Soest toen Soest nu Schrijven aan B. W. Wederom verdween een „krot" uit Soest Jaarvergadering van S.E.C. NIEUW ACCENT IN RASSENSTRIJD V.V.V.-nieuws Het oog gericht op een toespraak DADEN TEGEN MISDADEN Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Meisje door bestelauto gegrepen Vrijdag 19 augustus 1966 46e jaargang no. 62 Gevonden voorwerpen Tafeltennistoernooi om de „Lindner" wisselbeker Geen spreekuur Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag De rassenonlusten In de V.S. hebben een nieuw karakter gekregen. In Chi- cago en trouwens ook in andere plaat sen heeft de politie meer werk aan het beteugelen van groepen blanke be togers, die vernielend en vechtend door de straten trekken, dan aan het op treden tegen demonstrerende negers. De nieuwe fase is ingeluid door de term „black power", het eerst geuit door de bijzonder militante Stokeley Carmichael. Voor hem houdt dit voor namelijk in, dat de gekleurde bevol king van de V.S. niet hoeft te hopen Dp enige verbetering van haar positie, zolang zij zelf niet de macht in han den heeft. De kreet is ook door anderen overge nomen, die de inhoud echter wat min der fel wensten uit te leggen. Volgens hen kan pas van gelijkberechtiging sprake zijn, wanneer de macht niet langer een zuiver blanke aangelegen heid is. Andere nevenorganisaties ver werpen het begrip „zwarte macht" ge heel en al: zij menen, dat een kwes tie van recht niet kan worden opge lost door die met macht af te dwin gen. Dit geharrewar over de uitleg van Car- michaels strijdkreet was er voorname lijk onder de negers zelf. Het grote publiek nam er kennis van in de meest agressieve betekenis, die de uitvinder van de leuze er ook in had gelegd. Naar de nazi's De reactie is ook niet verwonderlijk. Velen die zich niet al te druk hadden gemaakt om het streven der negers naar recht, gingen zich bedreigd voe len toen ze de indruk kregen dat die gekleurde groepen regelrecht naar de macht streefden. Hun onberedeneerde angst, die boven dien niet erg gemotiveerd was, werd naarstig uitgebuit door allerlei obscure bewegingen zoals de Amerikaanse na zi-partij, die in navolging van Hitier, niet alleen het hakenkruis heeft over genomen. maar bovendien een arro gante overtuiging dat zij, alleen omdat ze blank zijn, superieur geacht moe ten worden en daarom recht hebben* op een positie als „Herrenvolk". Dat wil niet zeggen, dat hun politieke ideeën erg aansloegen, maar vooral bij de maatschappelijk minder geslaagde blanken wilde deze theorie van „we zijn beter" er wel in. Dat is verklaarbaar: het zijn juist deze blanken, die zich in de eerste plaats bedreigd mogen voelen, bijvoorbeeld in hun werkgelegenheid. Zij hebben nu de minst aantrekkelijke baantjes met de slechtste betaling, waarvoor de geringste scholing en deskundigheid nodig is. Veelal kregen zij de job en niet een neger, omdat hun werkgever bewust of onbewust blanken verkiest bij het aannemen van personeel. Zou die voorkeur onmogelijk werden ge maakt, dan zou het legioen van zwarte werklozen voor hen een geduchte con- rurrent vormen op de arbeidsmarkt. Vals accent Die vrees wordt dan nog aangevuld door het aantrekkelijke van de theorie van de Amerikaanse nazi-partij, dat de blanke door zijn huidskleur alleen al superieur is. Net als bij de opkomst van Hitiers N.S.DA.P. slaat dit bij de maatschap- In de Torenstraat reed de heer L. A M. V. uit Soest met zijn bestelauto in de richting Amersfoort, toen even voorbij de kerk een meisje, de 11-jari- ge S S alhier, onverwachts van rechts naar links de weg overstak en door de bestelauto werd gegrepen. Zij werd m t rugklachten naar „Zon negloren" vervoerd. Een dag na het ongeval werd zij 12 jaar, zodat zij haar verjaardag in het ziekenhuis moest vieren. Voor uw gasten, die van fietsen hou den, hebben wij een uitgestippelde Eietstocht klaar gemaakt. U kunt deze kort (middag-) of lang (dagtocht) ma ken. Deze tocht is geïnspireerd op de Jeugdfietstocht, die dit jaar door onze Soester jeugd werd gereden. Wij vonden het de moeite waard deze vast te leggen, zodat meerdere fietsers ervan kunnen profiteren. Voor leden van V.V.V. zijn deze gegevens gratis verkrijgbaar. Ons oog viel op het boekje Juni-Va- kantietips. U zult terecht zeggen: wat moeten we daarmee in augustus en straks in september, als de meeste mensen de vakantie er al weer hebben opzitten? U kunt bij deze tips het woord juni gerust wegdenken, want de gegevens zijn geschikt voor alle zomermaanden. Het lag slechts in de bedoeling de maand juni. als vakantiemaand naar voren te brengen. Desalniettemin kunt u in de later val lende vakanties uw voordeel met dit boekje doen. U kunt het gratis bij ons krijgen, zolang de voorraad strekt. U vindt er over alle elf provincies aar dige gegevens in. Ook leuk voor hen, die bus- of treindagtochten gaan ma ken en over de bepaalde provincie, waarin zij gaan rondneuzen, iets meer willen weten. o Wie nog vrije dagen te goed heeft, kan er dus van profiteren. SOESTER OURANT Reeds meerdere malen is het voorge komen. dat bij plotselinge grote re genval het water door het riool niet kon worden afgevoerd. Ofschoon vaak van een abnormale weerstoestand kon worden gesproken, is het ook voorge komen, dat bij minder zware neerslag dit euvel zich voordeed. Het vermoeden doet zich voor, dat bij de afvoer van het water iets niet in orde is. Een deskundige sprak van een mogelijke verstopping ergens. Dit zou verklaard kunnen worden door het feit, dat het rioolwater in plaats van afgevoerd, door de putten in grote hoeveelheden terugvloeit Het gevolg hiervan is. dat de Van Len- neplaan daar volkomen blank komt te staan. Niet alleen, dat de op de laan aangebrachte kostbare beplanting hiervan veel te lijden heeft, doch ook ln voor- en achtertuinen wordt steeds zeer aanzienlijke schade aangericht. Zij menen daarom U met klem te mo gen verzoeken, spoedig een onderzoek te willen doen instellen, en maatrege len te nemen, opdat herhaling zoveel mogelijk kan worden voorkomen. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven een gummi popje, zwart da- mesvest. fietstas, portemonnee inhou dende ƒ110. regenbroek zwart, porte monnee inhoudende 3,50. hondenriem, 2 sleutelringen, bruine portemonnee inhoudende 9.85, khaky tas met kle ding. kinderpullover, paraplu, brom fiets „Avaros". herenpolshorloge (dou blé), lederen voetbal, zonnebril, huls- en schuursleutel, badtas met inhoud, ring met 2 V.W. sleutels, damesfiets „Germaan", zwart suède tas met ket ting, abonnement zwembad, vilten ka bouter en een kinderschoentje. Aankomen lopen een donker rode Spa- niel en zwart ^ong poesje. Voor het eerst sinds de misukte com munistische staatgreep op 1 oktober van het vorig jaar heeft de Indone- ische president Soekarno hierover zijn afkeuring uitgesproken. In dezelfde toespraak ter gelegenheid van Indo- nesië's onafhankelijkheidsdag prees Soekarno generaal Soeharto om het geen hij voor het land heeft gedaan. De Indonesische leider schoof de ver antwoordelijkheid van de mislukte staatsgreep van zich af. Over schuldi gen in deze kwestie repte hij met geen woord. Soekarno heeft in de toespraak nog meer opzienbarende dingen gezegd, namelijk dat hij de vrede met Maleisië accepteert. Wie zich nu nog de uit latingen van Soekarno herinnert, die hij deed toen Indonesië op voet van oorlog met dit land stond en gedurende de confrontatiepolitiek, zal zich over de nieuwe houding van Soekarno je gens Maeisië op z'n minst lichtelijk verbazen. Maar goed, Indonesië vaart een nieuwe koers en stuurt aan op vrede met Maleisië. Dat zijn lichtpunten, die de verbazing over al deze plotselinge ver anderingen op de achtergrond druk ken. In zijn toespraak heeft Soekarno ge zegd „Velen hebben gezegd, dat Soe karno eindelijk door zijn eigen volk is afgezet. Dat Soekarno's macht ein delijk voorbij is. Dat er nu een drie manschap regeert maar zij heb ben het mis". Op het eerste gezicht lijkt het Inder daad alsof de politieke insiders een flater hebben geslagen door dit te concluderen na de moeiijkheden in Indonesië. Maar ze zouden wel eens meer gelijk kunnen krijgen dan men zo op het eerste gezicht zou vermoe den. Immers, de aktiviteiten van Soekarno zijn niet meer zo talrijk als in het verleden Bovendien wordt generaal Soeharto steeds meer in zijn gezel schap gezien en het feit, dat de In donesische leider hem in zijn toespraak op onafhankelijkheidsdag veel lof toe zwaaide. wijst in de richting van een opvolging van Soekarno door Soe harto Dat zal misschien nog wel een jaar, wellicht nog langer duren, maar nu de studentenbeweging in Indonesië steeds meer mensen op hun hand krijgen in hun strijd voor het verdwijnen van het politieke toneel van Soekarno, wordt het voor Soekarno steeds moei lijker om zich te handhaven Indonesië staat er vooral economisch helemaal niet rooskleurig voor. Het land zit bovendien dik in de schulden, waarvan er al enige tot niet onaan zienlijke bedragen zijn kwijtgeschol den. Die slechte economische toestand kan voor een groot deel op het beleid van Soekarno worden geschoven. Nog niet alle Indonesiëërs beseffen dit. Maar als hun ogen opengaan, konden de studenten wel eens zo'n grote aanhang krijgen, dat Soekarno eerder uit de politiek zal moeten stappen dan hij zelf blijkbaar voor mogelijk houdt KANTMAN. dat werd uitgebreid van 7 op 9 per sonen. Zitting hebben thans de heren M. Wil helm (voorzitter). J. P. C. Veldhuizen (secretaris). E. Rooymans (penning meester), G. Eyking P. Veenendaal, J. Verwoerd. B. G. Dekker, A. Brug man en L. Ruttenberg. Nadat de heer Wilhelm nog de heer en mevr. Brugman hartelijk dank had gezegd voor de keurige verzorging van het clubblad, werd de vergadering ge sloten. Door 21 bewoners van de Van Lennep- laan is het navolgende schrijven ge zonden aan Burgemeester en Wethou ders van Soest. Ondergetekenden, allen wonende aan de Van Lenneplaan tussen Bilderdijk- laan en Hartmanlaan te Soest vragen uw welwillende aandacht voor het on derstaande. Europa wordt langzamerhand over spoeld door gangsters zoals wij alleen maar kenden uit Amerikaanse mis daadfilms. Buitenlanders plegen bru tale bankroven, smokkelaars opereren met pantserauto's, er worden steeds meer moorden gepleegd, wandelaars worden gechanteerd of mishandeld en om de politie nog meer werk te be zorgen lokken lastige jongelui nog al lerlei relletjes uit. De politie kan de straatterreur, maar ook de toenemende diefstallen, aan randingen, overvallen en oplichtingen niet baas. De douane kan de zwaar gepantserde smokelwagens niet tegen houden. Rijspolitie en marechaussee moeten al hulp bieden aan onderbe zette politiekorpsen. Het ziet er naar uit, dat binnenkort ook legereenheden moeten worden ingeschakeld. Het is jammer dit te moeten zeggen, maar als onze vrije democratie leidt tot een chaotisch broeinest van de misdaad waar wij van alle kanten worden bedreigd, zullen wij er tijdelijk een beter bewaakte veste van moeten maken waar afpersers, chanteurs, die ven, aanranders, bankrovers, oplich ters en andere gangers weinig of lie ver geen kans meer krijgen. Kerkstraat hoek P. van den Breemerweg in 1921. Hetzelfde plekje oud Soest ln 1966. pelijk minst geslaagden in: wanneer men geen reden heeft om trots te zijn op hetgeen men bereikt heeft, aan vaardt men graag iedere valse reden om maar trots te kunnen zijn op wat men is. Onverwacht groot is de omvang die deze valse politieke accenten hebben gekregen in de rassentegenstellingen waarmee de V.S. nu al zo lang kam pen. Veel gevaar dat de Amerikaanse nazi partij of ultra-reactionaire organisaties als de John Birch Society en ver dwaasde groepen als de „beweging om te voorkomen dat de negers alles krij gen" (S.P.O.N G.E.) enige reële invloed verwerven, is er niet. Maar hun acti viteiten kunnen wel leiden tot onrust van een veel groter omvang dan men tot dusverre heeft ervaren. Dat is een reden waarom onder ver antwoordelijke Amerikaanse politici meer en meer stemmen opgaan, die zich afvragen of de V.S. zich niet wat moeten beperken bij al hun activitei ten in de wereld om de misère thuis wat krachtiger aan te pakken, omdat nu het gevaar bestaat dat de kracht der Ver. Staten thuis ernstiger wordt bedreigd dan in het buitenland. Op maandag 12 september zal een aan vang worden gemaakt met het tafel tennistournooi om de „Lindner" wis selbeker. Dit tournooi wordt gehouden in het bedrijf van N V. Lindner, aan de Ko ningsweg, no 10, te Soestdijk, op maandag 12, dinsdag 13 en woens dag 14 september, terwijl de winnaars der poules maandag 19 september tegen elkaar spelen en de finales op woens dag 21 sept. gespeeld zullen worden, op welke avond ook de prijsuitreiking zal plaats vinden. Er zal worden gespeeld in 6 poules van 4 teams De deelnemende eams zijn Atlas, Sinclair Valentine, Su per Cleaner (met 2 teams), Howson (met 2 teams), Mercurius (met 4 teams). Foxboro (met 4 teams), Lind ner (met 4 teams), Kooy (met 2 teams). Gemeentehuis, Klöckner-Ba- maco. Pribor en P.T.T.. De wedstrijden vangen aan om 7 uur. Aan belanghebbenden wordt medege- deed. dat wethouder K de Haan ver hinderd is ip dinsdag 23 augustus a.s. rijn wekelijks spreekuur te houden. Dinsdagavond, om acht uur, de wekelijkse oefenavond van de „vrijwillige brandweer", kwam er een brand melding binnen van een bewoner van de Klein Engcn- daalweg, die alarm sloeg voor een uitslaande brand, naar later bleek in een onbewoonbaar verklaard perceel Deze brand, aangestoken door de brandweer zelf, diende als oefenobject. Daar het de bedoeling was, dat het perceel zoveel mo gelijk zou uitbranden, kon de brandweer volstaan met nablussen. De voetbalvereniging S.E.C. hield maandagavond haar jaarvergadering in het clubhuis aan de Bosstraat. De ver gadering werd door 55 leden bijge woond. De voorzitter, de heer M. Wilhelm heette de aanwezigen welkom, liet het afgelopen verenigingsjaar de revue passeren en hij moest constateren, dat het voor S.E.C. geen ongunstig jaar was geweest. Een ogenblik stilte werd in acht ge nomen voor het overleden lid Henk Grift. De heer Wilhelm attenteerde in de eer ste plaats op de tot standkoming van het prachtige clubhuis en verdere ac- eomodatie, waarvoor hij alle werkers o'.cm aal s dank bracht, in het bijzon der de heer Uyland, die de materialen tegen kostprijs leverde. Verder werd de heer Veenstra nogmaal dank ge- bracht voor het vele werk voor SE.C. De resultaten van de diverse elftallen waren bevredigend. Het eerste elftal werd wel geen kampioen, maar speelde toch een belangrijke rol. Het derde elf tal werd kampioen, terwijl het vijfde elftal ln een beslissingswedstrijd juist de boot miste. Helaas moest het vierde elftal degraderen. Verheugend was het dat geen enkele speler een schorsing van de bond ont ving. Het bestuur van de zaterdagcom petitie verdiend dank voor het werk dat zij op voortreffelijke wijze ver richtte. De jeugd deed ook van zich spreken, daar de junioren C en A kampioen werden. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan de heer Kok van ..Bos en Duin" voor de gastvrijheid, die SBC. al die jaren in zijn zaak genoten heeft. Het woord was toen aan de kascom- missie, die verklaarde de boeken in de beste orde bevonden te hebben, waarom de penningmeester volledig decharge werd verleend. De elftalcommissie werd samengesteld uit de heren P. Dasselaar, J. Meer- ding. B de Rooy en H. Venter. De voorzitter deelde mede dat S.E.C. de komende competitie met 6 senioren- elftallen aan de competitie zal deel nemen en mede hierdoor hoopte hij op spoedige uitbreiding van bet aantal velden, opdat ook de Honkbal (die kampioen werd) en de Softbal een terrein tot hun beschikking kunnen krijgen. Met genoegen dankte de voorzitter ook nog de heer L. Ruttenberg. die zoveel tot het slagen van de loterij heeft bij gedragen, alsmede de heer Voskuilen, die de meeste loten had geplaatst. Tenslotte werd een bestuur gekozen,

Soester Courant | 1966 | | pagina 1