidinggevende figu ren en b.v. van de 50 tot 60-jarige werknemers die niet zo gemakkelijk meer omschakelen of aan de slag komen, aan dat leed gaat men stil zwijgend voorbij Dat speelt ln het economisch spel geen rol en politiek trekt men er zich nog minder van aan. Er wordt een harde strijd gevoerd ter verbetering van de belangen van werknemers. Het lijkt er op, alsof dat belang, van materiële aard, nog het enig belangrijke is. Maar zelfs de huidige regering moet tegen werkne mers en werkgevers een waarschu wende vinger opheffen. De aandrang tot sterkere loonstijgingen dan de produktiviteit toelaat, is zo sterk, dat de samenwerking in het kabinet er zelfs onder wankelt. Ook de ministerraad zelf heeft een ambitieus programma van geld ver slindende noodzakelijkheden, ziet ook de kosten door hogere lonen nog veronachtzamen. Er Is nog meer dan genoeg werk. Het aantal mil jonairs is verdubbeld, dus hogere lonen voor werknemers kan ook wel. Men begrijpt niet, dat die miljonairs er ook bij komen als een gevolg van de Inflatie, de in hogere functies zeer krappe arbeidsmarkt en daar door hoge salarissen die men toch niet op kan maken. En het mtest opmerkelijke van deze tijd ls wel, dat ondanks de drang naar steeds betere materiële voor zieningen, de mensen niet gelukki ger maar ontevredener worden. Dan verwondert men er zich over, dat zich dit ook politiek manifesteert en niet ten gunste van de partijen die toch zo braaf zorgden voor die ver betering. Dat moet toch te denken geven! Burgemeester Grothestraat 36 vanaf f 23.95 De ideale kleding voor zomerse vakantie jaarlijks stijgen, is daardoor genood zaakt door hogere belastingen meer Inkomsten te verwerven, hogere in directe belastingen leiden weer tot looneisen en zo zijn we maar bezig in het kringetje rond te draaien, de spiraal der inflatie steeds hoger op te vijzelen. Alle er bij betrokken Instanties: vak bonden, regeringspartijen, zelfs de werkgeversverbonden zijn bang om „halt" te roepen. Een loonstop? Geen sprake van. We streven immers naar een vrijere loonvorming; dat is een heilig principe geworden, dat kan sommige groepen nog hogere lonen bezorgen, de grootste groepen en die moeten worden ontzien, die leveren de meeste kiezers. Angst beheerst het politieke en eco nomische leven. Angst voor de stem bus, angst voor de produktie. De tekenen aan de wand kan men Op de Gallenkamp Pelsweg was de 11-jarige jongen B. K. met zijn fiets aan het spelen, door de stoep op en af te rijden. Er stonden enige auto's geparkeerd en toen de jongen op een gegeven ogenblik langs de geparkeer de auto's reed, kwam van de tegen overgestelde richting een auto, be stuurd door A. G. uit Soest, die hem greep. Met een hersenschudding werd hij op genomen in Zonnegloren. Woensdagmorgen reed een auto. be stuurd door H. J. R., op de Steen- hoffstraat. richting Middel wijkstraat, toen hij de Talmalaan insloeg, be merkte hij niet. dat op het rijwielpad de bromfietser T. Z. R. naderde, met het gevolg, dat de bromfietser tegen de auto botste. Hij moest naar Zonne gloren worden vervoerd. C.FOOT PUPILLENTOERNOOI VAN S.E.C. De S EC.-jeugdcommissie heeft voor haar jongste jeugdleden, de pupillen van 10-12 jaar, voor zaterdag a.s. een groot toernooi opgezet, waarin alle ruim 90 SEC-pupillen drie wedstrij den zullen spelen. Bekende clubs, gevormd uit de spelers van de S E C -toekomst zullen op dit toernooi vertegenwoordigd zijn en navolgende namen staan op het pro gramma Feyenoord en Ajax (kampi oen van Nederland) als nederlandse clubs Partlzan. de kampioen van Joego-Slavië en finalist ln de strijd om de Europese beker Real Madrid, de winnaar van de beker Inter, de Italiaanse club en Benfica, de bekende club uit Portugal. Het S E C.-pupillentoernooi, derhalve met zes teams van elk vijftien spelers, gaat a.s. zaterdag, 10 uur, op de vel den aan de Bosstraat van start De clubs met de wereldnamen zijn ver deeld over twee poules. In poule 1 spelen Feyenoord. Parti- zan en Real Madrid, terwijl poule 2 door de Nederlandse landskampioen Ajax, Inter en Benfica wordt gevormd. Ieder team heeft een eigen coach en dit zijn mensen die in het verleden De stijgende rentevoet in ons land heeft ons reeds met de neus op de economische waarheid gedrukt. Het versnelde inflatietempo heeft direct in vloed uitgeoefend op de spaarlust in ons volk. De hoge rente moet enige compensatie bieden voor de waarde daling van het geld. Als tegenvoet wordt de consumptie gestimuleerd. Uit allerlei paniekgeruchten rond de toestand van de staatsfinanciën, die ons uit Den Haag bereiken, moet men haast de indruk krijgen dat onze re gering geen vast beeld voor ogen staat over de wijze waarop zij de door haar zelf verwekte stijging van de over heidsuitgaven moet financieren. Elke pressiegroep volgt haar eigen weg om zoveel mogelijk druk op de landspoll- tiek uit te oefenen met het doel de eigen achterban uit de zone te lood sen die straks klappen zal moeten op vangen. Een typisch voorbeeld daarvan vinden wij in de Katholieke Bond van Hoge re. Middelbare en lagere Technici, die bij monde van haar voorzitter ver klaard heeft dat zij de K.V.P. niet meer zal steunen als de reeds toege zegde verlaging van inkomstenbelas ting niet doorgaat. De bedoeling is duidelijkde leden behoren tot de middengroep ln ons volk, die niet langer bereid is onder het juk van 'n al te links bewind door te gaan. Geen betere Zo wordt van dag tot dag de druk op de regeringscoalitie groter. De Burgemeester Grothestraat 36 (Barathe - Terlenka) vanaf f 29,95 Burgemeester Grothestraat 36 reeds veel voor de Soester club hebben betekend. Coach van Ajax is J. Vee- nendaal, oudspeler en lid van S E C.-jeugdcommissie Feyenoord wordt gecoachd door Tonny Dasselaar, oud eerste elftalspeler en thans één van de steunpilaren in het S.EC.-ve- teranenteam iSEC. 5) Joop Belt, de bekende SE.C-back ln de vijftiger jaren en thans nog speler van S.E.C. 5. hoewel hij de vijftig reeds is ge passeerd, heeft het sterke Partizan onder zijn hoede, terwijl Jan Pure- veen, alweer een bekende S E C -naam, zal trachten zijn ploeg Inter naar de zege te voeren De „jeugd" bij de S E C.-senioren. be staande uit Bertus van Essen, de leeuw van S E C 2 en één van de mensen waarop SEC altijd kan bou wen. heeft de zorg over Benfica, terwijl Rinus van Ginkel, speler van S.E.C- zaterdag 2 hoopt op een eerste plaats voor Real Madrid SEC. hoopt dat de ouders van de SE C.-pupillen, ondanks het vroege aanvangsuur, de verrichtingen van hun zoons komen gadeslaan. Voor de zes teams zijn er ook zes prij zen. Als eerste prijs stelde SEC.-lid Eb Kareisen een prachtige beker ter be schikking en om deze prijs zal fel door de zes teams worden gespeeld Voor de tweede tot en met de zesde prijs zijn er vijf medailles te verdie nen. die steeds kleiner worden naar gelang de plaats die bereikt wordt. Nadat de wedstrijden in de poules ge speeld zijn, spelen de nummers 1 van de twee poules op de eerste en twee de plaats, nummers 2 in de poule om de derde en vierde plaats en de num mers drie in de poules om de vijfde en zesde plaats. Iedere deelnemer krijgt van de jeugdcommissie een consump tie aangeboden. Poule 1 (2e veld) 10-10.30 u. Feyenoord-Partizan 10.3511.05 u. Patizan-Real Madrid. 11 15-11 45 u. Real Madrid-Feyenoord. Poule II (le veld) 10-10.30 u. Ajax-Inter 10.35-11.05 u. Inter-Benflca. 11.15-11.45 u. Benflca-Ajax. Om 12 uur spelen dan als tussenwed- strijd de nummers 3 van poule I en II tegen elkaar om de vijfde en zesde prijs. Om half één treden op het eerste veld in het strijdperk de winnaars van poule 1 en 2 om de eerste en tweede prijs en op het tweede veld de num mers 2 van poule I en II om de derde prijs. Scheidsrechters in het S E C -pupillen tournool zijn de uit de S E C-junioren overgaande jeugdspelers Luytelaar en Huizinga. TOERNOOIEN VOOR S.E.C.-JEUGD. Ook het komende weekeinde gaat de SEC.-jeugd weer deelnemen aan toernooien. Zaterdag a.s. gaan de A III junioren naar het B.D C.-toernooi en de S E C.-adspiranten nemen deel aan het Baarntoernool, dat op dezelfde dag wordt georganiseerd. S.E.C. OP BEZOEK BIJ SILVOLDE. Zondag 28 aug. a.s. gaat SEC. met enkele elftallen op bezoek bij de ver eniging „Silvolde". een plaats gelegen vlak bij Doetinchem De SE C -elftallen zullen op deze dag aantreden tegen elftallen van de plaatselijke club „Silvolde'' In het dorp silvolde zal het Soester gezelschap de lunch gebruiken TOESTEMMING VOOR DE VERLOTING VERLEEND. Vrijdag j.1. werd aan SEC. de mini steriële toestemming verleend tot het houden van de grote loterij, met als hoofdprijs de Volkswagen 1500, ter waarde van 7.280,te leveren door automobielbedrijf Van Kooy. alhier. De toestemming is later afgekomen dan verwacht werd en daarom zal de eerste trekking van 100,niet op 31 mei a.s. kunnen plaatsvinden Besloten is daarom dat op 30 juni a.s. twee trekkingen van 100,zul len worden gehouden. Deze en de daarop volgende week zul len door de S1E.C -mensen de eerste twee coupons worden aangeboden voor de eerste twee trekkingen. Door S.E.C. werden in de voorverkoop ruim achthonderd loten geplaatst, zo dat men in de maand juni nog 200 loten zal moeten plaatsen. De medewerking van de plaatselijke Industrie ls ingeroepen opdat ook het slot van de reeds van succes verze kerd zijnde actie slaagt Bij' de S.E C. -bestuurders en toto- adressen kunnen thans loten besteld worden welke nog dezelfde week ge leverd kunnen worden. SEC hoopt dat de laatste 200 loten ook vlot van de hand zullen gaan. Zoals bekend zijn naast de prijs van de V.W 1500 nog twee hoofdprijzen beschikbaar, namelijk een T V.-toestel ter waarde van 900,en een was- combinatie ter waarde van ca. 600, Tevens zijn er tien prijzen van 100. (iedere maand trekking van eenmaal 100.1 beschikbaar. Wint men de eerste maal 100,dan speelt men de volgende maal weer normaal mee. In februari 1967 trek king van de drie hoofdprijzen. De uitslagen van de trekking zullen telkens in ons blad bekend worden gemaakt Gelden voor de loten die besteld zijn kunnen worden gestort op rekening S310 van de Nederlandse Mldden- standsbank N.V. te Soest, giro 134908 Zij, die per maand betalen krijgen maandelijks een coupon van ƒ3,aan geboden. De opbrengst van deze actie komt ten goede aan het clubgebouw fonds van de vereniging S.E.C. NIEUWE AANWINSTEN S.E.C. Volgend seizoen zal S E C de beschik king krijgen over de H.V C.-speler B v. d. Veen, voormalig jeugdlid van S.E.C., de Bussumse voetballer Schim mel van Kar-boys. de oud S.E.C.- linksbulten Fokko Dettmer, die van Baarn weer terugkeert naar zijn oude vereniging. De Lage Vuurse speler Van Andel, de uit Aruba afkomstige Marcial Acosta en de van H.V.C. ko mende Slmon Opmeer. S.E.C. IN TOERNOOI AMERSFOORTSE BOTS. Tweede Pinksterdag a.s. zal SEC. deelnemen aan het door Amersfoortse Boys in verband met het 50-jarig ju bileum georganiseerde toernooi. S1E.C. zal zich tijdens dit toernooi la ten vertegenwoordigen door een ster ke combinatie, waarbij het accent op de jeugd wordt gelegd, die van junio ren overgaan naar senioren. economische ontwikkeling doet de be- leidsbarometer in de richting gaan van bestedingsbeperking Al zou de regering daar aan willen toegeven bij het opmaken van haar dekkings plan voor het komende jaar. dan nog wacht haar de warme of hete ont vangst van dat plan ln de Tweede Kamer. Het bestaande kabinet wordt niet ln stand gehouden door de aanwezig heid van een uitzicht biedend pro gram. maar omdat de oppositie en een andere coalitie evenmin een op lossing ziet. Een zeer gevaarlijke situatie, die zelfs tot vervroegde ver kiezingen kan lelden. Er zal veel worden gedaan om die te voorkomen maar dat gaat dan ten koste van een jaar lang instabiel beleid Met de zekerheid dat daarna een nieuw bewind voor nog veel gro tere moeilijkheden zal staan om de uitgestelde correcties door te voe ren. Achteruitgang. Hoe moeilijk zich de situatie ontwik kelt, blijkt onder meer uit de versche nen cijfers van onze handelsbalans over de eerste drie maanden van het jaar Wij importeerden in het eerste kwartaal voor 1696 miljoen meer dan wij uitvoerden. In verhouding tot het vorig jaar liep ons tekort op de han delsbalans op met maar liefst 781 miljoen. Het is duidelijk dat deze ont wikkeling niet voort kan duren. Ongeacht of deze bestedingen groten deels door het publiek of door het bedrijfsleven worden gedaan, zij eisen een afremmen van de omvang. Vanzelfsprekend zal de remedie om de bestaande kloof tussen consumptie en produktie te dichten bij voorkeur moeten worden gezocht m een opvoe ren van produktie en export. Dat zou voor ons land speciale maatregelen eisen, die ons in het Engelse spoor zouden kunnen brengen. Premier Wil- son en zijn team doen immers ook alle moeite om weer evenwicht ln zijn betalingsbalans te brengen. Speciale maatregelen, van welke aard ook, zul len echter het evenwicht in de ver houding met andere landen verstoren. Gevaarlijk. Engeland heeft dit al beleefd met be trekking tot zijn extra invoerbelasting van 10 die de verhouding zelfs heeft verstoord met zijn beste han delspartners. Nu weer brengt de Britse regering haar betrekkingen met de ge- menebestlanden in gevaar door inves teringen buiten de Britse eilanden op vrijwillige basis te beperken. Al deze kunstgrepen leiden tot een gedrags lijn van een economische zelfgenoeg zaamheid, die de wereldhandel in ge vaar brengt. De Verenigde Staten deden ook reeds een ferme duit in de zak van het eco nomisch zelfbehoud door de maatre gelen tegen kapitaalexport. Er zijn wel goede redenen voor, maar zij remmen de Vrije ontwikkeling van de wereldeconomie Juist een land als Nederland heeft van een soepele we reldhandel alleen maar voordeel te wachten en het zou te betreuren zijn als wij ook op dat terrein beperkende maatregelen zouden moeten treffen. Het lijkt zo vindingrijk als wij bij voorbeeld hoge belastingen zouden gaan heffen op vermogensaanwas, speculatie en verkrijging van rijkdom door verwerving. JVie betaalt De maatregel is snel getroffen. De ge volgen zijn kapitaalvlucht naar buiten de grenzen, het vermijden van Ne derland bij het doen van investerin gen en een (verder) vertrek van knap pe zakenlieden naar andere landen, waarmee wij meer verliezen dan win nen Uiteindelijk zal toch de consument het gelag moeten betalen. In Engeland is dat ook het geval. Daar spaart men de industrie en belast met de dienst verlening met een heffing op werk nemers in die sector om langs die weg een aantal werkkrachten naar de in- ls er zeker een naar uw keus. Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier dustrie over te hevelen. In de eerste plaats rijst de vraag of dit nu een doeltreffende maatregel is voor werk krachten, die op de dienstverlening zijn ingespeeld en die veel minder pro- duktief zullen zijn als zij zich moeten omscholen. Vervolgens zouden andere landen een tegenmaatregel treffen als Engeland met zijn produktie-ex- plosie succes zou hebben. In de derde plaats is het duidelijk dat de gehele sector handel en andere diensten zijn prijzen zal afstemmen op de nieuw geheven extra belasting op werknemers. Meer tegenstellingen. Men spreekt over liberalisatie en in tergratie in Europa anders dan 10 jaar geleden. Toen ging het er om die eenheid brengende vereenvoudi gende maatregelen tot stand te bren gen. Vooral door fiscale correcties tracht men nu de daaruit voortgesproten moeoilijkheden op te vangen. Nu eens door een dividentbelasting te verho gen dan weer door bijvoorbeeld spe ciale heffingen te vragen van buiten landse dochterondernemingen of door begunstiging van investeringen in na tionale ondernemingen. Het gevolg is dat het economisch na tionalisme herleeft met alle gevolgen voor de wereldeconomie. De welvaart is reeds groot of stijgende maar met die welvaart, die nogal verschilt in de ondersemheidene landen, stijgen ook de tegenstellingen. Het is die vreedzame concurrentie voor versterking van eigen positie, die een werkelijk verder samengaan reeds he den tegenhoudt. Zij kan ons morgen een terugslag brengen in de westelijke wereld die ons op weg brengt naar onvoorstelbare onrust.

Soester Courant | 1966 | | pagina 11