yJïr Soest toen - Soest nu Sr.v: - "f- Aantal inbraken opgehelderd Straaljager en hangar gingen in vlammen op Vrijdag 5 augustus 1966 1 46c jaargang no. 58 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Wcedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 '"Pri#tóeó frette 27 jaar Y.V.V.-nieiiws Poker om Vietnam Het oog gericht op een aktie SÖiP - - Geen voorrang verleend Hi j negeerde stopteken Hengelsportvereniging De Snoekbaars Gevonden voorwerpen SOESTER(ï)OÜRANT Abonn p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vTlJdag zauvilll. M' f— r- f De storm over haar huwelijk met Hugo Charles de Bourbon Parma, dat destijds nogal rumoer in ons land verwekte, vormt nauwelijks stof t-ot gesprek meer. Het was slechts een kort intermezzo in een overigens zeer har monieus familieleven. Dit jaar Is prinses Irene al herhaaldelijk In ons land geweest. Zij woonde uiteraard ook de huwelijksplechtigheid van haar oudste zuster bij, waar zij door de internationale pers als een der charmantste prinsessen van de wereld werd beschreven. Haar talrijke bezoeken aan Nederland getuigen er van, dat zij nog steeds een sterke verbondenheid voelt met haar familie en haar land. Wij wensen prinses Irene een prettige 27ste verjaardag toe. In de afgelopen week werd in Soest op tal van plaatsen ingebroken, ter wijl ook een sigarettenautomaat werd gekraakt. Bij kunsthandel M aan de Burg. Gro- thestraat werd uit een schrijfbureau 250,ontvreemd. Bij auto-onderde- lenhandelaar J. J. S. aan de Middel wijkstraat viel de dader(s) ook een geldsbedrag in handen. Vervolgens werd ingebroken bij schoenhandel v. D aan de Torenstraat, waar de buit uit een bedrag van 200,be stond. Verder kreeg café De Vier sprong aan de Birkstraat nog een be zoek en daar wist men uit een rode Een evenement, dat we als zeer aan bevelenswaard kunnen vermelden Is het as. Bloemencorso te Leersum. Op zaterdagmiddag. 20 augustus, kunt U in Leersum, vanaf 13.00 uur, de ver sierde wagens bewonderen. Het zijn er 30 in getal, waaronder 13 praal wagens. Om 15.00 uur vertrekt het corso van de Lomboklaan. De route is 5 km lang. Er zullen zeven muziekcorpsen voor een vreugdevolle begeleiding zor gen. Een enorme hoeveelheid dahlia's en gladiolen worden voor de versiering uit Valkenswaard aangevoerd. Het is de veertiende maal, dat Leersum met dit kleurrijke schouwspel voor de dag komt. Noteert U de datum alvast in uw agenda, 20 augustus! Het is ons een behoefte U ook nog eens attent te maken op een klein kunstzinnig programma, dat geduren de de zomermaanden in de Juliana- kerk op zaterdagavond, aanvang 20.00 uur, wordt uitgevoerd. De naam „Wijdingsdienst" heeft wel licht bij enkelen het vermoeden ge wekt, dat hierbij een geestelijk woord betrokken is. Dit is in zoverre het geval, dat men korte declamatie kan horen, dus geen toespraak of preek. De Wijdingsdienst wijdt zich aan de schoonheid van muziek en voordracht en wil hiermee de toehoorders het genot en de stille wijding geven in het individueel meebeleven en luiste ren. De uitvoerenden, waaronder bekende plaatsgenoten, waarborgen een vertol king op hoog peil. Er zijn reeds vele Soesters, die de weg op deze zaterdagavonden naar de Julianakerk hebben afgelegd, Wij kunnen het degenen, die dit nog niet deden, een kennismaking aanbevelen. sierlaars, bestemd voor de fooien, een bedrag van ruim 100,— mee te ne men. Verder moest de sigarettenautomaat aan de winkel van U. aan de Van Weedestraat het ontgelden. Deze werd opengebroken, maar vermoe delijk werden de daders gestoord, zo dat niets wordt vermist. Twee ge tuigen hebben gezien, dat twee per sonen met een auto deze verbreking hebben verricht. Beide personen zijn toen naar Utrecht gereden, waar zij de auto, die in Muiderberg werd ontvreemd, heb ben achtergelaten. In Utrecht zagen zij een V.W. en na verbreking van het tochtruitje hebben zij met die auto hun strooptocht voortgezet. Na eerst in De Bilt een hoeveelheid sigaretten uit een automaat te heb ben ontvreemd toog het tweetal weer naar Soest; dat was in de nacht van zaterdag op zondag. Te ongeveer 3 uur zag de adjudant van de recherche, de heer G. Pasman, op de Steenhoffstraat een auto staan, met draaiende motor. Bij de auto stond een manspersoon. Toen Pasman hem vroeg wat zulks betekende, kreeg hij een brutaal antwoord en meteen liet hij de claxon loeien Vanaf de stoep van boekhandel S. aan de Steenhoffstraat, kwam een an der manspersoon aanlopen. Deze sprong in de gereedstaande auto en in volle vaart reed men weg in de richting Amsterdam. Pasman had ech ter het kenteken genoteerd. Uit het onderzoek bleek, dat bij boek handel S. reeds een ruit van de win kel was gesneuveld. De dader werd na tuurlijk gestoord door de claxon en heeft niets kunnen bemachtigen. Een en ander werd natuurlijk doorge geven naar de omliggende plaatsen en naar Amsterdam. In de nacht van zondag op maandag wist de Amsterdamse recherche de hand te leggen op een drietal perso nen, die zich in de gestolen auto uit Utrecht bevonden. Na overgebracht te zijn werd huiszoeking verricht. Een grote hoeveelheid gestolen goede ren werd aangetroffen De aangehoudenen zijn W P. (45 jr.) uit Utrecht. R S. (22 jaar) uit Baarn en E. R. L. S. (22 jaar) uit Amster dam. Beide laatstgenoemden hebben bekend zich aan de diefstallen in Soest en aan de diefstallen van de auto's in Muiderberg en Utrecht te hebben schuldig gemaakt. Adjudant Pasman heeft in Amster dam de persoon herkend, waarmee hij in Soest een gesprek heeft gehad. Het drietal heeft inmiddels bekend zich aan verschillende inbraken in Amsterdam en 't Gooi te hebben schuldig gemaakt. Zij bevinden zich thans in het hoofd bureau van politie te Amsterdam. De uitzichtloze oorlog in Vietnam gaat de internationale politiek steeds meer beheersen. Niet ten onrechte ziet men er grote gevaren in van uit breiding, die men uit prestige-over- wegingen op een gegeven ogenblik niet meer kan tegenhouden. Om te trachten dat gevaar te bezwe ren, zijn premiers van verschillende landen naar Moskou gereisd In de hoop de sowjet-regering tot een be middelingspoging te kunnen brengen. Ook de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, is nog een dergelijke poging gaan onderne men, nadat mevrouw Gandhi van In dia en premier Wilson van Engeland recentelijk geen succes hadden be haald. Maar ook Oe Thant kwam met pessimistische berichten uit Moskou terug. Hij gaf te kennen vrees te koesteren voor een grote oorlog voort vloeiend uit Vietnam. De reacties van Peking op al deze DOgingen tot bemiddeling zijn alles behalve hoopgevend. Juist daardoor ook kan Moskou moeilijk tot bemid deling overgaan. De strijdende Viet- kong Immers wordt aangezien als de vertegenwoordigster van het commu nisme tegen de kapitalistische en im perialistische macht van Amerika door alle communistisch geregeerde landen. De sowjet-unic wil dus niet de indruk wekken, dat zij Amerika wel een dienst wil bewijzen door vre desbesprekingen op gang te brengen. Dat verdraagt haar prestige weer niet. Overigens zit Rusland met deze oor log wel een beetje in zijn maag Het voelt er niets voor dat China met deze oorlog succes zou boeken en daar door zijn prestige in Azië zou ver sterken. Dat strookt helemaal niet met de Russische plannen. Bovendien wil de Russische regering verder wer ken aan de opbouw van het eigen land, het landbouwareaal uitbreiden om weer graanleverancier voor ande re landen te kunnen worden. Dat kost veel geld en vereist ook een zo groot mogelijke rust op militair gebied. Het is er daarom, ondanks herhaalde aandrang van de regering van Noord- Vietnam, nog steeds niet toe overge gaan dit land aanmerkelijk militaire steun te verlenen Men heeft wat le veranties gedaan en enkele burgerlij ke en militaire adviseurs gezonden. Men doet het voorkomen „vrijwilli gers" te willen sturen, maar daar blijft het bij. Steun van werkelijk be lang is er nog steeds niet bij. Moskou wil er zich voor hoeden in een werkelijk gewapend conflict te raken met de Verenigde Staten. Men is zich ook in Moskou maar al te be wust, dat dit het begin van het einde zou betekenen, want een grote oorlog zal immers geen overwinnaar meer overlaten. Inmiddels heeft president Johnson juist verzekerd, dat Amerika's poli tieke belang sterker gericht is op het verre oosten dan op Europa. Hierme de beklemtoonde hij tevens, dat Ame rika de strijd in Vietnam niet kan opgeven zo lang daar niet een behoor lijk akkoord kan worden getroffen, waarbij vrije verkiezingen voor de Vietnam ezen gewaarborgd zijn De strijd in Vietnam is natuurlijk van veel wijdere strekking dan alleen de vrijheid van dit land. De invloed van het machtig wordende China moet worden beteugeld, welke offers dit ook zal kosten. Die offers immers zul len nu altijd nog veel minder zijn, dan wanneer China zoveel invloed zou krijgen dat het een gewapend conflict met Amerika zou aandurven. Het is een oorlog om bij voorbaat straks een veel grotere en ergere zo mogelijk te voorkomen. Maar China blijft stoken en onoffici eel hulp verlenen aan Noord-Vietnam, omdat dit voor Peking thans de enige mogelijkheid is om enig prestige in Azië te handhaven. Maar het wacht er zich ook wel voor zich officieel in de strijd te meng.n. Dat zou ook het einde van het communistisch regiem aldaar kunnen betekenen. Door een en ander blijft de strijd in Vietnam voor beide partijen vrij uit zichtloos. En al zit hier de kans op toespitsing van de spanning in de wereld in, 'de angst voor een alge meen aspect van de oorlog zal toch wel de kans op uitbreiding doen voor komen. Het politieke spel bedient zich ook vaak van bluf, maar men kent el- kaars krachten tegenwoordig beter dan vroeger wel het geval was. Door een felle brand na een explosie zijn dinsdag op de vliegbasis Soester- berg een alarmhal en een straaljager verloren gegaan van het Amerikaanse 32e squadron. De schade bedraagt on geveer vier miljoen gulden. De Ame rikaanse militaire autoriteiten stellen een onderzoek in. Om ongeveer kwart over elf hoorden de omwonenden van het kamp Nieuw Amsterdam in Soesterberg (de basis van de Amerikanen» een serie elkaar snel opvolgende doffe knallen en zij zagen een rookkolom van ruim hon derd meter hoog Onmiddellijk daar na sloegen vlammen uit de hal waar in straaljagers gereed staan om bij alarm direct de lucht in te gaan. Een tiental manschappen van het 32e squadron kon zich bijtijds in veilig heid stellen door de aan twee kanten open hal uit te rennen. In de hal stond een straaljager Delta Dagger F-102 waarvan de brandstof (kerosine) de hal in lichterlaaie zette terwijl een hoeveelheid munitie ont plofte Er vielen geen slachtoffers bij deze brand, die vele nieuwsgierigen naar de ingang van het kamp Nieuw Amsterdam aan de weg te Den Dolder lokte. In het kamp werd groot alarm gege ven. Het ziekenhuis in Zeist stond klaar om eventueel direct hulp te ver lenen. De brandweer van Zeist werd opgeroepen om de gespecialiseerde brandweerploeg van de vloegbasis bij te staan. Met twee wagens en twee lagedrukspuiten verleende de Zeister brandweer assistentie, nadat de basis brandweer met schuimblussers bezig was geweest. Het 32e squadron is de enige Ame rikaanse luchtmachteenheid die onder Nederlands commando staat. Het is ingedeeld bij het Nederlandse com mando luchtverdediging. De straal jagers zijn uitgerust met conventio nele wapens. Tot de taak van het squadron behoort het onderscheppen van vijandelijke vliegtuigformaties. Geruchten als zou de verbrande straaljager zijn uitgerust met atoom kopraketten werden door de voorlich tingsdienst van de Amerikaanse basis als belachelijk van de hand gewezen. Molen ,.Dc Windhond", op de hoek van de Molenstraat en Molenweg, in 1921. Op de omloop van deze molen bracht koningin Wilhelmina menig uurtje door met het schilderen van het Soester landschap. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft onlangs nogal succes gehad met de slogan; Glaasje op? Laat u rijden! Het inspireerde verenigingen op bij niet-drooggelegde feestjes de gasten per bus te laten vervoeren. Carnavals verenigingen deden hetzelfde, kort om: de aktie slaagde. Niet in de laat ste plaats door het uitbrengen van de bekende meezinger, die dezelfde titel kreeg als het kernthema van de Vei lig Verkeersaktie. Het Verbond voor Veilig Verkeer ves tigt regelmatig de aandacht van alle weggebruikers op een aantal grote ge varen, die ons dagelijks in het ver keer bedreigen. Ze zijn tot nu toe vrijwel zonder uitzondering succesvol verlopen. Reden waarom het Verbond hoopt op een evengroot succes voor de momenteel aan de gang zijnde ak tie: Voor vrij? Achter vrij? Dan pas inhalen! Het is te hopen, dat het Verbond z'n zin krijgt, maar of dat Inderdaad ge beurt, valt te betwijfelen. Immers, de ze slogan is niet zo „pakkend" als het „Glaasje op?". Al waren ook de voor gaande niet zo'n succes. Belangrijker is echter, dat men met het inhalen veel meer geconfronteerd wordt dan met een „glaasje op". Inhalen is een gewoonte geworden voor vele wegge bruikers. En gewoontes zijn vaak heel gevaarlijk. Men kan iets op twee manieren aan wennen: goed of verkeerd. Helaas is in de praktijk wel bewezen, dat meest al het laatste het geval is Bewezen door ongelukken, niet door cijfers. Want cijfers over het door inhaal manoeuvres ontstaan van verkeerson gelukken bestaan er in Nederland niet. In andere landen wel. Afgaande op die cijfers kan men gerust aan nemen, dat een kwart van de onge lukken ontstaan door foutief inhalen. Dat is een hoog percentage; maar het percentage van dp foutieve inhaalma noeuvres, die geen ongeluk tot gevolg hebben, Is nog veel en veel groter. Wie regelmatig „langs" de weg zit, zal dit kunnen beamen. Hoe vaak niet ge beurt het, dat een inhalende tegenlig ger wild met de lichten begint te knipperen of als een idioot op de claxon drukt, omdat het anders wel eens mis zou kunnen gaan? De beschaving is in Nederland al heel oud. Maar op het gebied van het ver keer is ze stil blijven staan In het verkeer zijn we alleen uiterlijk men sen. Wie hun gedragingen ziet op de weg, zal ook dat nog wel eens betwijfelen. Door schade en schande wordt men wijs, is een bekend gezegde Maar hoevelen hebben al niet een familie lid. een vriend of een kennis in 't verkeer verloren? En is er maar enige verbetering ten gunste waar te ne men? Voor vrij? Achter vrij? Dan pas in halen! zal wel niet zo'n succes wor den als de vorige aktie. Toch verdient deze evenveel aandacht. Misschien helpt een schokeffect wel. Een auto, die door een lijkwagen wordt ingehaald bijvoorbeeld KANTMAN. Dit zelfde punt, nu echter in 1966. De automobilist E. F J. H. uit Hilver sum verleende op de hoek Steenhoff- straat-Talmalaan geen voorrang aan de bromfietser L H G. uit Amster dam. Hot gevolg was, dat de brom fietser kwam te vallen en lichte ver wondingen opliep De politie hield op de Birkstraat een extra verkeerscontrole. Toen zij een automobilist, die in de richting Amersfoort reed, een stopteken gaf. remde deze, maar reed, toen de poli tie naderde, met grote snelheid door. Het kenteken bracht de politie bij een zeker C V te Amersfoort, die beken de niet te hebben gestopt vanwege de gladheid van het wegdek. Hij was in het bezit van de vereiste papieren, maar of hij die bij de con trole bij zich had, blijft een vraag teken Zaterdag 13 augustus a.s organiseert de hengelsportvereniging De Snoek baars weer de traditionele hengelwcd- strijd voor de jeugd met daaraan ver bonden de jaarlijkse dameswedstrijd. Onder het motto de jeugd van de straat kan aan deze wedstrijd geheel gratis worden deelgenomen door ie der jeugdig persoon .ot 14 jaar. Prach tige prijzen zijn beschikbaar en de deelnemers krijgen een gratis con sumptie. De wedstrijd wordt gehouden in de Grote Zandput aan de rijksweg Baarn-Hoevelaken over het viaduct van de Eem. Aanvang 14.30 uur. Jongensfietsje, twee bruine jongens jassen, grijs colbertjasje, wit kinder- vest, herenrijwiel, damesbril, sjaal, rie ten korfje, bruine portemonnee met geld. kinderportemonnee met klein geld, zeemlap, paraplu, windbuks met kogeltjes, drie witte jassen, zilveren kettinkje, armbandje, rode portemon nee met geld, riem met holster, jon gensregenjas, groene autoped, wit kin derzakje, ring met twee sleutels, grij ze cape, rode autoped, zilveren arm bandje, herenrijwiel, twee zilveren rijksdaalders. Aan komen lopen: Siamese poes, poes je en hond.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1