De geschiedenis van de atoombom S.E.C.-nieuws V.V.Z. - nieuws VOLVO - Veilig Geleerden isoleerden zich in onderzoek-centra Officiële Telefoonnummer ziekenauto 5980 Enorm onderzees plateau in de Pacific Nieuw preparaat in de strijd tegen kanker Tijdens economische achteruitgang en politieke verwarring ging de wetenschap met sprongen vooruit. I Autorijschool Ie LESUUR GRATIS. V.A.M.O.R. - Fiat 850. Tempo-nieuwsv Jeugdtoernooi handbalvereniging B.D.C. Zo vlogen de duiven PARKGARAGE A. v. d. Hoef 21 Jaren geleden, om precies te zijn, op 6 augustus 1945. ontplofte de eers te atoombom boven Japan, op 700 m hoogte boven de niets vermoedende 250 000 Inwoners van Hlroshlma, waar van er 80 000 ln luttele seconden wer den gedood, terwijl er daarna nog enkele duizenden stierven na een sle pende. ongeneeslijke ziekte. Dit was. afgezien nog van de grote materiële schade, het directe „resul taat" van jarenlang, ononderbroken wetenschappelijk werk van vooraan staande natuurkundigen. De geschiedenis van de „bom" is zo vol van merkwaardigheden, dat. ook bij een summiere opsomming der fei ten, een reeks artikelen nodig is om de dramatische ontwikkeling te schet sen. Want de geschiedenis van de „bom" is de geschlednls van de mensen, die dit helse werktuig maakten Het is de gescheidenis van geleerden, die. omdat ze tegen de oorlog en tegen het ge bruik van geweld waren, aandrongen op de vervaardiging van een vernieti gingswapen, dat alle oorlogsgeweld verre te boven gaat. Deze mannen van de wetenschap had den zichzelf opgezweept tot de uiter ste krachtinspanning om binnen de gestelde tijd klaar te zijn met hun sinistere werk, waarvan ze de uitwer king slechts bij benadering konden vermoeden! Toen de bom er dan ein delijk was, op tijd. bemerkten ze. te laat, dat ze een geheel andere wereld hadden gemaakt, de wereld van nu, bevolkt met mensen, die verder zullen moeten leven met de gedachte, dat mensen in staat zijn om die wereld te vernietigen. Opbloei in een periode van verval Vlak na de eerste wereldoorlog was Europa ontredderd Vier lange jaren hadden gelijkwaardige tegenstanders elkaar in een uitmoordoende loop gravenoorlog bestreden. Tenslotte had Amerika de balans van het militaire evenwicht in het voordeel van de ge allieerden laten doorslaan De oorlog was ten einde, maar revoluties bege leidden de vrede. Keizerrijken stortten Ineen. Politieke onlusten maakten steeds meer slachtoffers. In grote de len van Europa heersten armoede en honger Daarna volgden wel enkele jaren van hoogconjunctuur, maar snel kwamen - de crisisjaren met als gevolgd: miljoenen werklozen, waar door de politieke onrust weer toenam. En juist in deze jaren van malaise en achteruitgang, ln de 20er en 30er ja ren. was er op het gebied van de we tenschap sprake van opbloei en voor uitgang. Het was alsof het universitaire leven geheel los stond van alles wat er om heen gebeurde Het scheen alsof de professoren en studenten geen weet hadden van wat er zich bulten de unl- veriteltsmuren afspeelde De geleer den hadden zich teruggetrokken ln hun burchten, waar geheel eigen wet ten het leven beheersten Vestingstad wordt wetenschappelijk bolwerk In Duitsland, het land waar de weeën van de oorlog het meest nawerkten, F. C Kuyperstraat 11, Soest. Tel, 6038. Ter kennismaking HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij het gemeentebestuur van Baarn is ingekomen en ter secretarie van die gemeente ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. de Zoeten. Toren laan 110 te Baam om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergun ning voor een inrichting bestemd tot het opslaan en afleveren van motor brandstoffen in het perceel Toren laan 110, kadastraal bekend gemeen te Baarn. sectie B. nr. 11591. Gedurende tien dagen na de dagte kening van deze bekendmaking be staat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verle nen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur van Baarn Bovendien zal op dinsdag 30 augus tus 1966. des voormiddags te 10.15 uur, in het gemeentehuis van Baarn een openbare zitting worden gehou den. waarin mondeling bezwaren te gen de inwilliging van het verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan op genoemde secreta rie kennis nemen van de ter zake Ingekomen schrifturen De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoel de zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft in gebracht, indien hij niet woonachtig is in den der gemeenten, waar deze openbare kennisgeving wordt gedaan. Soest, 16 augustus 1966. schijnt in het kleine, oude vesting stadje Göttlngen, ten noord-oosten van Kassei, de tijd te hebben stilge staan. AUes Is gebleven zoals het vroeger was De gevels van de oude huizen zijn versierd met de rijk be sneden balken van het zo typisch Duitse „vakwerk". Fel gekleurde bloe men steken fris af tegen vet donker van het houtwerk. Uit de vele bloem bakken op de vensterbanken hangen rode en witte geraniums, waarvan de heldere tinten vrolijkheid geven aan de grijze buitenmuren. Centrum van dit dromerige stadje is de Georgia-Augusta universiteit, waar van de gebouwen al even oud zijn als het stadje zelf Maar de wetenschap, die er wordt beoefend, is hypermo dern. Carl Friedrich Gauss heeft ln het mid den van de 19e eeuw van Göttlngen een universiteitsstad met een wereld naam gemaakt Zijn opvolger Felix Klein heeft het contact tussen we- tenscshappelijk denken en practlsch leven gelegd, waardoor, rond de labo ratoria, fabrieken voor meetwerktui gen en optische Instrumenten zijn verrezen. Het driemanschap Davld Hilbert, Max Born en James Franck geeft ook na de laatste wereldoorlog aan de univer siteit van Göttingen een grote bekend heid. De oude vestingstad is een bolwerk geworden, waarin professoren en stu denten uit de hele wereld zich heb ben teruggetrokken, zich wijden aan onderzoekingen en researchwerk, col lege geven en college volgen, voor drachten houden en voordrachten be luisteren. Professor Lorentz, Niels Bohr, Hou termans, Sommerfeld, de Italiaan Fer- ml, de Engelsman Pat Blacket zij al len zijn in Göttingen geweest, de Hon gaar Leo Szilard vindt, na omzwer vingen, in de oude vestingstad rust. Van deze mensen komen de jongeren als student om er nieuwe wetenschap op te doen. De eer en de achting, door de Duitsers vroeger aan de officieren gegeven, vallen nu de professoren ten deel Amerikaanse weldoeners steunen krachtig de universiteit van de ver slagen tegenstander en Amerikaanse studenten bezoeken regelmatig Gö— tingen. Onder hen bevindt zich een zekere J Robert Oppenheimer. Eiland van verdraagzaamheid In Denemarken is het „Unlversitelts Instltut for Teorisk Fysik" het eiland, waar, onder leiding van de beroemde Niels Bohr, ln alle stilte het werk van geest en kennis wordt voortgezet. Niels Bohr, een merkwaardig mens, maar met een hart van goud. nodigt tal van wetenschapsmensen uit naar „Blegdamvij 15" te Kopenhagen, niet ln de minste plaats degenen, die ln moeilijkheden zitten in Europa, waar het politieke leven aan het verande ren is. Bohr is een echte verstrooide profes sor, die bovendien nog slecht kan praten. Hij mompelt meer voor zich zelf dan dat hij de studenten toe spreekt. Maar degenen, die om zijn verstrooidheid lachen, bewonderen hem om zijn scherpzinngheid En al is hij tijdens de colleges dan ook bijna niet te verstaan, men luls- teft gTaag wat scherper naar zijn woorden, want wat hij zegt, ls steeds de moeite waard. Kopenhagen wordt een toevluchtsoord voor wetenschap pelijke refugés. Voor velen wordt de universiteit van de Deense hoofdstad een doorgangshuis. Onder zijn „leerlingen" heeft Bohr tegen het eind van de jaren 30 een merkwaardig tweetal, afkomstig uit Duitsland: Carl Friedrich von Welzs- acker en Edward Teller, welke laatste afkomstig was uit Hongarije. De vriendschap tussen deze twee mannen zal van grote betekenis zijn voor de ontwikkeling rond het maken van de atoombom. Weetgierig proletariaat. In de Sovjet-Unie wordt de weten schap op alle manleren door de staat gesteund. Te Leningrad werken hon derden studenten. Zij hebben geen geldzorgen en niemand belemmert hen in hun werk De machthebbers van de Jonge staat beseffen, dat Rusland - eeuwenlang steunend op hulp van bulten - nu zelf maar wetenschaps mensen moet voortbrengen. Wel ko men uit het buitenland de docenten: Vlctor Welsskopf, Georg Placzek, Ka- pltza en Frltz Houtermans werken mee aan de ontwikkeling van het land van „arbeiders en soldaten". Rome, Parijs. Cambrldge en Berlijn De Italiaan Enrico Fermi experimen teert wereldvermaard te Rome en ln Parijs werkt het beroemde echtpaar Frédéric en Irene Jollot-Curie, schoon zoon en dochter van de bekende „Ra dium woman". In Ruptherford's laboratorium te Cambrldge doet James Chadwlck zeer belangrijke onderzoekingen. In de hoofdstad van Duitsland, Ber lijn, in het laboratorium van het Kai- ser Wilhelm-instituut, werken profes sor Otto Hahn en zijn assistenten Li- se Meitner en Strassmann. Zij zullen het succes brengen, waarop de weten schappelijke wereld wacht. Tussen de universiteiten onderling be staat een intensief contact. Politieke tegenstellingen zijn er niet Nationali teiten bestaan niet. Gezamenlijk trachten Duitsers, Fransen, Denen, Nederlanders, Engelsen, Russen en mensen van nog andere werelddelen dan Europa tot een oplossing te ko men van de vraagstukken, waarvoor ze zich bij hun werk zien geplaatst. Wat is nu wel het verband tussen hetgeen hier allemaal geschreven staat en wat er over de atoombom op Japan, In de inleiding, is gezegd? Nu. het is spoedig duidelijk dat de in leiding als de verdere rest van dit verhaal veel met elkaar te maken hebben wanneer we weten, dat de pro fessoren en doctoren, de laboranten en studenten, waarvan sommige na men zijn genoemd, zich allen toeleg gen op de verdere ontwikkeling van een wetenschap, die geheel nieuw is: Zij proberen, eenvoudig gezegd, een antwoord te vinden op de vraag: wat is eigenlijk een atoom? (Wordt vervolgd) WOENSDAGAVOND 2e NEDERLAAG WEDSTRIJD S.E.C. Quick 1. Het S.E.C.-elftal, dat na een drasti sche verjonging opvalt door het boe ken van prachtige resultaten (8-1 te gen T.O.V.l en 7-0 tegen het Amster damse Z.S.G.O.), komt woensdagavond om half zeven aan de Bosstraat bin nen de lijnen voor het spelen van de 2e nederlaagwedstrijd tegen Quick. Quick, de Amersfoortse 2e klasser, zal het tegen de goed spelende S.E.C - ploeg, waarvan de aanval vooral zeer sterk speelt, niet gemakkelijk krijgen. In het eerste SE.C.-elftal zal deze avond Theo Surstedt de linksbuiten plaats bezetten, terwijl doelman Van Essen de moeilijke taak krijgt de door dienstplicht afwezige Van Hattum te vervangen ln het SE.C.-doel. Scheidsrechter is deze avond de heer J L. Broers uit Maartensdijk. Opstelling SE.C. 1: doel Van Essen: achter Krijt en v. d. Hoed. midden Wim Brouwer, Ruttenberg en v d. Veen; voor Dorrestein, Van de Broek, Van Berkel, Duyst en Surstedt. OEFENMEESTER VOOR SE.C.- ZATERDAG. Met ingang van woensdag 24 augustus a.s zal S.Ë.C.-zaterdag over een eigen oefenmeester beschikken. De Spaanse voetballer André Valero zal de SE.C. zaterdagvoetballers trachten bij te brengen wat er nog ontbreekt ln het team, dat overigens zaterdag J.I. ver raste door een 9-4 zege op H.T.C. 2 uit Zwolle. André Valero ls ex-lid van het bekende Real Madrid uit Spanje en heeft in deze vereniging ook ge speeld. Voor de SE.C. zaterdagafdeling een prachtig succes, dat juist deze zo technisch begaafde oefenfeester op de woensdagavonden de zaterdagvoetbal lers voor zijn rekening neemt. De S.E.C. zaterdagafdeling kan echter. Indien spelers voor conditie nog een extra avond wensen te trainen, ook meedoen bij de zondagafdeling op de dinsdagavonden. De zaterdagafdeling zal op de woens dagavonden gebruik maken van het halfverharde terrein aan de Bosstraat. Het SE.C. zaterdagteam zal door goe de training het komende seizoen een uitstekend figuur kunnen slaan in haar afdeling. Talent is er genoeg. De zaterdagcommissie zal echter in het eerste team slechts spelers opstellen, die de training bezoeken. SE.C.-ELFTALLEN SPEELDEN OEFENWEDSTRIJDEN Uitgebreid werd er het afgelopen week einde gevoetbald op de SE.C. terrei nen aan de Bosstraat. De zondagvoet ballers bonden zaterdagmiddag om 2 uur de strijd aan tegen een zaterdag combinatie Er werd aardig gespeeld, maar tenslotte won de hitte het van de spelers. Toen de stand gelijk was werd besloten de strijd te staken we gens de hitte. Er was toen ruim een uur gespeeld. Zaterdag 1 won dus met 9-4 van N.T.C. II, terwijl zondag 1 verloor van N.T.C. 1. Zondag speelde S.E.C 3 tegen Baarn 3 en deze strijd eindigde in een 2-2 gelijkspel. Wildenburg en v. d. Brakel scoorden voor SE.C. Tegen scoorden de Baarnaars uit een strafschop. Doel man Van Limburg verdedigde het SE.C.-doel. S.E.C 4. met vele nieuwe gezichten verloor van B.D.C. 4. Na een gelijke stand met rust was B D.C na rust sterker en won met 6-2. S.E.C. zondag 1 verrastte Z.S.G.O. met niet minder dan 7-0. Het tweede zon dagelftal was veel sterker, vooral na rust, dan Z.S.G.O. 2 maar verloor des ondanks met 3-2. SE.C. VETERANENTOERNOOI. De twee SE C. teams voor het vetera- nentoernooi op zondag 21 augustus a.s. zijn bekend. Het team van S.E.C.. dat met B.D.C., Donar en Baarn Is inge deeld in poule 1, bestaat uit de vol gende spelers: Joop Belt (aanvoer der), H. Adams. Jan v. d. Hoed Mee- der. Jan v. d. Valk, Terlien, Jan v. d. Brink, Mello Beekink, Jan de Jong, Gerrit Ruttenburg en Joop Wijnands. Het andere S.E.C.-team spelend in poule 2 met Amersfoortse Boys. AP.W C. en Zebra's zal worden sa mengesteld uit Eb Kareisen (aanvoer der), Fred Nleuwenhuis Floor Wijn gaard. Wim Pureveen Sr„ Kees van het Klooster, Joop Westerveld, Cor de Bruin, Tony Dasselaar, Roel ten Hove, Jan Veldhuizen en Jan v. d. Broek. WEDSTRIJD S.E.C.-JUNI OREN A-COIVIMISSIE-ELFTAL De traditionele wedstrijd tussen SE.C. junioren A en een elftal samengesteld uit commissieleden van SE.C. moest zaterdagavond tijdens de enorme stortbui gestaakt worden. De wedstrijd zal echter t.z.t. onder leiding van de heer G. Eyking opnieuw worden over gespeeld De junioren hebben dan pech aangezien zij op het moment dat de strijd gestaakt moest worden een 3-0 voorsprong hadden genomen. Een juweel van een doelpunt scoorde De Jong, waarna Peter van Boeyen doel man M. v. d. Broek nog tweemaal het nakijken gaf. In de achterhoede van het commissie- ilftal speelden nieuwe oefenmeester v. d. Velde naast de oude oefenmees ter W. Boerboom. De jeugd was sneller dan de oudjes en sneden keer op keer langs de defensie heen. Tijdens de opnieuw te spelen wedstrijd zal het commissie-elftal echter ge waarschuwd voor de kracht van de Jeugd het veld betreden. WEDSTRIJDPROGRAMMA KOMENDE WEEKEINDE SE.C. SE.C. 1 speelt zaterdagmiddag a.s. de derde nederlaagwedstrijd tegen het sterke G.V.V.V. uit Veenendaal. Vraag Is of het jonge S.E.C.-team zich ook ln deze wedstrijd van haar beste kant kan laten zien. Slaagt de snelle voor hoede er opnieuw ln een flink aantal doelpunten te produceren? S.E C. zaterdag zet haar oefenpro gramma op zaterdag a.s voort met een wedstrijd tegen G.V.V.V. 2, even eens aanvang 4 uur. VRIJDAGAVOND A.S. CONTACTAVOND Voorzitter M. Wilhelm zal vrijdag- de SE.C.-Jeugd In de cantlne welkom avond a.s.. om 8 uur. de ouders van heten voor een gesprek over de jeugd leden die momenteel de hoop van SE.C. vormen. Getracht zal worden in de toekomst de activiteiten van de Jeugdcommissie te vergroten door het houden van con tactavonden enz. Suggesties van ouders zijn van harte welkom. SPORTTOTO Het bestuur van S E.C. maakt bekend, dat voor het voetbalprogramma van 27 en 28 augustus twee pools zullen worden uitgegeven. De twee formulie ren kunt u deze week bij de S.E.C. pooladressen ln ontvangst nemen. De pool's 3 en 4 dienen gelijktijdig op vrijdag 26 augustus te worden ingele verd. S.E.C-comb.-H T.C. 1 1-2 De op zaterdagmiddag j.1. gespeelde voetbalwedstrijd tussen een SE C-com binatie en het sterke eerste elftal van de zaterdagmiddagvereniging H.T.C. uit Zwolle, waarin als middenvoor de oud-international Gerrit Voges mee speelde, is geëindigd in een 2-1 neder laag voor de S E.C.-combinatie. In de eerste helft kon de SE.C-aan hang al spoedig juichen door een mooi doelpunt van de rechtsbuiten Lenar- duzzi. Uit een mooi opgezette aanval vanuit het middenveld omspeelde deze enige tegenstanders, alsmede de doelverdedi- ger en scoorde met een droog schot. 1-0. Daarna zakte het spelpeil tengevolge van de benauwde hitte beduidend. Ook in de tweede helft deed de enor me warmte veel afbreuk aan het spel. De enige die zich kennelijk nog enigs zins staande kon houden was Gerrit Voges. wat dan ook resulteerde ln 2 uitgekookte doelpunten, waarna het einde kwam met de vermelde 1-2 stand ln het voordeel van H T.C S.E.C. SCOORDE ER LUSTIG OP LOS S.E.C Z.S.G O. 7-0. Hoewel het goed ls rekening te hou den met de kracht van de tegenstan der, kon men toch constateren, dat S E C deze middag tegen de hoofd stedelijke vierde klasser een goede par tij voetbal speelde Zonder aan de bekende S.E C.-cracks afbreuk te willen doen, kan toch wor den vastgesteld, dat de nieuwe aan winsten Dettmer en Van Veen ver sterkingen betekenen, terwijl Van Ber kel op de midvoorplaats de voorhoede in stootkracht aanmerkelijk doet toe nemen. Door zijn snelheid wist hij S.E.C. reeds binnen tien minuten een 2-0 voorsprong te geven, waardoor de Soesters steeds beter gingen spelen, terwijl de Z S.G.O verdediging een zwakke indruk maak te. Nog voor de rust verhoogde S.E.C de voorsprong tot 4-0, resp. door Duyst en Dorrestein Men zou hierdoor de indruk krijgen, dat ZSGO niet tot aanvallen kwam De Amsterdammers deden echter wel degelijk hun best het getij te doen keren, maar hun aanvallen waren van alle gevaar ontbloot, terwijl Ruttenberg c.s. hiermede wel raad wist. Keeper Van Hattum was deze middag trou wens in goede vorm. Na de thee vlotte het bij Z S G O iets beter, wellicht een gevolg van het feit dat S.E C zich niet meer tenvolle in spande. Tot een behoorlijk schot kwam het ook toen bij Z.S.G O zelden en als het een enkele maal het geval was. dan was Van Hattum op zijn post. Op de bekende slofjes kwam S E C. tot een eindstand van 7-0 door Duyst, Dorrestein en Van de Broek. Z.S.G O zag zelfs geen kans de eer te redden, zodat SEC. het seizoen hoopvol Inzette Men zal echter moeten bedenken, dat het bij sterke tegenstanders niet zo gemakkelijk zal gaan SE.C. ZATERDAG. SEC Zaterdag 1 speelt morgenavond (woensdag) te 18 30 uur. een wed strijd tegen Sumboys op het terrein aan de Bosstraat. De opstelling is doel H Kramer, achter A v. d Schagt en N. Beptlst, midden G Beijer. A Staal en W. Kraaij. voor P. Nijhuis, A J. Stalen hoef. H. Sengers, A Hop en K Vink SE.C. ZATERDAG 1-H.T.C. 2 9-4 Voor de zaterdagafdeling van SE.C. is de eerste oefenwedstrijd tegen H T.C een groot succes geworden. Het was na vijftien minuten spelen de van junioren A overgekomen Nij huis, die het eerste doelpunt voor zijn nieuwe afdeling kon scoren 1-0. Er werd aan weerskanten goed voet bal getoond, maar bij een aanval van H.T.C. was het door een fout van Kraaij op de backplaats, dat de gas ten gelijk konden komen door mid- voor Janssen. 1-1. Maar S.E.C. was in goede vorm en steeds makkelijker werden de gasten omspeeld. Zo was het de toch altijd weer gevaarlijke Sengers. die de stand op 2-1 bracht en even later de kee per verraste en er 3-1 van maakte, aan welk laatste doelpunt de bin- nenspeler Hop een groot aandeel had omdat deze. zelf ln schietpositie staande, de bal afgaf aan Sengers, die er beter voor stond. Het was in de 24ste minuut dat links buiten Vink goed werd gelanceerd en ook hij benutte deze kans en maakte er 4-1 van. De aanvallen van de H.T.C.-ers wa ren niet gevaarlijk genoeg en te door zichtig voor Staal, die als spil ook weer in een grote vorm stak. Zijn uittrappen waren van goede kwaliteit en zo lanceerde hij de weer goed op gestelde Sengers die zeer beheerst inschoot en er 5-1 van maakte Er waren nog maar enkele minuten van de eerste helft te spelen en na goed opbouwend werk was het weer Vink die er nog een doelpunt aan toe kon voegen 6-1. In de tweede helft dreef H.T.C. erg op en S.E.C. moest even alle zeilen bijzetten. Door een handsbal van Staal kon Schippers van H.T.C. de penalty omzetten in een doelpunt waar keeper Kramer, die menige mooie redding had verricht, niets aan kon doen. 6-2 S.E C. hield vol en kort daarna was het weer Sengers, die tweemaal de keeper passeerde. Zo werd het 8-Z. HTC zette alles op alles en de achterhoede van S.E.C, moest een veer laten onder deze druk. Het was weer Schippers die de bal achter keeper Kramer deponeerde 8-3 Direct weer een aanval van H T.C. en ook ditmaal was de bal niet te stop pen, waardoor de gasten op 8-4 kwa men. SE.C. kwam in de slotfase nog een maal terug en wel door halfspeler Beijer, die na een solo voor de negen de en laatste maal de H.T.C.-doelman passeerde 9-4. Het was een aantrekkelijke wedstrijd met S.E.C. ver in de meerderheid. H BLASKE WOON DE 12e COMPE- TITIERIT. Voor de 12e rit van de zomercompe titie kwamen 40 amateurs en nieuwe lingen en 9 adspiranten en één dame aan de start. De laatsten reden weer 25 ronden (29 km) en de groten het gebruikelijke uur plus 10 ronden. In beide groepen is fel gestreden. Dit had bij de adspiranten tot gevolg, dat de zwakke broeders al spoedig moesten lossen. Zelfs Ineke van Yken moest er af, maar zij kwam weer bij toen de adspiranten de groten moes ten laten passeren. In de eindspurt bleek nu Blaske iets sneller te zijn dan Den Oude. Uitslag 1. H Blaske. 29 km. in 47.29 min. 2. D. den Oude. 3. H. Boe- zaard. 4. Cor van Zijtveld. 5. Ineke van Yken. 6. W. v. d. Heuvel. 7. J. Smit op 1 ronde. 8. L. v. d. Kamp. 9. Harm Hees. 10. J. Hovius. Zoals reeds vermeld was de strijd bij de amateurs en nieuwelingen vanaf de start fel. Uitlooppogingen waren er aan de lopende band en pas in de 12e ronde had Harry Ligter een 60 m. kunnen nemen, maar het attente pe- leton haalde hem terug. In de 18e ronde probeerden v. d. Ploeg, Vonk, Jaap v. Broek en Keur te ontsnappen maar het was tevergeefs, evenals de poging van Gert de Weerd, Albert en Schipper. In de 22e ronde viel de slag. Rik Hees, Wim Schaeffer, Harry Ligter en Cor Albert sprongen weg en na men 100 meter. Zij werden door een drietal achtervolgd w.o. Aad v. d. Ploeg die aansluiting kreeg bij de kop groep, terwijl Albert terugviel. In de 27e ronde trachtte een vijftal nog weg te komen, maar het peleton liet niemand meer ontsnappen. Wij zagen Ruttenberg. De Weerd, Cor van Leijenhorst en nog vele anderen pro beren aan de aandachtt van het pe leton te ontsnappen, maar zonder suc ces. In de laatste ronde kwamen drie man van de kopgroep nog in het gro te peleton terecht. Uitslag 1. Rik Hees. 47 ronden (54 km.) In 1.16.53 uur. 2. Aad v. d. Ploeg. 3. Harry Ligter. 4. Wim Schaeffer op 10 sec. 5. Cor Rutgers op 1 ronde. 6. Piet Bakker. 7. Cor Faber. 8. Cor v. Leijenhorst. 9. T. Hulsken 10. Piet Soeteman. 11. Jaap v. d Broek. 12. Gerrit Ruttenberg. 13. K. Keur. 14. Ries v. Breukelen. Het jeugdtoernooi, dat jaarlijks door BD.C wordt gehouden, zal ditmaal plaats hebben op zondag 21 augustus a.s. Aan dit toernooi nemen deel E H.V., Eindhoven; A.H.C, Den Haag; M.S.V Noordwijk-Binnen; B.S.V, Blaricum en B.D.CSoest. De poule-indeling is als volgt Poule A, Heren junioren; A.H.C. '28, B D C. 1, B S V. 1 en B.D.C. 2 Poule B. Dames junioren; A.HC. '28, BD.C. 1 en E.H.V. 1 Poule C, Dames junioren B S.V 1, E.H.V. 2 en BD.C 2. Poule D, Dames adspiraten M.S.V. 1, B.S.V. 1, E.H.V. 1. A.H.C. '28 en BDC 1. Poele E, Dames adspiranten M.S.V. 2, BSV. 2. E.H.V. 2, A.H.C. 2 en B D C. 2 Poule F, Heren adspiranten M.S.V., A.H.C. en BD C. Poeule G. Meisjes pupillen B.S.V AHC. en B D.C. De vereniging „De Zwaluw" nam met 250 duiven deel aan een wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand 152 km. De duiven werden te 7 uur gelost met z.w.wind. De eerste duif arriveerde te 8.24 59 uur, snelheid 1787,60 meter per mi nuut De laatste prijsduif kwam aan te 8.34.22 uur Uitslag A C. van Ee 1 22 31. P Duyst 2 18 24. H den Dekker 3. Com binatie Wigtman-Roest 4 6 15 28 37. G. Rijksen 5 19 30 36. A. Dorrestein 7 13 32 38 42 43 49. E de Goede 8 17 R. Voskuilen 9 12 25. H. Gorissen 10 1 14 33. Gebr. v. Klooster 16. C. van Soest 20 23 39. J. Rauch 21 26 35 40. J v. d Brakel 27 34 45 A Hilhorst 29. R. v. d. Brink 41 48 V. Reijerse 44 J Sta lenhoef 45. H Bosman 47. Ph. Kok 50. De vereniging „De Vriendschap" nam met 270 duiven ook deel aan de wedvlucht vanaf Vilvoorde. Van deze vereniging ariveerde de eerste duif te 8.25.58 uur. Snelheid 1774.74 meter per minuut De laat ste duif kwam aan te 8.32.19 uur. Uitslag F Groenestijn 1 7. C. Bok- ma 2 28 39. ZK.H. Prins Bernhard 3 5 11 W Nieuwenhuis 4 25 26 42 43 50. C. Jak 6. W. Altenaar 8 19 21 45. D. Bos 9 29 46 53. D. de Zoete 10 31 47 52. A. Meesters 12 16 33 E Veer man 13 14 17 20. J. Ruttenberg 15. G. Hooijer 18 35 W. van Breukelen 22 41. S.KB. 23 27. C Vaessen 24. W. Roest 30 38 44 G. Reijerse 32 34 48. M. Jak 36. J. Kamerbeek 37 49. J. Wijnands 40 54. R. Westerveld 51. VIJFDE SENIOREN-ELFTAL IN DE COMPETITIE Door de grote toeloop van leden zag het bestuur van V.V.Z. zich genood zaakt ook een 5e elftal (senioren) voor de competitie in te schrijven.- Derhalve zal V.V.Z met totaal acht elftallen aan de competitie deelne men, hetgeen er wel op wijst, dat de uit de zomeravond-voetbal voortge komen vereniging In onze gemeente een goede naam heeft. De stemming in de vereniging is dan ook zeer goed en het bestuur, jeugd leiders en trainer doen al hun best deze stemming te handhaven. Dinsdag 16 augustus (hedenavond), te 19 uur. begint de training voor de seniorleden. De jeugdleden worden donderdag 18 augustus a.s. te 19 uur op het terrein verwacht. Beide groepen worden deskundig ge traind door de heer Langhorst. Het ls het bestuur gelukt voor de jeugdleden enkele hulptrainers aan te trekken, zodat ook de jeugd de volle aandacht zal krijgen. Jongelui, die de V.V Z.-gelederen wil len versterken, kunnen zich op de training als lid opgeven. Het eerste elftal zal zaterdag 20 au gustus en 27 augustus a.s. gaan deel nemen aan een toernooi van de Val- lelvogels te Scherpenzeel. Door afwe zigheid van enkele spelers door bles sures in de vorige competitie, zullen jongere spelers worden opgesteld. JAARVERGADERING V.V.Z. De jaarvergadering wordt dit jaar gehouden op maandag 29 augustus, ln het wijkcentrum. Tatmalaan hoek Pieter de Hooghlaan, aanvang 20 uur. Aftredende bestuursleden zijn voor zitter W. de Ruiter en penningmees ter K v. d Veen. Beide heren stellen zich herkiesbaar. Op deze vergadering zal het bestuur de plannen voor het komende jaar ter tafel brengen De leden ontvan gen voor deze vergadering nog een uitnodiging, waarop de agenda is ver meld. VOETBALPOOL V.V.Z. Ook het aantal deelnemers aan de voetbalpool ls stijgende Ook dit wijst op een groeiende belangstelling voor V.V.Z. Nieuwe poolleden zijn natuur lijk steeds welkom. Men kan zich als poollid opgeven bij A. Snijders. Birk- straat 63: B. Koppen, Ossendamweg 29, A. v. d. Broek. Dorresteinweg 19. A de Kruyff, Klaarwaterweg 29 Si garenmagazijn Rouwendaal. Konin- ginnelaan; Sigarenmagazijn Elzenaar. Sigarenmagazijn De Toren. Toren straat; Wijkcentrum Middelwijk, Tal- malaan en bij de bestuursleden. Ook donateurs zijn van harte wel kom Door zich als donateur (trice) op te geven steunt men een uitsluitend op zaterdag sport beoefenende ver eniging. Een geweldig onderzees plateau met een oppervlakte als het eiland Tas- manië is door de Amerikanen in kaart gebracht. Het ligt ongeveer 500 mijl ten oosten van Samao en een groep geleerden van de universiteit van Califomië onder leiding van pro fessor Henry W. Menard heeft het on derzocht en in kaart gebracht Prof. Menard meent, dat het honder den miljoenen jaren geleden een ei land is geweest ter grootte van Tas- manië. In de loop van de tijd is het gezakt en hebben de golven van de oceaan de karakteristieke trekken weggeslagen en het geheel glad ge maakt. Dergelijke plateaus komen in de Pacific meer voor en zijn veelal van vulkanische oorsprong In dit ge val hebben we echter met een enorm groot exemplaar te maken en het :s bijna niet mogelijk aan te nemen, dat hier ook sprake van een vulkaan is. De top ligt nu zo'n 2400 meter bene den de zeespiegel en de voet op bij - na 5 000 meter Men wist reeds lang, dat de oceaan hier vrij ondiep was. althans volgens oceanografische maat staven, maar dat de ondiepte werd gevormd door een gewezen eiland van zulk een geweldige grootte is een ver rassing. In het naar Sradynja vernoemde kli nisch ziekenhuis en in het instituut voor experimentele en klinische ge neeskunde van de academie van we tenschappen van Letland is men bij wijze van proef overgegaan tot het behandelen van kankeraandoeningen met een nieuw anti-bioticum van eigen bodem - olivomitsine. In totaal bevindt zich een tiende deel van een procent daarvan in een zalf, maar het effect is opvallend. Reeds tijdens de eerste week begon bij alle patiënten die met olivomitsine behandeld wer den, het oppervlak van de zweer schoon te worden. En in de daarop volgende 3 4 weken ging de hele zweer dicht. En wat het voornaamste is - het antibioticum oefende geen enkele bijwerking op het organisme uit. Naar de mening van de geleerden geeft de eerste proef met het toepas sen van olivomitsine op een klein aantal patiënten 10 personen) grond aan de verwachting, dat men met de antibioticumzalf gecombineerd met de algemene anti- gezwel- en hormonale therapie kankeraandoeningen met suc ces kan behandelen. Toepassing van de zalf in genoemde concentratie gedurende langdurige tijd - dertien maanden - brengt het organisme geen enkele schade toe. Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954-2323

Soester Courant | 1966 | | pagina 6