Soest toen - Soest nu Nieuwe parkeerplaats naast de Oude Kerk Vrouw op zeer eigenaardige wijze geschaakt RILLEN IN DE HITTE vC Het oog gericht op n gevallen idool Dinsdag' 9 augustus 1966 46e jaargang no. 59 stus 1966 46e Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126158 E.H.B.O.-cursus S.E.C.-kader Auto over de kop Jasje van eigenaar ontvreemd Zomeravonddienst Weekendwijding Met openstaande kraan met vakantie Verkoop Welfare artikelen op de markt Eiermarkt Doorgereden Verboden parkeren voor S.E.C.-ingang Bromfietser naar Zonnegloren Hees hield „Insingertoernooi" S.E.C.-jaarvergadering SOESTER(ÜOORANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrU4a* Tijdens de hittegolf rilde menige Amerikaanse burger uit vrees, dat ook in zijn buurt grote onlusten zouden ontstaan in negerv/ijken In Cleveland gebeurde dit nadat een neger een glas goedkope wijn had be steld en daarbij een karafje ijswater wenste, waarop de barkeeper niet in ging. Gevolg: vlammen, plunderin gen en schoten in de wijk Hough. In Brooklyn sneuvelde een kind door een kogel toen aan de grens van de negerwijk een gevecht ontstond, waar bij ook een organisatie van blanken In actie kwam: de SP.O.N.G.E. de vereniging om te voorkomen dat de negers alles krijgen. In Jacksonville, Florida, ontstond eveneens om een nietige aanleiding een veldstlag - drie nachten van brandbomgooien. In South Bend, Indiana, ontstond een groot oproer nadat blanken wat ge zegd hadden van een negerjongen, die met een blank meisje in een café wat wilde gebruiken. In San Francisco arresteerde een ne gerpolitieman een verdachte in een slop van de negerbuurt Fillmore. Ge volg: winkels vernield, zeven brand stichtingen met molotofcocktails Dat is de nog niet volledige oogst van een goede week Her en der door de natie sloeg de vlam in de pan en ie dere stedeling weet nu dat ook zijn stad niet immuun hoeft te blijken voor een explosie in de arme neger buurten. Temeer niet omdat twee fac toren in onderlinge samenhang sa menwerken om in de grote steden hoe langer hoe grotere slums, sloppendis- tricten, te maken. Volksverhuizing Wie enigszins kan, verhuist naar de voorsteden. Dit omdat daar ook de nieuwe supermarkets enz gevestigd zijn waar hij met zijn auto naar toe kan zonder zorgen om parkeerruimte. Men woont er bovendien minder dicht op elkaar. En om naar zijn werk te gaan is het vaak simpeler een stad van buiten binnen te komen dan hem te doorkruisen. De ruimte die deze verhuizers achter laten, wordt vrij snel opgevuld door negers, die uit gebieden met discrimi natie trekken naar steden waar ze menen werk te kunnen vinden, wat dan echter meestal niet lukt. Een der gelijke invasie in hun straat laat dan weer verscheidene der oorspronkelijke bewoners die nog gebleven waren - blanken en negers beiden - naar de voorsteden vluchten. Nog niet zozeer omdat de nieuwelingen zwart zijn, maar arm als ze zijn hokken ze en masse in huizen en het peil van zo'n overbevolkte buurt vol werkloosheid daalt snel. In sfeer, maar bijvoorbeeld ook in mogelijkheden van onderwijs. Een konsekwentie van deze verhui zingen is ook weer dat de stadsbe sturen een voorname bron van inkom sten kwijtraken: het zijn de belas tingbetalers van de middencategorie vooral die weggaan en het zijn steun trekkers die hun plaats innemen In plaats van gemeentekasvullers komen er lieden die moeten steunen cp wat de overheid betaalt. „Zwarte macht" Bovendien is nu in de beweging die strijdt voor de burgerrechten der ne gers een vleugel ontstaan die Black Power, zwarte macht, eist en die prin cipieel meent dat alleen door knok ken om die macht verbetering kan komen in het lot der negers Menige blanke, die mee heeft gede monstreerd en veel heeft geofferd voor de beweging van dominee King of de N.A.A.C.P is door deze uitbar sting van de Black-Poweraanhangers geschrokken en doet niet meer mee Men leest dit in ingezonden stukken in kranten Een begrijpelijke reactie, waarvan het gevolg echter ook is dat die Black-Powerbeweging alweer ster ker wordt. Er zouden vele en zelfs zeer vele mil jarden dollars op tafel moeten komen om de oorzaak van wat telkens weer heviger uitbarst, weg te nemen. Door betere behuizingen te scheppen, door de werkloosheid op te heffen, kortom de materiële toestand te verbeteren opdat de neger niet alleen zijn bur gerrechten heeft, maar er ook gebruik van kan maken als ieder ander. De bedragen die nodig zijn gaan het budget van de zelf verarmende grote steden ver te boven Politieke commentators als Walter Lippmann - en dat is zeker niet de eerste de beste - zien in deze uitbars tingen der zwarte getto's het grootste gevaar voor de V.S. in de komende jaren. Lippman meent zelfs dat de V S. maar liever moeten ophouden te pogen zich als wereldmacht te gedragen om dit probleem grootscheeps te lijft te gaan. Leefbare steden voor ieder acht hij belangrijker. Anderen die het verder niet met hem eens zijn vallen hem bij, al was het alleen maar omdat anders de feitelijke kracht van de V.S. niet van buitenaf, maar van bin nenuit wordt aangevreten. Gretig is het S.EC.-bestuur ingegaan op het aanbod van de heren B Koe- lewijn en Th. A. Venus tot het houden van een cursus E.H.BO. in de S.E.C.- cantine. De SE.C.-bestuurders. aan voerders en commissieleden zullen van de beide heren onderricht krijgen in eerste hulp bij ongelukken. Een goed streven van de S.E.C.-be stuurders, zodat bij voorkomende on gevallen de S.E.C -kaderleden meteen de eerste hulp kunnen verlenen. In de nacht van zaterdag op zondag is de V.W.-bestelauto van de heer J V alhier over de kop geslagen. Ter hoogte van het huis van dokter Rlp aan de Soesterbergsestraat. waar de weg overgaat van beton in klinkers, raakte de auto in een slip met het ge volg, dat deze kantelde en over de kop sloeg De auto werd behoorlijk be schadigd. V en zijn medeinzittende, A J M v. d. P G, alhier, kwamen met de schrik vrij. S; *4 - - - *.»j - &&r S*' 0 De heer H J. v. R van café ,,De korte duinen" miste zijn colbertjasje, dat hij ter omwisseling met zijn be dieningsjasje in de garderobe had neergehangen Waarschijnlijk hebben drie jongeman nen met het gaan naar het toilet van de gelegenheid gebruik gemaakt het jasje mede te nemen. De oude Ned. Herv. Kerk; ,.De Drie Ringen", de vroegere oude dorpsherberg waarover Ferdinand Huyck reeds schreef in zijn boek de Camera Obscura (rechts op de foto) en op de voorgrond de plaats waarop eens de bak kerij van de familie Van der Flier stond, die, na eeuwen dienstbaarheid aan de Soester gemeenschap, reeds lang geleden door brand ten onder ging. is alles tesamen een reeds zeer oud gedeelte van dc vroegere Soester dorps kern. De ruimte op de voorgrond zal nu dienstbaar gemaakt worden aan de eisen die de moderne tijd stelt. Hier zal een grote autoparkcerplaats ruimte bieden aan de chro nische parkeerchaos van de Torenstraat welke op gezette tijden ontstaat als in de Oude Kerk diensten en con certen plaatsvinden. Hopelijk zal binnen zeer afzienbare tijd het werk aan deze parkeerplaats gereed zijn. daar anders de mogelijk heid bestaat dat Soest de gehele winter met dc steen bergen en molshopen blijft zitten. Hoewel er geen geld in zat Is de heer v. R. toch zeer gedupeerd, daar zich in het jasje wel zijn autopapieren en diverse sleutels bevonden. Ondanks diverse nasporingen, die zelfs tot Diemen reikten, heeft men de da- des nog niet gevonden Het was zaterdaganacht. dat het echt paar V uit Utrecht, na een dansje ge maakt te hebben bij Boltini in Soes- terberg. hun auto wilde starten, doch deze weigerde. De bestuurder riep de assistentie in van vier jongelieden om even te du wen. wellicht dat de motor dan zou aanslaan. Morgenavond, woensdag, te 8 uur, wordt in de Pekingtuin te Baarn we derom een zomeravondconcert gege ven. Ten gehore zullen worden gebracht: Roemeense dansen van Béla Bartok, Pianoconcert No. 17 van Wolfgang Amadeus Mozart en Scheherazade op 35 van Nicolai Rimsky-Korsakov, Zaterdag a s. te 8 uur, wordt weder om een weekendwijding gehouden in de Julianakerk aan de Julianalaan. Het navolgende zal worden uitge voerd Orgel Voluntary. G. F. Handel. Duet. (Sopraan en Alt) uit Stabat Mater, Pergolesi. Piano. Impromptu in ges (Opus 90). F. Schubert Declamatie. Psalm 42 en 43. Orgel. Intermezzo, J Rheinberger. Declamatie. Dit is de tijd, Jan Wit. Piano. 2 Lieder ohne Worte inr. 15 en 18), F Mendelssohn-Bartholdy. Duet (Sopraan en Alt) Sound the trumpet. Purcell. Orgel. Toccate in C, J. S Bach. Dit programma wordt verzorgd door: Alida Leinweber. Sopraan. Truus Baay, Alt. Mevr Maria Maatman. De clamatie Gert Muts, orgel A. H Wa genaar, Piano. Het was voor de buren, die in de flats onder de familie S. woonden, niet prettig door een grote waterover last te worden overvallen Dat was n.1 het geval doordat de familie S. met vacantie was gegaan, maar zo na latig was geweest een waterkraan open te laten staan met het gevolg dat het water niet alleen in de woning vrije lijk rondstroomde, maar ook een weg zocht naar beneden. Dit was aanleiding de politie te waar schuwen, die zich toegang tot de wo ning verschafte. Hoe groot de overlast wel was moge blijken uit het feit, dat het water in deo nder de flats liggende garage 5 cm hoog stond In eerste instantie mislukte dat. waar om één van de jongelui de bestuurder verzocht uit zijn auto te komen, dan zou hij wel eens proberen te starten en kon V. helpen duwen Aldus gebeurde en na enige ogenblik ken sloeg de motor inderdaad aan, maar tot schrik van de eigenaar stop te de auto niet en ging de onbekende pr met zijn vrouw in de auto van door. V rende de auto achterna, maar van bijhouden of inhalen was geen sprake. Gelukkig merkte een politieauto de hollende man op en gezamenlijk werd de achtervolging ingezet. Intussen speelden zich in de auto hef tige tonelen af. De vrouw trachtte de vreemde autobestuurder het verder rij den te verhinderen, maar dat gelukte haar niet. Teneinde raad opende zij het portier met de bedoeling uit de auto te springen, maar ook dit werd haar belet. Haar volgende ingeving was het con tactsleuteltje uit het dashbord te trek ken, hetgeen haar gelukte en toen de bestuurder haar dit weer afhandig trachtte te maken ontstond een wor steling. Daar de auto intussen tot silstand was gekomen en de portier I nog steeds openstond, trof de heer V. en de twee politiemannen de vrouw, bij de Leusderheide. worstelend op de grond met de onbekende aan. De aanrander, die een zekere L. v. d W uit Amersfoort bleek te zijn, had de vrouw op diverse plaatsen mishan deld. He% contactsleuteltje, dat de vrouw uit de auto gegooid had. werd later teruggevonden. Tegen W werd proces-verbaal opge maakt wegens mishandeling. Donderdag 11 augustus zal de Wel fare-afdeling van het Ned Roode Kruis te Soest van 9 tot 13 uur ar tikelen op de markt verkopen, die in de loop van het afgelopen jaar ge maakt zijn door Welfare-patiënten. Deze, als regel Chronische patiënten, worden regelmatig bezocht door een groep Welfare vrijwilligsters, die hel pen bij het maken van de voorwer pen. Door de bezigheid, die de patiën ten verrichten, gevoelen zij zich nut tig en vergeten zij hun ziekzijn. Een gereedgekomen handwerk geeft hun veel voldoening Helpt U het werk van de Welfare voort te zetten door veel te kopen De prijzen zijn laag. De patiënten zijn U dankbaar voor Uw medeleven. Inlichtingen over het Welfarewerk worden graag verstrekt door mevT. J. S. G. van Zanten-Wentink, Heide weg 55, tel. 3916. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 42 000 stuks in prijzen van 12.25 tot 13,75. Middenprijs 12,75 Prijs per kg 2,05 *0> Zaterdagavond had de heer E K. uit Eindhoven zijn auto geparkeerd voor een perceel aan de Br aam weg 8. Een hevige klap dreef hem naar bui ten, waar hij ontdekte dat zijn auto door een andere auto was aangereden. Buren, die eveneens de klap gehoord hadden, vertelden dat een groene volkswagen de aanrijding had ver oorzaakt en verdwenen was in de richting Heideweg Een achtervolging werd ingezet en de volkswagen werd in Den Blieklaan achterhaald. De bestuurder bleek de Soester J. J de B te zijn, die een heer en een da me als medeinzittenden had. Zij ve.rklaarden de aanrijding niet bemerkt te hebben en gaven als ver moedelijke oorzaak op de hard spe lende radio. Overmoedig rijden door alcoholge bruik is naar het oordeel van de po litie de oorzaak van de aanrijding. Beide auto's werd aan de zijkanten beschadigd. Het is verboden auto's te parkeren op de ruimte voor de SJE.C.-ingang. Auto's dienen geparkeerd te worden op het grote parkeerterrein, tegenover de S.E.C -ingang. De heer W H. S uit Haarlem reed in de Burg. Grothestraat richting Amers foort Toen zijn echtgenote bij de Lekabazar iets wilde kopen parkeerde hij ter plaatse zijn auto. Hij bemerkte echter, dat hij op de autobushalteplaats had geparkeerd en wilde de auto daarom achteruit de Anna Paulownalaan indraaien. Hij zag daarbij niet de bromfietser Mej. E. L. alhier en was een aanrijding het gevolg. Mej L, moest per ziekenauto naar Zonnegloren worden overgebracht. Onder grote belangstelling hield de voetbalvereniging Hees zaterdagmid dag een toernooi, onder de titel ,,In- singertournooi" Te half twaalf heette de voorzitter van Hees, de heer G. Th. Kok, de deelnemende verenigingen, t.w. Baarn, S.O.V.A. uit Amersfoort, Oran je Leeuwen" uit Hilversum en de or ganiserende vereniging Hees, welkom. Daarna vond de loting plaats. Het eerst werd gespeeld de wedstrijd:' Baarn-Hees, uitslag 1-3. Toen S O V.A.- Oranje Leeuwen, uitslag 2-1 In de halve finale kwamen: Baarn en Oranje Leeuwen, uitslag 2-3. Finale: S O.V.A.-Hees, uitslag 1-4. Totaal uitslag: 1. Hees 4 p 2. S.O.V.A 2 p. 3. Oranje Leeuwen, 2 p. 4. Baarn, 0 punten De heer Kok reikte na afloop de prij zen uit in de kantine van Hees en dankte de verenigingen voor hun deel name. S.E.C. houdt haar jaarvergadering op maandag 15 augustus in het clubhuis aan de Bosstraat. De agenda voor deze vergadering zullen wij in ons vrijdag nummer publiceren. Het Amerikaanse weekblad brengt iedere week een .cover story een uitgebreid en goed gedocurnen- teerd artikel over een bepaald onder werp, en het is de titelplaat, die naar dit onderwerp verwijst. Onlangs kwam Time met zo'n artikel over de Republiek Indonesië. Maar de man, die op het titelblad prijkte, was niet president Soekarno. Het was generaal Soeharto, de werke lijke „sterke man". Dat Soekarno de titelplaat van Time gezien heeft, daaraan bestaat geen twijfel. En de grote acteur zal tot in het diepst van zijn ziel geschokt zijn geweest toen hij tot de slotsom kwam, dat hij, voorzover het het buitenland betrof, al van het toneel verdwenen was, al mocht hij zich in eigen land nog wat vóór het doek bewegen. Nergens is men er zo benauwd voor zijn „gezicht te verliezen" als in het Oosten. Daar komt die uitdrukking dan ook vandaan. Gezichtsverlies kan leiden tot zelfmoord. In Indonesië probeert men zoveel mo gelijk het gezicht van Soekarno te redden en daarmee eigen gezicht, want hoelang niet heeft men deze man bejubeld, verheerlijkt en als een halfgod vereerd? Met een kadaver-discipline, die bijna aan de dagen van Hitier deed den ken, hebben politici en generaals ge vlogen op de bevelen van de presi- dent-voor-het-leven, hebben ze hem Byzantijns-verheerlijkende titels aan gemeten. Het is de vraag, hoe lang Soekarno zijn desatreuze régime nog had kun nen voortzetten. Niet de deplorabele toestand van het land is de oorzaak van zijn val geweest. Eenvoudig een misrekening. Het leger ziende als de enig werke lijke bedreiging van zijn macht heeft hij een onder communistische leiding staande tegenpartij in het veld wil len brengen. Die kwam té vroeg in actie. De moord op de generaals riep om wraak Het leger koos partij té gen de president. Dat deel der bevol king, dat al zolang zuchtte onder de communistische terreur, vierde zijn haat uit in een afgrijselijke slach ting, die honderdduizenden, schuldi gen maar ook misschien evenveel on- schuldigen, het leven kostte en waar van niemand weet of ze niet nog voortduurt. Dezelfde jongeren, die dagelijks op straat waren om voor de president te demonstreren, vormen nu een willig werktuig in de hand van zijn tegen partij ders. Waaruit men weer kan zien hoeveel dergelijke demonstraties waard zijn. En toch kan men, om velerlei rede nen, niet vierkant stelling nemen té gen Soekarna. Staat hij niet meer aan het roer, dan moet hij toch als boeg beeld blijven fungeren. Dat brengt de mensen, die thans aan de macht zijn, in een moeilijk par ket. Soekarno kan alléén maar te recht op de eerste viool. Hij is een acteur, hij kan het niet stellen zon der publiek, zonder applaus, zonder opwinding, zonder zich een roes te drinken aan zijn eigen woorden en te genieten van de indruk, die ze ma ken. Af en toe eist zijn positie, dat hij nog aan het woord komt, en dan is hij onberekenbaar. Dan is het wel heel duidelijk, dat hij een rol speelt, die hem niet ligt en die hij niet lust. Dan schreeuwt hij weer als vanouds zijn beledigingen naar Malaysia en weer klinkt weer de kreet „konfrontasi" Dan gebruikt hij het restant macht, dat hem nog gelaten is, om zijn te genstanders schaakmat te zetten. Maar de politieke arena, waarin hij de honderdduizenden kan ophitsen met zijn magistrale demagogie, is voor hem verboden terrein Dat risico lopen de machthebbers niet meer. Hun taak is al zwaar genoeg. Ze moeten de ach terstand van al die jaren inhalen. Ze moeten verloren gegane goodwill her stellen. Ze moeten weer orde schep pen. En daarbij kan een Soekarno hun niet voor de voeten lopen. Het schouwspel, dat Djakarta ons thans laat zien, is tragisch. Jaren lang was Soekarno de revolutie en door vol te houden, dat die revolutie immer nog in gang was, handhaafde hij zichzelf als ..de grote Boeng". Toen deze door hem krampachtig ge handhaafde illusie door de werkelijke revolutie doorbroken werd, een revo lutie. waarin hij wedde op het ver keerde paard, had hij al te lang ge leefd. Geen treuriger beeld dan een geval len dictator, die niet wil weten, dat hij gevallen is. Vooral wanneer de omstandigheden er toe leiden, dat die fictie nog in stand gehouden kan en zelfs moet worden Op het ogenblik is het zo ver. dat. wanneer hij de wereld schokt met zijn felle aanvallen, de mannen ach ter hem staan te knipogen. Laat maar! Neem hem niet serieus! Er komt toch niets van teyecht! Hij kan van alles vertellen, maar hij heeft niets meer te vertellen! Men weet met Soekarno geen raad. Hij staat zichzelf en anderen in de weg. Men weet geen weg met hem en er is ook geen weg voor hem. Hij heeft gefaald en iedereen weet het, maar hij moet verder leven en doen alsof alles nog bij het oude is. Hij betekent evenveel als Napoleon op Elba. Iedereen wacht op het eind, maar niemand durft het verhaasten. De vraag is alleen maar: hoe lang nog? KANTMAN.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1