Sim Ca 15 EG tourist 196 Salzburger Festspiele Ineke van Ijken kan in Soest iedere week rustig wielrennen Militaire plechtigheid in Soesterberg Autorijschool VAN BUUREN j Coop. Landbouw- vereniging gaat 50-jarig bestaan vieren Krabbels van Knelis 24 juli - 30 augustus „Soms doen de mensen net of ze zoiets nog nooit gezien hebben" c Ito e malzer S! 2 TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 Afsluiting spoorwegovergang Geen voorrang verleend Het is Ineke van IJken niet gelukt om de vorig Jaar behaalde Nederland se titel wielrennen voor dames te pro longeren. Domme pech hield haar van nieuw succes af een lekke band deed de Illusie voortijdig In duigen vallen. Ineke van IJken, de 21-jarlge wiel- renster. die wekelijks op het parkoers van Tempo ln het Industrieterrein haar rondjes draalt en buitendien ook veel in Soest traint, werd als kampioene onttroond door de Zeeuw se Bella Hage, die zich een jaar lang de snelste wlelrenster van het land mag noemen. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Maar zou dat ook het geval zijn ge weest als die lekke band Ineke van IJken geen parten had gespeeld Toen dat gebeurde, al in de derde ron de op het circuit van Zandvoort. was dat voor haar tegenstandsters het sein om er een schepje bovenop te gooien. Voordat de helpers van de kampioene een ander wiel hadden ..ge stoken", had zij al een niet meer te overbruggen achterstand opgelopen. Voor Ineke van IJken een bittere te leurstelling, die ze uitte in een huilbui. Nu is ze er alweer overheen. Ze heeft pech gehad, maar volgend jaar is ze vastbesloten om de titel terug te win nen. Ze zal er flink voor trainen, samen met haar verloofde, de 26-ja- rige Ben Heusinkveld uit Lichtenvoor de. zelf een bekend wielrenner. Ze traint bijzonder veel en hard en dat is ook wel te merken aan haar pres taties in Soest, waarbij ze soms niet eens zover van haar mannelijke col lega's af eindigt. Ineke van IJken fietst graag. Met het wielrennen is ze in 1963 begonnen. In het najaar kwam ze op het idee om óók een race-fiets aan te schaffen, net als haar verloofde. Ze kocht bij be roepsrenner Geurt Pos een frame, wie len en een stuur en samen met haar vriend zette ze het „karretje" in el kaar. Sindsdien is ze één van het steeds groeiende aantal leden van de Nederlandse Dames Wielerclub, die in het leven werd geroepen toen bleek, dat steeds meer jongedames zich tot deze tak van sport voelen aan getrokken. Toen in maart 1964 de Nederlandse Dames Wielerclub werd opgericht, was Ineke van IJken één van de eersten, die zich als lid aanmeldde. De club is aangesloten bij de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie. Ze kreeg een licentie, die haar het recht gaf voort aan uit te komen ln wielerwedstrijden voor dames. Dat ls Inmiddels reeds een heleboel keren het geval geweest Ze herinnert zich de eerste twee wed strijden nog als de dag van gisteren. In Zundert werd ze tweede, achter de schaatsenrijdster Stien Kaiser en in Leidschendam eindigde ze op de der de plaats. „Die wedstrijd had ik ge makkelijk kunnen winnen, maar ln de laatste bocht voor de finish ging ik onderuit", zegt ze. Buitenlandse wedstrijden zijn er ook al geweest. Vorig jaar werd ze afge vaardigd naar de wereldkampioen schappen voor dames in San Sebas- tiaan. maar tegen het geweld van de buitenlandse wielersterren was ze niet opgewassen, Dat ls niet zo verwonder lijk. want in het buitenland ls de wielersport voor dames al veel langer bekend dan in ons land. In Enge land bijvoorbeeld doen de vrouwen al sinds vijftig jaar aan deze sport. In Groot-Brittannië heeft Ineke van IJken zelf de prestaties kunnen bekij ken. Vorige week is ze de Noordzee overgestoken om enkele wedstrijden mee te fietsen. Ze heeft 't er, gezien de ervaring van de Engelse rijdsters, niet slecht af gebracht. In een tijdrit en een baanwedstrijd werd ze beide ke ren zevende. In de wegwedstrijd klas seerde ze zich zeer verdienstelijk als zesde, ln een andere wegwedstrijd moest ze twaalf rijdsters voor zich de meet laten passeren. Ineke van IJken, blond en slank, is met haar 21 jaren één van de jongste vrouwelijke wielrenners van Nederland. Ze traint veel. meestal in de Eempol- ders rond Baarn. Eenmaal in de week is ze echter te vinden op het pascours van Tempo in Soest, waar ze mee rijdt in de zomercompetitie. Lange tijd is ze de enige vrouwelijke deel nemer geweest, maar sinds enige tijd heeft ze gezelschap gekregen van een paar meisjes. In 1963 is ze zelf aktlef gaan fietsen. Voor die tijd sloeg ze bijna geen wed strijd over. waarin haar verloofde mee reed. Nu fietsen en trainen ze samen. Soms rijdt ze wel eens alleen en dan trekt ze veel bekijks. „De mensen doen net of ze zoiets nog nooit gezien heb ben". zegt ze. Maar van die verbaas de blikken trekt ze zich weinig aan. evenals trouwens van de opmerkingen die de mensen langs de kant maken. 10 LESUREN f55.— MET DE NIEUWSTE V.W. 1300 Laanstraat 20 - Telefoon 4685 Vraug proefrit bij: Automobielbedrijf ALEX v. KEULEN n.v Amsterdamseweg 29 A'foort - Tel. 14243 Iedere zaterdag SIMCA-SHOW Natuurlijk moet men wel enige aan leg hebben om te gaan wielrennen. Dat geldt voor de Jongens zowel als voor de meisjes. Je moet ..het" heb ben en Ineke van IJken heeft dat een goede zit en stuurvastheld. Voor al dat laatste ls belangrijk, vindt Ine ke van IJken. „Als je ln het peloton zit, moet Je goed uitkijken en geen verkeerde stuurbe- weging maken, anders lig zo op straat en heb je een pracht van een valpartij. En als je toevallig niet valt. verlies je ln ieder geval een heleboel tijd". Ook de „zit" is een voornaam punt. Als je van nature al gemakkelijk fietst, komt dat alleen maar van pas als Je gaat wielrennen. „Als Je moeite met de zit hebt. kun je er meestal maar het beste mee uitscheiden. Dan wordt het vaak toch niks". Ineke van IJken is er mee doorgegaan - zij had trouwens geen moeite met de zit. En ze heeft er geen spijt van, want de wedstrijdsfeer heeft haar te pakken gekregen. Ineke van IJken werkt op een kantoor in Bunschoten. Iedere dag fietst ze er heen. En ook weer terug natuurlijk, een mooie warming-up voor de training, die na het eten altijd volgt. Ze blijft meestal tot een uur of negen op de flets en probeert dan of ze het par koers van de vorige keer misschien nog sneller kan rijden. Zo probeert ze haar tijden scherper te stellen en nog sneller te fietsen. Want Ineke van IJken wil het zo ver mogelijk zien te brengen in de wie lersport. zonder overigens het type te zijn. dat er alleen maar op uit ls om te winnen. Maar als je een hobby hebt, probeer je die nu eenmaal altijd zo goed mo gelijk te beoefenen. Ineke van IJken ook en daarom ls ze vastbesloten om volgend jaar op Zandvoort opnieuw de kampioenstrui te veroveren. Bella Hage Is gewaarschuwd r Ineke van IJken gefotografeerd, toen ze vorig jaar op het circuit van Zandvoort het Nederlands kampioenschap wielrennen voor dames veroverde. Voor dit jaar was deze eer niet weggelegd voor de 21-jarlge weilrenster, die regelmatig traint op het parkoes van „Tempo". Doo een lekke band werd ze uitgeschakeld voor de ereplaats. In Soesterberg zijn dinsdag de prijzen uitgereikt aan de winnende squadrons van de Luchtverdedigingscompetitie Het slot van deze jaarlijkse wedstrijd, die ten doel heeft om de paraatheid van de N A V.O.-luchtmachten te tes ten, werd muzikaal opgeluisterd door de kapel van de Koninklijke Lucht macht, die de volksliederen speelde van de deelnemende landen: België, Canada. Denemarken. Frankrijk, Ita lië, Nederland, Noorwegen en West- Dultsland. De prijzen werden uitge reikt door Sir Thomas Pike, Marshall van de Royal Air Force. De prijsuitreking geschiedde in het Officierscasino in Soesterberg, waar vele hoge luchtmachtofficieren uit de NA. V.O.-landen en de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, William S. Tyler, aanwezig waren. Het winnende team werd gevormd door het 322 en 323 squadron van Leeuwarden en het 32ste Amerikaansesquadron, gelegerd te Soesterberg De chef-staf van de Geallieerde Luchtstrijdkrachten in Europa, de West-Duitse brigade-generaal U Vo gel, feliciteerde in een toespraak het winnende team; hij prees vooral de goede onderlinge samenwerking en de hoge graad van geoefendheid, zowel tijdens operaties bij dag als bij nacht. Hij meende te mogen constateren, dat de geallieerde luchtverdediging dag en nacht in staat ls om zich tegen eventuele vijandelijke toestellen te weren. Sir Thomas Pike uitte tijdens de prijs uitreking eveneens zijn waardering voor het werk van de winnende squa drons, die overladen werden met prij zen. SOESTERBERGSESTR.WEG 26 TEL 2982 „Toen we ons afvroegen of het 50-ja- rig bestaan van onze vereniging wel zou moet enworden gevierd, nu de woning bouw steeds meer grond op de Eng opslokt en het aantal landbouwers steeds verder afneemt, hebben we even in twijfel gestaan", aldus de heer P J. v. d. Breamer, sinds tien jaar directeur van de Coöperatieve Land- bouwvereniging „Soest". „We hebben ten slotte de knoop door gehakt. Het zou immers wel eens het laatste jubileumfeest kunnen zijn. Over tien, vijftien jaar ls misschien van het nu nog in kleine mate aan wezige agrarische karakter van Soest niets meer over". Op 26 april van dit jaar bestond de Coöperatie, zoals de vereniging in de volksmond wordt genoemd, vijftig jaar. Een mijlpaal in het bestaan van ie dere vereniging, óók in de Coöperatie. Maar het had toch anders, feestelijker kunnen zijn. Nu men over de toekomst van de agrarische bedrijven in Soest niet optimistisch is, is er eigenlijk sprake van een domper op de feest vreugde. Niettemin is er feest, op 6 en 7 september. Op dinsdag 6 september zal er in ge- boud „De Rank" een receptie worden gehouden. Op 7 september is er een feestavond in het Casino te Soester berg Alle leden hebben hiervoor een uitnodiging gekregen Het ledental be draagt momenteel 237. Ze worden in staat gesteld om in het Casino een soort Boerenbruiloft mee te maken. Er is eerst een gezamenlijke maaltijd, die muzikaal zal worden omlijst. Na het eten is er gelegenheid tot dansen en andere vermaken, die op een Boe renbruiloft te pas komen Bij dit alles wordt de jeugd niet ver geten. Voor de kinderen van de leden is een speciaal programma samen gesteld, dat nu nog een verrassing is. Maar één ding staat wel vast: leuk ls het in ieder geval. De feestcommissie, bestaande uit de heren P. R. van Roomen, J. van Roo- men en W. Roest (allen bestuurs leden) en de heren H. Meiresonne, H. A. v. d. Veen, personeelsleden, en directeur P J. v. d. Breemer, is momenteel druk in de weer om de voorbereidende maatregelen te treffen. CHEMISCHE-EN WIT WASSERIJEN HAALT GRAAG UW WAS OP MAANDAG EN BRENGT DIE VRIJDAG SCHOON THUIS TELEFOON 08380-8050 Ajje 't mlng vraogt mok zelge dak veu- Hge week een ver geefse reis emaokt hep naor de tille- fooncel ble ut ver keerslums. Nong ia da nle zo arreg, waant ik bin dT graog us effetjes uut en 't is nie zo veer fletse, maor 't is toch nie leük ajje terug mot zong- der dajje oppeschote bin. Ik most effe dringend Gart hebbe en omdak zelluf gin tillefoon tuus het, bink naor 't verkeershuus efletst om daor te belle. Maor, lk zee 't al d'r is niks van ekomme. Ik kon de naom van Gart nle vingde ln ut tlllefoonboek. Ik most bie de W weeze, maor ik bin nie veerder ekomme dan de H, waant veerder sting d'r gin naom meer in. Alle aandere blaoje waor d'r uut escheurd. En nie allenig uut ut boek van Soest, ok uut aandere boeke waore veul blaoje weg Nie verduus- terd, waant die dlnge llgge gewoon op de grond in de tillefooncel, wel duuzend snippers. Ik zou d'r een boek over kenne vol- schrieve hoe ik ut tiedverdrief „boe- kle scheure" vind, maor ut heliupt toch niks. D'r binne aaltled mlnse, die zich nie wete te gedraoge en die de spulle van een aander nie ontzien as ut op verniele ankomp. Da's heul ar reg, maor nog veul arreger is ut, da Knelis en nog veul meer minse nie meer kenne belle as zullie een naom motte hebbe. die op een uutescheurde bladzie staot. Ut eerste wat ik dee en dat nog veul meer minse zulle doen is de PT.T. een heuleboel verwiete maoke over de surrevus. Maor ik hep be- daacht, dat Taante Pos d'r heulegaor niks an ken doen. In de eerste plaots nie omdat ze nle an de gang kan blieve mit ut ophaange van nieuwe tillefonboeke en In de tweede plaots nie omdat ze evenmin iedere dag kan kontrelere ofter meschien een ver scheurend mins in de tillefoncel is eweest. Ik zit ok wel us mlt ming neus ln aandermans boeke te neuze, maor lk zorreg d'r wel veur, dattle boeke heel blieve en datter gin anmerkinge op emaokt kenne worde. Da kenne bepaalde mlnse, die in de tillefooncel komme. bliekbaar nle En da spreekt boekdele, volleges ming. Ik begriep eerluk ezeid nie hoe ie- maand op ut iedee komp om zomaor een tlllefoonboek te gaon verscheure. Allenig maor baldaodugheid, denk ik. Noeng hoop Ik maor. datte P T T. d'r gauw een paor nieuwe boeke neer- haangt. waant ik kan nog steeds Gart nie belle. Enk hoop ok, dattle nieuwe boeke dan een laanger leve zulle hebbe dan de boeke die d'r nong nog haange. Bie de P.T T. kenne de mlnse d'r aal tled op rekene, da Knelis de daoder in z'n kraog zal vatte as tie ze ziet en bie de peliesie zal oflevere Meschien heliupt ut aster us één een fiks pak slaog kriegt. De spoorwegovergang aan de Peter van de Breemerweg. aan de lijn Amersfoort-Baarn, zal ln verband mei werkzaamheden, van zondag 24 juli, 21 uur. tot maandag 25 juli, 7 uur, voor alle verkeer worden afgesloten. Dinsdag reed de heer C J. V. uit Amsterdam met zijn auto op de Schoutenkampweg richting Plasweg. Hij verleende bij de kruising geen voorrang aan de auto, bestuurd door L S. alhier, met het gevolg dat een botsing onstond Hoewel belde auto's beschadigd werden, ontstond geen li chamelijk letsel. Zondag 24 JuH a.s. zullen de Salzburger Festspiele worden ingeluid door Herbert von Karajan en het legioen van de Weense Staatsopera met een uitvoering van Bizet's opera „Carmen. In de daarop volgende weken zal dagelijks de muziek klinken door de bedrijvige straten en over de ruime pleinen van Salzburg. De gehele stad is bij de Festspiele betrokken. Uitvoeringen vinden plaats voor de stralende marmeren fagade van de Dom, in de pronkzalen van de residentie, ln de aula van de universiteit en de plechtige zalen van het Mozarteum, ln de Intieme openluchttheaters en natuurlijk in het oude en nlenwe Festsplelhaus, het hart van dit grandioze muziekfeest. Een keur van wereldvermaarde solisten, dirigenten en orkesten zetten ook dit jaar luister bij aan de Festspiele. tlsch. maar ook uiterst dankbaar. Waar ter wereld, behalve misschien ln Wenen, zal het voorkomen dat bij de opening van een nieuwe concertzaal het publiek dat geen plaats kon be machtigen, buiten op straat bij een luidspreker toeluistert en de partituur bij het licht van een straatlantaarn volgt Waar anders dan hier kan een politiek spreker nog de meeste weer klank verwachten, als hij in zijn toe spraak muzikale beelden verwerkt Thans staat heel Salzburg al ln het teken van de komende Festspiele Honderden particulieren richten ka mers ln voor de talloze bezoekers, die eveneens keus hebben uit een 200 hotels met 10.000 bedden. Zes opera's De 24ste juli worden de Festspiele ingeluid met een opvoering van Bizet's beroemde opera Carmen door het gezelschap van de Weense Opera on der directie van Herbert von Karajan. Natuurlijk staan er ook weer enkele opera's van Mozart, Salzburg grootste Karajan leidt Carmen Het ls wel een bijzonder gelukkige gedachte geweest om juist in Salz burg met zijn unieke omgeving te midden van de Europese cultuurkrin gen een wereldtoneel te scheppen voor het muzikale theater. In deze pittores ke Oostenrijkse provinciestad, geliefde omgeving ook van talrijke Nederland se toeristen, ontmoeten verleden en heden elkaar in wonderlijke eendracht. In architectonisch opzicht ls Salzburg een wonderbaarlijk geslaagde samen klank van oud en modern, van ba- rok-vorstelijke en eenvoudig-burgelijk. De nauwe straten met hun hoge smalle huizen in de middenstandswij ken contrasteren met de ruime, open pleinen, die worden omgeven door palelzen met sierlijke Italiaanse fa- qades. Het is alsof de stenen hier twee talen sprekeneen Ietwat on behouwen Duits en een sierlijk Latijn. Rust kan men hier zeker genieten. Op de schaduwrijke wandelwegen van de twee stadsbergen of tussen de bloemperken van het Mlrabellpark vindt de gejaagde mens weer zichzelf. De bewonderaars van fraaie bouw werken komen ln Salzburg alleszins aan hun trekken. Daar is de beroemde Dom, daar zijn de monumentale stads- paleizen en de bevallige kastelen. En in deze symfonie van steen voe gen zich harmonisch de getuigen van middeleeuwse bouwkunst zoals de Franciscaner kerk met zijn stralend Gotische koor. Meelevend Dit jaar dus weer de traditionele Fest spiele die stellig duizenden melomane toeristen naar Salzburg zullen lokken. Onder de dozijnen plaatsen die zich zelf een vocatie als cultuurcentrum hebben aangemeten, ls Salzburg een der weinige, waar de pretentie door de werkelijkheid wordt gedekt. Hier heeft men Inderdaad een In stituut geschapen met een eigen ge zicht, een eigen stijl., dat zich ln de belangstelling van een breed en vast publiek kan verheugen. Het wordt ge dragen door de bevolking zelf, die hartelijk meeleeft met dit muzikaal ge beuren. Het Salzburger publiek is kri- Uitzlcht op een der ruime Salzburger pleinen. zoon, op het programma Karl Böhm dirigeert Figaro's Bruiloft en voorts prijken Die Entfahrung aus dem Se rail en het jeugdwerk La Flnta Glar- dineira op de programmabladen. Het enorme succes van vorig jaar - de opera Boris Godunow van Moessorgskl onder directie van Karajan met de grote bas Nicolai Ghiairow ln de titel rol wordt deze zomer gepronlogeerd. Voorts wordt de wereldpremière ge bracht van „Die Bassariden" van de Duitse componist Hans Werner Henze. Twee van 's werelds beste orkesten, de Wiener en de Berliner Philharmo- niker verzorgen elk zes orkestconcer ten. waarbij beroemde dirigen ten als Georg Szell, Lorin Maazel. Karl Bc-hm Herbert von Karajan, Ra- faël Kubelik en Claudio Abbado zich aan het publiek zullen voorstellen. Likkebaarden Een keur van befaamde solisten zal dit jaar weer een verbijsterende hoe veelheid muzikale goudkorrels over de bezoekers van de Festspiele uitstrooien. Onder de opera-zangers treft men grote namen aan als Mirella Frenl, Fritz Wunderlich, Annellese Rothen- berger, Fernando Corena. Walter Bor- ry. Sena Jurlnac en vele anderen. De liefhebbers van llederenrecitals zullen alleen al likkebaarden bij de gedachte Dietrich Fischer Dleskau te kunnen horen op een Schuman-avond en Herman Prey in liederen van Schubert. Ook de liefhebbers van instrumentale muziek biedt Salzburg deze zomer het neusje van de zalm Befaamde pianis ten als Wilhelm Backhaus, Sviatoslaw Richter en Geza Anda en de violist Nathan Milstein geven er recitals. Er zijn voorts matinee-concerten In het Mozarteum door de Camerata Academica en avondconcerten door verschillende kamerorkesten. Geestelijke muziek zal er ook ln Salz burg klinken. In de St. Peter-kathe draal wordt Mozart's grote mis in C-moll uitgevoerd onder leiding van de grijze maestro Bernard Paumgart- ner en het prachtige Salzburger Dom koor heeft Mozart's Requiem en een mis van Beethoven op haar program ma staan. Aan de Festspiele werken dit jaar 24 dirigenten. 75 zangsolis ten en 22 instrumentale solisten mee.

Soester Courant | 1966 | | pagina 3