bhm :I Met of zonder mantel? Soesterbergse piloten voorkomen vliegramp Johson onder pressie Bezuinigingsnota LOCHTENBERG Meningen van lezers VOLVO - Veilig „De Witte Pompen" Officiële mede^lWen Vondeling en sterke drank SOESTERBERG MEER HUMOR Officiële Straalvliegtuig van vliegbasis Soesterberg in weiland gestort Uw RECORDER staat klaar bi; „DE GOUDEN SNAAR" Inbraken en gros Zeepost PARKGARAGE A. v. d. Hoef Weekeindwijdingen in de Julianakerk Medische dienst Openbare bibliotheek Soestdijk Twee Soesterbergse piloten, de eerste luitenant F. E. C. Voet en de ser geant eerste klasse J. P H Vos, heb ben een vliegramp voorkomen door het straalvliegtuig waarin zij zaten en dat door brandstofgebrek in moei lijkheden kwam. niet eerder te ver laten voordat ze ervan overtuigd wa ren, dat het toestel buiten een be bouwing zou terechtkomen. Toen beide piloten het toestel verlieten, stortte het in de omgeving van Leerdam neer in een weiland zonder schade aan te richten. De luchtmachtvoorllchtingsdienst deel de mede, dat er in eerste Instantie moeilijkheden waren met de radio verbinding. Het straaltoestel kon daar door niet op z'n basis, de vliegbasis Soesterberg landen. Luitenant Voet en sergeant Vos, beiden woonachtig in Soesterberg, moesten derhalve de voorgenomen landing uitstellen. Het toestel moest uitwijken, maar toen de beide inzittenden bemerkten, dat de brandstof nagenoeg verbruikt was. hebben zij naar een geschikt punt uitgekeken, waar ze uit het toestel konden springen, zonder dat dit ver der gevaar zou opleveren Het ongeluk met het straalvliegtuig van de Koninklijke Luchtmacht ge beurde gistermiddag om drie minuten over drie. De piloten, die gebruik maakten van hun schietstoel, kwamen veilig op de grond. Het eerste wat zij deden was de vliegbasis Soesterberg van het ongeluk op de hoogte stellen. De twee piloten die deel uitmaken van het 325ste squadron, meldden tevens van mening te zijn. dat het toestel niet op een huis of een ander gebouw was neergekomen. Luitenant Voet en sergeant Vos waren om vijf minuten over half twee don derdagmiddag opgestegen met het toestel; het was een vliegtuig van het type Hunter-7. De bedoeling was om vanaf de basis Soesterberg een ,,ttl strumentenvlucht" uit te voeren Het straaltoestel kwam terecht in een weiland in de gemeente Leerdam, ten noorden van de bebouwde kom in de richting van Schoonrewoerd. Beide Soesterbergers hebben door hun koelbloedig optreden een ramp voor komen. Het is In het verleden meer malen gebeurd, dat een toestel in een dorpskern of op een huis neerstortte. Beide Soesterbergse piloten hebben hun poging om een dergelijk drama te voorkomen, met succes bekroond ge zien. Hun koelbloedigheid op het krl tieke moment heeft zeker een ramp met veel slachtoffers voorkomen! Dit najaar zijn er wat verkiezingen in de V.S. Een deel van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat wordt vervangen en een aantal gouverneurs zijn aan het eind van hun ambts termijn. Gebruikelijk is dat bij der gelijke gelegenheden de regerende partij een veer laat: regeerders we ten nu eenmaal van toveren dat ze 't niet ieder naar de zin kunnen maken hoe stellig dat ook van hen was ver wacht. De democraten houden er echter ern stig rekening mee dat de klap dit keer wat harder aan zal komen dan normaal. Het aanzien van president Johnson was op zijn hoogst toen hij zijn als senaatsleider al getoonde talenten toepaste om de volksver tegenwoordlgers een massa werk te laten afleveren. Nu echter dat achter de rug is. raken vele aanhangers van de president wat ontgoocheld. Een voorname reden is Vietnam De voortdurend aanvliegende transport vliegtuigen met lijken van gesneuvel den (die alle in de VS. worden be graven) zijn nooit een opwekkende verkiezingsaffiche. Maar waar John son vooral onder lijdt is waar hij De beide daders O. B. cn H. te Drie bergen. die zoals wij in een van onze vorgie edities hebben gemeld, o.a ook schuldig waren aan de diefstal van sieraden in Soest, hebben bekend respectievelijk 40 en 10 diefstallen in de wijde omgeving gepleegd te heb ben. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer heeft de bezuinigingsnota van minister Vondeling goedgekeurd. Mo ties van de oppositie om de financiële politiek van het kabinet Cais te ver oordelen werden door de regeringspar tijen in vereniging met de pacificten en communisten verworpen Het uit eindelijk oordeel over Vondelings fi nanciële politiek zal overigens afhan kelijk zijn van de begroting, die in september zal worden ingediend en waarnaar ongetwijfeld nu reeds met grote spanning wordt uitgezien Ofschoon er tal van bedenkingen tegen de bezuinigingsnota werden uitgespro ken, kwam de oppositie ook niet zon der kleerscheuren uit het debat te voorschijn. Oud-minister Witteveen, de financiële expert van de V.V.D., kreeg van minis ter Vondeling het verwijt te horen, dat hij bij de regeringsoverdracht in april 1965 geen duidelijk beeld van 's lands financiën had verstrekt. Bovendien zou het tekort op de begroting voor een niet onaanzienlijk deel nog een gevolg zijn van het beleid van de liberale be windsman. Hoe het ook zij. duidelijk is in elk ge val geworden dat het kabinet al haar voortvarende plannen ten aanzien van de zo noodzakelijke gemeenschapsvoor zieningen in veel geleidelijker tempo zal moeten uitvoeren. Dat zet een le lijke streep door haar idealen, maar de conjuncturele speelruimte is nu eenmaal niet groter. MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR ONR. GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN FINANCIERINGEN TAXATIES1 Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld Australië: ms ..Tournai" 25 juli en ms ..Reiffenstein" 27 juli. Brazilië: ms „Siegstein" 25 juli. Canada: ms ..Harpefjell" 24 juli. Chili: ms „Loosdrecht" 27 juli. Indonesië: ms „Dussêldorf" 27 juli. Kenya. Oeganda en Tanganjika: ms „La Bourdonnais" 24 juli en ms „Gange" 27 juli. Ned. Antillen: ms „Ammon" 26 juli. Nieuw-Zeeland: ms ..Schie Lloyd" 25 juli. Suriname: ms „Ganymedes" 27 juli. Ver. Staten van Amerika: ss „Rotter dam" 27 juli. Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W.-Afrika: ms ..Good Hope Castle" 24 juli en ms ..Oranjefontein" 26 juli. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. voorheen het meest baat van had: hij is en blijft een gematigd man van het midden. Maar ten aanzien van Vietnam is het gematigd denken zo langzamerhand aan het uitsterven onder de Ameri kaanse burgers. Of ze zijn er pal voor om die communisten nu eens een reuze optater te verkopen, of ze zijn van mening dat de V.S. er nooit aan hadden moeten beginnen om daar in Azië te vechten en dat daarom zo snel mogelijk ophouden geboden is. Een andere reden is de kwestie van de burgerrechten. Johnson deed daar aan veel, waarvan men behalve in het diepe zuiden dan inzag dat het gedaan moest worden, of men het nu leuk vond of niet. Maar intussen blijkt dat met wetgeving alleen ook niet alles is bereikt en dat ontgoo chelt negers die ploseling de heilstaat hadden verwacht, en blanken die er op hadden gerekend dat de rassen- ellende nu zou aflopen. Men ziet daarentegen steeds meer de monstraties met steeds luider en in zekere zin zelfs dreigender kreten als mede een aantal complete oproeren, eerst in Watts en thans weer in Chi- cago. Het moet daarom sommigen wel toe schijnen dat de activiteiten van Johnson niet het kwaad hebben voor komen maar zelfs versneld. Teleurge stelde negers (doorgaans democraten), teleurgestelde blanke intellectuelen (idem), teleurgestelde bewonderaars van Lyndon B (Idem) dat alles vraagt eenvoudig om een democrati sche afgang in september. De populariteit van Johnson is ook sterk geduikeld, naar de opinie-onder zoekers melden Het zou zelfs al zo zijn dat hij het tegen iedere kandi daat zou afleggen als er vandaag pre sidentverkiezingen zouden zijn Het lijkt een beetje ongunstig seizoen voor de mensen van het midden van de weg, die altijd de beste kansen hadden bij de stembus in de V.S Iemand die daarvan profiteert is bij voorbeeld ook Robert Kennedy. Hij heeft de laatste tijd o.m. over Viet nam een aantal opmerkingen ge maakt. die eigenlijk niet van een ver rassend diep inzicht getuigden, om het maar zacht te zeggen. Echter: die opmerkingen waren radicaal. ze streefden in ieder geval naar een di recte oplossing. Dat hoorden de Ame rikanen. Dat de- spreker vervolgens op zijn vingers werd getikt ,met de op merking dat wat hij wou wel aardig was maar helaas niet te verwezenlijk ken, ontging de massa. En anderen die profiteren zijn de ultra-rechtsen. bijvoorbeeld de overigens kansloze Goldwater, die met gerechtvaardigde rots zijn overwinnaar bij de laatste presidentverkiezingen kan citeren: „U weet wel: ik ben die man die van Johnson een uitbrander kreeg omdat ik bommen wou gooien op Noord - Vietnam". Gelach gegarandeerd: d.w.z. uitlachen van Johnson Het risico van een en ander Is dat de president zich gedwongen voelt harder te gaan optreden in Vietnam, meegesleurd van zijn gematigde po sitie. Tenzij natuurlijk voor dit na jaar hetzij de Vietkong definitief wordt verslagen, of Hanoi toch maar ingaat op een vredesgesprek. Maar dat lijkt weinig waarschijnlijk. Redaktie Soester Courant Verzoeke beleefd plaatsing van het volgende: De heer W. dc Berg meent in na volging van de provo's en andere com munistische of communistlsch-getinte organisaties ook zijn steentje bij te moeten dragen tot de beëindiging van de oorlog in Vietnam. Dergelijke ac ties zijn vervelend, dóm en bovenal volslagen overbodig. Geen weldenkend mens zal het ver hinderen of het beëindiging van welke oorlog dan ook in de weg willen staan. Uit dergelijke acties krijgt men de in druk dat de Amerikanen voor hun ple zier aan het vechten zijn en zich dat lolletje niet willen laten afnemen. En of ze nog nooit van de Geneefse Ac- coorden hebben gehoord. Maar waar blijft de christelijke mo raal van de heer De Berg, die er zo vóór is dat de Amerikanen zich terug trekken uit Vietnam? Heeft hij een ogenblik gedacht wat er dan gaat ge beuren met de niet-communistische Vietnamezen? Of is dat te ver van ?ijn bed om zich daéx druk over te maken. Waarschijnlijk denkt de heer De Berg alleen maar aan „nucleair ex- change", waarmee hij zijn dankzij de Amerikanen opgebouwde bezit verloren ziet gaan. Heeft mijnheer De Berg zich dan nooit gerealiseerd, dat de landengrens van het communistisch blok. die Duitsland in tweeën deelt, zonder de Amerika nen aan de Noordzeekust zou hebben gelegen? En dat elke meter grond, waarop de communistische dictatuur geen invloed heeft, van belang is* voor mijnheer De Berg? En voor zijn fa milie en zijn landgenoten? Dankzij de Amerikanen en hun bond genoten raakten we de Landwachters kwijt en bleven de VoPo's nog altijd een 600 km van hier. Wat de Amerikanen in Europa doen verschilt qua principe niet met wat er gebeurt in Vietnam, nl. de com munisten een halt toeroepen. Laten we hopen dat de Amerikanen zich van de petities van een stel kortzichtige Nederlanders niets zullen aantrekken Dat de Ned. Herv. Kerk zijn gebouwen beschikbaar stelt voor dergelijke com munistisch getinte acties lijkt mij een kwalijke zaak J. H VAN DOORNE. AmaJIalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323 HET ADRES VOOR EEN GOEDE FIETS OF BROMMER Ruime keuze uit diverse merken. Ook KINDERRIJWIELEN. DRIEWIELERS enAUTOPEDS Voor een goede service staan wij garant. B.S.A. - PHOFNIX - PUCH - SOLEX RAP - MOBYLETTE E.E.G. - BUR GERS RIJWIELEN Steenboffstraat 25 Telefoon 2185 Morgenavond heeft er in de Juliana kerk aan de Julianalaan wederom een weekendwijding plaats. Het volgende programma za 1 worden uitgevoerd: Orgel: Koraalbewerking <.Ach Gott erhör mein Seufzen, J. L. Kreb. Zang: Dignare uit de Dettin- ger te Deum, G. F Handel. Declama tie: a. Credo. M. den Braber; b Het Woord. Jan Wit. Zang: „Ich bin ja Herr in deinem Macht. J. S Bach. Declamatie: a. Het schrijverke, G. Gezelle, b. Najarslaan, J. v. d. Waals. Orgel: Dorische Toccata. J. S Bach. Dit programma wordt verzorgd door Truus Baay, alt, zang Rutger van Mazijk, orgel Anne Holtrop. decla matie Aanvang 8 uur. Toegang vrij. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Soest biengen, overeenkomstig het bepaalde In artikel 9, lid 1. sub b. der Hinder wet. ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van: a. Esso Nederland N V Zuid-Holland laan 7. Den Haag. om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergun ning bestemd tot het opslaan en af leveren van motorbrandstoffen, in het perceel Birkstraat 28. kadastraal be kend gemeente Soest, sectie C. nr. 3080 b. Fina Nederland N V., Stadhouders- plantsoen 214, 's-Gravenhage. om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting bestemd voor het op slaan en afleveren van motorbrand stoffen in het perceel Laanstraat 36, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G. nr. 4992. c. Snelwegersfabriek Olland N.V Dorpsstraat 12-14, De Bilt, om een nieuwe, de gehele inrichting om vattende vergunning voor een in richting tot het be- en verwerken van plaatstaal, in het perceel Becke- ringhstraat 16, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie G. nr. 4739. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag 9 augus tus a.s„ des voormiddags. resp. te 10.00, 10.30 en 11.00 uur. in het ge meentehuis openbare zittingen wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht Soest, 22 juli 1966. SOESTERBERGSEStRAAT .8. ^SOEST - TELEFOON 2Ó64 Begin van dit jaar is de accijns- en omzetbelasting op alcoholhoudende dranken drastisch verhoogd. Minister Vondeling had becijferd dat deze ver hoging de schatkist alleen in de eer ste vijf maanden van dit jaar al 127 miljoen aan accijnzen zou op brengen Het bleek echter, dat de bewindsman zich in onze borrelaars heeft vergist. De ontvangsten bedroe gen namelijk bijna 30 miljoen gul den minder dan was geraamd. Het bedrijfsschap van de horeca heeft daarom uiting gegeven aan haar mis noegen. De cafees hebben er schade van, en wat brengt het de staat nog op? vraagt het bedrijfsschap zich af. Deze redenering klopt niet helemaal. Het heeft de staat misschien niet op gebracht wat men er van hoopte, maar toch altijd nog een lief sommetje. En wij zien liever dat minister Vondeling het geld voor de schatkist uit de je never haalt, dan dat hij andere voor het levensonderhoud meer noodzake lijk* artikelen gaat belasten. eenvoudiger van lijn. Zij zijn licht ge tailleerd en hebben een vrij korte rok. Het bijzondere bestaat meestal uit de zakken, die door hun model of de plaats op de mantel direkt opvallen. Ook de sluiting van de mantel is mid- langrijk. De meest gangbare sluiting is mid denvoor. De a-symmetrische sluiting of de dubbele knopenrij bepalen groten deels het model en kunnen aan een jas een opvallend cachet geven. Heel erg modieus is de kleine, afstaande kraag die de hals vrijlaat. Bij kortere jassen (vooral bij blazers) vinden we de meer klassieke platte kraag terug. Apart staat sneller tegen Aparte mantels zijn er natuurlijk ook, hoewel niet iedereen zich gauw aan een aparte jas zal wagen. Er zijn bij voorbeeld modellen, waarvan de rok van de mantel loshangende panden heeft. Bij elke pas of beweging dan sen de slippen op en neer, hetgeen een zwierig effect heeft. Et zijn sjieke avondmantels en er zijn ensembles en robe-manteaus. Bij het ensemble komt de stof of voering van de jas terug in de bijpassende japon. De robe-manteau is een kruising tus sen jurk en mantel. Ondoelmatig mis schien, maar wel erg modieus. Ook het materiaal van de stof - glad of be werkt - spreekt een woordje mee. Wie echter in de verleiding komt een min der gangbare mantel te kiezen moet wél bedenken, dat het aparte van mo del en kleur, vooral bij veelvuldig dragen sneller tegenstaat dan bij een model met minder allure. Ook stelt een zomermantel eisen aan tas, hoed. schoenen en handschoenen, die er bij worden gedragen. Vroegertoen we naar de „grote school" gingen, vroegen we het al: ..Mam, mogen we zonder jas?" We stelden dan die vraag een beetje uit bundig: juichend eigenlijk, want zon der jas betekende mooi weer, een hoge temperatuur, opengegooide deu ren om zó in-en-uit te lopen, bulten eten. het gras maaien, de tuin be sproeien en laat opblijven, want het was „te warm" om te slapen. Al dat heerlijks gebeurt nu ook als het weer wat warmer wordt. Alleen, we ervaren het anders. We profiteren er op een andere manier van. Nu kun nen we 't geduld opbrengen om ons passief en in horizontale stand te la ten bruinbakken. In ons Nederlandse zomertje moeten we telkens weer con stateren, dat we het niet altijd zon der jas kunnen stellen. We worden steeds weer geconfronteerd met een kille zomeravond, een winderige dag of een bewolkte hemel. Het is wel wat al te optimistisch om ons dan nog af te vragen of we buiten een jas kun nen. Gelukkig zijn er voor deze min der aangename zomerdagen genoeg zo mermantels waarin we ons behaaglijk voelen. Modieuze mantelmodellen De zomermantels hebben veelal lichte en vrolijke kleuren, zoals oranje, wit, geel, lichtblauw of rosé. De mantel mode is niet aan snelle veranderingen onderhevig. De modellen werden iets Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, tel. 03463-1200. neemt het a s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M Splinter te Soes terberg, W. F. van den Helm te Huls ter Helden D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tempellaan 6. tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H Brandt te Den Dolder. Nieuwe aanwinsten. Romans Duras, Om half elf op een zomeravond. Van Dijk-Has, Ik heb alleen maar toegekeken Greup-Roldanus. Le vensgevaarlijke mannen. Gijsen, Harmagedon. Jaeger. De straftijd. Lyall, Gevaarlijk spel. De Vries. Het zwaard .de zee. en het valse hart. Van den Wal, Te goed voor deze we reld. Jeugd. Bellah, Waf Waf! - Miauw. Damjan, Van een eekhoorn en een neushoomtje. Dreux, Jan Volckerts- zoon. Dulieu. De zeven wonderda den van Kevertje Plop. Van den Eerenbeemt, Een vakantie op het water. De Graaf, Mieke en Hetty'S nieuwe plannetje. Graham. D* kinderen die in een schuur woonden. Greener. Bestemming maan Van der Kiel, Staalhoef, de ontem bare. Knight, Onrust aan de wad- denkust. Milne, Het huis in het Poeh-hoekje Phaff. Pas op. Ardie. Roggeveen. De baard van Daantje Okkle en de rups. - Okkie in de kou. - Okkie weet raad. Van der Steen-Pijpers. Ik wil niet alleen zijn. Wildsmith, De zon en de noorden wind. Engelse romans. Achebe, A man of the people. Christie, Destination unknown. Sherlock, The instant saint. Wallace. Peter and the rock Boeken over allerlei onderwerpen voor de jeugd. Veath, Ajnundsen, de pool reiziger De Vries. Tekenen en schil deren. - De wereld van het dier - De wereld van muziek en dans. Wilkins, De jonge reizigers in Spanje. Wollman, De foto-amateur aan het werk. jL! f: r?" ka'oene? P'9ué met Ruime middaginantel van witte katoen. Het De rug Is onder schouderpas Kleine, witte mantel van crylor met reliëf. De afstaande voorpand heeft een brede overslag. De slui- ruim aangezet. platte kraag laat de hals vrij. ting is a-symmetrisch. platte kraag laat de hals vrii. ting is a-symmetrisch. De Amsterdamse politie tracht de pro vo's thans met wat meer humor aan te pakken. Toen zondagavond enkel# honderden jongelui tegen de Viet namese politiek van de Amerikaans# regering protesteerden, werden ze door de politie in vrachtwagens geladen en naar verschillende uithoeken van de stad getransporteerd. Mischien was het nog beter geweest ze naar de Ach ter hoek of de Noordoostpolder te brengen, want nu waren de jongelui toch nog binnen een uur weer in de binnenstad terug om verder te protes teren. Maar hoe da ook: De Amster damse politie is eindelijk - erstandig geworden. Want deze methode moet toch verre geprefereerd worden boven sabel en gummistok Toch zitten er enkele haken en ogen aan. die voornamelijk van juridische aard zijn. Het wetboek van strafvor dering alsook het wetboek van straf recht beperken de mogelijkheid tot vrijheidsberoving ten strengste. Fei telijk heeft de politie zondagavond de wettelijke bepalingen in dit verband overschreden. Maar wellicht kan de wetgever dit vacuum in de wet op vangen. Overigens, de jongelui wilden protes teren tegen de politiek van president Johnson. Daar hadden zij geen toe stemming voor gekregen Opmerkelijk was evenwel, dat vorige week Ameri- ka's hoogste rechter in een televisie- intervieuw (Brandpunt) vertelde dat in de Ver. Staten dergelijke demonstra ties door de burgemeester niet ver boden kunnen worden en dat hij dit recht op vrije meningsuiting een der voorwaarden voor een goed functio neren van de democratie achtte. BESTEMMINGSPLANNEN' COLENSO EN SOESTER ENGWEO De burgemeester van Soest maakt, ter voldoening aan het bepaalde in ar tikel 31 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening, bekend, dat. het door gedeputeerde staten te Utrecht onher roepelijk goedgekeurde bestemmings plan ..Colenso 2", regelende de be stemming van gronden gelegen ten noorden van de Noorderweg, en het door gedeputeerde staten te Utrecht onherroepelijk goedgekeurde bestem mingsplan „Soesterengweg". regelen de de bestemming van gronden gele gen tussen de Talmalaan en de Soes terengweg. de Albert Cuyplaan en de Molenstraat, ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, geopend op iedere werkdag van 9-12 uur, voor een ieder ter inzage liggen. Soest, 22 juli 1966.

Soester Courant | 1966 | | pagina 7