lUajssëëöïïè V.V.Z. kampioen ,,Oom Frits'' Koning Wilson beheerde laatste panopticum De hoge aardappelprijs JOH. METS Laat tot het eind uw tanden zien D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM VOOR PICK NICK ARTIKELEN Krabbels van Knelis Meningen van lezers Na monster overwinning op F.A.K. 13-0 ca BATENBURG'S Es'kende Anto- en Seooferrïjsehool Klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATBON Ras-artiest viert vandaag zijn 85ste verjaardag Als U naar de gaat heeft LI meer tijd om zich met de kinderen te bemoeien en een goede moeder te zijn. VAN WEEBESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTR. 39 Lenssen+de Wolff Voorstel tot intrekking van het uitbreidingsplan Soester Eng II Het is V.V Z. gelukt het afdelings- kampioenschap te behalen. Met v. d. Kraak en v. d. Bovenkamp op de plaatsen van Ruizendaal en v. Doorn begon onder grote publieke belangstel ling deze laatste -wedstrijd. CO Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SÜES1 TELEFOON 3982 (02955) b.g.g 03498-1951 Ook vTachtwagen- en busrijbewijs U wordt gehaald en gebracht V.V Z. moest winnen om zich kam pioen te kunen noemen, aangezien Baarn dat om 2 uur had gespeeld met 4-3 had gewonnen. Met deze weten schap begonnen de groen-witten direct aan een hevig offensief. Bij de eerste aanval op het doel van F.A.K. wist Hament reeds te doelpunten. Korte tijd later was het reeds 2-0, waarna V.V.Z. rustiger kon gaan voetballen. Nog voor urst werd de stand op 6-0 Over het algemeen gelooft men, dat de mens met het klimmen der jaren zijn tanden en kiezen moet kwijtraken. Dat is niet juist. Iedereen zou tot op hoge leeftijd met zijn oorspronkelijke gebit kunnen rondlopen, inden men het goed zou verzorgen. Met driemaal tanden poetsen per dag is men er niet. Men raakt namelijk de tanden niet kwijt door tandbederf alleen, maar ook door een ontsteking van het tand vlees rond de tanden. Deze ziekte wordt paradentose genoemd en uit zich in de vernietiging van de tandvlees papil. een verlaging van de tand- vleesrand, waardoor de tanden langer schijnen te worden. Tenslotte is de verlaging van de kassen het resultaat. Volgens de Wereld Gezondheidsorgani satie is paradentose een van de meest verbreide ziekten. Bij de volken met een gebalanceerd primitief diëet komt dit verschijnsel veel minder voor dan in de beschaafde landen. Generaties lang werd veronderstelt, dat tandbe derf de belangrijkste oorzaak voor het verval van het gebit was. Lang zamerhand is men echter een andere mening toegedaan. „Tegenwoordig", zegt John H Mosteller, hoogleraar aan de Loyola Universiteit in New Orleans, ..behoeven de mensen zelden een vals gebit te krijgen wegens tandbederf. De grote boosdoener is paradentose". Dat is merkwaardig indien men weet, dat deze ziekte doeltreffend kan wor den bestreden. Onze tanden en kiezen vormen een spectaculair bouwsel met een groot aantal opzienbarende mogelijkheden. Zij moeten immers voedsel kunnen snijden, stuktrekken, fijndrukken en vermalen. Een volledig gebit is dus een eerste vereiste, willen al deze ak- tiviteiten zonder schade verlopen. De wortels passen precies in holten in het kaakbeen. Zij zijn omgeven door duizenden vezeltjes, die van het Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Birkstraat 105 - Soest - Telef. 3256 kaakbeen door het omgevende vlies naar de wortels lopen. Het tandvlees bedekt en beschermt deze ingewikkelde structuur en houdt de tanden en kie zen op hun plaats. Het tandvlees moet nauw om de tanden sluiten, zodat geen voedsel en andere vreemde stof fen tussen de tanden en het tand vlees blijven zitten en zo ontsteking teweeg kunnen brengen. Gezond tandvlees voelt stevig aan en is licht roze van kleur. Wanneer het tandvlees ontstoken raakt, wordt het paarsrood, zwelt op en gaat van de tanden wijken. Overvloedig bloeden bij het poetsen bewijst, dat het tand vleesweefsel geïrriteerd is en geïnfec teerd, d.wz. dat chronisch etensresten in de ruimteen tussen de tanden en in de tandvleeszakjes achterblijven. Dit heeft tot gevolg, dat 't onderliggende kaakbot zich terugtrekt. Hiermede ver toont zich het klassieke beeld van pa radentose. Naarmate zich afvalstoffen verzame len, gaat zich ook een kalkachtige substantie, tandsteen, vormen. Het is met de tandenborstel grotendeels te verwijderen, de rest moet door de tandarts iedere drie tot zes maanden worden verwijderd. Er bestaan geen tabletjes, die ons van paradentose kunnen afhelpen. Goed poetsen is echter onontbeerlijk. Ook de ruimte tussen de tanden en het tandvlees moet schoongemaakt worden. Een onderzoek heeft aangetoond, dat de juiste wijze van tanden poetsen een vermindering in de frequentie van paradentose te zien gaf. namelijk 6,f procent en een anmerkelijke daling in het aantal gaten. Ook de frequentie van wortelvlles- ontsteking liep met 26,3 procent terug. Verder dient, zoals gezegd, het tand steen geregeld te worden verwijderd Hoe langer men daarmee wacht, hoe verder de paradentose voortschrijdt. De keuze tussen regelmatige tand steenbehandelingen en het voortdu rend dragen van een prothese, zal to<* niemand moeilijk zijn. gebracht. Ook na de thee bleven de VV.Z. voorwaartsen doorgaan met scoren. Toen de muziek van de Har monie reeds hoorbaar was werd het dertiende doelpunt van deze wed strijd en het laatste van de compe titie 1965-1966 gescoord door spil H van Kooij De overige doelpunten werden gemaakt door Hament 4 x, Timmer 3x, Pemmers 3x en Schaap 2 x. Na het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter gingen aanvoerder en trainer op de schouders, terwijl P.V.O vrolijk musiceerde. Na felicitaties van supporters etc. werd met muziek voorop een rondrit door Soest-Zuid gemaakt, waarna spelers van het le en 3e met overige leden het kampioensfeest gingen vieren. Dit kampioenschap is voor V.V.Z een beloning r.a een competitie waarin vooral het le elftal steeds door pech vooral door blessures werd achtervolgd. Tijdens de feestelijkheden dankte de voorzitter, de heer De Ruiter, alle spe lers die aan het behalen van dit kam pioenschap hebben medegewerkt. Ook Pouw en v d. Bosch die, hoewel in het gips toch aanwezig konden zijn V.VZ. is in 1961 over gegaan van zomeravondvoetbal naar de zaterdag competitie. In 1963 werd in de afde ling van V.V Z. de vereniging Laren kampioen met 1 punt voorsprong op V.V.Z. In 1964 moest in Baarn een beslissingwedstrijd gespeeld worden tegen D O B. Deze wedstrijd werd na een 2-0 voorsprong na verlenging met 2-3 verloren. In 1965 was het plaatsgenoot Hees dat kampioen werd Thans in 1966 is het dus toch VV.Z. gelukt kampioen te worden en hierdoor te promoveren naar de 2e klasse. Het met vier invallers uitkomende V.V.Z.-elftal, dat na een 13-0 overwin ning op F.A.K. kampioen werd. Staand v.l.n.r.: Hiep (res. keeper), Hament, Pouw, v. d. Bosch, Kraak, v. d. Bovenkamp, H. Kooij, J. Kooij en Flekker. Knielend v.l.n.r. Timmer, de hr. Langhorst (trainer), Demmers. J. Kooij, Floor en Schaap. Ter gelegenheid van dit kampioen schap zullen bestuur en spelers a.s. zaterdag 18 juni recipiëren. Verdere mededelingen hierover zullen a.s. vrijdag in dit blad worden bekend gemaakt. Wie bij „oom Frits" Koning Wilson op bezoek gaat, kan er verzekerd van zijn verhalen te horen uit het leven van deze ras-artiest, die vandaag zijn vijf entachtigste verjaardag viert. „Oom Frits" Koning Wilson, zo wordt hij nog steeds genoemd door zijn talloze vrienden en bekenden. Dat Wilson hoort er eigenlijk niet bij; het is een overblijfsel van de tijd. dat F. P. Ko ning nog triomfen vierde in Europa als Duncan Wilson. Dat was zijn ar tiestennaam, die in vele landen een bekende klank had. Vandaag viert de nestor van de va riété, de kermis, het theater en het circus, zijn 85ste verjaardag Een mijl paal in het leven van een man, die in zijn leven wel het een en ander heeft beleefd. Hij bewaart aan vroe ger prettige en minder prettige herin neringen Hij heeft het vaak moeilijk gehad, de tegenslagen zijn hem niet bespaard gebleven Maar hij heeft altijd weer de moed kunnen opbrengen om opnieuw beginnen. „Oom Frits" Koning Wilson was tot zijn 23ste jaar in militaire dienst. Als onderofficier bij het Regiment Van Heutz in Schoonhoven. Vol trots ver telt hij, dat hij de titel „meester op alle wapens" mocht dragen. Toen hij 23 jaar was, stapte hij eruit. Het bloed kruipt immers waar het niet gaan kan en zijn vader en grootvader waren beiden goochelaar. Hij mocht ook wel eens een handje helpen. Toch begon hij niet „thuis", maar ver weg, in Duitsland. Hij schreef op een advertentie, waarin een Duitse pro fessor een impressario voor zijn goo- cheloptredens vroeg. Hij werd aange nomen en reisde vier jaar lang met de professor en zijn vrouw mee. „Fred die" legde overal de contacten en zorgde ervoor dat de professor kon optreden. Over de „stunts", die hij uithaalde om in Wenen en andere plaatsen te kunnen optreden, kan hij amusant vertellen En toen kwam die dag, waarop de professor aan een been gewond raakte Hij kon onmogelijk optreden en toen werd „Freddie" ge vraagd of hij in zou willen vallen. Eerst aarzelde hij, maar de vrouw van de professor hielp hem over zijn vrees heen Hij had immers de trucs allemaal door? Dat was zo: bij het schoonmaken van de goochelinstrum- menten had hij zich nooit tot het schoonmaken alleen beperkt, maar al tijd verder gekeken dan z'n neus lang was. Zodoende wist hij er eigenlijk alles van. Zijn debuut werd een succes en het betekende de eerste stap op een moei lijke en lange weg. die hem tot een ras-artiest zou maken. Hij jongleerde overal in het (buiten)land goochel kaarten aan de man, stond in cir cussen en bioscopen en was direc teur van het laatste reizend panop ticum in Nederland. Hij kan uren vertellen over zijn werk, waarbij hij niet vergeet om ook zijn echtgenote lof toe te zwaaien, met wie hij nu al 46 jaar is getrouwd. Zij hielp dikwijls mee de wassen beelden van het pa nopticum aan te kleden en zorgde bovendien voor de financiële zaken. Het echtpaar raakte In de showbusi ness verzeild in de tijd, dat de kermis in ons land nog een enorme trekpleis ter was, waar bekende tonelisten naast gierende stoomcarrousels hun eerste triomfen vierden. Als Ome Frits begint over zijn variété theater. Barnum- en Baily-show en zijn abnormaliteitengroep (dwergen, reuzen, enorme dikke mensen en het meisje met het lichaam van een aap) of over de spiegeltruc, waardoor op bedrieglijk-echte wijze een „vrouw zonder hoofd" gepresenteerd kon wor den, zit hij op zijn praatstoel. Maar het meest vertelt hij toch over het panopticum, een uniek schouwspel, dat hij in de oorlog verloren heeft. Een Duitse raket vernielde de schuur in Llsse, waar het panopticum was opge slagen Hij kon toen niets anders doen dan machteloos huilen.... Ja, dat panopticum was iets moois Hij was al eens eerder directeur ge weest van een panopticum, maar toen hij wat anders zocht, kon hij nog niet vermoeden, dat hij later het beheer zou hebben over een wereldvermaarde collectie wassen beelden. Dat kwam enkele jaren voor de tweede wereld oorlog, toen hij in een Duits artiesten blad een advertentie las. dat er in Romanshorn (een plaatsje bij de Duits-Zwitserse grens) het reizende panopticum van Peter Hellenbröck met een wetenschappelijk museum, waarin curiosa op het terrrein van vogels, schelpen, eieren en mineralen verzameld waren. Hij schreef op die advertentie, maar kreeg geen antwoord. Naar later bleek, omdat de eigenaresse plotseling gestor ven was. Toen de expediteurs tussen de brieven van de overledene ook die van Koning Wilson vonden, was het voortbestaan van het panopticum in feite al verzekerd. Want Oom Frits zei geen nee. Op vele kermissen had hij de mooiste tent, hij had het pu bliek wat te bieden. Wat allemaal, staat in de zorgvuldig bewaarde catalogus. Beelden van de vrouw met de baard, van Julius Rönt gen en talloze andere in die dagen bekende figuren. Hij had ook hele groepen en volkenrassen. Er waren zelfs plastisch beweegbare groepen, de pronkstukken uit de prachtge collec tie. Daar was bijvoorbeeld de beweeg bare schatgraver, die tijdens zijn werk door de duivel overvallen werd Daar waren de Romeinse keizerin Valerie. die door een geraffineerd uurwerk tot leven gewekt kon worden, de kaart legster Esmeralda met haar aapje - teveel om op te noemen. Er waren ook „stille" beelden: van de grote weervoorspeller prof. Falb, Koning Georg V. Koning Albert op zijn doodsbed, president Wilson, folte ringen uit de zestiende eeuw, de be grafenis van de Koningin-moeder in Delft enz. Een pronkstuk in de ver zameling was ongetwijfeld het praal bed van Koningin Astraid der Belgen, dat niet naliet op alle bezoekers diepe indruk te maken. Het panopticum bestaat niet meer. Een V 1 maakte er een einde aan. Oom Frits Koning Wilson heeft ge huild toen hij de restanten van zijn in jaren en met zorg opgebouwde panop ticum terugzag. Een aantal kostbare mechanische beeldengroepen, die aan het exploderende geweld ontkwamen, bleek achteraf totaal gedemonteerd en hopeloos verminkt. Verschillende beel den, die de explosie ten dele hadden overleefd, werden eenvoudig geroofd en gesmolten om er kaarsen van te maken Het zijn soms moeilijke tijden ge weest voor het echtpaar Koning Wil son, dat thans in een huisje aan de Verlengde Talmalaan woontt Maar qok mooie tijden, waaraan de herin nering nog steeds levend wordt gehou den. Voor Oom Frits is die tijd voor bij, De tijd van artiest-zijn, de tijd van werken. Zijn gezichtsvermogen laat hem in de steek en hij sukkelt nu al bijna een jaar met een onwilige heup, gebroken toen hij door de vloer zakte. Hij heeft nog lang na de oorlog op markten gestaan; hij sjouwde een zware koffer met 1000 spel kaarten van hier naar overal Ook dat is voorbij Hij denkt er vaak met wee moed aan terug. Maar hij prijst zich gelukkig in zijn zoon Dolf een waardig opvolger gevonden te hebben. Want al heeft die dan geen panopticum, hij staat wel op de markt. Met goochel- kaarten En dat het een goede stand werker is, bewijzen wel de talloze prij_ zen. die hij heeft gewonnen. Oom Frits Koning Wilson, 85 jaar. Het zal hem vandaag zeker niet aan be langstelling ontbreken, want hij heeft vele vrienden. En die waarderen nog steeds zijn werk, dat voor de Neder landse amusementswereld van zo'n groot belang is geweest! U kunt stellen, dat er elk jaar wel wat over de aardappelen te zeggen valt, want óf er zijn er veel over en dan is de prijs laag, óf er zijn. er niet veel en dan loopt de prijs op. Dat is waar. Maar terwijl U dit leest betaalt de huisvrouw 45 tot 65 cent voor een kg redelijke oude en pl.m. 1,voor de nieuwe aardappelen en dat wekt ergernis naar twee kanten. Allereerst na tuurlijk bij de huisvrouw, want het is duidelijk, dat aardappelen heel goed geteeld, geoogst en verkocht kunnen worden voor de helft van die prijs. De teler ergert zich ook. want in vele gevallen heeft hij maar een kwart van die prijs gekregen. Tenslotte is het nu al het tweede jaar dat het zó gaat. Moet dat nu zo En is daar niets aan te doen Het telersrisico. Sommige mensen zeggen, dat de teler speculeert. Hij verkoopt vroeg in het najaar en is dan van alle soesah af óf hij riskeert een sterk stijgende prijs en neemt dan de bewaarkosten voor lief. Dat is zo. Maar de toestand spitst zich voor hem tenslotte óók toe. In maart waren de telers bijzonder terughoudend, de noteringen liepen op en ze werden nóg minder geneigd om voorraden te huimen. Het is ook te leurstellend om de ene week te rui men en 14 dagen later uit te rekenen hoeveel men méér had kunnen krij gen, als men wat geduld had betracht. Nóg teleurstellender is het echter, na drie weken te bemerken, dat de invoer van vroege aardappelen uit zuidelijke landen de prijs van de oude aardap pelen begint te drukken, zodat men genoegen moet nemen met een veel mindere prijs dan die een maand te voren was geboden. Zo kan men doorgaan Erg bevredigend is dit alles niet. Men kan nu wel stel len. dat wie speculeren wil, dat maar moet doen, maar men kan ook zeg gen, dat meer geregelde toestanden beter zouden zijn. Dan zou de teelt weer wat kunnen uitbreiden, zou de afzet zekerder zijn en de huisvrouw zou niet méér hoeven te betalen dan nodig is. De terinijnhandcl. De aardappelhandel is een moeilijk te overzien gebied, omdat er in aardap pelen een levendige, internationale handel is en omdat de termijnhandel de prijzen sterk beïnvloedt. Er is een soort Euromarkt, waarbij Nederland nogal wat levert aan de Duitse ver werkende nijverheid en Italië en zuid- Frankrijk vooral de vroege aardappe len aanbieden. Engeland neemt een afwijkende plaats in. Het had de hele winter tot dusver grote voorraden, maar van soorten die hier niet gang baar zijn, wel weer in zuidelijke lan den. De termijnhandel is zuiver speculatief van opzet, maar wie opmerkt dat spe culatie met voedsel onzedelijk is. krijgt uiteraard steeds het antwoord, dat de termijnhandel een economische taak naar DELICATESSEN Van Weedestraat 90 - Tel. 2404 METS, ALLES VOOR UW AVONDJES vervult, n.1. het stabiliseren van de prijzen. Of hij die taak altijd goed vervult is vers twee. Men kan natuur lijk wel zeggen, dat het doel dat de bedrijvers van deze handel nastreven niet stabilisatie is, maar het maken van winst. Dat is hun goede recht, maar dan hebben anderen evenzeer recht zich af te vragen of er een middel is om die winst ongedaan te maken. Want uiteindelijk betaalt de huisvrouw die winst en ze komt niet in de beurs van de teler. Teveel uitgevoerd Natuurlijk kan men stellen, dat de aardappelprijs niet zo hoog opgelopen zou zijn, als er niet zoveel uitgevoerd was in januari 27.000 ton, in fe bruari 28.000 ton en in maart onge veer hetzelfde. In 't geheel is van de oogst 1965 ruim 241.000 ton uitgevoerd. Dat was minder dan in 1964 (398.000 ton) en meer dan in 1963 (155.000 ton). De invoer bedroeg dit jaar 13.490 ton oude aardappelen, maar die waren bijna uitsluitend bestemd voor de verwerkende industrie. Het areaal wisselt van jaar tot jaar en de opbrengst in kg per ha even eens. Ook de houdbaarheid en de kwa liteit wisselen van jaar tot jaar. Bo vendien komt het aanbod van nieuwe aardappelen niet elk jaar op de zelfde datum, beter gezegd de dag waarop de nieuwe aardappelen een voor de huisvrouw aanvaardbaar prijspeil be reikt hebben valt het ene jaar vroeger dan het andere. Dat komt doordat meestal eerst de aardappelen van ei gen bodem aan de markt moeten zijn vóór dat dit het geval is. Wij hebben tot dusver een nat en koud voorjaar gehad en dus zullen de nieuwe aard appelen dit jaar niet vroeg zijn. Er zijn reeds vergunningen voor de in voer van 2.370 ton. Uit dit alles blijkt dat het onmogelijk is alles zó te regelen dat er nooit in het voorjaar een prijswijziging van grote betekenis optreedt. De handel voegt er aan toe, dat hij ook wel eens verliezen lijdt, doordat de prijs van de oude aardappelen eerder in stort dan verwacht werd. Alleen maakt dat verweer thans weinig indruk. Langere adem. De kern van de kwestie is natuurlijk, dat de teler een veel groter aandeel moet hebben in de beroemde con sumptiegulden. In dat geval zou de teelt zich weer wat uitbreiden en reeds daardoor zou de prijs redelijk bij ven. Overschotten kunnen vaak te gen redelijke prijs uitgevoerd worden. De enkele maal dat dit niet het geval is kan de teler best dragen als de zaak in orde is. Hij zal dan n.1. leren de uitkomsten van de eet-aardappel- teelt niet per jaar te bezien, maar ook over een reeks van jaren en dan kan het gemiddelde zeer bevredigend zijn. Stel, dat wij vorig jaar wat véél aard appelen hadden gepoot. Dan zou de prijs lager zijn geweest dan nu. Maar desondanks zou hij niet ingestort zijn. Er bleken goede mogelijkheden te zijn voor uitvoer naar west-Duitsland. Dat is per 1 mei a.s. wel weer voorbij, maar ook dan kan men nog leveren aan de Duitse verwerkende industrie. Wanneer de teler wat méér kreeg voor zijn aardappelen zou de toestand ge zonder zijn dan thans, temeer daar de huisvrouw (en eigenlijk terecht) uit de onredelijk hoge aardappelprijzen in het voorjaar de gevolgtrekking op maakt ,het het toch maar een rommel tje is op het gebied van de voedsel- voeorziening. Het ideaal. Vele telers hebben dat al ingezien en via coöperatieve fabrieken en afzet- combinaties getracht een groter deel van de consumenten gulden te bemach tigen. De ideale toestand zou zijn be reikt, wanneer alle telers verenigd waren in producentengroepen die marktordenend optraden en die de af zet in eigen hand hielden. Dit is ook heel goed mogelijk en uitvoerbaar en vermoedlijk gaat men in de toekomst daar ook wel heen. De kwestie is, dat de teler uitstekend in staat is om de aardappelen te scho nen en te sorteren en zelfs om de kwaliteit te beoordelen. Hij kan zijn knollen goed geventileerd en kiem- vrij bewaren. De handel kan aan zijn produkt niets toevoegen of verbeteren. In dat geval dient de distributie van het produkt door de boer zelf bedre ven te worden. Juist omdat hierbij de huisvrouw min der hoeft te betalen dan zij thans doet dient de oplossing van het vraagstuk met kracht te worden nagestreefd. Over tien jaar zullen de consumenten zich vermoedelijk afvragen waarom het zo lang geduurd heeft voor men hier orde op zaken heeft gesteld. Het ant woord zal niemand weten. AJJe 't ming vraogt mok zeige dak blie bin, datte Galle- kamp Pelsweg weer us een poosie offe- slote is. 't Is als minstens een halluf jaor eleeje dat da veur 't laotst beur de. dus 't wier hoog tled datter weer us een mededeling van de gemeentelcwam van: Minse, wullie gaon die weg weer een poosie an ut opebaor verkeer onttrekke. zoas dat ln gemeente-terreme heet. Wullie zeige gewoon „sluute" en in De Haog binne ok mlnse, die graog een bietje een voudige woorde in wille voere, maor eenvoudiger dan de gemeente ut schrieft kan ut bliekbaor nie meer Nong mot ik eerluk zeige, dattut ok hoog tied wier dattie weg dicht ging. 't Was haard nodug, ik hepput zelluf ezlen. D'r binne minstens drie stene uutehaold deur een man of vier, die d'r scheene te warreke. Begriep ming goed, meschien doen die minse wel veul meer dan ik, hoewel: ik bin dag en naacht druk, dus da kan haost nie. maor in ieder gevaal was ut zo toen ik d'r kwaam, dat ik eerst goed mos kieke om an de weet te komme waorom die weg offeslote zou kunne weeze. Ik wil best weete dat ik nie op de hoogte bin mit weg-warreke. Ik hep netuurluk wel us wat weg ewarrekt, maor dat was een fles toen Kneliao onverwaachts binne kwaam Maor nong bedoel ik een gewone weg, een straot zo ezeid. Maor as ik ming goed bedenk, is die Gailekamp Pelsweg nie laang eleeje heulegaor verbeterd. De minse die d'r an woone hebbe maon- delaang in de arremeu ezeete en zullie waore blie. dattut eindeluk allegaor weer goed ekomme was. En wat gaoter nong ebeure? De weg wordt weer offeslote. 't Zal wel nodug weeze. daor nie van, maor waorom is ut warrek, wat die minse nong an die weg uutvoere, nie geliek ebeurd toen ze um toch ope hadde ligge? Ik zou da wel us wille wete, dan kan ik van te veure us wat kennese waorschouwe aster bie hun in de buurt us een weg ope komp te ligge. En nog iets. Hoe laang duurt da nog, dat de busse van Tense de Eikelaon deur motte? D'r komp daor bliekbaor nooit iemaand van de gemeente kieke, allenig aster weer us nieuwe strepe neer ezet motte worre. Knelis kan wel vertelle dattut levesgevaorluk is. 't Is nie bepaold één van de overzichte- lukste kruuspunte van Soest en ik zie d'n nog van komme, datter grote on- gelukke gaon ebeure En da komp dan allegaor. omdatter bliekbaor niemaand an edoch hep, datter nog meer an de weg mos ebeure, toen die nog ope lag. Affing, ik hetter veerder niks mee te maoke. Allenig nog dit: aster bie de gemeente nog us een medewarreker evraogd wordt, die de gemeente rond- gaot en alle overbodige en extrao warrekzaomheje opschrieve mot, dan wil ik ming wel graog beschikbaor stelle. Maor ut zal wel nooit veur- korame en Knelis zal d'r wel weer niks van snaapel S onroerende goederen taxaties 1 hypotheken assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 Geachte heer Knelis, Allereerst mijn verontschuldiging dat ik u niet in het otficieel Soesters schrijf maar in het Nederlands dia lect. Ondanks jarenlang verblijf heb ik mij het Soesters nog niet eigen kunnen maken Met genoegen lees Ik steeds Uw krab bels, zonder het er overigens altijd mee eens te zijn, maar dat zult U ook wel niet verwachten. ..Zoveel hoofden, zoveel zinnen" geldt ook hier. Wel heb ik altijd in Uw krabbels de bijna spreekwoordelijke nuchterheid van de ..ouwe Soesders" onderkent en gewaardeerd. Daarom vond ik het jammer dat deze nuchterheid naar mijn smaak wat op de loop was in Uw krabbels van dinsdag 7 juni J.l. Waarom Omdat U er zonder meer van uit gaat dat er voor de Bedrijfs- sportcompetitie zoveel huur moet wor den betaald voor de sportvelden en dat dan ook aan Uw ongetwijfeld groot aantal lezers voorhoudt. Dat vind Ik wat onvriendelijk ten op zichte van het bestuur van de sport stichting, die indertijd onder goed keuring van de gemeente de huren heeft vastgesteld. Wil men een juist oordeel hebben, dan zal men toch moeten weten hoeveel huur er nu werkelijk in rekening is gebracht. Dat heb ik in de courant nog niet kunnen lezen. Daarom zal ik het U hierbij maar zeggen. Voor het gebruik van 2 sportvelden, de volleybalvelden enz. gedurende II avonden is een bedrag van 375.- in rekening gebracht. Te veel Als ik in een andere courant lees dat ..de gezamenlijke ondernemers een slordige vijfduizend gulden op dit sportfestijn toebetalen" dan maakt het huurbedrag daarvan ruim 7 uit. Aangenomen mag echter worden (er wordt immers gespraken van toebe- talenl dat de totale kosten voor dit sportfestijn veel hoger zijn dan die vijfduizend gulden, zodat het percen tage huur een heel stuk geringger zal zijn dan 7 van het totaal van de uitgaven. Te veel Behoudens uit persberichten heeft het stichtingsbestuur noch het gemeente bestuur daarover iets gehoord van de organisatoren. Daarom betreur ik de publiciteit hierover wel een beetje Uw vrees dat de huur het al of niet doorgaan van de Bedrijfssportcompe- titie in gevaar zou kunnen brengen, kan ik dan ook niet delen. Daarvoor is de huur - en zelfs een nog wat hoger bedrag - geloof Ik toch te gering voor zo'n festijn. Maar misschien ben ik nu op weg om dezelfde vergissing te maken die ik U in het begin verweet. Maar dat hoor ik dan nog wel eens in een gesprek met de heren organisatoren, die Ik - en dat is mij van harte ge meend - bewonder en waardeer voor het enorme werk dat zij verzetten om alles voor elkaar te krijgen. Maar dat is weer een hoofdstuk apart. Geachte heer Knelis, het bovenstaan de kwam bij mij op toen ik dinsdag avond na afloop van de plezierige zwemwedstrijden in het Soester Na tuurbad (waarvoor overigens geen huur noch toegangsgeld behoeft te worden betaaldi Uw krabbels las. Ik dacht bij uitzondering daar eens op te reageren teneinde onnodige misverstanden te helpen voorkomen. Hoogachtend, PEET. Directeur sportstichting. B en W. zullen morgenavond de raad voorstellen het gedeeltelijk goedge keurde plan Soester Eng II in te trekken, daar de bij dat plan aange geven bestemmingen zijn verouderd, zodat dit dient te worden aangepast aan de huidige bouwmethoden en ste- debouwkundige ontwikkeling.

Soester Courant | 1966 | | pagina 7