EEN DICHTBIJ Zo'n bank is er nu in Soestdijk! RAIFFEISENBANK SOEST Augustus - Oogstmaand Kruispunt Dalweg-Albert Cuyplaan wordt steeds beruchter Vanaf heden zijn wij iedere morgen geopend. Komt U eens langs? In de toekomst geen vinger-, maar stern- afdruk Krabbels van Knelis Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Dank zij de „dagjesmensen" herleven folkloristische gebruiken In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VftlfiT Wijkbibliotheek Erkpncie Auto- on Srootorrijsphool spaarbank en alle bankzaken Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Lenssen+de Wolff BURGERLIJKE ST ND Dagjesmensen. Over deze groep men sen werd vroeger wat minachtend ge sproken. Dat waren mensen, die een „dagje uit" gingen. Meestal in ge zinsverband; met grote tassen brood bij zich stapten ze op tram of trein en Heten zich vervoeren naar het dichtsbijgelegen „vacantleoord". Naar de bossen, naar de zee. En 's avonds kwam men vermoeid maar voldaan weer huis. Waarschijn lijk omdat deze mensen behoorden tot de minst draagkrachtigen werden zij min ot meer met de nek aange keken. Of waren de „meer gegoeden" soms wat jaloers op deze uitjes vol spontaniteit? Hoe het ook zij, de dagjesmens van vandaag vertoont zich heel anders dan vroeger. Meer en meer wordt het een gewoonte om een dagje uit te gaan, maar nu met de auto en naar die piek in ons vaderland waar de om geving mooi is of waar wat te zien is, hoe ver verwijderd ook. De televisie-uitzendingen van de AN.V.V. wijzen in die richting. Er wordt niet alleen gewezen op al het moois van stad en land, niet slechts ook op het bestaan van inte ressante musea, maar tevens op ge beurtenissen, die her en der plaats hebben, meest folkloristiche gebrui ken. En mede dank zij deze propaganda neemt de belangstelling voor oude ge woonten, die vooral op het platteland, maar ook in de stad nog in ere wor den gehouden, toe. Deze belangstelling van het publiek, dat, gemakkelijker dan vroeger, zich kan verplaatsen, stimulieert weer een blijvend voort bestaan van vele folkloristische eve nementen. Met dit artikel willen wij de dagjesmens van nu een paar tips geven. Is er zeker eeD naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Oogstgebruiken Laten we beginnen met het platte land- We hebben daar te maken met een overwegend agrarische bevolking. Geen wonder, dat de oogst - en daar mee het oogstfeest - een belangrijke plaa.ts inneemt in het leven van de plattelanders. Het eenvoudigste oogstfeest bestaat uit het versieren of aankleden van de laatste korenschoof. Na een ronde dans om de_schoof_ wordt dit oogst- product in optocht naar de boerderij gebracht. Soms wordt zo'n schoof op minder prettige manier behandeld. Men laat de bundel aren gewoon verwel ken. Zodoende houdt de landman een oud heidens gebruik in zwang, want toendertijd - bij de oude Germanen - werd de schoof aan de aardgoden ge wijd. In het Limburgse Sevenum wordt voor het kind, dat de meeste aren heeft „gelezen" van nieuw koren een „zeu- merwekske" gebakken, een broodje waarin een appel is verborgen Ook te Middelharnis kent men nog de oogst- of oestkoeken. In Eibergen (Gelderland) zingen de kinderen, die op het afgemaaide ko renveld aren hebben gezocht (of (gepungeld") „Moeder, moeder, ik heb maor éne pungel epungeld. Der was neet meer te kriegen, Want as der nog meer te kriegen was Dan ha'k wol meer nao 't hoes ebracht." Vaak komen, na het binnenhalen van de oogst, de kermisklanten met hun lawaai. Kermissen zijn septemberfees ten. Ook data van marktdagen vallen vaak in de nazomer of in de herfst. Zo is in Zweelo op 12 augustus paar denmarkt, te Norg op 1 september, te Rolde en op de tweede dinsdag in september en te Zuidlaren op de der de dinsdag van dezelfde maand. Deze marktdagen zijn meestal ook kermisdagen. Naast de handel is er het vertier. In Raalte herleeft in de laatste tijd het oogstfeest weer. De „stöppelhae- ne", de vogel, staat dan weer op de top van de schietstang. Rond de 20e augustus wordt in Raalte drie dagen lang dit feest gevierd. Vaak worden „tienden" van de oogstopbrengst dan aan de beide vertegenwoordigers van de kerkelijke overheid aangeboden: De dominee en de pastoor. Deze geeste lijke leiders blijven echter niet pas sief. Zij nemen - samen met de we reldlijke overheid, de burgemeester - deel aan de dorswedstrijd. Stadsfeesten De derde maandag in augustus is voor politie en brandweer van Amsterdam een gevreesde dag. Want dan viert de hoofdstedelijke bevolking „Hartjesdag". Vooral in de volksbuurten: Dapper- buurt, Kinkerbuurt, Jordaan en „eilan den", wordt op die dag letterlijk met vuur gespeeld. Vuurwerk wordt afge stoken. Straat- en huisvuil, zelfs in boedels worden op straat op een hoop gegooid en in brand gestoken. Dit feest van vuurtjestoken en baldadig heid, van politiecharges en brandweer sirenes zet de hele binnenstad op stel ten. De politie, veelvuldig gealarmeerd door de wat bravere burgerij, heeft handen vol werk. De brandweer rukt meermalen uit om „begin van brand" te blussen. Soms wordt, op verzoek van de dienaren der wet, de spuit op de brandstichters gericht. Het klinkt misschien merkwaardig, maar Hartjesdag in het hartje van Amsterdam is van oorsprong een oogstfeest. Een dergelijk feest is de „Stralower Fischzug", een feest in een andere hoofdstad: Berlijn. De Sint Maartensviering in Hoorn heeft een soortgelijk verleden. Dit feest wordt compleet met kermis op 31 augustus gehouden. Vroeger dus op Koninginnedag. Deze Koninginnedag werd daarente gen in de stad Groningen nimmer ge vierd. Niet dat de Groningers iets te gen ons vorstenhuis hadden, maar er was nu eenmaal één datum, die voor de Noordelingen nóg belangrijker was en is: 28 augustus. Wil men in de hoofdstad van onze noordelijkste provincie een echt feest meemaken, dan moet men er op de 28e augustus maar eens naar toe gaan. Dan wordt de bevrijding gevierd. De bevrijding van de stad in het jaar 1672. Het Rampjaar, toen „Bommen Berend", de bisschop van Munster, de stad belegerde. Op de 28e werd Gro ningen ontzet. Vondel schreef hier over: „O, Groningen, uit puin en asch en stof herrezen Vergeet de wel daad niet, die God u heeft bewezen." Nu, de Groningers hebben dit niet ver geten. Een ander belangrijk evenement In een andere provinciale hoofdstad is het ringrijden in Middelburg. Op de derde donderdag van aug. strijden boeren jongens, gezeten op ongezadelde werk paarden, om de hoogste prijs van Zee land, de wisselbeker, destijds beschik baar gesteld door Koningin Wilhel- mina. Op de derde dinsdag in augustus valt er te Ede op de Veluwe wat te beleven, dan is er schapenmarkt. Schuttersfeesten Een gebeurtenis van kleur en zwier, van oude tradities en van middeleeuw se romantiek, dat is het schuttersfeest. Met tromgeroffel, met vlaggen en ge kleed in oude kleurrijke kostuums trekken de vendelzwaaiers en schut ters naar de „schutsboom" op de „schuttersweide", waar de houten vo gel reeds op een staak is gezet. Wie het laatste stukje van de vogel af schiet, kan zich een jaar lang schut- terskoning noemen, al kost hem dit dan ook een rondje. Het Sint Jansgilde te Brummen en te Bronckhorst (Gelderl.) gaat altijd op maandag na de vierde zondag in augustus op de vogel schieten Het zelfde gebeurt in Sambeek en Vier lingsbeek (Noord-Brabant). Eind augustus komen ook de hand boogschutters van Krawinkel bij Ge leen (L.in actie. In diezelfde laatste dagen van de oogstmaand zijn er der gelijke activiteiten in Doornenburg (G.), terwijl in Groenlo en Winters wijk ringrijwedstrijden plaatshebben Wilt u een dagje uit in augustus? Naar een plaats, waar wat te beleven is? Dan moge dit artikeltje u mis schien tot wegwijzer dienen. Gaat u eens kijken. U bent altijd har telijk welkom in de dorpen en plaat sen, waar oude tradities, gelukkig, nog in ere worden gehouden. Uw belangstelling is daarbij een grote steun. In deze tijd van verdergaand „integreren" is h.et goed. dat locale? gewoonten -blijven bestaan,.. Veel plezier Weer is het goed afgelopen. Vrijdag bleef de schade tot lichte materiële schade beperkt, zodat beide betrok kenen het konden regelen. Men ging samen in een der auto's naar het po litiebureau. Zaterdagmorgen, rond 11 uur. was de schade heel wat omvangrijker. Dat er bij dit ongeval geen noemens waardig letsel werd opgelopen, mag geluk heten, maar dat er op dit mo ment geen fietsers op het rijwielpad reden en geen voetgangers op het trottoir liepen, of kinderen speelden, mag men wel een wonder noemen. Was dit ongelukkigerwijs wel het ge val geweest dan had deze aanrijding, waarbij de auto op het rijwielpad terecht kwam, rampzalige gevolgen kunnen hebben. Hoeveel bejaarden steken juist daar de weg niet over om even een brief te posten Ook ditmaal verscheen de politie met luid slrene-gegil op de plek des on- heils en ongetwijfeld zal dat nog vele malen gebeuren, als niet op kor te termijn wordt voorzien in deze on overzichtelijke verkeerssituatie. Wij hebben in februari van dit jaar, De wijkbibliotheek van de Hervormde gemeente is thans gevestigd in een lokaal van de „Hoeksteen"-kerk. De bibliotheek is- geopend np zaterdag avond, van half zeven tot half acht. toen op dit punt, een veel ernstiger ongeval plaats vond, reeds gewezen op dit werkelijk gevaarlijke kruis punt. Doch tot op heden heeft men hierin niet voorzien. Wanneer men rijdend op de Dalweg in de richting van de Soester Eng- weg, de Rubenslaan passeert, en, na een luttel aantal meters de Albert Cuyplaan moet passeren, valt deze weg niet op. Beplanting is namelijk de oorzaak dat een groot gedeelte van deze weg aan het oog wordt onttrok ken Terwijl ook de schuine stand van het Bejaardengebouw ten opzich te van de weg de indruk wekt dat men geen zijweg meer behoeft te verwachten. Komend vanuit de andere richting is het omstreeks deze tijd het koren dat een vrij uitzicht belemmerd. C»- 00 Gedipl B A N -Instructeur PARKLAAN 33 SÜES1 TELEFOON 3982 (02955) bgg 03498 1951 Ook vrachtwagen- en busrijbewijs U wordt gehaald en gebracht In iedere gemeenschap, of het nu een dorp is of een stadswijk, bestaat behoefte aan een bank. Een bank waar men sparen kan, maar waar men ook al zijn verdere bankzaken kan afdoen. Zoals effecten, rekeningcourant, reisdeviezen, noemt u maar op. In afwachting van het definitieve bijkantoor weliswaar een noodvestiging. Maar krijgt er dezelfde service, dezelfde aandacht die alle 2 miljoen spaarders krijgen die bij de meer dan 1000 banken en bijkantoren van de Raiffeisen-organisatie sparen. Fijn, dat die bank er is. En wat gemakkelijk, dat hij zo dichtbij is. Ongetwijfeld heeft deze situatie de aandacht van de met de verkeersvei ligheid belaste personen in Soest, maar met de omwonenden, die al ver trouwd raken met het beeld van der gelijke ongevallen, hopen wij dat men „de put zal dempen, vóór het kalf verdronken is". Bijkantoor Soestdijk, Koninginne- laan (naast nr. 38). Openingsuren: maandag t.e.m. vrijdag van 9-12.30 uur. Vrijdag avond van 18.30-20 uur. OVERIGE KANTOREN TE SOEST: Bijkantoor Soest-Zuid: Soesterbergsestraat 14, tel. 4657. Hoofdkantoor: Kerkplein 9, tel. 2568. Het geluid is toch maar een vreemde aangelegenheid. Hoewel de technische definitie vrij simpel is „mechani sche trillingen, die door middenstoffen zoals lucht en water worden voortge plant" menen de geleerden, dat er toch nog heel wat over het geluid te leren valt. Alleen al de menselijke stem één van de welhaast ontelbare geluidsproducenten levert steeds meer verrassingen op. De nieuwste Is, dat er werkelijk geen mens ter wereld Is, dje iemand met dezelfde stem kan tegenkomen. Andere merkwaardigheid van ons stemgeluid: of wij nu ouder worden of niet. in principe verandert onze stem nooit. De geleerden, die dit ontdekten, wer ken in de researchafdeling van één van Amerika's grootste „geluid-fabrie ken", de Bell-Telefoonmaatschappij, die alles levert wat maar iets met ge luid heeft te maken. In het laborato rium van dit bedrijf ontdekte men een methode om „afdrukken" te maken van de menselijke stem. zgn. ..frequcn- tie-spectrogrammen". De grillige lij nen. die een dergelijk stembeeld te zien geeft, stellen de verschillende aantallen trillingen per seconde voor, die een stem bij het vormen van een bepaald woord heeft voortgebracht. Het totaalbeeld van het lijnenspel is sterk afhankelijk van de vorm van mond-, keel- en neusholten. Het zichtbaar maken van geluid is een tamelijk slmpeel elektronisch foefje. Het gebeurt met een oscilloscoop, die het geluid ontleedt in wat het feitelijk is trillingen en op een lichtend groen roostertje (niemand weet waar om het groen moet zijn, maar het is overal ter wereld zo) keurig in lich tende lijntjes aangeeft hoevéél tril lingen er dan wel zijn- De nieuwe ontwikkeling van de Ame rikanen gaat echter veel verder. Men verwacht ook grote toekomstmogelijk heden voor hun ..geluidsafdrukken", met name voor de identificatie van mensen. Zodra een eenvoudig en goed koop apparaat is gemaakt voor het ge makkelijk vastleggen van zo'n stem beeld kan de justitie beschikken over een welkome aanvulling op het sy steem van de vingerafdrukken. Het verder doordringen in de gehei men van het geluid belooft trouwens nog veel meer verrassende toepas singsmogelijkheden. Zo wordt hard ge werkt aan „vertaalapparatuur", die de menselijke stem kan omzetten in voor machines begrijpelijke signalen. In Amerika is men hiermee al ver gevor derd. Hiervoor gebruikt men gewone microfoons, die het stemgeluid omzet ten in elektrische stroompjes. Deze worden door transistors ontleed. Op deze wijze kunnen bijvoorbeeld kassa's worden gemaakt, die het aanslaan van cijfertoetsen overbodig maken. Het enige, dat de cassière behoeft te doen, is de getallen uit te spreken. De meest revolutionaire gebruiksmoge lijkheden biedt nog het „Ultrageluid", dat een ontzaglijk aantal trillingen (tot een miljoen) per seconde bereikt. Voor het menselijk oor bestaat dit ge luld al niet meer. Ons oor kan name lijk alleen geluid tot een toonhoogte van 20.000 trillingen per seconde waar nemen. Het ultrageluid beschikt over ongekende krachten. Chemische reac ties worden erdoor versneld het kan bijvoorbeeld levende cellen doden en de zeer krachtige golven boren zelfs ;aten in zeer harde stoffen. Voor het oedrijfsleven en ook de geneeskunde kan het geluid nog veel waardevols oetekenen. Waaraan u wel niet zult mken als de buren wat al te veel ■oduceren. Dlr H_ W. Vellinga Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis. Crematie. Transport (Rouwkamer) Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak al heul wat hep mee emaokt in me leve, maor zukke haogel- stene aster zaoter- dag evalle binne nle. Jonges, jonges wat een knoepers waore dat. Hoechtum O, as elere zo groot. Gelukkig was™ik net tuus toen ut zo tekeer begon te gaon en Knell» hetter veerder gin laas van ehad. Maor d'r binnen hoopies minse, ble wie de ruute kepot waore. In de karrek an de Steeenhoffstraot laoge meraokels veul glassplinters. Da kon op moeiluk standers, waant d'r waore maor effe 92 ruute deur de haogel stene kepot egaon Kneliao klaagde netuurluk steen en been over die haogelstene. „D'r komp niks terech van de groente in de tuun", zee ze en ze zal wel geilek hebbe schat ik, waant alles stlng ongder waoter. Noeng was ut geluk- kug nle zo arreg as bie Eemland, daor lag me un plaas, die hek van me leve nog nle ezien. En ik hep toch heul wat plaase ezien in me leve. Maor dit was een biezongdere plaas, een gaolaoplaas kajje zeige. D'r was ok veul bekieks veur. De burregemeester waster en de wethou- wers ennog veul meer minse. De braandweer hetter veur ezorregd, dat tut laoter op de aovond toch nog un bietje droog wier Ik bin heulegaor geen tiep, dat van alles verzaomelt. Ik hepter toch geen geduld veur om alles bie te houwe. Maor een paor van die haogelstene hek toch wel bewaord. In de diep vries. Da's veur laoter, ak over ut weer van zaoterdag vertel. Dan ken ik laote zien, datter stene ble waore zo groot as un kippeëi. Aanders gelove de minse ut toch nie. En misschien binne d'r bie, die ut noeng al nie gelove, waant ut het laang nie overaal zo arreg eregend en ehaogeld as in Soest. D'r zalle wel heul wat lillukke woor- de evaalle weeze toen ut zo tekeer gong Allenug de man, die ut glaas levert zal d'r meschien wel blie mee eweest weeze. Maor ut zou ok bes kunne van nie, waant hie hettut nong netuurluk me raokels druk en da's ok nie alles, t Is nle arreg ajje ut druk hep, maor ut is wel arreg ajje dan nog steeds esteurd wor ok deur minse, die maor an de tillefoon blieve haan ge om te vraoge of ut .log laang duurt veur- datter wat edoan wordt. Ik kan ming bes veurstelle dattut maor nie zo gaot en ieder mot ze beurt maor of- waachte. Ik bin in ieders gevaal meraokels blie, dak un bietje stevug glaas in de raome het laote zette, die binne ten minste heul ebleve. En dat kenne nie veul minse me naozelge. Maor ut is te hope. da zullie noeng d'r lesje eleerd hebbe. 't Is nog aaltied zo, dat wie in un glaoze huus woont nie mit stene mot gooie. En zeUuf zal die dat ok nie doen, maor aster esmete wor zoas zaoterdag dan hejje ut gedongder in de glaoze. Ut enugge waor zullie noeng nog op kenne hope is, da scharreve geluk brtnge. onroerende goederen AiïÊkA taxaties hypotheken assurantiën Steenhoffstraat 67 Soest Tel. 2169 GEBOREN Marieke Elisabeth. doch ter van T. A. van Limburg Brouwer en E. C. Smit, Dr. Schoonenbeeklaan 3. Ingeborg Johanna, dochter van E. H. A. van Dorresteijn en E. M. Ra demaker. Burg. Grothestraat 53a. Hendrik, zoon van R. Doorn en C. M. P. Zonneveld. Kerkstraat 54. Henk Marcel, zoon van J. Kuiper en G. W. J. G. P. Luppens. Albert Cuyplaan 87. Willem Frederik. zoon van W. F. Stegman en R. Schavrien. Irenelaan 52. Franciscus Johannes, zoon van K. R. van Oordt en J. Kropff. Bar- tolottilaan 39. Charlotte Wilhelmi- na Adriana. dochter van P. G. J. C. Gruijters en C. M. A. van de Sande, Beukenlaan 92. Jacqueline Laura Maria, dochter van F. B C. Duwel en H. A. J. Brouwer, Steenhoffstraat 58. Jurgen John Arno. zoon van W. A. J. Clephas en W. H. C Reiniers, Anto- nie van Leeuwenhoeklaan 211, Soes- terberg. ONDERTROUWD Jacobus Johannes Plekkepoel, Nieuweweg 55 en Mia Ja- coba van Rouwendaal. Koninginne- laan 11. Jan Berend Hendrik Suy- derhoud. Ranoukelstraat 59. 'sGra- venhage en Carla Augusta Tonia Rei- che. Burg. Grothestraat 45. Alber- tus Kirpensteijn, Krullelaan 17. Zeist en Gerrie Lievaart, Plesmanstraat 36. Antoon Cohrs. Ebrodreef 83. Utrecht en Albertha Koster. Schrikslaan 15. Janus Vreman, Kerkstraat 38 en Nelly Koudijs, Oude Utrechtseweg 9. GEHUWD Arie Joris van Holst. Gr. van Prinstererstraatt 5 bis en Josefa Iglesia Lamela, Zeisterweg 61. Wou denberg. Gerardus Aloysius Lam. Graaf van Wichmanstraat 110. Hilver sum en Martha Geertruida Maria Semper. Hartweg 52. Albertus Vee- nendaal. Bisschopweg 55, Amersfoort en Hendrika Margaretha Bos. Smits- weg 45. OVERLEDEN Liesje Brons. 97 jaar, weduwe van T. van Overbeek. Duin weg 30. Christina van Fulpen. 87 jaar. weduwe van J. H. van der Lugt, Molenstraat 151. Johanna Alijda Smienk, 72 jaar. weduwe van A. Weer- desteijn. Gen. Winkelmanstraat 21, Soesterberg. Woutterus Theodorus van Asch. 46 jaar. gehuwd met M. W. Brandsen. Beukenlaan 23.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5