I/Mss&xUe Öefe voor de mannen een nieuwe zomer mode Beroepskeuze Europeaan in Moskou D. ENGEL Eerste Gooise Kleding Verhuur Nieuwe partij? Krabbels van Knelis Openbare bibliotheek Soestdijk UW SUCCES IS ONZE RECLAME Auto- en Seooterrijschool SPEEK heidskledinp Schilder beter en snel met JUWEEL ENAMEL S0ESTER BIAS- EN VERFHANDEL, SoesterberosesSrsa? 5?.. In de wassen is zo eenvoudig U stopt de was in de ma chine, een druk op het knop je en alles gaat verder van zelf VAN WEEDESTRAAT 52 SQESTERBERGSESTR. 30 Uw RECORDER staat klaar hll ,-DE GOUDEN SNAAR" 'ét. SsM VOETKLACHTEN orthopedist Gratis advies Van Dam's sehoenen Zo vlogen de duiven Op dit moment nu talloze gezinnen in grote spanning naar de vakantie toe leven, moeten tienduizenden jonge men- se een der belangrijkste beslissingen van hun leven nemen. Want dat mag men de keuze van een bepaald beroep of schoolopleiding toch wel noemen. Men kan rustig stellen dat een juiste schoolkeuze een voorwaarde is voor een juiste beroepskeuze en een juiste beroepskeuze een der voorwaarden is voor een gelukkig leven. Op het gebied der beroepenvoorllch- ting wordt in ons land een grote ac- tivilteit ontwikkeld. Tal van instel lingen staan klaar om zoekende jon geren te helpen bij het bepalen van een juiste keuze. Hun taak is het ver strekken van algemene oriëntering (inlichtingen over opleiding en be roepen) en eventueel het verrichten van een psychologisch onderzoek om te zien welke mogelijkheden de beste zijn voor de onderzochte. CARBOViT tegen maag- en darmstoornissen. MUGOLIN (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. Ouders kennen mogelijkheden niet Aan de meeste faculteiten wordt de studie door gemiddeld 40 van de studenten niet beëindigd. Op de mid delbare scholen wordt het diploma niet behaald door circa 50 van de leerlingen. Nog ongunstiger is dit beeld voor de u.l.o.-scholen, waar slechts 45 der leerlingen de eind streep haalt Het zijn willekeurige cijfers, maar ze tekenen een situatie die nodeloos veel geld kost. En wat te denken van het effect van de persoonlijke teleurstel lingen Er zou een boel narigheid kunnen worden voorkomen wanneer er meer werd gedacht aan een serieuze school- en beroepskeuze. Een merk waardige ervaring is echter dat vele ouders of te lage of te hoge verwach tingen van deze bureaus koesteren. ..Sommige ouders vinden zo'n onderzoek overbodig en „elfs flauwe kul, ofschoon degenen die het onderzoek uitvoeren jarenlang hebben gestudeerd om dit werk op verantwoorde wijze te kunnen doen. Het wekt kennelijk irritatie, dat men raad gaat vragen aan deskundi gen, die een terrein bestrijken, waar iedereen zaait en hoopt te oogsten. Men heeft niets tegen huisartsen of tandheelkundigen, maar pedagogen en psychologen moeten altijd een sterke weerstand van de ouders ondervinden. Andere ouders verwachten te véél van een adviesbureau Nu kan het bureau wel goed advies geven, maar wij kun nen noch de persoon noch de maat schappij veranderen. Wij kunnen mo gelijkheden aanwijzen, wij kunnen ze niet creëren". Geen weet. Maar ook aJ kunnen de bureaus voor beroepenvoorlichting geen mogelijkhe den scheppen, zij kunnen wel moge lijkheden aanwijzen, waar heel veel mensen geen weet van hebben. Nieuwe aanwinsten. Romans. Ayer, De man in de spiegel. Bates, Dat ene ogenblik. Freezer, Wat doe je? O niks. Habe, In geheime missie. Van Oudshoorn. Bezwaarlijk ver blijf. Van der Veen, Een idealist. Vestdijk, Zo de ouden zongen Vos, Spelen met spoken. Boeken over allerlei onderwerpen en korte verhalen. Beckett, Wachten op Godot. - Eindspel. Bordewijk, Lente; zeven verhalen. Doman, Kleine kinderen kunnen lezen. Eykelboom, Lucebert. Fallaci, Vrouwen in haar wisselend lot geobserveerd. Van Gu- lik. Koken met kruiden. Hartog, De slag om Duitsland. Karskens, De stoomlokomotieven. Keiler, De bij bel heeft toch gelijk. De Klerk, Grietjebie, schoonheid van Suriname. Kleyn en Vermeulen, De schoon heid van de wilde plant. Kuyk en Van. Veen, Prinses Beatrix trouwt. Lammer. Zelf cadeautjes maken en origineel verpakken. - Mao-Tse-Toeng, Guerilla oorlogvoering. Meyers, Mens en taal. - Nederland in vroeger tijd. Niemoller, Een onderzoek naar de kwaliteit van het Nederlandse kin dertijdschrift. - Oostenrijks ski-leer boek. Sartre, De woorden. Schle- singer. De duizend dagen. 2 dln. - Utrecht in prent. Voemans, De wijsbegeerte van Spinoza. Vos, Een handvol leven. De Vrankrijker, De historie van de vesting Naarden. Vrigny, De nacht van Mougins. Walther, Strijd tegen de misdaad. 2 dln. Wassenaar, Wat is wissel stroom? Woudstra, Het geluidsboek Wright, Shakepeare Engeland. - Zwit serland. Parool/Life. Buitenlandse romans. Gaskin, The file on Devlin. Sheed, Square's progress. Boutefeu. Le mur blanc. Husson. Le cheval d'Herbeleau. Montupet, La rosé amère. Palle, Les chaudie- res et la lune. Dr A. L. Mok, hoofd van de afdeling beroepenvoorlichting van 't ministerie van sociale zaken en volksgezondheid zegt ons „Er zijn talloze nieuwe tak ken van bedrijvigheid ontstaan, waar over velen in het ongewisse verkeren. Er zijn vele posities, waarvan de be oefening zich afspeelt achter hoge mu ren van fabriek en kantoor in niet di rect waarneembare situaties, die alleen voor de ingewijde enigszins duidelijk zijn. Maar ook in bestaande posities, waarvan velen denken iets te weten, komt voortdurend verandering. Het traditionele beeld, dat men zich van die beroepen heeft gevormd, corres pondeert niet meer met de werkelijk heid. Neemt u het voorbeeld van een ver pleegster in een psychiatrische inrich ting Die taak is zo dratisch veran derd, dat een „outsider" er vrijwel niets van weet. Wanneer onderzoek? Dr Mok wijst voorts op de snelle op komst van de procesindustrie en de administratieve automatisering, die tal van nieuwe beroepen heeft gecreëerd. „Weinigen weten bijvoorbeeld wat een programmeur is. Evenmin is het ge middelde gezin op de hoogte van de veranderingen van de beroepsoplei dingen en vooropleidingseisen. Waar vroeger u.l.o. nog 'n goede opleiding was, wordt nu h b s. gevraagd". In welke gevallen is het gewenst een bureau voor school- en beroepskeuze te raadplegen Drs Beyers „Ik acht dit vooral voor kinderen op het einde van de lagere school belangrijk, wanneer er twijfel bestaat omtrent de keuze van voort gezet onderwijs Ook voor kinderen die op een school voor voortgezet onder wijs moeilijkheden geven, ach ik een onderzoek op zijn plaats Voor volwas senen die van beroep willen of moeten veranderen kan een onderzoek heel nuttig zijn, vooral als een vroegere baan geen bevrediging schonk". Arbeidsbureaus Het verloop in de agrarische sector, de industralisatie, de toenemende impor- tntie van de dienstverlenende sector, automatisering en specialisatie vragen om andere vaklieden als vroeger. Men kent in Nederland ruim 5000 beroe pen. waarbinnen minstens 20 000 va riaties mogelijk zijn. Deze uitbreiding van 't aantal beroepen accentueert de noodzaak dat men zich meer open gaat stellen voor het school- en be- roepskeuzewerk. Niet altijd is een uitgebreid psycho technisch onderzoek noodzakelijk. Men kan soms ook terecht bij de ar beidsbureaus, die veel aan jeugdbemid- deling en beroepenvoorlichting doen. „Het gaat hier niet om een objectieve bepaling van iemands capaciteiten", zo vertelt een ambtenaar van het jeugdconsulent van het Utrechtse ar beidsbureau om „maar om een sub jectieve hulp bij het bepalen van een keus. De beroepenvoorlichting wordt door ons niet alleen individueel, maar ook vaak klassikaal gegeven. Voorts doen wij veel aan het kiezen van een geschikt bedrijf en aan bemid deling bij plaatsing. Ieder verzoek om hulp of advies wordt door ons zorg vuldig bekeken. De ontmoeting tussen generaal De Gaulle en de heren van het Kremlin wordt zeker een merkwaardige diplo matieke gebeurtenis. En in ieder geval geen vervelende, dat garandeert de persoonlijkheid van de reiziger naar Moskou Wel staat te bezien of dit de belangrijkste bijeenkomst van de laatste tijd, of zelfs van deze eeuw zal worden, zoals wel uit Parijs is ge suggereerd. In vele opzichten praten De Gaulle en zijn gastheren Kosygin en Breznjew de zelfde taal over de buitenlandse po litiek. Zo hebben ze het oogmerk ge meen dat de VS. militair uit Europa behoren te verdwijnen en ook niet meer moeten meepraten over Europese zaken. Toch zou het Frans-Russisch gesprek aanzienlijk vruchtbaarder zijn als De Gaulle inderdaad die Ameri- BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 Amcr»foortscstroot 2224 SOESTERBERG Telefoon 103463) 13 27 Showroom ook zaterdags geopend van 9 00-17.00 uur. ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI kaanse aftocht kon aanbieden, maar dat kan hij niet. Evenmin kan hij garanderen dat Frankrijk de eerste viool gaat spelen in west-Europa, wanneer de Amerika nen zich onverhoopt eigener beweging zouden terugtrekken in een nieuw isolationisme. De Russen kunnen op goede grond aannemen dat de Duit sers meer kans maken op een derge lijk leiderschap. Eenling Immers De Gaulle kan zich dan wel uitgeven voor de woordvoerder van Europa, maar in feite is hij juist een eenling In de N.A V.O. vindt hij alle veertien anderen tegenover zich, in de E.E.G. is niemand het met hem eens dat de Britten buiten de deur moeten blijven. Bovendien is het de heren van het Kremlin zeker niet ontgaan dat Eu ropa volgens president De Gaulle iets is van Atlantische Oceaan tot Oeral. Nog daargelaten dat dit de Russen zou verplichten de Aziatische helft van hun rijk op te geven, zou dit ooit be tekenen dat er een eind moet komen aan de organisaties die nu de twee deling van Europa symboliseren: de N.A.V.O. en het Warschaupakt. Dat Frankrijk zorgt voor gerommel. In het eerste zal op geen Russisch bezwaar stuiten, maar dat - ten dele op enigs zins gaullistische argumenten - Roe menen en andere dergelijke ontbin dingsverschijnselen in het Warschau pakt teweeg brengen, wordt minder gewaardeerd. Juist dat gemor zal de Russen minder tot concessie bereid maken; zker wan neer. zoals nu, de gesprekspartner ei genlijk weinig wezenlijks heeft aan te bieden. Te verwachten zijn dan ook voornamelijk plechtige verklaringen in schone bewoordingen, maar weinig concreets. Door de recente verkiezinguitslagen is er weer leven gekomen in onze poli tieke brouwerij. Opvallend is hierbij, dat uit de boezem van de grote par- tijen zelf thans meer kritiek op de leiding van de partij wordt uitgeoe fend. Inderdaad een saillant verschijn sel, wat nog niet zo lang geleden scheen het de gewoonte dat de partij leden zich zonder meer conformeer den aan wat de leiding decreteerde In socialistische kring bespeurt men duidelijk ongenoegen over de wijze, waarop Tans en Nederhorst de partij, c q. de tweede-kamerfractie leiden. Het zou ons niet verbazen wanneer Nederhorst straks plaats zou moeten maken voor een figuur, die de socia listische kiezers zou aanspreken. Maar ook in het liberale kamp rom melt het. Sinds het vertrek van Gruy- ters neemt de kritiek toe De wijze, waarop de liberale jongeren zich over de politieke lun van de V.V.D uitla ten, spreekt ook boekdelen. De meer linkse liberalen denken zelfs serieus over de oprichting van een nieuwe partij, een soort pendant van de Vrije Democratische Partij van voor de oorlog. Een dergelijke partij, die vooral de li berale jeugd wel zou aanspreken en die trouwens voor de meer rechtse so cialisten ook niet onaantrekkelijk zou zijn, zou, zowel in de P.v.d. A als de V.V.D. een grote verandering kunnen brengen. Ajje 't ming vraogt mok zeige dak veu- rige week haost deur de grond ging van verbaozing toen ik. in de kraant las, datter een heule se rie onteigeninge zou- we plaots hebbe. 't Eerst wat lk daacht was zouwe d'r zoveul onwillige minse In Soest wone of zou de gemeen te misschien een te laog bedrag veur de grond an ebooje hebbe D'r sting bie. datte grond nle deur minnelukke schikking was te verkriege dus een van beije most ut wel weeze. Maor Knelis hattut an ut verkeerde end. Datter mit de minse nie te prao- te is. zoas ik uut de volleges de ge meente mislukte minnelukke schik king begreep, was heul nie waor. Da bleek in de gemeenteraodsvergao- jering. De gemeente hettut heulegaor nie grondig onderzochtze is zellufs heul nie bie die minse eweest, bie nie allemaol teminste. En toen die laoze, datter ontigend zou worre. stonde zul- lie as an de grond enaogeld. Da kan ik ming best veurstelle. As de gemeente iets beweert, wat nie op goeie grongde berust, dan vindt Kne lis da heulegaor nle netjes. Da meen ik uut de grongd van ming hart. Da veurstel tot onteigening steunde op losse grongde en da vind ik laog bie de grongd. Volleges ming het de ge meente daor nie mee an populaoriteit ewonne, veurtaon zulle de minse nog kritischer kieke as ut om veurstelle over grondonteigeninge gaot. Nong zeit de gemeente netuurluk laot Knelis maor praote, die kan makkeluk praote as een kip zonder kop. Das dan meraokels best. maor één ding is in ieder evaal zeker de gemeente zit noeng mit de gebakke pere. En 't was heul nie nodug eweest, as zullie d'r maor vreug enoeg bie eweest waore. Nong mot alles hals over kop in orde emaokt worde en aster minse binne, die zeige de gemeente het ons zo lao- te schrikke, wullie zalle noeng te ge meente us laote schrikke deur een flinke pries te vraoge, dan. hejje de poppe an ut daanse. De gemeente zal zich d'r wel uut praote deur te zeige wullie hebbe ut zo verschrikkeluk druk ehad, wullie binne d'r echt nie an toe ekomme. Maor zullie kunne nog zo praote as Brugman, niemaand praot ming u"t ming kop, dattut allemaol zo het motte gaon as ut egaon is. Veurige week kon ut plotseling wel al lemaol gaow gaon. waorom dan nie een paor weeke of paor maonde eerder En dan mit de minse gaon praote of zullie netjes een briefie sture, zoas ut hoort. Gelukkig binne d'r raodsleeje eweest, die d'r op eweeze hebbe, dattut op grongd van beleefdheid en nog veul meer nie zo maor kon zoas was veur esteld. En daorom gaot de gemeente alsnog prebere om laangs de normaole weg de grongde an te kope. Meschlen ister al een begin mee emaokt, ik weet ut nie. waant ik heb^ nog niemaand van die eschrokke min se esproke. De gemeente mot nou haost maoke en das jaam.?r, waant haostige spoed is nog steeds nie goed. Ik hou heulemaol nie van haostje- repje Maar ut is hopeluk een goeje leer veur de vollegende keer. De gemeente staot nong in ieder evaal wer mit beide bene op de grongd Opmerkingen als „Moet je dié zien" en „Nou jaaa....!" begeleidden de jongeman, die op een, naar Neder landse begrippen, zeer zonnige dag langs de vloedlijn liep Hij droeg een opvallend rood-wit gestreept hansop met broekspijpen tot halverwege het dijbeen. Om alle misverstanden uit de weg te ruimen: het was een keurig heerschap met kortgeknipt haar. Na tuurlijk stond het ongewoon en een tikkeltje excentriek. Maar het is al een pluspunt dat er iemand is, die in der gelijke kleding durft te lopen. Ten slotte hebben de heren recht op een eigen stijl in mode Het feit dat er voor mannen een eigen mode bestaat, wordt nog maar moeilijk aanvaard. Maar de grote binnenlandse couturiers leggen zich er steeds meer op toe ook voor de heren der schep ping moderne en draagbare kleding te ontwerpen. Men stapt zo langzamer hand van het idee af dat het kostuum voor de man het enige draagbare is. Het uiterlijk van de man van 1966 begint de aandacht te krijgen en ei genlijk zou iedere man daarop attent moeten worden gemaakt. Na een uitbreiding op het gebied van eau de cologne en after-shave lotions, e.d. hebben de collecties op de heren- afdelingen in de winkels er voor ge zorgd dat er toch een zekere belang stelling op het gebied van herenmode is ontstaan. Toch staat de Neder landse man nog een beetje huiverig tegenover de „ongewone" kledij. Steeds meer variatie Doorgaans bezit een man een klein aantal kostuums en zijn vakantie garderobe bestaat dikwijls uit niet meer dan wat gemakkelijke overhem den, een zwembroek en shorts. Op het gebied van de herenmode zijn er ech ter veel meer variaties denkbaar. Ijverige mode-ontwerpers zijn -er zieh van bewust geworden en zij creërden voor de man een mode met een eigen stijl. De belangstelling daarvoor zal het uiterlijk alleen maar ten goede komen. Het gangbare kostuum van de man blijft natuurlijk bestaan. Er zijn wel allerlei details die het pak-van-alle- dag een modern tintje geven, zoals de asymetrische knoopsluiting of schuine steekzakken De taille van de pantalon is iets verlaagd en meestal wordt er een riem gedragen, waardoor een kos tuum of een combinatie iets sportiefs krijgt. Inplaat? van de alledaagse das wordt er ook wel een shawl in een openstaande overhemdkraag gedragen. Corduroy en spijkerstof Een grote verscheidenheid van mo dellen en combinaties vinden we in de vakantie- en vrije-tijdskleding. Favo riete stoffen zijn corduroy en spijker- stof. De pakken hiervan bestaan uit een pantalon met rechte pijp. een klein jasje met een ruime rug en in het voorpand schuine steekzakken. Deze sets worden gecompleteerd met een bijpassend overhemd of een tricot shirt. Overhemden zijn trouwens in vele soorten en variaties verkrijgbaar. De dessins variëren van uni, streep jes, ruitjes tot kleine bloemen. Hier en daar treft men ook wel een op-art dessin aan. De materialen zijn licht, gemakkelijk wasbaar en natuurlijk kreukherstel- lend. Kleine accessoires, zoals hoeden, petten, dassen, zonnebrillen, sjaals en pochettes maken het verzorgde en modieuze uiterlijk van de man van 1966 compleet. 'Vin Weedestraat 72 i - Tel 2792- Op zaterdag 2 juli houdt een zitting bij Van Dam's Schoenen. op het gebied van voetklachten steunen, beugels etc. Uitsluitend op afspraak, telefonisch of aan de zaak. Dit wordt u aangeboden door Torenstraat 5, tel. 3473. In Sahara-stijleen terga] kostuum In een madras-ruit. Jacques Esterel ontwierp dit Bermuda-en semble van tergal. Het hemd heeft een over slag en een verlaagde ceintuur. De ruit is samengesteld uit saharabeige, marine en rood. Een overhemd van tergal met een hoge kraag. De punten er van zijn met knopen vastgezet. De kleuren van de ruit zijn o.a. marine en lichtbruin. De vereniging ..De Zwaluw" nam zon dag deel aan een wedvlucht vanaf Tergnier. Afstand 313 km De 245 duiven werden te 8 uur gelost met zuid-westen wind. De eerste duif arriveerde te 11.1411 uur. Snelheid 1609.67 m. per minuut De laatste prijsduif kwam aan te 11.25.07 uur Uitslag: A. Dorrestein 1 3 5 6 16 17 20 26 27 38 48. F. Reijerse 2 14 19 46. G Rijksen 4 13 24 25 41 44 49. H Woudstra 7 23. P Duijst 8 Gebr. van 't Klooster 9 35. Jac Stalenhoef 10. C. V d Hoek 11 15 42, C. Bosboom 12. J v. d Brakel 18 21 30 45 R Vos kuilen 22 32 33 C vanKHngeren 28. H. den Dekker 29 31. Comb Wigt- man-Roest 34 37. C. v. Soest 36 47. E. de Goede 39. A. Hilhorst 40. Ph. H. Kok 43. De vereniging ,,De Vriendschap" nam aan deze vlucht deel met 233 duiven. Aankomst eerste duif 11.11.36 uur. Snelheid 1632 60 m per minuut De laatste prijsduif arriveerde te 11.27.55 uur. Uitslag: C Vaessen 1 3 4 17 34 J. van Groningen 2 14 G Hooijer 5 10 15. W. Nieuwenhuis 6 18. C. Bokma 7 26 35 36 40. H. v. d. Broek 8. C. Kaats 9 11. E. Veerman 12. ZKH. Prins Bernhard 13 28 29 31. J. Rademaker 16. A. Mees ters 19 24 32 33 44 45 46. W. Altenaar 20. C. Jak 21. J. Wijnands 22 37. J Kamerbeek 23 39 42 43. J. Rijksen 25 37. G. v d. Broek 30. D Bos 38 41. H Verkerk 47.

Soester Courant | 1966 | | pagina 7