I Santo Domigo TOP DRIE 1 Spel- en sportmiddagen voor B.D.C.-jeugd China zwemmend naar doel? Voostellen voor de woensdag 31 raadsvergadering van augustus a.s. Onder het teken des kruises GOUDEN SNAAR HANDELSINSTITUUT,, PRATTUM" aarw-atig, niemu-e cuMulleti SOESTERBERG GARAGE STAM Verbetering openbare ulo-school Weigering ontheffing zoneverordening hinderwet Bestemmingsplan „Industie-terrein" Beatles lp. „Revolver" 18,50 Beatles single „Yellow Submarine" 4,25 Baroques lp. „Les Baroques"f 9,90 GIRARD-PERREGAUX Van Wieren Verhoging marktgeld Opnieuw vaststelling verordening begraafreehten Verbetering cellenhuis Autorijschool Ie LESUUR GRATIS. V.A.M.O.R. - Fiat 850. Openbare bibliotheek Soestdijk Geslaagd Medische dienst Wedstrijden tegen Sportclub Dieren A.G.A.V.S.-nieuws Voetbalprogramma voor a.s. zondag Rcnanit deaier B.D.C.-oefenwedstrijden Gaat S.E.C. hoge ogen gooien in de komende competitie De openbare school voor uitgebreid lager onderwijs maakt reeds geruime tijd gebruik van enige lokalen van de voormalige lagere school, maar men kan deze lokalen alleen bereiken door een ander leslokaal. Daarom Is het ge wenst een rechtstreekse verbinding tot stand te brengen. De kosten hieraan verbonden bedra gen 600.en B. en W. stellen voor dit bedrag beschikbaar te stellen. van het cellenhuls van het bureau van politie. Alleen voor de meest nood zakelijke verbeteringen werden toen gelden beschikbaar gesteld, ln de ver wachting dat van de overige voorschrif ten ontheffing zou worden verkregen. De Procureur-Generaal, fgd. Direkteur van Politie, acht echter meerdere ver beteringen gewenst, waarmede nog maals J 2500,gemoeid ls. B, en W. stellen daarom voor dit bedrag be schikbaar te stellen. Daar tegen het ontwerp van het be stemmingsplan „Industrie-terrein", re gelende de bestemming voor de gron den, globaal omsloten door de Laan straat, de Beckeringhstraat, de Ko ningsweg en de Klaarwaterweg, geen bezwaren zijn binnen gekomen, kan dit plan worden vastgesteld, waarvoor B. en W. thans een voorstel doen. UIT VOORRAAD LEVERBAAR BIJ STEENHOFFSTRAAT 4, TELEFOON 2132. TORENSTRAAT 2D - SOEST - TELEFOON 2100 5 SEPTEMBER A.S. voor MACHINESCHRIJVEN STENOGRAFIE Nederlands en moderne talen MIDDENSTANDSOPLEIDING, enigst erkende opleiding BOEKHOUDEN HANDELSCORRESPONDENTIE, Nederlands, Duits, Engels CONVERSATIELESSEN Duits en Engels, zowel voor beginners als voor gevorderden AANVANG AANMELDING maandag 22 augustus, dagelijks 's avonds van 7-9 uur, behalve zaterdags B. en W. stellen de raad voor om af wijzend te beschikken op een verzoek van de heer M. Kok, Ossendamweg 38, alhier, van het bepaalde in de „Zo neverordening Hinderwet" voor het op richten van een benzine-installatie. B. en. W. merken op, dat genoemd perceel aangewezen is voor bebouwing met eengezinswoningen, terwijl ook uit verkeersoogpunt bezwaren aanwezig zijn en de oprichting van een benzine station de omgeving zou ontsieren. FINE WATCHES SINCE .1791 Juwelier - Horloge. Van Weedestraat 40 - Telefoon 4361 Het heeft nimmer in de bedoeling ge legen met het houden van een markt winst te maken. Wel moeten de hier aan verbonden kosten worden gecom penseerd door de marktgelden. De kos ten zijn echter sinds 1963 aanmerkelijk gestegen en voor 1966 worden zij ge raamd op ƒ4.941,10. De opbrengst van de marktgelden werden voor dit jaar op slechts 3250,- geraamd, waarom B en W. voorstellen de tarieven met 50 procent te verhogen. De rechten voor het gebruik van de algemene begraafplaats voor Soester- berg, gelegen aan de Oude Postweg (thans Kampdwarsweg) te Zeist, zijn bij verordening van 12 juli 1961 tot 1 januari 1967 Koninklijk goedgekeurd. De tarieven zijn destijds gebaseerd op die van Zeist, doch inmiddels zijn deze in Zeist enigszins verhoogd, waar om B. en W. voorstellen de rechten in het algemeen 10 a 20 te ver hogen. De kosten van de begraafplaats worden hiermede echter niet gedekt. Niet lang geleden werd een bedrag be schikbaar gesteld voor de verbetering F. C. Kuyperstraat 11, Soest. Tel. 6038. Ter kennismaking Nieuwe aanwinsten Romans Van Dijk-Has, Ik heb al leen maar toegekeken. Ginzburg, De stemmen van de avond. Haasse, Een nieuwer testament. Hastings, De burcht der veermuizen. Heb'^e- linck. De journalist. Van de Hoeve, Ratten aan 't spit. Lansink, De duizendschoon. Lopez, Tamars maan. Oosterbroek-Dutschun, 1. Het Oever. 2 De verte roept. 3. Het bitte re erfdeel. 4 Dwaaltocht naar het ge luk. 5 Geef ons het wachtwoord. Schwarz-Bart, De laatste rechtvaar digen. Thomson, Setengah Mati (half dood). Vestdijk. Bericht uit het hiernamaals. Wilkinson, Apen blijven apen. Wittli, Modgiliani, prins van ITontparnasse. Wormser, Het geheim van de tempelruine. Boeken over allerlei onderwerpen De Beauvoir, De tweede sekse (dl. 1) Feiten en mythen. Bernkef. Stenen spoelen. Boerm, De kleinbeeldre- flex. Coret, Melodieën en muzikan ten. Hegeier, Peter en Marianne op school. Van Helsdingen, Jung. Hemingway, Wie wint krijgt niets. Hol, De Betuwe. Isenberg, Ceasar Van der Kerk, Literette. Koe koek, Filmen in kleur. Kölling, Volkswagens lopen van de band. Lammer, Allerlei van raffia, stro en pitriet. Leshan, Opvoeden is geen ramp. Lessing, Een man en twee vrouwen. Van Liefland, De wilde van Aveyron. Littmarck, Durf dan te leven. Schuurman, Op zoek naar de mens. Trevor-Roper, De laatste dagen van Hitier. De Waard, Van speeldoos tot pierement. Weisz, Het porseleinboek Wiegersma, De we reld der beroepen. Wright, Dochter van Napoleon Hortense de Beauhar- nal*. Jeugd Bang, Lars op Groenland. Cresswell, Het witte paardje uit de zee Eggermont, Strijd tegen on recht. Field, De papagaai uit Is- fahan. Frere, Dagboek van Nicky (33 dln.). De Groot-Canté, Swaen- tje valt uit het nest. Rodrian, Lo- dewijk het hert. Roggeveen, Okkie en zijn vriendjes. Het wapen van de Dominicaanse Re publiek voert het kruis van het evan gelieboek. Maar het kruis, waaronder haar inwo ners gebukt gaan, ls het kruis van de willekeur en de tirannie. En het evangelie, dat er ook in deze dagen weer gepredikt wordt, is het evangelie van de haat. Columbus komt de eer toe, Hispaniola, zoals het eiland Haïti vroeger heette, te hebben ontdekt. De Spanjaarden hebben er. door harde slavernij, de oorspronkelijke bevolking vrijwel uit geroeid. Zeeschuimers van vele naties maakten Hispaniola tot een berucht zeeroversnest. Toen kwamen de Fransen en begon nen het eiland te exploiteren. Een onderdeel van deze exploitatie was de grootscheepse import van negerslaven. De Franse revolutie bracht deze men sen de bevrijding. Maar Napoleon geloofde alleen ln de „vrijheid, gelijkheid en broederschap" wanneer het in zijn kraam te pas kwam en, wilde Haïti geld opbrengen, dan moest de slavernij weer worden hersteld. Verschrikkelijke taferelen speelden zich af toen de slaven weer aan hun vroegere eigenaars werden teruggeven, maar weldra brak de op stand uit, een opstand, welke zich kenmerkte door verschrikkelijke wreedheid en mateloos bloedvergieten. De voorzienigheid. De leider van de opstand was de ne ger Toussaint 1'Ouverture, een in vele opzichten geniaal man, die het echter niet tegen de troepen van Napoleons zwager, Leclerc, kon opnemen. Tenge volge van verraad gevangen genomen verklaarde hij nog slechts te vertrou wen op de Voorzienigheid. Wat Toussaint daarmede bedoelde, er voer Leclerc toen in het hospitaal „De Voorzienigheid" zelfs geen plaats meer was voor de Franse soldaten, die door de cholera werden neergeveld. Na Toussaint verhief de neger Dessa lines de vaan van de opstand Hij hielp de Voorzienigheid een handje Nadat hij het Franse garnizoen had laten aftrekken, vermoordde hij alle blanken op het eiland en transpor teerde de zieken en gewonden naar een schip, dat hij buiten de haven liet zinken Achthonderd mensen ver dronken. Dessalines kroonde zichzelf tot keizer van Haïti, maar werd door zijn vol gelingen onder leiding van „generaal" Chiistophe vermoord. Burggraaf Lavementspuit Christophe aanvaardde het bewind als Henri I. Hij schiep meteen een nieuwe hofadel en gaf zijn rijksgroten de wonderlijkste titels. Er was een Her tog van Marmelade, een Graaf van Limonade en zelfs een Burggraaf La vementspuit Seringue Christophe huwde een lichtekooi, maar was zelf een voorbeeldig echtgenoot. Hij had zo zijn eigenaardigheden, o.a. een voorliefde voor strikte discipline. Om dit te demonstreren liet hij eens ter ere van een bezoeker een detache ment van de garde aantreden, com mandeerde „voorwaarts mars." en liet het recht op een stijle afgrond toe marcheren. Aangezien hij het bevel tot rechtsomkeert niet gaf, marcheer de het gehele detachement de af grond in. Maar de soldaten gevoelden niet veel voor dit soort exercities en Henri I was zijn getrouwen nog maar nau welijks voor door zelfmoord te plegen, anders hadden zij hem op dezelfde beestachtige manier vermoord als hij zelf het Dessalines had gedaan. Tenslotte werd de opperheerschappij van Frankrijk afgekocht. Het eiland werd verdeeld in de Republiek Haïti en de Dominicaanse Republiek. Tus sen die twee was weinig liefde verlo ren en waren er geen grensinciden ten, dan waren er wel binnenlandse roeringen. De dictators Dictatoren van meer recente datum zijn „Papa Doe" Duvaller, die met zijn politie-gangsters onder de bevol king de schrik er in hield en Rafaël Trujillo, die zijn hoofdstad Cuidad Voor de laatste examens van de cur sus '65-'66 slaagden voor het Unie- praktijkdiploma Machineschrijven de dames L. I, E. Lutgers (met lof) en E. H van Wijk, voor het Vaardig heidsdiploma Machineschrijven de da mes J. C. M, Janssen en G. A. Roest. Voor Stenografie Nederlands de da mes C. v Apeldoorn. H. v Barneveld, H. Camerik, M. E. A- Holthuizen, E C. M. v. Lierop. A. de Munnik, P Poot. S. W Prins, Cl. de Ruiter, M. v. d. Steen en A Walda. Voor Stenografie Duits de dames J. M. v. d. Berg, A. Braat-Vermunt en A. v. Scheppingen. Voor Handelscorrespondentie Neder lands de dames M. J. G. P. de Beer E. Bloemsma, J. Flgee. J. v. d. Geld, A. v. Scheppingen, F. A. Spoelman, F. Sukel, J. de Vries en de heer F. G. Brugman. Voor Handelscorrespondentie Duits mej. A. v. Rootselaar en de heer S. B. de Groot. Voor Handelscorrespondentie Engels de heren M. J. Barth, G. A. Beyering en F. G. Brugman. Voor Handelscorrespondentie Spaans mej. A. M. A. Brandt. Voor het Praktijkdiploma Boekhouden de heren G. D. Hilhorst, J. Kelder en R. Muts. Zij werden opgeleid door instituut Houwers, Vondellaan 51, Baarn. Trujillo noemde, standbeelden voor de Vader des Vaderlands (niemand min der dan mr. Trujillo zelf) liet op richten, maar het land todh econo misch vooruit braoht, tot hij werd vermoord. Hoewel Duvaller in Haïti het heft in handen nam, ls na het ijzeren regime van Trujillo in de Dominicaanse Re publiek de vaste lijn zoek. President Juan Bosch is indertijd door een mi litaire kliek verdreven en wacht af wat de huidige situatie zal brengen. Inmiddels is Washington in deze zaak betrokken, doordat het mariniers naar Santo Domingo heeft gezonden, naar het heet om lijf en goed van de daar aanwezige Amerikanen te beschermen. Maar de O.A.S.-staten van Centraal en Zuid-Amerlka kijken wantrouwend toe. Al eerder hebben Amerikaanse militairen op dit eiland de lakens uit gedeeld Mexico herinnert zich hoe diezelfde mariniers eens zijn grond gebied betraden. Johnson wilde blijkbaar een tweede Cuba voorkomen, want Haïti ligt on gemakkelijk dicht in de buurt. Kant 4. Gerard Schmidt 5. Jos Huis man. Het was een geslaagde middag, waar op de jeugd bovendien nog een keer gratis mocht grabbelen De B D C.-jeugdafdeling feest door. Op het derde veld zijn zaterdag voor de jongens van negen tot en met veer tien jaar prijzen te winnen op de sport dag. waarop verschillede onderdelen zullen worden afgewerkt. Op 27 augustus is de voetbaldag voor pupillen, adspiranten en junioren. De nieuwe competitie start met deelna me van niet minder dan zeventien blauwwitte jeugdelftallen vier pu pillen-, zeven adspiranten- en zes ju nioren-elftallen De nieuwe prijsvraag wordt een soort Tour de France. compleet met ploe gen en echte gel- trui. En opnieuw met prachtige prijzen Iedere deelne mer wordt ingedeeld in 'n ploeg. Er is daarom een ploegenklassement, maar ook een persoonlijk klassement. Gezien het succes van de vorige prijs vraag, die werd gewonnen door het juniorenlid Jan Pauw en waarbij alle deelnemers fraaie prijzen kregen, zal deze La Route de B D C. zeker slagen. Verheugend nieuws voor de B D.C.- jeugdafdeling, die nog steeds sterk groeit in de nieuwe competitie mag het nieuwe derde veld. naast het hoofdveld, gebruikt worden Dit geldt Alleen voor pupillen en adspiranten. Junioren en senioren zullen op de twee bestaande velden moeten spe len Vooral nu het aantal jeugdelf tallen steeds meer uitbreidt, is de in gebruikname van een derde veld zeer welkom. Dokter D. J. R- Jellema, Paltzerweg 299, Den Dolder, tel. 03402-4555, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J C. Lucas te Soesterberg er, W. F. van den Helm te Huis ter Helde. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tempellaan 6. tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. Het proefelftal van VV Soesterberg heeft de oostelijke vierde klasser Sportclub Dieren niet alleen weer staan, maar zelfs een 5-3-overwlnnlng afhandig gemaakt. Vooral de eerste speelhelft bood een aantrekkeijke wedstrijd, waarin de snelle roodwitten uit Dieren goed ln het offensief gingen en ook de score opende. 0-1. De Soesterbergers kwamen echter goed terug waarbij W Huisman eenmaal en P. Geers tweemaal voor de rust wisten te scoren. 3-1 In de tweede helft zette Geers zijn serie treffers voort en voerde de stand op tot 5-1. Dieren kwam steeds gevaarlijker te rug voor het doel van Barendrecht. die overigens goede saves verrichtte. Spil J. Krak kon nog een bal uit het doel koppen, maar er werd toch nog tweemaal door de gasten gescoord, waarmede de 5-3 eindstand bereikt werd. Het tweede elftal had een aardige 2-0-voorsprong bereikt bij de rust door doelpunten van Krijtenburg en Bakker, doch doelman Wielders werd in de tweede helft 2 keer gepasseerd. De Soesterbergers en de gasten uit Dieren moesten genoegen nemen met en 2-2 geijk spel. Het eerste zaterdagmiddag elftal zorg de voor goed nieuws. In het toernooi van de Beverweerdse Boys werd een tweede prijs behaald. De jaarvergadering van AG.AVS. zal worden gehouden op maandag 26 sept. a.5. Het bestuur doet een dringend ver zoek aan de diverse commissies om de gegevens over de activiteiten in 1966 door te geven aan de secretaris. Ook wordt een beroep gedaan op de leden die bepaalde punten besproken wensen te zien, deze zo spoedig mo gelijk aan de secretaris door te geven. In het verenigingsorgaan wijst de se cretaris, de heer Pieren, weer op het nijpende gebrek aan zaalruimte voor de beoefening van de gymnastiek, zo wel bij de scholen als bij de vereni gingen Er zijn groepen van veertig tot vijftig leden en om zo'n groep een goede training te geven is een bijna onmogelijke taak. Er wordt daarom met klem aangedrongen bij de ge meenteraad om ale krachten in te zetten voor de bouw van een tweede gymnastieklokaal in Soesterberg. Zondag 21 augustus komen drie ploe gen van Kampong naar Soesterberg om het nuttige oefenprogramma voort te zetten en 2 zaterdagmiddagelftal len gaan naar Hamersveld voor het Roda-toernooi. De jeugd komt ook weer ln actie. Thuis het pupillentoernooi om de A G.A.V S.-beker de aspiranten gaan naar het Odin toernooi te Utrecht en de jongeren naar E.M.M. te Hilver sum. Renault R 4 Luxe v.a. f 4.495. Daupbine Gordini v.a. f 5.385. Renault R 8 v.a. f 5.960. Renault R 10 Major v.a. f6.495.— Renault R 16 v.a. f8.650 Caravelle Coupé v.a. f 10.530. Renault Rambler v.a. f 14.450. Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Het eerste team van B.D.C. zal zon dag een oefenwedstrijd spelen tegen het Hilversumse Donar, dat in de der de klasse K N.V.B speelt BD.C zal in Hilversum dus een goede sparring- partner ontmoeten. Ook B D C. 2 zal zondag een oefen wedstrijd spelen en wel tegen het eekste team van D S.O. uit Utrecht, terwijl B D C 3 tegen D.S.0 2 zal aantreden. De opstellingen der teams zijn nog niet bekend. Aanvang der wedstrijden te 2.30 uur. De B.D.C.-jeugd wacht voor de aan vang van de competitie een druk pro gramma. Woensdagmiddag startte een nieuwe serie kermissen in navolging van de zo succesvolle kermis dété. Zaterdag a.s. is er een grote jubileum sportdag op de terreinen aan de Bos straat in het kader van het 40-jarig bestaan. De week erop is er een onder ling voetbaltoernooi voor pupillen, ad spiranten en junioren In september begint de training voor de jeugdleden tevens start dan de eerste ronde van de nieuwe prijsvraag ..La Route de B.D.C." Voor de kermis du soleil van woens dagmiddag bestond zoals gewoonlijk grote belangstelling ondanks het prachtige weer. dat eerder een bezoek aan het natuurbad zou doen verwach ten. Op een schoolplein van de St. Jozefschool werd de jeugd op d? be kende wijze bezig gehouden aan de diverse stands, uitgezocht en opge steld door de leider van de kermis, de heer P. G. Jansen, voorzitter van de B.D.C.-jeugd. Er waren diverse at tracties en de jeugd werd vele malen Na de 8-1 overwinning op T.O.V. en de 7-0 overwinning op Z.S.G.O., heeft S.E C woensdagavond in een snelle en aantrekkelijke wedstrijd de 2e klasser Quick uit Amersfoort volkomen ver diend verslagen met 2-1. Deze wedstrijd werd gespeeld in het kader van het S.E.C nederlaagtoer- nooi om het Koningin Emma monu ment. SE C speelde het 4-2-4 systeem en trachtte met open aanvallen de vij andelijke linies uit zijn verband te spelen, waar ze zeer goed in geslaagd ls. Zeer verdienstelijk speelde Van de Broek als schakelspeler achter zijn voorhoede. In de eerste helft kwam S.E C. door een doelpupnt van rechtsbuiten Dor- restein op 1-0. Na een uitstekende aanval over links werd de bal door linksbuiten Surstet met een listige crosspass over de vol le breedte van het veld gepeeld naar zijn rechtsbuiten, die de bal in volle ren meenam en met een ontzaggelijk hard schot doelpuntte Hoewel Surstet nog wat aan de trage kant is. kan hijgezien zijn grote technische kwaiteiten en wanneer trainer Van de Velde er in slaagt de snelheid wat op te voeren, een grote aanwinst voor S.E.C. betekenen. Na een half uur in de tweede helft werd de bal door Van Veen zeer fraai doorgespeeld naar middenvoor Van Berkel, die zich geen moment bedacht en er 2-0 van maakte Nog geen 2 minuten later werd het 2-1 door de buitengewoon snelle rechtsbuiten Maiwald van Quick. De S E C. keeper Van Essen, die toon de uit het goede keepershout gesne den te zijn, moest op dit schot het antwoord schuldig blijven. Via zijn vuisten verdween de bal in de hoek van het doel. Na nog diverse goede aanvallen over en weer waarbij de SE C.-verdediging alle zeilen moest bijzetten kwam het einde met een 2-1 overwinning voor S.E.C. getrakteerd. De 3-Es Bar mocht zich in een grote elangstelling verheugen De uitslagen van de diverse onderde len Astronautenspel 1. Hans Tolboom 2. Corry Westbroek 3 Robby Schalk wijk 4 Jan v. d. Kooij 5. Hans Flappen Ringwerpen 1 Johan Schmidt 2. Toon van Fulpen 3. Jan Huren kamp 4. Arnold Doornik 5. Ton v. d. Brink. Sjoelen 1 Hans van Wijk 2. Johnny Westerveld 3. Sjako Lijnse 4. Huup Koppel. 5. Lex Bergers Bussengooien 1. Paul Leliefeld 2 Han Zeggeaar 3. Louis Roand 4. Hans Stork 5. Ludy Jacobs. Kegelkoning 1. Jos Roelofsma 2. Joh. v d. Grift 3. André Lustenhou- 4. Ricky Pagie 5. Majel Lustenhou- wer. Koekhappen 1. Robert Westbroek 2. Ferdinand Tebbens 3 Gerard Kok 4 Henk Hilhorst 5. Pieter de Beer. Limonadespel 1. Gerard v. d Bree- mer 2 Theo Huygen 3. Wim v. d. Er is in China een storm van enthou siasme opgestoken nadat de oude lei der Mao Tse-toeng nog zoveel pit bleek te hebben, dat hij een formidabele zwemtocht maakte. Allerwege werd de roem van Mao ver kondigd en alle Chinezen werden op gewekt zijn voorbeeld te volgen. Het resultaat was een massale zwemde- monstratie, maar dat was toch niet voldoende. Mao moest weer als de gro te leider, met name van de jeugd, op het schild worden geheven. Mao Tse-toeng is vermaard als de gro te leider van communistisch China. Hij heeft getracht van dit uitgezogen en misbruikte volk een eenheid te maken Niet alleen de buitenlandse profiteurs, ook de minstens zo actieve binnen landse werden aan de kant geschoven. De Russen hebben hierin in sterke ma te de hand gehad, maar aan die hand wilde Mao niet lopen. China, het „rijk van het midden", zou helemaal op eigen benen staan .dank zij de reorga nisatie zijn oude glorie herwinnen, wellicht straks in heel Azië de baas spelen en, in een nog verdere toe komst. de rode vlag over heel de we reld doen waaien. In grote trekken komt dit programma wel overeen met dat van de Russische bolsjewisten kort na 1916. Een idealis me. dat langzamerhand ontaardde in fanatisme, scheen alle belemmeringen uit de weg te ruimen. Hypotheekgevel Inderdaad zijn er in China grote din gen gebeurd; die voorheen eenvoudig niet mogelijk waren. Maar dat is eigenlijk niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat, want China lag zo verschrikkelijk ver achter. Men heeft daarbij het maar al te be kende systeem gevolgd door het bou wen van een „hypotheekgevel". een indrukwekkende facade, waarlangs men buitenlandse bezoekers (met name uit Afrika) kan rondleiden en waarmee men hen kan imponeren. Dit ontzaglijke land, met zijn vele honderden miljoenen, zijn geweldige uitgestrektheid en nog steeds gebrek- kinge verbindingen, dit land, dat voor grote delen kortelings nog in de mid deleeuwen leefde, opeens een sprong van duizend jaren te laten maken, is echter een opgave, die de meesters in Peking zeer zwaar valt. Met zou daar vele tientallen jaren ge rust kunnen besteden enkel en alleen aan de binnenlandse consolidatie en modernisering, maar de missionaire aard van het communisme, zoals het in China (nog) wordt verstaan, drijft tot het doen van allerlei experimen ten, die niet allemaal zo bevredigend aflopen. Tegenvallers Cina is buitengewoon actief geweest in Afrika en in diverse nieuwe staten was de Chinese ambassade (minder deed men het niet) afgeladen met „technici", die het nieuwe land vooruit zouden brengen Het heeft er echter alle schijn van, dat men daar de Chi- aezen wel kan wegkijken, al is het alleen maar vanwege hun hooghartig meerderheidsbesef. Langzaam maar zeker loopt hier de Chinese invloed achteruit en soms zelfs niet eens lang zaam. Een geweldige tegenvaller, die daarbij zorgde voor een aanzienlijk „gezichts verlies". is het mislukken van de po ging om van Indonesië een communis tische staat te maken met hulp van China Het gevolg is geweest, dat de situatie daar voor China ongunstiger is geworden dan ooit tevoren, waarbij nog komt, dat de Chinezen in Indone sië ook onder de Hollanders al alles behalve populair waren, want zij wa ren de kooplui en de geldschieters. Wanneer Peking dan nog ondervindt dat de rode broeders in Moskou bezig zijn ln Azië het spel voor hen te be derven. is het best te begrijpen, dat zij de kameraden in het Kremlin op één lijn plaatsen met Johnson en zijn trawanten. De intellectuelen De plotselinge propaganda-actie voor Mao. die zo spontaan is, dat de orga nisatie er dik op ligt, betekent een poging om de tot nog toe gevolgde lijn ondanks alles voort te zetten. China ondervindt wat ook Rusland onder vond wanneer er zich langzamerhand een ..bovenlaag" van intellectuelen ontwikkelt is ook het gevaar groot voor verschil van mening in de leiding. Diverse vooraanstaande figuren zijn aan de kant gezet, een grootscheepse „zuivering" is aan de gang. Tal van studenten en afgestudeerden werken op het land. waar ze gans niet geluk kig zijn, want ze voelen het als een verbanning, ze hebben tenslotte daar voor niet gestudeerd en de landelijke bevolking accepteert hen niet. Die hele zwemtocht van Mao is ook nog een dubieuze zaak, want als het waar is wat men de oude leider in de schoenen schuift, dan zou hij met zijn prestaties bij de olympische kampioen schappen geen slecht figuur slaan. Achter al deze propaganda, achter al die vlaggenzwaaiende en Mao toejui chende jongeren, gaat een desperate poging nauwelijks schuil om, ondanks zware tegenvallers en groeiende pro blemen in binnenland en buitenland, het beeld te handhaven van een reu- zenvolk. dat eensgezind achter de lei ding optrekt. Dan kan men wellicht gerustgested constateren, dat China zijn handen meer dan vol heeft en momenteel al thans. geen bedreiging van betekenis kan vormen. Maar men kan ook den ken aan het spreekwoord „een kat ln nood maakt rare sprongen". Welke sprongen de Chinese Draak nog zal maken, is de vraag van de dag.

Soester Courant | 1966 | | pagina 2