Soest toen - Soest nu Prijsuitreiking Luchtmacht- verdedigingseonipetitie Nieuwe pastoor benoemd voor Soest-Zuid Het oog gericht op Uitgaven DE COMMISSARIS VERTELT De grote teleurstelling V.V.V.-nieuws KEURIGE T.R.O.S. Gevonden voorwerpen Vrijdag IS juli 1966 !Se jaargang no. 54 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Zonder rijbewijs in geleende auto Olld papier Opbrengst Anjer-eolleete J.B.T.B. Soest kan zondag kringvoetbaltitel behalen Dader van diefstal aangehouden Kind breekt beentje Het bericht, dat de regering van plan is de staatsuitgaven te beperken en dat de uitgaven voor defensie flink zullen verminderen, heeft in brede kringen nog al opzien gebaard. Het is geen geheim, dat een groot deel van het volk de defensie-uitgaven veel te hoog vindt, gerekend naar de (onverhoopte) aanwezige kansen op een gebeurtenis, die de utigaven aan nemelijk zouden maken. Dat ook een deel van de Kamer kritische geluiden laat horen over de grote slokop, die defensie altijd geweest Is, bewijst wel, dat niet alleen de „gewone man" van mening is, dat het snoeimes maar eens een keer moet worden gebruikt waar het defensie-uitgaven betreft Nederland heeft NA V O.-verplichtin gen (die overigens nog maar een paar jaar duren, dan loopt het ver drag af) en betaalt dus mee aan de verdediging voor offers wenst te bren- ten. Daardoor verliest het een groot deel van de vrijheid om zelf te be palen wat het ten behoeve van de verdedigingvoor offers wenst te bren gen Nu is dat alemaal keurig gere geld en moet n we onze afspraken nakomen, zoals de ministers jaren geleden al zelden en nog steeds zeg gen. Maar nu de regering overweegt om nietemin de uitgaven voor defensie te verlagen, rijst de vraag of ons land zich nu ineens niet meer aan de ge maakte afspraken hoeft te houden. Of hebben we mischien al die jaren meer uitgegeven dan noodzakelijk was? Dat het mogelijk is om op defensie te bezuinigen, is nu door de heer Von deling van Financiën gesuggereerd. Minister De Jong van Defensie schreeuwt nu wel moord en brand, maar dat is eigenlijk logisch. Als hij dat niet zou doen, zou men ogen blikkelijk aannemen, dat men jaren lang voor het lapje is gehouden. En als de verlaging van de uitgaven inderdaad wordt doorgezet, kunnen we aan de volgende stap beginnen: de discussie over de vraag of Nederland weer moet meedoen in de N A V.O, met alle financiële consequenties van dien, of dat er nu een eind aan moet komen. Het is zaak deze vraag tijdig te stel len, opdat niet alleen de regering, maar ook het volk er over kan den ken en praten Tot een redelijke ge- dachtengang moet men het volk er in staat achten. En de eventuele vrees, dat er veel meer tegen- dan voorstanders zijn van vernieuwing van het verdrag, is nog ongegrond, want nog steeds doen we mee in de N.A.V O. en als de meerderheid van het volk daar werkelijk tegen zou zijn. zou dat wel eens anders hebben kunnen zijn Het zou in ieder geval hoopgevend zijn als he mes inderdaad in de uit gaven gezet kan worden. Er is im mers nog zoveel geld nodig voor an dere, veel noodzakelijker voorzienin gen! KANT MAN Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven een rode step. diverse ringen met sleutels, damessportrijwiel E S - M.A., fietstas, creme damesportemon nee, met 10.36, kinderjasje, brom fietsplaatje G.X.F 269. portemonnee inhoudende 95.kinderbril, bruine heren regenjas met bruine handschoe nen, grijs kinderrijwiel, zwarte regen- broek, bruine heren portemonnee, 3 rijksdaalders en 4 kwartjes, lichtbruine regenjas, grijze regenjas, fietspomp, oud herenrijwiel, dubbele fietstas, br. herenportemonnee met pl.m. 4,en blauwe overal. Aankomen lopen een rood poesje. Het ontslag van hoofdcommissaris Van der Molen geeft nog steeds stof tot discours. De commissaris is zelf ook aan het vertellen geslagen en hij gunde een weekblad een interview, waarin o.a. de samenwerking met burgemeester Van Hall geducht heeft gehekeld. Die vrijheid heeft hij natuurlijk cn we willen beslist aannemen dat de Amsterdamse burgervader zo'n hou ding tegen zijn politiechef aannam, dat deze wei grieven tegen zijn di recte superieur moest krijgen. Dat neemt niet weg. dat de heer v d. Mo len in bedoeld vraaggesprek zijn eigen straatje wel heel erg schoon praat, want over zijn verhouding met zijn ondergeschikten repte hij met geen woord, ofschoon het een publiek ge heim is dat zijn gezag bij het korps niet bepaald indrukwekkend was te noemen. Verder merkte de ex-hoofdcommissa- ris op, dat hij al eens naar een bur germeestersfunctie had gesolliciteerd, omdat hij de roddel en achterklap in de grote stad moe was. Misschien ligt hier de verklaring voor de mislukking van zijn hoofdstedelijke carrière. Hier toont de heer v. d. Molen zich de ach terdochtige provinciaal, die zijn voor oordelen tegen de grote stad nooit heeft kunnen overwinnen en de stede lijke autoriteit ziet als iemand die het ergens achter de ellebogen heeft. Hij zou wat dat betreft een voorbeeld kunnen nemen aan tienduizden voor malige plattelanders, die zich in de grote steden wel hebben kunnen aan passen aan de daar heersende men taliteit. SOESTER OURANT Abonn. p. kwart, f ï.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Steeds weer en steeds meer blijkt he* kabinet Cals een teleurstelling te zijn. Deze als „het kabinet van de sterke mannen" aangeduide regering, toen deze vorig jaar werd gevormd nadat het kabinet Marijnen was gestruikeld over het omroepbestel, blijkt niet over zulke sterke en goede regeerders te beschikken als werd voorgespiegeld en zoals men aanvankelijk ook wel verwachtte. Er is in den lande een toenemende ontevredenheid merkbaar; men hoort hc in gesprekken, men leest het in kranten en tijdschriften en men ziet het in onlusten en demonstraties. Ontevredenheid in de eerste plaats over de snel gestegen Inflatie, mede als gevolg van het al te ambitieuze en bovendien foutief becijferde rege ringsprogram van uitgaven. De heer Vondeling bleek een beter oppositieleider te zijn dan minister van financiën, als hoedanig hij niet ver genoeg vooruit kon zien en daar door verkeerde berekeningen maakte, misschien ook uit politiek oogmerk. Het tekort op de lopende begroting is onrustbarend gestegen. Voor de ko mende begroting wordt een nog weer hoger tekort verwacht en men is het in regeringskringen allesbehalve met elkaar eens hoe dit nu weer gedekt moet worden. Reeds na het eerste jaar van deze regeringscombinatie treden er spanningen in op, waarvan het nog de vraag is of men ze weet bij te leggen. De behandeling van de kwestie „Am sterdam" is ook een punt waarover men in den lande allesbehalve te spreken is. Men heeft de schuld hier voor nu afgeschoven op de niet poli tieke figuur van de hoofdcommissaris v d Molen, die er voor ontslag kreeg. De gehele behandeling wekte sterk de indruk, dat de politieke figuren in deze kwestie, te weten de burge meester van Amsterdam en de mi nister van binnenlandse zaken, gered moesten worden uit zuiver politieke overweging. Het échec van beiden in deze is desalniettemin duidelijk aan het licht gekomen: een dergelijk „sparen" en een plichtsgetrouw ambtenaar er al leen voor laten opdraaien, valt bij het Nederlandse volk niet in goede aarde. Dat is in zijn wezen niet zo verpolitiekt om dit als een juist be leid tf» kunnen waarderen Dit kabinet kwam tot stand omdat de vorige regering .struikelde over de ver dere gang van zaken in het omroep bestel. Toen de regering Cals optrad mocht men dus verwachten, dat het nu spoedig met een nieuw ontwerp op dit gebied zou komen, waarin - zoals was voorgespiegeld - nieuwe organi saties ook hun plaats zouden kunnen krijgen en de „openheid" in elk geval een feit zou worden. Een nieuw ontwerp Is pas onlangs verschenen, maar de „openheid" van het omroepbestel ls daarin meer een theoretische dan een praktische mo gelijkheid. Het ontwerp verwierf reeds zoveel kritiek, ook zelfs in kringen van de omroepverenigingen, dat het reeds nu zeer twijfelachtig is of dit ontwerp ooit een meerderheid in de Kamer zal verwerven, zelfs of deze Kamer nog wel de tijd zal krijgen om het te behandelen. De omroepverenigingen, voor wie en door wie vorig jaar de regeringscrisis ontstond, zien in dit ontwerp het ge vaar van een te grote staatsbemoei ing en invloed op het omroepbestel. Intussen wachten de mogelijkheden van de reeds aanvaarde reclame in de uitzendingen, van het centraal an tennesysteem en van nieuwe kanalen op verwezenlijking, waartoe men ech ter maar niet kan komen. Het kabi net,, dat juist door de omroepkwestie ontstond, zal zijn reden van ontstaan wellicht niet eens waar kunnen ma ken. Mr. Cals, die een goede minister van onderwijs was, blijkt als minister president niet de figuur te zijn zoals het Nederlandse volk iemand in deze positie graag ziet. Hij glipt slim door moeilijke situaties heen, tracht daar bij echter te veel de kool en de geit te sparen om de coalitie maar in stand te kunnen houden en wekt daardoor niet de indruk van een krachtige leider te zijn die weet wat hij wil. De regering verkeert in een penibele situatie, zowel door innerlijke onvrede over de financieel-economische toe stand als door de politiek ontevre denheid onder het volk. Slechts angst voor dit laatste kan in september een crisis voorkomen. In het Officierscasino te Soesterberg zal op dinsdag 19 juli a s. de prijsuit reiking plaats vinden van de „Air De- fence Competitlon 1966", die is ge wonnen door twee skwadrons van de Koninklijke Luchtmacht. De plechtige prijsuitreiking geschiedt in aanwezigheid van talrijke militaire autoriteiten door de plaatsvervangend Opperbevelhebber der Geallieerde strijd- strijdkrachten in Europa. Marshal of the R A F. Sir Thomas Pike Hij zal de winnaars de Guynemertrofee over handigen. de inzet van deze compe titie. De winnende skwadrons zijn het 322 en 323 skwadron van de vliegbasis Leewarden. samen met het 32e Figh- ter Interceptor Skwadron van de U.S. Air Force. gestationeerd op de vlieg basis Soesterberg. en met het navi- gatiestation Breckendorf (W.-Dld.). Deze drie onderdelen vormden geza menlijk de eerste sector van de ln to taal vier sectoren, die deelnamen aan deze competitie voor Luchtverdediging Door de Kardinaal-Aartsbisschop van Utrecht is tot pastoor voor de paro chie Soest-Zuid benoemd de Zeereerw. Heer J. H. J. van Gendt, thans pas toor te Arnhem. Pastoor Van Gendt werd te Utrecht geboren op 25 februari 1906. Op 15 De heer A. J. W. A. uit Soest reed in het Berkenlaantje richting Soestdui- nen, toen plotseling een vierpersoons- auto. bestuurd door mej. C. P. B. al hier, uit het bos kwam. Hoewel A. een aanrijding trachtte te vermijden was een hevige botsing het gevolg. De mede-inzittende broer van de heer A„ de militair L. R. A. werd aan het hoofd gewond en liep een hersen schudding op doordat hij met zijn hoofd door de voorruit ging. Nadat dokter H. J. Stroband de eerste hulp had verleend, werd hij overgebracht naar het militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht. Bij onderzoek bleek mej. B. niet in het bezit te zijn van een rijbewijs, terwijl zij de auto geleend had van J. de R. alhier. De auto van A. werd vrijwel geheel verneld, terwijl de geleende auto even eens beschadigingen opliep. Vanaf 15 juli kunt u een gelukkige prijswinnares in Soest tegenkomen, die een week lang de gast van de V.V.V. Soest zal zijn. Deze dame won met haar slagzin: Vacantie in Soest een top! Ontspan ning, natuurschoon er rust volop!" een week gratis vakantie in onze mooie omgeving. Wij hopen, dat me juffrouw Willy Jacobs en ook haar verloofde, die in de vreugde deelt, een fijne vakantie in Soest zullen door brengen Ook deze door V.V.V uitgeschreven prijsvraag via het programmablad van circus Boltini, is een onderdeel van het voor V.V.V. Soest zo luisterrijke jaar 1966. zijnde het zestigjarig-feest jaar! En nu nog even de Jeugd-fietstocht. Jongelui, geven jullie je tijdig op! Over een kleine veertien dagen gaan we al rijden. Behalve dat de route vol attracties zit. is de sportieve prestatie de moeiie waard. En hoe meer deelnemershoe gezelliger! Het ophalen van oud papier, ten bate van de Hervormde kerk in Soesterberg blijkt een welkome actie te zijn. Aan de ene zijde verheugt het de mensen dat zij een gelegenheid vinden om hun oud papier op te ruimen en aan de andere zijde is de opbrengst er van een niet te versmaden bijdrage in de kosten van kerkbouw In ver band met de schoolvakanties zal in de maanden juli en augustus geen oud papier worden ojogehaald. In sep tember hoopt men weer te beginnen. Zij die hun oud papier gehaald wil len hebben, kunnen daarvoor contact opnemen met de heer Raven. Prof. Lorentzlaan 119, tel. 1489 De van 27 juni tot 2 juli gehouden Anjercollecte heeft in Soest 1183.10 opgebracht en in Soesterberg 300,09. Totaal 1483,19 Het comité dankt alle gevers en geef sters alsmede de collectanten voor de medewerking Mr. J. M. Landré, de nieuwe voor zitter van de T.R.O.S., ^eft deze week verklaard dat zijn omroepvereniging zich in de ether keurig zal gedra Nu kan men zich afvragen wat de heer Landré dan wel onder „keurig" verstaat Als wij hem goed begrepen hebben wil de T.R.O.S. er vooral voor waken dat er geen luisteraars en kijkers worden gekwetst. Dat lijkt ons een onmogelijke opga ve, omdat wat de ene Nederlander keurig vindt, door een ander als bur gerlijk en bekrompen wordt ervaren, kortom wat A aanstaat is voor B juist in hoge mate krenkend. Een programma dat ir. Van Dis doet schaterlachen, is voor Gerard van het Reve waarschijnlijk bijzonder grie vend, een uitzending met een huma nistisch karakter kan de christenen kwetsen en omgekeerd, een program ma dat intellectuelen en artiesten waarderen, zal de burgerman wel eens kunnen ergeren. Juist de burgerman ergert zich gauw en schrijft meer boze brieven aan omroepen dan welke arbeider of intellectueel ook. Toch kunnen deze moeilijkheden tac tisch worden omzeild. Spaar de kool en de geit, appelleer zoveel mogelijk aan de gevoelens en gedachten van de middelmaat, en je krenkt niemand. Het ls allemaal wel verschrikkelijk saai en het wordt gauw vervelend, maar het voordeel is dat men je toch een „keurige vent" blijft noemen Of een keurige omroep juli 1931 priester gewijd, werd hij op 14 augustus 1931 benoemd tot kape laan te Duiven. Op 11 januari 1933 volgde zijn benoe ming tot kapelaan in Bussum, waar na hij directeur werd van het Vrou welijk Jeugdwerk in het Artsbisdom In augustus 1943 werd hij benoemd tot kapelaan van de Walburgkerk te Arnhem, welke, zoals bekend, in de oorlog geheel werd verwoest. Na de oorlog stichtte hij, na te -keer van de op de Veluwe geëvac le bevol king in Arnhem, twee >dkerken, waarna hij rector werd van het inter naat Insula Dei. Op 7 november 1947 van de Luchtstrijdkrachten in Cen traal Europa De competitie duurde van 2 tot 22 juni Zij werd boven West-Europa gehouden en ls een on derdeel van de N A.T.O. Air Oiympics, oefeningen voor de luchtmachten ln Centraal Europa, met als doel de ope rationele krachten in wedstrijdvorm te meten. Het programma van de slotceremonie bestaat uit ontvangst om 10.15 uur. Persbriefing door brigade-generaal Uwe Vogel (Duitsland). Chief Air De- fences Aircent. om 10.30 uur. de slot ceremonie en de prijsuitreiking heb ben om 11.30 uur plaats. Om half één 's middags is er een „Vin d'honneur", om één uur gevolgd door een lunch Zondag as is het voor het voetbal elftal van de afdeling Soest van de Jonge Boeren- en Tuinders Bond een belangrijke dag Dan zal namelijk de beslissing vallen in de strijd om het kampioenschap voetballen in de kring Amersfoort De Soesters hebben een goede kans de titel voor de tweede achtereenvol gende maal in de wacht te slepen Met twee overwinningen en een gelijk spel voeren ze momenteel de ranglijst aan Zondag moeten ze de laatste twee wedstrijden spelen De eerste ronde van het Jaarlijkse toernooi, dat op het terrein van de tournooi, dat op het terrein van de voetbalvereniging Achterveld gehouder werd zinda<T 3 juli jl ge speeld Op 17 juli volgt de laatste wedstrijddag, waarop de JBTB Soest oni twaalf uur aantreedt tegen Ach terveld. dat de derde plaats bezet, en oit 1410 uur tegen Hooglanderveen, da; op de tweede plaats staat. HC glanderveen is momenteel de grootste concurrent van Soest Het heest de twee tot nu toe gespeelde Hooglanderveen moet zondag nog drie zware wedstrijden spelen. De uitsla gen van de eerste wedstrijddag waren: Achterveld-Hamersveld 2-0, Eemnes- Hooglanderveen 0-1; Hoogland-Ach- terveld 0-4; Hooglanderveen-Achter veld 2-1; Hoogland-Hamersveld 0-3. Soest-Hamersveld 1-1; Soest-Hoog- land 8-0 en Eemnes-Soest 0-4. Door deze resultaten luidt de stand thans: 1. Soest 3-5, 2 Hooglander veen 2-4. 3. Achterveld 3-4; 4. Ha- mersveld 3-3; 5 Hoogland 3-0; 6. Eemnes 2-0. Hooglanderveen staat er dus het bes te voor, maar het is de vraag of het zondag alle drie wedstrijden weet te winnen. De JBTB Soest, die een aantal jaren achtereen het kringvoetbalkam pioenschap verwierf, maar enkele ja ren geleden terugzakte, veroverde vo rig jaar de wisselprijs Willen de Soester zich ook dit jaar kringkampioen noemen, dan zullen in ieder geval de twee wedstrijden van zondag gewonnen moeten worden. En dan is het nog de vraag of Hoog landerveen een steekje zal laten val len. In ieder geval kan het een span nende sportdag worden in Achterveld. werd hij benoemd tot pastoor te Nieuwdijk (gem Didam) en 5 mei 1956 weistrijden beiden gewonnen en staat tot pastoor van de St. Jozefparochie er dus relatief zelfs beter voor dan te Arnhem. dQ 'olauw-witten. In maart j 1 werd in Soesterberg in gebroken en een aantal sieraden ont vreemd De recherche van Soest kon in sa menwerking met de rijkspolitie thans de dader arresteren en wel de 19- jarige L C W uit Driebergen De tweede inbreker, die ook bij deze inbraak was betrokken, werd reeds eerder gearresteerd. Mevr Van G uit Schiedam, die op het kampeerterrein „De Zoom" ver blijft reed met haar rijwiel en haar zoontje achterop in de Vosseveldlaan, waar zij haar evenwicht kwijt raakte en ten val kwam. Mevr. G. bleef ongedeerd, maar dok ter H. J Stroband constateerde dat het llnkerbeentje van het 6-jartge jongetje gebroken was. Het kind was pas 2 weken uit het gips van een dubbele beenbreuk. De overweg in de Van Weedestraat gezien vanaf het raadhuis 1921 Dezelfde overweg in 1966. nu automatisch beveiligd.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1