Oe Thant Een keurig Haags vonnis vrees Veel hoop in Vietnam MARCHAL HAARMODE weinig A u DIENSTTIJD WORDT KORTER DE ARABISCHE SOLIDARITEIT Voor studieboeken M. TÏJSSEN Van heinde en ver VERHUUR 25 KORTING J. C. Brouwer en Zn. Geen belastingverlaging zen Openluchtsamenkomsten in Soestduinen U S T 1 N SPEEK Smü's Pockethall- Boekhandel Rouw- en Trouwkleding Streven naar geleidelijke belastingverlaging. SECRETARIS-GENERAAL DER V.N. Stelt Birmaan zich herkiesbaar? De raadsels van de drie zeeën 200 niiljoeii Jaar oude voetsporen r Juridisch zit het keurig In elkaar: het Internationaal Hof van Justitie In Den Haag meent dat Ethiopië en LI beria geen enkel recht hebben om Zuid-Afrlka aan te klagen wegens het voeren van apartheidspolitiek In zuld- west-Afrika. Dat zou niet door deze twee leden van de voormalige Vol kenbond kunnen gebeuren, maar al leen door die bond zelf, of zijn recht opvolgster. de Verenigde Naties. Niet dat dit unaniem de mening is van de rechter: eigenlijk staakten de stemmen en Zuid-Afrika bofte, dat voorzitter Sir Stanley Spender. wiens stem nu de doorslag gaf. inderdaad ook de mening was toegedaan dat de twee klagers, die echter mede namens vele andere Afrikaanse landen optra den, ongelijk hadden. De zaak is in het kort - en afgezien van tal van verwikkelingen - dat de Volkenbond de vroegere Duitse kolonie zuidwest-Afrika onder voogdijij stelde van (toen) de Unie van Zuid-Afrlka, die zich daarbij verplichtte het land zo te besturen dat de belangen van de bevolking het best werden gediend. PIK-, WcBBCN WJ OOK VOOR Ut jaard). wellicht gevolgd door econo mische sancties, Hoe de bevolking van zuidwest-Afrika daar beter van geworden zou zijn, is daarbij een andere vraag. Zes jaar - en een driehonderd miljoen gulden, procederen is kostbaar - later geeft het hof een tamelijk weifelend juri disch antwoord op een politieke vraag. Kluitje in 't riet Formeel hebben de rechter nog gelijk ook. Zoals ze zelf zeggen: we maken geen wetten, we passen ze alleen maar toe. Zo is dan een boekwerk van een vonnis ontstaan - als de afwijkende meningen ook compleet gepubliceerd worden over de 800 bladzijden - dat een genot zal zijn voor juridische fijnproevers die in ivoren torens le ven, zonder contact met de maat schappij van 1966. De Afrikanen zul len zich echter met deze papleren kolos voelen of ze met een kluitje In het riet zijn gestuurde. Formeel juridische finesses daargelaten was de vraag: strijdt apartheidspolitiek met de rechten van de mens, ja of nee? En de vraagstellers waren in we zen niet die twee toevallige landen, maar een heel mensenras. Dat is voor vele miljoenen mensen een kwestie van levensbelang en ze hadden een antwoord mogen verwachten. Ze had den daar een zo niet papieren dan toch menselijk recht op. Als het hof overigens gehoopt heeft door deze juridische hogeschoolrij- derij te ontkomen aan een oordeel dat als politieke daad zou kunnen worden uitgelegd, dan heeft het zich toch ver gist Immers dit rechterlijk besluit uit Den Haag moet het hele zwarte continent wel de overtuiging bij brengen dat het internationaal recht een niet ernstig tenemen woorden- goochelarij is en dat men om iets te bereiken niet zozeer dat recht nodig heeft dan wel macht. En van verachting van het recht Is nog nooit een samenleving beter geworden. Geannexeerd Na de oorlog en het verschelden der Volkenbond ging Zuid-Afrlka daarmee door. maar het erkende niet dat de VN. nu gerechtigd waren de verant woording voor het bestuur te eisen. (Jn dat opzicht stond Zuid-Afrlka overigens alleen, andere beheerders van mandaatsgebieden erkenden de V N. wel als rechtopvolgster van de Volkenbond). In die naoorlogse periode ontstond ook de apratheidspolitiek, d e in zuidwest-Afrika, net als in de hele unie, tegenwordig republiek, werd doorgevoerd. In het kort: Pre toria heeft z.w.-Afrika praktisch ge annexeerd. Zozeer zelfs dat functio narissen van de Ver. Naties gewoon niet werd toegestaan te kijken hoe het er bijstond in het mandaatsgebied. De bedoeling der Afrikaanse landen was duidelijk: een veroordeling van de apartheidspolitiek - als zijnde niet in het belang der bevolking, zoals het mandaat aan Zuid-Afrika had opge dragen te handelen - zou het moge lijk maken acties te ondernemen via de Veiligheidsraad. Acties die er op neergekomen zouden zijn dat Preto ria -uit de V.N. was gelopen (of ge- Georganiseerd door het Interkerkelijke Evangelisatie Comité zuilen enkele openluchtsamenkomsten worden ge houden in het tentenkamp in Soest duinen. De bijeenkomsten zijn vast gesteld op zondag 24 juli a s zondag 31 juli en zondag 7 augustus. F=t programma ziet er als volgt uit: 24 juli: Aanvang half acht 's avonds. De algemene leiding is in handen van de heer H. J Meijerlng (Vrij Evang.V Als spreker treedt op ds. Q. van de Vrie uit Kommenle. De bijeenkomst op 31 juli begint om zeven uur 's avonds. Opnieuw heeft dan de heer Meijering de algehele lei- d'ng. De spreker op deze avond is de heer P. Rasker (Ger. Autozending) Op 7 augustus begint de samenkomst eveneens om zeven uur 's avonds. De heer S van Gorkum (Ned. Hervormd) heeft dan de algemene leiding. Spre ker is drs I v d. Molen (Vrij Evang.) uit Nijverdal. Medewerking wordt ver leend door de „Stringband" uit Hil versum. N.V. Am«rsfoortMsfraet 22—24 SOEST ERBERG Tvtefoon (0)463) 1)27 Showroom ook zaterdags geopend van 9.00-17.00 onr. Minister De Jong van defensie heeft alle jongelieden die eind volgend jaar of daarna hun militaire dienstplicht moeten vervullen, een welkome sur prise bereid. De diensttijd zal name lijk worden verkort. De gewone dienst- plichigen zuilen twee maanden korter gaan dienen, de specialisten worden er zelfs drie maanden beter van. Deze diensttijdverkorting kwam overigens niet geheel onverwachts. Het was velen reeds lang een doorn in het oog, dat in Nederland de dienstplichtigen gemiddeld langer moesen dienen dan in de omringende landen. Helaas zal deze maatregel niet bij dragen tot de toch zo noodzakelijke bezuinigingen op onze forse, mil- joenenverslindende defensiebegroting. De enige winst is, dat jaarlijks enkele duizenden jongelui iets eerder dan nu in het produktieproces kunnen wor den opgenomen, hetgeeen een be seheiden bijdrage levert tot de ont spanning op de arbeidsmarkt. Het is op het ogenblik afwachten hoeveel slechter de toestand ln Vlet nam zal worden door de volgende stap der partijen. Dat er een stap gedaan zou kunnen worden die tot verbetering der situatie leidt, is thans zo onwaar schijnlijk dat zelfs de grootste opti mist niet de geringste aanleiding ziet zoiets te verwachten. Minister Rusk zei het in een televisie intervieuw in de VS. zeer simpel: als de Oosteuropese landen vrijwilligers sturen, ontstaat er een ernstige situ atie En dat zelfde zei hij over de mogelijkheid dat de Noordvletnamezen krijgsgevangen gemaakte piloten be rechten en (ter dood) veroordelen als oorlogsmisdadigers. Militair gezien is het eerste het ge vaarlijkste: het zou neerkomen op een schaalvergroting van de strijd, met als onaangename konsekwentie dat op zo'n manier leden van het Oost europese blok gewapend tegenover le den van het door Washington gelelde verbond van de Stille Oceaan zouden komen te staan. Echter: de kreten zijn wel daverend, maar de verant woordelijke staatslieden later er een duidelijk aantal mitsen en indiens op volgen. Waarvan het voornaamste is dat Noord-Vletnam zelf om die hulp moet vragen. Het gevaar Merkwaardigerwijs volgt Peking de zelfde lijn: lulde mondelinge hulp mits daarom maar gevraagd wordt. Maar dat vragen liet Ho Tsji Mlnh na In een overigens zeer fel anti-Ameri kaanse rede. Wel beval hij een gedeel telijke mobilisering van reserve-offi cieren voor wat hij noemde de strijd voor de ..bevrijding van het zuiden van ons land". In feite Is voorlopig veel gevaarlijker dat Hanoi de gevangen piloten der V.S. een haar op het hoofd krenkt. Zou dat gebeuren dan zal dat in de V.S. enorme verontwaardiging teweeg Verrassend snel is de Arabische op winding gekalmeerd over de Israëli sche luchtaanval op Syrlsch grondge bied. De Verenigde Arabische Repu bliek, Jordanië en Syrië zelf hebben weliswaar prompt betuigingen van so lidariteit uitgewisseld, maar de teke nen wijzen er op, dat het daarbij ook wel zal blijven. Het bijzondere van de aanval dit keer was overigens dat de Israëliërs niet met grondstrijdkrach ten, optraden, maar met tactische bommenwerpers en in de Arabische landen is deze bijzonderheid terstond in verband gebracht met de levering van Amerikaanse toestellen. Een curieuze bijzonderheid is ook dat de Israëliërs een aanval deden op wa terstaatswerken aan de loop van de Hasbani, een der rivieren waaruit de Jordaan ontstaat. Hier zon de loop van het water ver legd worden om te zorgen dat het peil van de Jordaan zou zakken en de Israëliërs dus geen water meer van deze rivier zouden kunnen aftappen om de Negev te bevloeien. Maar on geveer een jaar geleden kondigde de toenmalige Syrische regering aan dat dit werk werd stilgelegd. Als verwij tende verklaring werd er toen aan toegevoegd dat de andere landen - met name Egypte - hadden nagelaten te zorgen voor de bescherming van dtt werk. De grote vrees De grootste zenuwachtigheid onder de andere Arabische staten is waarschijn lijk minder om de Israëlische aanval (die zijn er immer meer geweest en ze behoren tot de tactiek van Tel Avlv om op te treden tegen „Arabische provocaties en bedreigingen) dan om de mogelijkheid dat het nogal labie le bewind in Syrië tot een tegenaan val zou besluiten en zo de hele Ara bische wereld in een oorlog verwik kelen. En nog daargelaten dat men daar om militaire redenen niet veel voor voelt, er is bovendien nogal wat onderling ongenoegen. De feitelijke machthebber kolonel Jadid in Syrië staat op niet al te beste voet met Egypte en hele maal niet met Irak. De Egyptenaren op hun beurt zouden wel betere re laties wensen met Syrië maar ze heb ben goede reden om aan te nemen dat de pro-Egyptische groepen in dat land onderdrukt worden door Jadid en zeker wenst Nasser zijn betrekkin gen met het belangrijker Irak van dr. Bazzaz niet in de waagschaal te stellen. Dit onderling ongenoegen is ook een reden waarom Naser nog maar steeds geen bijeenkomst van Arabische republikeinse staten heeft bijeengeroepen om positie te kiezen tegen de koningen, Feisel van Saoedie- Arabië voorop. Zaterdag viert de V.A.R. haar veer tiende verjaardag en een hoogtepunt wordt de demonstratie van een nieu we raket. Maar of die nu in de eer ste plaats de Israëliërs bang moet maken, is nog een vraag. Kort na de luchtaanval sprak Nasser in een in tervieuw niet daarover zijn bezorgd heid uit, maar over het leveren van vliegtuigen - volgens hem met piloten - door de Britten aan Saoedie-Arabië. brengen, die het Washington zeer moeilijk maken zal de huidige, ten opzichte van de woeste eisen nog vrij gematigde politiek ook zo gematigd te houden Het verlies van een groot deel der zich thans soms zeer merkwaardig mani festerende sympathie voor de rode Vietnamese zaak alom ln de wereld, kon daardoor ook wel een knauw krij gen. Maar dat zal Ho nog het minst Interesseren. Of hij echter prijs stelt op nog heftiger aanvallen, uitgelokt door wraakgevoelens over vonnissen voor Amerikaanse piloten, is een tweede Niet onmogelijk echter is dat hij die juist wil uitlokken om een goede reden te hebben huip te vra gen aan Moskou en Peking. Op dit ogenblik lijkt het er veel op of beide hoofdsteden hem stevig hebben ver maand die hulp beslist niet te vragen, al wordt ze zo ijverig aangeboden. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 naar Steenhoffstr. 15a, hk. Raadhulsstr. telefoon 2761. SPftfiRZPRH SOfPEL SCHOON SNEL S0ESTERBERGSESTRRRT19 TEL :294S SOEST Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 ..Ongehuwdenbelangen", het orgaan van de bond, zegt dat de vereniging pleit voor totale afschaffing van ta riefgroep I der loon- en inkomsten belasting (ongehuwdentariefen fis cale gelijkstelling met gehuwden zon der kinderen. Maar hoe stelt zij zich deze verlaging, die de schatkist vele miljoenen zal kosten, voor? Mej Koen: ..Wij zouden de afschaf fing van tariefgroep I geleidelijk uit gevoerd willen zien. In het eerste Jaar zouden wij de afschaffing van het on gehuwdentarief willen beperken tot in komens van 800 en lager. Voor de ho gere inkomens zou dan een aftrek van maximaal 2000 moeten worden toe gepast, waardoor toch een afnemende vermindering van het verschil in be steedbaar inkomen voor tariefgroep I en II (gehuwden zonder kinderen) tot stand komt. In het tweede jaar zou de maximale aftrek voor ongehuwden kunnen worden verhoogd tot 2400 per Jaar, in het derde jaar zelfs tot maximaal 3000 per jaar. waardoor dan de afschaffing van tariefgroep I wordt bereikt voor Inkomens tot en met f 1700 per maand. Wij hebben echter nog enkele alternatieve metho des tot verlaging der vrijgezellenbe lasting voorgesteld, bijvoorbeeld gelei delijke afschaffing van tariefgroep I, per leeftijdsgroep, te beginnen met de oudere ongehuwden". Onvoordelig Bij de laatste gemeenteraadsverkiezin gengen behaalde de piepjonge partij voor ongehuwden waarvan de Neder landse Vrijgezellenbond zich overigens volledig distantieert) vooral ln de gro te gemeenten een opvallend groot aan tal stemmen. Dat duidt er al op, dat er in het kamp der vrijgezellen een zeker onbehagen leeft ten aanzien van de assepoestersplaats. die de ongehuw den bij de welvaartsdis Is toegewezen. Juist voor vrijgezellen zijn de kosten van levensonderhoud de laatste jaren aanzienlijk opgelopen. In de grote ste den betaalt men alleen voor het huren van een kamer prijzen van 100 tot 150 per maand, dat is dus meer dan een groot deel van de gehuwden aan huishuur betaalt. Het eten in restau rants en snackbars doet eveneens een fiks beroep op de portemonnee. Voorts gaan ongehuwden naar verhouding meer uit dan gehuwden en ook uit gaan is duur ln deze tijd. Willen oudere ongehuwden huishoude lijke hulp hebben, dan moeten zij diep in hun beurs tasten om die hulp te kunnen betalen. Kortom, ongehuwd zijn is allesbehalve voordelig. Zowel de heer Key als dra. Koen vin den het daarom niet meer dan nor maal, dat de ongehuwden ontevreden zijn met de gang van zaken. .Dat geldt niet alleen voor het hoge belas tingtarief. Wat betreft de premies van het ziekenfonds zouden ook speciale voorzieningen voor ongehuwden moe ten worden getroffen. Een vrijgezel, die verplicht is verzekerd, betaalt even veel premie als een gehuwde, ofschoon de laatste hiermee zijn gehele gezin heeft verzekerd". Huisvesting Ook de woningvoorziening van onge huwden laat veel te wensen over Mej. Koen memoreert nog eens, dat alleen staanden geen huurbescherming ge nieten. noch andere faciliteiten. Tal van ongehuwden die in aanmerking willen komen voor een z.g vrijgezel- lenflat, staan al jaren op de wacht lijst bij de gemeentelijke volkshuis vesting en de meesten zullen daar nog jaren op staan, zoals het zich nu laat aanzien. De Nederlandse vrijgezellenbond wil de bouw op grote schaal van adekwate woonruimte voor alleenstaanden be vorderen. Ook wordt gedacht aan her bouw van onrendabele panden tot wo nlngen voor alleenstaanden. Hoe denkt men bij de Vrijgezellenbond over vervroegde uitkering voor de on gehuwde vrouw, zoals die werd bepleit ln de z.g. motie Roolvink van 10 no vember 1964? „Uiteraard zijn wij er voor. dat onge huwde vrouwen op hun 60ste al hier voor in aanmerking kunnen komen zegt mej. dra. Koen. Dat betekent een welverdiende compensatie voor hoge fiscale lasten en geringe rechten, met name op het gebied van huisvesting uitkeringen uit hoofde van sociale ver zekeringsregelingen. Vervroegde uitkering geen luxe Bovendien mag ik er u op attent ma ken dat de ongehuwde vrouw duidelijk wordt achtergesteld bij de gehuwde werkende vrouw, die belastingaftrek geniet en aan wie de werkgever dik wijls de gunstigste arbeidsomstandig heden biedt, die niet zelden tot een verzwaring van de taken van haar on gehuwde collega leiden. Tenslotte wor den de alleenstaande vrouwen zo ach tergesteld bij weduwen zonder kinde ren. die maandelijks hun weduwenpen- sloen ontvangen, dat een vervroegde uitkering a o.w. geen luxe is". Maar geldt dit niet voor de ongehuw de mannen? Mej. Koen: ..Zeer zeker ook. Zowel alleenstaande vrouwen als mannen hebben naast hun beroepsar beid nog een eigen huishouding te ver zorgen Er is dus de economische nodzaak tot 't verrichten van 'n dub bele dagtaak, die vooral de ouderen heel zwaar zal vallen Daarom zou een vervroegde a.o.w. voor alle ongehuwden redelijk zijn. Wij vrezen alleen dat dit momenteel niet haalbaar Is en dan Is het billijk dat de vrouwen voorgaan." Niet moe. Intussen blijkt nog nergens iets con creets van de oorlogsmoeheid die zich in Noord-Vietnam zou voordoen en waarvan zowel Amerikaanse als Franse rapporten gewagen. Het schijnt voor Hanoi uit politieke en prestige overwegingen net zo moeilijk te zijn om de conferentietafel op te zoeken als het voor de Amerikanen is om hunnerzijds de strijd maar op te geven. Het lijkt wel zeker dat Moskou in deze de doorslag zou kunnen geven, maar het Kremlin twijfelt hetzij of die doorslag nu al groot genoeg is. hetzij of dergelijke pressie voor de Russen politiek niet funest zou zijn. In elk geval heeft een drietal pleit bezorgers voor een door de Russen gestimuleerd gesprek - De Gaulle, me vrouw Ghandi en premier Wilson - niet meer gedaan gekregen dan dat beleefd naar hen werd geluisterd. Dat een receptie voor Wilson ver schoven werd in verband met een anti-Amerikaanse demonstratie ten gunste van hulp aan Vietnam, spreekt ln deze boekdelen. En dus kan de wereld blijven wach ten tussen hoop en vrees en dan voor lopig meer van het tweede dan het eerste. ,,De ruim 800.000 ongehuwden boven de 25 jaar, die ons land op het ogen blik telt, kun je met recht stiefkinde ren van de welvaart noemen". Dat zegt de heer J. Key, voorzitter van de Ne derlandse Vrijgezellenbond. Sinds jaren ijvert deze strijdbare or ganisatie voor verlaging van de onge- huwdenbelasting, meer woonaccomoda- tle voor ongehuwden en verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd voor ongehuwde vrouwen. Ofschoon al deze noodzakelijke verbeteringen tot dus verre nog tot de vrome wensen beho ren, heeft de bond in elk geval be reikt dat steeds meer kamerleden zich voor de grote, ietwat vergeten groep van ongehuwden zijn gaan interesse ren. AFSCHAFFING HOOG BELASTINGTARIEF In het „Verordnungsblad für die be- setzten Niederlëndischen Gebiete" over 1940 en 1941 werd door de Duitse be zetter de grondslag gelegd voor het beruchte vrijgezellentarief, dat de Ne derlandse Vrijgezellenbond nu al 1244 jaar bestrijdt. Mej. dra. G A. Koen, redactrice van Zal Oe Thant zich dit najaar weer herkiesbaar stellen en zo ja, zal hij wor den herkozen? In politieke kringen bestaat over de eerste vraag meer on zekerheid dan over de tweede. Deze 56-jarige Birmaan is als neutrale figuur voor alle partijen in de Verenigde Naties een aanvaardbare figuur als secre taris-generaal, ofschoon de Russen wel weer met hun troïka-constructie (3 voorzitters, t.w. een westerse, een communistische en een neutrale) op de proppen zullen komen. Maar in elk geval zal er in geen der politieke kampen veel kritiek worden geuit op de Aziatische opvolger van de betreurde Hammarskjold, want Oe Thant heeft in de afgelopen jaren zijn hoge, delicate functie met veel tact uitgeoefend. Toen in de zomer van 1945 Japan zich aan de geallieerden had overgegeven, verzamelden zich op de pleinen en in de hoofdstraten van Birma's hoofd stad Rangoon enorme menigten om uiting te geven aan hun vreugde. Het enthousiasme verdrong enige dagen de rouw om hen die vielen. Die offers waren immers niet tevergeefs ge weest. De vrijheid was gered, de agres sie gestuit En men sprake van duur zame vrede. Onder de duizenden bevond zich Oe Thant, een leraar Engels aan een van Rangoon's middelbare scholen. Weinig zal deze kleine, zachtmoedige man toen vermoed hebben, dat hij 16 jaar later zou worden geroepen tot een post, waar hij op de bres zou moeten staan voor het waarborgen van de wereldvrede, die na de ineenstorting van het Japanse imperialisme voor deze Birmaan toch zo duurzaam scheen. In de afgelopen vijf jaar heeft de derde secretaris-generaal der Verenig de Naties in talloze conflicten moeten bemiddelen. De incidenten rondom Berlijn. Kongo, Rhodesië, Cuba. India en Pakistan, Maleisië en natuurlijk de kwestie-Vietnam eisten hem volle dig op. Kan men zich in deze situatie een staatsman voorstellen, die het ver trouwen als richtsnoer van zijn han delen zal kiezen? Verdediging van de geestelijke waarden onder de druk van diabolische methoden, die in de politiek worden toegepast, is het zwaarste wat men van een politicus kan verlangen. Er zou een geloofs kracht en een morele discipline voor nodig zijn waartoe op het ogenblik slechts weinig politici in staat zijn. Offers Zijn opvattingen hebben steeds ge tuigd van een diepe verbondenheid met de oude leerschool der boeddhis tische vrijheid. Hij bezit nog steeds het geloof om tot een nieuwe orde van internationale samenwerking te komen. Hij is geen man van frasen en mooie woorden. Nadrukkelijk stelt hij de vrede als daad. Een daad. die offers vraagt. Hij geloeft niet in men sen, die alsmaar over de vrede praten, maar zich blijkens hun daden enkel interesseren voor de afschrikkings theorie. De vrede is geen leegte, die de oorlog achterlaat, zo meent de se cretaris-generaal der V.N., maar een zaak die met inzet van alle mense lijke krachten moet worden gevormd Oe Thant. die al eens een boek over de Volkenbond in het Blrmaans heeft vertaald, zei onlangs tijdens een pers conferentie: ..De U.N.O. is niet de eerste plaats een instrument voor de schillen moet beslechten. Zij is in de eerste plaat een intrument voor de vrede. Weliswaar tracht men. door het eerste het tweede te bewerkstelligen Maar door het eerste zó voorop te stellen, verliezen we het tweede licht uit het oog Op die wijze devalueert men de betekenis van de volkerenor ganisatie". Deze uitspraak is karakteristiek voor de kleine Birmaan, die de leer der verdraagzaamheid trouw blijft en de reputatie van Azië's oude wijsheid hoog tracht te houden. Tolerant Hij is een toonbeeld van de boed dhistische deugden: contemplatie, to lerantie en onbevangenheid. Het boed dhisme is van oorsprong uiterst tole rant. Veel van deze originele mildheid is bewaard gebleven in het optreden van deze Birmaan, die tracht het schijnbaar onverenigbare te combine ren: Azië's oude wijsheid hoog te houden, kritisch te staan tegenover het westen en een gereserveerde hou ding te nemen tegenover de commu nistische wereld. De secretaris-generaal stamt overigens uit een gezin, waar de tegenstelling tolerantie-fanaime duidelijk als vraag stuk werd beleefd. Zijn vader, een gerespecteerd landeigeneaar. kon zich moeilijk met het beleid verenigen, dat de Britten in Birma voerden. Daardoor was hij het westen slecht gezind. Hij studeerde aan de universiteit van Rangoon en werd na afloop van zijn studie leraar Engels aan een middel bare school. Hij deelde deze functie met Oe Noe. de latere minister pre sident van Birma, die hij na de we reldoorlog als particulier secretaris heeft gediend. In 1956 werd hij benoemd tot leider van de permanente missie van Birma bij de Ver Naties. Hij toonde zicb een beheerst spreker en wekte door zijn optreden de indruk een rustig, bezonken man te zijn Neutralist Oe Thant woont met zijn gezin in New-York. Zijn kinderen, zoon en dochter hebben gestudeerd op een Amerikaanse universiteit. Deze oos terling kleed zicb volgens de Europese mode, stropdas en wit overhemd. In timi vertellen dat hij ondanks zijn verwoed roken (15 sigaren per dag) grote zorg besteedt aan zijn lichame lijke conditie Hij maakt elke dag een lange wandeling en zwemt veel. Voor het sociale leven In New-York is hij niet te vinden, ofschoon hij zich bij enkele gelegenheden een uitnemend en onderhoudend gastheer toonde. Over de gangbare politiek, zoals die door het westen en het communistisch blok wordt gevoerd, maakt Oe Thant zich geen illusies. Hij heeft zich nooit Ideologisch willen binden aan een van beide stelsels, die politiek zo fel te genover elkaar staan hoewel zij vol gens zijn mening minder verschillen dan zij zelf menen. Een bezoek aan Moskou staat voor hem op één lijn met een bezoek aan Washington. Als godsdienstoorlog Hij heeft het conflict tussen oost en west een vergeleken met de strijd tussen de christenen en de moham medanen. die eertijds tot dramatische oorlogen leidde De geschiedenis heeft geleerd, dat de béide godsdiensten toch in vrede naast elkaar kunnen leven. Als secretaris-generaal toonde hij zich een voorstander van politiek realisme, dat niet langs de fundamentele vra gen heengaat. Als neutralist spaart hij noch de ene noch de andere par tij. Hij heeft de moed een diagnose te stellen en bezit die elementaire eer lijkheid, zonder welke geen wereld politiek mogelijk is. Het Is niet zeker, of Oe Thant zich herkiesbaar zal stellen voor zijn hoge post. Hij is nogal teleurgesteld door het feit, dat sommige landen (bij voorbeeld de sowjet-unie) hun finan ciële verplichtingen ten opzichte van de V.N. niet nakomen. Vermoedelijk zal Oe Thant na een officeel bezoek aan Moskou pas beslissen, of hij zich weer verkiesbaar zal stellen. Wanneer Centraal-Azië een droog voorjaar heeft, nemen de vochtigheid in Europa en de hoeveelheid ijs in de Barentszee opvallend toe. In de Jaren dat het peil van het water in de Kas pische Zee stijgt, daalt het evenveel in het Aralmeer. De geleerden hadden deze vreemde correlatie reeds lang opgemerkt. Om nu echter een wetenschappelijke ver klaring te geven voor deze en andere raadsels, voert het Instituut voor Geo grafie van de Academie van Weten schappen van de Sowjet-Unie gedetail leerde onderzoekingen uit in en om het Aralmeer, de Kaspische Zee en de Zee van Azow en hun bekkens. Geo grafen, geologen, klimatologen, chemi ci. oceanografen, botanici en zelfs ar cheologen zijn „gemobiliseerd" om daar en ook in de delta van Amoe- Darja een groot complex wetenschap pelijke onderzoekingen te verrichten. In een kolenschacht op ongeveer 200 meter diepte hebben twee mijnwerkera bij Brisbane in Australisch Queens- land een merkwaardige ontdekking gedaan. Zij vonden daar de voetaf drukken van een dinosaurus, die bijna volmaakt bewaard zijn gebleven en de karakteristieke naar binnen gekeerde tenen bezitten. Geologen geloven dat deze sporen zijn gemaakt in de Mid den Trias periode toen de steenkool lagen in het gebied moeten ziju ge vormd. Dinosaurusaf drukken die voorheen zijn gevonden in Connecticut in de V.S. en in delen van Europa en Afri ka zijn naar schatting alle afkomstig uit een periode die miljoenen jaren later ligt. Volgens de directeur van het Queens- land museum maakte de dinosaurus waarvan de sporen afkomstig zijn, passen met een lengte van twee me ter en mat het dier van kop tot staart waarschijnlijk ruim zes meter. Het liep op de achterpoten en was een vleeseter. van SERVIES - GLAS - BESTEK, STOELEN. TAFELS enz. enz. Met bijlevering van DRANKEN op SERVIES, GLAS EN BESTEK. Vraagt onze prijscourant WIJNHANDEL - SLIJTERIJ Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De avond voor de statenverkiezingen hebben de fractievoorzitters van de vijf grote partijen plechtig beloofd, dat de tweede tranche der belastingverla ging per 1 januari 1967 moet doorgaan, indien zich geen calamiteiten zouden voordoen. Het zou ons niet verbazen dat sommi gen van hen nu spijt hebben deze be lofte te hebben uitgesproken. In socialistische kring zou men deze belastingverlaging maar het liefst uit stellen. zo niet afstellen. Zulks op grond van de overweging, dat deze ver laging onvermijdelijk zal leiden tot een sterke verhoging der indirecte belas tingen (omzetbelasting, accijns etc.), die voor de lagere inkomens veel na deliger werken dan hoge indirecte be lastingen. Anti-revoultionairen oordeelden nogal verschillend over de komende belas tingverlaging, doch in katholieke kring hulde men zich in een opvallend stil zwijgen. De linkervleugel van de KVP, die in haar opvattingen vrij dicht bij de P.v.d.A. staat en ook steeds een voorstander is geweest van de rooms- rode samenwerking, liet zich er nau welijks over uit. Maar nu begint de katholieke pers zich steeds meer te roeren. Het weekblad „De Nieuwe Linie" publiceerde deze week een opmerkelijk artikel, waarin de belastingverlaging van 1 januari werd betiteld als een propagandistische stunt van de liberalen en werd gepleit voor een voortzetting van het rooms- rode bewind, ook na de verkiezingen in 1967. De ..Volkskrant" heeft de laat ste weken soortgelijke geluiden laten horen.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5