IP' Duitsers vielen Rusland binnen EÜSE115QQ SWAGER Als de sterren spreken 25 jaar geleden Begin van Hitiers ondergang CONFRONTATIE Krabbels van Knelis ln onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT voor hen die het willen horen Openbare bibliotheek Soestdijk Lenssen+de Wolff S.E.C.-honkbal Softbal BURGERLIJKE ST4ND Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Tempo o-nieuws Geslaagd Katholiek Vrouwengilde Soestdijk Zondag 22 juni 1941Op deze donkere zomerzondag rolden de Duitse tanks het vredige Russische platteland binnen, terwijl uit de grauwe regen wolken het onheilspellend geronk van vliegtuigen gromde. Enkele uren later ging het nieuws van de Duitse aanval op de sowjet-unic als een tornado over de wereld. Voor de Duitse radio deed een geëxalteerde Göbbels nog de zelfde dag mede delingen over de successen van de Duitse troepen om zijn volk, dat de ge schiedenis van Napoleon nog niet was vergeten, gerust te stellen. Heeft Göb- bcs, die met een kolossaal stemvolume deze Duitse agressie moest recht vaardigen, toen al voorvoeld dat Hitier de zelfde vergissing als Napoleon had begaan? Keerpunt in Tweede wereldoorlog Precies 25 Jaar geleden overschreden de Duitse elgers de Russische grenzen en zweefden van 's ochtends 3.30 tot het invallen van de duisternis zonder onderbreking de golven bommenwer pers boven het Russische grondgebied Vooral op vliegvelden waren de aan vallen gericht. De startbanen werden omgeploegd en honderden vliegtuigen op de grond werden verrast door val lende bommen en mitrallleurvuur Reeds ln december 1940 gaf Hitier een geheim - instructie aan de Duitse opperbevelhebbers, die de Duitse ge wapende macht er op voorbereidde dat nog vóór het einde van de orolog tegen Engeland ln een snelle cam pagne Rusland onderworpen moest worden Onverwacht ontwikkelingen (zoals de noodzakelijke hulp aan Italië tegen Griekenland) hadden de actie tegen Rusland echter uitgesteld Nochtans hoopte Hitier in juni 1941 dat hij Rus land zou kunnen onderwerpen vóórdat Duitse Infanteristen belegeren Russisch dorp I Duitse volk had met deze aanval nauwelijks rekening gehouden Er was immers een Duits-Russisch verdrag, dat tot de verdeling van Polen leidde en door de Sowjet-unie draaglijk was nagekomen? Daarom moesten uit vluchten worden verzonden om de aanval op Rusland te rechtvaardigen. Hitier verklaarde dat de Russische troepenconcentraties aan de Duitse grens duidelijk wezen op een binnen kort te verwachten aanval, uit te voe ren door meer dan 150 divisies. Vandaar dat het Duitse leger „van de noor delijke IJszee tot de Dardaneilen" het gevaar voor Duitsland. Ja voor geheel Europa, wilde bezweren. Finland, dat Hltleris troebele motle ven niet doorzag en juist door Stalln op de knieën was gedrongen, sloot zich bij de Duitse agressors aan. Hongarije en Roemenië moesten vol gen Plan 1940 Uit de documenten ls onomstotelijk vast komen te staan dat Hitier deze oorlog wenste. Ruslands voornaamste belangstelling ging uit naar de Oost zee en de Zwarte Zee en Hitier dacht er niet over zijn eigen ambities be treffende de uitbreiding van zijn ..Le- bensraum" prijs te geven door tege moet te komen aan de toen toch vrij gematigde Russische verlangens is er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend zlekenfondsleverancieT President Soekarno heeft al een hele tijd geen redevoeringen gehouden. Hij kondigde zelfs laatst aan dat hij zijn mond pas zou opendoen als dat weer zin had. Duidelijker kon hij niet laten blijken dat zijn woorden thans geen enkel gezag meer dragen. Ongetwijfeld zal hij zich tot het ui terste hebben verzet voor een Indone sische militaire missie een vriend- schapsbezoek ging brengen aan Koeala Loempoer en daarbij vriendelijke woorden wisselde met tengkoe Abdoel Rachman, de gehate grondvester van Maleisië dat toch „verpletterd" moest worden. Hij schijnt minister Adam Mallk zelfs verboden te hebben het land te ver laten. maar even vrolijk ging deze in Bangkok praten met zijn Maleisische collega Toen Abdoel Razak Soeharto en de zijnen gaan rustig hun gang. wat hij ook zegt en het is niet onver standig dat Soekarno dan maar liever zijn mond houdt Tenslotte is niet alleen de beëindiging van de konfrontasi op handen - al zal er wel een wat elegante formule gevonden moeten worden opdat nie- mands prestige er onder lijdt - boven dien is Paler in New-York ijverig In- donesiës terugkeer in de V.N. aan het voorbereiden. Soekarno gaat dus zitten wachten op een gelegenheid dat hij opnieuw met gezag zijn mond open kan doen Dat wil dus zeggen: wanneer het miliatlre gezag schipbreuk heeft geleden door dat het niet snel genoeg naar de mening van de bevolking slaagt in het verbeteren van de interne toestand, vooral economisch. Dat te bereiken zal niet alle buit- tenlandse hulp vergen, maar ook aan zienlijke eigen inspanning en ln dat opzicht is Indonesië niet befaamd. De kans lijkt op dit ogenblik niet groot, maar uitgesloten is het niet dat Soe- lurno nog eens opnieuw zijn woord wet kan laten wezen. de Amerikanse hulp de Britten in het westen in staat zou stellen tot het offensief over te gaan Door slechts voor korte tijd het ri sico van de oorlog op twee fronten te aanvaarden, zou hij zich voor lan ge tijd vrijmaken om de volle Duit se militaire kracht op één enkel front tegen de Angelsaksers te richten. Een misrekening die de Nazi's duur te staan zou komen. Strategische fout De grote historische figuren Karei XII van Zweden en keizer Napoleon Bo- napate hadden belden de betekenis van de oneindigheid van de Russische ruimte aan den lijve ondervonden en zij waren er aan ten gronde gegaan Hitier veronderstelde, dat de moderne snelle aanvalsmiddelen, zoals vlieg tuigen en gepantserde en gemotori seerde eenheden, de betekenis van de ruimte zodanig konden verminderen dat een Blltzkrleg tegen Rusland tot een snel en doeltreffend resultaat kon lelden. Of hem daarbij duidelijk voor ogen heeft gestaan dat de Russische ruim te van 1812 in 1941 was uitgedijd tot aan de oevers van de IJszee en van de Stille Oceraan mag worden betwij feld Zeker ls het dat de Duitse suc cessen. die werden behaald. Hitier aanvankelijk ln 't gelijk stelden Anders dan Napoleon, die op een smal front oprukte, liet Hitier zijn mach tige legers wijds uit opereren tussen de oevers der Oostzee en de Zwarte Zee. waardoor op het gehele front druk op de Russen kon worden uitge oefend. Drie juli, enkele dagen na de Duitse inval, hield Stalln zijn historische re de waarin hij de Russen aanspoorde tot de heilige strijd om de geboorte grond. In deze rede kwamen twee grondgedachten naar voren, die verder ln de oorlog zo'n grote rol hebben gespeeld: de theorie van de ver schroeide aarde en die van de gueril- lastrijd door partisanen Verschroeide aarde De tactiek der verschroeide aarde hield In dat bij een terugtocht van de rode legers alle goederen van enig belang moesten worden meegevoerd of vernietigd Voorts werden door de Russen partlsanenbenden gevormd, die de Duitsers ln de rug aanvielen en die op grote schaal sabotage pleegden Tenslotte werd de vroeg ingevallen zeer strenge Russische winter van 1941/1942 de hoofdoorzaak van het Duitse échec In zijn grenzeloze zelf overschatting had Hitier gemeend Rus land vóór de winter te kunnen neer slaan Nu dit niet lukte, wreekte zich de fout dat er niet was gezorgd voor een goede wlnterultrusting van de troepen De Russen wisten de Duitse vloedgolf te stuiten en te voorkomen dat strategisch belangrijke steden als Stallngrad. Moskou en Leningrad ln handen van de vijand vielen Hltler's Russische avontuur Is het begin van het einde van het Derde Rijk geworden. Nog Jarenlang ls er in Rusland gevochten In november 1942 begon het grote tegenoffensief bij Stalingrad en ln de zomer van 1943 kwam de Russische stoomwals zo ln beweging, dat de Duitsers haar niet meer konden stuiten Zonder verpozing beukte de rode moker de opvolgende weertandslijnen. waarin de Duitsers zich trachten te handhaven. Hitler's aspiraties eindigden in een échec Vraag proefrit bij: Automobielbedrijf ALEX v. KEULEN n.v. Amsterdamseweg 29 A'foort - Tel. 14243 Iedere zaterdag SIMCA-SHOW I STIER (21 april tot 20 mei) U hebt de neiging om een risico te nemen, maar u moogt deze week niet gaan experimenteren Overleg met deskundigen, alvorens u belangrijke stappen doet. dan voorkomt u een ca tastrofe. Uw vrienden vergen meer van uw aandacht. Een verzekeringskwestie vraagt om een beslissing. TWEELINGEN (21 mei tot 20 juni) Als het leven u komende week minder aangenaam toelacht, moet u er nodig even tussen uit. Beheers uw emoties en spreek u eens uit met een vertrouwde In uw omgeving. Dan zal het blijken dat de wolken wegtrekken en de zon weer gaat schijnen Dan kan u toch nog een geluk(Je) ten deel vallen. KREEFT (21 juni tot 21 juli) U hebt de neiging het kalmer aan te willen gaan doen. maar u moogt nog niet tevreden zijnUw werk is 'nog lang niet ten einde. U kunt voor een belangrijke beslissing komen te staan. Toon meer Interesse in uw naasten. LEEUW (22 juli tot 21 augustus) U weet het dezer dagen ongezouten te zeggen, maar u zult toch eens op Nieuwe aanwinsten Jeugdboeken Baljé, Ratje Verheul groeit. Bee- cher-Stowe. De hut van Oom Tom. Brons, Het komplot in de houthaven. Brustat-Naval, Otje en de Mage- lone Crossley-Holland, Koning Ha- velok. Damen, Ik ga niet mee. Durand, Barend de Beer bij de kap per. Gast. Ook jij wordt eenmaal zeventien Hagers. Het lyceum stemt op Jasperlne Hllsum, De reddende engeltjes. Justus, Toblas zoekt ple zier. Koch, Le lange logé die lang bleef Kramer. Roeland Westwout. Kuilman. Holgers vlucht. Llnd- gen. Meer over Boldurburen. Llnd- gren. Samen op t eiland Zeekraal. Miler, De rijkste mus van de wereld. Roggeveen. Daantje doet bood schappen - Daantje pas op het huls. Daantje wat doe je daar - Okkle en de vogels - Okkie en Klaasje - Okkle gata verhuizen - Okkie kan to veren. - Okkie Pepernoot. Van Rooy. De juwelen van het Barca-spook Van 't Sant. Met losse teugels Smith, Het grote kleine boek. Smul ders, Muziek voor Pietje Prik. Tho mas. Broertjes zijn onbetaalbaar. Wilson, de nieuwe ponnle. Van der Zee, Pas goed op jezelf. Titla. Boeken over allerlei onderwerpen. Van Battum. Kinderverhalen. Eltlng, Het antwoordenboek - Het tweede antwoordenboek. Fichter. Vliegende dieren Kastner, Het varken bij de kapper Kalmijn-Spierenburg. Een korf vol sprookjes. Martin. Vlinders. Menzel. In het land van de pareldui kers Molenaar, Voetbal. Molen- veld. Speel en werk met metaal. Van alles uit een sinaasappelklst. Montarnal, Natuurglds voor de pad destoelen. Norman. Over fuiven en fuifjes gesproken Mowat. Wolven huilen ln de nacht. Pevereeli, Een vertrouwelijk gesprek nu je groot ge worden bent. Postma. Gudswerk. Poschert, Kleine cadeautjes maken. Raray. Natuurglds voor de bloemen van West-Europa. Reml, Wij rijden paard. Rodes en Zlm. Fossielen. uw woorden moeten letten. Er komt Iemand ln uw gezichtskring die het ontmoeten waard is. Zorg er voor een goede Indruk te maken. U zult zich verder bijzonder verdienstelijk maken. MAAGD (22 augustus tot 22 septem ber) U besteedt (te)veel aandacht aan de tails, let daarom meer op de hoofd zaken. Met een nieuw idee zult u on getwijfeld succes hebben, mits u de Juiste personen hiervoor weet te in teresseren Het kan een gelukkige week worden WEEGSCHAAL (23 september tot 22 oktober) U zult snel aan het werk moeten als u uw doel nog wilt bereiken Is de voorgenomen grote uitgave wel ver antwoord? Zie eens om naar een voor deliger mogelijkheid. Probeer de moei lijkheden in de familie bij te leggen Alles komt goed mits u open kaart speelt SCHORPIOEN (23 oktober tot 22 no vember) Probeer uw lust tot avontuur deze week ln te tomen. Bemoei u niet met andermans zaken, doch richt u op uw eigen toekomst, dan kunt u grote voor uitgang boeken. Kies uw vrienden met zorg. Een verlies dreigt. BOOGSCHUTTER (23 november tot 20 december) U bent ongewild het middelpunt. U kunt zich zeer verdienstelijk maken voor anderen en daar op uw beurt ple zier van ondervinden. Negeer de las ter U staat voor hoge kosten, maar kunt die door verstandig beleid beper ken. STEENBOK (21 december tot 19 ja nuari) Als u niet teveel alleen wilt doen. doch gemeenschappelijk overlegt, zult u tezamen met uw naasten een belang rijk succes kunnen behalen. Vertrouw op uw vrienden Er ls een belangrijke tijding op komst. WATERMAN (20 januari tot 18 fe bruari U hebt de juiste weg ingeslagen, maar u moet goed koers houden en de ge vaarlijke klippen omzeilen. U legt bin nenkort de grondslagen voor een mooie toekomst De financiële tegen slag komt u spoedig te boven. Handel nu niet te snel. VISSEN (19 februari tot 20 maart) Uw bedachtzaamheid kan u behoeden voor onaangename verwikkelingen. Een sluimerend verschil van mening be zorgt u enige onrustige dagen. Pak de zaken diplomatiek aan. Uw standpunt wordt geërbiedigd. RAM (21 maart tot 20 april) U hebt veel aandacht besteed aan uw liefhebberijen en daardoor anderen verwaarloosd. Er liggen meer mogelijk heden in uw gewone werk. U kunt promotie maken. Luister naar uw huis genoten. S.E.C.-U.V.V. 3 10 -1 SEC-honkbal Is na de resultaten van zaterdag j 1. wederom een stap dichter gekomen bij de titel. Zelf wonnen de Soestenaren moeiteloos, in een gedeel telijk verregende wedstrijd, met 10-1 van het 3e team van U V V. terwijl de runner-up. Donar 2, met 3-0 ten onder ging bij F A K Het verschil tussen koploper SEC en haar naaste concurrente bedraagt nu - met nog slechts 5 wedstrijden voor de boeg - zes punten en niemand twijfelt er dan ook nog aan dat de kamploensbloemen dit Jaar ln Soest bezorgd zullen worden De wedstrijd tussen SEC en U.V.V was een bijzonder natte aangelegen heid De reger drukte tenslotte zo na drukkelijk z'n stempel op de wedstrijd, dat de scheidsrechter zich genood zaakt zag deze ontmoeting vroegtijdig te staken doch aangezien de reglemen tair vereiste 5 lnnings inmiddels wa ren verspeeld is de 10-1 score, die op dat moment was bereikt, tevens het eindresultaat. Het SEC-team was dit keer niet vol ledig Pitcher Allen Harrls (op me- dlch advies) en catcher Billie Tlnlln (vertrek naar USA.) ontbraken op het appèl, doch belde spelers werden op uitstekende wijze vervangen Blok toonde zich een zeer betrouwbare ach tervanger terwijl Gurganious dit keer de leiding van de verdediging op zich nam Hij deed dit uitstekend: In de gespeelde r inrüngs wierp hij 11x3 slag en slechts 4 maai had hij de steun van zijn velders nodig De Slagploeg van de Soesters - dit seizoen één harer sterkste wapenen - stelde evenwel iets teleur Slechts 5 honkslagen kwamen van de knuppels der thuisclub en ook hier nam Gur ganious met 2 honkslagen het leeu wenaandeel voor zijn rekening Prior, Kelner en Blik kwamen elk tot één base-hit Over de wedstrijd zelf willen wij kort zijn. Reeds ln de le inning nam SE.C. vla v. d. Gaast en Gurganious de leiding en vanaf dat moment had den de Soesternaren ln feite meer problemen met de weersomstandighe den dan met haar tegenstander De 2e inning verliep puntloos terwijl in de 3e Inning Blok en wederom Gur ganious (3 honkslag!) de voorsprong opvoerden tot 4-0. In de daarop volgende inning slaag den de Utrechters er - op ietwat ge lukkige wijze - in de eer te redden, doch in de gelijkmakende slagbeurt werden zij naar een troosteloze 10-1 achterstand gespeeld De punten wer den gescbord door achtereenvolgens Prior, Hofman. Blok. v d. Gaast, Bazur en tenslotte nogmaals Gurga nious. Nadat U V.V ook in de 5e slagbeurt het hoofd diep had moeten buigen voor S.E C -pitcher Gurganious be- sloo de scheidsrechter - tot een ie ders genoegen I - er een einde aan te maken door de verkregen 10-1 score tot eindstand te verklaren. Het score verloop luidde: S.EC 2 0 2 6 0 10 U.V.V. 0 0 0 1 0 1 Werpresultaten: Gurganious (S.E.C.) 11-3-0. Teuben (U.VV) 4-8-5. Honkslag: Blok 1(0.500), Gurganious 2 (1.000), Prior 1 (0 500) Kelner 1 (0,500) De overige uitslagen luiden: F.A.K.- Donar 2 3-0 Quick 2-Scimitars afg. HCA.W 3-H.MS 9-5. De stand luidt nu S.E.C. Donar 2 F.A.K. Scimitars 9-18 9-12 9-11 8-8 U.V.V. 3 H.CA W. 3 H.M.S. Quick 2 9-8 8-3 8-2 QUICK 3-S.E.C. 2 6-6 S.E.C. 2 en Quick 3 speelden een wed strijd die alleszins 't aankijken waard was. Het feit dat deze strijd 9 lnnings omvatte (een unicum ln de laagste klasse), toont reeds aan dat er snel werd gespeeld doch vooral ook secuur werd verdedigd Het verkregen 6-6 eindresultaat tegen dit hoger geklas seerde Quick-team is ongetwijfeld bij zonder eervol doch hieraan dient on middellijk te worden toegevoegd dat de volle winst beslist binnen het be reik der S.E.C -reserves lag. Bij het Ingaan van de 8e inning had den Pim de Roos en zijn mannen nog een 6-3 voorsprog, doch helaas waren zij niet in staat om het slot-offensief der Amersfoorters geheel te weerstaan. Een unieke kans op winst in de laat ste Inning (3 ronken bezet) ging even eens door falen van de „staart" der slagploeg verloren. Het scoreverloop was: S.E.C. 2 312000100 6 Quick 3 010100121 6 Werpresult.: Houtzager (S.E.C.) 7-4-2. Van Mlerop was wederom de meest succesvolle slagman (0.667) terwijl De Roos en Lilschen beide een slag moyenne van 0.500 scoorden. Bosboom plaatste een fraaie 3-honkslag. PROGRAMMA ZATERDAG AS 2 uur: H.M.S 2-S.E.C. 1. 2 uur: S.E.C 2-Donar 3. 415 uur: SE.C brl.-H.M.S. S.EC 1 heeft het ln de belangrijke wedstrijd tegen U.V.V 1 het niet kun nen bolwerken. Een door vakantie-ab sentie getijsterd team ging in Utrecht roemloos met 20-2 ten onder, hetgeen tot gevolg had dat thans 3 ploegen met een gelijk aantal punten aan de kop van de ranglijst gaan. De Soester-melsjes zien hun positie thans bedreigd door de belde teams van U V.Vdoch het feit dat zij deze belde teams nog thuis zullen ont vangen geeft wellicht enig vertrou wen ln de toekomst. S E C 2 verloor van U.V.V. 2, doch won haar wedstrijd tegen F A K 1 en dit team neemt thans een alleszins eer volle 4e plaats ln. H.M.S. 1 versloeg F.A.K 2 met 10-2 en OS.O toonde zich met 12-7 de meerderke van F.A K 1 De stand luidt thans: S.EC 1 UW. 1 UW. 2 SEC. 2 6-10 6-10 6-10 6-6 F A.K. H.M.S. OS O F.A K 2 6-4 6-4 6-4 6-0 Vrijdag, 24 juni, wordt gespeeld de wedstrijd S.EC 1-O.S.O. 1. GEBOREN: Annemarle, dochter van G J A. van Duinkerken en E Edema, Heuvelweg 2b Suzanneke Elisabeth Maria, dochter van J Vuursteen en T M T van Haaren. Chr Huygens- laan 3. Soesterberg Vanja Harrtët, dochter van J T Eernst en D Werk hoven, Prof Lorentzlaan 171, Soester berg Petrus Comells, zoon van J N P Benschop er. M C van den Hoe ven. Korte Hartweg 14 Sharon, dochter van E. rt. v. Beek en I. Hens, Prof Lorentzlaan 145, Soesterberg. Filippus Antonlo José. zoon van A Valero Vivancos en M W van Vugt, Rubenslaan 80 Jolanda Carollna. dochter van W H v Boeijen. Schrlks- laan 36 en F van Rouwendaal, Hart weg 40. Elizabeth dochter van W Geuze en E Meendermk. Plesman- straat 27. Soesterberg. Ronnle Meln- dert Hendrikus. zoon van J H Rebel en J P. van der Wardt, Nachtegaal- weg 6 Astrld, dochter van A H Vos en F. R Gerrlnga. Lange Brink- weg 8. Marcel, zoon van H. G C Gouwentak en J A Westerveld, Raam- weg 5 Buurmalsen. ONDERTROUWD: Andreas Agterberg, Leldsekade 90 bis. Utrecht en Wilhel- mlna Petronella Maria van Nieuwburg. Den Blieklaan 67 Leendert Bertus van 't Hof. Geulstraat 13, Amersfoort en Tineke Hendrlka Kraaijenbrink, Regentesselaan 1 Erwln Arthur Hinderdael. Kerkstraat 76. en Louise den Broeder, Prins Hendriklaan lb. Herbert Slegfried Hinderdael. Kerk straat 76 er Willemina Klazina Altlng. Vosseveldlaan 25 Johannes Adria- nus de Wlldt. Hoogravenseweg 97. Utrecht en Charlot Antoinette de la Rambelje. Plesmanstraat 22 Soester berg GEHUWD: Elbertus Hendrlcus Raven, Wakkerendijk 11a. Eemnes en Maria Geertruida van der Kleij. Konlngln- nelaan 31 Petrus Wilhelmus Kan- ters. Kerkdwarsstraat 15 en Elisabeth Alberdina van Asch. Betje Wolflaan 34 Alfons Johannes van Kronen burg. Hoofdstraat 15, Kantens en Adelaïde Verbrugh. Acaclalaan 11. Vlctor Eduard van Niel, Oüjkeweg 3 en Jeannette Hendrlka van den Berg. Schaepmanstraat 25. OVERLEDEN: Margaret Ellen Tomlin, 84 jaar. weduwe van J. S Lotsy, Ru benslaan 72 Willem van Amelde. 79 jaar. gehuwd met T. van der Mik. Van Angerenstraat 20. Soester berg Dirk Klapwijk, 73 Jaar. onge huwd. Vosseveldlaan 41 Theodora Franclsca Gleijm, 68 jaar, weduwe van W Kersemakers. Albert Cuyplaan 45. Jacoba van der Llenden. 78 jaar. weduwe van G. Schoonheijm. Van Maarenstraat 6. Soesterberg. Catrl- ne Marle Bus, 53 Jaar, ongehuwd, Plasweg 2. Claslna van Smlrren, 78 jaar, weduwe van W. Verburg. Van Weedestraat 9d Dir H W Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis. Crematie, Transport (Rouwkamer) 6e RIT ZOMERAVONDCOMPETITIE Deelname 46 amateurs en nieuwelin gen, 12 aspiranten en 2 dames. Uitslag amateurs: 1. H. Lichter (Ad 1 uur 15.3. 2. J. v. d. Broek (T.). 3 J v. d. Berg (Tl 4. R, de Zoete (Ad 5. C. Faber (Ad.). 6. G. de Weerd (T.) 7. P. Zoeterman (Ad i 8 C. Albert (Ad.). 9. E. Wlngelaar (Ad.). 10. B Veerman (Ad.l. 11. P. Bakker (Ad). 12. E de Lange (T.). 13. W. Kruis (Ad.) Adspiranten: 1. den Ouden (Ad.). 2. W. Knollenburg (Ad.). 3. C. v. Zijt- veld (T.). 4. H. Blaske (Ad.) 5. W. v. d. Heuvel (T.). 6. J. v. d Berg (T.l. 7. L. v. d. Kamp (Ad.). Dames: 1. Ineke van Ijken. 2. Thea Hardeman, beiden Adelaar. Voor het toelatingsexamen aan het Baarns Lyceum slaagden Mandy Uhl, Brigitte Óey, Carla de Groot en Hans Moerbeek en Ronald de Winter. Tot de r.h.b.s. te Amersfoort werd toe gelaten Dorres Mansvelt Beek. Allen zijn leerlingen van de openbare lagere Beetzlaanschool AJJe 't mlng vraogt mok zelge dak d'r heul haard over denk om mlng op te geve as lid van de op te rlchte Zee- verkennersgroep. Ik hep wel nooit veul mlt waoter op ehad, maor je hoort teu- i geswoordug zoveul mlnse zeike: lk zit lllluk ln 't schip, dattut hoog tied wordt da lk dat ok us kan zelge. En ble de Zeeverkenners kan dat, waant zullle hebbe netuurluk bote nodug om de zee te kenne "erkenne. Astle bote d'r nie komme. ls de boot an mot je maor denke Dan voele de leeje zich behoorluk ln de boot enome, reken maor! Noeng hoop ik maor, datter een zee ges kiek uut. ajje mit Knelis ln zee ga van mlnse lid wordt van die nieuwe groep Jonge mlnse netuurluk. an ouwe hebbe zullle niks Mlt uutzon- derlng van mlng netuurluk, maor lk wordt we! anenome om zee te kleze. As de bote dan in volle zee blnne, magge zullie mlng wel overboord zette, waant dan zal ut haost wel tled weeze om de klppe en de knlene te voere. Noeng kajje netuurluk wel zelge: Jon- dan hejje grote kaans dat ut mis gaot, maor daor hoeve zullle echt nie baang veur teweeze. Ik kan zwemme as de beste D'r blnne uuteraord mlnse. die zeige: die zeeverkenners beginne pas in ok tober dus wullle hebbe nog een zee van tled om ons as lid op te geve. Maor dat is netuurluk nie zo, waant de minse, die zich d'r veur inspaane, motte vreug genog weete hoeveul mln se d'r mee wille doen As alles op de laotste week an mot komme, kan laang alles netuurluk nie meer eregeld wor de En die Zeeverkenners motte d'r komme. vind ik, ut zou meraokels jam mer weeze astle planne schipbreuk leeje. Wullle blnne aaltied een zeevaorend vollukie eweest en al komp de ont dekking van de Eem dan nie in de geschiedenisboekjes veur en al waore d'r ok gin Soesders op de boot van Columbus, wullle motte die traodleste veurtzette In heul veul plaotse binne al zeeverkenners en soms lster heul gin waoter in de buurt: kajje nagaon hoe de luu in die plaotse de traodiesie levendig houwe Trouwes. hier in de buurt is ok nie veul zee. En om noeng op een klup- middag effe naor de Noordzee te roeje mlt de rieme die je hebt, is ok nie alles Maor die Soesder zeeverkenners zalle ok wel wat aanders doen dan de zee verkenne Je mot een bietje kenne Improvisere, je mot ut een bietje wee- te te schlppere zo ezeld. Ik hep mlng deur Gart laote vertelle. dattle zeeverkenners zich hoofdzaoke- luk bezug houwe mit waoter naor de zee draoge, maor ik denk dat dat een grapje van Gart is. Zullle wille bie de Eem een plaotsle zien te kreige. bie de Grote Mellum. Daor wille zullie een troephuus bouwe en de bote neerzette. D'r ligter trou wes al één. een meraokels mooie pont. die al jaore nie meer ebruukt wordt. Meschien zouwe zullie die kenne ge- briiuke. Nog effe over da troephuus: Ik hoop nie dattle verkenners d'r zo huushou- we. tattut een troep ln huus wordt, 't Motter netjes weeze En netuurluk motter wat in huus wee ze; dan kom ik ok! BURG. GROTHESTR.^5 TEL: 3917 SOESTDJK De sluitingsavond van het verenigings jaar werd begonnen met een Eucha ristieviering in de kapel van Mariën- burg. met medewerking van het eigen dameskoortje. Na afloop ging het ge zelschap naar het Oranjehotel waar koffie met gebak werd aangeboden. De Eerw heer pastoor sprak woor den van dank en bemoediging. Dank voor de activiteit bij de vele werk zaamheden in de parochie, waarvoor nooit een vergeefs beroep wordt ge daan op het K.V.G. Dank ook aan het dameskoor, dat zich zoveel tijd en moeite getroost en vaak 2 of 3 maal per week naar de kerk geroepen wordt voor het zingen van trouw- of rouwmissen. Een woord van bemoediging was hier ook wel op zijn plaats, omdat er de laatste tijd wel eens stemmen opgin gen om de afdeling op te heffen we gens gebrek aan belangstelling van vele leden. Uit de woorden van de pastoor bleek echter dat het voortbestaan van het KV G in de parochie Soestdijk van grote waarde is Om deze woorden kracht bij te zetten sprak, na het vertrek van de pastoor, mevr. Verheijen uit Zeist over de ver anderende vorm en de moderne taak opvatting van het K.V.G. Hierna werd het gezelschap in vier groepen ver deeld om te discussiëren over dit on derwerp. De slotconclusie was dat alle leden bij ingang van het nieuwe ver enigingsjaar op de hoogte gebracht zullen worden van de plannen en dat het bestuur vol energie aan het werk gaat om een goed programma samen te stellen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5