v.v.v. Soest toen - Soest nu 7 ER IS EENS IETS GEWEEST Ere-medaille voor kranige redding M nieuws Het oog gericht op verkouden economie Vrijdag 12 augustus 1966 46e jaargang no. 60 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Men is gewaarschuwd Olympia brengt volleybal aan buis. Ds. C. M. v. d. Loo naar Sliedrecht Twee meisjes na ongeval door treinbestuurder ontdekt «Ne P.V.O.-nieuws Mgr. A. G. Smit met emeritaat Gevonden voorwerpen SOESJE R (QOURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per po9t f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Sommige mensen schrikken reeds bij het woord reclassering. Dat zijn Immers de lui die fatsoen lijke mensen weer met boeven willen opschepen? Ze kijken wel uit, ze ne men geen risico. En ze weten je een heel verhaal te vertellen over de slap pe rechtspraak, waardoor bankover vallen en moorden aan de orde van de dag zijn. Als je dat allemaal door de vingers zou zien, wat voor wereld kreeg je dan? Ter geruststelling van dezulken: de reclassering wil helemaal niets door de vingers zien. Misdrijf moet worden getraft. Niet alleen bij de notoire zware jongens van het vak, maar ook bij degenen die, hoewel hij altijd een fatsoenlijk man was. zich eens door drift liet vervoeren of door nood ver- lelden. Ook hij moet worden gestraft. Maar alle straf heeft zijn maat. En als die straf is geboet, dan moet het ook uit zijn De man die, als de ge vangenisdeuren zich weer hebben ge opend om hem uit te laten, en die met zijn ogen staat te knipperen te gen het licht der vrijheid, moet een groet en een hand hebben. Dat wil de reclassering zijn. Ze wil hem weer stevig op zijn benen zetten en hem helpen om zijn plaats ln de samen leving terug te vinden. Natuurlijk, daar zijn verenigingen voor. Reclasseringsinstelllngen van di verse godsdienstige of humanitaire richting. En daar is een nationaal bu reau voor. Dat Is organisatorisch al lemaal wel in orde Maar deze instel lingen hebben nog te worstelen met bergen van misverstand. ..Er is eens iets met die man ge weest weet men zich te herinne ren. Hij heeft gezeten Hij deugt niet, of in elk geval niet helemaal, want men noemt geen koe bont of er is wel een vlekje aan - enfin, onze na tionale spreekwoordenschat is vol van die zelfgenoegzame achterdocht, vol ook van de overtuiging van eigen vlekkeloosheid. Maar wie, die iets van zichzelf heeft begTepen. durft eigen lijk met de hand op het hart ver klaren dat hij volkomen betrouwbaar, eerlijk, evenwichtig en toegewijd ls? Het komt hierop neer: we hebben een voorschot van vertrouwen nodig. En de reclassering vraagt niets meer of minder van ons, dan dat we dat ook aan anderen zullen geven. Het gaat hier niet over beroepscriminelen, maar over mensen, die in een onbewaakt ogenblik het evenwicht hebben ver loren en uit de boot zijn gevallen. Die schrijven we toch niet af? Om op die reclassering terug te ko men: dat is niet zomaar een vrijblij vend clubje van lieden die liefhebbe ren in filantropie. Het is een orgaan vn onze samenleving, dat er op ge richt is die samenleving gezond te maken. Dat heeft met sentimentaliteit of halfzachtheid niets uit te staan: het is even zakelijk als menselijk. Maar we kunnen deze mensen niet laten werken in een luchtledig. Ook zij hebben ons voorschot van vertrou wen nodig, tastbaar gemaakt aller eerst in de bijdrage die wij voor hun werk, het werk dat zij voor ons doen, UJvVVfrf;: X* 'IX. Een tuinman, G W uit Driebergen, houdt er eigenaardige praktijken op na. Op 8 juli vervoegde deze persooin zich bii de heer G. B in Colenso en bood aan de tuin aan te leggen voor een bedrag van f 800.Deze prijs achtte B voor zijn tuin veel te hoog, maar uiteindelijk kon het ook wel voor de helft van de prijs. De heer B. deelde de tuinman mede, dat hij 14 juli met vacantie ging, maar dit was voor de tuinman in het geheel geen bezwaar, als mijnheer maar zo vriendelijk wilde zijn vóór zijn vertrek 1 200,vooruit te beta len. daar hij diverse benodigdheden, zoals mest, planten enz moest aan schaffen. Bij terugkomst van de va cantie zou de tuin dan piekfijn in orde zijn. De heer B. gaf W f 200,—, maar tot zijn niet geringe verbazing was er bij zijn thuiskomst niets aan de tuin gedaan. Dit was vanzelfsprekend aanleiding voor de gedupeerde heer B. aangifte bij de politie te doen. Een en ander is in onderzoek en het verwonderde de politie, dat W. inderdaad in Drieber gen blijkt te wonen. 13 augustus begint de Heideweek in Ede. Er is een groots heideweek-program ma, dat U samengesteld vindt in een aardige folder. Hierin zijn diverse at tracties voor kinderen opgenomen. Wij maken daarom graag de ouders attent op dit evenement, wanneer zij nog eens met de kinders op stap wil len. In het Openluchttheater, aldaar, kun nen zij bijvoorbeeld genieten van „Swiebertje" op dinsdagmiddag 16 augustus. We zijn zo langzamerhand aan de tweede helft van de maand augustus gekomen. U kunt nog tot 1 september profiteren van de dagtoch ten der firma Tensen. We hebben over deze uitstapjes zulke enthousias te verhalen gehoord, dat we allen, die nog niet zijn meegeweest beslist aan raden nog gauw een keuze te doen. U weet het misschien niet, maar ons is beloofd, dat we de komende week jes nog wat zon krijgen. Dus nog maar een kansje wagen! De uitreiking van het eremetaal aan Adriaan van Esveld met naast hem Carla Verwoerd, die hij het leven redde. De Burgemeester van Soest. mr. S. P. Bentinck. reikte gisteravond in de raadzaal van het gemeentehuis in op dracht van de .Maatschappij tot redding van drenkelin gen" aan Adriaan van Esveld, oud 19 jaar, wonende Talmalaan 18, alhier, een eremedaille uit. Het was, aldus de burgemeester, voor jou, Adriaan en misschien nog meer voor jou, Carla Verwoerd, een be langrijke dag op 13 januari. Wat had plaats gevonden? Carla. toen nog 11 jaar, zat achter op een bromfiets op weg naar de ijsbaan. Zij had een lange sjaal om de hals en hoe gevaarlijk dit kan zijn bleek toen de sjaal tussen het wiel van de bromfiets kwam en deze haar hals dichtsnoerde en zij bewusteloos aan de sjaal bleef hangen. Het was in eerste instantie aan de gebroeders Hoek te danken, die snel met een mes de sjaal wisten door te snijden. Carla gaf echter weinig of geen tekenen van leven meer en als Adriaan van Esveld die een E.H.B O -cursus heeft gevolgd, niet onmiddellijk de mond- op mondbeademing had toegepast, dan was Carla niet meer te redden ge weest. Dit was aanleiding, deelde de burgemeester mede, dat de Maatschappij jou, Adriaan, de eremedaille met oorkonde heeft toegekend en ik. als welkome verrassing, jou ook nog 100,mag overhandigen. Dit alles heb je te danken door aan een E.H.B.O.-cursus deel te nemen, waardoor je in staat was, handelend op te treden. Het was een korte, maar indrukwekkende plechtigheid, die door de wederzijdse ouders werd bijgewoond. De volleybalafdeling van Olympia, die dit jaarf haar 15-jarig bestaan viert en waaraan wij in ons blad al enige malen aandacht hebben besteed, gaat haar jubileumactiviteiten op een zeer originele wijze afsluiten. Dat Olympia-volleybal het erg goed doet en dat zij fraaie resultaten be haalt in de competitie kunnen wij Soesters slechts lezen in de verslagen van de wedstrijden. Olympia gaat volgende week echter een aantal demonstratiewedstrijden geven om zich, in feesttenue te tonen aan u. inwoners van Soest. Maar het blijft niet bij kijken alleen Na een demonstratie van getrainde Olympianen spelen twee bedrijfsteams tegen elkaar en daarna mag iedereen die dat wil een partijtje spelen onder leiding van één van de groen-witten. Olympia wil laten zien dat juist volley bal een sport voor jongere en voor wat oudere mensen uitermate geschikt ls. Het meespelen verplicht tot niets. Het houdt geenszins in, dat u lid moet worden. Het is in de eerste plaats be doeld als een kennismaking. Het is triest dat een vereniging die al zoveel jaren meedraait in de volley - baltop van ons district, nooit een wed strijd „thuis" kan spelen door gebrek aan goede zalen, maar zowel „uit" als „thuis" moet spelen in de Amersfoortse sporthal. Hoeveel successen Olympia-volleybal behaalde kunt u zien in de etalages van de Weinberg, t.o. garage Alblas, waar alle bekers en medailles, voor zover er plaats was, liggen tentoonge spreid. De eerste demonstratiewedstrijd is maandagavond. 15 augustus, bij de Groen van Prinsterenschool. Dinsdagavond, 16 augustus, wordt er gespeeld op het terrein bij de katho lieke school in Soest-Zuid, Willibror- dusstraat, bij de Plasweg. Donderdag- en vrijdagavond vinden demonstraties plaats op Soesterengh, en wel op de rolschaatsbaan aan de Albert Cuyplaan. Iedereen is van harte welkom en kan desgewenst meespelen. Alle demonstra ties beginnen om 6.30 uur. Een goed idee aan het eind van een succesvol derde lustrum van Olympia volleybal. beschikbaar stellen. Zij zijn onze por tiers, die de weer opnieuw aangeko- menen ontvangen en hun plaats aan wijzen. Zij moeten, en ze doen dat uit onze naam, de eens gestraften duidelijk maken dat de zaak hiermee wat ons betreft uit is, en dat ze er niet meer op zullen worden aangekeken. En ons willen ze ook iets duidelijk maken: hoe noodzakelijk dit is, zowel uit maatschappelijk als uit menselijk oogpunt, dat de verbittering wordt weggenomen, en dat er geen energie en goede wil, die, onze samenleving kan dienen, verloren gaat. Dan vergeten we van beide kanten, dat er „iets" geweest is. Als we het onthouden en vastspijkeren, is dat de bete manier om te zorgen dat er weer „iets" komt. We hebben nu een goede kans om op de binnenkort te houden nationale reclasseringsdag te tonen dat, wan neer we tegen discriminatie in de verte zijn, we dat recht ontlenen aan de mate van menselijke sclidariteit, die we ten opzichte van onze eigen landgenoten zonder terughouding we ten waar te maken. Ds. C. M. van der Loo. predikant van de Gereformeerde Kerk te Soest, heeft een beroep aangenomen naar de Gere formeerde Kerk van Sliedrecht, waar hij de opvolger zal worden van ds. R. Oosterhoff, die met emeritaat gaat. Ds. Van der Loo werd op 25 augustus 1904 te 's-Gravenhage geboren. Hij be zocht eerst het christelijk gymnasium in zijn geboortestad en studeerde daar na aan de theologische hogeschool te Kampen, waar hij op 28 oktober 1930 zijn kandidaatsexamen aflegde. Op 29 maart van het daaropvolgend jaar (1931) werd hij door zijn schoon vader, nu wijlen ds. Joh. Jansen, be vestigd als predikant te Appelscha. Op 5 juni 1934 verwisselde ds. Van der Loo deze kerk met die van Rijnsburg, vanwaar hij op 23 juni 1946 naar die van Dordrecht vertrok. Sinds 1 mei 1960 dient ds. Van der Loo de Gere formeerde Kerk van Soest. Woensdagavond ontdekte een treinbe stuurder dat bij een rijwielpad langs de spoorlijn Utrecht-Amersfoort, na bij station Soestduinen. twee dames naast een bromfiets lagen. Hij waarschuwde bij aankomst in Soestduinen de stationschef, die op zijn beurt de politie hiervan in ken nis stelde. Inderdaad vond men twee meisjes, die met de bromfiets waren gevallen. Mej, C. S19 jaar, alhier, werd ln bewusteloze toestand aangetroffen, terwijl de duonjcister, mej. L D., 16 jaar, eveneens uit Soest, met een heupfractuur op de grond lag Beiden werden naar het ziekenhuis „Zonnegloren" vervoerd. Tramremise op dc hoek Torenstraat - Stationsweg in 1921. Dezelfde plaats in 1966. Nu Emmaplantsoen met monument Engelands premier Wilson is niet de enige die tobt met economische puz zels. In Bonn is kanselier Erhard - die niet befaamd ls om zijn krachtig ingrijpen - eindelijk tot de overtui ging gekomen dat iets gedaan moet worden om de teruggang tegen te gaan en in de V S. zit president John son eveneens met problemen op het gebied van lonen en prijzen. In het Duitse geval doet zich het ver schijnsel voor dat in sommige takken van bedrijvigheid het niet meer mo gelijk is de prdouktie te verhogen. De kolenmijnbouw is er een voorbeeld van: de behoefte aan steenkool daalt. De staalindustrie is een ander: daar wordt het apparaat gestroomlijnd om de kosten te drukken terwijl gelijker tijd de afzet stroever gaat. In beide gevallen is het ook niet meer zo als men onderhand als normaal be schouwde, dat er een tekort aan werk kracht was, Integendeel. In het kort komt het er op neer dat de produktieverhoging, die de basis is van een welvaartsstijging, achterwege blijft Stijgen daarentegen de lonen nog door, dan krijgt men het ver schijnsel inflatie. Thans in zo'n mate dat het de regering zorgen baart. In de V.S. gebeurt iets van dergelijke aard. President Johnson (heeft daar kans gezien een staking van boord werktuigkundigen op de luchtlijnen te beëindigen, waarbij hij een loonsver hoging moest toestaan die groter was dan wat officieel is becijferd als het miximum dat geen inflatoire werking zou hebben. Dit ene geval is geen reden voor alarm, maar na dit precedent zal het onmogelijk worden andere looneisen, alsmede prijsstijgingen tegen te hou den De staalindustrie is al direct overgegaan tot het verhogen van zijn prijzen en het ziet er naar uit dat an dere takken van nijverheid dit voor beeld zullen (moeten) volgen De sta biliteit der prijzen en betrekkelijk eveneens der lonen lijkt hier ten ein de. Uit Washington zijn als konsekwentle ook geluiden gehoord om ln evenre digheid de financiële lasten van de overheid te verminderen. En die las ten zijn zeer hoog: allerlei hulp aan het buitenland, militaire inspannin gen overal ter wereld, een ruimte- va artprogramma dat miljarden ver slindt en in het binnenland een actie tegen de armoede, die mede moet be werken dat de rassenonlusten niét fel ler om zich heen slaan. De V.S. mer ken aan den lijve dat zelfs een zo rijk land niet alles wat het wenst tegelijk kertijd kan financieren. Nare toestanden op economisch ge bied in drie zwaartepunten van de westerse wereld hebben ook bij de bu ren hun weerklank En de landen waar de economische horizon roos kleurig is, zijn op het ogenblik zeer gering in getal. (Tussen haakjes: het zelfde geldt thans voor de communis tische wereldgemeenschap). Dat houdt niet in dat het van nu af aan overal voortdurend slechter zal gaan De recepten tegen deze verkoud heden van de economie zijn bekend. Ze zijn echter doorgaans weinig po pulair bij de burgerijop dit mornet het voornaamste probleem voor Wil son vooral, maar voor de anderen eveneens zij het in voorlopig mindere mate. Het is één ding om voor te rekenen dat het een tijd lang kalmer aan moet op grond van nuchtere algemene economische waarheden, maar een heel ander ding om de voorgeschre ven algemene tucht op het gebied van lonen en prijzen ook in concrete gevallen door te drijven. Die psycho logische moeilijkheid is op dit ogen blik een groter zorg dan de economi sche toestand zelf. KANTMAN De reeds eerder aangekondigde Mu- ziekparade zal plaats vinden op 2 september Zoals bekend behoort deze parade bij de vele initiatieven, die P.V.O. gaat uitvoeren. Door vergroting van het aantal dona teurs en diverse in uitzicht gestelde acties wil P.V.O tot de aanschaffing komen van nieuw instrumentarium en uniformen vernieuwen Bij deze actie behoort o.a. een oud- papieractie, die vlot verloopt. Mocht U oud papier hebben, belt U dan even 3381 of 2291 en het wordt weg gehaald Mgr. A G. Smit, pastoor van de pa rochie Soestdijk, heeft tegen half ok tober a s. emeritaat aangevraagd. Pastoor Smit zal zijn intrek nemen in huize Nieuw-Mariénburg te Soestdijk. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven: een gouden dameshorloge met schakelarmband. H.M.W. bromfiets, twee washandjes, herenbril. lichte da mestas, zwarte regenbroek, Poppel gas- aansteker, blauw etui met rozekrans. duiblé dameshorloge met lederen band je. stropdas, drie muntbiljetten van f 2.50, bruine portemonnee inhouden de één bankbiljet van 100,en één van 10,alsmede twee gladde gou den ringen. bruine portemonnee, schooltas met inhoud, blauwe porte monnee Inhoudende plm. f 8,50. da mesparaplu, twee verzekeringsplaatjes A D 054 en D B 611, melkbus no. 1313, linker kinderschoentje, witte da meshandschoenen en blauw-wit kin- dervestje.

Soester Courant | 1966 | | pagina 1