Ernstige autobotsing V Soest toen - Soest nu Roemeens salvo op Moskou mi Psychiater en provo De zeelui en de export Het oog gericht op een sluiting Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rurean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 I! li Nutsactiviteiten Interelubcompetitie midden-Nederland E.M.M.-R.D.C. 0-0 Mars Jachthoornkorps met Majorettegroep van Bronswerk-Fijenoord Men was gewaarschuwd Succes voor Olympia in Veluwetocht Klaverjassen S.E.C.-B.D.C. DINSDAG 24 MEI 1966 45e JAARGANG no. 40 SOESTER(ï)OÜRANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post 13.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Warschaupakt en N.A.V.O lijken in opzet veel op elkaar - en nu ook in de ..trubbels" waarmee beide verde- digings organisaties te maken heb ben. Zoals in de N A VO Frankrijk het lastige lid is, heeft het Warschau pakt Roemenië. En in beide gevellen gaat het om een aktie tegen de over macht van het grootste lid van het verbond. Maar er zijn ook verschillen. Frank rijk heeft een aantal bezwaren tegen de N.A.V.O.. die door De Gaulle door gaans maar wazig zijn geformuleerd, maar die er op neerkomen dat Frank rijk in de eerste plaats meer zeggen schap wenst in het grote verband en minder integratie verlangt ten einde de „nationale soevereiniteit" niet in het gedrang te laten komen. Daarbij is dan nog aangevoerd dat Parijs enige vrees koestert dat de N.A.V.O door Amerikaans toedoen nog wel eens in Aziatische avonturen verwikkeld zou kunnen raken; een angst die elders niet helemaal wordt begrepen. Het gevolg is vrij logisch: de ande ren kunnen Frankrijk niet dwingen tegen zijn zin te blijven en al kan niet ieder de manier waarderen waarop De Gaulle met zijn verdragen omspringt, de VS zullen hun bases zonder veel gesputter van Franse bodem verwijderen. De drie punten Ten oosten van het ijzeren gordijn ligt de zaak wel iets anders. For meel heeft ook het Warschaupakt een democratische opzet, maar in feite gaat het om een organisatie die de strijdkrachten van Tsjecho-Slo- wakije. oost-Duitsland. Polen, Hon garije, Roemenië. Bulgarije en for meel ook Albanië inkapselt in de or ganisatie van het Rode Leger. De commandant is ook steeds een Rus sische generaal en uit Moskou ko men de directieven. Financieel is het Warschaupakt ook een methode om anderen voor Rus sische troepen te laten betalen. Het zijn dan drie punten die de Roeme nen nu aan de orde hebben gesteld in een brief aan alle partners in het Warschaupakt. En het schijnt dat deze nota de directe aanleiding was voor .«Brezjnew om zich ijlings uit Moskou naar Roemenië te spoeden. In Boekarest is men zich wel bewust dat de gemaakte opmerking te Moskou niet in heel goede aarde zou den vallen. Maar de Russen behagen is niet waaraan Ceaescu en de zijnen bij voorkeur het eerst denken. Daar voor zit er tussen Roemenen en Rus sen te veel oud zeer Zijn eigen woorden Een mooi voorbeeld hiervan is on langs in Roemenië de publicatie ge weest van geschriften van Marx. waarin deze de Russische aanspra ken op Bessarabië veroordeelt als im perialisme. Dat gebied is na 1945 door de Russen ingelijfd Andere Roemeense publicaties wijzen er op dat door de Russische flirt met Hit- Ier voor 1942 Roemenië weerhouden heeft deel uit te gaan maken van een anti-nazistisch front en derhalve juist door Russisch toedoen aan de verkeerde kant van de frontlijn is terechtgekomen. Geleidelijk aan heb ben de Roemenen kans gezien aller lei Russische invloeden weer teniet te doen, zoals het verplicht onder wijs in het Russisch en de Russische bezetting. En daarna zijn ze econo misch een eigen koers gaan varen. Tot slot gingen ze ook politiek vaak een eigen weg. Op de hoek van de Waldeck Pynnontlaan-Nassaulaan en Julianalaan had vrijdagavond een aanrijding plaats. De heer T. R., 65 jaar, uit Leusden, reed met zijn Re nault in de Waldeck Pyrmontlaan richting Nassaulaan en verleende geen voorrang aan de 22-jarige L. F. uit Soest, die in een Fiat reed, zodat een botsing het ge volg was. Hoewel zich geen persoonlijke ongelukken voordeden, was de klap zo hevig, dat de Fiat in de tuin terecht kwam van perceel Julianalaan 71, hoek Nassaulaan. In Amsterdam heeft een 21-jarige student in de psychologie de muren van het Paleis op de Dam beklad. Hij werd deswege door de politie aangehouden. Hoe kan men zo'n knaap laten voelen, dat een dergelijk gedrag niet getolereerd kan worden! Eigenlijk zou een pak voor z'n broek het beste zijn, maar in de negentien de eeuw zijn de lijfstraffen uit ons wetboek van strafrecht geweerd. Mis schien zou men hem een flinke boete kunnen geven. Dat wil nog wel eens hard aankomen bij studenten, die dikwijls slechts om één ding verle gen zitten, n.1. geld. In navolging van de Duitse „choco- laderechter" had men hem ook een sociale taak kunnen opdragen, die hij verplicht zou zijn in het alge meen belang uit te voeren. In plaats hiervan verwijst de kantonrechter de zaak terug naar de rechter-com- missaris met de bedoeling dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de geestesvermogens van verdachte. Het zou ons niet verbazen als dit besluit de lachspieren in ons gooede vaderland nogal in beweging heeft gebracht En in het psychiatirische kamp zal men zijn hoofd wel geschud hebben. Het verrichten van een psychiatrische expertise is een kostbare en tijdro vende zaak. Bovendien hebben de psychiaters het allemaal verschrik kelijk druk met strafzaken, die heel wat ernstiger zijn dan de hier be doelde. Voor zover de psychiaters voor taakuitbreiding voelen, zou die zich meer moeten richten op het on derzoek van gevaarlijke verkeerdeel- nemers, die een werkelijke bedrei ging vormen voor onze samenleving. Als men jongelui, die de muren van een gebouw gaan bekladden, al psychiatrisch gaat onderzoeken, dan duurt het niet lang meer of ook zij die met een defect achterlicht rij den, moeten op hun geestvermo gen* worden getest. Thans verlangen zij dat er een eind komt aan het handhaven van Rus sische troepen in andere landen - voor rekening van dat land. En zeer geraffineerd halen de Roemenen hierbij de zelfde argumenten aan die uit Moskou vaak klinken om de aan wezigheid van vreemde - lees Ame rikaanse - troepen in Duitsland en andere landen te veroordelen Dat is punt een. Dan wensen zij dat ook anderen dan Russen iets in de bevel voering te zeggen krijgen. En het laatste salvo is de eis dat de leden in gezamenlijk overleg een strategie opstellen voor gebruik van kernwa pens, dat zijn dus de sowjet-kern wapens. Kort en goed komt de Roemeense eis er op neer dat de Russen moeten op houden het hele Warschaupakt als hun wapen te hanteren. De N.A.V.O mae klagen over moeilijkheden met Frankrijk Moskou heeft echter wei nig reden tot leedvermaak Het Departement Soest van het Nut is in het winterseizoen 1965 begonnen met twee nieuwe activiteiten. In de eerste plaats werd begonnen met een schilderscursus onder leiding van de heer Sebo Detmers, kunst schilder hier ter plaatse. Er waren acht deelnemers en deze waren allen enthousiast, zodat besloten werd om in het winterseizoen 1966 de cursus voort te zetten. Er ;s bijna geen beter tegenwicht voor de drukte en de ge jaagdheid van deze tijd dan het zich zelf kunnen uiten in kleur- en lijnen spel. Lieden die overspannen zijn ko men tot rust en vinden hierin een stuk zelfverwerkeling. Als vrije tijds besteding heeft het schilderen dit grote voordeel boven de hengelsport, het schaken en het voetballen, dat men altiju met iets thuiskomt wat vaak de bewondering heeft van vrien delijke vrienden en goede bekenden. Zo goed als bijna iedereen kan leren zingen, zo goed kan practisch ieder ook leren schilderen. De moeilijkheid is evenwel om uit onze overintellectuele wereld te stappen over de drempel van het „ik zou het toch niet kunnen" En juist in groepsverband gelukt dit vaak het beste. De in dit blad aangekondigde zomer cursus zal eveneens geschieden onder leiding van de heer Sebo Detmers. Indien het weer het toelaat kan er buiten gewerkt wordten Bij regen biedt het ruime atelier volop gelegenheid om binnen te werken. De bedoeling is om te zijnertijd een tentoonstelling van werk van de deel nemers te organiseren. In verband met de aanstaande vacan- tie, waarbij er van wordt uitgegaan dat de deelnemers niet geregeld kun nen komen, is het cursusgeld voor juni, juli en augustus in totaal ge steld op ƒ40,—. Degenen, die iedere zaterdag in de zomer beschikbaar hebben, krijgen dus de gelegenheid om onder gunstige voorwaardn zich vertrouwd te maken met de grondbeginselen van de schil derkunst. Bij voldoende belangstelling zal deze zomercursus doorgaan. Mochten de deelnemers gevoelen voor een cursus in de vrije expressie, dan wordt de heer Detmers ook bereid gevonden om hierin leiding te geven. In de tweede plaats werd begonnen met een cursus „Pech bij de weg" voor automobilisten onder leiding van de heer Ph. Gros, te Baarn Ook deze cursus, waarbij de deelnemers leren hun handen uit de mouwen te steken door zelf banden te verwisselen, ont stekingsmoeilijkheden op te lossen en eenvoudigge storingen op te zoeken, zal in de herfst worden voortgezet. Wanneer men in het buitenland of ergens in Nederland met pech bij de weg staat en men kan de garagehou der van te voren de aard van het mankement mededelen, dan heeft één pechgeval al de volledige kosten van een dergelijke cursus van vijf avonden opgeleverd aan bespaarde monteurskosten. Ze kunnen de juiste onderdelen en gereedschappen mede- nemen. Daarenboven heeft men het plezier van het kennen van het me- chaisme van de auto en het weten hoe men zelf het gereedschap kan ge bruiken. Deze cursus, die tot volle tevredenheid van de deelnemers be ëindigd werd, zal in de herfst van dit jaar opnieuw worden begonnen. Tot slot vermelden wij nog dat niet alleen het departement Soest van het Nut met deze andere activiteiten is begonnen, maar dat ook andere af<- delingen soortgelijke initiatieven heb ben ontwikkeld, waarbij een sterke sti mulans is uitgegaan van het hoofdbe stuur in Amsterdam, waar men als tegenwicht voor voortschrijdende ver- technisering en specialisering zeer gro te verwachtingen koestert van speciaal de vrije expressie in allerlei takken van kunst, (boetseren, beeldhouwen, woord kunst en beeldende kunst). De vierde rit van de Interelubcompe titie Midden-Nederland georganiseerd door de vereniging De Adelaar, werd op het parkoers van Tempo verreden. De deelnemende verenigingen zijn De Adelaar, Tempo. Amersfoort. Pe daalridders, Volharding, Stadion, St. Willibrord en Jan van Arkel. Er gingen om half tien 17 A-adsp2 B-adsp., 2 dames en 14 veteranen van start, die resp. 22 ronden of 25 km, 8 ronden of 9 km en 26 ronden of 30 km moesten rijden. Om ongeveer 10 uur startten de 52 nieuwelingen, die 45 ronden of 52 km reden en ongeveer 12 uur de 35 ama teurs, die eveneens 45 ronden of 52 km moesten afleggen. Er werd veel strijd geleverd bij alle groepen en deze groepen vielen in grote en kleine peletons uiteen. De uitslag luidde Amateurs l.C. Hogervorst (Stadion) 1.21.49. 2. P. v. d. Top (Amf 3. J. Nieuwenhuizen (Stad.). 4. J. v. d Berg (J. v. Arkel). 5 J. van Ingen (Volh.). 6. A Tukker (J. v. A.). 7. J. Veldkamp (Willibr.). 8. Gerrit Ruttenberg (T.). 9. J. Schip per (Ped.) op 300 M. 10 W Kruis (Ped.). 11. A. Reijnders (J. v A). 12. A. Koenen (T Nog 5 renners eindig den op 1 ronde Nieuwelingen. 1 H 7e?rnan (Ad.) 1,27 2. A. Bakker (Ad.) 3. H. Moorhof (J. v. A.i 4. J. v. d. Beek iAmf.). 5. M. Koning (Amf.) 6 A Voogd (Amf.). 7. S. v Doorn (Amf.) op 200 m. 8. F Hulsken (Ad.) op 500 meter. 9. W Blokland (J. v. A 10. P. Veerhuis (Ad.). 11. J. W. de Lange (T.). 12. K. Heur (Ad.). A-Adspiranten. 1. F. Kisner (Amf 42 min. 2 J. v. Oorschot (Volh.). 3. H. v. Lith (J. v. A 4. A. Schuring (Amf). 5. C-Boessaard (Ped.). 6. C. v. Leijen- horst (T.). 7. J. Stekelenburg (Volh). 8.*,'. Huigen (Volh.). 9. W. Kentie (Volh). 10 K. v Hoven (Volh). 11. W. v. d Kamp (Ad.). 12. A. van Dorre- stein (Amf.). Veteranen. 1 N.N. (Volh.) 50 min. 2. G. v. Schaick (Stad.). 3. A. Vroege (J v. A 4. D. Vroege (J. v A op 150 m. 5. A. Post (T.). 6. G Smits (Volh 7. H. Bos (Ad.). 8. Van Mil dert (Vol.). 9. H. Stouten (Stad.). 11. D. Verboom (Ad.). 12. J. Fresen (Stad.). B-Adspiranten. 1. Fresen (Stad.). 2. Ophakens. Dames. 1. Ineke van Yken (Ad.) 50 min. 2 Thea Hardeman (Ad.). B D.C. heeft in Hilversum weer een bevredigend resultaat geboekt door E M M. een gelijk spel af te dwingen. B.D.C startte met de straffe wind tegen, maar kon zich goed meten met de Hilversummers. De gevaarlijke E M.M.-midvoor Dekker werd goed door de B D.C.-ers Wester- veld en Voet uitgeschakeld. Ook spil Van de Hengel deed goed van zich spreken. Wanneer de E.M.M.-ers voor het doel kwamen misten zij met schieten de juiste richting of doel man Smink stond hen in de weg. Ook de MD C.-voorwaartsen kregen doelrijpe kansen, maar misten ook de juiste richting. Vooral Jos Brouwer speelde in de voorhoede weer een goede partij voetbal. Toen de rust inging met de gelijke stand dacht men dat B D.C. met de wind in de rug, wel met de eer zou gaan strijken, maar reeds tien mi nuten na de rust moest B.D C. met 10 spelers optornen tegen 11 E M.M.-ers. Dorrestein werd namelijk zo fel aan gevallen. dat hij zich hierom kwaad maakte en de bokshouding aannam, waarop hij door de scheidsrechter naar de kleedkamer werd gestuurd Hierna zag men duidelijk dat B.D.C. nu op een gelijk spel ging spelen, wat hen ook bijzonder goed lukte. Wel moest Van de Hengel nog een keer op de lijn redding brengen, ter wijl Beijer aan de andere kant een pracht kans miste. Van B.D.C. dus weer een goed resul taat door met 10 man een compleet elftal te kunnen weerstaan. Op de avond van de bevrijdingsdag 1966 kon helaas wegens slechte weers verwachtingen de mars van het jacht hoornkorps met majorettegroep van Bronswerk-Fijenoord geen doorgang kon vinden. De mars zal nu gehouden worden op donderdagavond 26 mei a.s. De route is als volgt 8.00 uur start Nieuwerhoek. Koningin- nelaan. Beetzlaan, W. Pyrmontlaan, Julianalaan, Julianaplein, Prins Hen driklaan, Albert Cuyplaan, Talmalaan. Rubenslaan. Ruysdaellaan, Jan Steen laan. Dalweg. Van Goyenlaan, Saen- redamplantsoen. Rubenslaan, Dalweg en pl.m. 9 uur show op de Dalweg. In de garderobe van het Natuurbad zijn weer diverse diefstallen gepleegd. Een portefeuille met tien gulden en rijbewijs, kentekenbewijs en belasting- kaart, een portemonnee met inhoud en horloges werden ontvreemd. Zoals reeds eerder medegedeeld zijn de garderobes niet meer afgesloten. Men late daarom geen voorwerpen van waarde achter. Voor de elfde maal werd afgelopen zaterdag in Nijkerk de Veluwe-wandel- tocht georganiseerd. Ook de wandelaf deling van Olympia behoorde tot de vele duizenden deelnemers, die met begeleiding van een tiental drum bands van een prachtige tocht ge noten. De junior-Olj'mpianen •wandelden 10 kiometer, de senioren twintig. Groot was de vreugde, toen aan het einde van de mars bekendgemaakt werd dat de groepsprijs voor de 10 kilometer was gewonnen door Olympia, en dat voor de 20 kilometer de twee de prijs aan Olympia ten deel viel. De heren W. A Suman en L Vogel, die respectievelijk de junioren en se nioren onder hun hoede hadden, kwa men met een begrijpelijke voldoening met hun wandelaars terug. Dat onze plaatsgenoten een geduchte bedreiging vormen bij de diverse wan delmarsen, begint wel duidelijk te worden. Donderdagavond, te 20.00 uur, zal in de S.E.C.-kantine de return gespeeld worden tegen de B.D.C.-klaverjassers. De eerste ontmoeting eindigde in een overwinning voor S.E.C. De laatste keer dat de Britse zee lieden staakten was in 1911 .Men kan dus moeilijk beweren dat hun bond de stakingslustigste is van het Ver enigd Koninkrijk. Vrijwel geen an dere bond staakte juist zo weinig. Ditmaal is het werk neergelegd om een niet geringe eis: een loonsver hoging die becijferd wordt op onge veer zeventienprocent, terwijl de re- Het is een simpele mededeling geweest, die zo'n 400 werknemers van de D.A.V.O.-haardenfabriek in Deventer en Coevorden te horen hebben gekre gen de zaak gaat dicht. Dat is altijd een mededeling, die voor velen hard aankomt, maar de slag kan verlicht worden als er voor hen passende werkgelegenheid is. Dan is het nog niet prettig, maar de werk nemers komen tenminste niet van de ene op de andere dag op straat te staan. Dat nu is met de 400 perso neelsleden van de D A.V.O. wel het ge val. Vorige week hebben zij voor het laatst hun loonzakje gekregen. Deze week kunnen ze naar hun centen flui ten. De directie heeft gezegd .JEr is geen geld meer". Nu is dat laatste wel waar, maar dat dat de schuld is van de directie, wordt angstvallig ver zwegen. De directie immers had ervoor moeten zorgen, dat het nooit tot slui ting had kunnen komen. En als dit niet voorkomen had kun nen worden, dan had ze dit tijdig moeten mededelen en zich in ieder geval voor de werknemers zoveel mo gelijk moeten inspannen om de more le verplichtingen na te komen. Maar dat is niet gebeurd. Het is zelfs zo. dat het ontslagen per soneel geen enkele garantie krijgt, dat vakantietoeslag wordt uitbetaald. Zo zijn er meer dingen, die niet door de beugel kunnen. De voorzitters van de betrokken bonden hebben het be leid van de D.A.V O.-directie gekriti seerd F^n stc,MJ>je wan*°]«>id" en „Onbeg-ijpelijk'en onaanvaardbaar', was hun reactie/ Dat zijn nog maar enkele uitspraken in deze affaire, waarin werknemers van de ene dag op de andere op straat zijn gezet. Het bedrijf heeft de sociale belangen in het geheel niet in het to tale beleid verdisconteerd en dat her innert toch wel aan de allerberoerdste tijden, waarvan we allemaal denken, dat ze al jarenlang achter de rug zijn. Maar we zijn weer eens bedrogen uit gekomen, net als de D.AV.O.-werk nemers. Met dit verschil, dat de laat- sten er financieel zwaar onder te lij den hebben. De D.AV.O.-leiding heeft onvoldoende openheid betracht, dat staat als een paal boven water. Als men een week voor de sluitingg van het bedrijf ver klaart, dat er nog geen besluiten ge nomen zijn, dan is dat toch duidelijk het bewijs van de zaken zolang mo gelijk te willen erzwijgen, om zo mo gelijk in de resterende tijd nog te redden wat er te redden valt. Dat was in dit gval niet veel. De directie kon zelfs de lonen over de afgelopen week niet uitbetalen, daar moest de bank voor zorgen Het is jammer, dat de personeelsle den van de D.A V.O zo de kachel met zich hebben laten aanmaken. Maar wisten zij veel Een directie, die kennelijk als wapen spreuk voert „Eigen haard is goud waard" en dat „eigen" maar uiterst beperkt interpreteert, is die naam niet waard. Maar wie het dichtst bij het vuur zit warmt zich nog steeds het best. Zelfs bij een D.A.V.O.-haard KANTMAN. ders niet verder willen gaan dan voorlopig vijf procent en eventueel later nog eens wat meer. Zuiver in het vlak van arbeidsver houdingen hebben de zeelui wel wat aan te voeren dat voor hun stand punt pleit. Op de Spaanse na heb ben zij slechtere arbeidsvoorwaarden dan alle andere Europese zeevaren den. Maar dat is voorlopig niet het punt dat het zwaarst weegt. Het gaat er meer om dat Engeland zich nu juist niet al te best kan veroorloven de vervoerskosten van zijn exportprodukten drastisch te zien stijgen. De redding van de Engelse econo mie moet komen van grotere uitvoer die deviezen opbrengt en allerlei maatregelen zijn genomen om dat te bevorderen, om. een merkwaardige nieuwe belasting die producerende industrieën geld oplevert Gaan de transportkosten ineens sterk om hoog, dan zal het concurreren de Engelse industrie nog zwaarder gaan vallen dan het nu al doet. Voor premier Wilson komt er bo vendien bij dat zijn kabinet een strikte loon- en prijspolitiek wil voe ren, waarbij zowel het stijgen van de lonen als van de prijzen wordt tegengegaan. Hoger loon voor de zee varenden zal niet alleen prijsverho gend gaan werken, maar bovendien zou het succes van deze bond ande re aanmoedigen ook een fors percen tage loonstijging af te dwingen. Wil- sons economische saneringspolitiek zou dan vrijwel zeker totaal schip breuk lijden. De zeelieden zijn er een beetje de dupe van dat hun eisen op zichzelf misschien niet onredelijk zijn, maar dat de regering meent dat hogere be langen dan die der zeelui in gevaar komen bij inwilliging van hun eisen. De zeelui van hun kant willen niet tegenspreken dat die exportbelangen wellicht zeer belangrijk zijn, maar menen dat in zo'n geval de redelijk heid ook eist, dat de lasten niet al leen op hen afgewenteld worden. Wilsons poging tot bemiddeling heeft gefaald. Hij heeft nu aangekondigd dat de zeelui kunnen doen wat ze willen, maar dat ze hun doel niet zullen bereiken. Hij kan moeilijk an ders handelen. De rekening voor dit standpunt echter kan wel eens zeer hoog worden - hoog genoeg om het tot dusver vrij succesvolle regerings beleid te belasten ruct een daveren- de flop.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1