Soest toen - Soest nu Ook Soest had zwaar te lijden van het noodweer Ook bij Olympia-volleybal gaat de vlag uit Het oog gericht op een aanrijding Afhalen brieven op advertenties V.V.V.-nieuws HET GAAT OM DE MENS In het bezit van vuurwapen zonder vergunning Algemene Bond van Ouden van Dagen Gevonden voorwerpen Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Vrijdag 22 juli 1966 46e jaargang no. 56 Kerkconcert Meisje door auto aangereden Mooi succes voor Soester Ver. van Modelvliegers Amersfoort-Soest Na slippen tegen de boom Minister Smallenbroek van Binnen landse Zaken heeft de laatste tijd heel wat keren In het middelpunt van de belangstelling gestaan. De affaire Van der Molen heeft de positie van de minister geenszins versterkt en zijn politieke tegenstanders hebben zijn houding in deze kwestie als die van ..een slechte schipper" bestempeld Maar In die stormen is de minister toch overeind gebleven, al heeft hij dat meer te danken aan de milde houding van de Kamer, die ten koste van het kabinet van sterke mannen geen regeringscrisis wilden Juist toen het rondom minister Smal lenbroek wat rustiger was geworden, heeft hij zichzelf weer In het nieuws gebracht Hij heeft, door het veroor zaken van een aanrijding, zichzelf als het ware in de wielen gereden. Want zijn politieke tegenstanders hebben ook dit voorval aangegrepen om de minister niet zo netjes af te schil deren. Nu was hetgeen de heer Smallenbroek deed ook niet zo netjes Nadat hij de gehele avond in touw was geweest en twee restaurant had bezocht, veroor zaakte hij 'n aarijdjng met 'n gepar keerde auto, die flinke schade opliep. Nu Is dat nte zo'n verschrikkelijk feit, maar erger wordt het als blijkt, dat de minister is doorgereden. Pas de volgende morgen heeft hij bij de po litie aangitfte gedaan van de aanrij ding. Nu is het eerste wat iedereen leert als hij voor z'n rijbewijs „studeert", dat men na een aanrijding nooit moet doorrijden. Dat brengt grote risico's met zich mee om nog maar niet te spreken van het feit. dat het hele maal niet netjes. De minister heeft dit zonder twijfel ook geleerd, maar hij heeft het, toen de nood aan de man kwam, niet in praktijk gebracht. Hij ls eenvoudig doorgereden. Van een „gewone" burger is dat niet netjes. Iaat staan van een gezags drager. die ten slotte toch het voor beeld moet geven, r- minister heeft dat verzuimd. De heer Smallenbroek heeft door zijn handelwijze voedsel gegeven aan voor hem niet zulke fijne geruch ten Het zou ons niets verbazen wan neer zijn politieke tegenstanders hem toch nog eens weten te overtroeven. Het zou waarschijnlijk ook niemand verbazen, wanneer er juist door deze minister een regeringscrisis zou ont staan. In de tijd. die de Kamer rest voordat de begroting van minister Vondeling wordt behandeld, kunnen nog zoveel gekke dingen gebeuren. Misschien gebeuren die niet, maar in ieder geval is de heer Smallenbroek in twee nare zaken verwikkeld ge raakt. En hoe hij zich daarin ook houdt en hoe hij zich toont: een heer in 't verkéér is hij in ieder geval niet, KANTMAN. Zoals bekend is onze zaak in de komende week wegens vakantie gesloten. A.s. maandag, dinsdag en woens dag zal ons kantoor echter des morgens van 8.30 tot 9.30 uur geopend zijn voor het afhalen van op advertenties ingezonden brieven. Administratie SOESTER COURANT. Woensdagavond merkten op surveil lance zijnde politiemannen bij het Zeister Spoor in Soesterberg een ver dacht doende automobilist op. Bij nadering van de politie verdween de auto in de bossen en raakte de politie het spoor kwijt. Het autonum mer was echter bekend en daardoor kon J. E v B. te Soesterberg in zijn woning worden aangehouden. Hij bleek zonder vergunning of machti ging in het bezit te zijn van een vuur wapen, zodat proces-verbaal met in beslagname van het vuurwapen volgde. De afdeling Soest van de Alg bond van bejaarden is voornemers een mooie herfsttocht te houden over de prachtige Veluwe en wel op dinsdag 13 september Alle leden, die wensen deel te nemen aan deze tocht, waarvan de kosten 8 bedraagt, kunnen zich tot uiter lijk 1 september opgeven bij de vol gende adressen. Groen van Prinst-ererstraat 3. Troel- strastraat 22, Schaepmantraat 2. Leeu werikstraat 25. Beetzlaan 103 en Nachtegaalweg 9. Zij, die zich nu als lid aanmelden, kunnen ook de tocht meemaken. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven enige huissleutels, een khakl schoudertas met inhoud, zwart heren- rijwiel, geblokte blauw-gele wollen doek, plastic hoofddoekje, regenjas, kentekenplaatje HF. 18-21. bruine portemonnee Inhoudende 3.35, wan del stok. rood-wit jongensfietsje, 2 bruine jongensregenjasje, grijs colbert jasje, kinderfietsje, wit melsjesvest, herenrijwiel en een damesbriL Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en TTlJdaf SOESTER OURANT Meisjes en jongens, volgende week staat de fietstocht voor de deur. We bestellen alvast mooi weer voor jullie Het begin van de tocht kun je nu al maken, door bij ons aan het V.V.V.- kantoor een deelnemerskaart te komen halen. Deze kaart kost 0,75. De V.V V.'s hebben speciaal voor deze tocht een W.A.-verzekering afgesloten, zodat, in geval van verkeersmoeilijkheden (we hopen, dat ze zich niet zullen voor doen) geen risico's bestaan. Meisjes en jongens van 12-17 jaar kunnen meedoen. De datum is vastgesteld op donderdag 28 juli en het vertrek is om 9 uur vanaf het V.V.V.-kantoor. Jullie komen dan met je deelnemers kaart in ons kantoor om het eerste stempeltje op je kaart te laten zetten en een kleine verrassing in ontvangst te nemen, plus de route. Het eind punt is vermeld op het reglement, dat jullie bij de deelnemerskaart ont vangt. Verder is de route nog geheim tot de dag van vertrek. Wie al eens heeft meegereden weet, hoe spannend het is om aan de hand van de gegevens over de route, de weg te vinden. Er zijn ook nog enkele vragen te beantwoorden.... en er zijn prijzen te winnen. Alles even leuk! allemaal maar vurig hopen op goed weer en danstartsein hoog' Heel apart was het vervoer naar Hil versum in de eerste jaren. Een lid had een zespersoons auto, waarin zo'n tien of twaalf man plaats namen. Als er een lid bij in moest (bij d2 halte op de Soestdijkerstraatweg, keek hij eerst of er geen politie in de buurt was. Als dat wel zo was, liep hij de auto alvast een stuk tegemoet. Het zijn allemaal herinneringen aan het Olympia van toen. Het Olympia van nu is een bloeiende afdeling van de gymnastiekvereniging. Het volley bal is springlevend. Dat bewees wel de goede organisatie van het jubi- leumtournooi ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan Een geslaagd feest van een geslaagde vereniging, die heel oud hoopt te worden. Het kerkconcert van deze maand in de Oude kerk is vastgesteld op dinsdag 26 juli. 's avonds 8 15 uur. Twee so listen uit Den Haag werden bereid gevonden, het te verzorgen, n.1. de organist Ben Fey en de fluitist Peter Tieleman. Van J. S Bach hoort u de fluitsonate in E gren Preludium en Fuga in G voor orgel. Het programma vermeldt verder de fluitsonate in D gr. van Leonardo Vinei en een Canzone voor orgel van Kasper Kerll. De moderne componisten zijn verte genwoordigd met een Toccata en Fuga van Ernst Pepping. de „Petite Fantaisie pastorale" voor fluit en orgel van Hans Studer en een eigen compositie van de organist, n.1. Varia- l .ie* en Ciaconna over „Wat God wil". Dat Olympia d? jeugd altijd belang rijk heeft gevonden, bewijst wel het feit, dat het deze vereniging was, die het eerste grot* jeugdtournooi organi seerde Dat gebeurde in 1960. De NE.V.O.B.O. uitte haar dank hier voor d<~ - bet schenken van een beker. Opvallend bij Olympia is ook, dat praktisch alle spelers ..eigen kweek" zijn, waarbij velen bijna alle teams hebben doorlopen. Op tournooien zowel aL in de com petities heeft Olympia zich nimmer onbetuigd gelaten gezien het enorme aantal prijzen, dat in de loop der ja ren Soester bezit is geworden. Er zijn veel herinneringen aan „vroeger". Een tournooi bij een temperatuur van 32 graden Celsius in 1954. Het N.C - G.V.-kampioenschap met een eerste plaats voor dames 1 en heren 1 en verdienselijke resultaten van de an dere teams. He is jammer dat men in politieke en ambtelijke kringen altijd zo achter de tijd aan loopt, te lang door gaat op het eenmaal geëffende paadje, anders zou men wellicht reeds hebben ont dekt waaraan de weinige politieke be langstelling van het Nederlandse volk momenteel is te wijten en hoe dit valt te verbeteren. Het is in reclame- en journalistieke kringen een bekend feit, dat het pu bliek altijd het meest belangstelling heeft voor het persoonlijke, voor de mens. Daarvoor behoeft die mens niet eens een bekende figuur te zijn, het gaat er slechts om dat er in het verhaal over die man of die vrouw een toch iets opvallend en boeiend element zit. Nu zijn de overheidslichamen, de volksvertgenwoordigingen, de politieke partijen, hoewel uit mensen bestaan de. voor ieder ander toch onpersoon lijke organisaties. Hun doen en laten voor het algemeen of groepsbelang heeft weinig persoonlijks en gaat in vele opzichten boven de pet van de meeste burgers. Die burgers zien alleen gevolgen van het werk dier lichamen en die laten ze maar min of meer gewillig over zich heen gaan. Dat ze er niets aan toe of af kunnen doen is tegenwoordig slechts een theoretische mogelijkheid, want de invloed van de burger op de politieke partijen en op de overheid is. mede als gevolg van de evenredige vertegenwoordiging, vrijwel nihil. Partijbesturen wijzen de volksverte genwoordigers aan, hoogstens mag een handjevol leden er nog iets in te berde brengen ten aanzien van de volgorde op de lijst, die voor hen meer uit namen dan uit mensen be staat. Het komt voor dat een partijbestuur een door het volk verkozen kandidaat (kandidate) na die (niet bedoelde) verkiezing de zetel ontneemt. Zo komen slechts bepaalde uitverkoren gemeen teraadsleden. kamerleden, ministers aan hun zetel, daartoe meer aange wezen door instanties, besturen, dan door ,.de man in de straat". Zijn In vloed blijft officieel wel bestaan doch het is in feite meer een theoretische dan een werkelijke invloed. Men kent „zijn" mensen nauwelijks, men stemt op „de" partij, niet op de mens. ook al is er dan het recht van voorkeur stem. warvan de invloed echter ook slechts""theoretisch is. Het lijkt in ons land niet goed moge lijk om nog terug te keren tot het vroegere districtenstelsel, waarbij het district zijn eigen afgevaardigde koos. Daar zitten ook tegenkanten aan, die een juiste vertegenwoordiging van het gehele volk in de weg staan. Maar men zou b.v. voor de kamerverkiezin gen de politieke partijen kunnen ver plichten om op hun kandidatenlijst Woensdag reed het 13-jarige meisje C de H. alhier op haar fiets in de Nieuwstraat richting Koninginnelaan. Bij de Koninginnelaan werd zij inge haald door een auto. bestuurd door P B B alhier en werd daar klem gereden tussen trottoirband en auto, met het gevolg dat zij kwam te val len. Daar geen geneeskundige hulp aan wezig was, werd zij naar Zonnegloren gebracht, waar bleek dat een voet wortelbeentje gescheurd was Nadat haar voet in het gips was gezet, kon zij naar huis worden vervoerd. een persoon uit ieder kiesdistrict op te nemen. Die kandidaat zou dan in zijn district de propaganda moeten voeren voor zijn partij en daardoor als mens bekend worden bij de kiezers. Op deze zou men in dat district zijn voorkeurstem kunnen uitbrengen Haalt de kandidaat een bepaald aan tal stemmen, dan Is hij als volksver tegenwoordiger gekozen, haalt hij er meer dan dat aantal, dan kunnen deze stemmen overgaan op een vol gende kandidaat, ten goede komen aan de gehele lijst van de partij, zo dat het element van de evenredige vertegenwoordiging toch niet verloren gaat. Dat zou een democratisering van het partijbeleld betekenen, hetgeen geen overbodige luxe zou zijn. Het kan wellicht leiden tot een vermindering van het aantal partijen, hegeen kan bijdragen tot een krachtiger regering. Wil men het volk weer interesseren voor de politiek, voor de partij, voor de raad, de staten, de kamer, de re gering. dan is daar in de eerste plaats voor nodig, dat het volk „zijn" ver tegenwoordigers kent. persoonlijk kent. De „human interest" is ook voor de politiek de beste reclame. De volks vertegenwoordiger zal bereid moeten zijn, dat hij of zij, met al zijn of haar menselijke eigenschappen, hoe danigheden. Interesses zuiver persoon lijke dingetjes bij de kiezers bekend wordt, door artikelen, door zich te laten zien en horen in zijn ditrlct en er telkens weer tekomen om de daden van de partij, regering of minister èn van zichzelf toe te lichten In gewone, begrijpelijke taal, van mens tot mens. De moderne tijd eist van onze volks- veregenwoordigers een andere, per soonlijker gerichte mentaliteit Deze fes van de reclame heeft men in poli tieke kringen nog niet erkend het wijkgebouw een enorm meer ge vormd, die wegegbruikers uit de rich ting Baarn dwong om van de linker weghelft gebruik te maken. Dat was trouwens ook in Van Weedestraat en Tjorenstraat het geval, evenals op de Soesterbergsestraat ter hoogte van de Verlengde Kolonleweg. Het verkeer moest stapvoets rijden tijdens de hevige regenbuien. De meeste auto mobilisten vonden het overigens wij- selijker om aan de kant van de weg te wachten. De Dalweg moest tijdelijk voor alle verkeer afgesloten worden, in verband met de vele gaten en verzakkingen die ln het wegdek ontstonden. De rukwinden zorgden ervoOT, dat enkele zware takken van bomen langs de hoofdweg ojj straat gesmeten wer den. overigens' zonder vernielingen aan te richten of iemand te raken. Het noodweer van dinsdagavond bracht voor Soest een ongekende re genval. waarbij veel plaatsen onder water kwamen te staan. Het ergste was het aan de noordkant, waar de spoorlijn Utrecht-Baarn het zwaar te verduren kreeg. Een deel er van kwam onder water te staan, waar door treinverkeer onmogelijk was Tussen Den Dolder en Baarn werden autobussen ingezet om de reizigers te vervoeren. In het Gooi viel, volgens het K.N.M.I. Onze plaatsgenoot J de Haard, die lid is van de athletiekverenlging „Al- tis" te Amersfoort, heeft enige op merkelijke successen geboekt. Hij nam deel aan nationale athletiek- wedstrijden ln Heerlen en wist de 800 meterloop te winnen in de tijd van 2.2.5. en werd op de 1500 meter eveneens eerste ln de tijd van 4 15.5. Vermeldenswaard Is. dat beide tijden nieuwe clubrecords betekenen, daar nimmer 'n lid van „Altis" deze afstand in deze tijden gelopen heeft InsideTS verwachten van Jan de Haard nog betere verrichtingen. in De Bilt, plaatselijk 40 tot 50 mlli- meter regen In Soest werden ook ha gelstenen gevonden met een doorsnee van 3 centimeter Er waren uiteraard veel ondergelopen kelders, o a. van hulzen aan de Van Weedestraat, Ko ninginnelaan en Nleuweweg De Ko ninginnelaan moest zelfs helemaal worden afgesloten wegens de water overlast, die wegverzakklngen veroor zaakte Op de Stadhouderslaan stond het water tot de hulzen Op de Lange Brinkweg bij de Korte Middelwijkstraat werd een gat in de weg geslagen van anderhalve vler kante meter en met een diepte van ruim een meter. De brandweer, die als gevolg van de wekelijkse oefenavond in de brand weercentrale aanwezig was. is er met de motor- en autospuit op uitgetrok ken om de helpende hand te bieden in die delen van Soest, die het ergste door het water waren getroffen Dat was o.a In de omgeving van de Bilt- seweg. Ook op de Van Weedestraat werd gepompt. Het verkeer ondervond grote hinder van de wateroverlast Op de Middel wijkstraat had zich ter hoogte van De christelijke vereniging voor licha melijke Opvoeding „Olympia" staat dit jar wel in het teken van de ju bilea De drumband, de wandelsport vereniging. deden al van zich spre ken, de jubilerende volleybalvereni ging trouwens ook. Deze tak aan de Olympia-boom be staat vijftien jaar. Een mijlpaal voor een club. die eigenlijk „zomaar" tot stand gekomen is: na het gebruike lijke gym-uur bleven enkele heren regelmatig even na om te volleybal len. Dat gebeurde zo enthousiast, dat men besloot om mee te gaan spelen in de Soester competitie voor verenigin gen en bedrijven. In 1951 moest Olympia hierin een be slissingswedstrijd spelen tegen de po litie en 's woensdags werd iemand gevraagd om de heren donderdag voor te bereiden voor de wedstrijd van donderdag- Wat de invloed van die voorbereiding is geweest, is nooit bekend geworden. Tijdens de selectiewedstrijden, die het jaarlijkse luchtvaartkamp van Kon. Ned Vereniging v Luchtvaart te Ermelo zijn gehouden, ls het onze plaatsgenoot H Abbring gelukt een plaats in het nationale team te be machtigen. (Klasse Wakefield rubber- motormodellen) Op 20 en 21 augustus worden de teams uitgezonden naar de Saar. waar om de Europacoupe ge- Tlogen zal worden, een officieus Euro pees kampioenschap Wel dat Olympia kampioen werd en dat men op die betreffende trainings donderdag een klein jongetje aantrof, dat aanwijzingen gaf aan de „trai ner" Men vond het knaapje knap eigenwijs Dat jongetje is inmiddels een kerel geworden, die Arie Muller heet en in Olympia speelt. De trainer van toen is de heer H. Frankema, die nu sa men met het „eigenwijze jongetje" al jarenlang samen in hetzelfde team speelt. Direkt na deze kampioenswedstrijd werd besloten om een zelfstandige afdeling op te richten onder voorzit terschap van de heer Slijper. In het seizoen 1953-'54 namen twee dames- en twee herenteams deel aan de competitie in de afdeling H-ilver sum. Het eerste jaar was al direkt sucesvol, want beide herenteams en het tweede damesteam promoveerden, terwijl dames 1 achter Giraffes ein digde en geplaatst werd in een nieuw gevormde afdeling. Het volgend jaar werden ze prompt nummer één en promoveerden Het sezoen 1955- 56 was een zeer moei lijk seizoen, vooral voor de dames. Uit het eerste team vielen door ver huizing, emigratie en huwelijk drie leden weg. Ze werden vervangen door Alies Kamerbeek, Lenie de Bruin en Elly den Broeder, toen nog kleine meisjes. Ook heren twee moest nood gedwongen gewijzigd worden AJle ploegen konden nog net aan degra datie ontkomen In he volgend seizoen kwam men uit in de afdeling Amersfoort. Dames 1 presteerde het om a^s .outsider" kam pioen te worden. Dit herhaalde zich nog twee jaar en alle drie de keren konden ze net de promotie niet halen. In 1959 werden ze in de Overgangs klasse geplaatst Dames 2 speelde in middels in de tweede klasse, dames 3 volgde later, terwij] dames 2 toen doorstroomde naar de eerste klasse Heren 1 kwam via een besllssings wedstrijd in Utrecht tegen U.S. 2 in 1959 in de overgangsklasse en bleef daar twee jaar. Na de degradatie in 1960 werden ze wel drie keer met een verjongd team kampioen der eerste klasse, maar in de promotiewedstrijden werden ze twee keer derde, net een plaats te laag. In 1964 lukte het echter toch, dank zij een uitbreiding van de overgangsklasse. Na een jaar waren ze geacclamatiseerd en momenteel tei len ze geducht mee. Ook de lagere teams deden het goed. Café „De Zwaan" te Soesterberg in 1921. Hotel „Het Zwaantje" te Soesterberg in 1966. De autobestuurder J de J. alhier reed woensdag op de Soesterbergsestraat richting Soesterberg en kwam bij huize „De duizend dennen" in de bocht te slippen, waaidoor hij in aan raking kwam met een boom en tegen een volgende boom tot stilstand kwam De bestuurder kwam er zonder letsel af, maar de auto moest met zware beschadigingen worden weggesleept. f.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1