Dr Willem Drees viert vandaag in stilte zijn 80e verjaardag Nieuwe problemen ótrand en boulevard Vader van onze sociale verzekering Provo's en idealen Tour de klap door het einde van de konirontatie TEL BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL 4444 Regeren in een land met een zo bijzonder partijwezen als het onze is geen eenvoudige zaak. Dat wordt des te moeilijker, wanneer men niet beschikt over een. minister-president, die tegelijkertijd een samenbindende en gezag hebbende figuur is. Dat gezag heeft Willem Drees, die 5 juli 80 jaar hoopt te worden, zich in zijn politieke loopbaan wèl weten te verwerven. In dc jaren van zijn ministerschap cn zijn optreden als minister-president is dr Drees tot een nationale figuur geworden, die ver buiten zijn partij ge zag had, niet alleen onder de politieke voormannen van andere partijen, maar ook bij de grote volksmassa. De eerbied die het Nederlandse volk hem toedraagt, spruit niet alleen voort uit een groot vertrouwen in zijn bekwaamheid. Die eerbied komt ook voort uit dc eenvoud die zijn optreden kenmerkte, uit die afkeer van ophef, waar door hij één werd met het gewone volk. Degelijke, systematische doorzetter Altijd komt men terug op die eigen schap van het Nederlandse volk, die noch verheven, noch diep geestelijk maar wèl belangrijk is de eenvoud. Het eenvoudige zit niet enkel in de kleding en gewoonten, het zit ook in de structuur en uiterlijke gedaante van ons land zelf. Een vlak land, zonder bergen en hoog geboomte, schenkt op zichzelf het oog de rust van eenvoudige lijnen en wazige verten zonder scherpe breuken. Geen won der. dat ln dit land de mensen altijd eenvoudig en ietwat prozaïsch waren, zowel in hun denken als manier van optreden. In „vader Drees", zoals men hem wel noemt, krijgt deze volkstrek gestalte. Hij was geen meeslepende en bezie lende redenaar als Troelstra, Schaep- man of Kuyper. Hij miste het briljante van een man met grote visie. Maar zo hij al geen geweldige hoogtepunten kende, hij kende evenmin de diepe inzinkingen waaraan sommige voor mannen soms ten prooi vallen. Drees, zo zeiden zijn naaste medewer kers, was eenvoudig niet in staat iets slecht of half te doen. Hij was de de gelijke, systematische, nooit aflatende doorzetter, op wie men altijd kan bouwen, als er goed, bekwaam be- stuurswerk moest worden geleverd. Sociale zekerheid. Voortgekomen uit de kleine burgerij van de hoofdstad en opgegroeid in een vaderloos gezin, dat het financieel heel krap had, heeft hij de hardheid van dit bestaan aan den lijve onder vonden. Daarom werd hij reeds als jonge knaap gegrepen door het ideaal sociale zekerheid te verschaffen aan de klasse, waaruit hij is voortgekomen. De jonge Drees doorliep de handels school en was daarna drie jaar werk zaam aan de Twentse Bank. Van 1907 tot 1919 werkte hij als stenograaf bij de Staten-Generaal. Hij was toen reeds actief lid van de S.D.A.P. De socialistische zaak diende hij in drie vertegenwoordigende lichamen Haagse gemeenteraad" (1919-1938), Pro vinciale Staten v. Zuid-Holland f1919- 1933) en de Tweede Kamer (sinds 1933). In deze vooroorlogse jaren heeft voor al het sociale euvel der werkloosheid Drees aandacht gehad. Vooral op een duurzame oplossing van dit kwaad was zijn streven gericht. Reeds toen zweef de hem de verwerkelijking van het naoorlogse full-employment-ideaal voor de geest. In het begin der bezetting lid van het ..Convent der politieke partijen", werd Drees met vele anderen eerst in Buchenwald, later in St. Michielsgestel geïnterneerd. Losgekomen maakte hij tenslotte deel uit van het college van vertrouwensmannen. A.O.W. Na de bevrijding mede-formateur en onder-voorzitter van het kabinet Schermerhorn, nam hij als minister van sociale zaken deel in de leiding van 'slands zaken. Hij bleef dit in het De door gezagsorganen geplaagde bur gemeester Van Hall heeft in een zit ting van de gemeenteraad de provo's de schuld gegeven van de onlusten, die enkele weken geleden onze hoofd stad op de voorpagina's van de we reldpers bracht. Amsterdams burgervader heeft kenne lijk gedacht„Het is veiliger om die opgeschoten jongelui de schuld te ge ven dan de groep van bouwvakarbei ders". Toch waren het de laatste die op de vooravond van die noodlottige dag in eerste instantie olie op het vuur der hartstochten hebben gegooid. De provo's zullen nu vermoedelijk een vergaderplaats aangewezen krijgen, waar zij zonder hinderlijke interven ties van de politie kunnen „happe nen". Zulks op aandrang van vele Amster damse raadsleden, die van mening waren dat het recht op vrije-menings- uiting geërbiedigd en gestimuleerd dient te worden. Op zich is dat na tuurlijk volkomen terecht. Maar men zou er toch goed aan doen in de pro vobeweging niet meer te zien dan er werkelijk inzit. Als men sommige volwassen Amster damse Intellectuelen moet geloven, zouden de provo's de pioniers zijn van een nteuew maatschappij, zullen zij een hervorming teweeg brengen die de samenleving een ander gezicht zal geven. Hervorming sluit echter vorm in. Het impliceert, dat men probeert de wereld de gedaante van een bij zonder beeld te geven: ze tot iets te maken, dat men reeds in zijn geest ziet. Hervorming is een begrip voor redelijke en vastberaden mensen, die iets zien dat uit de vorm ls en willen proberen dat weer in de vorm te bren gen. En die ook weten wat voor vorm. Wij betwijfelen of men de provo's als zodanig dient te beschouwen. Daarvoor veranderen zij te dikwijls van .ideaal'. Hervorming moet betekenen dat wij altijd de wereld aan het veranderen zijn om ze in overeenstemming te brengen met het geestesbeeld dat wij er van hebben. Bij provo's ls het ech ter het geestesbeeld, dat voortdurend verandert. Zij veranderen de werke lijkheid niet om ze aan te passen aan het ideaal. Zij veranderen het ideaal dat 14 gemakkelijker. kabinet Beel. Toen Van Schalck medio 1948 een kabinet op brede basis for meerde, werd Drees voor het eerst minister-president. Ook als minister werkte hij voort in de lijn, die hij zich jaren terug als richtsnoer had gesteld het heffen van voorzieningen voor de sociaal zwakkeren. De Algemene Ouderdoms Wet (A.O.W.) mag als de kroon op minister Drees' sociale levenswerk worden beschouwd. „Trekken van Drees" werd een vaste uitdrukking in ons taalgebruik. Van de vernieuwing, die na de bezet ting aller wegen, ook in de socialis tische beweging werd verlangd, is de ze staatsman zeker niet de poinler of de stuwende figuur geweest. Anderen zoals Vorrlnk, Suurhoff, Lief- tinck en Banning waren veel meer karakteristiek voor het verlangen naar de Partij van de Arbeid en voor de verwachtingen die men omtrent de partij koesterde, dan Drees Niet dat hij tegen de nieuwe partij zou zijn. Maar hij was al in de S.D. A.P een voorstander geweest van voortdurende vernieuwing. Hij meende dat men binnen het kader van de oude organisatie zich óók kon veran deren zonder dat de band met de ar beidersklasse verbroken zou worden. Dit inzicht werd niet gedeeld, en toen heeft Drees zijn gezag en talenten loyaal ter beschikking van de P.v.d.A gesteld. Compromis. Het kan geen onbeduidend man zijn die zulk een loopbaan maakt De warme genegenheid, die de 80-Jarige Drees (thans minister van staat) on getwijfeld zullen omringen, getuigen er van dat ons volk waardeert wat het aan deze volksman heeft te danken. VOOR DE BALIE: „Ik wil er wel een eed op doen," riep de verdachte, „dat lk hier door de grond zak als het niet waar ls wat lk zeg!" „Doe die eed maar niet", weerde de rechter af. „Als iedereen hier door de grond was gezakt die dat op deze plaats beloofde, hadden we hier een massagraf". Deze opmerking kalmeerde de ver dachte geenszins. Hij bleef er bij dat hij de Jongen niet had geslagen. Hoe wel de knaap, naar de rechter toe gaf. wel een pak rammel had verdiend. Maar wie krijgt ln deze wereld wat hij verdient? De Jongen had vleze liedjes gezongen, dat staat vast. Niet één keer. Wel honderd maal, zei de verdachte. De knaap placht zijn soli ten beste te geven als hij langs het huis van deze verdachte fietste. Als een sneldichter vlogen de versregels er dan uit. De kwaliteit van het gezongene was beslist niet lager dan de officiële tek sten op de zelfde melodieën. Maar de jongen bedacht er lelijke woorden bij, en dat moet natuurlijk niet. „Ik had allang op hem staan loeren", bekende de verdachte. De loerderij werd aanvankelijk niet beloond. Maar op een dag stond de verdachte met zijn bromfiets ln de gang van zijn woning. De voordeur stond open. Het been was over het zadel geslagen. De motor ronkte in de vrijstand. Op het moment dat een heldere jongensso praan door de straat klonk, gaf de vrouw van de verdachte haar echt vriend een zet. Het lied brak plotse ling af toen de jeugdige zanger de verbolgen verdachte de voordeur uit en de stoep over zag razen. De knaap legde de neus op het stuur. Hij was evenwel nog buiten adem van het zingen, terwijl daarentegen de verdachte zo fris als een hoen was, en bovendien nog een hogere snelheid kon ontwikkelen dank zij de „hulp motor" en het zetje van zijn vrouw. Er was geen houden aan. Zelfs een korte doch hevige spurt kon de knaap niet doen onsntappen. De jongen begon nu wanhopig te hui len. „Niet doen!" schreeuwde hij ter wijl hij zijn fiets liet vallen. „Ik zal het nooit weer doen!" riep hij toen hij op de straatstenen zat. ..En toen," ver klaarde de verdachte zalvend," kon ik er niet toe komen hem te slaan. Ik dacht: zo'n arm kind. Wie weet hoe hij is opgevoed! En hoe angstig zat hij daar op de grond, als een ziek vo geltje ineen gedoken, en trillend van angst voor mijn kastijding Neen, dacht ik, laat hem gaan. Doe dat kind geen pijn. dacht ik". „Hou maar op," zei de rechter, „de rest ken lk wel. Maar hoe verklaart u het dan dat die jongen met een bloedneus bij de buren is blnnenge vlucht?" „Dat weet lk niet," luidde het ant woord, „misschien heeft hij zichzelf per ongeluk tegen de neus geslagen". „En hoe komt het dat getuigen u hebben horen roepen: Nou heb lk je eindelijk!" informeerde de officier. „Dat kunnen zij niet hebben gehoord, want zulke wraakzuchtige woorden spreek lk niet", verklaarde de ver dachte. Desondanks werd de mishandeling be wezen geacht. Dertig gulden boete heeft hij gekregen. Maar hij zei dat hij het hogerop zou gooien. „Ik hen een gerechtelijke dwaling edelachtba re," riep de man tegen de deurwaar der. Maar die loodste hem het zaaltje uit. Hoe is dit zeldzame succes te verkla ren Zonder twijfel aan een even kostbare als zeldzame karaktereigen schap. Dr Drees is de meester van het compromis. In de moeilijke Jaren na de bezetting was er niemand beter ge schikt dan hij om alle politieke man nen te verenigen tot de heropbouw. Ook in de zin van sociale opbouw, van verwezenlijking van wat vóór de oor log was voorbereid en tijdens de Duit- der Is dat Soekarno nog wel kan se bezetting in het volk was gerijpt. Naast deze hoofdverdienste zijn er ook andere resultaten van dit politieke le venswerk, die van betekenis zijn ge weest. De parlementaire samenwerking tussen rood en rooms, later ook met de A R en C.H U., heeft in een kritisch ogenblik ln onze parlementaire histo rie een dreigende samenwerking tus sen het socialisme en communisme verhinderd. Natuurlijk ontkwam ook deze staats man niet aan kritiek. Toen het ko ninkrijk na 1945 In de maalstroom der wereldpolitiek werd meegesleurd en Nederlands-Indië verloren ging, heeft Drees scherpe weerstand ontmoet ln kringen, die de landspolitlek uit de gezichtshoek van het koninkrijk plach ten te beschouwen. Hoe dan ook de politieke en sociale ontwikkeling sedert de bevrijding ls een merkwaardige episode ln onze ge schiedenis geweest, waaraan de naam Drees met ere verbonden zal blijven. Het Indonesische volkscongres dat doorgaans ja en amen zei op wat pre sident Soekarno bij de opening placht te verkondigen, heeft dit keer de rol len omgedraaid Het congres sloeg eerst rustig wat nagels in Soekarno's politieke doodkist en nodigde hem toen uit om een rede te houden, die uit blonk door matheid. Dat mocht ook wel, want de presi dent kan voorzien dat zijn titel presi dent voor het leven verdwijnt. Boven dien werd formeel goedkeuring ver leend aan zijn besluit zijn bevoegd heden over te dragen aan generaal Soeharto, zodat hij daarop nu niet meer terug kan komen. Bovendien werd zijn grootste tegenstander, ge neraal Nasoetlon, tot voorzitter geko zen en dus tot een soort vice-presi- dent de facto. Een voornaam gevolg van een en an- foeteren tegen de akkoorden van Bangkok, maar dat do machthebbers, generaal Soeharto en de zijnen, rustig kunnen doorgaan met het beëindigen van de beruchte konfrontasl. Die nieuwe, betere verstandhouding tussen Indonesië en Maleisië schept overigens - zoals gebruikelijk - bijna evenveel nieuwe problemen als de oude oplost. In het bijzonder voor de Brit ten, die thuis al bittere discussies hebben over de politiek „ten oosten van Suez". Moeten we nu doorgaan wereldmachtje te spelen hoewel we dat niet meer zijn? vragen vele Britten zich af die de angstwekkend hoge re kening zien van de militaire inspan ning in het verre oosten. Maleisië te verdedigen was nog een soort morele plicht, maar nu dat niet meer nodig is, zou de Britse aanwezigheid over bodig zijn. Maar er ls nog een andere kant aan de zaak. Engeland is ook lid van S.E.A.T.O., de Zuidoostaziatische even knie van de N.A.V.O., die deze week ln Australië bijeenkomt. En daar zal ze ker de vraag worden gesteld of En geland zich wel aan zijn beloften houdt als het troepen terugtrekt uit Singapore en Maleisië. Temeer omdat dit juist dreigt te gaan gebeuren nu in het S.E.A.T.O.-gebied de zaken weer een beetje scherper zijn gesteld door president Johnson. In een opmerking tijdens een perscon ferentie verpakte hij het dreigement dat er wel eens een eind kon komen aan de stilzwijgende afspraak dat de V.S. Hanoi zelf en de havenstad Hal- pong in Noord-Vietnam niet zullen bombarderen. De president staat onder sterke pressie van de burgerij om de zaak zo hard mogelijk aan te pakkan: de Amerikanen willen dat er eens een eind komt aan dit gevecht dat steeds langere dodenlijsten oplevert. Bij de kritiek heeft hij meer te duchten van degenen die menen dat hij te slap optreedt, dan van hen die vinden dat de V.S. helemaal niet behoren te vech ten ln Vietnam. Komen nu de Britse troepen vrij hun eigenlijke taak (Maleisië en Singapore beschermen) dan zou het toch eigen lijk logisch zijn dat ze ook hun bij drage gaan leveren in de Vietnamese strijd. Desnoods niet ln Vietnam zelf, maar dan door Amerikanen af te los sen die nu als beveliging van Thai land daar zijn gestationeerd Premier Wiison ziet met anst en beven deze verzoeken tegemoet. Hij heeft weliswaar de Amerikanen veel morele steun gegeven voor hun strijd in Viet nam, maar dat heeft al heel wat van zijn eigen partijgenoten boos ge maakt. Zou hij behalve die morele ook nog materiële steun moeten gaan geven, al is het maar indirect, dan kan hij er van verzekerd zijn dat de poppen thuis aan het dansen gaan ln de labourparty. Waarschijnlijk is dat ook de reden waarom Londen - via Canada - op nieuw heeft geprobeerd om Hanoi te laten overreden toch maar liever een gesprek te beginnen. Maar daar beziet men met groot genoegen het geharre war tussen Zuldvietnams premier Ky en de boeddhisten en voelt zich zeker nu niet geroepen om op dit moment bij te dragen aan vredesmissies: daar voor gaan de zaken immers te goed. In Londen constaeert men Intussen met verdriet dat Soekarno's wilde con frontatiepolitiek. zonder dat men het vermoed had, ook de goede kant had dat de Britten niet zo angstig dicht bi] de Vietnamese verwikkelingen ge trokken werden. Zon, zee, strand en water Het zijn allemaal verrukkelijke din gen, waar we ieder week-end weer reikhalzend naar uitzien. Met brood, fruit en allerlei drankjes waarvan we hopen dat ze dorstlessend zijn. trekken we er op uit om vitaminen en energie op te slaan voor een nieuwe week van noèste arbeid. Niet zelden zijn de strandstoelen om 8 uur 's morgens al verhuurd. Een zalig-lange zomerse dag wacht. Dat een dag niet altijd zo zonnig ein digt als hij begint, hebben we on langs nog kunnen ervaren. Hoopvol en met pret-ogen heeft iedereen de weer berichten beluisterd en gelezen. Met een zucht van verlichting hebben we vernomen dat de depressie nu eens langs ons land zou trekken ln plaats van er óver. Puur Nederlands Plotseling komt dan echter een ver raderlijk uitlopertje van het lage ürukgebied de zomerpret toch versto ren. Steeds te laat realiseren wij ons dan. dat de wolken die over de hori zon komen aanzetten, wel eens re genbrengers zouden kunnen zijn. En met de eerste druppels worden we op nieuw geconfronteerd met het feit dat we ons nog steeds op een Nederlands strand bevinden. Met onze (natte) neus worden we in deze puur Neder landse aangelegenheid gedrukt. Zonder pardon jaagt de regen de mensenmas sa's naar de boulevard-cafees. Met handdoeken, badtassen en vesten („voor als het soms fris Wordt") pro beren we ons te beschermen en te ont komen aan de aanstormende bui. Al te veel (regen)water zette mode ontwerpers aan het denken. Het re sultaat is een regenmode van super- licht plastic materiaal. De vormloze sombere regenkleding heeft plaats moeten maken voor modieuze plastic jacks en broekpakken. Als we de vro- Een opwindend excentriek model voor een supcrslank figuur. De bolero en de pantalon zijn van zuiver zijde. De stof heeft een bloemdesstn met een zwarte ondergrond. Het model is van de Ita liaanse mode-ontwerper De Partslnl. lijke lichte kleuren bekijken moet het wel een genot zijn met deze kleding door de regen te lopen en de drup pels te voelen spatten op de capu chon of de speciaal ontworpen regen pet. Ideale strandkleding Het lichte materiaal biedt veel voor delen: de moderne pakken zijn Ideaal voor een zeilvakantie. Het materiaal is goed hanteerbaar; hoe klein men *t ook opvouwt, het zal nooit kreuken en bij vlekken haalt men er eenvoudig een natte spons over. Wie een tikkeltje wil opvallen koopt een plastic pak van doorzichtig ma teriaal. Men ls beschermd tegen weer en wind, terwijl het figuur en de ge bruinde huid toch worden gezien. En bij het flaneren over de boulevard is het immers de bedoeling dat we ge zien worden. Mode-ontwerpers zijn er zich van be wust geworden dat de moderne vrouw eisen stelt aan de hedendaagse mode. Zij moet er mee voor de dag kunnen komen en het is de kunst om met haar kleding de aandacht te trekken. Strand en boulevard vormen het dé cor bij uitstek voor het spel van sho wen, kijken en bekeken worden. Zo ontstond er een mode, die geba seerd is op het zoveel mogelijk vrij laten van de gebruinde huid. Badstof vormt ideaal materiaal, omdat het soepel valt en als stranddracht meer comfort biedt dan enige andere stof. Zelfs badpakken en bikini's worden van badstof gemaakt. Katoen en kunstvezels lenen zich meer voor exclusieve modellen. Het belang rijkste bij dit alles, is echter dat de vrouw op de totaal-indruk - of de „totai look", zoals de mode-ontwerpers het noemen - let, d.w.z. hoofddeksels, schoenen, bijoux en haardracht moe ten worden aangepast aan de aard van het moedel. Deze jongedame draagt een ultra lich te anorak van dropnylfrance met een klein ruitje in citroengeel. Een matrozenachtig jasje van transparant groen plastic. Kraag en manchetten zijn afgezet met brede witte banen. Ideaal voor het einde van een zonnige dag: een gemakkelijk vakantiejurkje van badstof. Het lijfje is een streep van wit met baksteen-rood. De rok in de zelfde kleur rood.

Soester Courant | 1966 | | pagina 3