Soester J.B.T.B. prolongeerde Kring-voetbalkampioenschap 7 MAAL WERELDBEKER Coop. Raiffeisenbank SOEST kosteloze rekening-courant Soester Courant 2566 5154 Meningen van lezers Krabbels van Knelis Indonesië De koorts ten einde S.E.C.-honkbal Softbal Eiermarkt Italië en Duitsland hielden Euopese eer hoog m BATE\BIHMi*S Erkende Anto- en Seooterrijsehoo! Zuidamerikanen veroverden reeds 4 wereldtitels Duitse handballers genoten in Soest Verandering spreekuur burgemeester Procar won eerste voetbalwedstrijd niet alleen bereikbaar onder telefoonnummer doch ook onder nummer TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 Lenssen+de Wolff DONAK 2-S.E.C. 6-1 Kennelijk hebben de S.E.C.-honkbal- lers er niet veel waarde aan gehecht om de dit jaar voor hen zo succes rijke competitie óók ongeslagen te be ëindigen. Mede door vakantie-absentie had coach Tinlin in de uitwedstrijd tegen de runner-up Donar 2 slechts de beschikking over 4 spelers uit het standaard-team. De overige posities, w.o praktisch het gehele binnenveld, werden ingenomen door spelers uit het 2e 9-tal en bij voorbaat stond reeds vast dat de Soesters weinig kans zou den krijgen tegen de tel op winst spelende Hilversummers. Voor S E C. stond in feite niets meer op het spel en dat was dan ook wel duidelijk merkbaar. Geheel anders lagen de kaarten evenwel voor Donar 2. Dit team zou bij een eventuele over winning definitief beslag gaan leggen op de 2e plaats, welke positie hen het recht verschaft om promotie-wedstrij- den te spelen voor de reserve 2e klas der K.N.H.B. De Hilversummers hebben deze voor hen min of meer onverwachte kans met beide handen aangegrepen. Met uitzondering van de le slagbeurt ga ven zij dit SEC.-team geen enkele scoringskans terwijl daarentegen niet minder dan 14 maal een Donar-speler de honken bereikte. Het begin was nog bijzonder hoopvol voor de Soesters Bosboom kwam op de honken via een infield-hit waarna Prior hem tot scoren in staat stelde. Ook v. d. Gaast drong in deze inning door tot het 2e honk doch een vang- bal in het verre veld en 2 x 3 slag ont nam SEC. verder elke Illusie. In de gelijkmakende slagbeurt werd de strijd in feite reeds beslist. Een zwakke start van pitcher Hofman alsmede enkele missers in het binnen veld gaven Donar een 3-1 voorsprong waarna Donar - steeds beter spelend - deze winst niet meer uit handen zou geven. Alleen Prior zorgde in de 3e en 6e inning nog voor een 2-tal tegenacties maar aangezien de slag- ploeg volkomen faalde leverde dit geen punten op. Donar daarentegen kwam nog 3 maal tot scoren In de 3e inning brachten de blauw-zwarten de stand op 4-1 om t —slotte in de laatste slagbeurt, toen T Tinlin het werpen inmiddels van Hofman had overgenomen, de eind stand te bepalen op 6-1. Het score-verloop was aldus: Donar 3010002 6 S.E.C. 1000000 1 Werpresultaten: Hofman (S.E.C.1 3-3-4, T. Tinlin (S.E.C.) 3-6-1, v. d. Brink (Donar) 8-1-3. Honkslagen: Bosboom 1 (0.333), Prior 1 (0.500), v. d. Gaast 1 (0.333). Ploeg- slagmoyene 0.120. De overige uitslagen: H.C.A.W 3- UV.V. 3 2-0. Sclmitars-H.M.S. 2 afg. F.A.K.-Qulck 2 afgelast. De stand luidt thans: SE.C. Donar 2 U.V.V. 3 F.A.K. 13-24 13-17 13-14 12-13 Scimitars H.C.A.W. 3 H.M.S 2 Qulck 2 11-10 12-10 11-4 11-4 De wedstrijd H.C.A.W. 4-S.E.C. 2 werd tijdens de 2e inning gestaakt in ver band met weersomstandigheden. De softbalcompetitie bracht de vorige week een aantal uitslagen welke ge heel in de lijn der verwachtingen lagen. SJE.C. 1 en F.A.K. 1 veroverden de respectieve reserve-teams al duidt de score van de in Soest gespeelde wedstrijd (9-6) er toch wel duidelijk op dat do reserves van SE.C. niet zo erg veel ontzag toonden voor hun wellicht Iets meer begaafde sportzus- ters. De beide teams van U.V.V bleven eveneens het pad der overwinningen bewandelen U.V.V. 2 versloeg H.M.S. met 4-1 terwijl U.VV. 1 O.S.O met niet minder dan 21-1 verpletterde. De volgende week staan de beide S.E.C.teams voor een zeer zware op gave. S.E.C. 1 ontvangt n.1. U.VV. 2 terwijl S.E.C. 2 op bezoek gaat bij U.VV. 1. De stand luidt thans: SEC. 1 9-16 U.V.V. 1 9-16 U.V.V. 2 10-16 H.M.S. 9-8 S.E.C. 2 F.A.K. 1 O.S.O F.A.K. 2 10-8 10-6 10-6 9-0 Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 43 000 stuks in prijzen van ƒ11,75 tot ƒ12.75 Middenprijs ƒ12, Prijs per kg 1,54. In 1930 werd in Uruquay voor de eerste keer gestreden om de wereld titel voetbal. Dit Zuidamerikaanse land was destijds toonaangevend op voetbalgebied. Het nationale team had in 1924 en 1928 reeds de Olympische titel veroverd en wanneer u ln uw kennissenkring landgenoten aantreft die in 1928 in Amsterdam Uruquay hebben zien spelen, dan kunt u er staat op maken dat zij woorden tekort komen om het superieure spel van deze Zuidamerikanen te roemen. De grote ster van dit team was de neger Andrade, een der grootste voet ballers die de wereld heeft gekend Uruquay kwam. zoals verwacht werd, ln 1930 in de finale, waar het moest tfS f'J csas CS Gedipl A.B.A.N.-InstTacteur P AH KL AAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (02955) b gg 03498-1951 Ook vrachtwagen- en busrijbewijs U wordt gehaald en gebracht Het toernooi voor de wereldkampioenschappen voetbal is in volle gang. Het smeekt vanzelf dat vooral de oudere voetballiefhebbers geneigd zijn het niveau van deze wedstrijden te vergelijken met het spelpeil, dat in de vorige toernooien om de Jules Rimet-beker werd tentoongespreid. Daarbij worden natuurlijk veel oude herinneringen opgehaald en want zo is de mens d? sterren uit het verleden een beetje geïdealiseerd. Wij hebben nog eens in de stoffige kronieken van de voetbalhistorie gebladerd en de voornaamste wapenfeiten van de zeven voorgaande toernooien voor de wereldtitel voor 11 opgetekend. ongeslagen was gebleven. De mannen van Puskas verpletterden Duitsland met 8-3, Korea met 9-0, waarna in de kwartfinales moest worden aangetre den tegen een zich krachtig verwe rend Brazilië. Het werd een onspor tieve strijd, die de Magyaren met 4-2 wonnen. De emoties laaiden zo hoog op, dat de spelers elkaar na afloop in de kleedkamers nog molesteerden. In de halve finale werd Uruquay met 4-2 verslagen en toen moesten de ver moeide Hongaren in de iinale opnieuw aantreden tegen Duitsland, dat zich intussen tegen heel wat zwakkere te genstanders naar de eindstrijd had toegewerkt Hongarije verloor met Zweden 1958 In 1958 werd het toernooi in Zwe den gehouden. Favorieten waren Bra zilië, Rusland en Engeland, die echter tezamen in één pool waren onderge bracht zodat er één moest afvallen Engeland werd het haasje, een nieu we teleurstelling voor de Britten, 'die zichzelf nog altijd beschouwden als de leermeesters in de voetbalsport Overigens speelden de Engelsen een onvergetelijke wedstrijd tegen Brazi lië. die in een 0-0 draw eindigde Brazilië, met Pele en Garrincha. overtroefde de toen zeer sterke Fran sen (Kopa en Fontaine) met 5-2 ver sloeg Rusland met 2-0 en Wales met l-ö en bereikte zo de finale. Daar moesten de Zuidamerikaanse tove naars het opnemen tegen gastland Zweden, dat vooral dank zij zijn in Italië spelende profs (Liedholm. Gren, Skölund e.a.middels fraaie overwin ningen op onder andere Hongarije Rusland en Duitsland de finale had bereikt. Maar de noordelijken moesten toen buigen vor de technische supe rioriteit van de Brazilianen, die dank zij twee treffers van Garrincha. Vava an een van Pele vijf bressen schoten in de Zweedse defensiemuur, en het zelf niet verder dan twee tegenpunten lieten komen. Chili 1962 Vier jaar geleden werd het zevende toernooi in Chili gehouden, Natuurlijk was Brazilië weer favoriet, maar wei nigen hadden gedacht dat de andere finalist Tsjecho-Slowakije zou wor den. Toch hadden de Tsjechen, die in Masapust een groot spelverdeler beza ten. dit succes niet aan een gelukkige loting, doch beslist aan eigen kwali teiten te danken. Engeland liet het wéér lelijk afweten Het verloor van Hongarije en bereik te tegen het zwakke Bulgarije slechts een gelijkspel, waarna ln de kwartfi nale kansloos van Brazilië werd ver loren (3-11 Prachtig voetbal werd in dit toernooi gespeeld door Zuid-Sla- vië, dat zelfs Duitsland uitschakelde maar in de halve finale stuitte op de verrassende Tsjechen. Chili, dat na een dramatische strijd tegen Italië (3 spelers uit het veld gezonden) en een fraaie overwinning op Rusland de halve finale bereikte, moest in Brazi lië tenslotte zijn meerdere erkennen (2-4). Zo stonden op 17 juni in het stadion te Santiago Brazilië en Tsjecho-Slo wakije tegenover elkaar in de finale. Brazilië zonder de geblesseerde Pele, maar mét de nieuwe ontdekking Amarildo, die thans uitkomt voor A.C. Milan. Met de Tsjechen had de we reldkampioen heel wat meer moeite dan vier jaar tevoren met de Zwe den. Bij de rust was het nog 1-1, maar toen beslisten enkele weergaloze rushes van Garrincha de strijd. Het werd 3-1 voor Brazilië. aantreden tegen Argentinië. Na een spectaculair gevecht won het met 4-2. Vier jaar later was Uruquay niet van de partij in het tweede toernooi om de wereldtitel, dat in Italië werd ge houden. Nederland werd (op weg naar Rome) uitgeschakeld door Zwitserland 2-3Italië plaatste zich via een 1-0 overwinning op het toen zeer sterke Oostenrijk (wonderteam) in de finale, waar het moest optornen tegen Tsje cho-Slowakije. Het werd een enerve rend duel tussen beide ploegen, dat in een gelijkspel (1-1) eindigde. In de verlenging grepen de Italianen echter toch nog de winst. Vier jaar later prolongeerden de Ita lianen hun titel door Hongarije In de finale met 4-2 te verslaan De Azur- ri's hadden toen in Piola een schut ter van groot formaat en een der beste centervoors van alle tijden. Brazilië nam aan dit toernooi als enig Zuidamerikaans land deel en het be reikte via een 6-5 overwinning op Polen en een 4-2 zege op Zweden de derde plaats. Verrassingen In 1950 trad Brazilië als gastheer op voor 's werelds grootste voetbalvedet tes. Favorieten voor de wereldtitel waren Brazilië en natuurlijk Enge land. dat voor de eerste keer aan het toernooi deelnam. Maar de Britten, met klassespelers als Wright. Finney en de legendarische Stanley Matthews. faalden jammerlijk. Na een 2-0 over winning op Chili leed Engeland een beschamende 1-0 nederlaag tegen het zwakke Verenigde Staten en tegen Spanje moest men met de zelfde cij fers in het zand bijten. Brazilië beantwoordde wél aan de ver wachtingen. het veegde o.m. de gras mat aan met Zweden (7-1) en Spanje (6-1). Uruquay bereikte met een heel wat magere score eveneens de finale, waar het ongetwijfeld het onderspit zou moeten delven tegen de Brazili aanse meesters. Doch het pakte tot schrik van de 200.000 toeschouwers anders uit. Uruquay verdedigde zich in grote stijl en wist met uitvallen twee doelpunten te scoren, waar Bra zilië slechts één doelpunt tegenover kon stellen Vier jaar later was er maar één fa- y iet voor de wereldtitel, het mach tige Hongarije dat in 37 interlands Het bezoek, dat vijftig leden van de Duitse handbalvereniging Södel uit de gelijknamige plaats bij Frankfort drie dagen bracht aan de handbalvereni ging B.D.C. is voorbij. Zondagmorgen omstreeks negen uur zijn de gasten vertrokken. Boordevol fijne herinneringen aan deze door de Eurosportring tot stand gebrachte sportieve uitwisseling. Nadat de gasten donderdagavond op het handbalveld aan de Blrkstraat waren verwelkomd door de heer N. L. Pouw, voorzitter van B.D.C.-handbal, kwamen ze 's avonds bij elkaar in café De Viersprong. De vrijdag werd benut voor het maken van een excursie naar Amsterdam met o.a. een rondvaart. Het lag in de be doeling ook de Zaanstreek te bezoe ken, maar men vermaakte zich zo goed in Amsterdam, dat het te laat werd om dit plan uit te voeren. Vandaar dat men naar Zandvoort ging. De jonge handballers (van 13 tot 18 jaari cn hun begeleiders waren enthousiast over het bezoek aan de badplaats. Tachtig procent van de Duitsers had nog nooit een zee gezien. Voor evenvelen was het trouwens het eerste bezoek aan Ne derland. Zaterdagmorgen verzamelde men zich voor een bezoek aan het Soester Na tuurbad, waarna 's middags op het grasveld aan de Bosstraat twee hand balwedstrijden werden gespeeld tussen juniorenelftallen van Södel en B.D.C. De ene ontmoeting leverde winst op voor de blauw-witten (19-15), de an dere ging met 15-12 verloren. De aan voerders van de elftallen wisselden voor de aanvang van de wedstrijd vaantjes uit. De wedstrijd werd ook bijgewoond door de heer J. van Kesteren, het be stuurslid. dat zoveel werk heeft verzet voor dit Duitse bezoek. Hij kon de voltooiing van het programma-samen stellen echter niet meemaken, omdat hij bij een verkeersongeluk gewond raakte en in het ziekenhuis verpleegd werd. Donderdag werd hij daaruit ontslagen. De heer Van Kesteren kreeg als dank voor zijn vele werk bloemen aangeboden. Zaterdagavond werd in Hotel De Gou den Ploeg de feestavond gehouden, die zonder twijfel het hoogtepunt is ge worden van dit driedaagse bezoek. Op muziek van het Lolita-kwartet uit Naarden, dat voor een uitstekende muzikale omlijsting zorgde, werd ge danst. Het was een geslaagde avond, waarover de Dulttse gasten enthousiast waren. Op deze avond kreeg voorzitter N. L. Pouw namens de handbalvereni ging Södel een vaasje aangeboden. Open een PARTICULIERE REKENING-COURANT bij de Door de steeds grotere toename van het girale geldverkeer stelt de Raiffeisenbank haar cliënten in de gelegenheid een te openen, waarop alle betaling verricht kunnen worden. Kantoren Kerkplein 9 en Soesterbergsestraat 14 Zondagmorgen vertrokken de gasten om negen uur bij café De Viersprong. Dankbaar voor de drie geslaagde dagen in Soest. B.D.C.-handbal heeft met de organi satie van dit bezoek zeker eer in ge legd. Het succes er van ls aanleiding geweest voor het maken van plannen om ook volgend jaar een buitenlandse vereniging te ontvangen. Belanghebbenden wordt medegedeeld, dat het spreekuur van de burge meester van woensdag 20 juli is ver zet naar donderdag 21 juli, van 14.30 tot 15.30 uur. Het onlangs opgerichte voetbalelftal van Procar Automative Chemicals heeft zaterdagmiddag op het K.P.S.- terrein een uitstekend debuut gemaakt door het elftal van hotel De la Pro menade uit Baarn met 3-2 te ver slaan. Het was een verdiende zege in een aantrekkelijke en sportieve wed strijd. Procar stratte aarzelend, maar wist zich langzamerhand een over wicht te verwerven. De Baarnse ploeg kreeg het soms moeilijk en zocht z'n heil in het opzetten van de buiten- spelval. die wel menige aanval voor tijdig onderbrak, maar waardoor uit eindelijk toch de drie Procar-treffers door onstonden. De attente voorwaart- sen zagen namelijk drie keer een gaatje en toen bleek, dat het systeem van de Promenade-ploeg niet water dicht was. Het verre opdringen werd de Baarnse ploeg na een kwartier noodlottig, toen midvoor Piet Brouwer handig door de verdediging manoeuvreerde en met een felle schuiver de Baarnse doelman kansloos maakte (1-0). Grote vreugde bij de Procar-aanhang, die even later opnieuw kon juichen. Weer werkte de buitenspelval niet en voor Brouwer was dat voldoende om voor de tweede maal de Promenade-doelman het na kijken te geven (2-0). Tot aan de rust werd er niet meer gedoelpunt. Na de pauze kwam Procar zelfs op 3-0, door Brouwer, die hier mee de hattrick verrichtte. De Promenade-ploeg zette hierna alles op alles om de score een draaglijker aanzien te geven. Aanvankelijk stuitte ze op de hechte defensie, waarin doelman Smink enkele fraaie reddin gen deed. maar toen Putters langs Wijma sprintte was het raak (3-1). Dat was een kwartier voor het einde en de Baarnse ploeg vocht verbeten verder. Vijf minuten voor het einde bracht Schouten de stand op 3-2, maar verder liet Procar het niet ko men. De eerste overwinning was een feit. Na afloop gingen de spelers en geno digden naar hotel De Gouden Ploeg, waar gezellig werd nagekaart over de wedstrijd en waar men een dansje maakte. Het was een geslaagd slot van deze voetbalmiddag, die een pro paganda was voor de voetbalsport. DE OORLOG IN VIETNAM De Wereldraad van Kerken heeft nog maals haar verontrusting uitgespro ken over de Vietnamese oorlog. Zij dringt er bij de oorlogvoerende partij en op aan om tot vreedzaam overleg te komen. Het evangelie van Jezus Christus laat geen ruimte voor het voeren van een oorlog die voornamelijk gericht is op de zelfhandhaving van het Westen als machtsblok, omdat het evangelie alleen Gods macht erkent als toe vluchtsoord. Daarom spoort de oecumenische raad van kerken in Nederland bovendien alle christenen aan om zich tot allen die politiek verantwoordelijkheid dra gen te wenden met het verzoek alle middelen in het werk te stellen om tot een einde van de oorlog te komen In Goes heeft de heer K. F. Bouman, leraar aan het Goese Lyceum, het Initiatief genomen om aan de tweede kamer der staten-generaal een peti tionnement over de kwestie Vietnam aan te bieden. Een passage uit de toe lichting op het petitlonnemen luidt: ,,De oorlog gaat Intussen door en breidt zich uit. Een oorlog waarvoor Nederland, als bondgenoot van Ameri ka, mede verantwoordelijkheid draagt En waarvan wij ook de gevolgen zul len dragen, zoals: sterker aandring van Amerka op een Nederlandse bij drage aan de strijd: hervatting van de koude oorlog, ook in Europa, met toenemende gebondenheid van ons land aan de U.S A. en aan West- Duitsland; hoge defensie uitgaven ten koste van ons onderwijs, onze woning bouw. onze hulp aan arme landen: toenemende kans op een botsing, waarin een der atoommogendheden zich slechts kan redden door een „nucleair exchange", lees: algehele verwoesting. Het wordt daarom tiid. dat ook Den Haag nu eens duidelijkheid betracht en conclusies trekt. Maar dit kan alleen gebeuren, doordat onze gekozen tegenwoordigers de Nederlandse Viet nam politiek als zaak van hoogste dringendheid op hun agenda zetten". Het ontwerp oet'tlonnement luidt: ..Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal Ondergetenden. zeer ver ontrust over Vietnam-conflict. verzoe ken U met klem op zo kort mogelüke termijn tot een kamerdebat te beslui ten. waarin beslist zal worden over de vraag, of Nederland zal aandringen op: stODzetting van de bombardemen ten in Vietnam, vertrek van alle niet Vietnamese troenen uit Vietnam, en militaire neutraliteit van Vietnam on der garantie der ondertekenaars der Geneefse akkoorden en der U S A Bo vendien verzoeken zij. of bii die gele genheid over de vraag kan worden beslist of Nederland in overleg zal treden met een aantal Europese N A - V.O.-bondgenoten om tot de noodza kelijke stappen te komen die mgeten verhinderen, dat deze landen bij de uitbreiding van de Vietnamese oorlog worden betrokken". Het ligt voor de hand om in gehoor zaamheid aan het evangelie en uit bezorgdheid voor de toenemende mate van oorlogsbereidheid beide oproepen te combineren. In Soest wordt daartoe gelegenheid gegeven op vrijdag 29 juli. des middags van twee tot zes uur en 's avonds van zeven tot twaalf uur. in het wijkgebouw van de gemeente der Nederlandse Hervormde Kerk aan de Pleter de Hooghlaan - hoek Tal- malaan U kunt dan uw handtekening plaatsen onder bovenvermeld petition nement. W. DE BERG. Het voetbalelftal van de Soester afde ling van de Jonge Boeren- en Tuinders Bond heeft in Achterveld het huzaren stukje uitgehaald het voetbalkampioen schap van de kring Amersfoort te pro longeren. Nadat de blauw-witten twee weken geleden al een goede gooi naar de titel hadden gedaan door uit de eerste drie wedstrijden vijf punten te halen, won nen ze zondag j.1. de twee laatste wed strijden. waardoor ze onbereikbaar werden voor de medegegadigden voor de titel. Een fraai succes voor de Soester ploeg, die op grote tegenstand stuitte, daar ze bekerhoudster is. In de eerste wedstrijd van zondag kwam Soest uit tegen Achterveld. De gasten waren over 't algemeen ster ker en hadden weinig moeite om Ach terveld in bedwang te houden. De Soester voorhoede was dit keer het beste deel van de ploeg. De achterhoe de liet nogal eens een steekje vallen. Gelukkig was doelman Smink goed op dreef, zodat de schade beperkt bleef. Nadat rechtsbuiten v. d. Hoedt, de grote uitblinker bij Soest, een voorzet van midvoor Hilhorst doeltreffend had afgerond, zorgde Wagner voor de 2-0 ruststand door uit een voorzet van Brouwer te doelpunten. Ook na de rust behielden de blauw- witten het initiatief. Achterveld kreeg weinig gelegenheid om gevaarlijk te worden en zonder al te veel moeite kon Soest zich naar het einde spelen. Wagner zorgde tenslotte voor een 3-0 eindstand. De beslissende wedstrijd was die tus sen Soest en Hooglanderveen. Deze ploeg was nog ongeslagen en stond er zelfs relatief beter voor dan Soest. Voor de verliezende ploeg zouden aan de kampioensillusies een einde komen. In het begin deed Soest het niet best. De ploeg kwam maar niet op dreef en in de defensie werden grote fouten gemaakt. Toch kon men Hooglander veen in die voor Soest zo moeilijke beginperiode van het scoren afhouden. Toch zouden de Hooglanderveners een voorsprong nemen. Ze hadden daar overigens een strafschop voor nodig. Bij een snelle uitval van de gasten moest spil v. d. Breemer binnen het strafschopgebied aan de noodrem trek ken. Strafschop dus en doelman Smink was een geslagen man (0-1). Die treffer schudde de Soester ploeg wakker. Het ging opeens veel heter. De combinaties vlotten weer en de de fensie herstelde zich keurig na het zwakke begin. Uit een voorzet van de ook in deze wedstrijd uitblinkende v. d. Hoedt scoorde Wagner de gelijk maker (1-1). Deze treffer inspireerde de Soester ploeg tot enkele grootse daden, waar uit tenslotte de naar later zou blijken winnende treffer werd gescoord. Weer was rechtsbuiten v. d. Hoedt de voor bereider. Hij gaf een zuivere pass af. die door Brouwer in een doelpunt werd omgezet (2-1). Grote vreugde bij de blauw-witten, die tot de rust stand hielden. Ook na de pauze bleven ze de situatie meester, hoewel Hooglanderveen fel in de aanval ging. Maar de Soesters wis ten zich langzamerhand aan de druk te ontworstelen en werden zelfs ge leidelijk sterker. Het lichte overwicht leverde echter geen resultaten meer op en omdat ook Hooglanderveen niet meer tot scoren kwam, bleef het 2-1. Een resultaat, waarmee Soest zich voor de tweede keer ln successie Kring kampioen mag noemen. De toernooi-uitslagen warenHoog land-Soest 0-8. Achterveld-Hamers- veld 2-0. Eemnes-Hooglanderveen 0-1, Hoogland-Achterveld 0-4. Hamers- veld-Soest 1-1, Hooglanderveen-Ach terveld 2-1. Eemnes-Soest 0-3, Hoog- land-Hamersveld 0-3. Soest-Achter- veld 3-0, Hoogland-Hooglanderveen 0-2. Hamersveld-Eemnes 2-0, Soest- Hooglanderveen 2-1, Achterveld-Eem- nes 3-2, Hamersveld-Hooglanderveen 4-1. De eindstand werd daardoor Soest 9 puntx uit vijf wedstrijden. 2. Ha mersveld. 3. Achterveld. 4. Hooglander veen. 5. Eernnes. 6. Hoogland. Er bestond grote belangstelling voor dit toernooi, dat 's avonds met de prijsuitreiking werd besloten. Eerst gingen de Soester J.B.T.B.-ers naar hotel De Roskam en vervolgens naar ..Ons Gebouw", waar de prijsuitrei king plaatsvond. Kringvoorzitter W. Tolboom reikte aan voorzitter G. Hil horst de kampioensbeker uit. Jammer was het dat de dansavond in „Ons Gebouw" niet kon doorgaan. Op weg naar Achterveld had de band. die voor de dansmuziek zou zorgen, Jojo- ira '54 uit Nijverdal. een ernstig ver keersongeluk in Nunspeet, waarbij drie zwaar gewonden vielen. Ajje 't ming vraogt mok zeige das noeng wel weet, dat scharrel laang nie aaltled g®" luk brenge, waant ik kreeg d'r een lek ke bangd deur. Dat beurde op de Soesderbarregse- straot: daor ligt een meraokelse hoop glas. En daor wilde ik noeng us effe een glashelder stukkle over schrleve, waant da glas legter nie van glsteït, maor al weeke. Da glas bie de Eike- laon teminste. Bie de Van Beuninge- laon ligt ut nog nie zo laang. 't Glas is afkomstug van otomebiele, die een ongeluk hebbe ehad. De ruu- te binne kepot egaon en ok de kop- laampe binne esneuveld. Noeng kan ming dat nie zo bar veul schele al is ut netuurluk zongde van die otomebiele. arreger vind ik ut, dat- tie scharreve nie daodeluk oppe- ruumd worre. Meschien binne d'r wel speciaole min- se veur, die noeng net mit vekaansie binne. maor daor hebbe Knelis en al die aandere fietsers gin boodschaap Dan mot de pelisie maor zorrege dattie scharreve opperuumd worre. Zulie weete ok best weg mit kapotte otomebilee, maor dan motte zul- lie ok zorrege. dat ok warrekeluk alles weg ehaold wordt, ok ut glas. Ik heb de pelisiewaoge gelukkug nog nooit van binne ezien al denkt Kne- liao van wel sinds ik een keer 's mar- reges vreug tuuskwam. maor ik schat zo. datter gin bezem in legt. Da's dan heul jaamer en ik zou zeige: minse, schafter maor gauw één an, die komp nog best van pas. En koop noeng meteen een nieuwe, waant die vege meraokels schoon, wordt d'r aaltied ezeid. Noeng kan de pelisie netuurluk wel zeige: die Knelis wil ongs voor schup en bezem laote gebruuke, maor da's nie waor. Ik wil niemaand de mantel uutvege, maor ik vind wel, datter iemaand mot zorrege, datte glasschar- reve nao ongelukke weg eveegd worre en wie zou da beter kenne doen dan de pelisie? En astie d'r gin tied veur het, dan binne d'r aaltled wel om- staanders. die de hellepende hangd wille bieje. Maor je kan van die minse ok nie verwaarhte, da zullie ^cn bezem op zak hebbe. Noeng kan ut best weeze, datter in de pelisiewaoge gin plaots is veur een bezem, hoewel ming dat een bietje starrek veurkomp. maor een stoffer en. blik kan d'r aaltied wel in. 't Geeft nie hoe die glasscharreve wegkomme. as ze maor wegkomme. Waant zo beure d'r nog meer onge lukke nog af ezien van de lekke bangde En ik neem nie an. datte pe lisie d'r op uut is om de minse plak- warrek te bezorrege. Meschien binne ze op het bero bar druk en da ze geen tied hebben om an een bezem te denke. Of meschien ister wel een bezem, maor denke zul lie nie an vege Dan motte zullie de baonveger van de Peters Baon maor in dienst neme, dan hettie in de zomermaonde ok wat te doen. "Tr>or datter wat beure mot is zo hel der as glas onroerende goederen taxaties hypotheken W\ Wy'assurantiën Steenhoffstraat 67 „Soest Tel. 2169 Indonesië en Malaysië hebben elkaar de hand gereikt, het einde van de „confrontatie"-politiek is daar. Niet langer zal de economie van beide sta ten op het slappe koord behoeven te dansen vanwege dodelijk-zware mili taire lasten. De schade is al groot ge noeg, maar misschien kan men thans zijn aandacht wijden aan het nood zakelijkste zorgen dat het huis houdboekje klopt. Het beste bewijs, dat het met de macht van president Soekarno gedaan is, is het beëindigen van de confron tatie-politiek. Want da.t betekent het beëindigen van een tijdperk, waarin het land kunstmatig op koortstempe- ratuur werd gehouden, zijnde dit de enige temperatuur waarin de bacil van Soekarno's grootheidswaan kon gedijen. In de loop der jaren bleek steeds dui delijker, dat Soekarno geen staatman maar een volksmenner was. Om zijn positie te handhaven, moest hij het volk er voortdurend van over tuigen. dat het in gevaar verkeerde, dat het bedreigd werd. dat er maar één man was die het redden kon en dat was hij, Soekarno. Daarom moest die toestand van ge vaar en bedreiging voortdurend ge handhaafd worden. Nederland zorgde daarvoor in de Irlan-kwestietoen die was opgelost, moest er worden om gezien naar een andere bedreiging en die werd gevonden in Malaysië. De ban gebroken. Malaysië immers onderhield nog altijd de banden met de Britse Common- wealth en kon daarom gedoodverfd worden als een imperialistische staat, die „dus" Indonesië bedreigde. Dat de economie langzaam maar ze ker in het moeras verzeilde, het volk gebrek leed, dat de hele situatie veel slechter was dan tijdens het koloniale Nederlandse bewind, dat hinderde niet zolang men het volk kon aanpraten, dat de revolutie nog niet voltooid was, dat er offers gebracht moesten wor den, dat men nog altijd moest vech ten voor de vrijheid. En het zeldzaam persoonlijk magnetisme van de volks redenaar Soekarno slaagde er altijd weer in, dit aan het volk duidelijk te maken, riep altijd weer de ovaties en de betogingen te voorschijn. Nu eerst wordt duidelijk, hoe velen al die tijd deze ontwikkeling met zorg gadesloegen. Maar niemand durfde handelend op te treden en de situatie is het best te vergelijken met de pe riode, waarin Robespierre in Frankrijk zijn schrikbewind voerde. Hij, de „on kreukbare" werd door het volk aan bedentot te veel leiders zich be dreigd wisten door de guillotine! Schimmen verjaagd. De grote ommekeer is gekomen door de mislukte communistische opstand, een gebeurtenis nog immer met raad sels omgeven. De moord op een aantal hoge officieren deed het leger om zwaaien. De fanatieke afkeer der mo hammedanen van de communisten, die al reeds lang een schrikbewind uit oefenden, deed de rest. In dit gevecht-zonder-spelregels ver loor Soekarno de greep op de massa. Die werd nu immers geplaatst tegen over een gans andere bedreiging, een bedreiging van binnen uit. De koortstemperatuur, zolang kunst matig gehandhaafd, joeg op naar de crisisen na die crisis lag de pa tiënt uitgeput neer en had alleen nog maar behoefte aan versterkende mid delen. Toen was de tijd van handhaving van het prestige, van geldverslindende mi litaire schimmenjagerij. voorbij. Nu wordt er dan ook niet meer ge sproken van „voortdurende" revolutie. Nu erkent men, dat er van geen be dreiging meer sprake is, anders dan door het spook van honger en armoe de. dat niet met redevoeringen, pa rades en dure maar nutteloze gebou wen te bestrijden valt. Nieuwe kansen? De tijd van de champagne is voorbij en men is aan de zoute haring toe. Opvallend is. dat men zich in deze si tuatie wendt tot Nederland. De band daarmee is nimmer geheel verbroken en zelfs Soekarno, in het vuur van zijn redevoeringen, sprak hele zinnen in het Nederlands! Zullen er voor Nederland nieuwe kan sen liggen in Indonesië? Niet in het kader van het imperialisme, maar van de „burenhulp?" Niet alleen kent. men hier het land, maar talloos velen zijn er, die hun hart in Indonesië hebben gelaten. De toestand is niet te vergelijken met die van voor 1942, maar land en volk zijn hetzelfde gebleven. Er is ontzaglijk veel werk te doen. Daarvoor is niet slechts nodig de technische kennis, de materiële middelen, maar daarvoor is bovenal nodig de innerlijke drang om hier bij te springen. Dan liggen er voor vele Nederlanders nieuwe taken in een land, dat eens koloniaal bezit was, maar dat thans in zijn vrijheid en zelfstandigheid zal moeten worden erkend, wil men er iets bereiken. Soekarno heeft het gewild, maar stond zichzelf en zijn land ln de weg met z'n 2e ik. Misschien dat zij, die na hem komen, de breuk kunnen helen. Geen „achtergebleven gebied" zou ln Nederland méér aandacht hebben en bereidheid tot medewerking wekken ,dan Indonesië!

Soester Courant | 1966 | | pagina 5