- soest nu soest toen H.k.h. prinses Margriet opent l.t.s. „EemlancT" Afscheid past. R. G. Lommerse Het oog gericht op persvrijheid Kruitvat in de V.S. Succes voor Soester motorrenners Auto in beslag genomen Gevonden voorwerpen Vrijdag 10 juni Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 Dringend verzoek Bromfietsers in botsing Stichting Kunstkring „De Stem" 1966 45e laargang no. 44 Opbrengst inzameling Ned. Roode Kruis Brandweer bluste brand in Baarn Minister-president Cals heeft van de Federatie van Nederlandse Journalis ten een brief ontvangen, waarin het federatie-bestuur de aandacht van de minister-president vestigt op de in 'n brief van de ministers van Binnen landse Zaken en Justitie aan de orde gestelde aangelegenheid Het betreft hier het optreden van de politie en het Openbaar Ministerie tegenover een journalist. Het federatie-bestuur is van mening, dat bij deze kwestie niet slechts ge sproken kan worden dat in het be doelde geval de vrijheid van nieuws garing van een individuele journalist in het geding is, maar de vrijheid van nieuwgaring in het algemeen - en dus ook de verhouding tussen overheid en pers. De betreffende journalist werd bij de uitoefening van zijn beroep niet alleen door de politie gearresteerd, maar door het Openbaar Ministerie bovendien de voorwaarde gesteld, dat hij zich be reid zou verklaren zich gedurende een bepaalde periode niet te zullen ophou den in de omgeving van in Amster dam voorkomende ongeregeldheden, duidelijker gezegd dat hij zijn beroep bij die gelegenheden niet zou uitoe fenen. Het is een bekend verschijnsel, dat er mensen zijn, die de pers overbodig vinden. Als ze hun krantje 's morgens niet in de bus vinden, hangen ze da delijk aan de telefoon om zich te be klagen. Als ze zeggenIk lees geen krant, er staat in geen een krant het zelfde verhaal over één onderwerp, blijkt later meestal, dat ze toch wel een krant lezen. Om te zien wat voor leugens er nu weer in staan, is de zwakke verontschuldiging. Er zijn verenigingen e.d., die hardnek kig weigeren de pers bij een vergade ring toe te laten. Ze zorgen zelf wel voor een verslag - daarmee kennelijk de betrouwbaarheid en de onpartijdig heid van de pers in twijfel trekkend. Of ze zijn bevreesd, dat er dingen aan het licht komen, die in hun ogen beter buiten de redactionele kolommen kun nen blijven. Dat zijn meestal dezefde mensen, die onmiddellijk naar de te lefoon grijpen als de krantebezorger eens vergeet een krantje in de bus te gooien Voor de verenigingsbestuurders, die angstvallig het houden van een bijeen komst verzwijgen, is het lezen van een verslag van de betreffende vergade ring een koude douche, waarop ze niet gerekend hebben. Ze vergaten kenne lijk, dat er andere betrouwbare infor matiebronnen zijn, die door de jour nalist aangeboord kunnen worden. Over al deze middelen, die worden aangewend om de journalist te belem meren in de uitoefening van zijn be roep, is een boek te schrijven. Elk weldenkend mens zal echter moe ten toegeven, dat het de journalist belemmeren in de uitoefening van zijn funktie een ernstige inbreuk vormt op de vrijheid van nieuwsgaring, die de journalist krachtens zijn publieke funktie toekomt. Het federatie-bestuur heeft er bij de minister-president op aangedrongen te bevorderen, dat de pers, alsmede radio en televisie onder alle omstandigheden hun publieke funktie naar behoren kunnen vervullen, zonder daarin be lemmerd te worden door organen van politie en justitie, die geen voldoende begrip hebben voor een juiste verhou ding tussen overheid en pers. Wat mij betreft had het federatie-be stuur niet alleen politie en justitie als „tegenwerkers" genoemd, maar ook de meest simpele verenigingsbestuur ders, die zich blijkbaar net zo belang rijk achten Gelukkig maakt Soest, wat de verhou ding tot de politie betreft, een bijzon der gunstige uitzondering. De verhou ding politie-pers is in Soest boven iedere lof verheven. KANTMAN De motorrenners J Kers en G. van Beek hebben tijdens nationale wed strijden op het circuit in Veldho ven (NB.) mooie resultaten behaald. Kers werd vierde in de 250 c.c. senio ren en Van Beek legde beslag op de tweede plaats 500 cc senioren, achter de Eindhovenaar P Dirks. Woensdag werd L. O W. J. uit Arn hem in Zeist bij een beschadigde auto aangetroffen Bij onderzoek bleek, dat J. in Soest in botsing was geweest met een verkeers bord. waardoor de beschadiging was ontstaan. Daar hij niet in het bezit was van een rijbewijs en verdere papieren, werd niet alleen procesverbaal tegen hem opgemaakt, doch werd ook de auto In beslag genomen Bij de politie is als gevonden aange geven; aktetas met badkleding, ken tekenplaatje NGJ 811, schilderij, da mes glacé handschoen wit, sleutelring met 5 sleutels, handoek met zwem broek. Parker vulpen, portemonnee inhoudende 50 cent. sleutel van Opel, sleutel van caravan, Sparta bromfiets, rode portemonnee inhoudende 2,75, autoped rood, vulpenhouder blauw, kinderdriewielertje. aktetas met in houd, dameshorloge, twee steigertou- wen. groen dames vest, kinderbril, portemonnee van wit leder inhouden de 16.05. kinderschoentje, aktetas met inhoud en witte gymschoenen. VAN WIE IS DE KOE? Aankomen lopen een pink, kleine kot. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De Amerikaanse negerleider James Meredith werd niet ernstig gewond toen een Ietwat beschonke blanke drie schoten hagel op hem loste in de zuidelijke, historisch negerhatende staat Mississippi. En dat is maar ge lukkig ook, want een gevallen marte laar is op dit ogenblik iets waar de beweging voor gelijke burgerrechten het best zonder kan stellen; de bewe ging is toch al meer en meer radicaal aan het worden. Zozeer dat de kansen groot zijn dat bloedige rellen als in dertijd in Harlem en nu al twee keer in Watts (Los Angelos) deze zomer in nog grotere omvang zullen uitbarsten De aanslag op Meredith is waarschijn lijk voor een groot deel een persoon lijke rancune tegen de man die in 1962 als eerste neger de universiteit van Oxford in Mississippi bezocht en daarmee de deuren van het hoger onderwijs voor zijn rasgenoten open brak. Hij is het symbool van deze uit eindelijke emancipatie der negers en deshalve onder de gekleurde Amerika nen een held en voor de blanken in het zuiden, die negers haten, een mo nument voor hun nederlaag. Zowel het een als het ander is echter een aflopende zaak. Niet dat het niet meer nodig is - zoals Meredith deed de negers ook aan te sporen gebruik te maken van hun stemrecht en (zo als vooral dominee Martin Luther King doet) op hun verdere rechten te staan. Maar de grootste nadruk valt daar niet meer op. Niet ineens Het prbleem is dat Johnson veel wet geving erdoor heeft gekregen en dat ministers van justitie als Robert Ken- nedy en Katzenbach in vele gevallen naleving hebben afgedwongen, maar dat daardoor niet in een klap alle discriminatie is verdwenen. Het weren van negers uit scholen, café's en zelfs kerken, dat is duidelijk, is gedoemd binnenkort geheel te zijn verdwenen. Maar des te harder gaat men dan voe len dat nog steeds onder de negers de meeste werklozen zijn en dat onder de negers steeds de eerste ontslagen vallen en dat de negers de slechtste huisvesting het duurst moeten betalen. Natuurlijk: ook op dat punt is of komt er wetgeving. Johnsons strijd tegen de armoede komt voor een groot gedeelte juist aan de negers ten goe de, maar het spreekt ook vanzelf dat de verandering niet van de ene dag op de andere tot stand is gebracht. Dat dit zo is wekt ongeduld. Vele ne gers zien een begin gemaakt met hun „tweede bevrijding" en wenseii nu een sneeuwbaleffect te zien van steeds snellere verbetering van Irun lot. Wat ze in feite zien zijn druppels op gloeiende platen en verbeteringen in een relatieve slakkengang. Dat werk voor een deel terug op negerlei ders als Meredith en King, die meer en meer zien dat andere negerleiders instemming oogsten door te zeggen dat deze brave mensen gewoon niet genoeg druk uitoefenen. Politiek Meer druk wil zeggen: afstappen van het principe der geweldloosheid. De nieuwe voorzitter van de S.N.C.C - Students Nonviolent Coordinating Committee - heeft al openlijk ver klaard dat dat nonviolent (geweld loos) uit de naam op niets meer sloeg. Bovendien gaan politieke kwesties mee een rol spelen, met name Vietnam Dat is al geen populaire zaak, maar daarbij zijn een aantal affaires ge komen van troubles met de begrafenis van gesneuvelde negers, voor wie plots geen plaats meer was op het kerkhof En dat gaat men rekenen: de oorlog In Vietnam (bovendien ook weer tegen een gekleurd volk) verslindt schatten waarmee de economische vooruitgang der negers thuis beter wat meer elan gegeven zou kunnen worden. Bewp- gingen als de Black Muslims en van Malcolm X, die van hun kant even anti-blank zijn als sommige blanken anti-zwart, winnen ok steeds meer aanhang, ook al doordat om andere redenen bewonderde negers als bokser Clay en vele jazz-musicl zich ervoor uitspreken. Onder die omstandigheden zijn scho ten als nu in Mississippi zijn geval len, vooral als ze fataal waren, ge makkelijk een vonk in een kruidvat van verbijsterende omvang. De nieuwe lagere technische school ..Eemland" op de hoek Molenstraat- Soester Engweg zal op maandag 27 juni a s. officieel worden geopend door H.K.H. Prinses Margriet. De opening geschiedt om 10 uur 's morgens. Het gebouw is aan het begin van het lo pende schooljaar al betrokken door leerlingen en leerkrachten Momen teel bezoeken ongeveer 250 jongens, hoofdzakelijk afkomstig uit Soest en Baarn. deze moderne school, waarvan de bouwkosten ongveer 2.5 miljoen gulden hebben bedragen. De school heeft de vorm van een L, is modern ingericht en biedt plaats aan 350 leerlingen. De bouw ervan begon in 1964. Dank zij een arbeids besparend systeem kon ze eerder wor den opgeleverd dan het geval zou zijn als geen gebruik was gemaakt van de speciale staalconstructies. De Holland se Bouw Combinatie zorgde voor de aanvoer van de staalconstructie, die het geraamte vormt van de school. De vleugel van de hoofdingang van de school bevat o a. een dokterska mer, drie theorielokalen en twee te kenlokalen. Verder zijn er een admi nistratief gedeelte, twee handenarbeid- lokalen en een ruime kantine met een oppervlakte van 180 vierkante méter. De voorzijde telt twee verdiepingen. De werkplaatsvleugel is zestig meter lang; er zijn ruime lokalen, waarin het prettig werken is, ook al door het ruime licht, dat door de opvallend grote ramen naar binnen valt. De leer lingen kunnen wat betreft de cursus sen een keus maken uit timmeren, machinaal bankwerken en constructie- bankwerken; deze duren drie jaar Er zijn ook vierjarige cursussen; elektro techniek. autotechniek en fijnbank- werken Er is ook een avondcursus en bovendien nog een „part-time" cur sus. Deze is bedoeld voor werknemers, die reeds in de industrie werkzaam zijn en die in de gelegenheid gesteld worden door hun werkgever om de cursus te volgen. De direkteur van het Soester Natuur bad verzoekt dringend aan bezoekers van het Natuurbad en ouders van kinderen, die drinken meenemen of medegeven in flesjes of dergelijke, deze in eerste instantie niet te laten slingeren, daar het weer herhaaldelijk voorkomt, dat hierdoor verwondingen aan de voeten ontstaan ten gevolge van glasscherven. Laat dit beroep niet tevergeefs zijn! willen geven. Prinses Margriet heeft het meest opvallende lokaal in de school is zonder twijfel de gymnastiek zaal van twintig bij ruim elf meter. Het is de trots van de school, inge richt met een flink aantal moderne turntoestellen. De nieuwe school is in geen enkel opzicht te vergelijken met de bedompte ruimtes, waarin het on derwijs voorheen gegeven moest wor den. Men moest toen woekeren met de ruimte, eerst in de voormalige Nij verheidsschool aan de Molenstraat, later in het St. Joseph Gesticht aan de Steenhoffstraat. dat de bestemming van politiebureau heeft gekregen. Het 1 t.s.-onderwijs is niet nieuw in Soest. Het is begonnen met een avond- tekencursus, gegeven in een voor die tijd redelijke ruimte. Later nam deze tak van onderwijs echter zo'n grote vlucht, dat in 1949 de plannen tot modernisering en uitbreiding voor het eerst gestalte kregen in de vorm van de oprichting van een stichting Deze heeft veel baanbrekend werk verricht en het is vooral aan haar werk te danken, dat de school er nu staat. Daar zijn heel wat jaren overheen ge gaan, jaren van wachten op goedkeu ring om te kunnen gaan bouwen. In 1961 werd in feite de grondslag ge legd voor het huidige gebouw, toen men het Hilversumse architectenbu reau H. Buders in de arm nam. Hier werden de tekeningen gemaakt, vol; gens welke men in 1964 zou gaan bou wen. Het resultaat van alle inspan ningen mag er zijn. De l.t.s. „Eem land" is een sieraad voor Soest. Het bestuur van de Vereniging tot Bevordering van het Nijverheidsonder wijs heeft de officiële opening van de school een extra feestelijk tintje willen geven Prinses Margriet heetf zich bereid verklaard de opening van de school te willen verrichten. Daar mee is duidelijk aangetoond, dat de school meer is dan alleen maar van plaatselijk belang! In verband met het vertrek van pas toor R G Lommerse aan wie door kardinaal Alfrink emeritaat werd ver leend en die zich in Eiden bij Arnhem in een pension van de zusters van Amersfoort zal vestigen, kan worden medegedeeld dat zich uit de parochia nen een comité heeft gevormd dat zich ten doel stelt de parochianen in de gelegenheid te stellen op eenvoun- dige maar waardige wijze afscheid te nemen. Het ligt in de bedoeling om in de week waarin het vertrek van de pas toor valt. direct na de viering van de H Eucharistie tijdens een avondmis, een ieder in de gelegenheid te stellen persoonlijk afscheid van pastoor Lom- o Bij Park Vredenhof stonden links en rechts auto's geparkeerd. De brom fietser C S. uit Baarn reed in de richting Baarn. terwijl de buitenlan der B C. in de richting Koniginne- laan, eveneens op een bromfiets na derde. Zij kwamen met elkaar in botsing met het gevolg, dat C. S. met een neus- en kaakfractuur en B. C. met een hersenschudding naar het zieken huis te Baarn vervoerd moesten wor den. merse te nemen. Datum en uur zullen nog nader wor den bekendgemaakt. Bij het afscheid zal een cadeau onder couvert worden aangeboden, waarover de pastoor persoonlijk kan beschik ken. Bij de Coöperatieve Raiffeisenbank is een rekening geopend „Afscheid pas toor Lommerse" waarop bijdragen kunnen worden gestort. Het gironum mer der bank is 212775. Liefhebbers van goed toneel, worden weer in de gelegenheid gesteld op de meest voordelige manier vijf toneel avonden bij te wonen van beroeps gezelschappen in de Stadsschouwburg te Utrecht. De Stichting Kunstkring ..De Stem" heeft hiervoor weer gezorgd en door het nemen van een abonnement, waarover u bij de secretaresse mevr. A van Brenk-Donker. Enthofstraat 7, Utrecht, tel. 030-26017. alle inlichtin gen kunt krijgen, wordt u een seizoen lang, dat tot 31 mei 1967 loopt, volop toneelgenot verschaft. Voor meerdere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie in dit blad De jaarlijkse campagne van het Ned. Roode Kruis heeft in onze gemeente opgebracht rond 5650.-. Een goed resultaat. Het bestuur van de plaatselijke afde ling dankt de gevers en geefsters heel hartelijk. Dank zij hun gift. boven de jaarlijkse contributie van velen, kun nen de vele taken van het Roode Kruis ook in onze gemeente bevredi gend worden uitgevoerd. Grote dank gaat ook uit naar de grote schare van wijkhoofden, collectanten en collectrlces. Zij, die door vakantie of anderszins niet in de gelegenheid waren te offe ren bestaat alsnog gelegenheid dit te doen op grio-rekening 466784 van de penningmeester van het Ned. Roode Kruis afd. Soest-Soesterberg Rond uw giro-saldo eens af. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor drie werd de Soester brandweer gealar meerd voor een brand aan de Dijkweg in Baarn. Het was niet zo, dat de brand zo'n omvang had aangenomen, dat de Baarnse brandweer het alleen niet kon klaren De Baarnse brandweer was er zelfs niet bij. Dat zal de Baarn se bevolking de spuitgasten niet kwa lijk hebben genomen, want het komt niet bepaald elk jaar voor, dat er op de uitgaansdag van de brandweer brand uitbreekt. Woensdagmiddag gebeurde dat in ie- dergeval wel. De Soester brandweer rukte uit met vier wagens, waarvan de autospuit kort na het uitrukken al weer naar de centrale kon terugkeren. De brand woede in een stapel afval in een schuurtje en leverde weinig ge vaar op. Nog voordat de Soester brand weer arriveerde, waren de vlammen ge doofd. Met behulp van één straal van de nevelspuit bluste men na. Het vuur was ontstaan doordat kinderen met vuur speelden. De schade was niet groot. 's Morgens was de brandweer ver geefs uitgerukt op een melding van bosbrand langs de spoorlijn Amers foort Soestdumen. De bemanning van de twee uitgerukte wagens zocht ver geefs naar vuur. Zij moesten dan ook onverrichter zake kazernewaarts keren. Gedenkteken Christoffel Pullmann 1921 Gedenkteken Christoffel Pullmann 1966

Soester Courant | 1966 | | pagina 1