Aandacht voor cracks Weinig spectaculaire transfers Feijenoord importeert cracks uit Scandinavië Zo zullen naar alle waarschijnlijk heid de ere-divisie clubs starten van hier en daar Bevorderen van topprestaties heeft konsekwenties Keepers hadden we altijd genoeg ADO Ajax DOS !»WS Elinkwijjk Feijenoord Fortnna '54 €»o Aliead GVAV MW PSV Siiarta Telstar FF TWENTE Willem II MC Sittardia Xerxes Het elftal van H.V.C. dat zich j.1. zondag in deze samenstelling presenteerde Op de Nederlandse transfermarkt rijn de kaarten weer geschud, maar het Is niet duidelijk welke ploegen hierbij de azen hebben getrokken. Er is flink ge ruild, gekocht en verkocht, maar het aantal spectaculaire aankopen is bijzon der klein. Hieruit zou men de conclusie kunnen trekken, dat de meeste ere divisieclubs in vergelijking met het afgelopen seizoen weinig aan kracht hebben gewonnen. Dat belooft dan weinig goeds voor de komende competitie, want het vorig seizoen bereikte het spelpeil in de eredivisie een volstrekt dieptepunt In de nog zo korte historie van het Nederlandse semi-professionallsme. WAT DOEN DE 3 NIEUWELINGEN Precies tien jaar geleden werd het Heerlense Rapid J.C kampioen van Ne derland. Dit na een onvergetelijke be slissingswedstrijd tegen het toen zeer sterke N.A.C., dat tegen de vaardige Limburgse technici met 3-0 het onder spit delfde. Het prachtige spel, dat de ze mijnwerkersploeg toen op de gras mat etaleerde en dat later zelfs door Feijenoord en Ajax nooit meer zou worden geëvenaard, deed het beste ho pen voor ons piepjonge vaderlandse semiprof-voetbal. Temeer waar men be halve Rapid nog beschikte over enkele andere, technisch uitstekende ploegen als Enschede. Ajax, Feijenoord, P.S.V., NA.C. en D.O.S. Maar het is anders gelopen dan men toen verwachtte. Het afgelopen sel- Thie: Van der Burch, Villerius, Mans veld en H Vos. Jochems en De Zoete; Heijnen, Van Miert. Maassen en Aarts. Trainer: E. HAPPEL Bals: Duivenbode, Pronk, Soetekouw en Zuurbier; Muller en Prins; Keizer, Cruvff. Nuninga en Swart. Trainer; RINÜS MICHELS Th. Hoogeveen; Veenstra, Van Stijn. Plageman en Achterberg; Aarts en De Vroet; Block, De Kuiper, Van der Lin den en Wery. Trainer: VAN DER LAAN Jongbloed: Pijlman, Adam, Cornwall en FlinkevleugelBurgers en Vonhof Smit. Geurtsen, Kruiver en Rensen- brink. Trainer: JAAP v. d. LECK Radulovic; Mackaay, Van Huissteden, Van Tamelen en Blaauw: Coté en Westra: Lefering, Nieuwenhuys, Van Straalen en Cohen. Trainer: DE BOUTER Pieters Graafland: Romeyn, Israels, Kraay en Veldhoen; Fransen en Haak; Geels, Kindvall, Blld en Moulijn. Trainer: WTLLY KMENT Van der Wall: Beenen, Haenen, Mun sters en H. Goldsteyn; H. Custers en Jacobs; Coenen, Piters, Vliers en Brinkhuis. Trainer: H. MAROTZKE Van Zoghei; Butter, Somer, Kanselaar en Warnas; Greving en Veenstra; Res- sel. Boekesteln, Niehaus en Adelaar. Trainer: Dr. FADRHONC Van Leeuwen: Petterson, Breinburg, Renders en Koeman; Veen en Van Til burg: Kooistra, Fritsen, Llbuda en Busschieter. Trainer: VEG Kórver: Krisp, Toennaer. Bergstein en Quaedackers Nemes en Hoenen; Slaats, Geurtere Brokamp en Pleumee- kers. Trainer: FR. DONENFELD Heyink; Donners. Schrijvers, Kemper en Van Dorst: Van Wissen en Pijs; Cebinac. Sarensen, Van der Kuylen en Verdonk, Trainer: BRAM APPEL Doesburg: Buitendijk, Laseroms. Evkenbroek en Bentzon: Vidal en Kemper; W. van Beveren. Madsen, Bosveld en Vermolen. Trainer: M. CÖRVER Stuy: Liptak, Kort, André Bakker: Van Egmond en Althof: Bond, De Vries, Van Wijk en Clement. Trainer: PIET DE VISSER Misic: Hllgerink, Ter Beek. De Vries en Homans: Ter Mors en Drost; Hes kamp. Kohn, Pahlplatz en Ten Don- trpl o jjr Trainer: K. RIJVERS Schobert; Van Turnhout, Van den Oever, Vriens en Brooymans; Van Daal en Stolzenbach; Timmermans, Sen- ders, R. Mettes en Nouwens. Trainer: F. DE BRUIN zoen daalde het spelpeil in de eredi visie beneden het nulpunt. Ajax maak te een goede Indruk, een bepaald niet groots spelend Feijenoord werd tweede, A.D.OWD.S., Go Ahead en G.V.A V. verweerden zich nog behoorlijk zonder ooit tot groots spel te komen overi gens. de rest was feitelijk nergens. Zal dit 't komend seizoen anders wor den? Van spectaculaire aankopen is nauwelijks sprake geweest. Landskam pioen Ajax kocht helemaal niets maar zal met het zelfde elftal, waarin de jeugdige Ciuyff en de jonge achterspe lers Suurbier en Van Duivenbode grote beloftes voor de toekomst zijn, weer hoge ogen gooien. Feijenoord zal het verlies van Piet Kruiver en Frans Bouwmeester met de Zweed Kindvall en de jonge Rudi Gees nauwelijks kun nen opvangen. Trouwens, wie willen de Rotterdammers na de verkoop van Henny Weering nu eigenlijk op de rechter vleugel laten opereren? Wel is Israël een aanwinst voor de defensie Misschien gaan de Rotterdammers straks een verdedigende taktiek toe passen Dat lijkt wel raadzaam. Outsiders AX> O. liet evenmin iets van zich horen op de tranfermarkt. Toch bezit de jon ge Haagse ploeg kwaliteiten. Spelers als Jochums en De Zoete zouden zich wel eens tot internationaal niveau kunnen opwerken. Bezitten de Hage naars weer de zelfde wedstrijdmenta liteit als vorig seizoen, dan kunnen zij het nog ver brengen. Het Groningse G.V.A.V. speelde de tweede helft van het seizoen zeer sterk. De Martinistadbewoners haalden zelfs het kunststukje uit om Feijenoord tweemaal te verslaan. Tonny van Leeu wen, de eminente doelman, is bij G.V.A.V. gebleven en hij vormt het sluitstuk van een sterke defensie, die de Groningers het komend seizoen niet in de buurt van de rode lantaarn zal brengen. Maar de voorhoede blijft het grote zorgenkindje. Met de Heraclied Sietse Veen en de Duitser Libuda heeft men o.i. de stootkracht niet bijster ver hoogd. Go Ahead zal, ondanks het ont breken van spectaculaire aankopen, cvel weer goed zijn voor een plaats in de bovenste helft van de ranglijst. Het team is zelfs zo goed Ingespeeld, dat men er verrassingen van kan verwach ten. Een vraagteken is D.W.S., dat Israël aan Feijenoord kwijt raakte en daar door wellicht defensief zwakker is ge worden. Maar Kruiver kan stootkracht in de voorhoede brengen. Hij en Geurt sen zijn levensgevaarlijke schutters, die wellicht flinke steun zullen krijgen van oud-EJinkwijker Hoogenbirk. die op het middenveld zijn klasse nu kan bewij zen. De Amsterdammers mogen we rus tig onder de gevaarlijke outsiders re kenen, die in staat zijn tot een sur prise. Utrecht, somber Over de rest van de eredlvisieploegen (dit seizoen in totaal 18) hangt een vraagteken. Sparta en P.S.V. hebben enige reputatie Maar het is zeer de vraag of P.SV. door het aankopen van de Zweed Sörensen (ex Köln) aan de zo nodige stootkracht zal winnen. Spar ta gaat met kanthalf Vidal van Real Madrid op het middenveld opereren. Zal hij schutters Bosveld en Madsen van kansen voorzien? Fortuna '54, dat door de aankoop van de stoere Giel Haenen zijn defensie aanzienlijk versterkte, Is een technisch uitgebalanceerd team, dat echter lijdt aan gebrek aan tempo. De Limburgers zullen als steeds wel weer goed begin nen maar in de tweede helft van het seizoen langzaam maar zeker zakken op de ranglijst. Daaraan zal zelfs de jonge Jef Dullens, broer van interna tionaal Wllly, niet veel kunnen veran deren. M.V.V., dat zich niet noemenswaardig versterkte, gaat weer een moeilijk sei zoen tegemoet. Sittardla, voor de derde maal terug in de eredivisie, hoopt na tuurlijk op Willy Dullens, de man die 1 500.000,— waard is. Nu de Limburgers hun stootkracht In de voorhoede met Netten, Mares en v. d. Linden dras tisch hebben verhoogd, zoals vorig sei zoen bleek, verwachten we niet dat zij weer na één seizoen uit de eredivisie moeten verdwijnen. Donkere wolken pakken zich boven Utrecht samen, waar Ellnkwijk en D O S. zich vorig seizoen krampachtig hebben gehandhaafd. Dit Jaar kan het wel eens mis gaan. D.0 S. kan niet eeuwig vertrouwen op zijn ouder wor dende vedette Tonny van der Linden en op de kwieke Wery. Ellnkwijk zag Van Egdom naar Heracles vertrekken en daarmee zijn enige vaardige schut ter. Ook de uitstekende doelman De Bree zei de Zuilense club vaarwel. Nee. In de Domstad kan men alleen een vage hoop koesteren. Maar dat zou wel eens ijdele hoop kunnen zijn. In het zuiden F.C. Twente met zijn geacheveerde, maar uiterst trage ploeg krijgt ook geen gemakkelijk seizoen En wat te zeggen van Willem II. dat vorig jaar goed be gon maar later hard begon af te zak ken? De Tilburgers zouden dit seizoen wel eens kunnen worden overtroffen door nabuur N.A.Cdat In de eredivi sie terug is. Over de Bredanaars maken wij ons geen zorgen Doelman v. d, Merwe, een onzer beste keepers, staat aan het hoofd van een stevige defen sie, en Fransje Bouwmeester en de van Xerxes overgenomen Snoeck kunnen vaart en stootkracht in de voorlinie brengen. Rest de vraag wat nieuwbakken erer- divisionist Xerxes zal gaan doen. Deze stoutmoedig naar de bovenste treden van de voetballadder opgeklommen Rotterdamse vereniging komt vrijwel met de zelfde ploeg in het veld als vo rig jaar. D.w.z een technisch uitste kend elftal, dat vooral steunt op het roetbalbreln van de Zuldslaviër Rado- vlc. De Maasstedellngen zullen zich ze ker kunnen handhaven. Indien hun re serves minder gauw slinken als het af gelopen seizoen het geval was. Toen bleek Xerxes aanvankelijk niet te klop pen. Maar in de tweede helft van het seizoen kreeg het een dusdanige in zinking, dat Sittardla de jongens voorbijging en het slechts aan het fa len van Alkmaar, N.E.C. en Velox was te danken, dat zij de eredivisie nog konden halen. Dat bewijst de kwets baarheid van dit team. dat het straks niet gemakkelijk zal krijgen. Israël, die voor een recordbedrag van D W S. naar de stadionclub overging. Rlnus is een zelfbewuste voetballer, die weinig last zal hebben van aan passingsmoeilijkheden en samen met vechtjas Hans Kraay het centrum van de Rotterdamse defensie tot een moeilijk te nemen bolwerk kan maken. Maar welke man zal in het midden veld de aanvallen moeten opbouwen? Natuurlijk zou Willy Dullens de ideale figuur zijn voor deze rol. Feijenoord heeft ook flink met de geldbuidel gerammeld om de kleine Limburger naar de Maasstad te lokken. Maar dat is niet gelukt. Nu is het een grote vraag wie straks bij Feijenoord als „waterdrager zal moeten fungeren. Jeugd? Ook Pummy Bergholz zal vermoedelijk bij Anderlecht blijven, en als we bo vendien in aanmerking nemen dat Moulijn langzamerhand over zijn hoogtepunt heen is, dan is het ver moeden gewettigd dat Feijenoord zich het meest zorgen zal maken over de aanvalskracht. Natuurlijk zullen de Rotterdammers het komende seizoen wel weer op een der bovenste plaatsen eindigen, maar een kampioenstitel zit er vermoede lijk niet in. Wellicht zullen ln de loop van het seizoen enkele jongeren ook de kans krijgen in het eerste elftal uit te ko men. Het zou helemal niet zo onver standig zijn wanneer de Rotterdam mers nu eens niet met enkele sterren op een tijdelijk succes aansturen, doch door gebruik te maken van hun jeug dige talenten gingen werken aan een goede toekomst. Misschien wordt men dan geen kampioen, maar bouwt men we 1 een homogeen team op. Men zal dan ook minder afhankelijk zijn van dure sterren, die in Nederland trou wens toch bijna niet te vinden zijn. Achter de successen van topmensen uit de sportwereld schuilen vragen van algemeen-menselijke aard. Vragen over de betekenis van sportprestaties, over de toekomst van jonge sporters in de maatschappij, over de taak en verant- woordelijkheid van sportbesturen en coaches. Wat zit er allemaal aan vast om mensen te brengen tot de prestaties, die van daag aan de dag gemaakt moeten worden om werkelijk aan de top te komen? Hoe verwerken de sterren zo n manier van leven? Wat gebeurt er als de tijd van het maken van topprestaties voorbij is? Dit zijn belangrijke vragen, waarop in de sportwereld helaas nog een aarzelend antwoord wordt gegeven. tale instelling en conditie spelen even eens een rol van betekenis. De gehele leefwijze moet op die éne zaak worden afgestemd. Allerlei menselijke relaties* als gezin, huwelijk, vriendschappen etc. zullen er door worden beïnvloed. De verdere toekomst kan er door wor den bepaald. Dat vergt van de coach een grote ver antwoordelijkheid Er zijn coaches die zeggen: „Ik word er voor betaald om de sportman op te voeren tot grote hoogte, met de rest bemoei ik' me niet." Zulke coaches onttrekken zich, aan een verantwoordelijkheid, die zij toch be slist wèl hebben. Vaak is de sportman of sportvrouw als mens nog niet eens volwassen. Daarom heeft hij of zij be hoefte aan een goede begeleiding. Deskundigen Een dergelijke begeleiding IS alteen mogelijk, als de coach allerlei deskun- dlgen zal Inschakelen. Deskundigen, die verantwoordelijkheid dragen voor de conditietraining en de medische, psychische en sociale begeleiding. Een.,1 goed samenspel tussen coach en des kundigen is dan een eerste vereiste. De besturen van spórtbonden moeten dit samenspel bevorderen. Dat betekent, overigens niet dat zij de taak van de deskundigen moeten overnemen, aoals nog. maar al te vaak gebeurt. En als het bestuur wel een vooruitstrevend beleid wil voeren, dan worden heel wat voorstellen ln de algemene ledenverga dering toch nog afgestemd. Vanzelfsprekend hebben de sportbon-; den verplichtingen aan Jonge topspor ters. Wij geven slechts één voorbeeld. Gesteld, dat een langdurige, Intensieve training de sportman zozeer in beslag neemt, dat zijn. studie moet worden onderbroken of misschien wel afgebro ken. Dan heeft de sportbond te den ken aan de toekomst van deze man, te zorgen dat hij na zijn sportloop- baan ook een levensbestaan kan-vin- den. In Amerika bestaat er alleen aan dacht voor de sporter in zijn actieve sportjaren. In Oost-Europa heeft de zorg voor het levensbestaan van de Als een grauwe kolos staat de kuipvormige fabriek Feijenoord in Rotterdam- Zuid. Voetbal is de gTondstof voor deze industrie in emoties, die zijn weerga in Nederland niet kent en die zich manifesteert in loeiende verstoring van de zondagsrust, kapitale krantenkoppen, fanmail, grammofoonplaten en de offers van supporters om ook de wedstrijden buiten Rotterdam te volgen. Toch heeft het afgelopen seizoen de bestseller „Hand in hand kameraden" niet zo luid uit de kelen van de supporters geklonken dan vorige jaren. On danks de tweede plaats achter aartsvijand Ajax hebben de Maasstedelingen een matig seizoen achter de rug. Vandaar, dat Feijenoord heeft uitgezien naar versterkingen. Zal het nieuwe Feijenoord straks weer spectaculair voet bal op de vaderlandse grasmatten leggen? Van der Merwe: Van Gorp, Atv Graau- mans. Van Ierland en Pelkmans; Ver meulen en Vesters; Don, Visschers, Snoeck en Bouwmeester. Trainer: BOB JANSE Wings: L. Dullens, Guns. Z. Brull en H. Brull: Plum en Wolfs; Zebinac, Quix, W. Dullens en Gruisen. Trainer: IV. BEARA Treytel: Dor jee, Spinhoven, Joncic en Fafie; Van Toledo en Jacobs; Heyer- man, Radovic, Kriesch en Hanegem. Trainer: KURT LINDEN VOORHOEDE GROOTSTE PROBLEEM Feijenoords semi-profs zijn de best be taalde voetballers van Nederland. Het gigantische dubbeldeks stadion met ruimte voor 67.000 bezoekers is thans bijna 25 keer zoveel waard als de 1.200.000,die het in de dertiger jaren heeft gekost. De NV stadion heeft een vaste staf bezetting Feijenoords administrateur goochelt met cijfers, waarvan hij vroe ger niet zou hebben gedroomd. De vennootschap heeft een eigen kan toor en een eigen boekhouding, die met cijfers met vele nullen werkt. Maar deze dynamische industrie, waaraan zovele full-timers en vrijwil ligers hun beste krachten geven, drijft toch hoofdzakelijk op de 11 jongens van het eerste elftal, die zondags op de grasmat de eer van de Rotterdam se vereniging moeten hoog houden. De kuipmatadoren hebben vorig sei zoen geen glansrol gespeeld in de vaderlandse competitie. Met knokig, weinig fantasierijk voetbal werd de tweede plaats behaald, maar dit was meer te danken aan de zwakte van de andere ploegen dan aan eigen kwali teiten. Komend seizoen ziet Feijenoord zich voor de niet geringe opgave gesteld Ajax van de troon te stoten. Met het team van vorig jaar zou dat niet ge lukken. Vandaar dat de Rotterdam mers naar versterkingen op jacht gin gen. Kruiver weg Noch zwoeger Piet Fransen, noch doorzetter Henny Weering hebben vo rig seizoen het verlies van Henk Groot (Ajax) en Pummy Bergholz (Anderlecht) goed kunnen maken. Het meest verontrustende was echter dat enkele andere beproefde sterren het lelijk lieten afweten. Guus Haak viel alleen op door slecht plaatsen, Bouwmeester etaleerde zijn technische kwaliteiten slechts spora disch en zelfs Rotterdams troetelkind Coentje Moulijn bleef beneden zijn normale kunnen. Slechts Eddy P G., Hans Kraay en Plet Kruiver kunnen terugzien op een succesvol seizoen. De met veel fanfares binnengehaalde Zweed Harry Bild, Feijenoords eerste buitenlandse crack, bleek een geslepen technicus te zijn, die gezien zijn voor keur voor individuele acties zijn plaats in het team moeilijk zal vinden. Feijenoord wil Fransen, Haak en Weering afstoten, verkocht Bouw meester aan N.A.C., maar wie moeten hen vervangen? Bovendien raakte men topscorer Plet Kruiver Kwijt aan D.W.S. Piet moge geen groot voetballer zijn, maar op onverwachtte momenten ontpopt hij zich als matchwinnaar en is daardoor van onschatbare waar de voor zijn club. Defensie sterk Zal de Zweed. Kindvall die Feijenoord nu heeft aangekocht, Piet Kruiver doen vergeten? Deze Scandinavlër. die onlangs tegen Brazilië twee doelpunten scoorde, zal toch tijd nodig hebben om zich te acclimatiseren. Verder blijft het een vraag, of het Rotter damse speltype hem ligt. Men moet niet verwachten dat hij direct een grote aanwinst zal betekenen. Hij zal vermoedelijk tijd nodig hebben om op volle kracht mee te kunnen draaien. Een onzekere factor, deze Zweed. Aan Piet Kruiver wist men wat men had, van deze blonde noordeling moet men het nog maar afwachten. Natuurlijk heeft de van Telstar ge kochte 17-jarige Rudi Geels talent, maar hij mist routine en zal nog een hoop ervaring moeten opdoen. Defensief hebben de Rotterdammers zich ongetwijfeld versterkt door de aankoop van internationaal Rlnus BEVORDEREN SPORTPRESTATIES GOEDE ZAAK Natuurlijk is het altijd weer plezierig wanneer Nederlandse sportmensen op het internationale vlak tot grote sport prestaties komen. Sjoukje Dijkstra en Anton Geeslnk werden na het behalen van hun wereldtitel in ons land als vorsten binnengehaald, en dit jaar hebben we Cees Verkerk en Ard Schenk kunnen fêteren. Het bevorderen van topprestaties is voor de sport altijd een goede zaak. Want het blijkt dat hierdoor de sport beoefening bij de jeugd sterk wordt bevorderd Topprestaties bevorderen dikwijls de sportbeoefening ln die tak van sport waarin deze topprestaties zijn gemaakt. Het schaken leefde op ln de tijd waarin Max Euwe wereld kampioen werd: de gouden medailles van Fanny Blankers-Koen joegen de belangstelling voor de atletiek met sprongen omhoog; wereldkampioen Anton Geesink stimuleerde vele jonge ren tot capriolen op de judomat; de interesse voor honkbal nam sterk toe na de successen van de Nederlandse ploeg bij de Europese kampioenschap pen. Vermoedelijk zou ook de beoefe ning van het kunstrijden en het wed- strijdschaatsen onder de Indruk van de prestaties van Sjoukje Dijkstra en Cees Verkerk aanzienlijk zijn toege nomen, wanneer we de beschikking hadden over voldoende kunstbanen. Het zijn vooral de sporten die niet zo'n brede belangstelling genoten, die door de topprestaties van enkele cracks nieuwe stimulansen ondervin den. Een volkssport als voetbal profi teert daar minder van, want die is im mers reeds lang ingeburgerd. Blijven in een bepaalde tak van sport toppres taties uit. dan is de kans zelfs groot lat de belangstelling voor die sport verflauwt. Verantwoordelijkheid Daarom heeft de gemeenschap de taak topprestaties door Nederlandse sporters mogelijk te maken, maar ook de plicht om alle konsekwenties daarvan te ac cepteren* Dat wordt'in Nederland nog onvoldoende Ingezien en dat is een be denkelijke zaak. Het behalen van sportprestaties ls niet alleen een kwestie van techniek. Men- topsporter wel de volle aandacht van de sportbesturen omdat .de staat <er achter staat. Het is te hopen dat men het in Nederland kan klaren zonder staatsbemoeienis, Het is echter geen eenvoudige zaak om de juiste hulp te verlenen in een vaak gecompliceerde situatie. Veel voetbal clubs menen dat zij -deze- taak vol bracht hebben als zij hun topster maar in een sigarenwinkel drukken. Niet alle topsporters zien echter in zo'n'. zaak hun levensvervulling. Daarom moeten bekwame lieden worden in geschakeld om te adviseren welke be geleiding en hulp in elk individueel geval de beste oplossing is. Dan pas kan gezegd worden, dat men de kon sekwenties van de sportbeoefening - op topniveau volledig heeft aanvaard*- Aan goede keepers hebben wij in Nederland zelden gebrek gehad. Wanneer wij in de loop van onze voetbalhistorie op de andere plaatsen ln ons nationale elftal steeds de beschikking hadden gehad over spelers van de zelfde klasse als die wij onder de lat hadden staan, zou Nederland beslist tot de beste voet ballanden van het Europese continent gerekend kunnen worden. Wij hebben zowel vóór, als nó de tweede wereldoorlog enkele zulke begaafde doelwachters gehad, dat vele andere talenten niet eens de kans kregen tot oranjeteam door te dringen, ofschoon zij daarvoor de kwaliteiten wel bezaten. Op het ogenblik staan klassekeepers als Pim Doesburg en Andries van Leeuwen al te trappelen van ongeduld om „vaste kracht" Eddie Pieters Graafland te vervangen, en dan te bedenken dat menig sterke buitenlandse profclub zich zulke schildwachten zou wensen, die het bij ons niet verder dan het reserve bankje brengen. SINDS 1945 „GROTE DRIE" Nederland heeft zich kn Internatio naal verband veelal meer onderschel den ln takken van Individuele sport beoefening, dan ln teamverband. On ze nogal Individualistische volksaard is hiervoor misschien verantwoordelijk Terwijl vele zwemsters, sommige atle ten (Fanny Blankers-Koen!judo- specialist Geeslnk en ijsacrobate Sjoukje Dijkstra de hoogste top be reikten. speelden wij in de teamsport meestal een bescheiden rol. Dat geldt zeker op voetbalgebied. Wel iswaar heeft het nationale elftal en kele hoogtepunten gekend ln zijn ge schiedenis, t.w. in de dertiger jaren (Bakhuis, Smit, we gaan naar Rome) en in de vijftiger jaren, toen voetbal fenomenen als Lenstra en Wilkes ons een tijdlang de illusie schonken dat we langzamerhand naar de Europese top groeiden. Maar die hoogtepunten werden evenzovele keren gevolgd door Jarenlange inzinkingen, door diepte punten zelfs. Maar hoe goed of slecht het oranje team op een gegeven moment ook speelde, meestal had de achterhoede een betrouwbare sluitpost. Reeds ln het grijs verleden beschikte het Nederlands elftal in de Hagenaar Beeuwkes over een voortreffelijke doel man. Enkele jaren voor wereldoorlog I maakte de Vitesse-doelman Just Gö- bel zijn debuut in het nationale team. Met zijn spectaculaire saves bouwde hij een reputatie op. die tot op de huidige dag onaangetast is gebleven. Hij was het. die ons doel verdedigde in die legendarisch geworden wed strijd tegen Engeland op Houtrust (19131 die met 2-1 werd gewonnen Een jaar eerder had Göbel tijdens de olympische spelen ln Stockholm zijn de'el in de overwinningen op Oosten rijk en Finland. Just en Gejus Ook na de eerste wereldoorlog heeft Göbel het Nederlands doel nog ver dedigd. Hij werd echter meer en meer gehandicapt door zijn bijziendheid, die hem noopte een bril te dragen Regende het, dan moest hij steeds zijn brilleglazen afwissen, hetgeen uiteraard de concentratie niet ten goe de kwam Na Göbel moesten we het lange tijd doen met enkele goede doelwachters, die evenwel de briljante Arnhemse kinderarts niet konden doen verge ten. De H V.V.'er Mc.Neil. de Noad-doelman van Tilburg en Ajax-keeper De Boer waren nochtans alleszins verdienste- grote klasse reeds gedemonstreerd. Hij stopte in een wedstrijd tegen Zweden een penalty en had een warm aan- lijke spelers, maar ln 1924 was men hen eenklaps vergeten toen de H.F.C'er Gehus van der Meulen, evenals Göbel later medicus, zijn debuut maakte te gen de Belgen. Deze Haarlemmer zou meer dan tien jaar de vaste doelman van het nationale elftal blijven. Spec taculair was zijn optreden niet. Hij was allerminst een show-keeper, maar er ging een rust van hem uit, die een grote steun betekende voor de gehele defensie. Van der Meulen had o.a. een gToot aandeel ln de „meest eervolle neder laag" die ons oranjeteam ooit heeft geleden. Dat was in 1924 tijdens de Olympische Spelen in Parijs, toen on ze nationale elf dankzij een onver diende penalty met slechts 2-1 verlo ren van de Zuidamerlkaanse groot meesters uit Uruquay. Jarenlang hand haafde de HF.C.-er zich onder de oranjelat, ofschoon er talentvolle ver vangers waren. Zo verving de Feije- noordeT Adri van Male hem enkele keren uitstekend. Leo en Adri Hoe goed v. d. Meulen was blijkt uit het feit dat zelfs de Deventer reus Leo Halle, die in 1929 in Milaan tegen Italië debuteerde en prompt een straf schop stopte, hem niet uit het natio nale doel kon verdringen. Toen v. d. Meulen na het seizoen 1933-1934 bedankte, werd eerst een beroep gedaan op Van Male, later op de Ajaxied Keizer. Twee goede kee pers, beiden boomlange knapen, die beter met hoge dan lage ballen raad wisten. Maar in november 1934 kreeg Halle tegen de Zwitsers weer een kans. en dat betekende de oplossing van het keepersvraagstuk. Halle bleek een uitzonderlijk goed doelman. Veel opvallender dan v. d. Meulen, minder constant echter. Hij maakte vooral veel gebruik van zijn vuisten en deed in dit opzicht aan Piet Kraak denken, die ook befaamd werd door de wijze waarop hij schoten uit zijn doelgebied kon ranselen. Tot 1937 heelt de Go Ahead-goalie ons doel verdedigd, toen maakte Van Male zijn rentree in ons nationale elftal en met succes. De lange Feijenoorder speelde een on vergetelijke wedstrijd tegen Tsjecho- Slowakije tijdens de wedstrijden om het wereldkampioenschap, die in 1938 in Frankrijk werd gespeeld. Het werd een 0-0 draw tegen de zeer sterke Tsjechen, die pas ln de verlenging Doel: Hoogerman: achter: Hof stee Loenen, Maas de Jong: midden: Knotsenburg en v. d. Lugt: voor: Hollander, Tem ming, Vlietman en Marcus. Trainer: H. Croon. Sportpark: Birkhoven. Aanvangstijd: 14.39 uur. De volgende spelers hebben ook een contract bij H.V.C. H. Akkerman 34)J. Bekkér (18), H. van Dijk (20), J. van Empelen (22), J. Gerritse (18). E. van Ginkel (21) L. Heeres (28), H. Nakken (20). R. Nijen- huls (22), A. Ruitenbeek (23), W. Smink (18), P. Stevenaart (27) Gekocht: Akkerman (Hilver sum). Hollander (DWSi, Hoo german (Ajax) De Jong (Birara Wit), Van Knotsénburg (Vlcto-- ria), Marcus Wageningen), Temming (DWS). Verkocht: geen. Van Male wisten te verrassen. Staar een grote figuur onder de jajt was de Rotterdammer in de laajtsie jaren voor de tweede wereldoorlog toch niet meer, en goede vervangers als de V.S.V.'er Michel en de E.D.O'er Wille stonden klaar om hem te verdringen. Na 1945... Na de tweede wereldoorlog heeft het Nederlands elftal eigenlijk maar drie vaste keepers gehad, die zich konden meten met onze beste vooroorlogse doelwachters als Göbel en Van der Meulen. Eerst beleefden we de periode Piet Kraak, daarna zou Frans de Mu.nck ons doel jarenlang verdedigen, toen kwam de beurt aan ex-Ajaxied en Feijenoorder Eddie Pieters Graafland. Deze doelmannen hebben er in de af gelopen 20 jaar voor gezorgd, dat wij nimmer een keepersprobleem hebben gekend. De schaduwzijde van hun voortreffelijke optreden was. dat ver schillende andere bekwame goalies nooit of zelden de kans hebben ge kregen zich ln internationale wed strijden te onderscheiden. Een stijlvol doelman als Landman (Neptunes, Sparta, Holland Sport) speelde slechts enkele wedstrijden voor ons nationale team, een grandi oos keeper als SJra Jacobs (Limbur- gla), Rapid JC.) kwam zelfs niet één keer in aanmerking. Peter van der Merwe verving Eddie enkele keren zo bekwaam, dat men het bijna betreur de toen de Feijenoordkeeper weer ter bescliikklng stond, keepers als Lagar- de, Bals, Bekkering, Jongbloed en Van Zoghei toonden over zulke grote kwa liteiten te beschikken, dat zij ook ge regeld in de Oranjeploeg hadden kun nen worden opgesteld Op het ogen blik verkeren Pim Doesburg (Sparta) en Andries van Leeuwen 4 G.V.A V.) in zulk een geweldige vorm, dat Pieters Graafland waarachtig uit moet kij ken om zijn plaats in het Nederland» elftal niet te verspelen. AI met al, op welke plaats in de ach terhoede en vooral in de voorhoede we in de loop van onze voetbalhisto rie noodgedwongen wel eens hebben moeten teruggrijpen op tweede-rangs krachten .onder de lat is ons land meestal uitstekend vertegenwoordigd geweest hadden wij in keepers als Gö bel, v. d Meulen en ,,de naoorlogse grote drie" doelbewakers. die zich. met hun beste collega's in het buitenland konden meten.

Soester Courant | 1966 | | pagina 9