Soest toen - Soest nu v.v.v Politie begeleidde in alle vroegte zwaar transport Gebrek aan eerlijkheid .-nieuws Grote plannen van Harmonie P.V.0. Het oog gericht op vriendelijkheid Vrijdag 1 juli 1966 1 1 45e jaargang no. 50 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Kerkconccrt Gevonden voorwerpen Nieuw instrumentarium voor 70-jarige harmonie Gireren van abonnementsgeld J.B.T.B. Soest naar tournooi in Achterveld SOESTER(()OPRANT Abonn p. kwart f3.75 - per post f 3.25 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Ruim twee weken na de Amsterdamse onlusten lijkt nu alles weer rustig. Lijkt - want er is niets gebeurd om aan het gevoel van ontevredenheid en onbehaaglijkheid, waaruit de relletjes konden ontstaan, iets te verbeteren. Er is over gesproken in de Kamer en iedereen in het land, die het debat op de televisie heeft gevolgd, zegt het de heer Koekoek na ,,'t was een ver loren dag". Er is over gesproken in de Amster damse gemeenteraad en de resultaten daarvan zijn nog minder. Ieder direct betrokkene praatte zijn leitje schoon; als hem maar niets gebeurde. Ze had den, de burgemeester, de commissaris, de minister, ineens allemaal gedaan wat hen in de omstandigheden nodig leek, desalniettemin en tot aller ver rassing waren er toch onlusten uitge broken waaraan men niet of nauwe lijks het hoofd kon bieden. Daar kon men dus echt niets aan doen. Maar men had de toestand nu heus wel in de hand, het was nu weer rustig en ordeverstoringen werden niet meer ge tolereerd. Geen mens spreekt er meer over de twee procent inhouding van de va kantiegelden der niet in de erkende vakbonden georganiseerden. Men hoort niets over maatregelen om het tekort aan politiepersoneel in de hoofdstad te doen inkrimpen en dus steeds alle mogelijke rellen te kunnen onderdrukken en eigendommen te be schermen. Men zou geniegd zijn te zeggen En we gaan over tot de orde van de dag, maar dit kan wel eens niet geheel juist zijn nu hoofdinspecteur Van der Mo len plotseling is ontslagen. De politieke aandacht gaat nu weer uit naar de moeilijkheden die de aanstaande rijks begroting te berde brengt. De onbevredigdheid blijft. Niet alleen betreffende Amsterdam, maar over het algemeen. Er is immers geen krachtige hand in het politieke beleid te ont dekken. Men spaart 'elkaar. Men let nauwgezet op de inzichten en verlan gens van de verschillende belangen groepen. die door hun organisatie een belangrijke macht op het politieke be leid uitoefenen. Waar die belangen uiteen lopen, zoekt men naarstig naar compromissen, die tenslotte de een noch de ander voldoen. De angst voor het getal, de angst voor de stembus beheerst hoe langer hoe meer het politieke beleid. Men ervaart het in het algemeen politiek beleid, men ontwaart het ook in de partijen zelf, waar men angstig dan aan de linker-, dan aan de rechtervleugel iets toegeeft, om maar vooral te voorko men. dat er daar stemmen aan de partij ontvallen. Men durft nimmer eerlijk en volmondig te zeggzn waar het op staat, want men ontziet die groepen en die personen en denkt aan straks, aan de stembus. Het is dit gebrek aan eerlijkheid, dit angstig aftasten van wat nog net ge zegd of beter verzwegen kan worden, dit naar de ogen zien van politiek ver wante organisaties, dit terwille van de coalitie of terwille van de volgende coalitie zoeken naar en aanvaarden van onbevredigende compromissen, wat tot een groeiende onbehaaglijkheid en onbevredigdheid in het Nederlandse volk leidt. De successen van Boerenpartij komen hieruit voort en die zijn nog niet ten einde. De vijf belangrijkste partijen hebben hun instelling immers nog niet verandprd. Zij zoeken slechts, zelfs ten koste van principes, naar de regeermacht en een stembusulslag die hen dat mogelijk zal maken. Ze vechten met z'n vijven om een been. waar straks misschien de zesde, de belachelijk gemaakte, de on volwaardig geachte, mee zal gaan lo pen, de Boerenpartij En ze zullen het niet begrijpen, zoals ze nu nog niet begrijpen hoe dat toch komt. Men let op het getal van de groepsbe langen en de organisaties, maar ver geet dat de kiezers mensen zijn. indi viduen. met hun eigen oordelen en inzichten. Men vergeet ook. dat de televisie het aureool van vele politici doet vervagen en hen maakt tot man netjes in plaats van mannen. Gevolg; onbevredigdheid. Zaterdag 2 juli wordt weer een week endwijding gehouden in de Juliana- kerk aan de Julianalaan. Het programma luidt als volgt Orgel Preludium en Fuga in D. Bux- tehude. Koor 2 kleine koraalzettingen a. Wat God wil. dat geschiedt altijd. B. Gesius. b. Wenn wir in höchsten Noten sein. B. Gesius. VoordrachtImmanuël, G. Bogaard Koor Motet Da Jakob vollendet hat- te, J. H. Schein. VoordrachtDe merel. Martien Bever sluis. KoorMotet Ich wollt' dass ich da- heime war, Hugo Distier. OrgelKoraalbewerking O wir arme Sünder, Ernst Pepping. Aan dit progrmma werken mee Jan Jansen, orgel. Ned. Herv. Jeugdkoor o.l v. Maarten Kooij; Anne Holtrop, voordracht. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. Onder politie-begeleiding zette zich woensdagmorgen in alle vroegte een zwaar transport in beweging, bestaan de uit twee op trekkers met oplegger geladen watertanks. De tanks waren Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven een damesfiets, gouden trouw ring. kinderbroekje, herenjas (demi), bankbiljet van ƒ10.—, damesrijwiel Union, lichtbruine portemonnaie in houdende 15,—. boodschappentas, da mesrijwiel, grijze bromfiets, damestas met inhoud en een dameshorloge merk Emdura. Aankomen vliege^ i duif. bestemd voor een bierbrouwerij in Amsterdam en konden 100.000 liter wa ter bevatten. Ze hebben een diameter van 5,5 meter 'en een hoogte van 5.5 meter Ze zijn vervaardigd door NV. Constructiebedrijf C. J. van Hengstum en Zn. Zes man hebben er ongeveer zeven weken aan gewerkt. Het opladen van de tanks, dinsdag avond, trok veel bekijks. Een zware takelwagen met een hefvermogen van 15 ton van de firma De Bruijn uit Eemnes, tilde de negen ton wegende tanks op de trekker met oplegger. Een secuur karweitje, waarmee vijf uur gemoeid was. Voor het vervoer naar Amersfoort, waar de tank de Rembaven wprrien Het opladen van de tanks, woensdagavond op het terrein van de N.V. Con structiebedrijf C. J. van Hengstum en Zn. Het was een secuur werkje, dat dan ook niet minder dan vijf uur vergde. Foto Astra. een schuit, zorgde de firma Van Dijk uit De Meern, die gespecialiseerd is in dergelijke zware transporten. De rit van Soest naar Amersfoort nam twee uur in beslag Ze was niet zon der moeilijkheden Personeel van de P.U.EM moest onderweg enkele ma len electriciteitsdragen omhoog til len en in enkele gevallen zelfs door knippen om het transport vrije door gang te kunnen verzekeren. De enorme tanks staken ieder aan weerszijden 1 meter 65 uit. een van de redenen, waarom het trans port niet overdag kon plaatsvinden. Toer men veilig in Amersfoort was geariveerd, werden de tanks overge laden waarna ze per schuit naar Am- steriam werden gebracht. Ook daar ■es in. 7.iin ze 'snachts haar de plaats va overgeladen -vlV-rnmrmr gevoerd. Zoekt U nog vakantie-logies in Gel derland, dan kunnen wij het boekje uitgegeven door de Provinciale Gel derse V.V V. aanraden, waarin alle ho tels en restaurants in deze provincie zijn opgenomen. Het gemak van dit gidsje is, dat er twee alfabetische lijsten, resp. van de hotels en de restaurants in zijn opge nomen. zodat U zich snel kunt oriën teren. Het is de nieuwste uitgave 1966- 1967. Verder vinden zij. die speciale belang stelling hebben voor kamp- en va- kantiebestedingsbedrijven een handlei- leiding in O R K.A.V.A een vakantie gids. die op dit gebied goede informa tie geeft. Ook kinderkampen zult U erin aantreffen. De zesde juli komt steeds dichterbij. U weet het toch Een feestmiddag voor de kinderen. We hopen, dat het openluchttheater boordevol jeugdige toeschouwers zal zijn. Allemaal schietgebedjes voor mooi weer opzenden, want op een stralende dag. we bedoelen natuurlijk een stra lende „zonnedag" en geen stralende regen, is het dubbel genieten. De voorstelling wordt gegeven door de jeugdclub uit Utrecht, die ieder jaar in de stadsschouwburg aldaar optreedt met aardige kinderprogramma's. Op zes juli kunnen wij gaan kijken naar 1. Prinses Rozelijn. 2. De Var kenshoeder, Als we ons goed herinneren heeft deze laatste te maken met 100 zoenen, 't Lijkt- ons heel boeiend, vooral om de tel niet kwijt te raken Op dus naar het mooie Soester open luchttheater Korte Brinkweg. huize „De Locomotief" 1921 Dezelfde plaats nu echter in 1966. Het is ontegenzeggelijk een feit, dat de plaatselijke harmonie PP.V.O. niet meer dat aantal leden heeft als voor heen. Dat moet echter niet alleen ge zegd worden van P.V.O., dat is een verschijnsel, dat in het gehele land voorkomt. K-gc-. e: iaa'il- 1.3—iaar4fl- fanfareorkesten vefdwé/eh. Laten wij daarom in Soest verheugd zijn, dat onze plaatselijke harmonie nog bestaat en hoewel het er in de laatste jaren erg donker uitzag, kun nen wij thans, na een gesprek met het bestuur, lerichten dat P V.O. weer een grote opleving meemaakt. Zeker, er moet nog veel gebeuren en aan de thans aanwezige leden moet nog veel bijgeschaafd worden, maar men is weer op de goede weg. De vereniging telt thans, inclusief het tamboercorps. 57 leden. Dit moet aan de gehele bevolking van Soest bevrediging schenken, want wat is een gemeente zonder een plaatselij ke muziekvereniging, die op een uit gebreid terrein van tijd tot tijd haar medewerking verleent. Denken we slechts aan oranjefeesten, jubilea, kampioenschappen, diverse marsen en concerten enz. Al is niet iedere inwoner muzikaal aangelegd, toch zal men moeten toe geven, dat het ontbreken van 'n plaat selijke muziekvereniging een leegte in de gemeente is, die men niet kan ver vangen. P.VO. is heel oud en hoopt in 1968 haar 70-jarig bestaan te vieren. Niet alleen de vereniging is oud met ere. ook de instrumenten zijn oud en bij na versleten Dat wordt funest voor de vereniging, maar ja. wat kosten nieuwe instru menten Een schatting is moeilijk te maken omdat dit van het aantal leden af hangt. Een normale bezetting, en daar wil het bestuur toch weer naar toe, kan men stellen op 20.000. Iedere inwoner zal kunnen begrijpen, dat P.V.O. dit bedrag nimmer zonder steun van buitenaf bijeen kan krijgen. Daarom heeft het bestuur diverse plannen ontworpen en zij hoopt, dat de inwoners van Soest hierop gunstig zullen reageren. Er komt allereerst in de komende maanden een donateursaanwervings- actie en hiertoe is een comité ge vormd. U hoort hiervan t.zt. meer, niet alleen door de verspreiding van folders en hierop volgend huisbezoek, maar ook de Soester Courant heeft haar volle medewerking toegezegd. Er moet echter meer gebeuren om tot het grote bedrag voor een nieuw in strumentarium te komen. De gehele bevolking moet hieraan me dewerken, want wat zou het niet prachtig zijn als bij het 70-jarig ju bileum en nieuw instrumentarium kon worden aangeboden. Het bestuur heeft al uitgerekend, dat als iedere inwoner boven de 18 jaar 1 2 gulden offert het nieuwe instru mentarium er komt. Dat moet toch kunnen en wij hopen, dat als er bij U aangeklopt wordt, U voor dit prach tige doel zo diep mogelijk in uw beurs zult tasten. De harmonie P.V.O. ver dient het voor haar vele opofferingen. Ook zal nog een aktie worden inge zet voor de opleiding van leerlingen, waarvoor instrumenten aanwezig zijn en krijgt men tegen geringe vergoe ding een goede opleiding aan de Amersfoortse Muziekschool. Dit zijn de eerste mededingen, die het bestuur van P.V.O. heeft gedaan. Een vereniging waarvan de instrumenten zo goed als versleten zijn, maar in z'n geheel nog springlevend is. De Franse president De Gaulle brengt momenteel een bezoek aan Rusland. Hij heeft dit gedaan in een voor de wereldpers gunstige tijd. want in het zomerseizoen is de behoefte aan nieuws groter dan in alle andere seizoenen, waarop het woord .komkommertijd" niet van toepassing is. Voor dat nieuws zorgt de generaal - al is het voor hem niet allemaal zo gunstig. Want nu de „komkommer tijd" er zijns ondanks is, kunnen be paalde feiten kritischer bekeken wor den dan anders het geval zou zijn. Zo'n feit is bijvoorbeeld het tekenen van het gastenboek. De Gaulle vol stond niet met zijn handtekening al léén, maar schreef er een fraaie vol zin onder: „De gedachten van het Franse volk gaan uit naar de geval lenen van Leningrad". Een geniale in val van De Gaulle, wiens populariteit best kan hebben, dat hij eens vrien delijk doet. Overigens is die zin niet alleen heel fraai, het is tevens een grote leugen. Immers: in Frankrijk denkt geen ster veling aan de gevallenen van Lenin grad, ze hebben er misschien zelfs nooit van gehoord! De Fransen den ken, net als elk ander volk, aan de prijsstijgingen en de loonsverhogingen, de stakingen en de hoge huishuren. Als het wel op de hoogte zou zijn van de graven in Leningrad, dan nog zou den zij niet aan de gevallenen, die daar hun laatste rustplaats vonden, denken. Niet zozeer de opmerking van de Franse president in het gastenboek (door tolken vertaald en door de te genpartij in gepaste dank aanvaard) is het overdenken waard als wel het feit hoeveel staatshoofden zich den ken te kunnen permitteren namens een volk te spreken. In dit geval zijn er geen belangrijke beslissingen mee gemoeid, maar het zou best kunnen zijn, dat De Gaulle er neergeschreven had; De gedachten van mijn volk gaan uit naar een nauwere samenwer king tussen Rusland, Frankrijk en China. Afgezien van het feit, dat dit natuur lijk onmogelijk is zolang de „gewa pende vrede" tussen Rusland en China heerst, is het de grote vraag of de Fransen dat zouden willen. Dit is zomaar een willekeurig voor- beeld. Het spreken >,namens" heeft in- eenmaaï oeter namens ~eé£T heel volk of namens een grote groep belang rijke personen te spreken dan als simpele particulier! Maar zij, die menen zich te kunnen veroorloven om namens een volk te spreken, moeten er natuurlijk wel voor waken om geen loze woorden te zeg gen en geen bokken te schieten, zoals De Gaulle deed. Het Franse volk denkt echt niet aan de gevallenen van Leningrad. Net zo min als De Gaulle dat doet! KANTMAN. f 2,75 voor Soest, Soestduinen en Soesterberg en f 3.40 voor andere gemeenten. Wegens verhoging van het ta rief voor dag- en nieuwsbladen wordt het abonnement voor buitengemeenten met 15 ct. ver hoogd. Zij, die het abonnementsgeld van de Soester Courant voor het derde kwartaal nog niet hebben gegireerd, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. In de loop der week wordt voor alle abonnementen waarvoor nog geen betaling heeft plaats ge had een kwitantie aan de in casseerders afgegeven Bij tijdige betaling wordt dub bele betaling voorkomen. Beta ling per giro en per incasseer der komt n.1. veelvuldig voor. Zondag zal er in Achterveld het tra ditionele voetbaltournooi gehouden worden In het kader van het kam pioenschap van de kring Amersfoort van de jonge Boeren- en Tuinders- bond. Het tournooi beslaat 2 dagen. Het eer ste gedeelte wordt zondag a.s. gehou den, terwijl zondag 17 juli het tweede gedeelte wordt afgewerkt. De afdeling Soest start in dit tournooi als de grote favoriet, daar zij in di verse oefenwedstrijden tegen afdelin gen, die ook aan dit tournooi deelne men. getoond heeft over een goed team te beschikken. Deze wedstrijden werden alle gewonnen. Vorig jaar heeft Soest, na een onder breking van 3 jaar. de wis6elbeker weer gewonnen en de Soester spelers zijn er op gebrand om dit succefl te prolongeren. A.s. zondag ontmoeten de Soester J B T.B.-ers de teams van de afdelingen Hoogland, TTamersveld en Eemnes. Op de tweede dag zullen zij aantreden tegen de afdelingen Hooglanderveen en Achterveld. Deze laatste twee die nen ook tot de favorieten gerekend te worden. Zondag zal Soest echter terdege reke ning moeten houden met de sterke, jonge ploeg van Hamersveld, die Soest vorig jaar ook de voet heeft dwars ge zet, maar in de laatste minuut voor Soest moest zwichten. We verwachten dat het een tournooi zal worden met prettige en sporiteve wedstrijden. y

Soester Courant | 1966 | | pagina 1