Maarschalk Lin-Piao Koerswijziging van Tito DE OPVOLGER VAN MAO Mensen met vakantie Collewijn In de U.S.A. hebben de muren oren MET RAAD EN DAAD Leger schoof politicus naar voren De achtergronden van Rankovitsj's ontslag B.D.C. handbal ln onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOH.T 'i WAftutzeiaai Tempo-nieuws Autorijschool Ie LESUUR GRATIS. V.A.M.O.R. - Fiat 850. Sporttoto S.E.C. h. overwinnaar uit de Chinese strijd om de macht is voorlopig naar voren getreden de minister van oorlog in Rood-China, maarschalk Lin Plao. Deze „paleisrevolutie" heeft Peking afgelopen maand als het ware gevangen ge-v houden. De officiële pers-organen van de communistische partij aldaar en het blad van het leger verheffen Lin Piao tot een soort van „rode propaganda- en cultuurpaus", waarmede èn de partij èn het leger hun aanspraken op de op volging van Mao Tse-Toeng tot gelding hebben weten te maken. De generaal Is bet in jaren jongste lid van het uit zeven leden bestaande, dagelijks be stuur van het politieke bureau van de partij, dat over het wel en wee van de volksrepubliek China beslist. ^XE IS MAARSCHALK LIN PIAO? Lin Plao werd in 1907 in Hankau, pro vincie Hupei geboren, waar zijn vader het eerzame beroep van wever uit oefende. Hij verliet op tienjarige leef tijd het ouderlijk huis, trok kris en kras door zijn geboorteland om op 18- jarlge leeftijd lid van de communis tische partij te worden. In oktober 1925 liet de jonge Lin Piao zich als cadet inschrijven bij de militaire aca demie in Whanpoa. Zijn leermeesters waren destijds de in Japan opgeleide generaal Tsjang Kai-Tsjek en de uit Moskou afkomstige generaal Galen, terwijl de jonge officier op een later tijdstip politiek werd geschoold door Tsjoe-en-Lal. Op 23-jarige leeftijd wisselde de jonge 2de luitenant Lin Piao van politieke kleur en liep hij van het nationalis tische naar het rode kamp over en Ondanks het gesloten seizoen was B.D.C. handbal toch actief. Zondag ontving zij de vereniging RK. „Strandvogels" uit Wervershoof met een dames juniorenelftal. Liet het weer zich 's morgens slecht aanzien, tegen de middag werd het droog en kon de vriendschappelijke wedstrijd doorgaan. De begeleiders keken hun ogen uit over de sportaccomodatie welke we hier in Soest bezitten en waren er dan ook vol lof over. De wedstrijd had een zeer vriend schappelijk karakter. Deze werd door de B.D.C.-meisjes met 10-6 gewonnen. Na de wedstrijd werd aan de bezoe kende vereniging een herinneringsbe kertje aangeboden, wat zeer op prijs werd gesteld. Om 5 uur ging men voldaan naar huis en B.D.C. heeft weer nieuwe contacten gelegd. A.s. zondag zullen 2 heren- en 1 da mesteam deelnemen aan een toernooi ln Enschede als voorloper voor de ko mende competitie welke reeds op 4 september gaat beginnen. Zondag 21 augustus organiseert B.D.C voqr de 4e keer haar jeugdtoernooi op het terrein aan de Birkstraat. Inmiddels zijn reeds inschrijvingen binnengekomen uit Eindhoven, Noord- wijk en meerdere teams. Als het weer mee wil werken kan dit weer een zeer sportieve dag voor B.D.C. en Soest worden. Een dezer dagen ontving de vereniging krantenknipsels uit de bladen in Duits land naar aanleiding van het bezoek dat de vereniging Södel enige weken geleden aan Soest heeft gebracht. Deze beschreef niet alleen de natuur van Soest en omgeving maar ook de vriendelijke ontvangst en hartelijkheid der bevolking. maakte in die tijd naam bij de legen darisch geworden „grote mars", waar uit de „orde der oude strijders" werd geformeerd. In de strijd tegen de Ja panners tijdens de tweede wereldoorlog werd kapitein Lin Piao herhaaldelijk gewond. Daarna werd hij naar Mos kou gezonden, waar hij 5 Jaar verbleef en ondermeer deelnam aan de gevech ten tegen de nazi-legers bij Leningrad. In 1942 keerde Lin Piao naar China terug en kwam tijdens de laatste fase van de burgeroorlog aldaar nog in ac tie. Hij veroverde ln de rang van kolonel Mandsjoerije op de zoge naamde Kwomlntang-troepen en be zette met de onder zijn commando staande rode legers dat grondgebied. In 1959 beveiligde hij het voor For- mosa gelegen Chinese eiland Halnan en in aansluiting daarop vocht het on der zijn bevel staande 4de Chinese le gerkorps tegen de Amerikaanse troepen op Korea. Politicus Lin Piao was toen inmiddels tot gene raal bevorderd. Naast zijn militaire be kwaamheden had hij ook nog opval lende politieke capaciteiten. Na For- mosa werd hij gekozen tot lid van het politieke bureau van de partij in zijn land. benoemd tot plaatsvervangend minister-president, lid van het dage lijks bestuur van dat politieke bureau en in 1959 ook nog minister van oor log. De maarschalk is als het ware een „gemixte" persoonlijkheid, hij is generaal en politicus. Ook op partij-ideologisch gebied heeft Lin Piao zijn sporen inmiddels ver diend. In 1937 werd hij benoemd tot rector van de universiteit van Yenan, waar hij ondermeer les gaf in de ge schiedenis der communistische revolu tie, om in de loop van 1943 door Mao ook nog tot plaatsvervangend directeur te worden benoemd van de hogeschool der communistische partij. Tot zijn plaatsvervanger werd de bur gemeester van Peking, Peng Tsjen, be noemd, die in de aanvang van de maand juni van dit Jaar ten val werd gebracht, terwijl Lin Plao gelijktijdig tot partij-Ideoloog werd verheven. De partij-dogmaticus en ideoloog in generaalsuniform gaf in 1961 reeds het sein voor het stichten van een soort van Mao-cultus" en het onder zijn opperbevel staande Chinese leger werd Plao's spreekbuis voor een „socialisti sche- kunst en cultuurrevolutie". Zo gelukte het hem het leger in het mid delpunt van de propaganda en daar door van de belangstelling te plaatsen: het leger, dat als zuil en paladijn werd voorgesteld en opgediend, waar de ro de staat op steuntide) en waardoor het volk wordt beschermd. Erfgenaam Reeds jaren geleden hadden de Chine se strijdkrachten hun aanvoerder naar voren geduwd Het leger ziet in de ge neraal de enige en ware opvolger van Mao en hun namen prijken altoos te zamen als waren ze onafscheidelijk verbonden, boven de hoofdartikelen ln de Chinese legerkrant. De rest deed de oorlog ln Vietnam, waarvan generaal Lin Plao een dankbaar gebruik weet te maken ter consolidering van zijn toch al zeer sterke positie. In 1965 trad de strijd om de macht in de partijleiding duidelijk naar buiten tijdens de jaarlijkse zitting van het centraal comité, welke in Peking werd gehouden en waarbij Mao zich ge dwongen voelde, in te grijpen. Deze strijd om de macht leidde uiteindelijk tot de val van de burgemeester van Peking, Peng Tsjen, die tevens deel uitmaakte van dat centraal comité. Deze strijd werd de aanleiding tot een grootscheepse zuivering der partijge noten en partij-organen van „partij- vijandige en van anti-socialistische elementen" waaronder zich ook de plaatsvervangend minister van oorlog, generaal Lo Jul-Tsjing en de staats president Liu Tsjao Tsji bevonden. In deze strijd om de macht overspeel de de partij zichzelf in het voordeel van het leger dat geheel en al toege wijd is aan Lin Piao. De maarschalk en minister van oor log, plaatsvervangend minister-presi dent. lid van het dagelijks bestuur van het politieke bureau en partij-ideoloog, is thans voor meer dan honderd per cent dé man die Mao kan en moet op volgen. Lin Piao bezit als oude, door gewinterde revolutionair, een groot ge zag èn als officier èn als politicus, doch ook als oude leerling van Mao-Tsje- toeng wiens leringen hij stipt naleeft. Vier en zeventig Jaar oud Is de staatspresident van Joego-Slavië, maarschalk Joslp Broz Tito, doch rijn dadendrang, rijn revolutionaire geest en rijn vi taliteit rijn niet verlamd noch verzwakt. Integendeel. De „ketter van Bel grado", roals rijn rode confrère's in Moskou de maarschalk noemen, laat zich niets zeggen, slaat zelf gekozen wegen In en blijft de „vanouds bekende dwarskop bij uitnemendheid". Het begon ln 1949, de eerste ketterij van de prominente dwarskop Joslp Broz Tito, ving aan met het uittre den van de „volksrepubliek" Joego slavië uit de communistische wereld organisatie, de „Komlnform". De politieke pleegvader van Tito, Jo- sef Stalln, toen de machtigste man ln de sowjet-unie, was des duivels en werd wlt-gloelend, toen het hem bekend werd. dat de Joegoslaaf de leer voorstond van een natlonaal-com- munlsme en die leer tot een soort van dogma ln zijn land verhief en ln Is er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Velen uwer zullen de vacantie er wel op hebben zitten. Jammer, maar U zult er toch weer een jaar op moeten teren Gelukkig zijn die lezers, die de vacan tie nog in uitzicht hebben. Dat wil niet zeggen, dat zij, die de vacantie achter de rug hebben, zich ongeluk kiger behoeven te voelen. Wij voelen ons weer fit en vol werk lust. zo moet het althans zijn en dit houdt wel verband met het feit, hoe wij onze vacantie hebben besteed 5TEENH0FFSTR 53 TEL 28« SOEST Er zijn mensen, die meer vermoeid terugkomen dan ze gegaan zijn. maar dat is dan ook hun eigen schuld. Vacantie, dat wel af zal stammen van het woord „vacant", vrij zijn, wil nog niet zeggen, dat men die vrijheid moet gebruiken om zich eens lekker te gaan vermoeien. U weet het, honderden kilometers achter het stuur, rijden van de ene naar de andere plaats, steeds maar meer willen z^en, zonder de minste rust, lijkt ons' niet de aangewezen weg voor een van rust genietende vacantie. Niet alleen voor de bestuur der, maar ook voor de inzittenden. Verstandiger lijkt het ons, een niet al te ver reisdoel te kiezen en daar ook te blijven en zich op de één of an dere manier op gemakkelijke wijze te vermaken. Dan mag dat, wat ons be treft, ln het binnenland of buiten land zijn. Er zijn tientallen manieren van va- cantiebesteding, wandelen, lezen, luieren, autotochtjes maken, fietsen, bromfietsen, zeilen, kamperen, water sport, vissen, noem maar op, doch le der genoegen, dat men op bescheiden wijze doet, behoeft geen inspanning te kosten. Integendeel het zal leder een de hoognodige ontspanning bie den. Iets doen wat men anders nooit doet, behoort ook bij een goed bestede va cantie Veel mensen zijn er die door een drukke werkklng nimmer ln de gelegenheid ziin te lezen of te knut selen en de vacantleperiode in hun vacantleoord gebruiken om enige luch tige boeken te lezen of wat te gaan knutselen, de dagelijkse sleur totaal vergetend. Wat bijzonder opvalt bij mensen, die met vacantie zijn is dat zij totaal anders zijn of doen als thuis of in hun omgeving. Zo maakte Ik het mee, dat mensen van middelbare leeftijd lustig het trad- mintonracket hanteerden en daarbij de opmerking maakten, dat konden we thuis ook wel doen Ja maar, zei de ander, dat durf lk niet, wat zou den de buren wel zeggen, 't Is wel goed voor mijn spieren. Mensen die wel in een korte broek in een vacantieoord durven lopen, maar thuis, neen, dat doe lk niet hoor; want wat zullen ze wel van mij denken. Er zijn mensen, die voor hun vacan tie speciale kleding kopen en e daar door werkelijk leuk en sportief uit zien. maar thuis gekomen, die kleding weer zorgvuldig opbergen, want dat kan je toch thuis niet dragen. Dat Is onzin, want ledereen moet kunnen leven, zoals hij dat zelf wil en zich van anderen niets aantrekken. Dat heeft trouwens ook zijn goede zijde. Ne.em nu b.v dat badmlnton- spel Wij geven U de verzekering, dat als een echtpaar van middelbare leef tijd het zou aandurven in de straat dit spel te beoefenen, dat buren van dezelfde leeftijd gauw de moed zou den hebben ook een partijtje badmin ton te gaan spelen. Waarmee wij maar willen zeggen, leef zoals U dat zelf wilt, weest vrij zo als in Uw vacantie, het zal uw ambi tie voor uw werk zeer zeker ten goede komen en U zult ook minder geïrri teerd zijn. Zet geen rem op U zelf, d.w.z. voor de goede dingen. Dan nog iets Laat Uw vacantie ook niet bederven door wat slecht weer. Juist door uw luchtige, niet aan be derf onderhevige kleding en met het gebruik van een regenjas, behoeft men niet bang te zijn voor een regenbuit- Je en mocht het de gehele dag rege nen, hoe gezellg kan men het niet maken ln huls, bungalow of tent. Met optimisme slaagt men in het le ven, en met optimisme behoeft ook geen enkele vacantie te mislukken. aansluiting daarop de naam van de door hem geleide partij wijzigde In die van de „Bond van communisten". De maarschalk trok zich nergens Iets van aan, haalde z'n brede schouders op, glimlachte eens welwillend en huwde voor de tweede maal, dat leek hem beter. Tito zette door en stelde ln de staats- en coöperatieve bedrijven ln zijn land fabrieksraden in, bestaande uit afge vaardigden van het personeel, me* de directeur als voorzitter. Hij huldigde toen reeds het principe, dat hij tot een grondprincipe verhief, dat de on derneming geen staatseigendom meer zou zijn. doch in den vervolge zou gaan behoren aan de In het betrok ken bedrijf tewerkgestelden. De „ket ter van Belgrado" verordende dat ln de door hem ingestelde fabrieksraden alleen zou worden gesproken over de produktle. lonen en prijzen, arbeids voorwaarden en sociale voorzieningen. Niets meer. niets minder. Eigen weg In de loop van de tijd werd de eigen zinnige staatschef naar Moskou ont boden. om aldaar op het Kremlln, re kening en verantwoording af te leg gen. Tito ging, keerde weer naar Belgrado terug, volgde zijn eigen weg en vernietigde met één pennestreek In het jaar 1951 de aan de staat on dergeschikte „collectieve" landbouw bedrijven Nu ls het in Joego-Slavië mogelijk dat lle RIT ZOMERCOMPETITIE Ditmaal gingen 35 amateurs en nieu welingen van start voor een rit over een uur en 10 ronden. Er werd met animo gestreden Al in de eerste ronde waren Lutters en Schipper er tussenuit getrokken, maar werden teruggehaald. In de 3e ronde probeerde H Llgter het en ln de vol gende ronde kwamen Eddy Bijl en S. de Jong erbij, maar het peleton volg de meteen. In de 10e ronde ging Harry Ligter weer weg, doch zeven ronden later kreeg hij gezelschap van Soeteman, v. d. Ploeg en De Zoete. Weer werd alles vereend. Niet voor lang echter, want in de 22e ronde gingen vijf mannen weg n.1 Keur, Albert, Arie Bakker, Plet Bakker en weer Harry Llgter. Zij zouden voorgoed afscheid van het peleton nemen. In de 28e ronde probeerden nog Bijl en v, d. Ploeg de kopgroep te achter halen. In de 36e ronde waren het weer Soe teman, C. Alberts en J. Schipper, maar ook deze poging was te vergeefs Toch zou nog een drietal ontsnappen aan het peleton, n.1. de gebr. Van Leijen horst en C. Alberts. Nog te vermelden valt de pech die Jaap v. d Broek al In de eerste ronde kreeg Gerrlt Rot tenberg Het zich afzakken om samen te trachten het peleton te achterha len. Zij werden door de kopgroep in gelopen en toen Llgter opnieuw weg sprong. ging Jaap met hem mee, sa men bereikten zij het toen sterk ge dunde peleton. Uitslag: 1. Harry Llgter, 46 ronden 53 km. ln 1,17.47 uur. 2. Cor Albert 3. Arie Bakker. 4. K Keur. 5 Plet Bak ker. 6 Cor v. Leijenhorst 7. Joop v. Leijenhorst 8. C Alberts. 9. R de Zoete. 10. P. Soeteman. 11. J. Schip per. 12. Jaap v. d. Broek 13 Ries v. Breukelen. 14. Gerrit Ruttenberg 15. J Riphagen. De 6 adspiranten en 1 dame reden weer hun 25 ronden of 29 km. Ook hier felle strijd. Geleidelijk moesten enkele renners lossen, doch drie man bleven vooraan. Uitslag: 1. D. den Oude, tijd 4745 min. 2. H. Blaske 3. C Boezaard. 4 Thea Hardeman. 5 J Goozen. 6. W v. d. Heuvel. 7. H Hees. de boer, de landbouwer en de vee houder tien hectaren land de hunne kunnen noemen en d?t ln het land 87 percent van de landbouwgrond in handen ls van landbouwers en van vee houders. Niet alle voorgenomen her vormingen konden worden uitgevoerd, doch een vaststaand feit ls, dat in de zomer van het achter ons liggend Jaar de volksrepubliek dank zij Tito voorgoed praktijk en theorie van de communistische plan-economie over boord wierp Ons Inziens bestaat eT géén Europees land. dat een zo stormachtige omme zwaai doormaakte als Joego-Slavië Het land. geleid door Josip Broz Tito. vernietigde met al zijn revolutionaire kracht in één slag de bolsjewistische boeien door Moskou omgelegd, knel lende banden overigens en brak daar mede gelijktijdig het marxistisch dog ma in stukken. Verschil We nemen het jaar 1954 ten voor beeld De winkels waren leeg, de stra ten en wegen bijna onbegaanbaar en het stonk er naar zweet, leer en lysol, afkomstig van colonnes Russiche sol daten Op straten, wegen en pleinen bevon den zich voornamelijk auto's van Russische autoriteiten en van dito partij-functionarissen, deze auto's wa ren alle voorzien van rode nummer borden. Op die afschuwelijk geplaveide stra ten, wegen en pleinen, vond men slechts een enkel benzinestation, waar met de hand de benzine werd over geheveld. Nu. ln 1966, is van dit alles geen spoor meer te vinden, de openbare wegen zijn er uitstekend, benzine kan men overal tanken en nergens in het oude Europa is de benzine zo goed koop ln prijs als juist in de Joegosla vische volksrepubliek Belgrado - bijna één miljoen inwo ners - is thans een moderne metro pool, een stad waar het goed toeven is. Zagreb. Ljubljana en Serajewo branden van westerse vitaliteit en het verwoeste Skopje werd geheel herbouwd, mooier dan ooit tevoren en naar Amerikaans voorbeeld Op het platteland ziet de bezoeker het zelfde beeld, ook hier wordt veel gebouwd, vooral eengezinswoningen, voorzien van platte daken. Auto's van westers fabrikaat doorkruisen stad en land. Flats worden ln licentie ln het land zelf vervaardigd Warenhuizen, flats, scholen, hotels en fabrieken verrezen als paddestoelen uit de grond en bij Skopje werd een moderne staalfabriek gebouwd. Stuw dammen, elektrische centrales, vlieg velden en havens werden aangelegd of vernieuwd, de spoorwegen en het rollend materiaal verschenen in een nieuwe gedaante Veel, zeer veel, deed hier de Wereld bank, de aan Joego-Slavië acht le ningen van elk 260 miljoen dollar verschafte. Aan de communistische F. C. Kuyperstraat 11, Soest. Tel. 6038. Ter kennismaking de staat het monopolie ten opzichte van de buitenlandse handel werd ontnomen. Ten gevolge van dit alles, aldus Mao, wordt de socialistische plan-economie, tot ln haar funda mentele stellingen aangetast Inderdaad is het opvallend dat ln Joego-Slavië het marxisme, d w.z. het communisme zoals dit door de andere communistische landen wordt voorge staan, taboe ls. In deze volksrepubliek heeft het bols jewistisch dogma in de meeste ge vallen afgedaan en daarbij springen direct al vier van belang zijnde pun ten naar voren 1 de markt wordt niet meer geleld door de staat; 2. de plan-economie zoals deze wordt voorgesteld door de leer, ls ter ziele. 3. er ls zelfstandigheid voor de bedrij ven; 4 erkenning van de persoonlijke el- gendom. Aan dit alles zijn echter zekere voor waarden verbonden: zo mag de par ticuliere ondernemer niet meer dan vijf man personeel ln dienst hebben, terwijl ook het door die onderneming aangetrokken buitenlandse kapitaal slechts kan worden aangewend Indien aan de volgende voorwaarden wordt voldaan: de Instellingen die het geld verschaffen mogen ln Joego-Slavië geen bijkantoren en/of filialen ves tigen en tenslotte dienen die krediet instellingen zich te onderwerpen aan de voorschriften door de onderne mingsraden - ln het belang van het eigen personeel te stellen - te on derwerpen. Kapitalisme! Men kan het huidige, ln Joego-Slavië geldende systeem, als volgt definiëren: Er bestaat nog een minimum aaa Ideologische, communistische princi pes Er bestaat eveneens een zekere vorm van kapitalisme, dat echter niet van toepassing is op het particuliere eigendom ten opzichte van de pro- duktlemlddelen Een partijfunctionaris kan niet tegelijkertijd een overhelds- funktle bekleden. De bond der com munisten, zal ln de naaste toekomst staatspartij afraken De partij zal het „lichtend voorbeeld" moeten zijn en ln de staat geen bestuurlijke funkties meer mogen uitoefenen. Zij kan slechts instrueren, voorlichten, voor gaan. Rest ons nog te wijzen op het kort geleden herstelde contact tussen kerk en staat en de door Tito uitgesproken beschuldiging, met het oop op het optreden der Joegoslavische geheime veiligheidspolitie, welke het staats hoofd „methoden van onderdrukking en terreur" voor de voeten wierp, hetgeen tot gevolg had dat de plaats vervanger van de maarschalk, de vlce-presldent RankovitsJ, ontslag nam en al zijn functies tn staat en partij ter beschikking stelde. Concluderend zij tenslotte opgemerkt, dat overduidelijk ls gebleken, dat Tito's regiem baanbrekend werk heeft verricht en dat de explosieve werking te vinden ls en voorhanden moet zijn in de gedachtengang van de Joegosla vische mens Josip Broz Tito, 74 jaar oud, staats president van Joego-Slavië, revolutio nair bij uitnemendheid en oud-ver zetsleider in de tweede wereldoorlog, ls de moedige rode rebel, die hij ln 1949 reeds was en daarnaast werd hij tevens de eerste bouwer van de brug tussen oost en west. Ere wie ere toe komt. natlonallsatlepolltlek ten opzichte van het economisch leven werd radicaal een einde gemaakt. De Dinar devalueerde, de investe ringspolitiek werd gewijzigd en in handen gelegd van het economisch leven zelf. terwijl het Investerings fonds werd overgedragen aan de ge zamenlijke banken en deswege aan het gezag van de hoge overheid werd onttrokken. Een brief uit China Het kon op den duur niet uitblijven, dat het optreden van de „ketter" op verzet zou stuiten, afkomstig van de overige communistische landen en het was in eerste instantie China, dat bij monde van Mao Tsje-toeng bij de sowjet-unie protesteerde tegen het optreden van Joego-Slavië en dit deed ln de navolgende bewoordingen: „Is de volksrepubliek Joego-Slavië nog wel een socialistische staat? Neen immers, partij- en staatsgezag zijn onder het verderfelijk bestuur van Tito ontaard, gedegenereerd; het pro letariaat heeft de controle over het geheel verloren en een, uit managers en experts bestaande kliek, heeft in Joego-Slavië de macht in handen ge nomen. terwijl de opperleiding van de staat over handel en economie te loor ls gegaan; het principe van het maken van winst-domineert, de ban ken onderhouden rechtstreekse betrek kingen met soortgelijke instellingen ln de kapitalistische landen, terwijl Misschien denkt een pientere lezer: dat opschrift deugt niet Dat moet niet zijn USA. (Amerika) maar U.S.SR (Sowjet-unie). Inderdaad, ook daar hebben soms de muren oren, want dat ls nog steeds een politiestaat. Maar ook In Amerika, dat zich zo graag de bakermat van de vrijheid noemt, is men van zijn vrijheid, van zijn „privacy" niet zeker. Er was een dame. zo vertelt het Ame- rikanse weekblad Time, verbonden aan de belastingrecherche. Deze dame had een minuscule microfoon verbor gen ln haar beha. Verdachte belas ting ontduikers wist zij zo zeer te betoveren, dat zij aan haar boezem (in letterlijke en figuurlijke zin) al hun geheimen prijsgaven. Later be merkten ze dan, dat ze er „gekleurd" op stonden. Wanneer men tot zulke kunstgrepen zijn toevlucht moet nemen om wat achterstallige belastingcenten binnen te krijgen, gaat dat wel ver. Het wordt misschien wat minder erg wan neer men bedenkt, dat de beruchte gangster Al Capone, moordenaar en misdadiger en gros. tenslotte alleen achter de tralies te krijgen was we gensbelastingontduiking! „Privacy" Er dreigt in Amerika (en daar niet alléén, getuige de bezorgdheid van onze eigen regering op dit punt) een groot gevaar voor de „privacy" van de mens Dat is een Amerikaans woord, dat niet zo gemakkelijk in het Nederlands te vertalen ls. maar dat betekent „het recht op een per soonlijk leven, waarmee niemand an ders zich heeft te bemoeien" Dat recht komt ln de metropool-ste den, waar miljoenen op elkaar hokken, toch al bedenkelijk in het gedrang, maar dit gevaar neemt toe door de geweldige vorderingen van de elek tronische Industrie, die kans ziet ae meest ingenieuze toestellen te vervaar digen. vaak in nauwelijks zichtbaar formaat, om de medemens op allerlei manieren te besplonneren. Het aftappen van een telefoonlelding is al helemaal kinderwerk en daarvan is door diverse officiële opsporings diensten regelmatig gebruik gemaakt. Ook hierin echter schuilt een gevaar Waar ligt de grens? Vooral In een land waar de politiek een broodwinning ls en een bepaalde vorm van chantage in het politiek bedrijf geen zeldzaam heid. Vragenlijstje Het zijn echter niet alleen deze offi ciële instellingen, die zich met spio nage praktijken bezig houden. Ook de industriële spionnage neemt grote vor men aan Voorts is de misdaad goed georganiseerd en derhalve ook prima geoutilleerd. Vooral onder de Invloed van Freud, wiens sterk op de sexualitelt ge- Inspireerde psychologie in Amerika haar miljoenen verslagen heeft, pro beert men van de mens niet slechts te weten te komen wat hij voor de buitenwereld wil prijsgeven maar vooral wat hij daarvoor verbergt. Op die manier wordt de „privacy" op een gans openlijke manier bedreigd door dat men sollicitanten vooral bij open bare diensten, de meest onbeschaam de vragen durft stellen over hun droomleven, hun sexuele nelgingen enz. Wie eenmaal zo'n formulier heeft in gevuld. heeft zich volkomen uitgele verd aanja, aan wie? Want welke zekerheid heeft men, dat deze gege vens geheim blijven? En wie heeft niet een of andere afwijking, die te zijnen ongunste kan worden uitge legd? Leve de vrijheid! Het gevaar is niet denkbeeldig, "dat niet ln een dictatuurstaat, maar in naam der democratie, het beleid wer kelijkheid wordt, dat George Orwell ln zijn roman „1984" heeft geschetst, namelijk de mens is niet méér dan 'n kaart in het kaartsysteem (een kaart, die een minutieus beeld geeft van al zijn doen en laten, zijn hebbelijk heden en afwijkingen en slippertjes), in handen van een bureaucratie, die daarmee kan doen en laten wat ze wil. In Amerika is dit gevaar zeer gTOOt doordat daar de „privacy" ook al door de publiciteit ls bedreigd en voor de nieuwsorganen vrijwel niets heilig is. Ook deze bedreiging van de vrijheid geschiedt in naam van de (pers) vrijheid. Toen eens een rechter een bijzonder kwalijke zedenzaak met ge sloten deuren wilde behandelen, maak te heel de pers tumult. De vrijheid was ln gevaar I Met de huidige technische appara tuur is het hek helemaal van de dam Er zijn zelfs zaken, waar men geheime microfoons heeft aangebracht om te horen wat het personeel met elkaar bespreekt, waar de telefoon gesprekken van employé's, maar ook van directeuren, op dé band worden opgenomen Senaat wordt wakker De moderne apparatuur stelt in staat om bijvoorbeeld in een restaurant woord voor woord een gesprek te vol gen, dat aan een tafel twintig meter verderop wordt gevoerd. Men kan door muren heen luisteren, men kan in volkomen duisternis onopgemerkt fo tograferen. Daartegenover bloeit weer een nieuwe Industrie op, die garandeert, dat ze bepaalde vertrekken volkomen bevei ligen kan tegen Iedere vorm van spi onnage. En een drietal Senaatscommissies ls, leder op een ander terrein bezig te onderzoeken In hoeverre aan deze afluister- en afkijkmanie, die natuur lijk ln het bijzonder apelleeri aan mensen met misdadige of ziekelijke neigingen, paal en perk kan worden gesteld. Toen Madame Roland tijdens de Fran se Revolutie naar het schavot werd geleld riep zij uit „O vrijheid, welke misdaden begaat men in uw naam! 1 Haar woorden zijn nog altijd aktueel. Ook in het land, aan wiens Ingangs poort het Vrijheidsbeeld wenkt Deze week draalt de toto voor de eer ste keer. S E.C -poolers kunnen de for mulieren bij de SE.C.-totoadressen be komen. Registratie ls eveneens bij de S E.C.-totoadressen mogelijk. Inlichtin gen voor toto bij de totoadressen of bij het S.E.C -secretariaat. Nachtegaal- weg 10, tel. 3615, of bij de heer A. W. van Veenendaal, Klein Engendaalweg 13, tel. 2000. DUITSE KEIZER. - Waar kwam in 1918 de Duitse keizer over de gTens? Antwoord: Keizer Wilhelm kwam in Eijsden over de grens, het grenssta tion ten zuiden van Maastricht, Hij heeft daar vele uren op het perron moeten wachten, totdat de regering besloten had z.m. asiel te verlenen. Als voorlopige verblijftplaats werd hem aangewezen het kasteel van Ame- rongen met de dubbele grachtengor del Later vestigde hij zich in Huize Doorn waar hij ook overleed. MIJNWERKERSGROET. - Wat bete kent de mijnwerkersgroet „Glück auf"? Antwoord: Letterlijk: geluk en voor spoed Deze laatste bekentenis van het Duitse „Auf" vinden we ook in de uitdrukking „das Auf und Ab des Le- bens" voor- en tegenspoed van het leven. Auf moet dus als zelfstandig naamwoord met een hoofdletter wor den geschreven, daar het hier niets te maken heeft met het voorzetsel op. Glück Auf ls tegenwoordig de norma le gToet als goedendag, doch werd aanvankelijk alleen gebezigd als de mijnwerkers het gevaar tegemoet (met name: de mijn in) gingen. SLOT EN KASTEEL. - Wat is het verschil tussen een slot en een kas teel? Antwoord: Een kasteel (lat. castellum kleine vesting) ls in algemene zin gesproken een versterkt woonhuis van een edelman met als kern de donjon zware toren. Hoofdtoren, bijgebou wen en binnenplaats worden omslo ten door muren, evt. met grachten, met wachttorens en schietgaten. Een slot is een woning van een vorst. Een dergelijke verblijfplaats is na tuurlijk ook versterkt en evt. door water omringd. Hoewel u niet ge vraagd hebt naar een burcht, zouden we kunnen zeggen, dat dit ook een soort slot is, echter gebouwd op een verhoging, meestal een rots, waar door het gebouw niet gemakkelijk te bereiken is In Nederland bestaan dus geen burchten meer Te Valkenburg L. vindt u nog wel de resten van een burcht en te Nijmegen was de Valkhof er een voorbeeld van. WIJ KOMEN: Kunt u mij helpen aan het adres van de stichting „Wij ko men"? Antwoord: Dit adres luidt: Burge meester van Hasseltlaan 10, Naarden,

Soester Courant | 1966 | | pagina 2