Soest toen - Soest nu Opening galerie ,Soestclijk' —Si! Vrijdag 17 juni 1966 45e jaargang iio. 46 Uitgave Elrnfcfcerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Wcedestraat 29a. Soest Telefoon 2566 - Postgiro 126156 De beperking Expositie van schikierstukcn en beelden Hond in vossenklem Uit fles ontsnappend propaangas in brand Afdeling Zeeverkenners in Soest in oprichting Geslaagd Het oog gericht op een staking c fiStSTfalf cüaderdaej Geen spreekuur Hees krijgt nog een kans Lofwaardig streven SOESTER 0 OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post 13.25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De gemeentebesturen in Nederland zullen voorlopig geen toestemming krijgen voor het aangaan van lenin gen nodig voor nieuwe objecten die zij willen doen uitvoeren, zo heeft de mi nister van binnenlandse zaken doen weten. Al staat dat woord nu in een kwade reuk, het komt er toch op neer, dat dit een bestedingsbeperking is Er wordt niet bij verteld of ook de re gering zich een bestedingsbeperking oplegt, even rigoureus als waaraan de gemeenten nu gebonden worden Dit zal moeten blijken uit de over enkele maanden in te dienen begrotingsplan nen. Het geld is schaars geworden in het rijke Nederland, als gevolg van de vele ambitieuze plannen en de toenemende inflatie We kunnen dat de regeerders niet verwijten: het vloeit voort uit de ontwikkeling van de maatschappij, die vele nieuwe voorzieningen vereist, maar toch ook uit een inflatiespiraal die door de regering niet voldoende is afgeremd, eerder bevorderd. Voor de gemeenten betekent de maat regel het oplopen van een achterstand in het verzorgingsniveau. Een nieuw zwembad, een nieuw sportveldencom plex. nieuwe gemeentelijke gebouwen, doorbraken en al wat er verder nodig is om het verzorgingspeil aan te pas sen en te verbeteren, zullen moeten worden uitgesteld Wanneer gehoopte voorzieningen niet binnen de gedachte tijd tot uitvoering komen, zal men dit dus niet kunnen wijten aan laks heid van de gemeentebesturen, want het nodige kapitaal er voor zullen zij voorlopig niet kunnen lenen. Dat zal natuurlijk ook zijn weerslag krijgen in het bedrijfsleven dat voor een belangrijk deel afhankelijk is van gemeentelijke opdrachten. Dit geldt ook ten aanzien van toeleve ringsbedrijven Dat is voor die bedrij ven natuurlijk niet prettig, maar het kan leiden tot een zekere ontspanning op de arbeidsmarkt, die eigenlijk broodnodig is om de inflatoire druk van de gespannen arbeidsmarkt enigs zins te verlichten. De voornaamste zorg in deze constel latie blijft de woningbouw. Wanneer ook deze door de bestedingsbeperking wordt beknot, zal de achterstand hier in nog groter worden en dat zou bij opheffing der beperking weer leiden tot een stroom van nieuwe opdrach ten. die weer tot een zelfde situatie gaan leiden als thans bestaat. De wo- ningwetbouw is, bij de bestaande voor schriften van het departement, niet meer mogelijk voor kleine complexen afzonderlijk. Wil men aan de gestelde kostengren- zen kunnen voldoen, dan kan dat al leen nog wanneer meer dan honderd woningen tegelijk ln aanbouw kunnen worden genomen, alle van een zelfde type. Een voortgaande bouwstroom is noodzakelijk om nog enigszins rede lijke woningen tegen de gestelde prij zen tot stand te kunnen brengen. Dat vereist dus niet alleen veel kapitaal voor die woningbouw doch ook grote kapitalen voor de aankoop van de be- nodige grond, het bouwrijp maken daarvan, de aanleg van wegen, riole ringen en wat er meer komt kijken bij de uitvoering van een groots bouw plan. Vele gemeenten zullen voorlopig even vooruit kunnen met de reeds goedge keurde maar nog niet tot uitvoering of gereed gekomen plannen. Er zullen er echter zeker ook zijn. die juist aan nieuwe plannen toe waren, plannen die reeds op papier waren voorbereid maar waarvoor nu geen kapitaal kan worden verkregen. Dat zal natuurlijk tot moeilijkheden en ontevredenheid leiden, maar er zit misschien de moge lijkheid in. dat binnen afzienbare tijd de rentestandaard wat gaat zakken en men dan dus iets billijker tot uit voering kan overgaan dan thans het geval zou zijn De rentestandaard is de laatste maanden zo snel gestegen, dat een maatregel als deze beperking te verwachten viel en noodzakelijk werd Een afkoelingsperiode dus. Misschien kan deze er toe leiden, dat men zich allerwegen ernstig gaat bezinnen op meer soberheid en wat werkelijk nood zakelijk is en wellicht tot betere sa menwerking komt. We hebben zo de indruk, dat met meer coördinatie op verschillend gebied tussen gemeente lijk-, provinciale en rijksoverheid, nog veel bezuinigd zou kunnen worden In de buurt van het kampeercentrum op Pijnenburg trof men een Ierse setter aan die met zijn poot vast zat in een vossenklem. Bij nader onder zoek bleek, dat deze hond het eigen dom was van C uit de Den Blieklaan en reeds vijf dagen vermist was. De poot was niet alleen ernstig verwond, maar bovendien was het dier zeer ver magerd. De politie stelt een onderzoek in naar de persoon die deze klem geplaatst heeft, daar 't niet aangaat een klem meer dan vijf dagen te laten staan, zonder deze regelmatig te inspecte ren Groot alarm voor de brandweer woens dagavond. toen omstreeks kwart voor acht brand gemeld werd in het va kantiebungalowpark ,,Het Eekhoorn nest" aan de Birkstraat Bijna bet volledige materieel rukte uit. maar kon spoedig inrukken, omdat met behulp van een hogedrukstraal van de nevel spuit het brandje al geblust was. De beheerder van 't vakantiecentrum, de heer P D de J.. was op het dak van één van de in het bos staande va kantiehuisjes bezig met reparatie werkzaamheden. Hij gebruikte daarbij propaangas. Waarschijnlijk door een lek in de aansluiting van de fles is gas ontsnapt, dat met vuur van de brander in aanraking Is gekomen, waardoor uit de fles ontsnappend gas begon te branden Er was overigens geen gevaar voor ontploffen, omdat de vlam niet naar binnen was geslagen. Nadat de brand weer met behulp van een hogedruk straal de vlam van de fles had afge- spoten en de propaangasfles had dichtgedraaid, was alle gevaar voor de omgeving bezworen. De brandweer heeft de gasfles voor een nader on derzoek meegenomen. Dank zij het initiatief van de heer D. J. Meerding, Oude Utrechtseweg 45, is de kans groot, dat Soest in oktober een Zeeverkennersvereniging bezit. Het is de wens van de heer Meerding en enkele enthousiastelingenoni-ir»-c^d6t, wieren^ ^-^voïcrraeafdeline Landveijenners eii de in Soesterberf bestaande LuclitvtrkermPrc: nu weer een afdelig Zeeverkenners op Ie richten. Met opzet staat er weer, want Soest heeft al eens een dergelijke af deling gehad. Die ging echter wegens gebrek aan leiding verloren. Daarmee verdween de enige (rooms-katholieke) Zeeverkennersgroep in onze gemeente. Het is het plan om in oktober voor het eerst met een groepje .padvinders te water" te gaan starten. Of dat ge realiseerd zal kunnen worden is uiter aard afhankelijk van het aantal le den, maar meer nog van het aantal leiders. Met het ledental zal het wel loslopen, zo is de verwachting, maar het leidersprobleem bestaat nog steeds. Het was er niet alleen in de tijd, dat de r.k, Zeeverkennersgroep moest wor den opgeheven, het is er nu nog en dat is temeer spijtig, omdat het de oprichting van een nieuwe afdeling zou kunnen tegenhouden. De bedoeling is om te proberen een plaatsje te krijgen bij de Grote Melm of in ieder geval in de direkte omge ving ervan met het oog op het bou wen van een troephuis, waar boven dien de boten gestald kunnen worden, die men in de toekomst hoopt aan te schaffen. Het troephuis is nog een toekomstdroom, maar de boten zullen er toch gauw moeten komen. De heer Meerding is op het ogenblik op zoek naar mensen, die bereid zijn om een deel van hun vrije tijd be schikbaar te stellen voor het jeugd werk. Voor de jeugd, die iets anders wil dan voetballen of handballen al leen. De Zeeverkennerij is een mooie en bovendien gezonde hobby, die steeds meer in de belangstelling komt. Het is dan ook te hopen, dat de plan nen in Soest verwezenlijkt kunnen worden. Wie er voor voelt om leider of zeeverkenner te worden, kan zich bij de heer Meerding opgeven. De afdeling Soest zal zich direkt na de oprichting aansluiten bij de Ver eniging De Nederlandse Padvinders, waarbij vijftig districten in Nederland zijn aangesloten. Twee kunstenaars Coen Eijkelboom uit Amersfoort en Egbert Joosten uit Soest houden van 19 juni tot en met 19 juli een kunstexpositie in Soest. Coen Eijkelboom heeft zijn opleiding genoten op de Gooise Academie te Laren en hoewel hij na zijn studie tijdelijk als etaleur dienst deed, ging hij zich meer en meer toeleggen op de moderne schilderkunst en met succes. Toen hij in 1964 voor de miliatire dienst opgeroepen werd. gaf hij zich vrijwillig op voor uitzending naar Suriname. De commandant, al spoe dig de talenten van Coen ontdekken de. gaf hem opdracht diverse wand schilderingen in het hospitaal te ma ken. Men was hierover zo enthousiast, dat hij diverse -opdrachten kreeg van doktoren. In no\ ®ber 1965 keerde hij in Neder land tlig en ging onmiddellijk aan de sla^fnet de vervaardiging van een hilderstukken. die u thans op itie kunt bewonderen. Er zijn enkele stukken bij, die hij SuSiame vervaardigde. Egbert Toosten, de beelhouwer. Ont ging c,r,n (Je „Vrije Academie 1963". aantal de expi ook n a ving Stichtu Zijn h ler had een gieterij en het gieten 1 an beelden had op hem grote aantrekkingskracht. Toen hij uit pure liefhettjerij een paar beeldles ver- vaard;#3e en deze onder de ogen kwarrntj van de bekende kunstenaar Couziji*, gaf deze hem de raad, dat hij brons gegoten beelden te zien die voor liefhebbers zeker de moeite waard zijn. Iedereen, die enigszins belang stelt in kunst, raden wij aan deze expositie aan de Koninginnelaan 104 te Soest te bezoeken. De tentoonstelling is geopend van 10-17 uur. Hoewel men natuurlijk tot niets ver plicht is, kan men desgewenst zo'n kunstwerk kopen en dat zou voor deze jonge kunstenaars een succes bete kenen en voor U een rijk bezit en zo u 't wenst een goede geldbelegging. Aan de Gemeentelijke Middelbare Handelsdagschool te Amersfoort werd het diploma van de vierjarige cursus behaald door onderstaande plaatsge noten: G v. Donselaar, Soesterberg; J. A. Hoffman, J. G. A. Kok, R. B erder moest gaan. Hij kreeg dan ook Kraal, H. J. C. Kuiten. R Onder de gerunTè tüd. les van de heer Couzijn. Linden. W A v. Renselaar, R. r. Op clij/expositie zijn diverse gipsen enjReijn en R Slootman, allen te boest. De ongeregeldheden in Amsterdam hebben opnieuw de schijnwerpers van de buitenlandse publiciteit op ons land gericht. En weer betreft het een zaak die slechts een klein deel van de be volking betreft. Dat was ook zo met de rookbommen-affaire tijdens het hu welijk van prinses Beatrix en prins Claus. Dit voorval heeft de goede naam van ons land in het buitenland afbreuk gedaan. Verschillende buitenlandse (in dit geval Duitse) ondernemingen wei gerden na de voorvallen op de tiende maart elke samenwerking met Neder landse ondernemingen. Erger dan de „oproer" tijdens de ko ninklijke bruiloft zijn de demonstra ties. die maandag begonnen zijn. Het gaat over de bijdrage in de kosten van het Vakantiefonds, die van de ongeorganiseerde bouwi akkers wordt gevraagd. Een nare zaak, dunkt mij, die verdient aan een andere (en zéér kritische) beschouwing te worden onderworpen. De bouwvakkers denken er zelf net zo over en om dat te be wijzen zijn ze maandag in staking gegaan. Dat is op zichzelf niet ernstig, hoewel menigeen die op een huis wacht, met lede ogen naar de met bouwvakkers gevulde straten in Amsterdam zal kij ken. Maar staken is nu eenmaal een recht en wie daarvan gebruik wenst te maken, moet dat ongestoord kun nen doen Om dat ..ongestoord" gaat het nu. Konden de bouwvakkers dat Volgens velen wel. volgens anderen niet. Zij, de „nee"-zeggers, wijzen op het politie-optreden in de hooidstad. dat regelmatig het slachtoffer is van soms zeer felle kritiek. Niet alleen van de gewone man, maar ook van hooggeplaatste personen, die niet over één nacht ijs zijn gegaan, voordat ze het politie-optreden kritiseerden. Maar of de critici het ditmaal bij het rechte eind hebben Ik meen het sterk te mogen betwijfelen. Een staking kan rustig en ordelijk verlopen. We hoeven maar naar de zeeliedenstakïng in Engeland te kijken. En daar zijn veel meer mensen (vrij willig) zonder werk dan in Amster dam. Maar in Amsterdam kwam tij dens de staking de mentaliteit weer naar voren, die we van de hoofdstad kennen en die, op z'n zachtst gezegd, niet deugt. welke radio- of t.v.-verslaggever van buitenlandse persmedia zal niet ver geten dit erbij te vermelden De Amsterdamse bouwvakkers hebben ons land een slechte dienst bewezen. Zij zijn zelf met „stuntjes" begonnen, die niet door de beugel konden en waartegen de politie wel moest optre den. Ze heeft zich hierbij uitermats clement getoond. Dat sier de politia. En dat mag best eens gezegd worden. Er zijn al zoveel (in de ogen van het publiek heilige) politie-huisjes om ver getrapt. Dat zal ook nu wel weer gebeuren. Nota bene door (Amster damse) bouwvakkers Géén mensen, waar je op kunt bouwen KANTMAN Moederdag is een dag die je wat dóet. Met iets van weemoed en een verscholen traan, Maar 'n vaderdag begrijp ik echt niet goed, Waar halen vaders toch die dag vandaan Een moeder baart haar kind'ren met veel pijn. Men spreekt van Moeder- nooit van Vader-leed, Wat is de roem toch van het Vader-zijn Hij is het vaak nog vóór dat hij het weet Op Moeder schrijf je verzen, lief en fijn, Omdat ze ons iets van haar leven gaf, Op Moeder's handen, die steeds bezig zijn, Haar voeten leggen duizend mijlen af. Maar schrijf op Vader's been nou een gedicht, Dat wekt alleen maar lachlust op, nietwaar Natuurlijk doet ook Vader steeds zijn plicht. Maar moet hij daarom nou die dag in 't jaar Zo'n Vaderdag draait tóch alleen om geld, Is zonder inhoud, zonder écht plezier, De Vaders zijn er heus niet op gesteld. Behoudens de sigaren-winkelier. En tóch, en tóch heeft Vaderdag wel zin, In 't Moederhart trilt dan een lieve snaar Ze maakt hem één dag Koning van 't gezin. En laat hem in die waan de rest van 't jaar gezien vanaf de overweg 1921 De Van Weedestnt gezien vanaf de overweg 1966 Het spreekuur, dat wethouder K. de Haan a s. dinsdag 21 juni zou houden komt wegens verhindering te verval len. Wat niemand, ook de meest verwoede Hees-aanhanger niet verwacht zal hebben, dat ScherpenzeeJ, dat slechts 1 punt nodig had uit haar twee res terende wedstrijden, hierin niet s .ag- de en zo vriendelijk was beide wed strijden te verliezen en daardoor even eens met 14 punten gelijk met Hees op de onderste plaatsen bleef staan. Een beslissingswedstrijd Hees-Scher- penzeel is dus noodzakelijk en dat zal dus gaan spannen. In overleg met beide verenigingen en de bond is deze wedstrijd vastgesteld a.s. zaterdag, des avonds 6 uur, op het veld van Roda te Hamersveld. Het Hees-elftal vertrekt om half vijf vanaf het Hees-terrein, terwijl boven dien 2 bussen met supporters de spe lers zullen vergezellen. Wij als Soesters vergezellen de Hees spelers met de beste wensen in een wedstrijd, waarvan verwacht mag wor den, dat er fel om de overwinning gestreden zal worden, maar naar wij hopen de sportiviteit hoogtij zal vie- O De vele vernielingen, die de laatste tijd aan gemeentelijke en particuliere eigendommen door de jeugd worden toegebracht, heeft een bewoner van de buurt Verlengde Talmalaan-Molen- straat. en alles wat daar tussen en in die omtrek ligt, tot een initiatief ge noopt. om voor die jeugd iets te gaan doen. Hij stelt zich voor met medewerking van de gemeente een lokaal beschik- van de gemeente een lokaal ter be schikking te krijgen, waar de jeugd, en hij doelt hierop de leeftijd van 3 tot 18 jaar, gezellig en nuttig be zig gehouden kan worden. Onnodig te zeggen, dat hiervoor de medewerking van vele ouderen nodig is en daarom worden belangstellenden verzocht woensdag 22 juni, des avonds 8 uur, in hotel De Kleine Witte, Mid delwijkstraat 2, aanwezig te zijn, ten einde dit probleem gezamenlijk onder ogen te zien. Laat de initiatiefnemers niet alleen staan en geeft door uw aanwezigheid blijk, dat u met dit streven sympathiseert.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1