SWAGER Persoonlijke leningen in trek Veiliger auto's in 1967 De dood rijdt op slappe banden Zonder commentaar D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM BEGAAFDE BLINDEN 4 op de 100 mensen is blind Te lage bandenspanning beperkt levensduur van band en bestuurder S.E.C.-nieuws Klaar terwijl u wacht BEVEROL smei;rstitio\ Onberekendheid met bonafide mogelijkheden Pr Is veel te d°en geweest over het door Ralph Nader geschreven boek Unsafe at any speed'. De schrijver verwilt de Amerikaanse autofabrle- ken dat zii aan de bela-n6"jke els, die men aan een auto moet stellen, de velllgi»*14 nauwelijks aandacht be- steden. Ford-dlrekteur, Lee Iacoca, geeft dat volmondig toe. Hij zegt namelijk: „Het model verkoopt de wagen, de veilig heid niet". om deze bewering te staven hebben de autofabrikanten eraan herinnerd, tal verkeersongelukken, wegens ge bracht, die nadrukkelijk als „velllg- heldswagen" werd aangeprezen. Hij werd vrijwel niet gekocht. Houdt dit tn, dat het publiek mede schuldig zou zijn aan het grote aan tal verkeersongelukken, wegen ge brek aan belangstelling voor eigen veiligheid? Het is in ieder geval een feit. dat het merendeel van de auto mobilisten onverschlllg staat tegen over een van de veiligste en eenvou digste beschermingsmiddelen tegen een gewelddadige verkeersdood: de vellig- heldsgordel. Flobert Wolf. hoofd van de afdeling vervoersresearch aan de Cornell-uni- versiteit, ls van mening, dat, Indien de veiligheidsgordels algemeen wer den gebruikt, het aantal doden bij verkeersongevallen met ongeveer vijf endertig procent zou verminderen. In ons land vormen de automobilisten, die veillgheidsgordels ln hun wagen hebben laten monteren, een minder heid (15 procent). Het aantal dat die gordels ook werkelijk gebruikt is nog kleiner (5-10 procent). Deze cijfers hebben slechts betrekking op het ver keer op de snelwegen. Roekeloos Al Jarenlang wijzen de autofabrikan ten op de roekeloze rijwijze van de automobilist en Inderdaad niet zon der reden. De Amerikaanse Nationaal Safety Council, een organisatie ter voorko ming van ongevallen, heeft verklaard, dat negentig procent van alle ongeval len door roekeloos rijden wordt ver oorzaakt De verkeerstragedie bestaat echter uit verschillende componen ten. Slechte wegen, vrij gemakkelijk te behalen rijbewijzen, laks optreden van de politie, milde rechters, drank misbruik en tenslotte de konstruktie van de auto's zijn factoren, die een grotere veiligheid op de weg niet be paald bevorderen Zonder meer zou de wet harder moe ten zijn voor hen, die na gebruik van alcoholische dranken, de weg op gaan. In de Amerikaanse politierapporten staat bij vijftig procent van de do delijke verkeersongelukken de aante kening „onder Invloed". Ook de kalme rende middelen, die ln de Verenigde Staten onder de naam tranquillzers een groot afzetgebied hebben gevon den, brengen de veiligheid op de weg in gevaar Medici zijn van mening, dat zo'n kalmerende pil gelijk staat aan een borrel. Feiten De statistieken van verkeersongeluk ken in de Verenigde Staten liegen er niet om. Sinds 1961 ls daar het aantal doden ln het verkeer met negenen twintig procent gestegen. In 1965 waren ln de VS. twintig mil joen auto's bij veertien miljoen ver keersongelukken betrokken. Daarbij werden negenenveertigduizend perso nen gedood, 1.800 000 werden gewond en tweehonderdduizend raakten blij vend invalide. Het economische verlies bedroeg acht- eneenhalf mlljar dollar aan lonen en salarissen, schade aan eigendommen, medische kosten en verzekeringsuit keringen. Tenzij het aantal ongevallen vermin dert, zal een van elke twee Amerika nen bij een auto-ongeluk gewond ra ken; een op de tweeënzeventig men sen zal door een auto worden gedood. Gelukkig zijn de opvattingen, zowel van de konstrukteurs als die van het publiek, aan het veranderen. De Ame rikaanse auto-Industrie haast zich thans veiligheidsvoorzieningen ln zijn wagens aan te brengen, deels omdat het publiek onrustig begint te wor den, deels ook omdat de fabrikanten bang zijn, dat de overheid stringente veiligheidsnormen zal voorschrijven. Zullen om die reden de auto's van 1967 veiliger zijn dan die van 1966? Een antwoord op deze vraag ls voor alsnog niet mogelijk. General Motors heeft bekendgemaakt, dat al zijn modellen voor 1967 zul len worden uitgerust met dubbele rem- systemen en een stuurkolom, die bij een botsing Ineenschuift. American Motors zal deze stuurkolom van G.M. kopen en Chrysler heeft al losgelaten, dat hij er zelf een bouwt (De stij ve stuurkolom van Ford, die een stuk dieper ligt dan het stuurwiel, voldoet aan de veiligheidsnormen, die Was hington aan regeringsauto's stelt). Deze ontwikkelingen zijn nog maar een voorspel Wie echter een blik in de verschillende automobielen werpt, behoeft geen deskundige te zijn om vast te stellen, dat vele huidige mo dellen voorzien zijn van talloze, vaak volmaakt onnodige uitsteeksels en ver sieringen op de dikwijls Imposante in strumentenpanelen. Deze zijn vaak de oorzaak van letsel, ook bij minder ern stige botsingen. Het moet mogelijk zijn handgrepen en dergelijke doel treffend weg te werken. Af en toe kan men horen beweren, dat de prijs van de auto's door der gelijke veiligheidsvoorzieningen zal moeten stijgen: een weinig steekhou dend argument. Tenzij men kan be cijferen hoeveel een mensenleven kosten. BURG. GR0THESTR.45 TEL: 3917 SOESTDJK Een verkeersdeskundige reed ln Frankfurt twepmaal dezelfde route van 12tï km, eenmaal met inachtne ming der verkeers- en fatsoenvoor schriften en de andere keer met ver- ontachtzaming van alle regels, waar bij ondeTweg Inderdaad zes uiterst gevaarlijke situaties ontstonden Op de eerste rit deed hij er minuut over en de tweede keer 24 minuten. Per hoofd van de bevolking wer den in Nederland in 1965 1389 siga retten gerookt, zeventien meer dan in 1964 bij een totaal van 16 miljard. Hieruit blijkt dat ondanks de anti rookcampagnes er meer gerookt wordt dan ooit tevoren. Uit een Ingezonden stuk in de New Statesman: „Men heeft soms de neiging zich af te vragen wat erger ls: leven onder een Chinees commu nistisch regiem of daartegen worden beschermd door de Amerikanen!" Volgens een Amerikaanse ruimte- geleerde zal het op het eind van deze eeuw mogelijk ziin voor een bedrag va nongeveer 5700.— een vakantie reis naar Mars of Venus te maken. Een magazijnmeester bij het gas bedrijf van de Britse West Midlands heeft zijn ontslag genomen omdat hij van oordeel is. dat hij te weinig uit voerde voor zijn salaris van 210. per week. De man heeft het slechts zes weken ln zijn baan uitgehouden Aan de Britse legerkoks is bekend gemaakt. dat de worstjes voor offi cieren vijf proient meer vlees mogen bevatten dan voor de andere rangen. Een gerechtelijke lijkschouwer in de Engelse plaats Lancing heeft vast gesteld dat de 15-jarige Christopher Holligan zich van het leven heeft be roofd omdat men hem gedwongen had ziin lange haren af te laten knip pen Twee uur na het bezoek aan de kapper wierp de jongeman zich voor een aanstormende trein. De schoojeugd in Moskou mag zich tijdens de vakantie na 10 uur 's avonds niet meer zonder geleide op straat vertonen en buiten de vakan ties ls de avondklok voor hen ge steld op 9 uur. Het stadsbestuur wil op deze wijze de traatschenderij en jeugdmlsdaad de kop indrukken. De personeelsdirectie van een gTOOt Warenhuis in New York geeft de vol gende goede raad aan wouwen, die in het bedrijfsleven werken: „Zie er uit als een wouw. treed op als een dame, denk als een man en werk als een paard!" Een inwoner van Bourne End in Engeland heeft tevergeefs gevraagd om vermindering van zijn grondbelas ting „omdat de lantaarn- en tele graafpalen op mijn terrein ontmoe- tingsplaakts van alle honden in de omgeving schijnen te zijnl" Lange rijen automobilisten rijden hun volgeladen wagens in deze weken naar hun vakantiestemming. Iedere stoel is bezet en vaak heeft men be halve de kofferruimte ook nog een imperiaal vol bagage gestouwd. In deze periode van het Jaar wordt over het algemeen het meest van een auto geëist, vooral van de banden. Weinig automobilisten staan er echter bij stil. dat deze op de rijkwallteiten van elke automobiel een belangrijke invloed hebben. Dat betekent niet al leen, dat de wagen van banden moet zijn voorzien, die ln goede staat ver keren, maar ook. dat deze op de Juiste spanning moeten zijn gebracht Het rijden op te slappe banden en het niet regelmatig laten controleren van de spanning van de banden zijn fouten, die door automobilisten over de hele wereld worden gemaakt En dat, ter wijl een juiste bandenspanning be slissend kan zijn voor veilig autorij den Zij vormen een mtregerend on derdeel van het rem- en stuursy steem, waaraan altijd de hoogste eisen moeten worden gesteld. Dat geldt nog in meerdere mate voor auto's, die vol geladen zijn met vakantiegangers en bagage, waardoor deze trager reage ren en minder goed wendbaar zijn dan wanneer de bestuurder alleen ln zijn auto rijdt. Wat de bestuurder achter het stuurwiel niet kan zien, ls het voortdurend bulgen en wringen, waar aan de band tijdens het rijden ls blootgesteld. Het loopvlak en de zij kanten bulgen of geven mee door het zware gewicht dat zij moeten dragen. Hierdoor ontstaat er wrijving tussen rubber, canvas en staaldraad, met als gevolg hitte-ontwlkkellng. Hetzelfde geldt voor de wrijving van het loop- vlak met de weg Hoe zwaarder de wagen beladen Is, hoe slapper de banden zijn en hoe harder men rijdt, des te meer buigen de banden zich en stijgt de temperatuur. Wordt de hitte te groot, dan kan de band klap pen. Op een door de zon verhit wegdek kan de bandentemperatuur oplopen tot die welke voor het vulcaniseren van rubber nodig is. Het maandblad Het Beste van juli toont dit in een artikel aan met gegevens, welke uit een door het Southwest Research In- stitute te San Antonlo in Texas ver vaardigde film zijn gebleken. Deze film laat zien hoe banden met een snelheid van vijfenzestig kilometer per uur door een bocht van achtendertig meter gaan: een situatie die kenmer kend is voor het berijden van een afrit van een klaverbladkruising. Overigens is deze manoeuvre lang niet zo drastisch als die welke een auto mobilist moet maken om een plotse ling uit een zijweg komende fietser te ontwijken De lilmopnamen tonen, hoe bij een spanning van 1,7 atmosfeer (24 pond) de buitenste voorband zo ver onder de velg wordt wegge drukt en samengeperst, dat bijna de helft van de wang met de weg ln aanraking komt. Bij een spanning van 1.1 atmisfeer (16 pond) ls dit weg drukken zo sterk, dat de velg bijna de weg raakt. In een scherpe bocht kan een „tubeless" band gemakkelijk van de velg gewrongen worden. Men begrijpt, dat deze omgeklapte stand van een slappe band ln een bocht aanzienlijk verandering brengt ln de manier waarop de wagen op het stuur reageert. Dit zou dan tevens de ver klaring kunnen zijn voor het feit, dat zoveel automobilisten ln een bocht de macht over het stuur verliezen. „Koude" banden Om dergelijke levensgevaarlijke si tuaties te voorkomen is het nnodzake- lijk, dat autobanden voortdurend op hun spanning worden gecontroleerd. Welke spanning? Het antwoord op deze vraag staat in het boekje, dat elke automobilist bij aankoop van zijn wa gen ontvangt. Bovendien beschikken alle benzinestations over spannings tabellen. De aanbevolen spanning geldt, tenzij uitdrukkelijk anders ver meld, voor „koude" banden. Dat be tekent, dat de auto voor het opmeten tenminste drie uur moet hebben stil gestaan en niet meer dan drie kilo meter moet hebben gereden. Bij een lange rit kan de bandenspanning 0,7 atmosfoeer (10 pond) oplopen. Dat is niet erg, want een goede autoband kan een spanning van 17 atmosfeer of 250 pond verdragen Er is dan ook geen enkele reden om met een lagere spanning de lange rit aan te vangen, zoals het bakerpraatje wil doen gelo ven. Integendeel, want Juist door het overmatig wringen en buigen Is het zelfs mogelijk, dat docr de aldus ont stane hitteontwikkellng, de spanning nog extra stijgt. Nog erger ls het. Indien men onderweg wat lucht uit de band laat lopen Weliswaar wordt de spanning tijdelijk lager, maar een nieuwe cyclus van wrijving en ontwik keling van hitte ls het gevolg, terwijl bovendien het karkas van de band wordt verzwakt. Begin dus elke rit met een Juiste bandenspanning en laat deze op de hierboven gestelde wijze controleren. Of. doe het zelf met een bandenspanningsmeter, waar voor in uw reisbagage altijd nog wel een plaatsje te vinden ls. De prijs be draagt zes gulden U zult er misschien nog eens uw leven aan te danken hebben. NEDERLAAGWEDSTRIJD T.O.V. 1-S.E.C. X Het eerste optreden van SEC, als vcorbereidlng op de komende compe titie, bracht het team tegen T.O.V. ln Baarn ln het veld. Inzet was een beker van TO.V. voor het team dat T.O.V de grootste ne derlaag zal toebrengen. Na SEC vol gen nog Zebra's, Donar en Ltmvlo. S E C. zal het heel ver brengen, want het Jeugdige Soester team. waarin ontbraken De Röby, Manasbel. De Bruin, Van Breukelen en Hooyer, speel de T.O.V. met 8-1 van het veld. TO.V. gaf goed partij, maar was vooral voor rust tegen de goed opge zette SE C.-aanvallen niet opgewas sen. Dettmer gaf goede voorzetten en de als experiment als middenvoor spe lende ex-linksbuiten Van Berkel, speel de op deze paats alsof hij nooit an ders gewend was. Binnen 20 minuten was het 4-0 door Duyst, Van Berkel, Dettmer en v. d. Broek. Hierna gaf SEC. T.O.V een doelpunt cadeau toen Ruttenberg in eigen doel schoot. Voor rust waren het nog Wim Brouwer, fraai afstandsschot, en Van Berkel. uit een onmogelijke hoek, die voor 6-1 zorgden De S.EC.-aanval liep gesmeerd en werd goed gestuwd door de twee kant- halfs v. d. Veen en Brouwer. Rechts binnen v. d. Broek had kennelijk last met de ademhaling en kon vooral na rust het tempo niet meer volgen. Na rust deed SE C. het rustig aan en scoorde nog tweemaal door Duyst en Van Berkel. ZATERDAG: SE.C.-H.T.C. EN S E C -ZATERDAG-H.T.C. II Interessante wedstrijden op zaterdag a.s., aanvang 4 uur, aan de Bosstraat. S.E.C. 1 speelt dan tegen de sterke Zwolse KNVB zaterdagclub H.T.C, waarin va. zal uitkomen de ex-NedeT- lands elftalspeler Gerrit Voges In het S.E.C.-team zal deze middag spelen Theo Surstedt (ex-betaald spe Ier van H V.C.). De opstelling van S.E.C. wordt ln ons blad van vrijdag a s gepubliceerd. S.E.C.-zaterdag speelt, eveneens om 4 uur, tegen de reserves van H.T.C. en dit zal voor de S.E.C.-zaterdagploeg een zware opgave worden. SEC. za terdag komt met een nieuwe opstel ling, waarin waarschijnlijk de nieuwe lingen een kans krijgen. Opstelling volgt vrijdag ln ons blad. ZONDAG: S.EC. 1-Z.S.G.O 1 (NEDER LAAGWEDSTRIJD) S.E.C. 2-Z.S.G.O. 2 S E C. zal in de strijd tegen Z.S.G.O. 1 uit Amsterdam goed partij dienen te geven, want de Amsterdammers won nen vorig Jaar het Koningin Emma- monument door S.E.C de grootste ne derlaag toe te brengen. Voor S.E.C. luidt het parool zich dus niet opnieuw door de technisch goed spelende Amsterdammers te laten overtroeven. Opstelling S.E C. 1 volgt vrijdag in ons blad. S.EC. 2 speelt, eveneens om half drie. tegen de Z.SGO. reserves. Hier krijgt het jon ge talent van S.E.C. de kans. Opstel ling volgt vrijdag. HERVATTING JEUGDTRAININGEN S.E.C. Met Ingang van maandag 15 augus tus as. worden de SE C.-jeugdtrai- ningen hervat. Onderstaand volgt het roostet; Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Ëerste klas smeermiddelen. BIrkstraat 105 - Soest - Telef 3256 Maandagavond: 6.30-7.30 uur le groep aspiranten. 7 30-8.30 uur 2e groep as piranten. Dinsdagavond. 6.30-7.30 uur le groep pupillen. Woensdagavond. 7-8 uur le groep ju nioren 8-9 uur 2e groep Junioren. Donderdagavond. 6 30-7.30 uur 2e groep pupillen, onder leiding van de heren J. Veldhuizen en A Brugman De oefenmeesters van de andere Jeugdgroepen worden nog bekend ge maakt Ouders van de jeugdleden wordt gead viseerd de lampen van hun kinderen terdege na te kijken, aangezien ln het verleden ls gebleken, dat aan het licht van de fietsen nogal het één en ander mankeerde. S.E.C.-JUNIOREN A TOERNOOI IN UTRECHT S.E.C.-junioren A neemt op 3 sep tember a s deel aan een door de v.v. Utrecht te organiseren jeugdtoernooi. FEETAVOND S.E.C.-LEDEN OP 20 AUGUSTUS A S. De S.E.C.-feestcommissie heeft voor za terdag 20 augustus a s. een feestavond georganiseerd In de S E C.-cantine. Als de weersomstandigheden het toelaten zal op het terras worden gedanst. Toegang voor alle leden (zondag, za terdag, honkbal en softbal). TRADITIONELE WEDSTRIJD TUS SEN COMMISSIES EN JUNIOREN A Voorzitter M. Wilhelm zal op zaterdag 13 augustus, te kwart voor zeven, twee elftallen binnen de lijnen fluiten voor het spelen van een traditionele wedstrijd Het afscheid van de juni oren, die zijn overgegaan naar de se nioren, wordt leder jaar gevierd met het spelen van o a. een wedstrijd waarin de jeugd het moet opnemen tegen een team samengesteld uit voet ballers uit bestuur en commissies In het commlsie-elftal zal ook uitkomen de nieuwe trainer B v. d Velde. De Jeugdcommissie van SEC zal bei de elftallen In onze vrijdageditie be kend maken. INDELING S.E.C.-ZATERDAG S E C.-zaterdag ls voor de competitie 1966-'67 Ingedeeld ln de 3e klasse D met de volgende teams: Baarn. Emi nent Boys. Lage Vuursche, Levu. FC Majella. P U.E.M., U.V.V.0VCU en V.V O O Oude bekenden voor SEC. zijn in de ze afdeling Baarn, Eminent Boys, Levu. PU.E.M.. U.V.V.O. en V.V.OO. Nieuwe ploegen ontmoet SEC en dit zijn* Lage Vuursche, FC. Majella uit Utrecht, en V.C.U. uit Utrecht. Voor S.E.C.-zaterdag liggen er kansen, hoewel bekend ls dat Baarn, Eminent Boys en V V O O. grote concurrenten voor de titel zullen blijken te zijn, INDELING S.E.C. 3 Het gepromoveerde SEC. 3 is inge- deel ln de res. le klasse B van de af deling Utrecht met de volgende teams: C D N 2 (Driebergen), DE.V. 2 (Doorn), Kampong 2 (Utrecht), K.D S. 2 (Utrecht), Mlnerva 2 (Utrecht), Pa- tria 2 i Zeist), P.V.C. 2 (Utrecht), Utrecht 2 (Utrecht) en Zeist 3. Een zware afdeling, waarin de SE C 3 spelers zullen debuteren De kampioen van deze afdeling promoveert naar de res. derde klasse K.N V.B., terwijl de twee laatst eindigenden degraderen naar de 2e klasse afd. Utrecht. TRAINING S.E.C.-ZATERDAG S.EC.-zaterdag zal voorlopig op de dinsdagavonden trainen met de zon dagspelers. Er wordt echter getracht, ln verband met de groei van de za terdagafdeling, een speciale trainings avond voor deze groep vast te stellen Dit zal dan de woensdagavond wor den. Besprekingen zijn gaande met een oefenmeester, opdat ook de za terdagafdeling apart kan gaan trai nen. S.E.C.-zaterdag ls van plan de zaken goed aan te pakken en, na een paar jaar van terrein verkennen, het sei zoen 1966/67 trachten nog hogere ogen te gooien. NIEUWE AANWINSTEN S.E.C.-SEI- ZOEN 1966/67 De volgende spelers zullen in 1966/67 de SE C-gelederen versterken: Bert v. d Veen, afkomstig van HVC. (Amersfoort). Theo Surstedt, afkom stig van HVC. (Amersfoort) G. L. Schimmel, afkomstig van Kar-Boys (Bussumi. B. Scheurwater, afkomstig van Odln (Utrecht) J A Wildenburg, afkomstig van B D C. F. Dettmer, af komstig van Baarn. T P Zwalve af komstig van AD.O. (Den Haag). CONTACTAVOND MET OUDERS S.E.C,-JEUGD Op vrijdag 19 augustus a.s. zal het SE C -bestuur met Jeugdcommissie een contactavond met de ouders der jeugd leden ln het clubhuls organiseren Op deze avond zullen diverse zaken besproken worden met betrekking tot training der jeugd en verdere plannen om de jeugd, behalve voetbal, ook nog andere sportactiviteiten te laten be oefenen De ouders ontvangen van S E.C. voor deze avond een uitnodi ging. VETERANENTOERNOOÏ De uitnodigingen aan de S.EC-vete ranen zijn verzonden. De meeste uit genodigden zullen meedoen en zonden de strook ter bevestiging ln Voor de veteranen, die nog niet reageerden, zullen thans vervangers worden aan gezocht. S.E.C. zal met 2 teams deel nemen aan dit toernooi op zondag 21 augustus a.s. De welvaart heeft als alle maatschappelijke verschijnselen zijn zon- en scha duwzijden. In een samenleving waarin de inkomens snel omhoog schieten en de consumptie een krachtige groei vertoont, ontstaat aldra de behoefte aan statussymbolen, luxe en andere begerenswaardige zaken, die meer geld kosten dan menigeen contant op tafel kan leggen. De loonslaaf van vroeger ruikt een nieuwe status, waarmee hij zijn omgeving kan Imponeren en wanneer hij die status niet snel bereiken kan door het ont breken van toereikende middelen, probeert hij het anders. Bijvoorbeeld door geld te lenen. Het lenen van kleine bedragen is in Nederland de laatste jaren steeds omvang rijker geworden en dat brengt grote problemen met zich mee. In „Sociale Zorg" vakblad voor maat schappelijk werkenden, geeft dr. W Schoonderbeek een overizcht van de ontwikkeling van kleingeldkrediet in Nederland gedurende de laatste tien jaar. In 1955 was de gemiddelde leensom: a) gemeentelijke banken 311,om zet 38.742 000,b) particuliere ban ken 334,omzet f 7 500.000,c) betaalzegelkassen 104,omzet 34 000.000,—. Voor 1965 waren de cijfers: gemeen telijke banken f 823,(omzet f 93 000000,— particuliere banken 1100,— 47.000 000.betaalzegel kassen f 283.— 42.500.000,—). De grote stoot naa boven ls begon nen na 1955, eigenlijk pas goed na de loonexplosie 1963/1964 Dreef het kre diet in het tijdvak 1900-1930 op de ar moede, thans drijft het op de ruimte ln het budget. Men kan meer lenen, omdat men een hoger inkomen heeft en dus ook sneller kan aflossen. In 1954 was circa 90 der leningen onder de f 500.— Nu ligt 60 van de leningen tussen f 500,- en 1500.- Zelfs als men de gedaalde geldwaarde ln aanmerking neemt, kan men zeg gen dat er thans hogere bedragen worden geleend dan vroeger Vakantlepiek Wel te verstaan gaat het hier om kleine kredieten De schaarste op de kapitaalmarkt belemmert het klein- kredletwezen uiteraard minder dan het gTOOtkredietwezen. De grote vraag naar kleinkrediet werd aanvankelijk vooral gestimuleerd door de hang naar binnenhuisluxe Televi sie. wasmachine, koelkast, meubile ring vergden hoge uitgaven, die men door leningen mogelijk trachtte te maken. Vermoedelijk zal straks de kleurentelevisie deze figuur herhalen, maar op het ogenblik ïs het vooral de buitenhuisluxe. die menigeen de gang naar de geldschietbanken doet onder nemen. Vakantie en auto zijn de grote stimulators van deze ontwikkeling. De geldschietbanken kennen nu reeds de vakantlepiek. Het vakantiegeld schijnt dit juist te bevorderen. Dit geld ls voor velen niet groot genoeg om hun plannen ook uit te voeren Dus worden er kort voor de vakanties ren, nu tussen de kade en het sehtp valt. Het betreft de groep met een in komen van 100,tot 150,per week Deze categorie heeft een te hoog inkomen om voor steun krachtens de Algemene Bijstandswet In aanmer king te komen, maar wordt door de banken als niet voldoende krediet waardig afgewezen. Incidenteel verleent de gemeentelijke bank hier wel eens krediet, maar vol gens de gehanteerde normen behoort deze groep niet tot hen aan wie een „zakelijk verantwoord krediet" kan worden verschaft. Volgens dr. Schoonderbeek zou aan een groot deel van deze lagere Inko menstrekkers wel krediet kunnen wor den verstrekt. „Zij zijn bereid er krom voor te lig gen om ook eens een keer een mooi meubelstuk, een mooi pak, een vakan tie te hebben. Juist hier zitten vele hulsvrouwen tussen met twee rechter handen, die met een gulden veel meer kunnen doen dan menigeen veronder stelt. Men zal dan echter de moed moeten hebben de aflossingscapaciteit door belanghebbende zelf te laten vaststel len. Dat lijkt een gewaagde stelling, maar weet u dat afbetalmgshandela- ren die dit ln hun eentje wagen, Juist hierdoor heel weinig stroppen hebben?" Majorca, Gardameer of de Noorse fjorden te kunnen gaan Pas op! De kredietbehoefte ls groot en daar om verbaast dr Schoonderbeek zich er over, dat de bestaande bonafide kredietmogelijkheden zo weinig be kend zijn „Hier wreekt zich het nlet- reclame willen maken van de gemeen telijke banken". Waarom stichten de vakverenigingen, ambtenarenorganisaties, personeels- fondsen e d. geen kredietverenigingen (credit-unions) zoals men die ln het buitenland kent?, zo poneert dr Schoonderbeek. Deze auteur waarschuwt tegen de zo genaamde bemiddelaars, die In de vrije sector opereren. Zij adverteren als waren zij geldschieters. Elke re flectant ontvangt een brochure waar uit blijkt dat zij tegen betaling van 25,— zijn aanvrage „in behandeling" nemen. Deze „behandeling" bestaat uit afwijzen of doorgeven aan de geld- schietbank. Aan deze bemiddeling heeft niemand behoefte behalve de bemiddelaar zelf. Centraal adres Duizenden zijn er argeloos ingevlo gen, waaruit weer eens blijkt hoe groot de onbekendheid is met de bo nafide kredietmogelijkheden. De be middelaars kunnen echter slechts wer ken met een geldschietbank op de achtergrond. Daarom heeft de staatssecretaris via de gemeentebesturen alle toegelaten geldschietbanken op het euvel van de ze bemiddelaars gewezen en verzocht slechts die bemiddeling te accepteren, die voor de cliënt geen extra kosten meebrengt. Gecombineerd met de ver laagde rente-tarieven bestaat goede hoop dat hiermee het kwaad groten deels de kop is ingedrukt. Overigens blijkt de behoefte aan kre diet duidelijk uit de toeneming van het aantal geldschietbanken. In 1955 waren er 63 ln ons land, in 1963 reeds 82 en begin 1966 al 146 Gelukkig is er nu een centraal bureau voor kredietregistratie tot stand geko men, die op nlet-commerclële grond slag is gebouwd. Dit bureau kan een goed en goedkoop middel vormen te gen overkreditering. Kleine man Dr. Schoonderbeek betreurt het dat een gTote groep mensen, die gaarne tal van leningen afgesloten om naarvan de kredïetfacilteiten zou profite- Hoeveel volwassen blinden zijn er op deze aarde? Volgens een schatting die wij ln de Unesco Courier tegenkwa men, zijn er over de gehele wereld wel negeneneenhalf miljoen blinden, dat zouden dan vier blinden zijn op elke honderd personen. Ook voor ons eigen land bestaan er op dit punt geen nauwkeurige gege vens. Wél weten we dat er ongeveer zevenhonderd jeugdige blinden ln Ne derland zijn, die allen voor onderwijs naar een blindenlnrichting gaan, maar degenen die op latere leeftijd het ge zichtsvermogen hebben verloren zijn lang niet allemaal op te sporen In verband met recente pogingen tot registratie komt men tot een geschat aantal van ruim zesduizend blinden, d.w.z. vijfenvijftig blinden op Iedere honderdduizend inwoners; ln vergelij king met andere landen is dat een bij zonder laag cijfer! Van het totaal aan tal der Nederlandse blinden zal onge veer een derde deel worden gevormd door mensen, die ouder dan vijfenzes tig jaar zijn. Punten van overeenkomst Er zijn onder de zienden allerlei vreemde opvattingen over de blinden ln omloop en ten dele is dat vergeef lijk, want het is voor hen moeilijk zich in te denken in de toestand van me demensen, die de zo vitale functie van het zien geheel of bijna geheel moeten ontberen. Probeert men er rekening mee te hou den wat dit gebrek voor de getroffe nen betekent, dan komt men tot het formuleren van uitdrukkingen als „de psychologie der blinden", „de wereid Ier blinden", e.d. Dan erkent men dus hoezeer de visuele handicap ingrijpt in het leven van deze mensen. Toch moet men nooit vergeten, dat blinden en zienden veel meer punten van overeenkomst dan punten van ver schil hebben en dat zij elkander dus wel degelijk heel goed kunnen begrij pen. Dat wil zeggen: als de goede wil daartoe aanwezig is. Niet over een kam Het Is jammer dat de op dit ge'oled heersende misverstanden dikwijls erg hardnekkig zijn. Enerzijds meent de ziende soms, dat blinden helemaal niets kunnen en dat hun daarom een opdringerige, neerbuigende, soms be ledigende „hulp" moet worden gebo den. Anderzijds beweren zienden soms: „een blinde kan alles". Dat doen zij wan neer zij bemerken hoe verrassend veel de visueel gehandicapten, als zij zich met ijver aan werk of hobby wijden, dikwijls presteren. Het spreekt eigenlijk vanzelf, dat zo wel de onderschatting als de over schatting, van wat een blinde kan doen, verkeerd is. Het is beslist on juist om de actieven en de apathi- schen, de verstandelijk goed begaafden en de uitgesproken dommen, de gevoe- ligen en de onverschilligen over één kam te scheren: onder de blinden zijn de verschillen even groot als onder de zienden Gebrek gecompenseerd Voorbeelden van personen die hun ge brek op prachtige wijze wisten te com penseren bestaan er te over. Blinde in tellectuelen zijn er ten allen tijde ge weest: geestelijken, juristen, geleerden op allerlei gebied, dichters en musici. Dit waren hetzij van jongs af aan ge handicapten, die met grote volharding alle studies hebben volbracht, hetzij mensen die op volwassen leeftijd blind werden en zich daarna toch in hun ge wone beroep wisten te handhaven. Professor Plerre Villey te Caen (Fr.), overleden in 1933, die zelf blind was, schreef over de opvoeding van blinden. Professor dr Carl Strehl, eveneens blind, is directeur van de Blindenstu- dieanst-alt ln Marburg (D.), hij publi ceerde diverse sociologische onderzoe kingen over visueel gehandicapten. Zelfs burgemeester Ook de psycholoog prof. Wilhelm Stemberg publiceerde studies over zijn blinde lotgenoten en zo zijn er nog meer geleerden te noemen. De Frans mans Georges Scaplni en de Engels man sir Ian Fraser werden, ondanks hun blindheid gekozen als volksverte genwoordigers, evenals de Vlaming Elexander Rodenbach, die later ook nog vele jaren het burgemeestersambt heeft bekleed. Professor Jacques Lusseyran, hoogle raar te Parijs, deelt in 'zijn geschrif ten mee, dat voor hem het blindzijn nauwelijks bezwaren meebrengt. Op merkelijk ls, dat zowel in de huidige tijd als in vroeger eeuwen er uitste kende blinde mathematici bekend zijn geworden en dat terwijl zeer velen, onder wie ook opvoeders aan blinden instituten, van mening zijn, dat wis kunde niet goed aan zwaar visueel ge handicapten bij te brengen is! Onder de beroemde blinde mathema tici van vroeger tijd wordt wel een heel bijzondere plaats Ingenomen door Ni- colas Saunderson (1632-1739). die als hoogleraar te Cambrldge hoogst inte ressante colleges gaf over het licht en over de kleurenl

Soester Courant | 1966 | | pagina 6