■- 1 mm VI y Honger Nieuw licht op Delgado's dood Tito's nieuwe koers Betere en goedkopere vakantievreugde MARCHAL - HAARMODE Iers temperament VERHUUR 25 KORTING J. C. Brouwer en Zn. „De Witte Pompen" H u L0CHTENBERG kan worden uitgebannen Portugese oppositieleider vermoord door Portugese geheime dienst A U S T 1 N U SPEEK Als we ook het braak liggende terrein benutten Zilmeta S.E.C.-nieuws Geslaagd Schip vaart door pontketting Op 24 april 1965, vonden spelende kin deren in de omgeving van het Spaan se stadje Badajoz, in de nabijheid van de Portugese grens, de ln ont binding verkerende lichamen van een man en een vrouw Het bleken de stoffelijke resten te zijn van de Por tugese oppositieleider Humberto Del- gado en van diens particuliere secre taresse, mej. Arajarlr Campos, even eens van Portugese nationaliteit. Tij dens het door de plaatselijke gen darmerie ingestelde onderzoek en een sectie op de stoffelijke overschotten werd vastgesteld, dat hier sprake was van een politieke moord, waarvoor het nabuurland aansprakelijk diende te worden gesteld. Alle op de zaak betrekking hebbende stukken, de stoffelijke resten der ver slagenen en wat dies meer zij. wer den door de autoriteiten in Badajoz ter beschikking gesteld van de Spaan se geheime veiligheidsdienst en over gebracht naar Madrid. De recherches werden daarop opnieuw thans door de geheime dienst, ver richt en gevolgd door een gerechtelijk vooronderzoek onder leiding van de Madrileense rechter-commlssaris in politieke en strafzaken bij de recht bank in die stad, dr, José Maria Cres- 2lCKÏNrOHDSl VEBANClOl po-Marquez, waarbij deze rechter commissaris niet alleen dankbaar ge bruik maakte van het proces-verbaal van de gendarmerie in Badajoz en van de rapporten van de Spaanse ge heime dienst, doch ook van de verkla ringen en nasporingen verricht door de advocaten van de familie Delgado, dr Robles en dr Jaimes Cortezo Bekend was reeds, dat oud-generaal Humberto Delgado de felste tegen stander was van de Portugese premier Salazar en diens regiem en dat hij een oppositiepartij tegen dit regiem in het leven had geroepen. Hij voerde aanvankelijk zijn actie vanuit Lis sabon en na daaruit verdreven te zijn vanuit Sao Pauli, Parijs en Al giers. Wanhoopsdaad Na het bekend worden van de gewel- dadige dood van Delgado en diens se cretaresse, ontstond het gebruikelijke rumoer, zoals bij dergelijke affaires gebruikelijk is en dat tot opzet had, de ware gang van zaken te verdoe zelen, de aandacht af te leiden en de schuld op anderen te werpen, doch op Het was haast geen wonder dat er incidenten gebeurden tijdens het be zoek van koningin Elizabeth en prins Philip aan noord-Ierland. Een man wierp een brok beton, een vrouw een fles naar de Rolls Royce met de ko ninklijke gasten De politie was er vlug bij om de daders te arresteren en om te zeggen dat het hier zeker niet ging om aanslagen met een po litieke achtergrond. Dat laatste lijkt wel zeer dubieus. De altijd al smeulende conflicten tussen protestantse en katholieke Ieren in Belfast en omringende graaf schappen zijn juist de laatste tijd weer feller opgelaaid er vielen zelfs doden bij. Hoewel historisch te verkla ren, is deze onderlinge religieuze haat tussen de protestantse meerderheid en de katholieke minderheid voor een westers land voor buitentaanders haast niet meer in te denken. Daarbij komt dan dat ongeveer op de zelfde scheidslijn de nieuwe reden tot tweedracht komtmoet noord- Ierland deel van Groot-Brittannië en noord-Ierland blijven (het Verenigd Koninkrijk), of overgaan naar de re publiek Ierland En dat alles nog daargelaten, blijft een onmiddelijke aanleiding tot katho lieke ontevredenheid dat het voor niet- protestanten vrijwel alleen maar theo retisch mogelijk is vele openbare amb ten te bekleden. Omgekeerd zijn er ook weer protestanten die niets meer van Londen moeten hebben omdat de regering daar hun anti-katholieke in stelling niet steunt. Bij het tempera ment der Ieren wordt dan gauw en graag gevochten. Wanneer de vorstin - het symbool van het koninkrijk en de Londense rege ring - op oezoek komt, kan het haast niet uitblijven dat die bij het alge meen gevecht ook wordt geraakt of bedreigd. dit moment kan, gezien de verzamelde bewijzen, gezegd worden dat deze dub bele moord gepleegd werd door agen ten van de Portugese geheime dienst (de P.ID.E.1. Het zou niet in de be doeling van deze geheime agenten hebben gelegen het tweetal uit de weg te ruimen, doch het slechts te „ontvoeren". De oudgeneraal moest, zo luidde de opdracht, ontvoerd en „gevankelijk" naar elders worden overgebracht. De oppositieleider begreep té laat. wat er met hem en zijn secretaresse stond te gebeuren en trok ln wanhoop een automatisch pistool, waarmede hij op zijn belagers schoot. Deze opende daar" op eveneens het vuur, met alle gevol gen van dien, waarna men de dode lichamen van het tweetal via een smokkelaarspad, „Malospasos" ge naamd, over de Spaans-Portugese grens sleepte, om zo vervolgens ln de omgeving van Badajoz onder wat groen te verstoppen. Aan het licht kwam thans, dat het Badajoz was, van waaruit de ex-gene raal zou worden ontvoerd om van daaruit naar Portugal te worden over gebracht, terwijl als trefpunt het post kantoor in dit stadje was aangewezen, waar zich een tweetal aanhangers van de generaal zou ophouden, die echter in werkelijkheid Portugese geheime agenten bleken te zijn. Laatstgenoemde lieden zouden Delgado over het smokkelpad Malospasos die per Portugal inbrengen, om de gene raal tenslotte naar Lissabon te bege leiden, waar deze aan besprekingen met het bestuur van zijn (oppositie-) partij zou deelnemen. Wie is Delgado Van Delgado is bekend, dat hij in 1926 deel uitmaakte van een groep officieren, welke in 1928 Salazar aan de macht hielp. Hij was een zeer be kwaam beroeps-officier, werd op jon ge leeftijd generaal en bekleedde ln aansluiting daarop vooraanstaande functies Zo werd hij in 1957 tot directeur-ge neraal van de burgerluchtvaart in zijn land benoemd. In het najaar van 1957 werd hij de leider van de oppo sitie tegen het regiem van Salazar om van SERVIES - GLAS - BESTEK, STOELEN, TAKELS enz. enz. Met blilevering van DRANKEN op SERVIES. GLAS EN BESTEK Vraagt onze prijscourant. WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 - Telefoon 2551 zich, in aansluiting daarop, in mei van dat jaar kandidaat te stellen voor het presidentschap. Op zijn naam wer den toen ruim 236.000 stemmen uit gebracht en op die van de regerings partij Amerlcóó Tomés, 759.000 stem men. Kort daarop werd Delgado van al zijn functies ontheven en verliet hij daar toe door Salazar gedwongen, het land om zich in Sao Paulo te vestigen Hij werd tot aan zijn geweldadige dood op 13 februari 1965 achtervolgd en ge schaduwd door agenten van de Por tugese geheime dienst (P.I.D.E.), het geen ondermeer overduidelijk bleek tijdens een in Parijs gevoerd proces het „Mont-Farronproces") gevoerd te gen aanhangers van de O.A.S., die zich hadden schuldig gemaakt aan het voorbereiden en plegen van een aan slag op het leven van de Franse pre sident generaal Charles de Gaulle, ter gelegenheid waarvan één der daders, de ex-legionalr Samuel Lehmam, 37 jaar, ter zitting verklaarde „opdracht te hebben om naar Europa terug te keren en voorbereidingen te treffen voor het plegen van een aanslag op het leven van de Portugese oppositie leider, generaal Humberto Delgado, waarvoor hem, Lehmann, bij het ge lukken van de aanslag, een beloning van 214 miljoen Franse francs in het vooruitzicht was gesteld." Prinse Maria Pia Wijlen generaal Humberto Delgado was bevriend met de 60-jarige ln Rome wonende prinses Maria Pia van Bra- ganca, die Delgado's verzet tegen Salazar financieel mogelijk maakte. Deze prinses van den bloede werd op een goede (of kwade) dag benaderd door een zekere Mario Cavalho, die voorgaf leraar te zijn, doch ln werke lijkheid deel uitmaakte van de P.I.D.E. en door een Italiaanse neo-nazi, die in Rome nog steeds de - geheime be langen van Portugal behartigt, Beide mannen wisten het vertrouwen van prinses Maria Pia van Braganca en daardoor van generaal Delgado te win nen en de laatste over te halen tot een „bespreking" ln Portugal. Op 28 december 1964 logeerde Delgado in het Parijse hotel „Caumartln", waar hij door geestverwanten - onder wie zich ook prof. dr Emillo Guerreiro - een naar Frankrijk uitgeweken Portu gese hoogleraar - bevond, ernstig werd gewaarschuwd. Niettemin maakte Del gado de afspraak om op 13 februari 1965 in BADAJOZ voor het postkan toor te zullen verschijnen Op de be wuste dag bevonden zich aan de Por tugese zijde van de grens, bij de door laatpost Villanueva del Fresno aan de straatweg naar het Spaanse Badajoz, twee auto's waarin zich vier agenten van de Portugese geheime dienst be vonden. De Inzittenden bleken met machine- en automatische pistolen be wapend te zijn. Het viertal was ln afwachting van de komst van Delgado en van diens secretaresse, die bege leid werden door dr. Bisogno. Marlo Carvalho en door nog een derde man van de P.IDE. wiens naam ook be kend ls De reizigers zouden met hun bege leiders, nadat zij de grens hadden overschreden, een korte rust houden ln het nabij gelegen Portugese hotel „Almerines" Op weg daarheen kreeg de generaal argwaan en begon te schieten op zijn tegenstanders, die daarop terugschoten Op de plaats des misdrijf vonden omwonenden kogel hulzen en een pistooltas, die van ge neraal Delgado afkomstig bleek te zijn Aan de bewoners, opmerkzaam gemaakt door het schieten, verklaar den de geheime agenten op de „dul- venjacht" te zijn geweest, alhoewel de jacht aldaar op dat tijdstip verbo den was. Tito zet zijn koerswijziging met revo lutionair elan voort. Het voornaamste slachtoffer is Rankowitsj geworden die zijn tuncties van vice-president en se cretaris der communistische partij is kwijt geraakt. Tito voerde als motief aan dat Ran kowitsj' staatsveiligheidsdienst hele maal op het verkeerde stalinistische pad was geraakt en maakte zichzelf verwijten dat hij niet eerder had in gegrepen. Maar vermoedelijk is dit niet de voornaamste reden geweest om zijn oude vriend en kroonprins aan de kant te zetten. De Joegoslaven zijn er - vooral vorige maand nog - op voorbereid dat Tito. zo oud hij is, radicaal vernieuwen wil. Waarbij hij heilige communistische tradities met de voeten treedt. Zo stelt hij vast dat het geen vaststaand feit is dat de communistische partij In alle opzichten de macht heeft en han teert. HET ADRES VOOR EEN GOEDE FIETS OF BROMMER Ruime keuze uit diverse merken. Ook KINDERRIJWIELEN, DRIEWIELERS enAUTOPEDS Voor eeD goede service staan wij garant. B.S.A. - PHOENIX - PUCH - SOLEX RAP - MOBYLETTE EEG. - BUR GERS RIJWIELEN Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Kritiek In economisch opzicht is hij daaraan al geruime tijd bezig een eind te ma ken. Industrieën en agrarische bedrij ven hebben als eerste taak rendabel te zijn en het is zaak dat de beste mensen de zaken leiden, of ze nu partijlid zijn of niet. Communistische veteranen, die daar om nog geen verstokte stalinisten be hoeven te zijn, kunnen dit allemaal niet zo een twee drie verteren en er is ontegenzeglijk grote tegenkanting ontstaan tegen de plannen van Tito Rankowitsj was zo'n orthodoxe marx ist, die zich wellicht ergerde aan de nieuwlichterij met een verdacht kapi talistisch geurtje die Tito ging be drijven, Maar zelfs al zou hij er wel een voorstander van zijn geweest, dan nog zou het nodig zijn geweest dat hij van het toneel verdween. Te log Tito zal niet zonder reden hebben geconstateerd dat zijn communistische partij bezig was het vertrouwen te verliezen van de bevolking, die er min of meer tegen ging opzien als een log apparaat met als voornaamste kenmerk dat daarin de partijleden voor nijver politiek werk beloond kon den worden met baantjes buiten de partij. Een instelling die zo'n naam heelt kan het vertrouwen niet herwinnen onder de oude leiding: nieuwe man nen zullen de nieuwe koers aantrek kelijk moeten maken. En dus. exit Rankowitsj. En al is dat dan toevallig de zelfde persoon - ook: exit de lei der van de staatsveiligheidsdienst, of populairder: de geheime politie. Die is immers het symbool van de machtige arm van de partij - plus bestuursap paraat en als zodanig een eerste voor werp van wantrouwen dat moet wor den uitgeroeid. Een en ander betekent niet dat Joego slavië door Tito de weg wordt opge leid om van het communisme af te stappen. Waarschijnlijk zou dat ook door de meeste Joegoslaven niet eens gewenst worden. De dictator schept wel een situatie waarin de partij en haar functionaris sen er niet meer op kunnen rekenen dat ze vanzelf de macht hebben: de genen die ergens aan de top willen komen, zulen hun best moeten doen op het terrein van hun activiteit en minder ln de partij. Beter systeem Wat Tito doet ls een systeem schep pen waarin de kundlgste mensen de beste kansen krijgen, waarbij ze ge noopt zullen zijn het vertrouwen te winnen van kiezers. Hij ontneemt de partij het gemak van het hebben van de macht om die te behouden ook al door grenzen te stellen aan herver kiesbaarheid, zodat een machtige kliek aanzienlijk minder kansen krijgt om alle beslissingen tot in lengte van jaren in klein comité te nemen. De Joegoslavische staatschef hoopt er van dat zo meer elan blijft bestaan ln de partij zelf en bovendien dat die steviger in relatie komt te staan met de bevolking. Een voorname voorwaarde voor het welslagen van dit plan is hoe lang Tito zelf met zijn onaangevochten ge zag tegen het misnoegen van zijn or thodoxere partijgenoten in kan door zetten dat deze nieuwe koers geva ren wordt. Maar aan zijn geestelijke soepelheid te oordelen is de zeventiger bepaald nog niet aan het aftakelen. N.V. Amonfoortscstraot 22—24 SOESTERBERG Telefoon (03443) 1327 ShowTOom ook zaterdags geopend van 9.00-17.00 uur. De vakantie-Industrie ls voor ons land een belangrijke zaak. Naar schatting heeft zij ln 1965 voor ongeveer 1 1/3 procent bijgedragen tot het nationaal inkomen en dit percentage kan nog stijgen als wij oog hebben voor het nog braak liggende terrein. Het open vakantieveld ligt voor ons land let terlijk in alle provincies met uitslui ting van een deel van de randstad en figuurlijk ln een betere outillage voor de huisvesting en service van de toe risten. Daarnaast blijft het probleem ETUIS feestelijk geven rijk ontvangen van een voldoende vakantiespreiding ons bezighouden Onze onvolprezen Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer heeft in het belang van ons toerisme een vijfjarenplan ont wikkeld. Dat plan ls gericht op de propaganda voor Nederland in den vreemde, op de spreiding en de op bouw van een beter dienstverlenings apparaat. In den brede gezien moeten die plannen worden toegejuicht maar daarnaast moet er door initiatieven van plaatselijke en regionale colleges aanvullend worden gewerkt en niet het minst door het daarbij betrokken bedrij fsleven. Opeengepakt Als wij Nederland toeristisch bezien, dan treft het ons altijd dat de meeste toeristen uit het buitenland onze randstad opzoeken. Zij verblijven er om te genieten en zij verblijven er ook om te slapen, te eten en uit te rusten. Het komt ons juist voor dat vreemdelingen daar onze kunstschat ten, oude steden, waterwerken en stranden bezoeken Het lijkt ons min der verstandig wanneer zij daar ook blijven om er te slapen en uit te rusten. De dichtbevolkte streken van ons land behoeven hun ruimte In de eerste plaats voor handel en industrie en de trek naar het westen voor dit doel zal nog noenemen. Het is dan een raadsel dat men rust en ontspanning MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR "J ONR. GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN' FINANCIERINGEN TAXATIES SOESTERBERGSESTRAAT -8 SOEST - TELEFOON 2064 B G.G. 02950-17727 gaat zoeken temidden van de veront reinigde lucht Niemand mag de vrij heid worden ontnomen dit te doen maar wij moeten dit niet bevorderen. In ccucreto moet dit het volgende be leid tot resultaat hebben. Spreiden De propaganda voor vakantiebehuizing ln bet westen late men aan het be drijfsleven dat hierbij reeds belangen heeft. De propaganda van gesubsidi- PROGRAMMA S.E.C. SE C. zal na de verplichte rustperiode de volgende wedstrijden spelen om het „Koningin Emma Monument" Zondag 14 aug S E C. IZ.S.G.O. I, S.E.C. II—Z.S.G.O. II. Woensdag 17 aug. S E C IQUICK I, Zaterdag 20 aug. S E C. IG.V.V. I, S.E C.-zaterdagG.V.V II. Zondag 21 aug. Veteranen-tournooi. Woensdag 24 aug. SEC. IH.V.C. II. Zondag 28 aug maken het le en het 2e een uitstapje naar Silvolde in de Achterhoek. Zondag 4 sept. S.E.C.V.D O. JAARVERGADERING S.E.C. De jaarvergadering van SEC. zal ge houden worden op maandag 15 aug. in de cantine van S.E.C. aan de Bos straat. D.O.S.C. I —S.E.C. I Zaterdag zal het eerste van SEC. een vriendschappelijke wedstrijd spe len tpgen D.O.S C. uit Den Dolder. Voor deze wedstrijd zijn i.v.m. de vakanties 15 spelers aangeschreven. De wedstrijd begint om kwart over vijf. Voor het doctoraal examen tandheel kunde slaagde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht de heer J. N. Prior alhier. eerde organisatie dient te worden ge richt op de rest van Nederland, waar nog ruimte is en lucht en waar men er economisch behoefte aan heeft om van de vacantle-industrie te profite ren. Wij denken aan grote delen van de noordelijke provincies, a n onont wikkelde streken tussen onze grote rivieren en aan bepaalde delen van Zeeland De betere accomodatie voor toeristen ln de vorm van goed aangelegde cam pings en uitstekend geoutilleerde hotels zullen in de eerste plaats moeten worden gebouwd ln gemeenten, die in de recreatie een rol moeten en kun nen spelen Daarmee moet niet ver boden worden dat er ook in de over bevolkte gebieden voorzieningen ko men Maar de trek is daar voldoende om het Initiatief aan het bedrijfsle ven over te laten. Nieuwe oorden. Waar impulsen met geld en propa ganda nodig zijn, dienen de nog maag delijke en voor het toerisme geschikte plaatsen in de plannlg te worden be trokken. Daarmee wordt niemand ge schaad want de trekpleisters van ons toerisme worden toch wel bezocht. De moderne vervoersmiddelen hebben het afstandsbezwaar weggenomen. In het kleine Nederland bestaan geen afstanden meer. Juist als het gaat om buitenlanders, die In groepsreizen „alles-inbegrepen" ons land bezoeken, heeft men het in de hand de verblijf- en ontspanningscentra meer naar stille oorden te verplaatsen en van daaruit excursies te organiseren. Helaas beschikt het onontdekte Ne derland nog over onvold -r.de acco modatie. Zelfs het wel ontdekte deel van ons land kan op dit gebied nog wel bijgeschoold worden, maar daar buiten moet veel meer gebeuren. Het is uitstekend om met grote sommen geld mensen naar ons land te lokken maar als ze werkelijk eens in drom men kwamen moeten we ons op aller lei manieren behelpen Op de topda gen van ons toerisme wordt dit dui delijk gedemonstreerd. Langer tijdvak Genoeg over de spreiding naar de ruimte. De spreiding naar de tijd ls een ander probleem Hier werkt het bedrijfsleven mee door de gróte be drijfstakken in onze nationale be drijvigheid in verschillende tijdvakken met vakantie te sturen naar gelang de plaats waar men ligt. Ook het on derwijs werkt mee om de vakantie over Juli en augustus te spreiden al laat het bijzonder or.derwijs daarbij nog we' eens een steek vallen Wij gaan vooruit, maar wij zijn er niet. In de eerste plaats moet de maand juni met de langste avonden meer ln het vakantieschema worden opgeno men. Dat geldt bovenal voor de tal lozen die zonder schoolgaande kinderen vakantie kunnen houden. De perso neelsafdelingen van vele bedrijven kunnen hiervoor een bijdrage leveren Ook bulten die groep zou een aantal gezinnen met vakantie kunnen als de eindrapporten en examens niet in de zomer vallen Naar onze mening kan ook dat veranderen Wintersport Naast de zomervakantie moet voorts een ruimer plaats toevallen aan de wintervakantïe Daarmee wordt de zo- merdrukte belangrijk verminderd. Wij pleiten voor afschaffing van de splintervakanties bij het onderwijs. Er zou kunnen worden volstaan met een goede zomer- en een dito win- tervakantie Hiermee wordt het toeris me in de winter bevorderd en dat ln de zomer ontlast en dit komt aan de vrije-tijds-nijverheid in alle opzichten ten goede Het komt daarnaast ten goede aan meer veiligheid in het ver keer dat in juli en augustus dikwijls overbelast is in geheel west-Europq. Het betekent tenlotte een betere or ganisatie voor ons gehele productie proces omdat lange zomervakantie een goede gang van zaken in het be drijfsleven meer dan eens in de weg staan. Men kan rond Kerstmis ook wel bruin branden al men iets verder van huis gaat. En wij gaan immers steeds verder van huis 1 Al wij met de spreiding maar niet te ver van huis raken. Alleen dan wordt het beter en goedkoper genieten. SCHRIKSLAAN 19 SOESTD1JK TELEFOON 3994) De voedselhulp aan India ligt ons allen nog vers in het geheugen. Af gezien va.n de vraag of die hulp op tijd komt, voldoende is of teveel is het duidelijk dat de zelfde hulp zonder te overdrijven ook kan worden ver strekt aan een aantal arme landen. Het is nu zeker dat er in grote gebie den van de wereld een groot voedsel tekort is. Dit tekort zal toenemen naarmate de bevolkingsexplosies, die te verwachten zijn, in omvang toene men. Aangezien honger de beste voedings bodem is voor sociale onrust zal er al les aan moeten worden gedaan om een zo effectief mogelijke bijdrage te leveren tot verzachting van de cata strofe die helaas niet op korte ter mijn is op te lossen. Op punten waar de ergste nood zich voordoet, zullen ook in de toekomst directe acties uitkomst kunnen bie den. Internationale hulporganen zui len daartoe reeds vooraf schema's moeten opstellen, met behulp waarvan zij snel tot daden zullen kunnen over gaan. De ervaring heeft geleerd dat het geld wel op tafel komt als de nood zich aandient. Dat is dan alvast een voordeel van het bestaan van een welvarend deel in de wereld. Naar bankroet Op lange termijn bieden hulpacties geen oplossing. Dan moeten de oorza ken van de honger en armoede wor den weggenomen. Dat is geen geringe opgave. Het leegschudden van goed ge vulde zakken met geld in de kassen van de jonge regeringen heeft weinig zin Dat geld wordt met goede of kwa de bedoelingen verkeerd gebruikt. Zelfs wanneer er voedsel voor wordt gekocht doet men in wezen niet anders dan een poging om de zee leeg te schep pen. Als er sommen worden geleend aan de ontwikkelingslanden, betekent dit bepaald niet dat het geld nu niet ondoelmatig wordt besteed omdat er rente moet worden betaald. Men laat de staatschuld aangroeien en de ren telast stijgen zonder een hand uit te steken. Het land komt voor een bank roet, maar daar verbleekt niemand van. Als landen met voedselovervloed. zoals de V.S., van mening mochten zijn dat ze hun produktie moeten beperken, spannen ze ook het paard achter de wagen, omdat het totale wereld-voed seltekort er slechts door wordt ver meerderd. Dat wordt ook ingezien en men richt nu de voedselvoortbrenging op die produktie, die in achtergeble ven gebieden gemakkelijk kan wor den vervoerd en gedistribueerd. Eerst de oorzaak De giften worden voortgezet maar an derzijds dienstbaar gemaakt aan het wegnemen van de oorzaken der voed selschaarste. Die oorzaken zijn ener zijds gelegen in het toepassen van dikwijls reeds eeuwen verouderde agra rische produktiemethoden en ander zijds in overbevolking. Het eerste gesignaleerde kwaad kan op de lange duur effectief worden be streden. Door de technische hulp in de landbouwsector te bieden. Door aller eerst te bezien op welke wijze de landbouwmethoden moeten worden veranderd. Vervolgens zal het onder wijs op dit terrein voor oud en jong moeten worden georganiseerd en dan zal daar een staf van goede voorlich ters op moeten volgen. Het is een lange en moeizame weg die niet geplaveid kan worden door een aantal landbouwtractoren op een ver laten weg te zetten En dan moet de bevolking nog worden aangemoedigd van de hulp gebruik te maken. In natura Zo kunnen de medewerkers aan de voedselprojecten ook in voedsel wor den uitbetaald of gedeeltelijk in voed sel worden beloond. Ook kan men tezeer versnipperde landbouwgrond op nieuw verdelen en de gedupeerden met voedselgiften helpen tot zij opnieuw een arbeidsplaats in de landbouw heb ben gevonden. Het is duidelijk dat voor onderwijs en voorlichting deskundigen nodig zijn met een behoorlijke vooropleiding. Die opleiding kunnen de westerse landen geven. Al met al zijn wij in Neder land nog niet zover naast het goede spoor met de uitzending van hulp ploegen. Geldzendingen zijn uitstekend voor propaganda maar minder ge schikt voor langdurige verheffing van het volk. Ze werken zelfs wel ave rechts. Er is daarom wel degelijk een geweldige investering nodig in de hon gerende landen. Deze investering wordt geschat op een bedrag van 50 mil jard dollar per jaar en zij bedraagt een veelvoud van hetgeen er thans wordt besteed. Een deskundige als dr B. R. Sen, di recteur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Na ties, is van mening dat wij voor de snel groeiende wereldbevolking vol doende voedsel kunnen produceren, mits de organisatie van de produktie wordt aangepakt. Chinees voorbeeld Een voorbeeld van goede aanpak schijnen wij in het verjongde China te vinden. Daar worden nu. zij het nog beperkt, wetenschappelijke land bouwmethoden in praktijk gebracht. De resultaten zijn dat in grote gebie den de voedselopbrengst met 20 tot 30 procent stijgt. In bepaalde provincies bedraagt de productiestijging meer dan 50 procent. Inderdaad kan Chi een belangrijke bijdrage leveren tot de oplossing van het vraagstuk. De snelle bevokingsvermeerdering vormt de andere zijde van dit pro bleem. Deze kan niet op commando worden afgeremd. Onvoldoende ont wikkeling. traditie en religie spelen daarbij hun rol. Propaganda voor en export op grote schaal van de ..pil" zouden bepaald geen resultaat hebben. Men stuit hier op een achterstand van eeuwen, die niet in enkele decennia kan worden overbrugd. In het zelfde vlak ligt het grootste deel van het ontwikkelingsvraagstuk. Bij de oplossing van dat probleem kunnen efficiency en vernuft worden aangewend. Zij moeten worden toege past en men kan er misschien vele jaren mee overbruggen maar geen eeuwen. Bij het geduld oefenen zal het westen zijn grenzen moeten ope nen voor de eindprodukten en grond stoffen van de achtergebleven delen van de wereld. Opdat zij adem kun nen halen en vaart kunnen brengen in hun programma's. Daarbij is het voor naamste dat de landen met voedsel schaarste maximale medewerking ver lenen. Ook daaraan ontbreekt helaas nog veel. Woensdag voelde schipper J. K. bij de pont op de Eem, in de nabijheid van de Grote Melm, plotseling een schok, waardoor de vaart van het schip werd afgeremd. Bij onderzoek bleek de ketting van de pont niet op de grond te liggen, maar nauwelijks onder de waterspie gel, waardoor het schip er bovenop voer. De ketting brak. doch daar het schip diep geladen was, konden eventuele beschadigingen nog niet vaastgesteld worden. Het schip is het eigendom van S M. G. te Amsterdam.

Soester Courant | 1966 | | pagina 7