lüasseseüe Voetballertjes genoten van een fijne vakantie De kanibaal 2566 5154 MET RAAD EN DAAD Soester Courant HOOGSTE PERCENTAGE ONGEHUWDEN BI] UNIVERSITAIR GEVORMDEN LIEVER EEN DOMME VROUW SOESTERBERC D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM RUSTIGE SENSATIE IN MOSKOU Boerderij in Hertme twee weken lang domein van B.D.C.-jeugd Voor de balie niet alleen bereikbaar onder telefoonnummer doch ook onder nummer Belangwekkend proefschrift van 27-jarige sociologe voor U voor U voor U voor U voor U voor U Hemalie kri jgt andere bestemming Klaar terwijl u wacht REVEROL SMEERSTATERIV R.K.G.V. „Crescendo"' S.V.V.-Volleybal De vakantie voor 06 jeugdige B.D.C.-1 ers zit erop. In de eerste kampweek van 30 juli tot en met 6 augustus was' een groep pupillen de gast op de boer derij van de gastvrije familie Zegger in het landelijke Hertme bij Borne in Overijssel. Een week later kwam een groep adspiranten naar Hertme. waar de jeugd een fijne vakantie heeft ge had. Niet in de laatste plaats dank zij de vindingrijkheid van de heren P. G. Jansen. H. v. d. Lugt en E. Hllhorst, die de jeugd op aangename wijze wis ten te amuseren. Direkt na aankomst op de boerderij van de familie Zegger, die voor het tweede achtereenvolgende Jaar Jeugdi ge B.D.C.-leden ontving, werd de ..slaapkamer" in orde gemaakt. Een dikke laag stro ln de stallen vormde de ondergrond van het bed. waarop de Jongens prima hebben geslapen. De kampeerders werden ln patrouilles in gedeeld. die elkaar ln verschillende wedstrijden partij gaven. In de eerste week heeft de zon zich verscholen gehouden, maar dat weer hield de jeugd er toch niet van zich kostelijk te amuseren. Er was een ta feltennistoernooi, sjoelwedstrijden enz. De eerste zaterdagmiddag mochten de De jeugd volgde met grote belangstel ling de wedstrijden, die op het voet balterrein bij de boerderij van de fa milie Zegger in Hertme gehouden wer den. koeienwei, die eerst gerestaureerd moest worden. Eerst werden de koelen naar een ander weiland gebracht, daarna werden alle „vlaaien" ln een kuip op een karretje geschept. Toen dat gebeurd was, kon de Jeugd ten minste echt gaan voetballen. Ondanks het goede werk van de „opschepploeg" was er nog wel een plakje blijven lig gen. zodat de jongens niet allemaal even schoon het veld afkwamen Maar de pret was er niet minder om. integendeel zelfs. De volgende dag was het heerlijk weer. De jeugd vermaakte zich de hele dag buiten. Er was een voetbaltoernooi en een tennistoernooi om de Zilveren Dom van Hertme. Voor de andere wedstrijden was de Hertme Cup be schikbaar. Het slechte weer in de eer ste week heeft de jeugd helemaal geen parten gespeeld, want bij de binnen spelletjes heeft ze zich uitstekend ver maakt. Als het even kon, ging men zo veel mogelijk naar buiten. De jongens hebben een paar wandelingen gemaakt In de prachtige omgeving en onder weg werden ze meer dan eens getrak teerd. 's Morgens vroeg zorgde Jeugdtrainer Van de Lugt ervoor, dat de spieren soepel bleven door met de Jongens op het Kerkplein, midden ln Hertme. och tendgymnastiek te gaan doen. Hij deed dat zó goed. dat de Inwoners vol be wondering bleven staan kijken. De leugd raakte al gauw Ingeburgerd. Toen „Tante Jo", die de Jongens naar De B.D.C.-adspiranten mochten tijdens de kampwerk in Hertme penalty's ne men op het door Juniorenspeler Frans Stalenhoef spectaculair verdedigde doel. Hier één van dc keren, dat hij fraai redding bracht. binnen had geroepen om televisie te kijken. Jarig was, hebben de Jongens haar een aubade gebracht en een gro te bos bloemen en een doos bonbons aangeboden. Tijdens deze kampweek werd, evenals trouwens tijdens de tweede week, een film gemaakt van het doen en laten van de Jongens. De film zal over enige tijd worden vertoond. Ook de ouders van de jongens zullen in de gelegen heid worden gesteld om middels deze film kennis te nemen van het kamp leven ln Hertme. Bovendien ls een groot aantal foto's gemaakt, waarvan dia's vervaardigd zullen worden. Tij dens belde kampweken werden dia's vertoond van vorige evenementen voor de B.D.C.-jeugd. -■* f: c -5 n' 3* Sfebt* Jongens allemaal in de kamer komen om naar de televisie te kijken, de fi nale om het wereldkampioenschap voetbal Toen het 's avonds droog was ging de jeugd het dorp verkennen. Ze deed dat zeer grondig, want op een gegeven moment waren alle jongens verdwenen. Ze zaten binnen in de huiskamer van „Tante Jo", die de voetballertjes voor de ramen zag staan om Ivanhoe te bekijken. Ze mochten allemaal binnenkomen. Zondagmiddag kwam de kapelaan van Soest-Zuid, G. B. J. Weersink, een be zoek aan het kamp brengen. Er kwa men nog drie auto's vol met belang stellenden uit Soest. De dag werd doorgebracht op de deel, waar talrijke spelletjes werden gedaan 's Avonds kon er even gevoetbald worden, maar niet voor lang want het gras was veel te hoog. De volgende dag werd het .echte" voetbal terrein in orde gemaakt: de HUISVESTING - PAPIOMENTO - JODEN 1. Wanneer een bij zijn of haar ouders inwonende zoon of doch ter gaat trouwen, heeft hij of zij dan de toestemming van de gemeentelijke huisvestlngsdienst nodig om bij zijn of haar ouders te mogen blijven inwo nen? 2. Zijn er, behalve de gelegenheid om Papiamento te studeren aan een uni versiteit, ook gelegenheden of adres sen om deze taal te gaan leren bij particuliere instituten of privé-lera- ren? 3. In Duitsland werden vanaf 1933 tot het einde van de Tweede Wereldoor log de joden door de nazi's en in de door laatstgenoemde bezette gebieden vervolgd. Hoe is de positie van de jo den eigenlijk in dit opzicht in Spanje onder generaal Franco? Antwoord: 1. Wanneer een zoon of dochter gaat trouwen en bij zijn ouders wil blijven wonen, dan moet voor de man of vrouw die nu mede in dat huis komt wonen vergunning wor den aangevraagd bij het huisvesting- bureau. Het adres van dit bureau luidt: Steenhoffstraat 7, Soest, tel. 3626. 2. Naar ons beste weten bestaat er geen gelegenheid om alleen les te krij gen van een privé-peraar in Papia mento. Wel zouden eventueel leraren kunnen worden aangetrokken indien een hele groep gezamenlijk deze taal wil leren. Deze mogelijkheid bestaat bij het Tropisch Instituut in Amster dam. Mauritskade 63 en Linaeusstraat 2. tel. 020-53152. Nogmaals, zeker is dit nog niet. Verder zou u kunnen pro beren of een hoogleraar in Papiamen to aan een der universiteiten genegen ls u privé-lessen te geven. 3. Alle niet-katholieken, en daaron der vallen natuurlijk de protestanten en de joden, worden op één lijn ge steld. Indien er sprake zou zijn van discriminatie, dan zou dit dus niet voor de joden alleen gelden. Over het algemeen mag echter worden gezegd, dat de niet-k&tholieken gezindten en richtingen wat meer vrijheid krijgen en men ln religieus opzicht wat tole ranter wordt tegenover hen. Opa van de bouw stapte kregel naar de groene tafel, alsof hij het de rech ter wel eens even zou vertellen. Die bliksemse blagen hadden nu genoeg stuk gemaakt, vond hij Zij groeven diepe kuilen in het zand, bouwden kastelen van de metselstenen, ge bruikten de panlatten als zwaarden en gooiden bovendien de ruiten stuk En hij. opa van de bouw. was de verantwoordelijke man. Daar had hij zijn bijnaam aan te danken, want 68 was hij geworden in eer en deugd, en nog kras genoeg om toezicht te houden bij de nieuwbouw. De jeugd uit de buurt echter had wei nig ontzag voor opa van de bouw. Zij wachtte tot opa aan de andere kant van het blok nieuwe woningen rondscharrelde, om dan tevoorschijn te springen en te gaan spelen. Dat was ook gebeurd op die juni-dag. die in de dagvaarding stond. Opa zou toen Pieter hebben geslagen, gekrabd, ge beten en aan het hoofdhaar getrok ken waardoor deze jongen pijnlijk werd aangedaan „Ze kunnen wel.zo veel op dat papier zetten," moppefte opa met de dag vaarding zwaaiend, ,,'t is helemaal niet waar Ik heb alleen maar gebe ten 1" Nu is dat op zichzelf al een strafbaar feit in een land als het onze. waar het kauwen op Jongens niet behoort tot de erkende folklore. Maar de rech ter vond dat er veel meer was bewe zen dan alleen de deugdelijkheid van opa's gebit Hij las voor uit het ver baal dat de getroffen knaap, Pietje genaamd, heeft verklaard dat opa van de bouw hem met een lat heeft ge slagen ..Hij liet zich op mij vallen en toen gingen we vechten." heeft Piet je bij de politie gezegd. Opa hoorde dat hoofdschuddend aan, als iemand die het laatste vertrouwen in de waarheidsliefde van de tegen woordige jeugd verliest. Dan was er nog de verklaring van Pietjes vader Die heeft gezegd dat opa vaak kinde ren slaat. En bovendien heeft Pa ge- tuigd, dat opa als een kikker op Piet je sprong Dit was het, deze kikkersprong. die opa zo verdacht maakte Want hij was kras en lenig het zaaltje binnen gestapt, maar nu verschrompelde hij plotseling als de oude heks. die zich in een schone prinses had veranderd maar die niet genoeg van het tover middel had ingenomen zodat haar wa re gedaante onverwacht te voorschijn kwam Stijfjes en gebogen zei hij dat een verstandig iemand als de rechter zoiets toch zeker niet zou kunnen ge loven van hem „een bejaarde man vol reumatiek en zenuwinzinkings". Maar nu haalde de rechter een nieuw vel letje van het proces-verbaal te voor schijn. en dat deed de deur dicht Dat was de verklaring van een voor bijganger Die heeft gezien dat opa schuim op de mond had en dat hij Pietje in de arm beet. Voor de pupillen zat vorige week za terdag de vakantie ln Hertme erop. Ze werden opgevolgd door de adspiran ten. die de volgende dag al een wed strijd speelden ln Borne. tegen de Jeugd van N.E.O. Het waren leuke ontmoetingen, die zeker voor herha ling vatbaar zijn. De volgende dag werd de boerderij bezocht door de heer Th. Peet, directeur van de Stich ting voor Lichamelijke Opvoeding en Sport „Soest". Hij werd op de boer derij rondgeleid. De zondag en de maandag werden grotendeels op de deel doorgebracht, maar sinds heeft het tot zaterdag j.1. in Hertme niet meer geregend, zodat de Jongens volop hebben kunnen profiteren van de zon. Ook voor de adspiranten waren er di verse toernooien waar ze met enthousi asme aan deelnamen. De jeugd speel de nog een wedstrijd tegen de kamp leiding die in een 7-7 gelijkspel ein digde. De aanvoerders van beide teams boden elkaar voor het begin van de wedstrijd vaantjes aan, die ze zelf ver vaardigd hadden. Door het gelijke spel moesten strafschoppen genomen wor den, waarin de jeugd zich bedrevener toonde. Zowel voor de pupillen als voor de adspiranten ls de tijd in Hertme om gevlogen en voordat ze het wisten was hel; alweer zaterdag. Dat beteken de afscheid van Hertme. afscheid van de familie Zegger, die niets heeft na gelaten om het de jeugd naar de zin te maken. En dat de jeugdige voetbal lertjes hebben genoten, daaraan hoeft niemand te twijfelen. Dat bewees wel het spontane „hoeraatje" aan het ein- ie van de kampweek. En dat gold niet alleen de familie Zegger. maar zeker ook de kampstaf, die er uitstekend in geslaagd is om de jongens een fijne kampweek te bezorgen. „Getrouwde mensen hebben meestal een merkwaardig beeld van de ongehuwde. Zij zien een ongetrouwde vrouw als een versmade jongejuffrouw, als een muur bloempje dat er niet in Is geslaagd de mannen voor zich in te nemen. Daar entegen wordt de ongehuwde man veelal gezien als een ondeugende avonturier, die lustig van het ene naar het andere vrouwtje springt en geen behoefte gevoelt om te trouwen. Dat beeld correspondeert echter geenszins met de werkelijkheid. In veel gevallen ligt het precies andersom als de mensen den ken." Dat zegt de sociologe mej. dra. Jenny Gierveld, wetenschappelijk ambtenaar van het sociaal-wetenschappelijk instituut der Vrije Universiteit te Amsterdam, die momenteel bezig is aan een dissertatie over ongehuwde mannen en vrou wen. IS DE VRIJGEZEL ZO EENZAAM Het percentage ongehuwde mannen en vrouwen boven de 30 Jaar ls in ons land aanzienlijk groter dan menigeen denkt. Acht procent van de Neder landse mannen boven de 30 jaar ls niet gehuwd, voor de zelfde categorie vrouwen ligt dit percentage zelfs op ruim 11 procent. In Amsterdam, waar dra. Gierveld haar onderzoek heeft ingesteld, wijken deze percentages nog aanzienlijk van het landelijk gemiddelde af. In onze hoofdstad is 16 van de vrouwen is juist gemaakt mevrouw, als U een kleine keuken heeft, en mevrouw, als U buitenshuis werkt, en als U van de dokter geen zwaar werk weric mag doen, en als het regent en als U op kamers woont, en als U gewoon een keer geen zin heeft om thuis te wassen. U weet, het adres is Van Weedestraat 52, Soesterbergsestraat 30. Het Koloniehuls „Hemalie" aan de Amersfoortsestraat krijgt binnenkort een andere bestemming nu het door de Haagse Vereniging voor Gezond heidskolonies na zestig jaar ls opge heven. De motivering van de ophef fing is dat er niet voldoende Haagse bleekneusjes meer zijn. Directrice N. Eveleens, die inmiddels een functie heeft aanvaard als waar nemend directrice van het Doopsge zinde bejaardencentrum ..Mooi Land" in Doorwerth te Oosterbeek, denkt met weemoed terug aan de bijna 10 Jaren, dat zij de leiding In „Hemalie" heeft gehad over het personeel en de kinderen Prettig zijn de herinneringen die zij bewaart aan het tehuis dat vaak de gunst verwierf van goedwillenden Door de Vara speelgoed-actie werden b.v. leuke kontakten gelegd om. met het Kamp van Zeist, de Dumoulin- kazerne en de firma Kochheim. Het koloniehuis was een deel van Soesterberg geworden, mede doordat de kinderen als leerlingen van de lagere scholen volledig werden opge nomen in het schoolmilieu. Dankbaar denkt men ook terug aan de prettige samenwerking met dokter Splinter en de heer Visser te Amers foort. die steeds met grote toewijding zorg droegen voor de gezondheid van de Haagse bleekneusjes. Geen langdurige wachttijd daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. Vakkundig personeel. Eerste klas smeermiddelen. Blrkstraat 105 - Soest - Telef 3256 De officier stond nu op voor zijn re- quisitor, want schuimbekkende opa's, die op kinderarmen kauwen als hon den op soepbotten zijn strafbaar voor de wet. Opa sputeerde nog wat na over zijn zenuwzinkings en zijn slech te tanden, en dat schuim was alle maal fantasie of tabakssap, zei hij nog Maar de officier achtte alles wet tig en overtuigend bewezen. Opa van de bouw zal moeten betalen, vond hij. En hij eiste vijf en twintig gulden boete. Er had maar welng aan gemankeerd of het schuim was weer op opa's mond gekomen toen hij dat bedrag hoorde. Hij vond het maar verschrikkelijk dat ernstige, bejaarde mannen die hun plicht doen nog een boete op de koop toe krijgen; en dan nog tot een bedrag waar je vroeger weken lang voor moest werken. De rechter deed er een tientje af Vijftien gulden of drie dagen werd het. Maar opa wilde in hoger beroep. „Ik kan niet springen als een kikker," mopperde hij, „en ik kan dat niet be talen ook." En hij loerde naar de uit de toga stekende pols van de politie rechter alsof hij daar nu een goede knauw in wilde geven. boven de 30 niet gehuwd, en heeft 11 van de mannen nog nooit een bezoek aan het stadhuis gebracht. Dra. Gierveld, een knappe blondine van 27 lentes, zelf nog vrijgezel maar wél verloofd, heeft een groot deel van de gegevens voor haar proefschrift ver zameld door middel van interviews met tal van Amsterdamse ongehuwden in de leeftijd van 30 tot 55 jaar. Deze personen zijn volkomen willekeurig ge kozen en de persoonlijke gegevens, die uit de gesprekken naar voren kwamen, zullen anoniem in het proefschrift worden verwerkt. Wat mej Gierveld vooral interesseerde was, of ongehuwde mannen en vrou wen zich eenzamer voelen dan ge trouwde mensen. „Maar dat bleek nog al mee te vallen. Van de 300 onder vraagde vrijgezellen bleken de meeste wel contacten te hebben. Vrijwel ieder een had wel iemand, waar hij of zij met persoonlijke dingen terecht kon." Soms te benijden „Het is bijvoorbeeld een grote vraag," zo vertelt deze sociologe, „of onge trouwde vrouwen zich eenzamer voe len dan een getrouwde vrouw. Een on getrouwde vrouw heeft vaak heel veel kennissen. Dikwijls is zij niet van één enkel contact afhankelijk. Botert het met een bepaalde vriendin op een ge geven moment minder goed. dan wordt dat bij 'n andere ontmoeting wel weer opgevangen. Bovendien heeft de onge huwde vrouw het voordeel, dat zij niet aan huls gebonden is en dus nimmer van de wereld ls afgesloten. Daar kan een getrouwde vrouw, die nooit weg kan bij haar kinderen, haar nog wel eens om benijden. Overigens moet u begrippen als een zaamheid en isolatie een beetje be trekkelijk nemen. Je zou zeggen dat een vrijgezel die veel kennissen heeft, zelden eenzaam zal zijn. Maar dat hangt er toch maar helemaal van af. Als al die contacten slechts oppervlak kig zijn, dan zal deze vrijgezel zich toch al heel gauw geïsoleerd voelen. Trouwen? Maar willen de meeste vrijgezellen toch niet graag trouwen? Mej. Gierveld: „Uit het materiaal, dat wij verzameld hebben, blijkt dat al thans de meeste ongehuwde vrouwen toch graag een gelukkig huwelijk zou den prefereren boven de vrijgezellen- status. Bij de mannen was de animo voor de getrouwde staat Iets geringer." Wat mejuffrouw Gierveld vooral is op gevallen, is dat de vrijgezellen dikwijls een onjuist beeld van zichzelf hebben, dat wordt opgeroepen door de mening die gehuwden over hen hebben. Ge trouwde mensen zijn altijd van me ning. dat elke ongehuwde diep lijdt onder zijn ongehuwde status en niet eerder gelukkig is, wanneer hij ge trouwd is. Sommige getrouwde mensen trachten zelfs hun ongehuwde kennis sen en familieleden met lotgenoten in contact te brengen in de verwachting dat zij daar op zitten te wachten. Zo van: „Meid, als jij dan geen man kan vinden, dan zullen wij je wel een handje helpen." Hoe goedbedoeld een en ander ook ls. het is natuurlijk zeer vernederend voor de vrijgezel die wel de indruk moet krijgen dat hij niet normaal is. Ontwikkelden Mannen blijken nog altijd een aversie te koesteren tegen intelligente en ruim ontwikkelde vrouwen. Dat feit sprong uit het onderzoek scherp naar voren. „Veel mannen trouwen liever een vrouw die qua ontwikkeling op een lager plan staat," zo meent mej. Gierveld. „Het hoogste percentage getrouwde vróuwen vind je onder die categorie vrouwen die alleen lagere school of in elk geval niet veel meer hebben. Het laagste per centage gehuwden komt men tegen bij de academisch gevormde vrouwen. Ken nelijk hebben heel veel mannen nog altijd het idee, dat zij een vrouw moe ten hebben die tegen hen opkijkt." Overigens is bij de mannon het hoog ste percentage ongehuwden ook al on der de hoogste beroepen te vinden. Veelal zijn deze mannen uiterst kri tisch, hetgeen de keuze uiteraard ten zeerste bemoeilijkt. Voorts vindt men veel ongehuwden onder de ongeschool de arbeiders, wier beroep (en inko men?) wellicht voor de meeste vrou wen niet interessant genoeg is. Wellicht zullen uit het nog niet alle maal verwerkte interviewmateriaal nog meer interessante aspecten naar vo ren springen. Hoe dan ook, dit proef schrift van de Amsterdamse sociologe zal door onderwerp en probleemstelling straks ruime aandacht trekken. De lessen van „Crescendo" zullen op maandag 22 augustus weer een aan vang nemen. De lesuren staan vermeld op een cir culaire die aan de schoolgaande kin deren wo-dt meegegeven Voor de ouderen zijn deze lessen als volgt Dames senioren ln de L.T S .kern land" op woensdag van 9-10 uur Dames senioren in de „Marlaschool" op dinsdag van 9-10 uur. Heren in de „Marlaschool" op maan dag van 9-10 uur. Begunstigd door uitzonderlijk mooi weer begon de Soester Volleybal Ver eniging haar nieuwe seizoen vrij dag avond met het spelen van onderlinge wedstrijden op het terrein achter het raadhuis. Tien teams, door een kommissie, be staande uit de heren Van Herwaar, den en Stam zoveel mogelijk in de krachtsverhouding gelijk gemaakt, betwistten elkaar de vier prijzen die door het bestifur beschikbaar waren gesteld. Tijdens een korte pauze wer den spelers en belangstellenden door enkele vriendelijke dames van een frisse dronk voorzien. De eerste prijs werd behaald door het team bestaande uit de dames v. d Berg en Luyf en de heren Dekker en Pasman. De tweede was voor de da mes DorTestein en Fokken en de he ren Butzelaar en Koper De wedstrijd om de derde en vierde prijs werd ge wonnen door de dames Duwel, Fok ken en WlnkleT en de heer Brink, zodat aan de dames Bouwhuizen en Koper en de heren Dekker en Lijke- dijk de vierde prijs ten deel viel. alle oude getrouwen uit zijn en Brezj- news ploeg. Portefeuille Dat ls dus heel wat anders dan zijn aftreden, dat was aangekondigd door de overigens niet te onderschatten Britse krelinoloog Edward Crackshaw, die zei te putten uit betrouwbare Rus sische bronnen. Het is niet onmogelijk dat Kosygin in derdaad de portefeuillekwestie heeft gesteld tegenover de aanhangers van een hardere koers, die ontegenzeglijk weer een beetje in opmars zijn, zoals onder meer uit een aantal binnen landse maatregelen blijkt zoals die ter bestrijding van de baldadigheid der jeugd. Als het dan hard tegen hard is gegaan dan heeft de rustige Kosygin gewonnen. Zelfs was hij ook hard bij zijn oratie tegen Peking dat hij verweet de Ame rikanen in de kaart te werken door hun aanvallen op het Kremlin. En ook de Amerikanen kregen er van langs. Als gebruikelijk was er weer het opbeurend woord voor de Noordvietna- mezen. Maar daarbij was weer ken merkend dat Kosygin zei dat de Sow- Bij gebrek aan beter was „de sensatie van de vergadering" der Opperste Sow- Jet in Moskou dat premier Kosygin In het volgend vijfjarenplan een soepeler systeem van prijzen wil invoeren voor consumptiegoederen. Hij wenst de prij zen te hanteren als een soort regelen de factor bij het ln evenwicht houden van vraag en aanbod. Dat is ln het Westen een zeer gewone zaak, maar orthodoxe marxisten zullen van Kosyglns plan wel hebben opge hoord: wat hij wil is immers ln de leerboeken steeds vermeld als een kwade trek, die het kapitalistisch sy steem zo onaangenaam maakte voor de werkende massa. Modernere com munistische economen. In casu prof. Libermann in Klew, denken intussen al heel anders, maar zij hebben steeds de grootste moeite gehad om zich te verdedigen tegen de aantijging dat ze ketterse ideeën koesterden. Heel belangrijk ls dit overigens verder niet, want de uitwerking van dit plan zal waarschijnlijk ln alle rust geschie den en in voorlopig beperkte, experi mentele mate. Maar het tekent wel dat Kosygin in de gelegenheid wordt gesteld op zijn eigen manier verder te gaan. Dat het vijfjarenplan nog niet klaar was, zo als de bedoeling was geweest, is een teken dat hij tevoren in het Kremlin enig verzet heeft moeten overwinnen. Maar kennelijk kwam hij als de sterk ste uit de bus: hij werd immers met grote meerderheid herbenoemd, zoal» jetUnie niet van zins was zich te la ten provoceren door degenen die graag hun handen zouden warmen aan een fikse wereldbrand. Dat kon evengoed slaan op de Chinezen als op de Ame rikanen, zoals hij het zei. De goede verstaander kan er ook uit opmaken dat Kosygin er nog steeds niet naar snakt daadwerkelijk in de strijd betrokken te raken, zolang hij dat kan vermijden. Ook in dat op zicht is zijn nuchterder en zakelijker koers dan de baas gebleven over de opinies van de voorstanders van een hardere aanpak.

Soester Courant | 1966 | | pagina 2