Wacht niet tot de laatste dag voor Uw vacantie! MARCHAL - HAARMODE BEJAARDENONDERZOEK Transistor radio's voor 29.30 ..DE GOLDEN SNAAR" Greeve speelt zijn beste troeven uit Een beetje bemiddelen over Vietnam ST. BARBARA SUSSEN IN CAÏR0 DAVO-éCHEC Telefoonnummer ziekenauto 5980 3 (behandelbare) afwijkingen per persoon TIJDELIJK: De Soester bedrijfssport- eompetitie is begonnen Laat uw camera tijdig nazien bij de „camera-specialist" FOTO VAN ESSEN - S0EST-Z. Avondvierdaagse Eindelijk is het weer zover S.E.C. Flyers 2 speelde tegen S.E.C. Flyers 1 Behendigheidswedstrijd op pony's Daders gepakt Medische dienst PREDIKBEURTEN Eerste Pinksterdag R.K. Begrafenisvereniging R.K. Kerkdiensten En groot deel van de Nederlandse bejaarden blijkt zijn algemene gezond heidstoestand zo gunstig te beoordelen, dat men dikwijls doorloopt met li chamelijke afwijkingen. Per bejaarde werden gemiddeld drie afwijkingen gevonden. Bij bijna 60 van de be handelbare afwijkingen zou binnen drie maanden verbetering kunnen worden bereikt, als men zich maar liet behandelen Een en ander staat te lezen in de dis sertatie „Bejaardenonderzoek in een huisartsenpraktijk" van de Hengelose huisarts Fuldauer. die hiermee kor telings aan de Leidse universiteit tot doctor in de geneeskunde promoveerde. Deze arts heeft al zijn patiënten boven de 65 aan een intensief onderzoek on derworpen en bij deze mensen vond hij in totaal circa 700 afwijkingen. Op grond van de gevonden gegevens zou men kunnen verwachten, dat bij 1,2 miljoen Nederlandse bejaarden on geveer 500.000 behandelbare afwijkin gen zullen worden gevonden bij een periodiek geneeskundig onderzoek, waarvoor dr. Fuldauer dan ook een warm pleidooi houdt. s 0 Proefschrift met interessante conclusies. De doelstelling van deze studie was door middel van een zo volledig moge lijk onderzoek van alle personen van 65 jaar en ouder, die deel uit maakte van de praktijk van de Twent se heelmeester, een beter inzicht te krij gen in de gezondheidstoestand van deze bejaarden en daardoor van de bejaarden in het algemeen. Ruim 37 van de mannen en 51 van de vrouwen gaven aan regelmatige bezoekers te zijn. Verschillende be jaarden wisten niet eens dat er zulke instellingen bestonden Belangstelling Wat kan er nog voor bejaarden wor den gedaan Deze vraag legde dr. Fuldauer al zijn oudere patiënten voor. Enkele antwoorden waren zeker van algemeen belang. „Wij hebben belangstelling nodig, geen filantropie," zo meenden vele on derzochten. Een belangrijke opmer king die goed aangeeft wat een be jaarde nodig heeft: daadwerkelijke belangstelling en geen dooddoeners waarmee men wordt afgescheept. Meer sociale voorzieningen was ook een algemene wens. Vooral de hoogte van de ziekenfondspremie was voor velen een zware last. Dr. Fuldauer had overigens wel de in druk, dat vele bejaarden met name over de toepassing van de bijstands wet in het ongewisse verkeerden. Hij pleit voor een orgaan, waar alle be jaarden met hun problemen terecht kunnen. Vanuit een dergelijk advies bureau, waarvan prof. Muntendam ook altijd een voorstander was, kan de bejaarde de weg worden gewezen naar de instanties, die hen kunnen helpen. De animo voor bejaardencentra blijkt niet zo groot te zijn en nog altijd als een noodzakelijk kwaad te worden ge zien. Ruim 46 van de mannen en 31 van de vrouwen wilde beslist niet naar een bejaardencentrum. Compleet met oortelefoon, 9 V. batterij en draagband. Beperkte levering. STEENHOFFSTRAAT 15 TELEFOON 2132 Onderzocht werden 241 bejaarden. De verdeling naar geslacht was man nen 45 vrouwen 55 De ver deling over de verschillende leeftijds groepen kwam ongeveer overeen met de verdeling van de totale bejaar denbevolking in ons land. Behalve het lichamelijk onderzoek werd naar ana logie van het bejaardenonderzoek T.N.O.. dat in de vijftiger jaren onder leiding van dr. Zonneveld werd ge houden, een uitgebreide sociale anam nese opgenomen, die een uitstekend beeld geeft van de leefgewoonten van de onderzochten. Dr. Fuldauer stelde o.m. vast, dat door 46 van de onderzochte man nen en 65 van de vrouwen genees middelen werden gebruikt. Slaapmid delen vormden hiervan het grootste gedeelte. Op voorschrift van de arts geschiedde dit door 40 van de man nen en 55 van de vrouwen. Het percentage van de op voorschrift van de arts ingenomen medicamenten lag dus opmerkelijk laag. Dr. Fuldauer acht dit een bedenkelijk teken. Noch slaapmiddelen, noch an dere pillen en poedertjes dienen door de bejaarden op eigen initiatief te worden ingenomen. De slaapmiddelen kunnen gemakkelijk tot versuffing lei den. Ze kunnen bovendien de nier- functies aantasten. Welke afwijkingen Van de onderzochte mannen en vrou wen klaagden resp. 15 en 24 over hoofdpijn. 17 °i en 30 over vergeet achtigheid. 15 To en 38 over ner vositeit en 20 en 37 over slecht slapen. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van Inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier Het Marathonsporttournooi, zo zouden we het kunnen noemen, van de Soes ter Zakenkring is aangevangen. Maan dag werd begonnen met het nieuw ingelaste onderdeel, de cycle-cross. die in de Soester duinen aan de Baufort- laan werd gehouden. Er waren 26 heren en 22 dames aan de start. De uitslag van de dames was 1. K. Bloemendaal. 2. R. Knoope. 3. J. Ka merbeek. 4. G. Groeneveld. 5. D. Ka merbeek. 6. J. Klaibeda. 7. M. Kooy. 8. A. v. d. Hoed. 9. J. Gleskes. 10. T. Steman. Heren 1. S. Opmeer. 2. H. de Bree. 3. H. Huigen. 4. J. A. Reulen. 5. H. Knu- ter. 6. A. Sevink. 7. Hessel. 8. De Zoete 9. G. Wijma. 10. J. Klaibeda. De heer dr. M. van Drlel, voorzitter der Soester Zakenkring opende met De camera-inrullaktie is nog geldig tot 5 juni Van Kooy 1-Houdijk 1 4-1. Foxboro 2-Dalco 1 4-2. Van Kooy 2-Dalco 1 2-0. Foxboro 2-Houdijk 1 2-1. Van Kooy 3-Prlbor 1 0-9. Ceramiek-Progress 6-2. Van Kooy 3-P.T.T. 1 2-0. Ceramiek-Llndner 1-0. Pribor 1-P.T.T 2-3. Progress-Llndner 2-5. Foxboro 1-Randstad 1 1-2. Van Kooy 1-Foxboro 1 0-4. Van Kooy 1-Randstad 1 7-1. Dames. Pribor 1-Ceramiek 1 4-0. Pribor 2-Ceramiek 2 1-0. Pribor 1-Foxboro 1 0-1. Pribor 2-Foxboro 2 1-0. Ceramiek 1-Foxboro 1 0-7. Ceramiek 2-Foxboro 2 1-0. Pribor 3-Van Kooy 1 0-4 Lindner 1-Mercurius 1 3-0. Pribor 3-Dalco 1 0-8. Lindner 1-Mercurius 1 3-0. Van Kooy 1-Dalco 1 0-2. Tot dusverre hebben de wedstrijden een sportief en ordelijk verloop gehad, wat niet in het minst te danken is aan de scheidsrechters, die zowel op dinsdag- ais woensdagavond rep. de voetbal- en handbalwedstrijden op voortreffelijke wijze hebben geleid. D Gegadigden voor de avondvierdaagse, georganiseerd door de Stichts-Gooise Wandelsport Bond, die gehouden wordt in de week van 13 tot 18 juni a.s., kunne* zich opgeven bij de heer A. Radstok, Schrikslaan 51, Soestdijk. Aan dit adres worden ook alle inlich tingen verstrekt. Met het oog op de opening van het visseizoen schreven wij onder dit hoofd in ons blad van dinsdag een met illu straties verlucht artikel over vissen en iets van het vele dat daarmee ver band houdt. In één detail waren wij niet geheel juist. Wij schreven, dat brasem kleiner dan 22 cm niet mag worden behouden en direkt weer in het water dient te wor den teruggezet. Wij wisten toen niet, dat in de nieu we Visserijwet voor brasem en kolblei geen wettelijke maat meer is genoemd. Waar wij in ons artikel niet op wezen is dat op snoek en snoekbaars vanaf 1 juli mag worden gevist. Vooral in de eerste inning bleek, dat het veldwerk van S.E.C. Flyers 2 niet: bestand was tegen het slagwerk van het eerste team. waarin maar liefst 16 punten werden gescoord, waaronder een homerun van mej. F. Nauwelaerts de Agé. Na deze storm werd S.E.C. Bij vele bejaarden bleek grote behoef te aan voetverzorging te bestaan. Voetafwijkingen werden gevonden bij 25 van de mannen en 50 van de vrouwen. Opmerkelijk is het hoge per centage bij de vrouwen Reden Ook bejaarde dames lopen graag In ele gante schoentjes rond, die echter voor hun voeten minder geschikt zijn en daardoor voetafwijkingen kunnen ver oorzaken. Veel bejaarden lieten zich niet voor deze afwijkingen behandelen omdat zij bij voorbaat uitgingen van „de ouderdom komt met gebreken". Opmerkelijk veel afwijkingen wer den bij de onderzochten gevonden. Ge middeld drie per persoon Het meren deel van die afwijkingen was niet van ernstige aard. Bij bijna 60 hiervan zou binnen drie maanden verbetering kunnen worden bereikt. Ook de ernstige afwijkingen (3 1/2 van het totaal) hadden voor het me rendeel eerder vastgesteld kunnen wor den. wanneer men deze bejaarden re gelmatig aan een periodiek genees kundig onderzoek had onderworpen. Positief. Slechts ongeveer 15 van de mannen en vrouwen deelde mee, dat het ouder worden als een onaangennaam ver schijnsel werd ondervonden. Meer vrouwen dan mannen vonden het ou der worden geen probleem. Van een positieve Instelling tegenover het le ven gaf 93 der mannen en 84 van de vrouwen blijk. Onder positieve Instelling werd verstaan, het aanvaar den van het leven met al de gebreken die de oude dag kan geven. Zij die kinderen en kleinkinderen hadden, hadden de meeste reden om „zin in het leven" te hebben. De krant werd door bijna 90 van de mannen en vrouwen gelezen. Onge veer 87 keek regelmatig naar de televisie. Ongevee 40 luisterde min der dan 1 uur per dag naar de radio. Ruim 37 van de mannen e 51 van de vrouwen had geen liefhebbe rijen. Dat spreekt voor de man meer dan voor de vrouw, die veelal aflei ding genoeg heeft in de huishouding. Slechts een klein deel van de bejaar den bezocht een bejaardensociëteit. Maatwerk! Een slaapkamer die u zelf kunt afstemmen op de bcschtk- barc ruimte. Licht laqué en gloedvol tchitola-paiissander zijn harmo nieus gecombineerd. Het geheel is een staaltje van doordachte binnen huis-kunst. Eénopboutv-voorbeeld: Ledikant 140 (150) x 190 cm of 140 (150) x 200 cm 219.— 2 nachtkastjes 224 3-deurskast 569.— HILVERSUM: KERKSTK. 20-26 TEL 16255 BUSSUM: NASSAULAAN 23 TEL 13255 een kort woord dit grote sportevene ment en wenste alle deelnemers veel plezier bij de wedstrijden. Dinsdagavond werden de eerste voet balwedstrijden gespeeld: Poule: A. B. C en D Lindner 2-Van Kooy 1 0-1 Lindner 1-Van Asch 2 1-0. Lindner 3-PTibor 2 0-2. Lindner 4-Foxboro 2 0-0. Lindner 3-Foxboro 1 0-4. Lindner 1-Pribor 1 0-0. Poule: C, D. E en F Van Kooy 2-Gemeente 2 0-0. Van Kooy 3-Zonnegloren 0-1. Van Kooy 4-Stork 0-1 P.T.T. 2-B. Rademaker 0-5. Van Kooy 2-Van Asch 1 0-1. Van Kooy 3-P.T.T 1 1-1. Poule: J. K, L en M Dalco 3-W. Energie 1-1. Bosman-Arma 0-0. Progres-Howson 0-0. S. Cleaner-S.T.F. 2-0 Dalco 3-Randstand 0-4. Bosman-Klomp 0-1. Poule N en P Van Hengstum-Mercurius 0-1. Houdijk-Brandweer 3-0. Van Hengstem-Ceramiek 0-1. Houdijk-Gemeentewerken 0-0. Mercurlus-Ceramiek 0-0. Brandweer-Gemeentewerken 1-1. De uitslagen van de woensdagavond gehouden handbalwedstrijden lulden als volgt: Heren. Van Kooy 2-Foxboro 2 3-0. Houdijk 1-Dalco 1 0-0. Flyers 2 echter iets beter; zij kon zelfs tot tegenscoren komen en liet ook een homerun noteren. S.E.C. Flyers 1 werd het scoren be perkt tot nog 9 punten. De eindstand werd 25-4 voor S.E.C. Flyers 1, dat hiermede zeer verdiend heeft gewon nen. Dinsdag 31 mei speelt S.E.C Flyers 1 de belangrijke uitwedstrijd tegen O V V. 2 en woensdag 1 juni ontvangt S.E.C. Flyers 2 de sterke tegenstand ster U.V.V. 1. De jeugdruitervereniging „Foxhuter' houdt morgenmiddag, te 2 uur, een ponnymiddag, op het terrein van de manege aan de Bosstraat- Door 20 kideren van 6 tot 14 jaar zul len op genoemd terrein behendigheids wedstrijden op pony's worden gehou den en zij zullen trachten daarmee een der mooie prijzen te winnen. De kinderen hopen, dat velen naar hun verrichtingen zullen komen zien. De daders van de inbraak aan de Amersfoortsestraat. waarvan wij vo rige week melding maakte, zijn ge pakt. Het zijn de 16-jarige H. H. B. uit Hel monden de 19-jarige T. V. uit Mep- pel, die ontvlucht waren uit de R.O.G.- inrlchting in Amersfoort. B. werd in De Bilt gearresteerd toen SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 hij op heterdaad betrapt werd bij het stelen van een rijwiel, terwijl V. bij zijn ouders in Meppel werd ingere kend. nadat hij ook nog een brom fiets had ontvreemd. De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen als volgt: Van zaterdag 13 uur tot maandag 8 uur H. J Stroband, H. Blaeckweg 14, tel. 2434 en J. W. Tervoert, Beatrix- laan 1, tel. 2705. Van maandag 8 uur tot dinsdag 8 uur B. C. A. Nlcolas, Steenhoffstraat 12, tel. 2667 en W. J, Schutte, Burg. Gro- thestraat 65, tel. 2333. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 00-13 30 uur J. A. Collet, Burg. Grothestraat 63. 2e Pinksterdag, van 13-13.30 uur, A. J. Janus, De Genestetlaan 15. Apotheek Zaterdag en beide Pinksterdagen ge opend apotheek „Soestdijk". Oranje-Groene-Kruis Zr. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Beide Pinksterdagen Wit-Gele-Kruis Zr. J. Senden, Simon Stevinlaan 3, Soesterberg, tel. 03463-1359. Beide Pinksterdagen. Groene Kruis Zr. Boom. Braamweg 51, tel. 4365. Beide Pinksterdagen. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds J. Mettau. 7 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Woensdagavond, 1 juni, 8 uur, oecu menisch avondgebed. Emmakerk 10 uur ds K van Liere. 19 uur ds J. Mettau. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Ileeskapel 10 uur ds H. Roest. Eikenhorst 7 uur ds K. van Liere. Huisdienst. Eltheto 10.15 uur Jeugdkerk. Zonnegloren 10 uur ds E. J. Beens van Rotterdam. Ichtus Kerk 10 en 5 uur ds J Smit. 2e Pinksterdag, 9.30 uur, interkerke lijke evangeliesatiedienst. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk 9.30 uur ds S. de Jong 5 uur ds P. G van Berge uit Baarn. Wilhelminakerk 10 en 5 uur ds C. M. van der Loo. GEREFORMEERDE KERK Eltheto 8.30 uur ds W. Borgdorff van Baarn 3 uur ds Kok van Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P de Smit. 17.45 uur ds Bouw van Eemdijk. GEREF. GEMEENTE Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur Leesdienst. 2e Pinkstredag, 7.30 uur, ds van Haren uit Amersfoort. Ver. v. YRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond 10.30 uur ds W. Leerink EVANGELISCH LI TH. GEMEENTE Van Weedestraat 19 10.30 uur Eerw. heer J B Oosterwelder van Amsterdam. Pinksterdienst. ADVENTSGEMEENTE Zaterdag. 10 uur, Bijbelstudie. 11 uur ds A. E. Dingjan. EVANGELIE-GEMEENTE Maandagavond, 8 uur. volle evangelie samenkomst in het St. Josephgebouw, zaal Zuid. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur ds H. C. Valeton. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE 10.30 uur drs W. J. Manger Pinkster- dienst. Uitzending naar het Alg. Zie kenhuis. 10.30 uur Kinderkerk in de kapel. De woorden die er toe doen over Viet nam worden niet gesproken op par tijcongressen, bij straatbetogingen of in brieven aan ambassadeurs, maar in de beslotenheid van kamers. In Gené- ve bijvoorbeeld waar Amerlka's rei zende ambassadeur Harriman en de Roemeense premier Maurer toevallig beiden gelijktijdig op bezoek waren bij het Rode Kruis. Ze kwamen na tuurlijk niet om met elkaar te spre ken. Harriman ging het hebben over de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vletnam, Maurer kwam met een vager doel. Dat via het Rode Kruis voor Soest, Soest-Zuid en Soestdijk. Dlr. J. M. A. Lustenhouwer Vredehoffstraat 5 - Soestdijk Telefoon 2327 KERK SOEST, Steenhoffstraat. Zondag. H. Missen te 7.30, 10.3C en 12 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avond 7 uur lof. In de week de H. Missen te 8 en uur. Tweede Pinksterdag als op zondag. KERK SOESTDIJK. Burg. Grothestr. Zondag H. Missen te 7.30, 10.30 en 12 uur. 9 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur lof In de week (uitgezonderd woens dag en zaterdag) H Missen te 7.45 en 8.30 uur Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur Tweede Pinksterdag als op zondag. KERK SOEST-Z., St. Willibrordusstr. H. Missen te 7,30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 6 uur lof Tweede Pinksterdag H. Missen als op zondag. Overige dagen H. Missen om 7 en 8 uur. Woensdag 1 juni bijeenkomst van ge spreksgroep 2 (jongeren) bij fam. Butzelaar, Bilderdijklaan 7. Vrijdagavond, 3 juni, 7 uur gezongen avondmis. Egypte maakte grote ophef voor sowjet- premler Kosygin op bezoek kwam, als of het een herhaling zou zijn van Chroesjtsjows visite indertijd waar bij Nasser enorme kredieten kreeg om zijn Aswandam te bouwen en andere projecten uit te voeren. Het resultaat was anders. Kosygin bracht niet alleen geen nieu we zak met geld mee. hij beloofde zelfs niet dat de afbetaling van hun zeven miljard gulden schuld de Egyptenaren vergemakkelijkt zou worden. Vriendschap is naar Moskous begrip kennelijk iets heel moois, maar er zijn grenzen aan. zeker financieel. Niettemin had de Rus wel enige mooie uitspraken, waarin hij onder meer aan drong op meer eenheid onder de voor uitstrevende Arabische naties om de ..versterking van het imperialistische front" te compenseren. Dat was niet meer dan applaus van Kosygin voor een ontwikkeling die al gaande is Syrië zoekt meer toenadering tot Cairo. Voor Nasser is hierin alleen bedenke lijk dat zijn aanhang in Syrië dit wel eens meer kon doen om thuis sterker te staan in een door staatsgrepen be faamd land dan omdat de nieuwe machthebbers in Syrië hem de leiding zo van harte gunnen. Waarschuwing Het voornaamste doel van Kosygin lijkt wel geweest te zijn de heer Nasser te waarschuwen geen grote ellende te veroorzaken in de Arabische wereld. Zijn voornaamste tegenstander in ei gen kring is nu koning Feisal van Saoedie-Arabië. een aanzienlijk be kwamer staatshoofd dan indertijd Saoed was. Nu de strijd in Jemen als maar niet tot een eind schijnt te kunnen komen, heeft Nasser al enige dreigende taal geuit. Maar juist dat hangen en wur gen van zijn troepen in Jemen zou hem moeten leren dat hij er beter niet aan kan beginnen met Saoedie-Arabië in de clinch te gaan Bovendien kon Kosygin Nasser manen dat hij ook niet te veel oren moest hebben naar de vooral Syrische eisen dat nu einde lijk eens Israël moest worden vernie tigd. Juist op dit moment werd hekend dat de VS. Skyhawk-vliegtuigen hebben geleverd aan Tel Avlv. de eerste echte aanvalswapens die Israël ooit in Ame rika kon kopen. De V S hadden voor die leverantie eet wat merkwaardig argumentze deden het om te voorkomen dat in de Ara bische wereld de balans van krachten al te veel uit het evenwicht zou gaan hangen. Maar het wellicht toch wel een goede redenering hoe meer voor al Syriërs denken dat hun overwicht groot genoeg is. hoe meer kans er is dat ze daar militair profijt van wil len maken. Ook ondanks Kosygins waarschuwing. Verschuiving Er is nog meer op handen in de Arabi sche wereld. In Zuld-Arablê ontstaat onrust over het Britse besluit hier als „protectors" weg te trekken. Londen heeft ook al laten doorschemeren dat het een eind wil maken aan zijn be scherming van de vele kleine olie- sjeikdommen langs de Persische golf. De vraag is nu of hierdoor de Feisalse machtsgroep of die van Nasser zal worden versterkt. Dan hebben de vroeger in Palestina wonende Arabieren, die nu in Egypte hun haat tegen de Joodse staat blijven koesteren, bekend gemaakt dat ze van China wapens hebben kunnen kopen. Dat is dus nog een grote macht er bij die zich bemoeit met de Arabische we reld. Een complex van redenen om te ver wachten dat de nabije toekomst hier wel eens minder rustig kon zijn. Al is dit kennelijk niet iets waarnaar Kosygin erg verlangt. ook wel Amerikaans-Roemeens ge- dachtenwisselingetjes hebben plaats gevonden lijkt wel zeker Het hoeft alleen niet aan de grote klok. Zo is er ook een zeer gewone reden voor de Russische partij chef Brezj- nem om naar Boekarest te gaan: een tegenbezoek voor dat van de Roemeen se premier aan Rusland. Belde lan den hebben voldoende met elkaar te bespreken en wanneer men de offi ciële communiqués mag geloven is het volslagen toevallig dat de volgende gast ln Boekarest weer Tsjoe Enlai is, Peklngs minister van buitenlandse zaken. De Roemenen die in oost-Europa de pioniers zijn van de onafhankelijke houding tegenover het Kiemlin heb ben al jaren lang gepoogd de ruzie tussen Moskou en Peking zoveel mo gelijk te beteugelen. Eigen belang De Roemenen saboteerden ten tijde van Chroesjtsjow bijeenkomsten waar van een duidelijk doel was de Chine zen de les te lezen. En uit Boekarest zijn enige malen missies naar Peking vertrokken om handelsbesprekingen te voeren, maar ongetwijfeld om ook daar tot kalmte te manen. De wat vrijbuiterige Roemenen hebben daar voor een duidelijk eigen belang. Hoe scherper de tegenstelling tussen Rus sen en Chinezen wordt, des te meer zal het Kremlin geneigd kunnen zijn zijn overmacht te gebruiken om de Roemenen, Hongaren, Polen en Oost duitsers te dwingen zich meer naar Russische eisen te schikken. Vooral economisch zou dat voor Roemenië een strop zijn. nu het op eigen hout je vrij levendig aan het handelen is geslagen met het westen. En dan is er natuurlijk de algemene vrees van de Roemenen dat ze in een werkelijk heet conflict Peking-Mos- kou gedwongen zullen zijn partij te kiezen, wat betekenen zou de helft van hun vrienden tot vijanden te ver klaren. Een open conflict Bovendien zullen zij beducht zijn dat het nog eens tot een open conflict tussen de V S. en China komt - tus sen het meest communistische en het meest kapitalistiche land. Een derge lijke strijd duldt geen neutralen meer in het communistische kamp: ook de Sowje-Unle staat dan voor de keus zich of voor de Chinezen te verklaren of voor de Amerikanen. Geen van beide zullen zij van ganser harte doen, maar als een van tweeën dan moet dan zal de keus toch naar Peking gaan. Immers in de ogen van het wereldcommunisme zouden Brezj- new en Kosygin zich voor altijd ver achtelijk maken als zij de zijde van de kapitalisten zouden kiezen tegen een socialistisch land, al is dat dan geen beminnelijke natie. Zowel de Russen als de Roemenen hebben daarom veel belang er bij dat het in Vietnam niet meer en meer toegaat naar een voluit gevecht tussen Chinezen en Amerikanen, met al zijn grote kansen van volslagen uitbreiding van de strijd. Het lijkt dus niet on waarschijnlijk dat Maurer met de zegen van Brezjnew zijn Chinese gast zal pogen te overreden in Vietnam niet het onderste uit de kan te willen hebben. Of deze bemiddeling echter veel resultaat zal hebben, daarover behoeft men zich geen grote voorstel lingen te maken. Het debacle van de Davo-haardenfa- briek is de afgelopen week volledig geworden. Het ontslag van de 225 per soneelsleden in Coevorden heeft terecht veel rumoer gewekt. Hoewel men wei nig hoop mocht koesteren ten aan zien van het voortbestaan van dit be drijf, is men toch geschrokken van de wijze waarop directie, bankier en be windvoerder een abrupt einde hebben gemaakt aan de relatie met de 225 grotendeels oudere werknemers. Een grof staaltje wanbeleid, zo mag men de handelwijze van de directie wel karakteriseren. In de eerste plaats heeft de directie er blijk van gege ven commercieel gezien geen knip voor de neus waard te zijn. Hoe anders zou men zo laat, dat wil zeggen veel te laat de grote mogelijkheden van aardgas voor de haardenindustrie heb ben ontdekt. Inplaats daarvan hield men zich veel te lang vast aan een model haard, dat op de markt niet de minste weerklank meer vond. Wat moet je nu allemaal niet kunnen presteren, om in de directie van zo'n bedrijf op genomen te wordenTenslotte is men in sociaal opzicht schromelijk te kort geschoten. In elk geval heeft deze onverkwikke lijke affaire nog eens duidelijk de noodzaak van een herziening van het ondernemingsrecht onderstreept. Laat men er a.u.b. niet lang meer mee wachten.

Soester Courant | 1966 | | pagina 14