Als de sterren spreken De klok terug; met zomertijd" voor hen die het willen horen TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 Het middengedeelte van visnetachtig materiaal deelt dit zwarte badpak in tweeën. In het broekje en het décol leté is dit materiaal opnieuw verwerkt. Het badpak is gevoerd met een vleeskleurige dropnyl. Wit badpak van nylfrance met brede zwarte ba nen, die een slankmakend effect hebben. De vlakverdeling, die ontstaat, doet aan Mondriaan denken. MAAGD (22 augustus tot 22 septem ber) U zult het deze tijd bijzonder druk krijgen; mogelijk dat u de taak waar moet nemen voor vakantiegangers. Uw plichtsbesef is groot, maar 't is wel zaak geen al té zware last op uw schouders te nemen. Let op het finan cieel beleid. WEEGSCHAAL (23 september tot 22 oktober) Materieel voordeel kan u toevallen uit zaken, waarvoor u reeds lang geleden de plannen heeft gemaakt, maar waaraan u sinds enige tijd geen aan dacht meer besteedde. Bovendien zul len nieuwe relaties u een prettige me dedeling doen. SCHORPIOEN (23 oktober tot 22no- vember) Uw uitstekende geconditioneerdheid zal u in staat stellen bergen werk te verzetten, waarvan de resultaten be langrijk zullen zijn voor uw verdere toekomst. Tegenwerking wordt ge makkelijk overwonnen, mits u de juis te toon weet te vinden. BOOGSCHUTTER (23 november tot 20 december) Laat deze week uw belangstelling vooral uitgaan naar uw naaste om geving Vooral de problemen van een goed vriend zullen slechts met uw medewerking worden opgelost. Stel hem niet teleur. STEENBOK (21 december tot 19 ja nuari) Uw activiteiten zullen tenslotte suc ces hebben, nu u verscheidene mede werkers op diplomatieke wijze hebt kunnen overtuigen van uw juiste kijk op de gang van zaken. Nietemin blijft voorzichtigheid geboden. WATERMAN (20 januari tot 18 fe bruari) Op het gebied van de vriendschap onderhoudt u veel aangename betrek kingen, waaraan u veel plezier be leeft Uw vredelievendheid maakt u bemind. Toch is het nu meer dan ooit noodzakelijk rust te zoeken in gees telijke afleiding en u met uzelf bezig te houden. VISSEN (19 februari tot 20 maart) Er kunnen zich onverwachte situaties voordoen. Probeer kalm te blijven en de zaken rustig onder ogen te zien, want er zal dan bijzonder veel afhan gen van uw houding en uw tact om de omstandigheden weer de baas te worden. RAM (21 maart tot 20 april) U zult het op alle gebied, maatschap pelijk en privé, wat kalmer aan moe ten doen, wilt u tenminste ongewenste situaties zoveel mogelijk vermijden. LEEUW (22 juli tot 21 augustus) Het contact met andere mensen ver loopt soms stroef, omdat u sterk de neiging hebt om anderen uw wil op te leggen. Soepelheid in de omgang en tact in uw optreden zijn een eerste vereiste voor verbetering van uw re laties. Er breken pezlierige tijden aan. Pierrc Cardin ontwierp verschillende pakjes in op-art-stijl. Hoofdkleuren zwart-wit en beige. Korte rokjes en kousen in wit en zwart met motief. De op-art-stijl werkt nu met kleuren en grote vlakken, vooral in de strakke rechte japonnen. Wij gaan de langste dag weer tegemoet We denken aan vakanties, zonlicht, zomerkleding, warmte en lange dagen. Wie de gewoonte heeft vroeg op te staan, weet dat het midzomer vroeg licht is. Het hoogtepunt van zonlicht vinden wij op 21 juni. Dan kan het al om half vijf in de morgen licht zijn. Even nadenken doet ons dan beseffen dat wij eigenlijk een deel van de zomerdag of verslapen of in de duisternis doorbrengen. Is het niet veel ver standiger om de dagindeling te verschuiven en opnieuw een zomertijd in te voeren Onze eigen tijd Nederland heeft voor de laatste we reldoorlog een eigen tijdbepaling ge kend. Die gaf eigenlijk goed onze po sitie aan tussen oost en west aan de rand van de oceaan. Wij leefden 20 minuten later dan midden-Europa en veertig minuten vroeger dan Enge land. Het verschil met andere landen was er de oorzaak van dat er in onze volksvertegenwoordiging meer dan eens over de stand van onze klok werd gedebatteerd. Voor- en tegenstanders van een zomertijd hebben hun argu menten meer dan eens gebruikt in een verkiezingsstrijd. De oorlog maakte aan al dat gekibbel een einde. De Duitse bezetters decre teerden ons eenvoudig een zomertijd, die nogal eens veranderd is. Dit leidde er toe dat wij in 1943 midden in de zomer pas ongeveer half zeven het daglicht zagen en dat we dit tot onge veer elf uur 's avonds hielden met alle voor- en nadelen daaraan ver bonden. Voordelen Het voordeel vonden we bijvoorbeeld in de heerlijke lange avonden. Na de oorlog hebben wij meer stabiliteit ge kregen in onze tijdrekening, terwijl bijvoorbeeld de Engelsen stoer zijn blijven vasthouden aan een wisselen de zomer- en wintertijd met een uur verschil Wij hebben onze zonkant meer op het vasteland gericht en heb ben de Midden-Europese tijd aange houden, al heeft deze ook nadelen. Die voor- en nadelen van een eigen zomertijd staan nu weer in het mid delpunt van de belangstelling Zij spelen onder meer een rol bij de zoveel besproken vakantiespreiding. Elk jaar wordt die spreiding van meer belang. Het aantal vakantiegangers wordt steeds groter en het wordt hoe langer hoe moeilijker om het verkeer in goe de banen te houden. Ook de huisvesting van touristen ge durende het topseizoen wordt een steeds nijpender vraagstuk Een lange dag vroeg in de zomer zou er stellig toe leiden dat de vakantiespreiding zou worden bevorderd. Nu eindigt de vakantiepret midzomer om half tien. Daar zouden we half elf van kunnen maken. Dat trekt toeristen over een langere periode in de zomermaanden. Genieten van langere vakantiedagen betekent ook dat er per gast meer wordt verbruikt, want de ervaring leert dat het grootste deel van de va kantiegangers na zonsondergang spoe dig ten ruste gaat. Langer werken Een ander voor de hand liggend voor deel is dat men langer buiten kan werken in de zomer, waardoor de to tale jaarproduktie kan stijgen, ter wijl een flink bedrag kan worden be spaard op het verbruik van kunst licht. Dit argument heeft in de oor logsjaren een belangrijke rol gespeeld. Het is duidelijk dat het invoeren van een verschillende tijd voor zomer en winter ook nadelen heeft Die spelen in de eerste plaats bij de landbouw en veeteelt, die enkele tientallen jaren nog een veel belangrijker plaats inna men in ons economisch leven. Vele boeren vonden dat het verzetten van de tijd hun ernstig nadeel bracht. Het vee heeft bepaald geen weet van de klok die voor- of achter wordt ge zet en dus constateren we dat er moeilijkheden optraden bij het mel ken en het voederen van de dieren. Bij een afnemend aantal zou de stem van de boeren nu niet zoluid meer worden gehoord. In de geest van onze tijd zou zelfs om een subsidie kunnen worden gevraagd om de kosten van de overgang te dekken. Dienstregelingen De moeilijkheden liggen echter ook elders en daar zijn ze stellig toege nomen. Zomer- en wintertijd aanhou den betekent dat we tweemaal per jaar de klokken moeten verzetten. Sn de tijd speelt in deze gehaaste wereld een zeer belangrijke rol. Zij is be palend voor alle dienstregelingen. Daarbij denken wij in de eerste plaats aan de treinen, bussen en vliegtuigen. Een niet geringe eis van aanpassing bij een zo intensief verkeer als wij thans kunnen waarnemen. In een moderne maatschappij werken echter niet alleen de verkeersmiddelen op de minuut maar het gehele pro- duktieproces is op de tijd „gepland". Dat betekent wijzigingen in de duur van chemische processen en in de ploegendiensten van de continu-wer- kende bedrijven. De konsekwenties daarvan zouden goed moeten worden doordacht. Wij kunnen zeggen dat wanneeer de Engelsen het kunnen, er voor ons evenmin doorslaggevende bezwaren kunnen bestaan. Toch is het moment bepaald niet gunstig om de Engelse economie als voorbeeld te nemen. Internationaal Bij de groei van de communicatie en het intensieve internationale contact dat nu bestaat, wordt het antwoord op de vraag naar het al of niet invoeren van zomertijd bepaald door interna tionale factoren. Als wij de poort van Europa willen zijn. moeten ook deze tijd-scharnieren soepel werken. De poort moet open en dicht gaan in het belang van een heel werelddeel, waar aan wij thans sterker dan ooit gekop peld zijn. De beslissing over een zo mertijd moet het positief resultaat zijn van internationaal overleg. Wij kunnen ons daar niet van afma ken met een „franse slag" die de Eu ropese defensie op zijn grondvesten doet schudden. Het zit in de lucht, die wij opsnuiven dat de West-euro- pese landen de neiging vertonen weer hun eigen weg op te gaan zonder rekening te houden met de belangen van buurlanden. Die weg mogen wij in Nederland niet opgaan, omdat wij daarmee het nationalisme in zijn on- gustige betekenis een nieuwe kans geven. Berekenen wij nationaal gezien voordelen, en internationaal gezien zou de economische balans ongunstig zijn dan kunnen wij ons de luxe van een aparte zomertijd niet permitteren. Want ondanks alle boeiende verhalen over het tegendeel worden wij in een tijdperk zonder grenzen van tijd, ruimte en afstand in onze bewegings vrijheid meer en meer afhankelijk van hetgeen er buiten onze grenzen gebeurt. En op die gebeurtenissen moeten wij onze klok gelijk zetten. Tot voordeel van alle betrokkenen. Ook op-art Vooral in uw naaste omgeving is men nogal geprikkeld, wat veel tact ver eist. STIER (21 april tot 20 mei) Leg niet té grote nadruk op nieuwe ideeën of plannen. De sceptische hou ding van uw collega's kan gerechtvaar digd worden, als de omstandigheden zich ten nadele wijzigen. Waag niet te veel op financieel terrein; een gokje kan nare gevolgen hebben. TWEELINGEN (21 mei tot 20 juni) Het is een slechte tijd om u al teveel op te winden over zaken, die nog geen vaste vormen hebben aangenomen. De ontwikkeling van het moment brengt u in verwarring Toch moet u trachten zo snel mogelijk uw evenwicht te her stellen en uw houding te bepalen. KREEFT (21 juni tot 21 juli) Het is de juiste tijd om eens rustig na te denken over de plannen, die u al enige tijd koestert, maar waarover u nog niemand in vertrouwen wil ne men. Het is juist om in de toekomst beslagen ten ijs te komen De zomer ls dan eindelijk gekomen! Het wonder van de uitbottende knop pen aan bomen en struiken heeft zich opnieuw voltrokken. En we zijn er allemaal anders door geworden; vita ler, energieker, bijna opgewonden. De badplaatsen hebben hun eerste top- week-end er op zitten en iedereen heeft zijn tuinmeubeltjes weer afge stoft om te genieten van de zon, die ons enthousiast en een beetje zenuw achtig naar de winkels lokt om de nieuwe zomermode te gaan bekijken. En vooral met pinksteren vroegen we ons af: kan die zomerjurk van verle den jaar nog wel mee? En die zo- merjas, dat badpak en die strandjurk? Wat het strand betreft; daarvoor is er een veelzijdige stralende nieuwe mode en het is moeilijk daar weer stand aan te bieden. En hoe zullen we dit jaar als schone badnimf op duiken uit het koele blauwe water? In het zwart of blauw, in heldere lichte kleuren? In een streepje, een bloemetje of met nopjes. De op-art-mode is al weer een tijdje „in". De zwart-witte vloedgolf kwam via jurken, kousen, hoeden, tassen, schoenen en bijoux tot ons en we worden nóg duizelig als we ons de dessins in de stoffenwinkels voor de geest halen. Uit de wir-war van deze draaikolken- de zwart-wit massa kwam tenslotte een simpeler en gestileerder mode te voorschijn. Al die krioelende zwart witte vierkantjes en driehoekjes moes ten plaatsmaken voor grotere vlakken; zij moesten wijken voor grote duide lijke geometrische figuren, die niet langer vermoeiend werkten voor de ogen. De echte op-art mode begint eigen lijk een beetje op de achtergrond te raken. De op-art mode heeft kleur moeten bekennen! Gewaagde kleuren En vooral dat laatste is belangrijk. Naast de op den duur vrij eentonige zwart-wit combinaties, hebben de kleuren weer terrein gewonnen. Hun come-back was verrassend. De meest gewaagde combinaties zoals oranje rood en rood-lila hebben hun intrede Op-artige modellen van het be faamde modehuis Dior te Parijs. Rood-wit-blauw jersey pantalon (1) met marinepet en jack. Groen witte pantalon en bijpassend jack. gedaan in het modebeeld van nu. Het opvallende van een jurk is nu de kleursamenstelling van de stof, waar van ze is gemaakt. Het accent valt nu veel minder op het model. Som mige combinaties zijn favoriet, zoals die van onze Nederlandse driekleur, de combinatie rood, wit en blauw. Eenvoudige modellen De modellen van de japonnen en deux-pièces zijn zeer eenvoudig en strak van lijn. want een ingewikkelde kleursamenstelling vereist immers een zeer eenvoudig model Brede balken in allerlei kleuren „lopen" als het ware over de jurk en het is net alsof men heel nonchalant een cirkel of een vierkant van een contrasterende kleur tegen de jurk heeft aangeplakt. Natuurlijk zijn al te opzichtige com binaties alleen te dragen voor jongere meisjes, maar er zijn zoveel variaties en mogelijkheden dat iedereen wel iets naar zijn smaak zal kunnen vinden. Wie zijn pak of jurk completeert met een eenvoudig klein dophoedje en bij passende kousen is helemaal a la mode. In de badmode van 1966 vinden we de zelfde elementen terug die de gewone zomermode kenmerkt. Ook hier vin den we op-art en Mondriaan. Er zijn veel unikleurige badpakken, al of niet au Courrèges met banen in een con trasterende kleur. Dan is er de z.g. Hakel-look. Het middenstuk van zo'n badpak is van opengewerkte stof en ziet er uit alsof men het gehaakt heeft. Deze badpakken zijn meestal gevoerd met een vleeskleurige stof. Er bestaan ook badpakken en bikini broekjes, waarvan de zijkant voorzien is van een „gehaakte" strook, al of niet in een contrasterende kleur. Van het een komt het ander: een variatie op de badpakken die gevoerd zijn met een vleeskleu~ige stof treffen we aan bij de uni-badpakken, waarover een soort netwerk is gelegd De onder grond bestaat uit een willekeurige effen kleur: het kanten netwerk, loms met fantasiemotieven, ls in de regel wit. Wie niet van effen houdt kiest een badpak of bikini in een mille-fleurs Alles kan een modieus grapje in de prachtige combinatie marine- blauw-citroengeel. Op het uni-slipje bevindt zich een zakje van ruitjesstof eveneens in marine-citroengeel. De beha is afgebiesd met marine. De zonnebril is in op-artstijl. dessin. De ondergrond bepaalt min of meer de totale kleurindruk: licht of donker. Wit als basis zal erg goed afsteken tegen een gebronsde huid Vooral als het badpak is afgebiesd in de zelfde kleur als de ondergrond.. Als een tweede huid Wat de modellen betreft: hierin vindt men een duidelijke lijn. De badpak ken zijn strak en nauwsluitend. Zij zitten als het ware als een tweede huid om het lichaam De rug is laag en het décolleté diep rond uitgesne den. De schouderbandjes zijn smal en de pijpen zijn recht afgesneden. De rekbare kunststoffen laten een grote bewegingsvrijheid en zijn bij zonder snel droog. Én of het nu een weekje Noordwijk aan Zee wordt of de Cote d'Azur of misschien de Joegoslavische kust, wie zijn ogen goed de kost geeft kan op elk strand modieus verschijnen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 6