Soest toen - Soest nu I Dinsdag geen courant. SPANNINGEN T.R.E.S. Het oog gericht op gastvrijheid Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 C.D.U. wil gemeente als bedrijf besturen P.S.P. valt ook over wethouderssalarissen Hoofdagent De Bruin bij val gewond Technische avondschool „Eemland" B.D.C.-Jeugd in tournooien TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIETEL. 4444 VRIJDAG 21 MEI 196G 45e JAARGANG no. 41 SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post 13.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Slechts korte tijd heeft deze. sinds voorjaar 1965 optredende, regering de illusie kunnen wekken de zaken for ser, beter, royaler te kunnen aanpak ken dan haar voorgangers. Een zekere voortvarendheid kon het kabinet Cals zeker niet ontzegd wor den. De uitgaven stegen navenant, een flinke verhoging van enkele in directe belastingen werd er door nood zakelijk maar kon het tekort niet ge heel dekken. Het ambitieuze programma werkte sterk inflationistisch, hoewel men de inflatie had willen bestrijden. De ei sen van loonsverhogingen kwamen daardoor hoger te leggen dan de rege ring had gehoopt en gewild. En nu Is men eigenlijk in een impasse geraakt, waardoor het heel moeilijk is de in flatiespiraal nog af te remmen én aan alle ambities te kunnen voldoen. Het tekort voor de volgende begroting werd, gezien de plannen der regering, geschat op 1200 miljoen. Dat vergt dus verhoogde inkomsten uit belas tingen. Intrekken van de reeds on der de vorige regering aangenomen verlaging (d.w.z. aanpassing) van de loon- en inkomstenbelasthing durven de huidige regeringspartijen niet aan. Het zou hun ongetwijfeld vele stem men kosten bij de volgend jaar te houden tweede-kamerverkiezing. Dan maar enige indirekte belastingen (omzetbelasting, accijnzen) weer fiks verhogen. Maar de heer Nederhorst, fractievoorzitter van de P.v d.A., heeft zich daar vierkant tegen verklaard. Het zou ook zeker de eisen voor loons verhoging weer stimuleren, want men wil de werknemers niet beknotten in hun profiteren van de welvaart. Dan geen huurverhoging, zegt men aan die kant. Hetgeen echter inhoudt, dat de rijkssubsidies voor de woning bouw niet verminderen maar eerder vermeerderen. Ook maar uitstel van enkele sociale verbeteringen, zoals voor langdurige verpleging, wil men aan socialistische zijde desnoods aanvaar den. Doch een tekort van 1200 mil joen wordt er zeker niet mee opgehe ven. Daar komt bij. dat er thans reeds ernstig verschil van mening in het kabinet is over de collectieve arbeids overeenkomsten voor het lopende jaar, waarvan er vele met de lonen boven de door de regering gestelde limiet van 7 procent uit willen gaan. Instel len van een loonplafond ondervindt ^sterke tegenstand bij de vakbonden. Het zou er inderdaad ook toe kun- ken leiden dat het euvel van de zwar te lonen weer in versterkte mate te rugkeert, gezien de nog altijd heer sende krapte op de arbeidsmarkt. Maar waar de 7 procent al niet gedekt wordt door produktiviteitsvermeerde- ring. zal een sterkere stijging de in flatie nog meer bevorderen, het leven nog duurder maken, de mogelijkheden voor de dekking van het begrotings tekort nog meer beperken. De regering moet daarom, nolens volens, wel besluiten om zich in haar programma van voorzieningen te ma tigen om het begrotingstekort te ver minderen. Daarmee wordt het aureool van de „sterke mannen" dezer regeringsploeg wel enigszins verdusterd. Men is vorig jaar nu eenmaal te hard van stapel gelopen. De belastingverhogingen, die er door nodig werden, zijn bij een groot deel van het volk niet in zo goede aarde gevallen. Het gevolg er van is kenbaar geworden door de uitslag van de statenverkiezingen in maart j.1. Als men de Nederlander op drastische wijze in zijn portemonnee grijpt, hij gedwongen wordt meer uit te geven, dan wekt dat verzet, al is hij bereid om veel meer uit te geven, hetzij voor eigen genoegen of voor een goed doel. De politieke leiders zijn vaak maar slechte psychologen. Zij zien wel de zaken, de verlangens der belangen groepen, pogen die zo goed mogelijk te behartigen, maar vergeten, dat zij ook rekening moeten houden met de menselijke, de individuele reactie op de besluiten, zeker waar het individu er. door zijn betaling, zich eerder door gedupeerd dan door geholpen voelt. Het kabinet Cals zit bepaald in grote moeilijkheden. Interne spanningen zijn duidelijk zichtbaar en blijken ook uit de uitspraken van de fractievoor zitters der deelnemende partijen. Ho- penlijk haalt het de zomer van '67 al zou ons een vervroegde kamerontbin ding niet verwonderen. In Rotterdam worden de provo's zeer snel berecht. Ook in Amsterdam gaat men streven naar een snelle, doel treffende berechting. Binnenkort zal voor de Utrechtse rechtbank een op zienbarende zaak dienen. Zeven leden van het studentengenootschap T.RJE S., wier achteloos onverantwoordelijk ge drag leidde tot de dood van een me destudent, omdat ze hem een roetzak over het hoofd trokken, zullen dan te recht staan. Eindelijk, zal men zeg gen, want de zaak heeft zich meer dan een jaar slepende gehouden. Het is verbijsterend dat vele scriben ten de laatste maanden wel hebben aangedrongen op een snelle berechting en stevige aanpak van provo's, maar geen woord hebben vuil gemaakt aan de trage procedure die ten aanzien van de leden van TJR.E.S. is gevolgd. Zij die zich zo druk gemaakt hebben over het eerste en achteloos voorbij gingen aan de tweede, veel belang rijker zaak, kan men een flinke dosis hypocrisie niet ontzeggen. Maar baronnen en jonkheren zijn geen provo's. Titels en ridderorden kunnen ook in ons democratisch land nog menige stoot opvangen in het gedrang. De CDU. die voor het eerst aan de gemeenteraadsverkiezingen deelneemt, heeft zich gisteravond gepresenteerd in het Oranjehotel Mr. A. Zeegers, landelijk vice-voorzitter, sprak over het ontstaan en de doelstellingen van de C.D.U., waarna de heer N. J. Rood, vroeger K.V.P -raadslid te Naarden, thans lijsttrekker van de C.D.U. in Naarden, sprak over zijn overgang naar de C.D.U. Drs. J. Frijling. de Soester lijsttrekker, zei dat een C D U -fractie als een on beschreven blad papier in de raad zou komen, zonder traditie, zonder poli dat de C.D.U. een taak had ten aan zien van de verspilling. Ook ten aan zien van de woningbouw. Verder vond hij dat de gemeente als een bedrijf bestuurd en geleid moet worden. Van de samenwerking tussen de chris telijke partijen vond hij bitter weinig terechtgekomen. De C.D.U is geen nieuwe splinterpatij. Zij wil trachten positief en constructief haar doelstel lingen te verwezenlijken, met o.a. twee doelen: de woningbouw en de wethouderssalarissen. A R.-leden uitten kritiek op het ont staan van de C.D.U.-afdeling, omdat niet gebleken was, dat de uitgetreden AR.-leden ooit van onderaf getracht hadden hun invloed op de A.R.-parti] uit te oefenen. tiek verleden. Hij was ervan overtuigd, Het vliegveld Soesterberg moet uit Soest verdwijnen, tenzij het gebruikt zal worden door sport- en zweefvlie gers, zo is een van de eisen waarmee de P.S.P. de gemeenteraad in wil stap pen. Verdere programmapunten zijn: een gemeentelijk kampeerterrein, een jachthaven in een schone Eem, meer subsidie voor de sport, een sporthal, betere planning voor de bouw van woonwijken, betaalbare huren, een cultureel centrum, geen Rijksweg over de Eng. de riolering moet worden uitgebreid en voor full-time wethou- Nieuwerhoekplein 1921 Nieuwerhoekplein op 26 oktober 1944. Sociëteit en woning van de heer Ph. A. L. van Kampen door de Duitsers in brand gestoken als represaille op vermeende vernieling van telefoondraden. Door de viering van Pinksteren missen wij de maandag om ons blad van dinsdag a.s. technisch gereed te maken. Ten gevolge hiervan zal de Soes ter Courant dinsdag a.s. niet verschijnen. derssalarissen moet ook full-time werk worden verricht. Verder werd betere samenwerking tussen gemeentelijke diensten geëist en een betere organi satie van brandweer en geneeskundige dienst. Subsidies aan Oranjeverenigingen wer den afgewezen en uit dit alles zou men kunnen opmaken, dat er in Soest nog heel wat te verbeteren valt. Deze eisen, die gisteravond op de bijeen komst in het St. Josephgebouw door de heer Van Harten kenbaar werden gemaakt, volgden op de rede die de landbouwkundig ambtenaar Vogt uit Wageningen uitsprak, in de plaats van het Tweede-kamerlid Bruggeman, die verhinderd was. Hierin pleitte hij voor de autonomie van de gemeente omdat anders 'n bureaucratisch cen trale leiding zou ontstaan. De hoofdagent van politie C. de Bruin deed woensdagmorgen dienst te Soes terberg. Hij bereed een scooter en toen hij van een zandweg nabij het vliegveld een straatweg opreed slipte de scooter en de berijder kwam op straat terecht. Hij kreeg een wond aan de linkerwang, -die door een dok ter van de vliegbasis is verbonden. Ook had hij ontvellingen aan neus en voorhoofd en tevens een hersen schudding. Na onderzocht te zijn in Zonnegloren mocht hij naar zijn wo ning worden vervoerd. Nieuwerhoekplein 1966 In vele plaatsen bestaat er geen avondschool meer. De inspectie van het avond-onderwijs heeft bezwaar gemaakt tegen het geringe aantal leer lingen per klas, ook in Soest. De verbeterde omstandigheden van vele mensen en het inzicht dat een goede vakopleiding voor elke jongen noodzakelijk is, hebben er voor ge zorgd dat de meeste jongens thans een dagopleiding bezoeken. Toch zijn er ook nog die met hun veertiende jaar aan het werk gaan en 's avonds proberen een 3-jarige A-cursus te volgen aan de avond school om hun kennis uit te breiden zodoende een betere positie te ver overen in de maatschappij. Waar schijnlijk weten een heleboel jongens niet eens dat deze kans bestaat. Een laatste kans overigens, omdat dit avondonderwijs een aflopende zaak is. Als er dit jaar niet meer aanmeldin gen zijn dan het afgelopen cursusjaar, zal ook de avondschool in Soest moe ten sluiten, waardoor een grote groep minder-begaafde jongeren tussen de wal en het schip komt te zitten Daarom zal er een proef-inschrijving worden gehouden om dit aantal te kunnen bepalen. Ieder die reeds de avondcursus volgt, moet daarom het hem meegegeven formulier spoedig inleveren en ieder een die belangstelling toont om als nog na de lagere school (of V.G.L.O.) 's avonds een L.T.S.-diploma te be halen, moet zich daarom vóór 1 au gustus melden voor een aan de school (So ester en gweg 15) verkrijgbaar for mulier. W ij laten hier een opgave volgen van geslaagden en naar een hogere klasse bevorderde leerlingen: Geslaagden in houtbewerking: A. van de Broek, G ten Haaf, R. H. van Kal len, J. G. Kok en P. G. Smit. Geslaagden in metaalbewerking: G. Brons, H. Dorrestein, C. van Leijen- horst, A. G. M. van Sijl, A. Scharroo en B. Scheurwater. Geslaagd in schilderen: J. Jansen. Bevorderd naa 2e klas: J. G. Blom, T. Bruinekool, J. Hop, B. G. Jansen en R. G. Ruis. Bevorderd naar de 3e klas metaal bewerking: P. J. Beekman, P. H. W. Post en G. Groenestijn. Bevorderd naar de 3e klas houtbe werking: J. Altena, E. M. Bouwmees ter, H. R v. Boei jen, A. W. v. d. Grift, K. v. Grinsven, N. v. Hooft, A. Hout veen en J. Walet. De BD.C.-jeugd zit volop in de toer nooien. Zaterdag is er allereerst het eigen toernooi voor A-3-junioren, spe lers, die op 1 september 1965 nog geen 17 jaar waren. Van de organiserende vereniging doen twee elftallen mee. evenals van S.E.C. Overige deelnemers zijn: Limvio (Baarn) en DO.SC. (Den Dolder) in poule 1 en in poule twee .PV.C. (utrecht) en V.V.Z. De wedstrijden beginnen om half twee en duren twee keer een kwartier. De finale om de eerste tot en met de vierde prijs be ginnen om kwart over vijf. Op Tweede Pinksterdag houdt de Erme- lose voetbalvereniging D.V.S. '33 een jeugdtoernooi, waaraan zes verenigin gen, ieder met meer dan één elftal zullen deelnemen. B.D.C. heeft met 3 teams ingeschreven. De overige deel nemers zijn Altius (H'sum), T.O.V. Zwitserland is opnieuw in het nieuws gekomen en weer kreeg men uit de berichten een slechte indruk wat be treft de gastvrijheid van de Zwitsers. Het betrof de aankomst van Zuidviet- namese kinderen, die in Zwitserland een medische behandeling zullen on dergaan. Slechts enkelen van hen mochten van de Zwitserse regering blijven, de anderen werden doorge stuurd naar Nederland en België. In afwachting van die maatregel moch ten ze in Zwitserland blijven. Dit voornemen van de Zwitserse rege ring wekte niet alleen de verbazing op van Zwitsers en ook de buiten landse pers, het betekende tevens de inleiding van een stroom van pro testen en kritiek. Kennelijk onder druk hiervan is de Zwitserse regering bezweken, want inmiddels heeft ze laten weten, dat de kinderen alsnog een verblijfsvergunning krijgen. Ruim een week geleden waren de 32 Zuidvietnameesjes in Zwitserland aan gekomen. Acht ernstig gewonden mochten in een Zwitsers ziekenhuis worden opgenomen. De overige 24 kinderen, over het algemeen patiën tjes met aangeboren afwijkingen of kinderverlamming, moesten het land verlaten. Inmiddels hebben 13 polio patiënten het land verlaten; zo zijn naar Milaan overgebracht. Van de overige elf kinderen, die nu t_ horen hebben gekregen, dat ze mogen blij ven, zouden er zeven naar België gaan en vier naar Nederland. De kinderen waren naar Zwitserland gekomen op initiatief van de particu liere organisatie „Terre des Hommes". Zij heeft laten weten over voldoende plaatsen in ziekenhuizen te kunnen beschikken. Ook daarom mogen de kinderen in Zwitserland blijven. Het is op z'n minst merkwaardig, dat regelmatig berichten opduiken, die melding maken van het feit. dat een buitenlander uit Zwitserland wordt gezet of er helemaal niet eens in komt Wij hebben dat „aan den lijve" ondervonden met de kwestie van de „recalcitrante" huiseigenaar, die z'n huis niet wilde verlagen. Onlangs nog moest een buitenlander het land verlaten omdat hij zich niet aan de regels hield, aldus een verkla ring van de Zwitserse autoriteiten. Deze maatregelen nu vergroten aller minst de populariteit van Zwitserland in het buitenland. Velen worden er huiverig van dit land in hun vakantie te bezoeken, want men is er immers niet zeker van. dat ook vakantiegasten niet om de een of andere reden uit het land worden gezet. De Zwitserse regering heeft het land een slechte dienst bewezen, dunkt mij, door al deze maatregelen te nemen. Die van de Zuidvietnamese kinderen vond (terecht) nog de minste bijval. De Zwitsers zelf tonen in ieder geval, het in deze niet met de regering eens te zijn. En waartoe dat kan leiden, is in ons land pas nog bewezen. Men hale de uitslag van de Statenverkie zingen nog maar eens in herinnering. KANTMAN, (Baarn), K.V.V.A. (A'foort), S.D.C.P (Putten) en D.V.S. '33. Er wordt ge speeld in drie leeftijdsklassen en per klasse zijn de elftallen verdeeld over twee poules De poulewinnaars spelen in de finale tegen elkaar om de eerste en tweede prijs, terwijl de nummers twee van elke poule elkaar de derde prijs zullen betwisten. Deze finale wedstrijden beginnen om 15.05 uur met de wedstrijden om de derde prijs. De finale om de eerste twee plaatsen vangt om 16.15 uur aan. Na afloop worden de prijzen uitgereikt. De poule-indeling is alsvolgt Klasse 1 Poule A D.V.S. '33. B.D.C. en K.V.V.A. Poule B S.D.C.PAltius en T.O.V. Klasse 2. Poule A Altius, BD.C. en S.D.C..P Poule B D.V.S. '33, K.V.V.A. en T.O.V. Klasse 3, Poule A: T.O.V., S.D.C.P. en K.V.V.A. Poule B D.V.S. '33. B.D.C. en Altius. De wedstrijden in de poules beginnen om 9.30 uur. Op zaterdag 4 juni nemen twee pupil- lenelftallen van B.D.C. deel aan een toernooi in Baarn. Dezelfde dag gaan adspiranten ee naar een toernooi van Amersfoortse Boys en ook op 4 juni doet een juniorenelftal mee aan het toernooi van de voetbalvereniging Achterveld. Een week later gaan vier pupillenelf- tallen naar een toernooi in Amersfoort en één pupillenelftal naar een toer nooi in Achterveld. Op zaterdag 18 juni neemt het adspi ranten ee-elftal deel aan een toernooi in Achterveld en gaan de a-aspiran- ten naar een toernooi van D.W.S.M. in Utrecht. Zaterdag 25 juni gaan de a-adspiran- ten naar een noernooi in Achterveld, terwijl de pupillen deelnemen aan een toernooi in Den Dolder, georganiseerd door D.O.S.C.. Op 2 juli gaan de a-adspiranten naar het toernooi van D.O.S.C. en een week later zijn de junioren weer aan de beurt, eveneens voor een toernooi bij D.O.S.C. Een druk programma dus voor de voorzitter van de B.D.C.-jeugd, de heer P. G. Jansen, en z'n medewerkers.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1