Soest toen - Soest nu Auto-wrak brak tegen boom doormidden Bestuurder werd gedood Collectie moet Jac. van Looy naar Soest Soester Courant 2566 Tito's koekoeksei Over de E.E.G. Het oog gericht op Soekarno niet alleen bereikbaar onder telefoonnummer doch ook onder nummer 5154 V.V.V.-nieuws Dinsdag 12 Juli 1966 46e jaargang uo. 53 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Afscheid pastoor R. G. Lommerse ERNSTIG AUTO-ONGELUK Eiermarkt Gevonden voorwerpen Soester Natuurbad Overzicht t.v. reportages wereldkampioenschappen voethal I i felSStStótt. SOESTER(()OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag President Tito van Joego-Slavië heeft enkele topfiguren uitgerangeerd. De strijd om de macht ging voorna melijk tusen de president en de - door hem zelf geschapen - „veiligheidsor ganisaties", met andere woorden: de geheime politie. Daarmee heeft Joego-Slavië weer eens bewezen welk gevaar de politiestaat immer bedreigt: dat het werktuig een eigen koers gaat volgen en heer sen wil. De politiestaat is bepaald geen uitvin ding van de communisten. Het zijn vooral dictatoriale figuren geweest, die er behoefte aan hadden en altijd weer tot dezelfde conclusie kwamen": het werktuig, dat zij hadden gescha pen, keerde zich tegen hen. De Russische Tsaren hadden hun be ruchte Ochrana, die naar willekeur beschikte over leven en dood van de burgers. Maar de Ochrana speelde vaak haar eigen spel. De Russische minister Stolypin is waarschijnliik door een Ochrana-agent vermoord. De z.g priester Gapon, die de beruchte optocht leidde naar het winterpaleis, waarbij zovelen door de soldaten werden neer geschoten, was tevens politiespion. Ook Napoleon heeft er zijn ervarin gen mee opgedaan. Zijn politiechef was Joseph Fouché, een man die voor geen halve cent te vertrouwen was, derhalve niemand vertrouwde en dus geschapen was voor het baantje .Na poleon wist welk vlees hij in de kuip had, maar kon hem eenvoudig niet missen. Gevaarlijke macht Een regering, die het instituut der geheime politie instelt, weet wel waar ze begint maar niet waar ze blijft. Vooral met de moderne apparatuur voora fluisteren, fotograferen en fil men op de lange afstand komt zo'n instelling te beschikken over allerlei gegevens die voor allerlei personen, ook hooggeplaatste, uitermate riskant kunnen zijn. In overgrote ijver gaat men soms zo ver. dat men provoceren gaat, dat men situaties schept waarin mensen kunnen worden gecompromitteerd, hetzij politiek, hetzij in hun persoon lijke leven. Want de geheime politie is een machtsapparaat en macht is een ge vaarlijk ding. Wie met macht om gaat, wordt er mee besmet. In Rus land b.v. was de geheime politie de burcht van het conservatisme en wie tegen dre burcht optornde, was ge doemd te verdwijnen. Hij kon een anarchist zijn, die een bomaanslag be raamde, maar hij kon evengoed een minister of zelfs de vorst zélf zijn. af. Hierdoor ontstond reine dicta tuur. Niemand was zijn leven zeker. Tot op de hoogste posten, juist op de hoogste posten, wist men zichzelf voortdurend in gevaar. De ministers werden hofnarren er Chroejtsjow heeft zelf verteld dat hij, op bevel van de Grote Baas, met z'n dikke buik en korte beentjes een boerendans ten beste moest geven. De leiders van deze organiatie ver dwenen eveneens de een na de ander. Beria was de laatste van wie bekend is, dat hij uit de weg werd geruimd. De geheime politie is gebaseerd op een kolossaal wantrouwen en wordt dus zelf niet vertrouwd. Uit het nest Tito heeft de kunst van het Kremlin afgekeken en een staatsveiligheids dienst in het leven geroepen. Ook hij had te maken met vijanden. Moskou had, toen hij zich afscheidde, zijn dood gezworen. En het was van zelfsprekend, dat lang niet iedereen het in alles eens was met de koers, die hij aangaf. Rankovitsj en Stefano- vitsj hebben blijkbaar het apparaat van de staatsveiligheidsdienst willen gebruiken om een eigen politiek door te voeren. Tito had het koekoeksei gelegd en werd bijna zelf uit het nest gegooid. Uit de toespraak, waarin hij deze maatregelen aankondigde, blijkt wel, dat het oude liedje weer gezongen werd. De staatsveiligheidsdienst, uitstekend toegerust met de modernste spionnage- apparatuur. hield niet alleen een oog je op de vijanden, maar ook op de regeerder van de staat. Het is wel ironisch, dat zulke leiders een geheime politie scheppen om hun macht te behouden en doorlopend be vreesd zijn voor de bedreiging van die macht door diezelfde geheime politie. Wij horen tegenwoordig nogal eens verkondigen, dat Nederland een ..po litiestaat" is Pas wanneer we weer eens kontakt krijgen met de situatie in een wérkelijke politiestaat begrij pen we, dat zulke mensen niet weten waarover ze praten. „Wordt vervolgd" Onder Stalin werd deze situatie nog meer toegespitst. Lenin had zich al genoodzaakt gezien een „Tsjeka" in het leven te roepen omdat het bolsje wistische regiem rondom door vijan den was omgeven en men aan ie mands neus niet kon zien of hij een vriend of een vijand was. Daarvoor werd het instituut der geheime poli tie ingeschakeld. Ook wie overtuigd communist was, maar niet in de pas liep met de overheersende groep, ging er aan. Op de duur was er van een anti-communistische actie geen spra ke meer en waren er nog alleen de tegensteBingen binnen de partij. Stalin, die alleen zijn eigen mening duldde, rekende via zij geheime politie met de malcontenten en tegensprakers Een vreemd bezoek is dat van de Franse premier Pompidou en minister van buitenlandse zaken Couve de Mur- ville aan Londen. Onderwerp hier is wel in de eerste plaats: Britse toe treding tot de E.E.G., een onderwerp waarvoor minister Brown de Engelse parlementariërs ook wat warmer pro beert te laten lopen. De sfeer van het gesprek is al wat bedorven door de belediging van ge neraal De Gaulle (niemand vertrouwt hem en hij is een slechte bondge noot), waarvoor minister Healy zich moest excuseren, maar aan de an dere kant zijn uit Parijs de laatste tijd allerlei vriendelijker geluiden je gens Engeland te horen geweest. Als mede daden, zoals voor het eerst mee doen aan de hulp voor het pond ster ling. In zekere zin is het Brits-Franse ge sprek logisch: Parijs hield tenslotte in 1963 de eerste Britse poging tot toe treding ruwweg tegen, maar aan de andere kant zijn de Britten toch wel een beetje huiverig om met de Fransen te gaan discussiëren. Dit lijkt weer op een Franse poging om ziel. voor te doen als de woordvoerders van Euro pa, wat juist weer zeer geschikt lijkt om de andere vijf te ergeren. Tenslotte moeten de zes landen sa men - en zeker de Europese commis sie in Brussel - de eigenlijke onder handelingen voeren. Te veel afspra ken nu zouden de anderen wel eens tot verzet kunnen prikkelen. Temeer omdat het er naar uitziet dat De Gaulle meer behoefte heeft aan de Britten om het kleine beetje supra- nationaliteit in de E.EG. te bestrij den, dan dat hij ze er in wenst uit overtuiging dat ze er bij horen. Maar zoals zo vaak: de generaal heeft zich in een sterke positie gemanoeuvreerd. De anderen zien de Britten ook wel graag komen als tegenhanger voor de Duitse sterke positie in de E.E.G. De vraag is alleen of de E.E G zelf erg veel gebaat,is met de gesprekken van nu die gaan lijken op het vor men van allerlei machtsevenwichten tussen partners die elkaar niet hele maal vertrouwen Het uitgangspunt van de E.E.G was tenslotte eendracht en die moet wel in het gedrang komen door dit vertoon van tegen elkaar uitspelen der deelgenoten. Vrijdag j.1. moest pastoor Lommerse van Soest-Zuid met spoed worden op genomen in het ziekenhuis Zonneglo ren. In verband hiermede kunnen de tegen woensdag aangekondigde avondmis en de afscheidsreceptie geen doorgang vinden Het afscheidscadeau is hem In het ziekenhuis overhandigd. De toestand van de pastoor is nu weer redelijk, maar hi] mag nog geen bezoek ontvangen. In overleg met kardinaal Alfrink gaat, mede op ver zoek van pastoor Lommerse, de be noeming van de nieuwe pastoor, nor maal door. Vrijdag 22 juli zal de installatie van de nieuwe pastoor plaats vinden. Donderdagmiddag zal het kerkbestuur afscheid nemen van mej. A. Strijdoen, die gedurende 27 jaar, even lang als het herderschap van pastoor Lommer se, niet alleen de zorg heeft gehad voor de huishouding, maar evenzeer voor het inwendige van de kerk. Vrijdag vertrekt mej. Strijdveen naar Elten. VIER DODEN EN TWEE ZWAAR GEWONDEN Maandagmorgen had op de Amers- foortsestraat te Huis ter Heide in de nabijheid van Soesterberg, een ernstig auto-ongeluk plaats dat aan vier per sonen het leven heeft gekost, terwijl twee zwaar gewonden naar het zieken huis vervoerd moesten worden. De bestuurder van een trachtte een vrachtwagen met aan hanger te passeren. Toen hij te laat een tegenligger zag aankomen, die hij nog wist te ontwijken, is hij waar schijnlijk de macht over zijn stuur kwijt geraakt, waardoor hij tegen een boom terecht kwam met het bo vengenoemde verschrikkelijke gevolg. Zaterdagnacht, om ongeveer 5 uur deed de bemanning van een politieauto, die van een surveillance-tocht uit Soesterberg terugkwam een vreselijkeontdekking. Op de Soesterbergsestraat. nabij de Van Beuningenlaan. zagen de politiemannen aan de rechterzijde van de weg een auto tegen een boom staan. Tot hun niet geringe verbazing constateerden zij dat het alleen het achterstuk was van een Ford Taunus. Bovendien vonden zij het levenloze lichaam van de be stuurder op het rijwielpad. Het voorste deel van de wagen vonden zij ongeveer veer tig meter verder aan de linkerkant van de weg, met nog brandende lichten. In verband met het feit, dat niemand het ongeluk heeft zien of horen gebeuren, moet aangenomen worden, dat de bestuurder, die alleen in de auto zat, door gladheid tengevolge van He regen, uit de zich daa»-. bevindende bocht is gevlogen en met de zijkant tegen een boom is terechtgekomen, waardoor de auto in tweeën brak en de bestuurder uit de wagen werd geslingerd. De bestuurder bleek te zijn de 35-jarige A R. ter Rele uit Baarn, gehuwd en vader van vijf kinderen. Een gunstige omstandigheid is het dat het ongeluk 's nachts gebeurde, want het zou een ramp geworden zijn als het voorste deel van de auto op tegenliggers was gebotst op deze druk bereden verbindingsweg. De vraag rijst of R. te hard heeft gereden en daardoor de macht over het stuur heeft verloren of dat het ongeluk andere oorzaken heeft. Vast staat echter, dat de auto in een dusdanige staat verkeerde, dat deze ook bij een lage of middelmatige snelheid weinig weerstand had kunnen bieden. De bestuurder was niet in het bezit van een rijbewijs en wegenbelastingkaart, terwijl er geen verzekering was afgesloten. De wrakstukken werden naar de kreukelhoek bij het politiebureau vervoerd en hadden veel bekijks. De stoffelijke resten van de bestuurder werden voorlopig naar Soesterberg overgebracht. En het autoklokje in het wrak tikt nog maar steeds door De conservator heemkunde van het de Van Weedestraat (nu „De Bonne- Museum Flehite te aw—terie. Sigarenmagazijn Nieuborg. Ga- heer J. D. H. v. d. Neut, heeft een age Alblas en Modemagazijn Hop- schrijven gestuurd aan het gemeente- enbrouwers) tot aan het vroegere bestuur van Soest, waarin hij een emeentehuis (nu de zaak van firma pleidooi houdt om de kunstnalaten- vlets) bij de latere Wilhelmina-boom schap van Jac van Looy naar Soest In deze tijd was Soest het onderwerp te krijgen Het Haarlems Museum Van Looy zal binnenkort worden opgeheven, zodat er voor de collectie een andere be stemming moet worden gevonden Omdat Van Looy ongeveer vijftien jaar in huize „Zomerzorg" te Soest heeft gewerkt, en Soest toen onder werp was van zijn literaire werken en van zijn schilderijen, vindt de heer v. d. Neut Soest de aangewezen plaats om b.v. door middel van een Soester museum de collectie Van Looy te herbergen Jacobus van Looy, geboren 1855 en in 1932 in Haarlem overleden, heeft ongeveer vijftien jaar in bn5"- merzorg" gewerkt. Zomerzorg was Op de Amersfoortse eiermarkt wer- destijds A 56 aan het Lang den aangevoerd 43.000 stuks in prijzen van Soest(-dijk) op de nu volgebouw- van 12,50 tot 13,50 Middenprijs de driehoek Korte Brinkweg 2-8 en 13,—. Prijs per kg 2,10 van al zijn oeuvres Nu het Haarlems Museum Van Looy wordt opgeheven, zo schrijft de heer v. d. Neut, „en men nog geen be stemming heeft gevonden voor de ge hele kunst-nalatenschap van Jac. van Looy is het een groot Soester belang om de laatste kans te benutten dit Soester werk geheel of gedeeltelijk in de gemeente te krijgen" De heer Van der Neut suggereert hierbij een aankoop, (waarbij hij denkt aan 'n mede-actie van de burgerij via de V.V.V.of een bruikleen in een direct te stichten Soester museum, b.v in de Drie Ringen. Naast een financiële ac tie onder de Soester burgers wil de heer v d. Neut ook financiële mede werking van het provinciaal bestuur, omdat hij het een provinciaal belang acht dat de collectie Van Looy naar Soest gaat. De heer v. d. Neut wijst in zijn brief ook nog op het belang van Soest, uit recreatie-oogpunt gezien. In het natuurbad werden in de afge lopen weken de navolgende voorwer pen door het publiek achtergelaten: 9 ringen, 5 horloges, 3 armbanden, 1 paar en 2 enkele manchetknopen, 2 aanstekers, 1 gebitje, 11 hangers of kettingen, 1 zilveren plaatje, 2 bad jassen, 6 jacks, 19 truien, vesten, pul lovers e.d5 blouses, 1 zwemvest, 7 broeken, 2 tuks regenkleding. 3 jassen, 1 das, 24 zwembroeken-badpakken, 14 paar schoen, slippers e d„ 19 enkele schoenen, slippers e.d., 66 handdoe ken, 1 waterzak en diverse ondergoe deren. De goedren zijn terug te bekomen aan de kassa van het natuurbad op werkdagen tusen 19.00 en 19.45 uur; op zaterdag en zondag tussen 18.00 en 18.45 uur. Het is nu wel duidelijk geworden, dat de macht van Soekarno aan het ta nen is. De Indonesische leider heeft veel van de populariteit bij z'n volk verloren, vooral door de poging van het com munisten om een „hervorming" van het land door te drijven. Soekarno kreeg hiervan mede de schuld, omdat hij niet krachtig ge noeg tegen de communisten zou zijn opgetreden. En van communisme moet men in Indonesië niets hebben. Dat wordt ook wel bewezen door het feit, dat de generaals van het Indonesische leger alle communistische organisaties en aktiviteiten hebben verboden. Soekarn* is gezwicht voor het volks congres De ..grote leider van de re volutie" heeft danig aan macht in geboet. hij is teruggezet in de positie, die hem krachtens de grondwet toe komt: die van constitutioneel staats hoofd Dat zal Soekarno zwaar geval len zijn. De man, die tot voor kort nog door zijn volk op handen werd gedragen, heeft moeite genoeg gedaan om zijn positie zo stevig mogelijk te houden. Alle pogingen waren echter vergeefs, in zoverre althans, dat hij in feite geen enkele beslissing meer zelf standig kan nemen. Hij heeft wel een succesje geboekt, maar dat is zo klein, dat daaraan geen enkele waarde gehecht hoeft te wor den. Soekarno heeft het bij de generaals, die de sterke mannen zijn in Indo nesië, en die de touwtjes strak in han den hebben, voor elkaar gekregen, dat hij de titel „leider van de grote revolutie" mag houden. Dat ontmas kert de man, die buiten zijn eigen land bepaald niet populair was en is, als een ij dele figuur, wiens reputatie in hoofdzaak berustte op holle fra sen en een zweverige-idealistische woordenkraam. De Indonesische leider heeft het voor al de laatste jaren moeilijk gehad. Het ging economisch gezien de ver keerde kant uit met Indonesië. Soe karno wordt daarvoor verantwoorde lijk gesteld. Dat was misschien wel de grootste oorzaak van zijn uitran geren. Onder leiding van de generaals gaat Indonesië nu een nieuwe toekomst tegemoet Een toekomst zonder Soe karno. Een toekomst ook. die gezien hun afkeer van communisme, wel eens heel wat democratischer zou kunnen zijn dan onder het bewind van Soe karno. En dat is misschien wel de grootst® winst, die men door het beëindigen van de gTOte politieke carriere van Soekarno heeft geboekt. KANTMAN. M TE BEWAREN 11 juli (gisteravond) Engeland-Uru- quay, 19.30-21.15 uur, Ned. 1. 12 juli f hedenavond West-Duitsland- Zwitserland, 19.30-21.15 uur, Ned. 1 Bulgarij-Brazilië, 22.30-24.00 u., Ned. 1. 13 juli Spanje-Argentinië, 19.30-21.15 uur, Ned. 1. 15 juli Brazilië-Hongarije. 19.30-21.15 uur, Ned. 1. 16 juli Italië-Rusland, 14.50-16.45 uur. Ned 1. Mexico-Engeland, 19.30-21.15 uur, Ned. 1. 19 juli Mexico-Uruquay, 16.20-18.15 uur, Ned. 1. Portugal-Brazilië. 19.30- 21.15 uur, Ned. 1. 20 juli Spanje-WestDuistland, 19.20- 21.15 uur, Ned. 1. 23 juli. Kwart finale. 14 50-16.45 uur. Ned. 1. Kkart finale, 18.30-20.00 uur. Ned. 2. 25 juli, eerste halve finale, 19.30-21.13 uur, Ned. 1. 26 juli, tweede halve finale, 19.30-21.15 uur, Ned. 1. 28 juli, wedstrijd ora derde en vierde plaats. 19.30-21.15 uur, Ned 1. 30 juli. Finale 14.30-16.45 uur, Ned 1. In theater Carré gaat vanaf vrijdag 22 juli de 29e Snip en Snap Revue. Zoals u weet, kunnen wij de plaats bespreking voor de voorstellingen in dit theater voor u verzorgen. Zaak is echter, dat u dit een goede tijd te voren in orde laat maken. Vooral voor de vrijdag- en zaterdagavonden is veel belangstelling, zodat de beste plaatsen al spoedig door Amsterdam bezet zijn Dit geldt speciaal voor het einde van de week. Wilt u dus absoluut, bijvoor beeld in groepsverband, naar een za terdagavond-voorstelling toe, komt u dan nu al met ons overleggen en houdt u dan ook diverse data achter de hand. zodat er meer mogelijkheden zijn. Wij doen alle moeite uw uit gangetje naar Theater Carré voor u vast te leggen. Zelfs al kunt u pas plannen maken voor de maanden ok tober. november of december, komt u dan toch nu al bespreken' Zodra de bespreekgelegenheid door het theater is opengesteld vliegen de zaterdag avonden weg. Wij willen niet graag dat u „er naast" zit. Neeu moet „erin" zitten, dat is de bedoeling. Aardig documentatiemateriaal kwam binnen over de stad Haarlem. Het boekje is in 4 talen. Heel geschikt voor uw buitenlandse gasten, maar ook voor uzelf, wanneer u deze stad wilt bezoeken. In deze omgeving ligt ook de Ltn- naeushof. waarover we al eerder iets vertelden. Een bezoeker kwam er op getogen vandaan: „één van de mooi ste recreatieparken van Nederland!" Volgt u het voorbeeld eens en trekt u er heen met de kinderen. Folders kun nen wij verstrekken.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1