Tapiola,Finlands woudstad Johannes Vermeer Fugers Rijwielen BUREN* CENTRALE FIGUIIR OP SPECTACULAIRE TENTOONSTELLING RECHT OF KROM Smit's Pockethall- Boekhandel Als de sterren spreken L0CHTENBERG VAN WIEREN Droomstad voor Finnen realiteit m. Telefoonnummer Noorderweg 23 NAAR DE NIEUWE SCHOOL OP EEN NIEUWE FIETS Voor atlassen, woorden boeken, studieboeken, Uw RECORDER staat klaar bij „DE GOUDEN SNAAR" Voor hen die het willen horen TEL. BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL. 4444 Wrr. - Elf schilderijen van één der grootste meesters uit de zeventiende eeuw, Jo hannes Vermeer, vormen het glanzend middelpunt van een spectaculaire ten toonstelling, die tot 5 september in het museum Het Mauritshuis in Den Haag is te zien en daarna voor enige maanden naar het Louvre in Parijs gaat. De expositie heeft als titel gekregen „In het licht van Vermeer" en zij bestaat uit vrijwel uitsluitend meesterwerken uit de vijftiende tot en met de negen tiende eeuw, die voor een deel nog nle eerder in ons land zijn geweest. Wat de importantie aangaat kan deze tentoonstelling alleen maar worden ver geleken en ik spreek nu over de periode van na de tweede wereldoorlog met de Rembrandtexpositie van 1956. Men heeft de beschikking gekregen over schilderijen, die slechts hoogst zelden worden uitgeleend; ze zijn gekomen uit New York en Leningrad en voorts uit tal van plaatsen, die tussen deze beide uiterste in liggen. JUBILEUMFEEST VAN HET MAURITSHUIS Er bestond alle aanleiding voor die soms verre reizen naar Den Haag. In tweeërlei opzicht zelfs. In de eerste plaats bestaat het Mauritshuis (offi cieel geheten het Koninklijk Kabinet van Schilderijen) 150 jaar; in de twee de plaats is het 100 jaar geleden, dat de Franse kunstcriticus Etienne Joseph Theophile Thoré (Wllliam Bürger) in een drietal artikelen de aandacht ves tigde op het werk van Johannes Ver meer van Delft, dat hij een aantal ja ren daarvóór had herontdekt. Men kan zich afvragen of we hier niet eenvoudig van ontdekt zouden moeten spreken. Immers, goed beschouwd was Verscheidene stemmen zijn er opge gaan om in ons land het Franse sy steem van snel recht na te volgen, dat er op gericht is verkeersovertreders nog op de dag van hun overtreding voor een speciaal tribunaal te brengen en onmiddellijk te vonnissen. Deze snelle berechting volgt op een strenge opsporingsactie met o.m. gecamou fleerde auto's en onzichtbare meetap paratuur voor snelheidscontrole. Alhoewel het aantal doden en gewon den in het verkeer in ons land in ver houding bijna even onrustbarend is als in Frankrijk, hebben wij toch ernstige bedenkingen tegen deze procedure. Wij hebben ervaren dat de autoriteiten vaak snelheidscontrole houden op de brede voorrangswegen waar de om standigheden een hogere snelheid uit lokken inplaats van bij gevaarlijke kruispunten. Iedereen beseft, dat de geraffineerde wegpiraten niet met (aan één plaats gebonden) vallen zijn te vangen. Het is voorts juridisch ontoe laatbaar, dat een vervolgde geen gele genheid krijgt zelf getuigen op te spo ren, een rechtskundige te raadplegen, zijn verdediging voor te bereiden en evt. deskundigen te consulteren. Zelfs voor het controleren van zijn vervoer middel in een werkplaats bestaat dan geen kans meer. Met ons Nederlandse rechtsgevoel is dit snelle recht volkomen in strijd. En zittingen van welke rechtbank ook op zondag achten wij beslist niet nood zakelijk om recht te doen in een rechtsstaat. Een andere kwestie is, dat schuldigen en benadeelden nu drie tot zes maan den op een uitspraak moeten wachten, omdat onze rechtspraak de stroom aanklachten bijkans niet kan bijhou den. Maar daarvoor kunnen andere maatregelen worden genomen. Vermeer nog geen ontdekking geweest. Wel echter zijn er aanwijzingen, dat de schilderijen tijdens zijn leven iets meer dan gewone aandacht hebben ge had. vlrginaal (Londen) en na 26 Juli De briefschrijfster (Ierland). Tot ge noemde datum hangt in de plaats er van De brief uit het Rijksmuseum. Mysterie Men ziet het; een collectie, zoals na de grote Vermeertentoonstelling, die in de dertiger jaren in Rotterdam werd gehouden, niet meer in ons land bijeen is geweest. Het Gezicht op Delft en het zeldzaam mooie stilleventje, dat Vermeer schil derde op de voorgrond links van zijn schilderij De Keukenmeid, laten heel duidelijk zien hoe de schilder de tin teling van licht in zijn werken wist te brengen. Hij paste daarvoor een on derschildering in lichte kleur tóe, die als kleine pareltjes op het doek kwam te liggen. Hier werd het geheim door de techniek onthuld. Maar een mysterie blijft dat vloeiende licht, dat door een hoog glas-in-lood- venster naar binnen straalt in de in terieurs met De Keukenmeid en De vrouw met de waterkan, om slechts twee voorbeelden te noemen. Ik her inner mij, dat ik, toen ik voor het eerst Vermeers Schildersatelier (We nen) zag, mij in opperste verbazing heb afgevraagd waar de geheimzinnige lichtbron zich bevond, die van achter het gordijn vandaan haar schijnsel KERKSTRAAT 3 TELEFOON 2030 derij van Jan van Eyck uit de National Gallery te Londen: De koopman Arnol- fini en zijn vrouw Dat wordt echter onder geen voorwaarde uitgeleend en daarom is genoegen genomen met een klein paneeltje van de meester uit Brugge; Madonna bij de fontein. Het is een werkje uit 1439, dat echter met het licht van Vermeer niet zo heel veel te maken heeft. Wel hebben binding met dat bijzondere licht een Stilleven met boeken van de Meester van Aix en het Portret van Catharina van Ara- gon van Juan de Flandes. In de be roemde Laura van Giorgione kan men zelfs een voorloper zien van het Meisje met de parel. naar Steenhoffstraat 15a, hk. Raad- hulsstraat. Telefoon 2161. Vermeer: Gezicht op Delft. Vergeelde papieren hebben n.1. onthuld dat in 1663 een Franse reiziger. De Monconys, toen hij Delft bezocht, ken nis maakte met het werk van een mo derne kunstenaar, genaamd Vermeer. Toen echter in 1822, dus ruim ander halve eeuw later, het nu zo beroemde Gezicht op Delft door het rijk was aangekocht, vermeldde de toenmalige directeur van het Mauritshuis het als „een schilderij van een zekere Van der Meer De erezaal De elf Vermeers hangen in een fraaie zaal, die uitziet op de Hofvijver en gelegen is tussen enerzijds de zalen met werken uit de vijftiende tot en met de zeventiende en anderzijds die met schilderijen uit de achttiende en de negentiende eeuw. In die elf doe ken is het gehele bescheiden oeuvre van de grote Delftenaar vertegenwoor digd: zijn Jeugdwerk, zijn Interieurs met één of twee figuren, zijn meisjes kopjes en zijn stadsgezichten. Drie belangrijke schilderijen, een jeugdwerk (Diana en haar nymfeni, het bekende meisjeskopje (Meisje met de parel) en het nog beroemder stads beeld (Gezicht op Delft), kan het Mau ritshuis zijn eigen rijke bezit noemen. Dit is nu aangevuld met het minder bekende meisjeskopje, dat uit een par ticuliere collectie te New York is ge komen en een zevental interieurs, waarvan De keukenmeid uit het Rijks museum naar mijn gevoel de kroon spant. De zes andere zijn Vrouw met water kan (New York), Het kantwerkstertje (Parijs), Jonge Vrouw met gitaar, (Londen). De Sterrenkundige (Pa rijs). Jonge vrouw, staande voor over de blanke muur van de werk plaats uitstrooide. Dat licht En nu zijn we dan gekomen tot het onderwerp van de tentoonstelling: In het licht van Veitneer. De Delftse meester moge met zijn kunst op een eenzame hoogte staan, hij heeft lering getrokken uit wat schilders vóór hem tot stand hebben gebracht en hij zou in de eeuwen die volgden zijn invloed laten gelden. Dit heeft dr. A. B. de Vries, de directeur van het Maurits huis, met deze expositie willen illus treren. Als één der directe voorgangers (weg wijzers) wordt naar voren gebracht zijn stadgenoot, die misschien ook wel zijn leermeester is geweest, Carel Fa- britius. Van hem is dat eenvoudige, maar toch zo allercharmantste paneel tje De distelvink geëxposeerd. Volgens mij had sterker de nadruk kunnen worden gelegd op de invloed van de Delftse school. Maar afgezien hiervan lijkt het mij, dat dr. De Vries een zeer goede keus heeft gemaakt. Gemakkelijk had hij het zeker niet, want enerzijds waren er vele moge lijkheden, terwijl er aan de andere kant zeer grote beperkingen waren. Een voorbeeld van het laatste. De ten toonstelling begint met de vijftiende eeuw en natuurlijk had deze periode moeten openen met 't beroemde schil- De gouden eeuw De zaal met de z.g. primitieven is een lust voor het oog, in het bijzonder door de geweldige rijkdom van kleur. Daardoor is er, als men in de volgende zaal komt (zeventiende eeuw) een te rugval. Men mist ineens de kleuren weelde. maar men constateert tege lijk, dat schilderkunstig een enorme stap vooruit is gedaan. Het wordt o a. bewezen door een verrassend doek Villa Medici te Rome van Velésquez en De boerenfamilie van Louis Le Nain. Er hangen enige schilderijen uit deze periode, die heel dicht bij Vermezr staan. Zeker is dit het geval met Brieflezende jonge vrouw In rouwge waad van Gerard ter Borch en Musi cerend paar van Jan Steen. Het is wel haast zeker, dat laatstgenoemde, toen hij dit paneeltje schilderde, het werk van Vermeer en De Hoogh heeft ge kend. De invloed van beiden is onmis kenbaar. Met zijn Gezicht op Zlerikzee heeft Esaias van de Velde duidelijk de weg aan Vermeer gewezen voor zijn grote stadsgezicht van Delft. Om echter de verwantschap aan te tonen tussen Ver meer en De Hoogh zou een beter voor beeld te vinden zijn geweest dan Huis vrouw en dienstmaagd, op zichzelf een heel mooi doek, dat De Hermitage, het beroemde museum in Leningrad, voof deze tentoonstelling heeft willen af staan. De latere tijd Tenslotte het licht van Vermeer in de achttiende en de negentiende eeuw. Dat de Franse schilder Chardin veel met de Delftse meester uit de gouden eeuw gemeen heeft zal wel niemand, die de vier representatieve doeken van hem ziet, willen ontkennen. In Jonge vrouw met parel van Corot, I achterwege laten. maar meer nog in Portret van een jonge vrouw van Degas, kan men ook een zekere verwantschap met Vermeer aantonen. Men kan dit zelfs nog met Breitner, van wie Het oorringetje is ge ëxposeerd. Evenzeer is het mogelijk het Gezicht ren naar het Gezicht op Delft. Maar bij andere werken, zoals die van Ca- naletto, Ingres, Pissarro, Sisley en Cé- zanne wordt het zoeken naar een ver band toch wel erg moeilijk. Echter het licht van Vermeer straalt op Dresden van Belletto terug te voe- toonstelllng, die een cultureel evene ment van de eerste orde is geworden. Wie deze zomer in Den Haag komt, mag een bezoek er aan beslist niet LEEUW (22 juli tot 21 augustus) Als u zich wat afzijdig houdt van die genen die uw geluk willen verstoren, kunt u een prettige tijd hebben. Uw plannen moet u zoveel mogelijk zelf verwezenlijken. Voor belangrijke af spraken is woensdag een gunstige dag. MAAGD (22 augustus tot 22 septem ber) Er staat een ingrijpende verandering voor de deur. maar ernstig beraad is geboden want er kan een teleurstel ling uit voortvloeien. Zoek een andere oplossing. MAKELAARS- EN ASSURANTIEKANTOOR ONR. GOEDEREN HYPOTHEKEN ASSURANTIËN FINANCIERINGEN TAXATIES SOESTERBERGSESTRAAT 8 SOEST - TELEFOON 2064 B. G. G.02950:-17777 WEEGSCHAAL (23 september tot 22 oktober) U beleeft moeilijke dagen, tracht daarom wat rust te vinden en een deel van uw beslommeringen aan an deren over te dragen. Een oude ken nis wacht op uw bezoek Een toeval lige ontmoeting kan tot onverwachte gebeurtenissen leiden. SCHORPIOEN (23 oktober tot 22 no vember) Een teleurstellende week met slechts een enkele prettige dag. De moeilijk heden zijn gelukkig niet blijvend. Er moet een flink bedrag worden betaald. Amor houdt zich wat afzijdig. BOOGSCHUTTER (23 november tot 20 december) Uw ijver wordt nog niet beloond, maar toch moet u doorzetten Houdt u daarbij aan de uitgestippelde plan nen en begeeft u niet op zijpaden. Er is sprake van een ongeval, maar het loopt nog goed af. STEENBOK (21 december tot 19 ja nuari) Voor u is het raadzaam deze week niet met uw gevoelens te koop te lo pen. U zult meer succes boeken, in dien u in staat bent anderen een ver rassing te bereiden. Regel ook de fi nanciële zijde. WATERMAN (20 januari tot 18 fe bruari) Er staat u vervelend werk te wachten en u zult moeite hebben uw goede hu meur te bewaren Daar staat tegen over, dat er ook gelegenheid is voor ontspanning, en dat u een aantal ge lukkige uren zult beleven. VISSEN (19 februari tot 20 maart) Een gemengde week met vreugde en droefenis, vooruitgang en teleurstel ling, waarbij maar één ding zeker is en dat Is de hulp van uw vrienden U bent gelukkig optimistisch genoeg om bij tegenslag toch weer energiek van wal te steken. RAM (21 maart tot 20 april) U maakt zich wat te druk en dat is niet zo goed voor uw gezondheid. Ook schrikt u met uw oraties serieuze per sonen af. Tracht een gunstige sfeer te scheppen voor uw plannen en laat de ze ook eens door deskundigen bijbijlen. Financieel vaart u niet slecht. STIER (21 april tot 20 mei) Het is raadzaam komende dagen meer notitie te nemen van uw directe om geving en het niet te ver te zoeken. Een verwaarloosd kennisje bemint u. U kunt een voordelige transactie af sluiten. Een moeilijke kwestie wordt onverwachts opgelost. TWEELINGEN (21 mei tot 20 juni) U zult dezer dagen veel werk moeten verzetten en ook veel met uw hobby bezig zijn. Besteed echter ook de nodi ge tijd aan uw huisgenoten en aan uw vriendenkring, anders dreigen er moelijkheden. Met alle ijzers in het vuur zult u een groot succes boeken. KREEFT (21 juni tot 21 juli) U zult een keuze moeten doen, maar dat gaat niet zonder complicaties. Iemand zal u tegenwerken, het is dus nodig diplomatiek te werk te gaan. Zorg voor doorslaande argumenten. Uw toekomst kan in het geding zijn. Van Weedestraat 40 Telefoon 4361 Nu ook 2 jaren verzekerd tegen diefstal en verlies. rigens graag nieuwe huizen wilde heb ben om de naoorlogse ellende van 425.000 ontheemde Finnen te ver lichten. was weinig behulpzaam. In de jaren 50 begon hij propaganda voor zijn plan te maken. Hij slaagde er in met de bond voor gezinsbelan- gen en nog vijf andere sociale- en vakorganisaties de Woningbouwstich- ting te vormen. Het werd een particu liere onderneming, die zonder winst oogmerk zou proberen een stad te bouwen volgens een volkomen nieuw concept. Von Hertzen werd direkteur van deze organisatie. SUCCES Na enige tijd van moeizame voorlich- tngsarbeid was er ruim twee miljoen gulden bijeen om het 270 hectare gol vende bosrijke terrein aan de Finse Een eigen huis in de bossen met rui me kamers en voorzien van tenmin ste één groot raam dat uitkijkt op bos, meer of zee, enkele kilometers van de hoofdstad geen rook. stof, roet noch lawaai van auto'suitgestrek te grasvelden als speelterrein voor de kinderen. Dit lijkt een mooie droom, waarmee het pretttig ls wakker te worden. Voor zestienduizend Finnen is deze droomstad echter realiteit. De naam luidt Tapiola Het is de schepping van Heikkl Olavi von Hertzen, een Finse architect met een grote ver beeldingskracht en een even grote do sis doorzettingsvermogen. Zijn woudstad staat te midden van ongerepte bossen aan de kust van de Finse Golf. Er is een centraal gelegen winkelstraat, welke alleen voor voet gangers toegankelijk is. Parkeerproble men zijn onbekend, daar men over voldoende parkeerterreinen en par keergarages beschikt. Verder ver schilt Tapiola (genoemd naar de le gendarische Finse heerser der wouden Tapio) van andere steden, door zijn stratenplan. De stad kent namelijk slechts fraai aangelegde wegen, die zich door het prachtige heuvelachti ge terrein slingeren en om bomen groepen heenvoeren. De hulzen en flatgebouwen staan een eind van de weg af en hebben glooiende achter tuinen. die op paden uitkomen Het drieste plan werd twaalf jaar ge leden onuitvoerbaar geacht. Stede bouwkundigen wezen het glimlachend van de hand. Bankiers achtten het plan economisch niet rendabel en aarzelden bij het verstrekken van cre- dieten. Ook de Finse regering, die ove- 'V j;tW~ De Finse stad Tapiola, niet ver van Helsinki, is een gedurfd ontwerp van de architect Heikki von Hertzen. Er zullen nog meer van deze „woudsteden" volgens dit plan In Finland worden gebouwd. Golf te kopen. Met dit basiskapitaal slaagde Von Herzen erin om tegen acht procent rente, kortlopende le ningen voor werkkapitaal af te slui ten, zodat met de bouw van de eer ste woningen kon worden begonnen. In de juli-uitgave van Het Beste staat een uitgebreid reportage over deze mo delstad waarop een keten van nieuw te bouwen steden in alle delen van Finland zal worden gebaseerd Met veel fantasie heeft men aan Ta piola gewerkt. Zo lag er bijvoorbeeld een onooglijke grintgroeve midden in het fraaie landschap. Van dat lelijke gat heeft men een fraai meer gemaakt, waarin fonteinen waterpluimen om hoog spuiten. Naast dit kunstmatige meer staat een kantoorgebouw van twaalf verdiepingen, bekroond met een spectaculair restaurant-in-de- wolken. De fantasie van Von Hertzen en dat van andere architecten, die erbij betrokken waren, kenden geen grenzen. Zo verrees er behalve een bi oscoop. een schouwburg en een con certzaal, een hypermodern zwembad in de openlucht dat met behulp van schuifmuren gedurende de koude maan den in weinig tijd in een overdekt bassin kan worden veranderd. ZORGEN In 1954 werd het eerste huizenblok varn Tapiola voltooid. Sceptici had den voorspeld, dat maar weinig ge zinnen er Iets voor zouden voelen uit Helsinki weg te trekken om zich in een stad. diep in het bos. op te slui ten. Aangezien verdere credietverle- ning door de banken bij het uitblijven van belangstelling voor deze wonin gen, niet te verwachten was. braken voor von Hertzen zorgelijke tijden aan. Men spanning in het hart bood hij de eerste woningen in de kranten van Helsinki te koop aan. Hij kon gerust zijn. Voor de eerste driehonderd wo ningen waren duizenden kooplustigen. Sindsdien zijn er voor elke woning, die in Tapiola werd gebouwd, vijf tot tien aanvragen geweest. Door de be langstelling van de toekomstige be woners van de woudstad kon het plan Tapiola zich vrijwel van de ene op op de andere dag bedruipen. Temeer daar ook de banken het „bosplan" au sérieux begonnen te nemen. De eerder genoemde woningbouwstich- tlng heeft in de stad 290 miljoen gul den gestoken het gehele project zal vermoedelijk totaal 430 miljoen gul den gaan kosten. De stad heeft een keuzecommissie ingesteld, die er voor moet waken, dat Tapiola „geen „rij- kelui's" stad wordt. Daarom woren er mensen van verschillend maatschap pelijk niveau door en naast elkaar. Alhoewel de meeste inwoners nog naar Helsinki forensen, vindt een steeds groter aantal werk op kantoren, in de winkels en ;.2 lichte industrie va*- de stad. Er is voor Tapiola gere kend op een bevolkingsdichtheid van zestig inwoners per hectare, waar door het Inwonertal tot zestienduizend mensen dient te worden beperkt. Von Hertzen. die een Europese conferentie van de Verenigde Staten over socia le aspecten van de huisvesting heeft geleid, heeft al vaak op bijeenkosten van planologen in het buitenland zijn Tapiola-project toegelicht. Hij meent dat de opzet ook elders zou kunnen slagen. „De sociologen zeggenaldus von Herzen." dat de overbevolking van onze steden allerlei maatschappelijke en geestelijke problemen verergert -alcoholisme, zelfmoord en jeugdcri minaliteit om er maar enkele te noe men. Tegenwoordig moet ons voor naamste doel bij de stedenbouw zijn een sociaal en biologisch geschikt leef klimaat voor de mens te scheppen. Een moderne huisvesting is de sleutel daar toe.

Soester Courant | 1966 | | pagina 7