Soest toen - Soest nu Vrijwillige Brandweer Soest 5154 o Na cle dolle dinsdag" Half-om-halt beleid V.V.V.-nieuws Het oog gericht op accijns-verhoging Vrijdag 21 juni 1966 45e jaargang no. 48 l il gave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 niet aHesn bereikbaar onder doch ook onder nummer Oud-internationals spelen in Soest tegen D.W.S.-jeugd Officiële openin« Technische School door prinses Margriet Jeugdspelers S.E.C. Uitgaansdag firma „Olland N.V." SOESTERfflOURANT Abonn. p. kwart f 2.75 - per post 13.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Dat het ln Amsterdam tot een chao tische rel is gekomen, kan nauwe lijks een verrassing worden genoemd, behalve blijkbaar voor de verantwoor delijke autoriteiten. De last die de opgeschoten jeugd speci aal in Amsterdam regelmatig veroor zaakt. dateert niet van vandaag of gisteren, niet alleen van dit jaar. Dat uitte zich ook vorig jaar en ook reeds het jaar daarvoor. De ..happe nings'' en de baldadigheid namen in aantal toe en de vormen er van wer den steeds wat spectaculairder. Naarmate deze zomer naderde kon men er van op aan. dat ze in aantal en in last er van zouden toenemen. Dat was de laatste maanden al duidelijk merk baar. Dat werd ook gestimuleerd door een psychologisch soms verkeerd op treden van de politie en anderzijds door een te weifelend beleid. Boven dien is het bekend dat de Amsterdam se opgeschoten jeugd altijd een moei lijke categorie der bevolking vormt, onderhevig als zij is aan allerlei ex travagante invloeden die daar rond waren. Er zijn in de afgelopen maanden waarschuwende feiten genoeg geweest. Desalniettemin blijken de excessen van 13 en 14 juni juist de Amsterdamse en ook de regeringsautoriteiten te heb ben verrast. Burgemeester Van Hall heeft in mei versterking met rijkspolitie gevraagd, maar kreeg ln plaats van de gevraagde 100 150 mn er CO toegewezen, waar na er zich tussen gemeentehuis en de partement nog eens een verkeerd be grijpen voordeed, waardoor het bij die 60 man bleef, ondanks dat men wist dat dit geen voldoende versterking be tekende voor alle taken die te wachten waren. Men wist toen o.a. reeds, dat de niet in de drie erkende vakbonden geor ganiseerde bouwvakkers moeilijkheden zouden veroorzaken wanneer die vak bonden hun twee procent in rekening zouden brengen voor het uitbetalen van de vacantiegelden. De Amsterdam se bouwvakwereld kennende kon men voorvoelen, dat dan ongeregeldheden, door stakingen e.d., zouden plaatsvin den. De Amsterdamse politie heeft desal niettemin niet weten te vexhlD^ern. dat ln het -ultbetalingskantoor van het N.V.V. de inventaris kort en klein werd geslagen, ze was helemaal niet aan wezig toen het gebouw van het in linkse kringen zo verfoeide dagblad ,,De Telegraaf" werd aangevallen en vernield. Vooral dit laatste is zó onbe grijpelijk in onze overigens welbe- schermde samenleving, dat men onmo gelijk kan ontkomen aan de indruk, dat politiek inzicht hierbij een rol heeft gespeeld. Dat is welhaast onvoorstel baar in deze democratische maatschap pij. waar zelfs instellingen van n.s.b.'ers en van communisten immer de bescher ming van de politie bij wanordelijk heden hebben genoten, maar dat zo'n gedachte bij velen optreedt, daar over kan men zich toch niet ver wonderen als blijkt dat er in dit ge val na alle alarmkreten helemaal geen politie ter bescherming van mensen en eigendommen komt opdagen in een stad waarin de situatie reeds op kook hitte was gekomen. Er is in Amsterdam een halfslachtig beleid gevoerd. Men wil. ook weer van bepaalde zijden, vooral de hoofdcom missaris de schuld geven. Daar heer ste echter de controverse tussen bur gemeester en hoofdcommissaris, over de aard waarvan gezwegen wordt, zo dat niet te zeggen valt of men eerst of laatstgenoemde gelijk zou willen geven. In elk geval is de burgemeester ten aanzien van het politiebeleid de eerst verantwoordelijke autoriteit en als er hoofden om dit alles moeten rollen, dan zou het zeker een politiek sparen lijken als alleen de onderge schikte voor het falen moest boeten. De verdediging van het departemen taal beleid is. vooral van de zijde van minister Smallenbroek. ook bijzonder zwak geweest. Men heeft van die zijde Amsterdam met zijn zorgen laten zit ten. in de steek gelaten. Als het kalf verdronken is, wil men de put nog gaan dempen door marechaussees er heen te sturen en troepen in consignatie te houden, door een driemanschap in te stellen, waarmee het probleem zelf echter niet wordt opgelostt. Intussen doet men niets aan de directe aanlei ding tot de rellen de 2 procent van de vakbonden. De naam Bert Garthoff is de naam van een goed vriend. U kent hem en hij komt geregeld bij u in de huis kamer ..weer of geen weer". "Wat willen wij over hem vertellen Dat hij een alleraardigst boek heeft geschreven over onze "Utrechtse Heu velrug. Met dit boek zijn we weer een document rijker geworden over de schoonheid van ons land en voorna melijk onze naaste omgeving. De uitgave kwam tot stand door sa menwerking van de ver. Utr. Heuvel rug, de Prov. Utr Bond voor Vreem delingenverkeer. Staatsbosbeheer en de AN.W.B. Prachtige foto's van de fotograaf Wim K. Steffen verhogen de aantrekkelijk heid. Echt waar een heerlijk boek Het natuurschoon vindt u dus dicht bij huis en het boekje ook, want u kunt het in ons V.V.V.-kantoor zien liggen en ook kopen. Wij willen niet nalaten een klein stuk je, van het eind van het boek te ci teren. Er staat boven „We zijn rond". „Al deze Heuvelrug-belevenissen op papier gaan we nu beëindigen, zoals we begonnen zijn met nog eens er op te wijzen dat de Utrechtse Heuvel rug een gebied is. waar werkelijk al les „te koop" is. Dat ,,te koop" zet ik expres tussen aanhalingstekens, want heel veel genietingen zijn er gratis be reikbaar. Niet alleen de vrije uitzich ten ,de dennelucht en de bloemen geur. Ook de toegang tot een groot aantal natuurgebieden, landgoederen en buitenplaatsen kost niets Alleen de moeite om zich op de hoogte te stellen van het feit, dat ze erzijn En soms de moeite om even naar de ingang of de opzichterwoning te zoeken. Maar dat zijn voorpleziertjes, die bij het genoegen inbegrepen zijn." Dit zegt Bert Garthoff en wij zeggen het zal ons een genoegen doen U zijn mooie boek te tonen en, zo u wilt, te verkopen. Prijs ƒ3,95. Dinsdag hield de Vrijwillige Brand weer Soest een algemene ledenverga dering, die eigenlijk een voortzetting was van de vorige vergadering, die om diverse redenen was afgebroken. De voorzitter, de heer W Groart, heette de aanwezigen welkom en hoop te dat deze vergadering de oplossing zou brengen van de gerezen moeilijk heden. Deze moeilijkheden waren voortgeko men uit beweringen van een lid van de commissie voor kascontrole, als zou den de boeken in 1965 niet goed bij gehouden zijn. ken in 1965 niet goed bijgehouden zijn De penningmeester, de heer Haver, overleed in de tweede helft van 1965 en het penningmeesterschap werd toen overgenomen door de heer J. van Das- selaar, die de laatste 3 maanden voor zijn rekening nam De kascontrolecommissie kon zich met het beleid van de heer Dasselaar wel vereniging, doch had vele bewijzen verenigen, doch had vele bemerkingen, voornamelijk op de wijze door boekin gen van wijlen de heer Haver Hierover verscheen in een dagblad 'n nogal opzienbarend verhaal, waarvoor de gegevens waren verstrekt door een der leden van de kascommissie. Volgens het bestuur ging deze per soon hiermede volkomen buiten zijn boekje. Dit was voor het bestuur aanleiding bedoeld persoon uit de vereniging te verwijderen. Het bestuur benoemde een nieuwe commissie die een hercontrole in de boeken over het jaar 1965 moest ver richten en dinsdagavond deed een der leden van deze commissie de me dedeling, dat boeken en bescheiden over bedoeld jaar in de beste orde be vonden waren, waarom hij voorstelde de pennlngme°sters volledig decharge te verlenen Hij deed daarop nog de mededeling, dat het hem zeer be vreemde. dat de boeken door de eer ste commissie voor het gehele jaar waren getekend en men toch met vele aanmerkingen betreffende het beheer was gekomen. Deze aanmerkingen konden wij in een keurig wslag van de secretaris, de heer G de Rooij, gedurende ruim 30 minuten beluisteren uit de notulen van de vorige afgebroken vergadering Het uit de vereniging verwijderde commissielid had een schrijven aan het bestuur gericht, waarin hij mede deelde. dat het bestuur hem onregle mentair uit de vereniging had verwij derd en dat hij hiertegen ln beroep zou gaan. De voorzitter richtte hierna een ver zoek tot de aanwezige verslaggever van het bewuste dagblad om de destijds geplaatste onjuiste mededelingen in de komende dagen ln hetzelfde blad te herroepen, nu gebleken is, dat de toen gegeven inlichtingen op onjuist heid en onwaarheid berusten Aan de leden en de pers werd daarna een financieel verslag over het boek jaar 1965 uitgereikt, dat met een na delig saldo van 1151.56 sloot doordat tuj een ontvangst van ƒ7 2644 11 een bedrag van 8.415.67 uitgegeven was H«t nadelige saldo kan teruggebracht worden tot 97.56, daar door diverse omstandigheden in 1965 niet alle do naties geind konden worden en hier van later nog 1054.was binnen ge komen. Nadat nog enige punten van meer in terne aard waren besproken sloot de voorzitter de vergadering. De voetbalvereniging Koninklijk Paleis Soestdijk heeft er een traditie van ge maakt om leder jaar ter gelegenheid van de vei jaardag van Zijne Konink lijke Hoogheid prins Bernhard een voetbalwedstrijd te organiseren De ene partij staat al vast. Dat zijn de oud-Oranjemannen De andere par tij wisselt nogal eens en dat is begrij pelijk aantrekkelijker Dit jaar is men afgestapt van de combinatie van spe lers uit clubs in Soest. Baarn en Spa kenburg De oud-internationals treden dit jaar aan tegen de DWS-jeugd. Dat zal voor de ouclgcd'cnden zonder twijfel een moeilijke opgave worden Weliswaar hebben de meeste spelers inderdaad alleen maar veel haren, maar niet in het minst hun „streken" verloren en het afscheid van de sport van de meesten) heeft natuurlijk niet aagelaten sporen te maken. Sporen in de vorm van een buikje, een „tikkel- je" minder lucht en ook minder snel heid. Maar voetballen doen ze deson danks Steenhoffstraat gezien in de richting van het gemeentehuis in 1921. .Sf v.y, Steenhoffstraat gezien in de richting van het gemeentehuis in 1966. De oud-internationals krijgen het dit jaar op het K P S.-terrein wel heel moeilijk, want de tegenstander is nie mand minder dan het Jeugdelftal van de Amsterdamse ere-divisieclub D.W.S. Dit elftal is in het afgelopen seizoen afdelingskampioen geworden Dit wapenfeit heeft de oud-internatio nals echter niet afgeschrikt. Ze komen in de volgende opstelling in het veld doel Piet Kraak; achter Rinus Schaap en Kees Kuys; midden Toon Brusse- lers. Roel Wiersma en Loek Biesbroeck; voor Tonny van Ede. Cees Rijvers. Abe Lenstra. Faas Wilkes en Mick Clavan. Vooral de combinatie Rijvers-Lenstra- Wilkes zal het de Amsterdamse jeugd spelers lastig weten te maken. De wedstrijd wordt zoals gebruikelijk gespeeld op het K.PS.-terrein aan de Biltseweg en begint om 19 uur De leiding van dit vrlendschapoelijk duel is in handen van de heer Biege- laar uit Utrecht, die deze wedstrijden van K P.S. ieder jaar leidt Voor de winnaar is de door prins Bernhard uitgeloofde beker beschik baar De prins zal deze wisselprijs persoonlijk uitreiken. Zoals wij reeds eerder berichtten zal Maandag a.s„ om 10 uur vm H.K.H. Prinses Maigriet de officiële opening verrichten van de Technische school „Eemland" aan de Soester Engweg, alhier. Ofschoon deze school reeds in Septem ber j.1 door ruimtegebrek in gebruik werd genomen en nadien verder ge completeerd is. zal de officiële Inge bruikstelling maandagmorgen plaats vinden De school blijkt in een grote behoefte te voorzien In het bijna afgelopen leerjaar bezochten 175 leerlingen de school en dit aantal zal het komende leerjaar 220 zijn Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat daaronder één meisje is en het zou niet te verwonderen zijn, aldus de directeur, de heer J Koudijs. dat het aantal meisjesleerlingen zich gaat uit breiden daar thans op de diverse tech nische scholen in Nederland 335 meis jes leerlingen aanwezig zijn. Deze school heeft met inbegrip van de inrichting, ongeveer twee en drie kwart miljoen gekost en wordt door door leerlingen uit Baarn (2/5) en Soest (3/5) bezocht Ongetwijfeld z$J èr maandagmorgen veel belangsteflinfrzijn bij aankomst en vertrek van Prinses Margriet, maar het is begrijpelijk, dat uitsluitend ge nodigden die morgen toegang tot de school hebben Alle andere belangstellenden krijgen echter gelegenheid de school te be zittingen. Ouders van leerlingen van oudleerlingen op maandag a.s van 7-9 uur en alle andere personen dins dagavond van 7-9 uur. Dat de moderne inrichting van deze school ook de aandacht getrokken heeft van de overheid, bewijst wel het feit. dat met ingang van dit jaar belangrijke landelijke examens in de school ..Eemland" zullen worden ge houden en waarschijnlijk ook in vol gende jaren deze school hiervoor aan gewezen zal worden Wij Nederlanders zijn een gevoelig volkje zodra een „aanslag" op onze portemonnaie wordt gedaan. Niet als het betreft een aktic voor een liefda dig doel, een collecte of loterij Maar wel zodra de overheid zich met ons inkomen gaat bemoeien. En dan niet zozeer met het inkomen zelf als wel met het deel ervan, dat direkt of in- direkt naar de schatkist vloeit. Er zijn bij de laatste loonsverhogingen veel boze woorden geuit aan de ver antwoordelijke heren, die het presteer den om ons een loonsverhoging te ge ven die evenwel een averechts effect had, doordat we daardoor in een an dere belastinggroep terechtkwamen en opeens zoveel belasting moesten beta len, dat er uiteindelijk minder in het loonzakje overbleef dan er vóór de loons„verhoging" inzat Die kritiek van toen blijkt mij niet on redelijk. Als men een loonverhoging belooft, moet dit ook inderdaad een verhoging blijken te zijn. Uiteraard begrijpt iedereen, dat hij meer belas ting moet betalen zodra hij in een hogere belastinggroep valt. maar dan toch niet zoveel, dat er van die verho gingen niets meer te merken valt. Er zijn nog wel meer protesten ge weest. Minister Vondeling heeft het heel moeilijk gehad in de periode, dat hij minister van financiën is Door zijn toedoen zijn al veel prijzen ge stegen en wij Nederlanders vonden dat helemaal niet leuk. Er kwam een on behagen in ons dat od diverse bijeen komsten tot uiting kwam. De mensen werden prikkelbaar. Wel licht vindt men het onlogisch om het verband zover te zoeken, maar die ontevredenheid over de gang van za ken met betrekking tot onze verdien sten speelde toch echt wel een rol in relletjes, die eigenlijk alleen maar werden gezien als uiting van onbeha gen over ..het huwelijk" en het poli- tie-optreden. En toch speelt od de ach tergrond de gedachte, dat ook de „be- lasting"kwestie een woordje meesprak. En nu blijkt, dat minister Vondeling, op zoek naar middelen om het tekort op de komende begroting te dekken, weer enkele accijns-verhogingen over weegt Benzine zou daardoor drie cent per liteT stijgen, een pakje sigaretten zou een kwartje duurder worden. Als die plsfTfoerr'-rrtberdaad uitgevoerd zul len worden, zal er opnieuw een stroom van protesten loskomen en het is de vraag of het bij die simpele protesten blijft. Immers, wij voelen ons weer een beet je minder baas over onze eigen cen ten. Er worden voor de zoveelste keer enkele artikelen duurder, dus er blijft voor ons weer minder over. Wie nog blijft geloven in de woorden van minister Vondeling, dat de belas tingverlaging wel zou kunnen worden doorgezet, zal waarschijnlijk alleen maar tegenstanders hebben. De over wogen prijsverhogingen geven onge twijfeld voedsel aan nieuwe onlustge voelens. Met alle gevolgen van dien KANTMAN De „dolle dinsdag" in Amsterdam \ormt ideaal voer voor psychologen. Het baldadig gedrag van een grote groep rebellerende en provocerende hoofdstedelingen kan gevat worden onder de term collectieve hysterie, zo als die in de psychologie is ingebur gerd. De directe aanleiding tot deze drama tische gebeurtenissen (vakantiegeld) was uiteraard niet de werkelijke oor zaak Destructief gedrag duidt altijd op het bestaan van sterke onlustge voelens, die reeds lang in het verbor gene hebben gesmeuld en dan plotse ling een uitweg zoeken Het is 'n psy chologisch ervaringsfeit, dat een sterke destructieve instelling kenmerkend is voor mensen, die er niet in slagen hun persoonlijk leven zin en richting te geven. De sterkte van het bij indivi duen aangetroffen destructieve is meestal rechtevenredig met de mate, waarin de ontplooiing van het per soonlijk leven is beknot. Het leven bezit een eigen innerlijk dy namisme Het streeft er naar te groei en, te rijpen, zich in vormen te uiten, en geleefd te worden. Wordt deze ge richtheid geblokkeerd, dan blijkt de energie, die oorspronkelijk op het leven is gericht, een ontbindingsproces te ondergaan om te veranderen in ener gieën. die op verwoesting en vernieti ging zijn gericht. De levensdrift en de vernietigingsdrift zijn niet twee onafhankelijke facto ren, maar bevinden zich in een we derkerige afhankelijkheid. Des te ster ker een gezonde uitgroei van de per soonlijkheid wordt belemmerd, des te sterker wordt de drift tot vernietiging. Des te vollediger het leven wordt ver werkelijkt, des te geringer ook de kracht van de destructie. Het bestuur van S.E.C. deelt ons mede, dat overgaande jeugdspelers voor de aanvang van het komende seizoen voor het nieuwe tenue moeten zorgen. Het tenue voor de S E C.-senioren be staat uit witte broek, groen shirt met witte V en geheel groene kousen. Tevens dienen de overgaande jeugd spelers zich op te geven voor de me dische keuring en een pasfoto in te leveren. Als aan het voorgaande niet is vol daan. kan een speler niet opgesteld worden. Destructivisme Is het gevolg van on- geleefd leven. De ondergrond van deze destructieve inslag, die bepaald niet alleen kenmerkend is voor degenen die de hand in de ongeregeldheden in Amsterdam hebben gehad, verdient de aandacht van allen, die de geestelijke gezondheid van ons volk ter harte gaan. De jaarlijkse uitgaansdag van de firma .Olland N Vte De Bilt en Soest is weer voorbij. Ditmaal werden de Delta-werken bezichtigd. Zes bussen met personeelsleden en hun dames gingen in de richting Rotterdam, waar het schip ..Erasmus" wachtte Op het schip heette de heer C Radix de aanwezigen welkom, in het bijzon der de jubilarissen van deze dag. Op het schip werd ook de lunch ge bruikt en het trio Grondsma zorgde hierbij voor toepasselijke muziek. Bij het Haringvliet werd een kijkje genomen in de .bouwput", waarbij deskundige uitleg werd gegeven. Op de ..Erasmus" terug deed Conny van den Bos haar best om de feest vreugde nog meer te verhogen, waarna de heer Ollond de heren J. van Dijk en W. Verkerk feliciteerde omdat zij respectievelijk 50 en 40 jaar in het bedrijf werkzaam waren Het gouden horloge hadden zij reeds ontvangen bij een vorige gelegenheid, waarom nu een gevulde envelop het geschenk werd. Vervolgens werden de heren W. Albers, N de Jager. J. Ockeloen en H. Pan huis gehuldigd omdat zij 25 jaar ge leden in dienst van de firma Olland traden Ook zij kregen een envelop met inhoud aangeboden. De heer Koning bood hierna de ju bilarissen, namens de personeelsver eniging eveneens enveloppen met in houd aan en de heer J. Bakker na mens het jubileumfonds een extra ge vuld loonzakje zonder aftrek. De heer Pashuis dankte namens alle jubilarissen voor de hartelijke woor den en geschenken. Ter gelegenheid van de jubilarissen werd nog een keurig verzorgd diner aangeboden dat werd opgeluisterd door Conny van den Bos en de goochelaar Peter Oran, waarna de terugtocht naar De Bilt en Soest werd aanvaard.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1