Soest toen - Soest nu HET FRANSE STOKPAARD Administrateur Surinaamse voetbalbond bezocht Soest Uitreiking diploma's landelijk examen Het oog gericht op spionage Vakantie in Soest een top! Ontspanning, natuurschoon en rust volop! Verpleegster rijdt Turk aan Dat had een familiedrama kunnen worden Soester politiemannen naar vierdaagse in Ni jmegen i Kettingbotsing bij Colenso Dame bij oversteken aangereden Aan onze abonüé's en adverteerders Dinsdag 19 juli 1966 46© jaargang no. ZZ Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Uit de tweede etage gesprongen Dansavond S.E.C. Met bromfiets over de kop Sergeant-majoor Ploeger ontvangt zilveren medaille De „force de frappe" wordt wel eens beschouwd als een privé stokpaardje van generaal De Gaulle, waarbij dan vergeten wordt dat reeds voor hij aan de macht terugkeerde het besluit al was gevallen een Frans kernwapen te gaan produceren. Maar ontegen zeglijk is zuiver gaullistisch het po litiek gebruik dat de Franse presi dent maakt van deze kernmacht in opbouw. Minister Messmer (van de strijdkrachten) is over die opbouw optimistisch gestemd naar hij voor de radio en in een interview met Paris Match liet blijken. En inderdaad: de proef bij het Zuidzee-eiland Mururoa verliep goed onder de ogen van Ame rikanen in de lucht en Russen aan de einder op zee. De Fransen kunnen vaststellen dat ze voor de Chinezen niet onderdoen. Technologisch is er knap werk gele verd. De fabriek in Marcoule levert plutonium, die in Pierrelatte ura- nium-235 en het bleek zelfs mogelijk het programma te versnellen toen dit i nodig werd o.m. doordat de VS. de benodigde computers niet wensten te I leveren en evenmin uranium. Waar schijnlijk zal Messmer niet overdrij ven wanneer hij beweert dat in 1970 een vlootje van kernduikboten met raketten (explosieve lading van de kernkop: één megaton) rondvaart, in de Provence de raketten in silo's staan en het leger tactische kernwapens bezit. Een dwerg Op alle benodigde terreinen verricht de Franse industrie geduchte presta ties: met name ook op het gebied van raketten. Blijft de bedenking dat ook de force de frappe van 1970 een nie tige dwerg zal zijn vergeleken met de kernmachten van de Sowjet-Unie en de V.S. Vermoedelijk ook zal blijven, wamt wat nu geschiedt is ongeveer het uiterste volgens sommigen al meer dan dat waartoe Frankrijk financieel in staat is En als ergens de kosten stijgen, dan is het in deze sector. Militair gezien blijft de „force de frappe" een vrij waardeloos geval: de twee grote kernmachten zijn thans voornamelijk doende goede methoden te vinden om naderende raketten te vernietigen voor ze hun werk hebben kunnen doen: en bouwen intussen hun arsenalen-.zover op dat ze zó massaal te werk zouden kunnen gaan dat de tegenpartij nooit alle aanvallende bal listische kernbomdragers kan uitscha kelen. Dat is een soort wedloop die doodeenvoudig niet alleen het Franse economische en financiële potentieel te boven gaat, maar ook dat van heel Europa. Een aanvalswapen kan het nooit zijn: zo van het beperkte aantal Franse raketten er al enige door de verdedi ging slippen, dan kunnen die nooit alle tegenaanvallen onmogelijk ma ken. Resultaat: een Franse aanval zou altijd neerkomen op zelfvernieti ging. Zinloos Om de zelfde reden is de force de frappe ook ondeugdelijk als afschrik wekkend arsenaal dat eventuele aan vallers van hun plannen zal laten af zien de functie die thans de Rus sische en Amerikaanse kernmachten ten opzichte van elkaar vervullen. Als chantagemiddel op niet-kernwa- penbezitters heeft geen kernmacht iets te betekenen: de Fransen weten uit Zo dacht mej. Willy Jacobs uit Uli- coten (gem. Baarle-Nassau) over onze gemeente en won daarmede een week gratis vakantie met haar ver loofde, de heer A. de Leeuw Wat hiervan de oorzaak was? Onze V.V.V, had ter gelegenheid van haar 60 jarig bestaan in het program mablad van circus Boltini, dat het ge le land doorkruist, een advertentie ge plaatst, waarin een prijsvraag was opgenomen voor personen, die de bes te slagzin op Soest wisten te bedenken. Mej. Jacobs, bezoekster v-an circus Boltini in Baarle-Nassau. zond boven genoemde slagzin in en kreeg van het bestuur van V.V.V. de heuglijke mede deling, dat zij de uitverkorene was met haar slagzin. Daarom was mej. Jacobs met haar verloofde vrijdagmiddag in het V.V.V.- kantoor, waar zij werden opgewacht door de bestuursleden J v. d. Arend, F. J. Koch en H. G. Scholtmeijer Na een korte kennismaking begon het al direkt goed voor het jonge paar, want het V.V.V.-bestuur begon de gratis vakantieweek met een heerlijk diner in Hotel Van den Brink en hier werd aan de gelukkigen, want de verloofde van mej Jacobs deelt in de prijs, een aantrekkelijk weekprogram- ma met divers» uitstapjes in de om geving van Soest ter hand gesteld, waarop o.a. een trip met een touring- ca van de firma Tensen en bezoeken aan diverse gemeenten in de omtrek. Donderdag reed de 20-jarige ver pleegster R P. S. uit Hilversum op haar bromfiets op de Burg. Grothe- straat in de richting Nieuwerhoek- plein, toen bij de bushalte ploseling de 31-jarige Turk M S. het rijwielpad overstak, met het gevolg dat zij hem aanreed. De verpleegster had geen letsel en de Turk liep slechts een lichte bloeduit storting in het dijbeen op, waarmee m huiswaarts kon keren. eigen bittere ervaring hoe de laatste grote militaire interventie (die van Suez) stuk liep op de verontwaardi ging in de wereld: met geweld valt anno 1966 geen politiek meer te ma ken. Al dit soort beschouwingen is echter vrij zinloos, want de Franse kernbe wapening dient geen militair doel maar een politiek. De Engelsen, hoe wel ze ver voor lagen op de Fran sen. is dat nooit gelukt. Het is niet sozeer machteloosheid of onbekwaam heid dat ze hun kernmacht uitrusten met Amerikaanse raketten en militair eigenlijk geheel en al ondergeschikt maken aan die der V.S.: het is een doodnuchter inzicht dat de politieke baten niet opwegen tegen de onkos ten. Voor De Gaulle ligt dat anders: zijn kernmacht is het visitekaartje dat hij op tafel moet kunnen leggen om toegang te krijgen tot de club der groten, een bezit dat hij nodig heeft om voor vol te worden aange zien als een echte mogendheid. Liefdadigheid Dat was ook de opzet van de pre gaullistische vaders der Franse kern bom Net als De Gaulle achtten ze het beneden de Franse waardigheid dat Parijs min of meer op historische gronden en bij de genade der overige grote mogendheden een permanente zetel in de Veiligheidsraad kreeg en andere privileges van grote mogend heid. □at uit liefdadigheid verkregene wil len ze alsnog door eigen inspanning verdienen En zo echt onafhankelijk worden, helemaal op zichzelf staand. Een illusie, zoals De Gaulle in Moskou verteld kan zijn. waar zelfs de mach tige Sowjet-Unie in eigen kring geen kans meer ziet afwijkend denkende Roemenen naar haar hand te zetten. Of zoals Washington kan getuigen dat niet in staat is bijvoorbeeld de lastige kleine buur Cuba ook maar Iets af te dwingen. Intussen hebben de Fransen de re kening moeten voldoen. Ten dele in een langzamere sociale vooruitgang dan anders mogelijk was geweest en die ook in vergelijking met andere Europese landen ongunstig afsteekt, te langzame aanpassing van gemeen schapsvoorzieningen als autowegen, aan de eisen van de ontwikkeling en zo is er nog wel een en ander op te noemen. Het is overigens de zaak van de Fran sen om te beslissen of ze dit over hebben voor het trotse bezit van hun oom. Schijnbaar hebben ze het er voor over, zoals de man die zich een witte olifant aanschafte: het beest vrat hem arm en vernielde het meubilair, maar merkte hij met voldoening op niemand in de buurt heeft dan toch maar zo'n schitterend dier. De heer F. Goedhart, die al ongeveer acht jaar administrateur is van de Surinaamse Voetbal Bond. brengt een oriënterend bezoek aan ons land om wegwijs te worden gemaakt ln de om vangrijke administratie van de K.N.VB. De Surinaamse Bond wil daarin een inzicht krijgen om tot een betere ors ganlsatie te komen. De heer Goedhart heeft als opdracht meegekregen zoveel mogelijk ervaring op te doen over de voetbaiorgantsatie in Nederland teneinde in Suriname gemakkelijker te kunnen gaan wer ken De heer Goedhart (40) heeft vrijdag middag, In gezelschap van de heer Van Leeuwenberg, secretaris-penning meester van de Commissie K.N.VB.- Jeugdsportkampen, een bezoek ge bracht aan het jeugdkamp in Soest- dijk. Hij bracht hier 's middags enige tijd door en kwam 's avonds nog maals om de slotavond bij te wonen. Hij was zeer enthousiast over de en tourage en de middelen, waarmee de I jeugd wordt beziggehouden. Gedurende de afgelopen twee weken werden in de technische school .kern land" alhier de landelijke examens afgenomen voor: a, meester bouw- patroon, b. meester metselaar en c meester timmerman. De deelnemers aan dit examen kwa men uit alle oorden van het land, ook de heren examinatoren. Zaterdagmorgen werd de uitslag be kend gemaakt, ^aarna de uitreiking van de diploma's plaats had. De heer Koudijs, direkteur van de technische school „Eemland" zei in zijn toespraak, dat het te mooi zou zijn, als alle deelnemers geslaagd zou den zijn. Van de 18 deelnemers voor het exa men meester timmerman slaagden slechts 9 personen en van de 15 deel nemers aan het examen meester bouw- patroon 13, wat een zeer goed resul taat genoemd kon worden. Van de drie deelnemers voor meester metselaar zijn twee candidaten geslaagd. Bij de geslaagde candidaten waren drie leerlingen uit Soest en Baarn van de school „Eemland" geslaagd, t.w P Karelse (Soest), A. Kuyer en A Blankensteyn beiden uit Baarn. Zij deden alle drie examen voor meester bouwpatroon. Nadat de heer Koudijs allen een prettige vakantie had toegewenst, was de plechtigheid ten einde. Zondagnacht, omstreeks 1.30 uur, reed een politieauto op de Amersfoortse- straat te Soesterberg. terwijl van de tegenovergestelde richting een perso nenauto naderde, die van de rechter zijde van de weg naar de linker helft zwenkte. De bestuurder van de politie auto wist door snel uit te wijken een botsing te vermijden. De personenauto bleef hierna zeker nog 100 meter aan de linkerzijde van de weg rijden, terwijl uit de tegen overgestelde richting weer auto's na derden. De politie stelde een achtervolging In en bracht de auto, die intussen weer op het rechter weggedeelte was gaan rijden, tot stilstand. Bij aanhouding bleek de bestuurder de 23-jarige H. Z. uit Utrecht te zijn. die behoorlijk onder drankinvloed was. terwijl mede in de auto waren gezeten zijn echtgenote, moeder en zuster. De auto werd in beslag genomen en naar het politiebureau overgebracht. Tegen de bestuurder werd procesver baal opgemaakt met inbeslagname van zijn rijbewijs. Het viertal ging per taxi naar huis De heren T. v. d. Meulen, W. G. Ie Clercq en J. J.Koppen van het politie corps, alhier nemen deel aan de vier daagse van Nijmegen. Nader vernemen wij nog dat ook de navolgende particulieren meelopen mej. M. Numans, mej. A. Coljé en de heer R. Hardenberg, allen uit Soest. Zondagmiddag had een kettingbotsing plaats op de Vredehofstraat nabij Co lenso. Oorzaak hiervan was. dat een personenauto onnodig plotseling stop te. De achter deze auto rijdende auto's, bestuurd door W. O. uit Apeldoorn. G. G. te Bussum en B. W uit Amster dam botsten stuk voor stuk op elkaar, waardoor niet onbelangrijke schade ontstond aan vier auto's. De automobilist, die de kettingbot sing veroorzaakte nam de benen en naar hem wordt gezocht omdat bleek, dat de auto reeds drie jaar zonder kentekenbewijs rijdt. De administrateur van de S.V.B heeft het kamp bezocht om later te kunnen adviseren in Suriname, waar men ook van dergelijke kampen wil inrichten vcj^r de jeugd. Hij is een maand lang de gast van de K N.V B.. die de Su- rii aamse Bond niet alleen op tech nisch. maar ook op administratief ge bied de helpende hand wil bieden. De h<y;r Goedhart is de man, die naar aa'olelding van z'n bezoek aan ons la^d een rapport zal opstellen, aan de hand waarvan men in Suriname ver der werkt. De Surinaamse Bond werd op 1 okto- be? opgericht. Ze telt slechts 4.320 le den, waarvan er 3.240 in Paramaribo lep, wonen en de overige 1 080 in de dis tricten. Bovendien zijn er zo'n 880 jeugdleden. De heer Goedhart is in grote lijnen over de K.N.B.V -administratie inge licht door de heer H. A. Burgwal, chef de bureau van de voetbalbond. Op de verschillende afdelingen van het Bondsbureau zal de Surinaamse administrateur zijn ogen terdege de tost geven. De heer Goedhart is voor de eerste keer in Nederland, waar hij overigens wel veel vrienden heeft. Hij heeft ve len al ontmoet. Voor zover ze daarin geïnteresseerd zijn heeft hij hen in gelicht over de situatie met betrek king tot het voetbal in Suriname. Er zijn daar ongeveer 108 verenigingen bij de Surinaamse bond ingeschreven; 54 ervan zijn gevesigd in Parimaribo. waar zij in competitieverband spelen Bovendien zijn er nog 54 verenigingen in de tien districten. In Paramaribo wordt vrijwel iedere avond gespeeld. De hoofdklassers en de eersteklassers spelen in het Suri naamse Stadion, de tweede en derde klassers op een oud veld in de hoofd stad, waar ten slotte gestreden wordt om het hoofdstedelijke kampioen schap De districten houden er een eigen comoetitie op na. Een groot probleem in Suriname is de terreinennood. De clubs zijn over 't algemeen niet zo financieel draag krachtig. dat ze een veld in eigen be heer hebben. Er is bovendien weinig gelegenheid om een goed veld aan te leggen door gebrek aan geschikte grond. De heer Goedhart heeft zich erover verbaasd, dat de meeste ver enigingen in ons land over een ..eigen" veld beschikken. I De heer Goedhart, die zelf ook heeft I gevoetbald en momenteel scheids- De heer F. Goedhart, administrateur van de Surinaamse Voetbal Bond. die een oriënteringsbezoek van een maand brengt aan Nederland, waar hij de gast is van de K.N.V.B.. bezocht vrij dag het K.N.V.B.-jeugdsportkamp, dat in de bossen achter het paleis is in gericht. De heer Goedhart werd in het kamp rondgeleid door de kamp- chef, de heer G. Jongerden (rechts), directeur H. van Dam (tweede van links en een lid van de kampstaf. rechter is. vertelt dat de voetbalwed strijden in Suriname ongeveer 9 a 10.000 toeschouwers trekken. De „Bond" is gevestigd in een nieuw Bondsbureeu, dat onlangs is geopend ter vervanging van het oude vervallen gebouw. De administrateur is zeer erkentelijk voor de gastvrijheid, die hij bij de K.N.VB. geniet. Hij heeft inmiddels al wel geconstateerd, dat de organi satie voortreffelijk in elkaar zit Toen mevrouw J. C. K 75 jaar. don derdag van de markt kwam en de Van Weedestraat wilde oversteken, werd zij aangereden door een takel wagen, bestuurd door C G. de B al hier Zij kwam te vallen en brak hierbij haar linkerpols en liep een hoofdwond op Zij werd naar Zonne gloren vervoerd. Als gevolg van de vakantie van ons personeel zal onze zaak van 25 tot en met 30 juli gesloten zijn. Dit houdt in, dat de Soester Courant op dinsdag 26 en vrij dag 29 juli niet zal verschij nen. Hoewel ons personeel in ploe gen met vakantie gaat, zullen wij. en een deel van onze me dewerkers na de sluitingsweek weer aanwezig zijn om u weer een vol jaar van dienst te zijn. Advertenties en berichten, die na donderdag 21 juli bij ons binnenkomen, kunnen dus niet eerder worden opgenomen dan in ons blad van 2 augustus a.s. Redactie en administratie SOESTER COURANT. SOESTER(<)OÜRANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De kruik gaat zolang te water tot ze breekt. Dat hebben een Amerikaanse oud-officier en een Finse zakenman ondervonden, die zijn gearresteerd op beschuldiging van spionage. Volgens de beschuldiging heeft de za kenman inlichtingen verzameld, die de betrekkingen tussen Finland en een vreemde mogendheid schade zou den kunnen toebrengen. Hij heeft de gegevens verstrekt aan een agent van een vreemde mogendheid De Amerikaanse oud-officier wordt ervan beschuldigd inlichtingen van militaire aard te hebben verstrekt aan twee Russen, die op de Russische ambassade werkten. Hij heeft zich ln een samenzwering begeven om docu menten en inlichtingen te verstrek ken met betrekking tot de nationale defensie van de Verenigde Staten en met name gegevens over atoomwa pens, projectielen, militaire plannen voor de verdediging van Europa en informaties met betrekking tot de ver geldingsplannen van het strategisch luchtcommando van de Verenigde Staten. Deze twee gevallen van spionage be wijzen weer eens, dat er overal en altijd gespioneerd wordt. Dat de be trokkenen daarbij grote risico's lopen, is evenzeer bekend. Er zijn in de loop der jaren al teveel spionnen ontmaskerd dan dat men met kans op redelijk succes er een ..full-time-jobb" van zou kunnen ma ken. Onder het mom van handelsat taché of ambassaderaad bijvoorbeeld. Of simpelweg als zakenman. Het is in een groot aantal gevallen, waarin spionnen werden verhoord, onduidelijk gebleven wat eigenlijk hun drijfveer was om spionage te gaan bedrijven. Was het de zucht naar geld? Werd men gechanteerd? Of wilde men alleen maar bewijzen, dat men veel hogere heren te slim af kan zijn? Soms kon een spion wel een verkla ring geven voor zijn motief, maar in andere gevallen bleef die verklaring achterwege. Om de doodeenvoudige reden, dat men er geen had. Het is een tijdlang betrekkelijk rus tig geweest op spionagegebied. Nu is men er plotseling weer aan herin nerd, door twee gevallen nog wel. Pikant detail is. dat in beide gevallen Russen betrokken waren Dat mag wel eens duidelijk onder de aandacht van iedereen gebracht worden, want wie de methodes van de Russen kent, wanneer zij een spion ontmaskeren, zou soms denken, dat er a"oon maar Amerikaanse spionnen bes' In ieder geval hebben deze twee ge vallen van ontmaskering van een spion weer eens aangetoond, dat deze tak van misdaad misschien wel de minst lonende is. ondanks de grote bedragen, die men voor het verstrek ken van inlichtingen soms ontvangt. Veel geld krijgen is mooi. Het is al leen jammer, dat je er in de gevan genis of op de elektrische stoel zo weinig meer aan hebt KANTMAN. c Er waren reeds eerder moeilijkheden gerezen tussen v. H, en T. S alhier, die zondag in een café aan de Stad houderslaan waren. Ter voorkoming van moeilijkheden vond v. H. het maar verstandiger om naar huis te gaan. maar T. S_. die een zwager van Van H. is, volgde hem. Thuis trachtte Van H. zijn achervol- ger te ontwijken door zich op de 2e etage van zijn woning in een slaap kamer op te sluiten, doch ook daar bleek hij niet veilig te zijn, waarom hij uit het raam sprong. Hierbij brak hij zijn rechter enkel en moest naar .Zonnegloren worden overgebracht. Op zaterdag 20 augustus vindt er weer een dansavond plaats in de S.E.C.- kantine met diverse attracties. De vorige keer heeft het weer op het laatste ogenblik niet meegewerkt, zo dat de voorgenomen festiviteiten op het terras niet plaats konden vinden. Toch was deze avond bijzonder ge slaagd, vandaar deze herhaling Zaterdag is de 48-.jarige bromfietser J. W. uit Soesterberg nabij de Moer- bessenberg te Soesterberg over de kop geslagen doordat hij tegen de trottoir band reed. Met hoofdwonden en een hersenschud ding werd hij naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" vervoerd. Vrijdagmiddag ontving sergeant-ma joor H Ploeger uit handen van majoor P H Schwetzel de zilveren eremedaille voor 24-jarige trouwe dienst. Voor he front van de troepen en in aanwezigheid van zijn familie vond deze plechtigheid plaats. Verschillende sprekers voerden het woord o m. luitenant G. de Kruif na mens de staf technische dienst, ad judant B Vermeulen namens de Kon. Onderofficiersvereniging „Ons belang" en adjudant J. Verruit, voorzitter van de personeelsvereniging. Alle sprekers voegden bij hun waar derende woorden een cadeau. De heer Ploeger dankte allen en hoopte op de ingeslagen weg voort te gaan.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1