v.v.v, Reizen met de N.S. Antwoord op brief van Soester rijschoolhouder Soest toen - Soest nu Washington mist een politiek dirigent meuws wmÊÊ M R •-* Het oog gericht op een eis Moderne literatuur Dinsdag 7 juni 1966 45e jaargang no. 43 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Bromfietsdiefstal Vooral 8-daagse reizen in trek Ideaal voor oudere vakantiegangers Twee meisjes op avontuur Politie-eontrole Vier officieren beëdigd Weer een gluurder •JÊF **r szrB Bedrijfssport Markt duurt tot 4 uur Ook drooggoed niet veilig? SOESTERI OURANT dbonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3J25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag In het Washington van nu Is geen figuur meer aan te wijzen die men mag beschouwen als de dirigent van de buitenlandse politiek Acheson was zo iemand onder Truman, Eisenhower had zo zijn Dullus en Kennedy placht zelf zijn inititatieven te nemen in zo bezielende woorden dat hij de nadere uitwerking kon overlaten aan een bra ve ambtenaar als Dean Rusk. Deze zit nog op zijn post. maar zijn nieuwe chef Johnson is bepaald geen Kenne- dy. Een paar maal kwamen wel initiatie ven,zoals het sturen van mariniers naar Santo Domingo en het verhevi gen van de acties der V S. in Vietnam. Dit waren dan echter geen eigen idee- en op lange termijn, maar antwoorden op gebeurtenissen die Washington dwongen iets te doen of na te laten. Johnson nam dan op korte termijn een besluit en de vakman Rusk voerde het uit. Op gebieden waar Johnson niet ge dwongen was iets te doen, deed hij ook niets Kennedy was zich bewust dat de N.A V O. niet geheel en al naar wens functioneerde en poogde om- door het oprichten van een atlanti- sche kernmacht een wijziging te be reiken Al was dat - naar geleidelijk aan bleek - niet dé oplossing; hij streefde althans iets na. In de mist Natuurlijk is het grote probleem waar over de 14 der N.A.V.O. het eens moe ten worden: het uittreden van Frank rijk. maar ongetwijfeld zal intern miet zonder klagen) ook de houding der VS ter sprake komen Washing ton heeft nu al heel lang de bondge noten in het onzekere gelaten hoe het zich de voortzetting van de verdedi gingsorganisatie voorstelt. Natuurlijk heeft Johnson het excuus dat thans Vietnam de Amerikanen meer bezig houdt. Maar zeker is ook dat de crisis in de N.A.V.O. pas door De Gaulle op de spits kon worden ge dreven nadat een zekere algemene voosheid van instelling en doelstelling was ontstaan, waartoe zeker ook de Amerikaanse houding heeft bijgedra gen De V S. zijn nu eenmaal de voor naamste partner in de N.A.V.O en dat schept verplichtingen niet alleen bij het directe leidinggeven, maar vooral bij het bepalen van een koers op langere termijn. Merkwaardig is dat filosofieën op dit terrein der buitenlandse politiek thans klinken uit de mond van McNamara. de minister van defensie die zich de bijnaam van „de computer" had ver worven door zijn droog zakelijk lei den van zijn departement. Geweld ter overtuiging Dat is opvallender dan wat hij zegt, al is daarbij vrij veel wat van rege ringszijde amper gezegd is. Zoals: wer ken tegen isolement van China, ook al kiest het dat voornamelijk zelf En: de VS. zijn niet aangewezen overal voor politie-agent te spelen. McNamara ziet als grootste gevaren voor de vrede niet dat betrekkelijk welvarende landen goed bewapend zijn ook met kernbommen, al kan een ge brek aan communicatie tot catastro fes leiden. Het gevaar zit z.i. meer bij de tendens van de arme ontwikke lingslanden om geweld toe te passen bij gebrek aan redelijker overtuigings methoden En hij lacht dat de V.S. nu al enige malen door de omstan digheden zijn gedwongen regimes te steunen die het bij hun eigen volk terecht hadden verbruid. Een dergelijk inzicht zou ook de N.A.V.O. minder militair moeten ma ken en meer een organisatie die zijn kracht voornamelijk aanwendt om die communicatie-catastrofe te voorkomen en in minder-ontwikkelde gebieden de verleiding van het geweld te vermin deren. Maar vermoedelijk zullen de 14 het half juni in Brussel te druk hebben om een houding tegen De Gaulle te vinden. Zodat de principi ëler problemen al weer niet aan de orde komen. Tenzij uit de V.S daar toe inspiratie komt, maar die kans is klein. Een voorbijganger herkende een brom fiets. die bij een reparatiebedrijf in de Steenhoffstraat stond, als het eigen dom van een vriend van hem uit Hil versum. wiens brommer een week te voren gestolen was. Bij nader onderzoek bleek deze brom fiets bij genoemd bedrijf in reparatie gegeven te zijn door eer. 16-jarige jon ge man, T. F. C. genaamd, en afkom stig uit Hilversum. C. zou donderdag avond na 6 uur de bromfiets komen halen. Inderdaad kwam hij die avond en bekende de bromfiets gestolen te hebben. Ja, ze zijn in aantocht de program ma's voor de dagtochten van de fir ma Tensen Nog even geduld en we gaan weer mee met die heerlijke uit stapjes. U weet het, u kunt dus straks de folders met de gegevens bij ons ha len en u kunt boeken voor de tocht uwer keuze. We doen ons best de weergoden gunstig te stemmen en dan rijden maar En nu gaan we een tipje van de slui er oplichten door iets te vertellen over de verrassing, die de kinderen van Soest op 6 juli wacht. Omdat V.V.V.-Soest dit hele jaar lang 60 jaar bestaat, heeft het bestuur ter ere van dit feit. niet alleen de ouderen willen tracteren, maar ook de jeugd van Soest een verrassing willen berei den. Op woensdagmiddag 6juli gaat het Openlucht-theater in Soest open om het jeugdige publiek te ontvangen. Zij zullen daar kunnen kijken naar een club jonge toneelspelers, die twee sprookjes zullen opvoeren, opgeluisterd door muziek en dans. ..De jeugd voor de jeugd", zouden wij dit programma kunnen noemen. We zijn er van overtuigd, dat de uit voeringen van ..Prinses Rozelijn" en van „De Varkenshoeder" bijzonder in de smaak zullen vallen. Het zien op treden van eigen leeftijdgenoten is im mers wel zo leukEn dan dit keer komt de portemonnaie er niet aan te pas. want de voorstelling is gratis. Een waardig geschenk van een jarige V.V.V. Houdt 6 juli vrijkom naar het Openlucht-theater. Zes jaar geleden zijn de Nederlandse Spoorwegen begonnen met het organi seren van vakantie-arrangemeten. Vooral de 8-daagse vakantiereizen naar Friesland, Zuid-Limburg, Twente, Vlaanderen, Brabant. Zeeland en Mont- foortland zijn „in". „Dit jaar zullen volgens onze verwachtingen ruim 10.000 mensen een of meer van deze reisprogramma's volgen en „uit zijn" in eigen land. Wij geloven dat vooral de bejaarden, die geen lange reizen willen maken, veel aan deze mooie tochten kunnen hebben", zegt mr Rameijer, chef vervoerswerving van de N.S., ons. openstaan voor alle leeftijden, blijken de oudere deelnemers het meest geïn teresseerd. Mr. Rameijer „De gemid delde leeftijd van alle N.S.-vakantie- gangers is ongeveer 55 jaar Onder hen treft u overigens veel bereisde mensen aan, die geheel Europa hebben rondgereisd maar aan de verkenning van hun eigen land nooit waren toe gekomen. Juist deze mensen zijn vaak bijzonder enthousiast". Het vrouwelijke element bij de spoor- vakantiegangers heeft tot dusver vrij sterk gedomineerd. In de afgelopen ja ren bleek bijna 65 van de deelne mers vrouwen te zijn. Oudste deel neemster een 94-jarlge dame uit Twente Aantal gegadigden verdubbelt per jaar. Kleurige folders en reisgidsen, bij honderdduizenden in alle landen ver spreid, verkondigen dat het zomersei zoen voor de deur staat Binnen de muren van de toeristische plannenma kers is de zomer al veel eerder be gonnen vervoersondernemingen, reis bureaus en toeristenorganisaties maak ten hun programma's klaar en hopen in de komende maanden vruchten te plukken van hun miljoenenverslin- dende campagnes. Tienduizenden Nederlanders zullen straks de grensposten passeren om de grauwheid van het Hollandse klimaat enkele weken te vergeten, de Neder landse hoteliers poetsen zich op om hun buitenlandse gasten te ontvangen Maar niet alle Nederlanders spoeden zich de komende zomer naar de Ri- vièra of de Costa Brava. Voor het ou dere gedeelte van onze bevolking zijn buitenlandse zaken vaak een vermoei ende, soms ook een kostbare zaak. en vele Nederlanders zijn trouwens tot de ontdekking gekomen dat zij de bui tenlandse toeristencentra weliswaar op hun prikje kennen, maar geen weet hebben van de schoonheid van hun eigen land. Mr. Rameijer constateert uit de statis tieken dat het aantal gegadigden voor de 8-daagse tochten elk jaar bijna verdubbelt. „De behoefte aan deze vorm van vakantiebesteding zal naar onze verwachting stellig nog toene men". Enthousiast. Hoewel tochten van de N S. natuurlijk Zondagnacht, ongeveer 3 uur, werden in Soesterberg twee meisjes aangehou den. Het bleken de 15-jarige W. v. T. uit Soest en de eveneens 15-jarige C. M. V. uit Zandvoort te zijn. Bij nader onderzoek bleek dat zij uit een inrichting te Groenekan waren weggelopen en met een gestolen fiets uit Utrecht een dagje op avontuur waren. De politieautoriteiten verzoeken ons bekendte maken, dat van 6-19 juni 'n landelijke actie zal plaats vinden, waarbij de polittie speciale aandacht zal schenken aan enige met name ge- moende bepalingen van de wegenver- keerswetgeving. In deze periode zal er extra op worden gelet of men zijn autopapieren bij zich heeft en of het autovoertuig rijtech- nisch in voldoende staat van onder houd verkeerd. Dat wil zeggen of de stuurinrichting, de remmen, de banden en de andere onderdelen geen gebreken vertonen, voor zover die onderdelen van belang zijn voor de veiligheid op de weg. Indien er door de politie overtredingen worden geconstateerd zal niet meer waarschuwend worden opgetreden, doch procesverbaal worden opgemaakt. Voor het front van de troepen, die in carré waren opgesteld, had in het Jessurenkamp te Soestduinen de beëdi ging plaats van een viertal officieren. Dit waren M. Visser uit Breda, C. H. Passchier uit Amsterdam, T. Gatso- nides uit Haarlem en P. A. M. Hen driks uit Heerlen. Paradecommandant was majoor L. Ph. Schwerzel. De Luchtmachtkapel o.l.v. kapelmees ter H. W. Warnas luisterde de plech tigheid op. Na aankomst van commodore J. L. Bosch, die eerst de troepen inspec teerde werd het vaandel, geschonken door H.M de Koningin, bij het spreek gestoelte van commodore Bosch ge bracht. Hij verwelkomde de vertegenwoordiger van prins Bernhard, overste Van Tricht, wiens aanwezigheid hij op ho ge prijs stelde. Vervolgens werd de eedformule „Trouw aan de Koningin", gehoorzaamheid aan de wetten en on derwerping aan de krijgstucht voor gelezen. Daarna legden de nieuwe officieren de eed of belofte af, met de hand aan het vaandel, waarna het Wilhel mus werd gespeeld. Na de vele felicitaties volgde een de- filé van de troepen voor commodore Bosch en de nieuwe officieren. Wat is over het algemeen het attrac tieve van deze vakantietrips Mr Ra meijer „Deze tochten, waarbij inbe grepen de hotelaccomodatie, eventuele excursies per boot of bus. vrije toe gang tot musea e.dgeven de deel nemers het gevoel individueel te rei zen per openbaar vervoermiddel en laten hen vrij het uitgestippelde pro gramma te volgen of niet". Programma. Hoe ziet zo'n vakantiearrangement van de Nederlandse Spoorwegen er nu ei genlijk uit Laten we als voorbeeld de 8-daagse reis naar Twente nemen Het arrangement omvat o.m. treinreis van elk station in Nederland naar Al melo en terug volledig pensionex cursles en diensten van een reisleider. Op het programma staan o.m. een be zoek aan „Los Hoos" (oude Saksische boerderij), een bustocht door zuidoost Twente, een dagtocht naar Münster, bezoek aan het natuurreservaat „Het Springendaal", een dagtocht naar het Teutoburgerwald en een naar de Over ijsselse heuvelruggen. Bijzonder aantrekkelijk is bijvoorbeeld ook de reis naar Friesland met toch ten naar de Lauwerszee, Schiermon nikoog en Gaasterland en een boot tocht over de Friese meren. Andere mogelijkheden Het boeken voor deze vakantiereizen wordt de aspirant-vakantieganger bij zonder gemakkelijk gemaakt. Men kan dit doen op alle stations in Neder land, telefonisch of schriftelijk. Overigens biedt de N.S de vakantie- reiziger ook nog andere mogelijkheden dan deze achtdaagse reizen. Zo is er een nieuw toeristisch abonnement, dat impliceert dat men drie dagen onbe perkt kan reizen in west-Nederland. Onbeperkt reizen zowel per trein, als per tram en bus in de drie grote ste den Amsterdam. Rotterdam, Den Haag). Drie dagen lang heeft men dan de mogelijkheid datgene te doen wat men zich al zo vaak had voorgeno men zomaar wat zwerven door oude steden, door de duinen, langs de kust met de kinderen naar Madurodam gaan. of naar Artis Zo'n driedaags abonnement kost 25,(tweede klas£ of ƒ35.— (eerste klas). Voor kinderen half geld Voorts organiseren de N.S driedaagse reizen naar Ootmarsum en Valken burg, een tweedaagse reis naar Am sterdam en nog vele andere reisevene- menten. Wie er meer over wil weten, kan aan de stations hierover ruime informaties krijgen. De Soester autorijschoolhouder H. Brouwer heeft onlangs een brief ge schreven aan de directeur van de Stichting Centraal Bureau voor de af gifte van Rijvaardigheidsbewijzen te Rijswijk (.ZH.). Hij verzocht daarin een duidelijke richtlijn te willen geven met betrekking tot de functie van de zogenoemde suggestiestrepen op een weggedeelte van het circulatieplein Hoevelaken. Over de vraag of motor rijtuigen. die op het plein links gaan rijden, dit gemarkeerde vak al dan niet mogen berijden, bestond reeds gerui me tijd verschil van mening, zeer tot ongenoegen van de leerlingen. De onwetendheid kwam de opleiding niet ten goede daar kwam bij, dari zowel instrukteurs als examinatoren de situatie verschillend beoordeelden. De heer Brouwer heeft thans antwoord op zijn brief ontvangen. Namens de directeur van de Stichting schrijft de heer G. J. de Ceuninck van Capelle, hoofd buitendienst, het volgende Het bedoelde gedeelte op het verkeers plein Hoevelaken werd door de webbe heerder met strepen gemarkeerd, om- Zaterdagnacht werd de 26-jarige Turk M. A. betrapt bij het gluren aan het Kerkpad. Het eigenaardige is. dat de politie in deze alleen waarschuwend kan optreden zelfs geen procesverbaal kan opmaken. Dit lijkt ons toch wel een gebrek in onze wetgeving. dat de hoge holle kant van de verkeers geleider (wigvormig plantsoentje) nog al gevaarlijk is gebleken. Een andere betekenis behoeft hier niet aan te wor den gegeven. Komt men uit de richting Amersfoort, rijdende in de richting Amsterdam, en men rijdt daarbij bij het voorsorteren over het gemarkeerde gedeelte, dan wordt dit niet ais een fout beschouwd. Evenmin wordt het als een fout aange rekend indien men tijdens het voorge sorteerd rijden niet over het gemar keerde gedeelte rijdt. Een en ander is onlangs ter sprake ge komen in een in Amersfoort gehou den vergadering van de zgn Plaatse lijk Overleg Vergadering De door de C.BR. weergegeven gedragslijn zal door alle Amersfoortse examinatoren worden gevolgd, zo besluit de brief aan de heer Brouwer. Door deze medede ling is men thans uit de onzekerheid en vele (adspirant)automobilisten zul len de heer Brouwer dankbaar zijn voor zijn initiatief. Donderdagavond wilde de leiding van de Soester bedrijfscompetitie de wed strijden voortzetten met de atletiek wedstrijden, doch het bleek, dat de vereiste lijnen niet getrokken waren, zodat deze overhaast nog gemaakt moesten worden, wat vanzelfsprekend veel vertraging veroorzaakte. Met ongeveer 3 kwartier vertraging konden de wedstrijden een aanvang nemen en leverden deze de volgende resultaten op: 100 m dames: naar de halve finales: R. v. d. Bruggen (Dalco) 15.1. I. Eps- kamp (Dalco) en C. Scheurwater (Foxboro) 15,2: D v. d Hoed (Fox- borot 15,3: D Geerling (Foxboro) 15,4, L Pedersen (Pribor) 15.7; C. Vink (Lindner) 15.8: A. Goosens (Rand stad) 16,2. D Kriek (Dalco) en E. Ganformina (Ceramiek) 16,3. M. Ger ritsen (Pribor) 16,4. 100 m heren: naarde finales: C. Broekhuysen i Dalco) 12,0: J de Boer (Foxboro) 12.3; S. Opmeer (Van Kooy) 12,5; J. v Woudenberg (Foxboro) 12,6: H Wegeris (Van Kooy) 12.8; H de Bree (Super Cleaner) en H. Monné (Mercurius) 13,2. G. Wijma (Van Kooy) 13,3: Eckhart (Dalco) en M. Corda (Ceramiek) 13,5. Hoogspringen heren: 1. J. de Boer (Foxboro) 1.60 m. 2. J. de Vries (Ge meente) 150 m. 3. A. Haarsma (Pro- gress) 1.45 m. 4, 5 en 6 B. Rademaker (Van Kooy), H Demmers (Foxboro), R. van Driel (Progress) 1.40 m (le spr.): 7 en 8 T. Brons. F. ten Holte (Pribor) 1.40 m. (2e spr); 9. E. van Beek (Howson) 1.35 m. Versprnigen dames: 1 D Birkhoff (Progress) 3.80 m; 2. R v. d Brugge (Dalco) 3.77 m; 3. L. Petersen (Pri bor) 3.71 m; 4 C. Scheurwater (Fox boro) 3 58 m; 5. I. Epskamp (Dalco) 3.57 m: 1. C. Vink (Lindner) 3.29 m; D. Kriek ((Dalco) 3.21 m; 8 D. Geerlings (Foxboro) 3.20 m. 9 J v. d Heuvel (Pribor) 3 18 m; 10. G Groeneveld (Pribor) 3.17 m. Kogelstoten dames: 1. R. v. d. Brug ge (Dalco) 7 40 m; 2. D Geerlings (Foxboro) 7.10 m. 3. C. Scheurwater (Foxboro» 6.80 m: 4 D Kamerbeek (Pribor) 6.59 m: 5. J Kamerbeek (Pri bor) 6.45 m; 6. T. Géval (Dalco) 6.30 m: 7 R Knoope (Pribor) 5.88 m; 8 en 9 D. v. d Hoed (Foxboro) en M. Gerritsen (Pribor) 5.80 m; 10. A. van Oostrum (Pribor) 5.70 m. 1500 m heren: 1 S. Opmeer (Van Kooy) 4.55.2: 2. D. Maree (Van Heng- slum) 5.40.7; 3. H. Huigen (Van Kooy) 5.07,0; 4. H. de Bree ((Super Cleaner) 5.08.2: 5 E. de Boer (Dalco) 5.21.5; 6. M Corda (Ceramiek) 5.24,5; 7. T. Brons (Pribor) 5.41,4 8. H. Wegeris (Van Kooy) 5.41,8: 9. D Ranzijn (Van Kooy) 5.43,0; 10. E Jongkind (Lind ner) 5.43,4. FINALES VOLLEYE.AL Vrijdagavond werd op het complex van de Soester Volleybal Vereniging achter het raadhuis de volleybalcom petitie beëindigd, met als resultaat, dat bij de heren de Gemeente de titel in de wacht sleepte, terwijl bij de dames Pribor het kampioenschap behaalde. Ongetwijfeld zijn deze wedstrijden een groot succes geworden daar steeds grote belangstelling aanwezig was, terwijl de teams elkaar in een spor tieve sfeer de overwinning betwistten. De organisatie verliep uitstekend, zo dat alles een vlot verloop had. Hier volgen de resultaten van de gespeelde wedstrijden, die uiteinde lijk tot het genoemde eindresultaat leidden: Dames: Pribor 1-Lindner 15-3; Pri bor 2-Gemeente 5-15; Dalco-Lindner 15-5; Gemeente-Van Kooij 12-15; Pri bor 1-Dalco 15-4. Pribor 2-Van Kooij 5-15 Door deze resultaten kwamen de teams van Van Kooij en Pribor in de finale, die een zege voor Pribor op leverde: 15-10 en 15-5. Om de derde en vierde plaats streden Dalco en Gemeente een verwoede strijd, die in een 15-10 overwinning voor de Ge meente-ploeg eindigde. Heren: Foxboro 3-Gemeente 3-15; Foxboro --Howson 15-9: Dalco 2- Van Kooij 2 15-10; Interlas-Lindner 12-15; Gemeente-Van Kooij 2 16-14; Foxboro 1 -Interlas 15-8 Dalco-Fox- boro 15-9; Howson-Lindner 6-15Dal- co-Gemeente 9-15: Foxboro-Lindner 15-6 Foxboro 3-Van Kooij 3 15-6; In- terlas-Howson 16-14. De Gemeente zegevierde met 15-11, 11-15 en 15-9 over Foxboro Om de derde en vierde plaats streden Lindner en Dalco, Wel ke wedstrijd een 2-0 zege voor Lind ner opleverde. De wedstrijden worden deze week voortgezet met athletiek, zwemmen, handbal en voetbal, terwijl vrijdag 10 juni de sluitingsavond In het Open luchttheater zal plaats vinden. De leiding heeft een aantrekkelijk programma samengesteld terwijl te vens de prijzen aan de individuele winnaars zullen worden uitgereikt. De zaak-Tres staat in de schijnwerpers der publiciteit. Na een lange periode van stilte rondom de roetkap-affaire, die een student het leven kostte, is vo rige week eindelijk de rechtzaak tegen de zeven verdachten begonnen. Die ken merkte zich alleen door de felle taal van de officier van justitie, die zware eisen deed verwachten, maar ook door het feit, dat de raadsman van de ver dachten in een langdurig pleidooi pri mair vrijspraak heeft gevraagd voor alle verdachten. De raadsman wees er in zijn pleidooi op. dat de mogelijkheid niet is uitge sloten. dat Tres zal ophouden voort te bestaan. Hierover zal evenwel pas worden beslist na de rechtszaak. Dit is een argument, dat maar weinig bui tenstaanders zal overtuigen van een mild vonnis de buitenwacht interes seert zich nauwelijks wat er met Tres, maar des te meer wat er met de ver dachten gaat gebeuren. De raadsman heeft ook gewezen op het feit, dat de verdachten niet verant woordelijk zijn voor het ritueel dat kan wel zijn, maar door er aan mee te doen, laadt men de eventuele gevol gen toch zeker wel voor 'n deel op zijn schouders. Het zou ook onjuist zijn, dunkt mij. om te stellen, dat die ver antwoordelijkheid in geen geval de ver dachten betrof. Dat zij de dood van een vriend als een kwelling hebben ondergaan en de rechtszaak als een beproeving, zal ie dereen zonder meer aannemen. Dat is namelijk met het gros der verdach ten het geval waarom zouden de Tres- leden er dan een uitzondering op ma ken. Maar om nu te stellen, dat ook daarom het vonnis maar wat milder moet zijn, lijkt een slag in het gezicht van de vele verdachten, die dage lijks terechtstaan om heel wat min der ernstige vergrijpen, voor wie deze argumenten niet hebben geholpen. Natuurlijk is het zo, dat de verdachten zich door de dood van een mede-stu dent gekweld hebben gevoeld; zo men selijk zijn ze nog wel. Maar ze hadden beter de kwelling kunnen inzien, die zij een mede-student aandeden door hem een roetkap op te zetten. Het zijn ongetwijfeld bijzondere samenlopen van omstandigheden geweest, die de dood tot gevolg hebben gehad en de studenten zullen zeker niet hebben ver moed, dat hun daad zulke ernstige ge volgen zou hebben. Het is echter zaak om van te voren goed te beseffen, welke konsekwenties aan een daad als deze verbonden zijn. Gelukkig is de ontgroening de laatste tijd aanzienlijk afgezwakt. Zo kan het immers ook. Het is niet nodig om de nieuwelingen te laten weten, waar hun plaats is als eerstejaars door hen roetkappen op te zetten. Er zijn an dere. betere en minder gevaarlijke ma nieren. Het is te hopen, dat dit voor andere ontgroeners een les mag zijn geweest, die ze nooit meer zullen be hoeven te leren. KANTMAN. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat de weekmarkt, welke thans steeds op donderdag in onze gemeente ge houden wordt, gedurende de maanden juni. juli en augustus voortduurt tot 's middags 4 uur. Van een ijzeren droogrek in de Ir. Men- kolaan zijn enige kledingstukken ont vreemd. In de eerste kamer en daarna ln de pers is er de laatste weken veel aan dacht besteed aan bepaalde produkten van de Nederlandse literatuur, in het bijzonder aan het werk van de ener zijds vergruisde en anderzijds nogal overschatte Gerard van het Reve. Aan de andere kant zagen we ook nu weer, dat sommige moderne schrijvers meer eer krijgen dan zij werkelijk verdie nen. iets wat alleen maar mogelijk is in een land. waar men vrijwel geen schrijvers van wereldformaat aantreft. Want ook al wil men niet meelopen in de lange rij van fatsoenrakkers, men kan toch evenmin zeggen dat het voortdurend gewroet van allerlei mo derne auteurs in de vuilnishopen van het menselijk bestaan een verheffend schouwspel is. Het is waar, dat sommigen luchthartig en nonchalant over geestelijke en li chamelijke afwijkingen spreken en schrijven als iets. dat voor velen aan trekkelijk is. Maar even nadenken is voldoende om aan te tonen dat als een gebrek schoon wordt gevonden, het gewoonlijk een andermans gebrek is. Gewone mensen leiden meestal een opwindend bestaan, terwijl rare men sen altijd klagen over de saaiheid van het leven. Dit is ook de reden, waarom nieuwe romans zo gauw vergeten zijn. en waarom oude sprookjes altijd blijven leven. Het oude sprookje maakt van de held een normale, menselijke jon gen. Het zijn avonturen die verbijsterend zijn: zij verbijsteren hem. omdat hij normaal is. Maar in menig moderne roman is de held abnormaal: het cen trum is niet centraal. Het Sprookje behandelt wat een normaal mens zal doen in een krankzinnige wereld. De „realistische" roman van vandaag be handelt wat iemand, die in wezen gek is. zal doen in een saaie wereld.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1