BENZINE 0PDEB0N? J| r VIETNAM Greeve speelt zijn beste troeven uit! Soester won journalistieke prijs met voedingspublikatie VERHUUR 25 KORTING J. C. Brouwer en Zn. „De Korte Duinen VOLVO - Veilig Praten over de rots DE VERLIEZER IN VIETNAM !tte )en MISPLAATSTE SCHOUDERKLOP De „nasleep" van de oorlog Arts G. T. Haneveld (41) schreef over probleem voeding-verkeer UKOMTER KILOMETERS-VERDER MEE Volleybaltoernooi S.P.S.V. Gevonden voorwerpen Aanval op wethouder Hilhorst R.K. Instuif Jong Soest g>AÜK4<;AIIA4«i: v. «I. Hoef Ouders van Amerikaanse soldaten, die in Vietnam vechten, hebben niet alleen de zorg, of hun zoon wel ooit terug zal komen. De oorlog draagt over het algemeen niet bij tot de morele verheffing van de mens en de strijd in Vietnam maakt daarop geen uitzondering. Wat zo af en toe daarover in de open baarheid doordruppelt zal de veront ruste gemoederen niet kalmeren. Een der neven-aspecten van de oor logvoering is, dat jonge mannen lan ge tijd, onder zeer zware condities en voortdurend in levensgevaar, van het contact met vrouwen verstoken zijn Wat gedaan wordt om hieraan enigermate tegemoet te komen, wordt maar met de mantel der (illegale) liefde bedekt. De Amerikaanse soldaat is de best verzorgde ter wereld, zo heet het. Ook de Amerikaanse soldaten in Viet nam krijgen de best mogelijke ver zorging en dat houdt in, dat allerlei huiselijke klusjes voor hen worden gedaan door inheems personeel. Vele duizenden Vietnamese vrouwen en meisjes hebben het er druk mee „G.I. Joe" te bedienen. Dat blijft niet al tijd bij thee zetten, bed opmaken en de was doen. Riskant Er zit nog een groot veiligheids-ri sico aan deze situatie vast doordat men op die manier in leder kam pement. in iedere legerplaats, op te- (SD Vraag proefrit bij: AUTOMOBIELBEDRIJF ALEX VAN KEULEN N V. Amsterdamseweg 29 - Amersfoort Telef. 03490-14243 IEDERE ZATERDAG SIMCA-SHOW der militair vliegveld tal van inheem sen herbergt, aan wier neus men niet kan zien of ze al of niet met de Vietcong sympathiseren. De kans is veeleer groot, dat deze lieden, om eventueel aan de wraak van de Vietcong te ontkomen, twee heren dienen en zich veilig stellen door aan de mannen van Ho-tsjl-mln inlichtingen te verschaffen. Men kan geen grenslijn trekken tus sen de Vietcong en haar tegenstan ders anderzijds, want iedere Vietna mees kan tot de Vietcong behoren en de talrijke aktiviteiten in en rond Saigon, de hoofdstad, wijzen er wel op. dat een zeer uitgebreide „vijfde colonne" daar constant werkzaam is. Het betrachten van geheimhouding is dus vrijwel onmogelijk en dit be lemmert een doeltreffend optreden ten zeerste Maar de Amerikanen kunnen het nu eenmaal niet stellen zonder de inheemse hulp en dat ri sico moeten ze dus op de koop toe nemen. Dorp der liefde Maar er zijn nog andere gevaren, die de Amerikaanse soldaat bedreigen. De omgang met inheemse vrouwen en meisjes in een situatie, waarin de hygiëne bepaald niet het laatste woord heeft, is oorzaak van tal van ziekten Het Amerikaanse weekblad „Time" geeft het voorbeeld van het kleine stadje An Khe, ergens in de barre verlatenheid van het centrale bergmassief. Bij dat stadje sloegen 21 000 Amerikaanse soldaten hun ten ten op. In hun spoor volgden tal van „service" verlenende elementen. Dysenterie en ingewandsziekten na men hand over hand toe en bijna een/derde van de hele divisie had weldra te kampen met venerische ziekten. Er is toen buiten An Khe een com pleet zonde-dorp opgezet van beton nen „bungalows", waarin de soldaten aan de lopende band worden be diend en die de meest paradijselijke namen dragen De vrouwen en meis jes, die daar „werken", worden weke lijks onderzocht door een Ameri kaanse legerarts. De duivel met de duivel Er zijn, vooral in Amerika, dat zo lang geen oorlog heeft gekend, nog altijd miljoenen mensen, die nooit hun gedachten hebben laten gaan over deze kant van de oorlogvoering. Zij beseffen, dat hun jongens gevaar lopen, maar het is niet tot hen door gedrongen, dat dit gevaar niet alleen dreigt van de sluipschutters en mor- tieristen van de Viet Cong. De legerautoriteiten zijn ook alles behalve gelukkig met de situatie en beseffen heel goed, dat ze „de dui vel met de duivel uitwerpen". De gevechtsbereidheid der troepen slonk echter zienderogen met een zo hoog percentage zieken en anderzijds door de eentonigheid van het gevaarvolle vrijgezellenbestaan, waartoe deze sol daten gedwongen waren. Vooral de Amerikaanse, machtige vrouwenorganisaties, die nogal uit munten in patriotisme, komen tus sen de wal en het schip terecht, want ze willen tegelijkertijd graag de morele standaard hooghouden en worden geconfronteerd met kranten berichten, die spreken van geregle menteerde prostitutie en hoge per centages geslachtsziekten. Damesschoen Dit alles maakt de positie van de regering-Johnson er niet makkelijker op Enerzijds wordt steeds sterker de „vaderlandslievende" groep, die vier kant achter de regering staat en van iedere soldaat 'n vrijheidsheld maakt en van ieder, die tegen deze oorlog gekant is, een landverrader. Er is al gewaarschuwd, dat op deze wijze een nieuw „McCarthy-isme" de kop kan opsteken. Anderzijds biedt het ver loop van de strijd nog niet het min ste uitzicht op een eervol einde. Laat staan een overwinning. Het is geen heroïsche oorlog. Geruchten over wreedheden van belde zijden dragen tot het gevoel van onbehagen bij. De verwarde toestand in Saigon geeft ook al weinig vertrouwen. Voor wie vecht men? Amerika's bondgenoten zijn niet en thousiast. Korea en Australië nemen daadwerkelijk aan de strijd deel, maar ook in Australië is de bevol king weinig Ingenomen met het zen den van troepen nara Vietnam. On langs gooide een vrouw haar schoen in het gezicht van een Australische minister. „Ik kon dat lachende ge zicht niet uitstaan", gaf ze als ver klaring. Maar de Amerikaanse moeders vra gen zich af: als mijn zoon ooit heel huids terugkeert, hoé krijg ik hem Romantiek en modern slaapcomfort gaan samen in deze combinatie Fraai gecapitonneerd hoofdeinde met bijpassende springbak en matras in elke gewenste kleur. 80 x 190 cm (incl los hoofdeinde) 490. 130x 190cm747.50 150x 190 cm 885.— Ook leverbaar in 2 meter-lengte. HILVERSUM. K ER KSTR. 20-26 TEL 16255 /BU5SUM: NASSAL'LAAN' 23 TEL 13255 De heer G. T. Haneveld (411, arts, wo nende Wilheiminalaan 6. heeft één van de twee Jaarprijzen Voedings voorlichting 1965 gewonnen met zijn publicatie in de „Autokampioen" van 24 april 1965 van het artikel „Verstan dige voeding werkt ook mee aan vei lig verkeer". De prijs is ingesteld voor het beste artikel op het gebied van de voedings voorlichting, verschenen in een dag- of nieuwsblad of in de periodieke pers De andere prijs was voor de journa liste Lea Wijnberg uit Amsterdam De uitreiking van de prijzen zan eind juni geschieden in Amsterdam. De jury bestond uitprof. dr. C. den Hartog. directeur van het voorlich tingsbureau voor de Voeding me vrouw G. Brautigam. journaliste en lid van de Tweede Kamer J. Breunis, hoofd van de afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw en Visse rij: A. Rammelt: J. G. Kolman; dr. ir. J. Weits. directeur van de Keurings dienst voor Waren te Amsterdam mej. G. van der Wey, voorlichtingsle rares bij de Stichting voor Huishou delijke Voorlichting ten Plattelande. De heer Haneveld publiceert veel, ge woon omdat hij het „leuk" vindt. Hij is bovendien van mening, dat een arts voorlichting moet geven en betreurt het, dat niet meer artsen artikelen schrijven en publiceren. Hij vindt het voorts beter, dat een leek in „gewone" bladen of periodieken voorlichting krijgt van een medisch geschoolde, dan dat hij de voorlichting zoekt in medi sche tijdschriften. van SERVIES - GLAS - BESTEK, STOEI,EN. TAFELS enz enz Met btilevering van DRANKEN op SERVIES GLAS EN BESTEK Vraagt onze prijscourant WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 - Telefoon 2551 De heer Haneveld, die ook regelmatig te beluisteren Is in de radio-uitzen dingen van de Regeringsvoorlichtings dienst. waarin hij meestal spreekt over de Gezondheidsdienst in de Ne derlandse Antillen 'waar hij geruime tijd werkzaam is geweest) en voor drachten houdt voor de leden van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervor ming, praat of schrijft het liefst over gezondheid en niet over ziektes of ge neesmiddelen. Wat de prijs betreft Hij heeft het de laatste tijd zo druk gehad, dat hij er nauwelijks bij stil heeft ge staan. In het artikel in de Autokampioen" schrijft de heer Haneveld ondermeer, dat het niemand zal verwonderen dat uit een door de Harvard Unlversi- ty te Boston ingesteld onderzoek naar de voedingsgewoonten van vrachtwa genchauffeurs is gebleken, dat die ge woonten vrijwel alles te wensen over lieten. Men neemt weinig gelegén- heid om rustig te eten. Als dat wel gebeurde, dan meestal op een manier, die maag- en darmstoornissen in de hand werkt. Bovendien belast de slech te zithouding de spieren van de buik zo eenzijdig, dat ook daardoor spijsver teringsstoornissen kunnen optreden. Dokter Haneveld schrijft, dat chauf feurs. die gedwongen zijn lange tra jecten te rijden, ergoed aan doen hun maag niet te overladen. Rijkelijke maaltijden worden tijdens de rit slecht verteerd. Voor deze mensen zou het eigenlijk ideaal zijn. indien zij zes maal per dag een kleine maaltijd zou den gebruiken met zoveel mogelijke tussenpozen. Het zou goed zijn als veel automobilisten zich wat meer be wust zouden worden van wat en hoe zij eten, voordat zij zich ln het ver keer begeven, aldus schrijver. Dokter Haneveld vervolgt, dat veel mensen het ontbijt overslaan, dom weg omdat ze er de tijd niet voor ne men of er geen zin in hebben 's mor gens vroeg te eten Het gevolg hier van kan gemakkelijk zijn. dat de hoe veelheid suiker, die in het lichaam ln het bloed circuleert en die de mens nodig heeft voor zijn stofwisseling en zijn hersenen, verraderlijk laag wordt. Het gevolg hiervan is te weinig glu cose. druivesuiker, in het bloed. De symptomen zijn algemeen bekend hoofdpijn, geïrriteerdheid en gebrek aan concentratie. Gevaarlijke symp tomen in het huidige verkeer Uit een recent Amerikaans onderzoek bleek, dat de meeste ongevallen (en het ging hierbij weer om de vrachtwagenchauf feurs» tijdens de eerste drie uren van de rit gebeuren. Zou dat oko een voe dingskwestie zijn zo vraagt dokter Haneveld zich af. Hij raadt aan, in ieder geval wat sui kerklontjes mee te nemen op reis. Enkele klontjes kunnen de klachten binnen een kwartier doen verdwijnen, Overigens dient de middagmaaltijd niet te zwaar te zijn. Een uitgebreid onderzoek van het Franse ministerie van verkeer bracht aan het licht, dat een niet onaanzienlijk percentage van de verkeersongelukken terug te voe ren is op te overvloedige lunches. Het is bekend, dat zware maaltijden on vermijdelijk gevolgd worden door een behaaglijk gevoel van slaperigheid Diegenen, die vaak en vooral zij, die dan ook nog laat op de weg zijn. die nen volgens de schrijver ook aandacht te besteden aan de hoeveelheid vita mine A. die de voeding bevat de stof dus, die o.a. in worteltjes zit, in boe renkool, sla, spinazie, melk, boter, mar garine en levertraan, en die wij nodig hebben tegen nachtblindheid. vruchtensap. Tweede ontbijt (10-11 uur). Eèn of twee boterhammen met pindakaas, kaas of vleeswaren, koffie of choco lademelk. Lunch (ongeveer 1 uur). Brood waar onder op z'n minst twee of drie brui ne boterhapimen, beleg naar keuze, Een kwart tot een halve liter melk of koffie met melk. of chocolademelk. Warme maaltijd (omstreeks 6 uur). Vier eetlepels groente, een half ons vlees of vis of een ei. Aardappelen naar behoefte. Een bord yoghurt of vla. 's Avonds later. Een sinaasappel of an der fruit. Melk of koffie. Een duidelijk voorbeeld dus. De gulden eetregels voor de automobilist zijn der halve niet rijden met een lege maag niet te grote hoeveelheden Ineens nut tigen licht verteerbare maaltijden ge bruiken de hoofdmaaltijd niet 's mid dags gebruiken regelmatig drinken melk koffie of chocola, maar nimmer alcohol. Is men op diëet gesteld, dan is het raadzaam de arts erop te attenderen, indien men lange tochten gaat onder nemen. Het is namelijk best mogelijk, dat het dlëet onvoldoende suiker in het bloed achterlaat, met alle gevolgen van dien. De voeding van de automobilist mag dan niet de allerbelangrijkste factor zijn in het voorkomen van verkeers ongevallen, zij is zonder twijfel wel één van de vele belangrijke, aldus be sluit het artikel van dokter Haneveld, waaraan wij een gedeelte hebben ont leend. Neen, bonnen op de benzine, waar u weer gratis benzine voor krijgt. Let dus op AVIA-pompen met het rode spaarvarken, zij brengen u 2 cent per liter verder. Er zijn ook gele en groene spaar- varkenpompen, daar zijn de pre mies nóg hoger. Het is de moeite waard ook ONDERWEG AVIA te tanken. Haal uw SPAARKAART bij AVIA SERVICE STATION Birkstraat 108 Soest v. WEEDE5TR.40 TEL: 4361 SOEST Vitamine A anti-nachtblindhelds- factor. Een tekort aan vitamine A kan licht optreden tijdens de maanden ok tober tot april. Een van de eerste verschijnselen is, dat de automobilist meer last heeft van verblinding door tegenliggers. Zelfs het licht van gedimde lampen kan dan nog een langdurige hinderlijke ver blinding teweegbrengen. Ook hier be tekent een optimale voeding dus een veiliger verkeer. De heer Haneveld publiceert dan het enige jaren geleden door het Neder lands Voorlichtingsbureau voor de Voe ding te Den Haag opgestelde voorbeeld van het dagmenu voor beroepschauf feur. Het is zeer belangrijk voor de automobilist zowel als voor de andere weggebruikers, dat men hieraan zo veel mogelijk aandacht besteed. Een vroeg onttbijt. Eén a twee bruine boterhammen, zonodig aangevuld met andere broodsoorten, met boter of mar garine en kaas of vlees of een ei. Een glas melk of karnemelk, even tueel pap (havermout of tarwegries), appel, tomaat, sinaasappel of glas De Soester Politie Sport Vereniging organiseerde woensdag een groot vol- leybaltournooi op het terrein van de v v. S E C aan de Bosstraat. De heer P Bergman voorzitter van de S P S V opende de sportdag en wenste alle deelnemers een prettige en spor tieve dag. Het tournooi werd verdeeld in 2 af delingen A en B. In de A-afdeling kwamen de volgende verenigingen uit: S.D.K.M (Apeldoorn), Bussum, Voor burg, Soest Alphen a d Rijn, Eind hoven, RIOHPA. KM. Noord-Hol land. R.S.D.ABaarn en U P S In de B-afdeling: R S.O.D.U Barne- veld. Woerden, Tiel, Zeist, Hilversum, Veenendaa). Bloemendaal, Heemstede, Waalwijk en Culemborg. De eindstand in afdeling A was 1 S.DKM (Apeldoorn) 10 pnt. 2 TIPS (Utrecht) 7 3. RIOHPA7 4. Kon. Mar. Noord-Holland.. 6 5 Eindhoven 5 6. Soest 5 7 RS.DA5 8. Voorburg 5 9. Alphen 3 10 Bussum 2 11. Baarn 0 De rangschikking met gelijk aantal punten werd bepaald door het gemid delde. De eindstand in afdeling B was: 1. R.S O.D U9 pnt, 2. Zeist 8 3. Veenendaal 7 4. Woerden 6 5. Waalwijk 5 6. Bloemendaal 5 7 Culemborg 5 8. Heemstede 3 9 Hilversum 3 10. Tiel 2 11 Barneveld 1 Hoofdinspecteur H G. Scholtmeijer reikte na een geslaagde dag de prijzen uit. Rest ons te vermelden dat het secre tariaat in handen was van mej. Alke made en de heren Bergman en Van de Brink, die er voor zorgden, dat de organisatie perfekt verliep. Als scheidsrechters fungeerden de heer en mevrouw Kolthof, A J Muller, A. Preuser, P v d Kroft, J Mommers en W. v. d. Brink. S.PS.V kan op een zeer sportieve dag terugzien. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven: een zwembroek, rood-gele step, tas met toiletbenodigdheden, zwart damesrijwiel, blauwe damesfiet-s merk Infecta. ring met 2 sleutels, N.S.U. bromfiets, ring met sleutels, slippers (bruin leder), badhanddoek, bruine portemonnee met inhoud, dub bele rijwieltas (grijs), fototoestel Zeiss Ikon. doos met herencostuum. Batavus damesrijwiel zwart i, kinderpistool, sleutel, eikenhout rekje, gouden ring met steen, bedelarmbandje met 5 be- PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 deltjes, zijden hoofddoek, sleutel, N.S.U. rijwiel met hulpmotor, rode da mesportemonnee, trouwring, geel-grijze damesportemonnee inhoudende 7.08, fietstas, groene autoped, blauw-groe- ne trui, zijden shawl, kinderfietsje (rood-wit), rood geblokte fietstas met beugel, bromfietsmandje met shawl, oud damesrijwiel. Aan komen lopen zwarte poedel met halsband met opschrift Pipo Een fel verwijt kreeg K V.P -wethouder A. P. Hilhorst maandagavond tijdens de bijeenkomst van de Boerenpartij te horen naar aanleiding van een vraag over het standpunt van de Boe renpartij ten opzichte van de pacht wet. De heer Koekoek antwoordde hem, en merkte tevens op, dat hem ter ore was gekomen, dat de heer Hil horst van iemand grond aan de Noor- derweg en de Eemstraat had afgeno men en dat aan een familielid heeft gegeven. De betrokkene zou evenwel de grond nog hebben mogen gebrui ken. De heer Koekoek was bereid de naam te noemen van degene die hem dit had meegedeeld. De verontwaar digde heer Hilhorst stelde er inder daad prijs op te weten, wie dit had verteld. Nadat het bestuurslid zijn vi sie op deze affaire had gegeven, liet de heer Hilhorst weten, het er niet bij te zullen laten zitten. Nader verne men wij dat de heer Hilhorst inder daad een aanklacht bij de politie heeft ingediend tegen de heer J. H. N. Veldhuijzen. Op 2e Pinksterdag wordt door de In stuif Jong Soest een grote dansavond gehouden met medewerking van het Top-night kwartet. Men zie de advertentie in dit blad. Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 Engeland en Spanje voeren een ietwat vreemd gesprek over Gibraltar. Madrid heeft er nooit twijfel aan laten be staan dat het de befaamde rots be schouwt als een stuk Spanje, wat het aardrijkskundig ook zeker is. Londen daarentegen verwijst naar de - in Utrecht gesloten - verdragen waarbij de soevereiniteit van Gibraltar voor eeuwig aan de Britten is afgestaan. Hoewel juridisch onaanvechtbaar is een dergelijk eeuwenoud verdrag in 1966 moreel niet meer houdbaar als rechtvaardiging van een laatste Euro pese kolonie. Londen moet er meer van uit gaan wat de tolking zelf wil en dat is zeker niet Spaans wor den. Daar zijn verscheidene redenen voor De voornaamste is dat de Span jaarden, vooral de regeringen van Franco, steeds te kennen hebben ge geven dat het mengsel van vele rassen dat in de Britse basis woont eigenlijk een allegaartje is dat niet op één lijn kan staan met de trotse Spanjaarden Begrijpelijk hebben de inwoners van Gibraltar weinig lust als tweede rangsburgers te worden ingelijfd in Franco's staat. En dan zijn er voor de Gibraltarians economische voorde len verbonden aan het deel hebben in het Britse gemenebest. Ook dat is iets wat ze ongaarne opgeven Vrijhaven? Aan de andere kant is ook duidelijk dat de militaire functie van Gibraltar snel aan het aflopen is. En daardoor wordt des te klemmender dat dit klei ne gebiedje niet los van zijn achter land kan bestaan. Dat is het voor naamste argument om Gibraltar meer te verenigen met de rest van het Ibe risch schiereiland. Op die basis zou ook een overeenkomst kunnen worden gesloten, waarbij Gi braltar bijvoorbeeld een vrijhaven zou worden en het bestuur Spaans zou worden met een Londense stem in het kapittel, of andersom. Iets dergelijks zou geen definitieve oplossing behoe ven te betekenen. Die kan worden ge vonden wanneer men de resultaten kan overzien van een beter contact tussen de rots en zijn achterland. Zo zouden de zaken waarschijnlijk al lang geregeld zijn, wanneer er niet van beide zijden een prestigezaak bij kwam. Vooral van Spaanse kant steekt dit erg. Overwinnaar Franco schijnt de historie in te wil len gaan als de Spaanse heerser die Gibraltar terug gaf aan zijn land. En hij is het voor de Gibraltarians zo moeilijk mogelijk gaan maken door allerlei maatregeleen aan de grens. Een harde aanpak die uiteraard ook het minst geschikt was om de inwo ners van Gibraltar te overtuigen d£t ze zonder Spaans bestuur er beter aan toe zijn. Een aanpak die de Brit ten ook niet verleidde om erg soepel te zijn. Zoals de zaken nu staan wil Madrid slechts beloven dat er een speciaal statuut komt om de belangen van de Gibraltarse bevolking te beveiligen on der Spaans bestuur. Dat is bepaald niet genoeg naar de zin van de Brit ten - en van Gibraltars bevolking. Maar op zichzelf is het feit dat er nu eindelijk gesproken wordt over deze ongenoeglijke zaak al weer een ver heugend teken Tot dusver is het steeds met belegeringen en dergelijke geprobeerd, zonder succes en ook zon der dat de sfeer er beter op werd. Volgens premier Ky is de boeddhisti sche rebellie bedwongen. Zijn soldaten hebben in Danang de laatste pagodes bezet waarin gele monniken en af vallige troepen zic,h hadden ver schanst, De generaal en zijn militaire junta kunnen zich dus de overwin naars noemen. De verliezers zijn echter niet Thich Tri Quang en de zijnen. Dat zijn de Amerikanen. Die hadden trouwens geen enkele kans om anders dan als verliezers tevoorschijn te komen uit het geschermutsel. Hadden de boed dhistische monniken kans gezien de regering-Ky weg te werken, dan zou Tri Quang ongetwijfeld begonnen zijn met het verwerkelijken van zijn ide aal: een neutralistlsch bewind, dat aan de VS. zou verzoeken zijn troe pen maar weer naar huis te sturen. En zoals het nu gelopen is, wordt het voor president Johnson alleen nog maar moeilijker de schijn op te hou den dat zijn soldaten in Vietnam zijn op verzoek van de wettige regering. De wettigheid van het regiem-Ky is al dubieus: het kwam aan de macht via een staatsgreep. En van regering kan ook niet al te veel gesproken worden. Zeker is gebleken dat Ky's kabinet bepaald niet de instemming heeft van het hele Zuidvietnamese volk. Moeras Een ander resultaat was dat de eigen lijke strijd tegen de Vietcong en de noordelijke infiltranten nu weer bijna geheel neerkwam op de Amerikanen: de regeringstroepen hadden het te druk met de binnenlandse onlusten. Bovendien kwam er dit keer bij dat dure Phantomjagers - de bombardeurs van Noord-Vietnam - van de basis Danang moesten worden weggehaald omdat ook Zuidvietnamese granaten werden afgevuurd op dit vliegveld. Dat is ook een voorval dat het moeilijk maakt de schijn op te houden dat de Amerikanen slechts de Zuidvietname- zen een handje helpen bij hun strijd. President Johnson verklaart de nood zaak dat de VS in dit verschrikke lijke moeras rondwaden met te zeggen dat hij de noordelijken wil dwingen in te stemmen met een gesprek. In dat opzicht leed hij ook weer een nederlaag. Wat in Hué en Danang gebeurde, kan in Hanoi alleen maar als bemoedi gend zijn ervaren. In elk geval was deze rebellie geen reden voor de noor delijken om de moed op te geven dat in Zuid-Vietnam het anti-communis tisch bewind kan worden verdreven. Pagodes beschoten Ky's regering is er ook niet populair der op geworden in eigen kring. De vroegere president Ngo Dinh Dim was berucht door zijn optreden tegen de boeddhisten Hij Is echter nooit zo ver gegaan als Ky nu door pagodes te beschieten met artillerie en vlieg tuigraketten. Zeventig procent der be volking is nu eenmaal boeddhistisch. In de VS wijzen de Gallup-poils uit dat de populariteit van Johnson en de instemming met zijn beleid sterk is gedaald Geen wonder. Hij heeft ech ter geen keus dan door te zetten: pakt hij nu in met zijn expeditieleger dan staat hij voor heel Azië niet alleen te kijk als iemand die kennelijk niet tegen het Chinese communisme is op gewassen. maar bovendien als iemand die zijn beloften van onvoorwaarde lijke hulp niet inlost. Dat zou een prestigeverlies zijn dat de V.S. zich niet kunnen permitteren. En dus zit er voorlopig niets anders op dan door te modderen, zij het met stijgende weerzin En na het boed dhistische burgeroorlogje ook met weer veel minder goede vooruitzich ten. 95 HET ADRES VOOR EEN GOEDE FIETS OF BROMMER Ruime keuze uit diverse merken. Ook KINDERRIJWIELEN DRIEWIELERS enAUTOPEDS Voor een goede service staan wij garant. B.S.A - PHOENIX - PUCH - SOLEX RAP - MOBYLETTE E.E.G. - BUR GERS RIJWIELEN Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 De heer Schmelzer heeft in zijn rede op het congres der K.VP. de binnen landse problemen zodanig benaderd, dat er alle ruimte overblijft om tot een vergelijk met de coalitiepartners te komen. Gelukkig maar, want een kabinetscrisis is zeker niet in het be lang van het land en met de libera len in het kabinet zouden de proble men even moeilijk zijn als nu met de socialisten. Ten aanzien van de buitenlandse po litiek was de heer Schmelzer echter heel wat minder overtuigend. Toen de katholieke fractieleider over Indonesië sprak, kreeg men zelf de neiging om even een bril op te zetten om te kij ken of niet hij, maar de heer Weiter op het spreekgestoelte stond. Spr. deel de vriendelijke schouderklopjes uit naar de huidige machthebbers in In donesië, wier optreden hij zeer posi tief noemde en wier strijd tegen de communisten hij ten zeerste prees. Als wij ons goed herinneren is er na de september-opstand door de niet- communistische Indonesiërs een ware slachtpartij gehouden, die heel wat verder ging dan noodweer of nood weerexces. Daarom zou iedereen er goed aan doen zijn vreugde over de communistische nederlaag enigszins te temperen en eerst maar eens af te wachten of het Indonesië onder het huidige bewind inderdaad beter zal vergaan. Het is in ons land een slechte ge woonte geworden om alle anti-com munistische bewegingen in het buiten land aan te moedigen en volkomen voorbij te gaan aan het feit, dat de methoden van deze groeperingen soms in het geheel niet verschillen van die der communisten. Men zou wel eens meer oog kunnen hebben voor het feit, dat democratie niet alleen door het communisme, maar ook door andere dictatoriale groeperingen ernstig wordt ondermijnd.

Soester Courant | 1966 | | pagina 8