Soest toen - Soest nu Blunders Felle brand in naaktloperskamp Raitf eisen bank opent derde kantoor Nationale reclasseringsdag 66 Het oog gericht op een moord Spaak in elektra Dinsdag 16 augustus 1966 46e Jaargang no. 61 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Expositie Galerie „Soestdijk" Auto tegen boom Zo mag men geen pruimen plukken Viswedstrijd van „De Snoekbaars" Eiermarkt Inbraak bij de stichting De Paardekamp 2*é* "5* Basketbalvereniging „The Red Stars" SOESTER (QOURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Deze regering meent op het psycholo gisch meest onjuiste moment met voorstellen te moeten komen tot ver hoging van de rijkstoelagen aan le den van de Tweede Kamer en van het koninklijk huis. En dan geen verho gingen met een aantal uitgekiende procenten, maar respectievelijk van vijfentwintig en ongeveer honderd procent. Wanneer zoiets wordt voorgesteld in een tijd die de regering noopt tot een sterke bestedingbeperking en tot ver hoging van belastingen, kan iedereen voorspellen dat dit in brede lagen van het volk leidt tot een wat geëmotio neerde kritiek op deze verhogingen. En dan natuurlijk in de eerste plaats op die voor de koningin en de prins, want die behoren tot geen partij, kunnen zichzelf niet verdedigen en vormen een instantie waarop de hui dige algemene onvrede zo gemakke lijk kan worden afgereageerd. Op dit moment met dat voorstel ko men wekt de indruk, dat de regering bewust de republikeinse gezindheid in ons volk wil aanwakkeren. Want, zo als een kind had kunnen voorspellen, nemen nu snel de stemmen in aantal toe, die het koninklijk huis een te dure instelling vinden en die met cij fers gaan aantonen, dat een president veel goedkoper is. Daarbij vergeten ze dan weliswaar wat b.v. iedere vier jaar het kiezen van een president aan algemene kos ten zal vergen en dat bepaalde presi denten ook wel eens veel duurder kunnen uitvallen als zij eenmaal de schatkist tot hun beschikking heb ben. maar zover denkt de in zijn in komsten op procenten beknibbelde man (en vrouw) niet na. Met vergeet op zo'n moment zelfs wat de koningin voor ons volk is en deed, men ziet alleen maar die ruim vijf miljoen en wil dan, als kleine man. gemakkelijk even opmerken, dat een ander dat wel voor minder zou kun nen doen. Dat dit nu allemaal in verhevigde ma te zou losbarsten, had* de regering kunnen voorzien Misschien heeft ze het ook wel voorzien. Natuurlijk heeft ze desalniettemin ge meend. dat de verdubbeling van de rijkstoelage noodzakelijk is en daarom het voorstel toch ingediend. Die noodzakelijkheid is vanzelfspre kend en uit de grootte van de verho ging kan men wel afleiden, dat het inkomen van koningin en prins al ja ren geleden verhoogd had moeten wor den, dat er al lang uit eigen inko men is bijgepast. Dat is dan iets wat de democratische staat der Nederlan den zich niet had mogen laten aanleu nen. het is een volk, dat zijn ko ningshuis aanvaardt en grotendeels zelfs zeer waardeert, onwaardig. Maar de indiening op dit moment blijft een fout. Een zelfde soort fout als het kabinet Cals maakte met de te ambitieuze begroting die het vorig jaar werd ingediend en op welk toen uitgestippeld programma men nu nood gedwongen de rem moet zetten. Een fout. die nu echter nog zwaarder weegt, omdat hiermede een instelling van staat en volk in diskrediet wordt gebracht en oppositie tegen die instel ling wordt aangewakkerd. Trouwens, de fikse verhoging van in komen die de kamerleden wordt toe gedacht, moet al evenzeer als een psychologische tekortkoming van deze regering worden aangemerkt, evenals de voorgestane sterke verhogingen der salarissen van wethouders en gedepu teerden, om van die van voorzitters der produktschappen maar te zwijgen. Wij willen niet beweren, dat die ver hogingen niet nodig zijn, al wordt daar verschillend over geoordeeld. Maar zij staan in geen verhouding tot de uitgekiende zeven tien pro cent die men de normale werknemer toestaat. Daardoor wekt deze politiek ontevredenheid. len krijgt er des te streker de indruk door, dat men van hogerhand maar beslist en er zich niet gelegen aan laat liggen wat de reacties in het volk er op zullen zijn. Zelden banjerde een regering zo als een olifant door 's lands porcelein- kast als door het kabinet Cals ge schiedt Als het dan zelfs nog geen kans ziet om een definitieve omroep wet tot stand te brengen (waarvoor dit kabinet eigenlijk werd gevormd) dan had men ook deze verhogingen nog wel kunnen uitstellen of tempori seren of men had er ineens vorig jaar mee moeten komen, dan was het in de gehele ambitieusheid van het pro gramma minder opgevallen. Nu heeft men er zowel ons koningshuis als het gehele volk een slechte dienst mee be wezen. We gunnen alle betrokkenen van har te hun verhogingen. Wij gunnen ech ter in de eerste plaats ons volk een regering met meer psychologisch en wijs inzicht Zaterdagmiddag heeft Wethouder K de Haan aan de Koninginnelaan 104 een expositie geopend, waar schilde rijen en aquarellen van Elly de Vos, plastieken van Pieter van Riethoven en schilderijen en tekeningen van Her man Joosten te zien en te koop zijn. Wethouder De Haan vond het prettig deze expositie te mogen openen, te meer, omdat de initiatiefnemers van een eenvoudige ruimte een aantrekke lijke expositieruimte hadden gemaakt. Daarom hoopte hij dat vele inwoners van Soest, nu zij eens kennis kunnen maken met deze expositieruimte, de weg naar de Koninginnelaan zullen weten te vinden. Hij vond dit initiatief voor Soest heel belangrijk, niet alleen, omdat het de bedoeling is meerdere exposities te hou den, maar ook, omdat in tegenstelling met vele andere plaatsen, jonge kun stenaars met weinig kosten hun kunst kunnen tonen. Dat is heel belangrijk, omdat we we ten, dat pas beginnenden en ook oude ren van een dure expositieruimte geen gebruik kunnen maken. Hij hoopte van harte, dat niet alleen deze expositie die tot en met zater dag 10 september zal voortduren, maar ook toekomstige exposities aan het doel zullen beantwoorden. Dan zal Soest weer een belangrijke attraktie rijker zijn. hetgeen wellicht het toerisme ten goede zal komen. Met deze wensen verklaarde de wet houder deze expositie voor geopend. De heer C. van S. reed met zijn Opel in de Julianalaan, richting Nieuwerhoekplein. Voor hem reed een auto van het merk Borgward, bestuurd door de heer G. v. d. B uit Baarn. Laatstgenoemde reed meer midden op de weg dan rechts en toen de heer S. te kennen gaf, dat hij wilde pas seren. ging B. naar de rechterkant van de weg, maar plotseling weer naar links. Om een aanrijding te voorkomen, moest S. hevig remmen met het ge volg, dat zijn auto slipte en hij tegen een boom terecht kwam. S. kwam er zonder letsel af, maar zijn auto is „total-loss". Vier jongens van 11 tot 15 jaar had den zin in pruimen en bezochten daarom een boomgaard aan de Wij nand Toplaan. De eigenaar was het daar echter niet mee eens en waarschuwde de politie, die de jongens in de Wijnand Top laan tegenkwam, zich tegoed doende aan de buit. Ze zullen nu wel weten, dat pruimen plukken in een andermans boom gaard niet geoorloofd is. Zaterdagmiddag werd door de ver eniging ..De Snoekbaars" de jaarlijk se viswedstrijd voor dames en meis jes gehouden in de zandput aan de Rijkweg no. 1 In totaal namen 25 dames en 75 meis jes deel aan deze wedstrijd. De meisjes en jongens bleken beter te kunnen vissen dan de dames, want hoewel mevrouw Posthumus met een totaal lengte aan vis van 122 cm vooraan ging, wisten de jongens en de meisjes de andere dames ver ach ter zich te laten. De uitslag bij de dames was 1. Mevr. Posthumus 122 cm. 2. Mevr. Limper-Bouwman 44. 3. Mevr. Maas- sen 44. 4 Mevr. Limper-Klein 32. 5. Mej van Riet 13. 6. Mevr. v. d Veen 13. 7. Mej. Stroo 11 8. Mevr. Natter 10 9. Mevr. Kroese 10 10 Mevr. Ra venhorst 10. 11. Mevr. De Rond 10. 12 Mevr. Veenkamp 9 De uitslag bij de jongens en meisjes was: 1 Peter van Essen 85. 2. Rudl Dorst 84. 3. G Schaffelaar 79 4. J. Edelenbosch 70. 5 Harry Maassen 65. 6. Jan Thie 48. 7 H van Asch 45 8 C Sernee 37 9. Tineke Ravenhorst 36. 10 Jan Maassen 35 11. Gerben Kroese 34. 12. Ben v. d. Burg 33. Hoewel deelname aan de wedstrijd gratis was werden de deelnemers (sters) getrakteerd op limonade, kren- tebollen en kauwgom De secretaris van .,De Snoekbaars", de heer H. Veenkamp, reikte aan het einde van de wedstrijd de prijzen uit. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 40.000 stuks in prijzen van 13,50 tot 15.75 Middenprijs 14. Prijs per kg 2,26. Vrijdagmiddag is er brand uitgebro ken in het Nudistenkamp, gelegen in zwaar bebost terrein aan de Birk- straat. In het kamp waren op dat moment geen nudisten aanwezig, maar wan delaars in de omgeving zagen rook uit het ondoordringbare bos opstijgen, Zij waarschuwden de politie, openden de zware toegangspoort en wezen de brandweer de weg om op het terrein te komen De brandweer rukte onmiddellijk uit en hoewel het kamp door de smalle bospaden, waar men herhaaldelijk scherp links of rechts moest, moeilijk te bereiken was, is het ongetwijfeld aan het snelle optreden te danken, dat de brand geen grotere afmetingen heeft aangenomen. Het gebouwtje aan de rand van een open plek in het bos stond van bin nen in lichter laaie en verspreidde een grote hoeveelheid rook. Op het moment dat de brandweer arriveerde sloegen de vlammen juist het dak uit en zetten de koppen van zeer dichtbij staande sparrenbomen in brand Twee stralen van de nevelspuit wa ren op hetzelfde moment voldoende om het begin van een enorme bos brand te blussen. Het blussen van het dubbelwandige houten bouwsel was slechts minutenwerk, daar het van binnen volkomen was uitgebrand Een houten onderkomen, zeer nauw omringd door een ondoordringbaar sparrenbos lijkt ons het noodlot tar ten. Dat ook blote mensen dikwijls door ons barre zomerklimaat geplaagd worden, blijkt uit de aanwezigheid van een enorme kachel in dit toch kleine houten gebouwtje, waarvan alle ramen geblindeerd konden wor den Hoewel men dit zou verwachten is dit terrein van dit stukje „paradijs" voor deze mensen niet omgeven door een hoge schutting en liggen er geen bloedhonden op de loer. De natuur lijke ligging van het kamp te midden van een dicht sparrenbos maakt dit overbodig. Een prikkeldraad omhei ning moet er voor zorgen dat een eenzame wandelaar niet „verdwaald" eenzame wandelaar niet verdwaald gen. Met de opening van het twe.de bij kantoor aan de Koninginnelaan zijn wij nu in Soest-Zuid. Soest en Soest dijk vertegenwoordigd, aldus de voor zitter van het bestuur, de heer J. R van Poppelen. Al is het kantoor aan de Koningin nelaan nog maar een noodkantoor. het mag er wezen. Het bestuur hoopt begin 1967 met de bouw van het definitieve kantoor te beginnen en de tekeningen wijzen uit. dat het 'n modern getnuw wordt dat iedere toets der kritiek kan door staan. Het complete bestuur en Raad van Toezicht was gistermiddag hij de opening aanwezig, alsmede de direc- In de nacht van zaterdag op zondag In ingebroken in het gebouw vaji de stichting „De Paardenkamp" aan de Blrkstraat. Men wist zich toegang te verschaffen door een ruit van het kantoor in te drukken. Een bedrag van pl.m. 150,- 180.- werd ontvreemd De politie heeft de zaak in onderzoek teur van de bank. de heer C van den Bremer De heer "'"an Poppelen was verheugd, dat tot de opening van dit bijkan toor kon worden overgegaan, daar door een geweldige groei van de bank. hierdoor zeer zeker in een behoefte wordt voorzien, vooral voor cliëntéle in deze omgeving. Hij bracht dank aan alle firma's, die door de grootst mogelijke medewer king. de snele bouw hadden bevor derd Vooral de laatste jaren is de bank door dienstverleningen op grotere schaal zeer uitgebreid, wat tot ge volg had. dat het personeel met twee medewerkers moest worden uitge breid. Hij had dan ook het vaste vertrouwen in het bestaan van dit derde kantoor en overhandigde de be heerder van dit nieuwe bijkantoor, de heer G van Buuren, de sleutel en wenste hem veel succes Hij zij er van overtuigd te zijn dat dit zeker niet zou liggen aan de werk lust en ijver van de nieuwe beheer der. Er gaan tegenwoordig nog al eens stemmen op die een veel krasser aan pak van misdadigers en boeven be pleiten. De criminaliteit neemt op schrikbarende wijze toe, zegt men. en de rechtspraak is veel te zachtzinnig in het opleggen van straffen Ze moesten ze dit en ze moesten ze dat. Dan wordt het een beetje gevaarlijk om het woord reclassering te laten vallen, want onmiddellijk denkt men aan de zachte heelmeesters met de stinkende wonden. Wanneer niettemin op de nationale reclasseringsdag bij u zal worden aangeklopt voor de bekende collecte, wees dan zo goed te bedenken dat het hier om een heel andere zaak gaat. De reclassering immers kan weinig doen aan werkelijke beroepsmisdadi gers, die een probleem op zichzelf vor men. De reclassering houdt zich be zig met die belangrijke categorie van medemensen, die gefaald hebben, met de strafrechter in aanraking zijn ge komen. de volle maat van hun straf hebben ondergaan, en nu weer een eerlijke kans moeten hebben om te tonen dat ze geen boeven zijn. Het zou wel prettig zijn wanneer er een duidelijk zichtbare scheidslijn viel te trekken tussen hen ^ie deugen en hen die niet deugen, maar zo is het nu eenmaal niet. Die lijn verloopt vrij grillig en het verschil tussen de geze ten burger en de burger die gezeten heeft is alles behalve absoluut. Mensen die van de been geraakt zijn, moeten weer op de been worden ge holpen. Wie zijn zelfvertrouwen is kwijt geraakt, moet door ons allen te samen geholpen worden aan dat voor schot van vertrouwen, dat iedereen in het leven wel eens nodig heeft Het is niet voldoende daarvoor een orga nisatieapparaat en enig geld te heb ben. Wel noodzakelijk, maar niet vol doende. Er is bovenal een klimaat no dig om in te werken. Dat klimaat wordt tenslotte niet gevormd door een bureau, maar door de instemming en medewerking van de hele gemeen schap Die kan zich niet bezig houden met de technische bijzonderheden van ieder geval, maar ze kan wel haar fiat geven aar. de arbeid, die hier in ons aller naam wordt verricht. En daarvoor dient nu eigenlijk de in stelling van de nationale reclasse ringsdag. Dat we op die ene dag in het jaar even denken aan die onfor tuinlijke medeburgers, die altijd in angst leven dat hun verleden tegen hen zal worden uitgespeeld, en dat ze getekend en uitgesloten zullen blijven. Wie zijn straf heeft gehad, moet daar: na zijn kans weer hebben. Als wij daar allemaal goed van overtuigd wa ren, zou misschien de hele reclasse ring niet nodig zijn. Maar nu staat ze daag als een opgericht teken, dat het nog niet in orde is met onze gezind heid ten opzichte van degenen die eenmaal gestraft zijn. Het is zo ge makkelijk om iemand levenslang iets na te houden, het is zo'n koud kunstje om een ongelukkig medemens voor- ge d te verbitteren en dan achteraf te constateren dat hij de sociale aan sluiting mist. De hardhandige en dom- De moord op drie rechercheurs van Scotland Yard heeft niet alleen in Engeland voor grote verontwaardiging gezorgd, maar ook in het buiten land. Dat is begrijpelijk, want wat in Engeland kan gebeuren, kan overal elders voorkomen. Veel eerder zelfs dan in Engeland, waar een soort ere code bestaat tussen politie en mis dadigers om geen vuurwapenen te gebruiken. De politie heeft zich daar aan vrijwel steeds gehouden, de on derwereld daarentegen heeft al enkele malen laten blijken voor niets terug te schrikken. De recente moord op drie recher cheurs is daar weer een bewijs van. Drie jonge mensen werden zonder pardon neergeschoten. Het gevolg er van is, dat Scotland Yard nog mee dogenlozer dan normaal op de moor denaars jaagt. Er zijn al enkele aan wijzingen gevonden, ook mede dank zij de vele tips. die de politie dage lijks bereiken. Een belangrijk spoor is het terugvinden van de auto. waar mee de daders ontvlucht zijn De politie is in leder geval een stap dich ter gekomen bij de oplossing van deze schokkende zaak. Heel Engeland leeft mee met de ge zinnen van de omgekomen recher cheurs. De verontwaardiging over het gebeurde is groot, niet alleen bij de ..man ln de straat". De onderwereld zelf heeft al gereageerd: ze keurt het gebeurde sterk af. Voor de politie was dat mede aanleiding om te ver klaren, dat ze zeer ingenomen zou zijn mpt aanwijzingen van de onder wereld. „Zelfs zware jongens in de ware betekenis van het woord moe ten dit soort dingen niet en we krij gen soms hulp van ze", aldus de hoofdcommissaris der Londense politie Er zouden tekenen zijn die er op wij zen. dat de onderwereld wel bereid is het traditionele stilzwijgen te ver breken. nu in heel Engeland zo'n diepe verontwaardiging heerst over de lafhartige moord Intussen hebben drie parlementsleden erop aangedron gen om de doodstraf door middel van ophanging weer in te voeren voor moord op een politieman in functie. Op het ogenblik is levenslang de maximum straf voor moord in En geland. Het verzoek van de drie parlements leden zal door velen met instemming zijn begroet, terwijl anderen er fel tegen zullen zijn Dat is onvermijde lijk waar het een probleem als dit betreft. Het is in Engeland na de afschaffing van de doodstraf een hele tijd goed gegaan: de laatste tijd echter doen zich steeds meer exces sen voor zoals in het geval van de moord op de drie rechercheurs Ex cessen. die althans een discussie tot herinvoering van de doodstraf recht vaardigen. Want het zit er zelf na dit afschuwelijke geval niet in, dat de politie voortaan ook wapens zal gaan dragen. Dat is een maatregel, die in Engeland eigenlijk ondenkbaar is. Dan nog liever de doodstraf. Maar of het ooit weer zo ver zal komen In ieder geval kan de onderwereld op een nog verbetener tegenstand van de politie rekenen En dat is haar net zo min welgevallig KANTMAN me mentaliteit, waaruit de spreek woorden als „wie eens steelt is altijd een dief" en „wie zijn billen brandt moet maar op de blaren zitten" ge boren zijn, is nog te diep in onze taal en in onze geest geworteld om de ge opende deur en de uitgesproken hand als vanzelfsprekend te zien. Natuur lijk - we doen er wel ons best voor. En daartoe moet nu de nationale re classeringsdag ons helpen Er is veel geld nodig om dit werk goed te doen. Daar is de collectie dan ook voor. Maar die collectie is behal ve dat, en dit is misschien wel even belangrijk, ons gebaar van solidari teit met hen die in zulk een slechte positie zitten en die we toch duide lijk moeten maken dat we hen weer gewoon, volledig willen accepteren. Geef ze de kans. Laat die collecte duidelijke taal spreken. Donderdag a s zullen de basketballers hun training voor het nieuwe seizoen beginnen. Er zal wederom getraind worden in de lagere technische school „Eemland" hoek Soester Engweg-Mo- lenstraat. De training zal geschieden op iedere donderdagavond van 7 tot 9 uur. Jongelui, die belangstelling hebben voor deze sport, kunnen zich opgeven gedurende deze trainingsavonden. Paul Henri Spaak is thans een deftig soort reiziger geworden in de produk- ten die de Amerikaanse elektronische industrie I T.T aan regeringen wil slijten. Het is een beetje trieste af gang voor een man die wel ..meneer Europa" werd genoemd Terecht, hoe men ook over verscheidene van zijn daden mag denken. Als actief minister van buitenlandse zaken heeft hij veel bijgedragen tot wat de zes tot stand hebben ge bracht. En eveneens heeft hij als se cretaris-generaal van de N.A.V.0 tal van moeilijke situaties weten te door staan. Het bitterste voor hem moet zijn dat hij. die op internationaal gebied zo veel kon en deed. eigenlijk is uitge rangeerd door zijn eigen Belgische Socialistische Partij, die zich - op Spaak dan na - nagenoeg unaniem keerde tegen het door hem voorge staan huisvesten van N A.V.O.-hoofd- kwartieren in België. I I

Soester Courant | 1966 | | pagina 1