Soest toen - Soest nu S.E.C. door G.V.V.V. geklopt Raadsels na Kennedy's dood In de voetsporen van de onoverwinnelijke Vietkong Telefoonnummer S0EKARN0 ALS MARIONET Noorderweg 23 Het oog gericht op geldverspilling VVV. ■nieuws Dinsdag 23 augustus 1966 48c jaargang no. 63 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Wcedestraat 29a. Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Lek in zoutzuurfles Contactavond met ouders S.E.C.-jeugd éSar-, Eiermarkt SOESTER(I)OURANT Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post t 3.40 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Soekarno heeft op de 21ste verjaardag van de Indonesische revolutie een lange rede gehouden, vol drama en hartstocht. Het was alsof hij weer de oude was. Verschil was echter wel dat enige duizenden studenten hem uit jouwden. o.m. toen hij het over de vrede met Maleisië had. Daarover kwam een lang verhaal uit de mond van de president. Hij zou zelf opdracht hebben gegeven tot een vreedzame oplossing. (Daar heeft nie mand ooit Iets van gemerkt, wel dat hij nog tot strijd opriep toen Soeharto al druk doende was vrede te sluiten.) Hij had ook het akkoord van Bangkok nog even laten werken opdat de kwes tie van de Borneose delen van Malei sië beter geregeld werd. (Commentaar van Malik en Bazak, de Indonesische en Maleisische ministers van Buiten landse Zaken: het vorige week geslo ten verdrag is precies het akkoord van Bangkok, niet meer en niet minder.) Dat is een beleefde manier van zeg gen: Soekarno kletst. Dat heeft Malik ook wel eens ronduit gezegd nadat Soekarno op een persconferentie weer iets fels had gezegd. Malik verzocht toen de journalisten geen aandacht te schenken aan de uitbarsting van de president, aangezien die niets te be tekenen had. Tijd moet rijpen Veel respect geniet Soekarno dus niet bij zijn voornaamste ministers, die on der leiding van Soeharto bezig zijn z'n positie geheel en al uit te hollen. Naar de zin van de studenten in Dja- karta doen ze dat niet snel genoeg. Er is een tijd dat die generaal Soe harto in spreekkoren aanmoedigen het presidentschap over te nemen: deze In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de Kat Emaillefabrieken aan de Beaufortlaan te Soestduinen. Het bleek echter geen brand te zijn, maar uit 'n tank, die 10.000 liter zout zuur kan bevatten, stroomde uit een lek het gevaarlijke en een verstikken de damp verspreidende zoutzuur. Met water uit twee slangen van de motorspuit werd het zoutzuur ver dund in de riolering gespoten. Een brandweerman slaagde er in het gat van de tank met een houten plug te dichten. Hierdoor kon het resterende zoutzuur worden overgepompt en was het ge- geweken. antwoordde toen kalmerend door te zeggen dat de tijd daarvoor nog niet gekomen was. Dat nog is hierbij veel zeggend. Soeharto en de zijnen zijn terugge keerd naar de grondwet en al is die door verschillende uitleggingen door een reeks kabinetten van Soekarno, gesteund door een uitgewied parlement van ja-knikkers, niet ongehavend de 21 jaar doorgekomen, de nieuwe man nen willen hem handhaven. En ook de daarin vastgelegde vrij machtige positie van de president. Slechts moe ten ze zien te voorkomen dat Soe karno die macht ook uitoefent. Waar schijnlijk gaat dat door dreigementen over en weer. Soekarno schijnt wel eens gezegd te hebben dat hij desnoods naar oost- Java zou trekken, waar zijn aanhang zeer groot is om van daaruit een te- genrevolte te beginnen. Hij krijgt daar toe niet de kans omdat zijn bescher mende lijfwacht er ook voor zorgt dat hij niet verder komt dan Bogor en Djakarta. Anderzijds schijnt hij ge dreigd te hebben ermee op te houden en dat komt Soeharto en de zijnen liet goed uit, die hem nodig hebben als nationale figuur als vlag die hun lading moet dekken. Vandaar ook dat in het kabinet nog enige vrien den van Soekrano weggemoffeld zit ten op de mindere posten. Vertraging Hoe talentvol Soeharto tot dusver ook dit beleefde interne pressiespel speelt, het leidt ook tot vertraging in de uit voering van die plannen waar hij voor is, maar Soekrano tegen. Dat zijn be halve de beëindiging der confrontatie nog de economische plannen, de te rugkeer naar de Verenigde Naties en verbetering van de betrekkingen met de V.S. De vraag is of Soeharto zich die vertraging wel kan veroorloven. Soekarno heeft zich in zijn rede ook voor het eerst met lakende woorden gericht tot degenen die vorig jaar de communistische staatsgreep hebben uitgevoerd en voorbereid Reactie van de studenten: laat dan je ministers (d.wjz. zijn vriendjes in het kabinet) terecht staan. Vermoedelijk zal Soe harto daar niet toe overgaan. Uit wat uitgelekt is van de getuigen verhoren blijkt dat Soekarno welis waar niet heeft meegewerkt aan Aidits revolutie en inderdaad aanvankelijk is gekidnapt door opstandigen, maar dat hij wel degelijk he°ft geweten wat aan de gang was en dat hij pas uit Aidits kamp vluchtte toen hem bleek dat diens revolte tot falen was gedoemd. Juist zoals nu Soeharto had commu nistenleider Aidit Soekarno nodig als boegbeeld Diezelfde noodzaak be schermt Soekarno en zijn naaste vrienden ook nu: Soeharto kan zich niet permitteren dat de reputatie van Soekarno zo wordt besmeurd dat deze zijn functie van verenigend nationaal symbool niet meer kan vervullen. S.E.C. heeft het in haar derde neder laagwedstrijd niet tot een overwinning kunnen brengen en moest tegen het sterke G.VV.V. uit Veenendaal. dat in de 2e klasse van de K.N.VB. zaterdag middagvoetbal uitkomt, met een 4-1 nederlaag genoegen nemen. Reeds na 15 minuten keek S.E.C. te gen een 0-1 achterstand aan en deze liep tot de rust tot 0-3 uit. Hoofdzakelijk was dit te wijten aan het feit dat S.E.C. het 4-2-4 systeem trachtte te spelen, maar diverse spe lers dit nog niet uitvoerden zoals dit behoort. Hierdoor kwamen de ver dedigers in moeilijkheden wat resul teerde in genoemde achterstand. Daar komt nog bij, dat de G.W.V.- ers inderdaad beter voetbal speelden en de hal veel sneller afspeelden Het werd na de rust zelfs nog 0-4, doch SE C. smaakte toch nog het genoegen de eer te redden en de eind stand op 1-4 te brengen. Het is te hopen, dat in de komende Binnen een jaar nadat president Ken- nedy op 22 november 12963 in Dallas (Texas) was vermoord verscheen het rapport van een commissie onder voor zitterschap van opperrechter Earl Warren. Een indrukwekkend werkstuk van bijna duizend bladzijden plus nog eens twee dozijn boekdelen vol getui genverhoren. Een indrukwekkend werkstuk ook door de nuchtere toon van zijn inhoud en Je redeneertrant, die leidde tot de conclusie dat Lee Harvey Oswald in zijn eentje vanuit een bibliotheekge bouw de schoten had gelost die een eind maakten aan Kennedy's leven. Zo indrukwekkend was Warrens rap port. dat het alom in kranten aan vaard werd, ook al was er toen menige actie om te betogen dat het allemaal wel heel anders gegaan kon zijn en dat Oswald meer het slachtoffer was geworden van een complot. De Newyorkse advocaat Mark Lane, die door Oswalds moeder was aangezocht om de belangen van haar zoon te ver dedigen bij het onderzoek der com missie-Warren maar door de commis sie niet werd toegelaten heeft nu een boek geschreven dat Rush to judgment (Haastige uitspraak) heet. Twijfel Zijn stelling is dat Warrens rapport zo goed niet is als het lijkt. Warren stond onder pressie van het Witte Huis om vóór de verkiezingen van no vember 1964 gereed te zijn en volgens Lane is dat goed te merken. Wat niet overeenkwam met de al half-officiële veroordeling van Oswald werd verwaar loosd en de nadruk werd gelegd op wat wel strookte met die theorie. Lane beschuldigt de commissie er van dat ze niet alle materiaal heeft ge wogen, maar slechts dat heeft geselec teerd wat haar te pas kwam. Dat hij dit in zijn eigen boek ook doet is dui delijk, maar het verschil is natuurlijk dat het hem als advocaat wel past zich te concentreren op al wat twijfel kan wekken aan de schuld van zijn cliënt, terwijl de commissie gehouden was objectief te oordelen. Lane legt de nadruk op een aantal merkwaardigheden. Sommige er van zijn vrij simpel weg te praten, zoals het feit dat sommigen meer schoten hoorden dan de officiële twee: de moord geschiedde tussen hoge huizen blokken en er waren vanzelfsprekend echo's. De raadsels Hoe kon een man op grote afstand zo nauwkeurig een signalement geven van Oswald die bovendien nog veel hoger stond? En hoe kon Oswald de politieman Tippet neerschieten, wan neer hij maar kort daarvoor vele kilo meters verderop was gesignaleerd? En hoe zit het met de wonden? Vol gens de dokters was een kogel van voren Kennedy's nek binnengedrongen, wat er dus op zou moeten wijzen dat ook van vorenaf geschoten moet zijn. Oswald schoot van achteren op de auto. Pas later hebben de artsen ver klaard zich vergist te hebben bij hun haast om te pogen de president in leven te houden, maar waar zijn dan de röntgenfoto's? Die zijn inderdaad onvindbaar. Ook de commissie heeft ze niet gezien, omdat opperrechter War ren dit ,te onsmakelijk" vond. Lane haalt verder aan dat een kogel, die een rib van gouverneur Connally verbrijzelde en daarna nog eens zijn pols, toch vrijwel gaaf op de grond werd gevonden. Kan dat nu? Er schij nen proeven gedaan te zijn die uitwe zen dat dit inderdaad kon, maar in tegenstelling tot de commissie gelooft Lane er niet erg in. Toevalligheden Lane haalt er bij. dat sommige getui gen die door de commissie graag ge loofd werden, een niet zo betrouw bare staat van dienst hebben. En een grote rol speelt bij hem ook dat een man die verklaarde dat de wegrennende moordenaar van agent Tippet helemaal niet op Oswald leek, kort daarop werd beschoten. De van deze schoten ver dachte werd losgelaten op getuigenis wedstrijden het systeem beter ge speeld zal wordenen iedere speler zijn taak goed begrijpt, anders zouden wel eens meer nederlagen tegen sterke tegenstanders kunnen volgen. van een strip-teasedanseres. die in dienst was geweest van nachtclub- eigenaar Ruby, de zelfde man die naar hij zei uit woede Oswald neer schoot in het politiebureau van Dal las. En de danseres zelf werd opgesloten omdat ze door al te uitbundig leven de openbare orde verstoorde. In de cel zou ze dan plotseling genoeg hebben gekregen van het leven dat ze zo lus tig leidde en zich van kant hebben gemaakt. Dat zijn inderdaad vreemde toevalligheden daar heeft Lane gelijk in: maar het toeval is nu eenmaal wel vaker vreemd. Nader onderzoek? Ongetwijfeld zijn er een paar punten in Lanes boek, die de verdenking wet tigen dat de commissie het zich af en toe omderwille van de tijd iets ge makkelijker heeft gemaakt dan nodig was. En dat Earl Warren bijvoorbeeld geen genoegen had moeten en ook niet had hoeven nemen met Johnsons wei gering om te getuigen, overigens niet aan de commissie meegedeeld door de president zelf, maar door een van zijn medewerkers. Het kortgeleden verschenen en beperk ter boek Inquest (Onderzoek) van E. J Epstein en het boek van Lane vor men zelfs niet samen een redelijk ar gument om sterk te twijfelen aan de slotconclusie van Warrens commissie. Het gaat in de V.S. echter wel nieuwe nadruk geven aan de al veelvuldiger geuite wens dat de moord toch nog eens verder wordt onderzocht opdat niet de minste twijfel over kan blij ven. Er zijn al vele geruchten geweest, van dat de Russen er achter zaten, of dat het een complot was van uiterst recht se elementen. Zolang er enige speelruimte gelaten wordt voor dergelijke roddels blijft het gevaar bestaan dat ze op een gegever* moment een onfrisse politieke rol gaan spelen. En dat is zeker het laatste wat men in de V.S. zal wensen. De opkomst van de door S.E.C. uitge nodigde ouders op de eerste contact avond j.1. vrijdag viel wat tegen, maar toch was S.E.C.-voorzitter M. Wilhelm verheugd over de opkomst van toch een flink aantal belangstellenden. De heer Wilhelm zette uiteen hoe SEC was samengesteld en wat het doel van de vereniging was Na afloop konden de ouders vragen stelen, waar door bepaalde punten naar voren kwamen waarvan het S.E.C -bestuur in de toekomst notie kan nemen. Het ligt in de bedoeling om in de toe komst deze contactavonden met de ouders te herhalen echter wordt ge hoopt, dat de ouders dan wat meer interesse zullen tonen. Uit het ge sprek met de ouders kwamen enkele nieuwe krachten naar voren, die, in de toekomst zich met de SE.C.-jeugd wensen bezig te houden. Het slagveld in Vietnam vormt mo menteel het meest realistisrhe oefen terrein van 's werelds grootste mo gendheden. Het lijkt er soms op of hier het fundament wordt gelegd voor een derde 'wereldoorlog, evenals Spanje dit eens was voor de kort achter ons liggende tweede volkeren- krijg. De eerste fase in de grote gi gantische strijd om de wereldmacht, welke in het verre Vietnam haar eer ste krachtproef doormaakt. Hoofd- en opperofficieren van diverse nationali teiten, toekomstige partisanenleiders alsmede geheime agenten van diverse pluimage vergaren in Vietnam hun kennis, doen daar ruimschoots erva ring op en verzamelen daarnaast, in de ruimsten zin des woords, belang rijke inlichtingen over voor- en te genstanders, over taktiek en strate gie. over aanval en verdediging, over verschroeien en vernietigen Noord- en Zuid-Vietnam worden om geven door nabuurlanden Laos. Cam bodja en Thailand en met de verder op gelegen staten India, Pakistan en Tibet maken al deze landen deel uit van de Chinese invloedssfeer, tot gro te woede van de Sowjet-Unie, die al daar zo goed als uitgespeeld blijkt te zijn. Van de Chinese volksrepubliek komen over zee en over land Chinese instruc teurs, agenten en hulptroepen, voed sel, medicamenten en oorlogstuig naar het Vietnamese strijdtoneel. De diep in Zuid-Vietnam opererenden Viet- kong-rebellen staan onder het opper bevel van Ho Tsji Minh, de ondoor grondelijke leider van de communis tische staat in Noord-Vietnam Gebleken is, dat de Vietkong-strijders via sluipwegen door het naburige Laos Zuid-Vietnam binnenvallen en voornamelijk vanuit Laos opereren Zij vormen de stoottroepen van het ..Noordvietnamese bevrijdingsfront". Naast sabotage- en vergeldingsacties, gericht tegen de Zuidvietnamese rege ring en haar Amerikaanse hulptroe pen. houdt de Vietkong zich onledig met executies, het organiseren van plaatselijke verzetsgroepen en sinds 1962 ook met de organisatie van de zogenaamde „zelfbeschermingsgroe- pen". die op haar beurt weer deel uit maken van de plaatselijke verzets groepen in het land. Jonge meisjes Indien de Amerikaanse en of Zuid vietnamese bevelhebbers in het be trokken gebied van een optreden van de Vietkong (veelal middels \erraad) op de hoogte worden gebracht, wordt het desbetreffende gebied tot „Strate gisch terrein" verklaard, vrouwen en kinderen in kampen gevangen gezet daar mannen en jongens veelal on vindbaar zijn en hun toevlucht in de bossen zochten, vandaaruit bestoken zij met hun vuurwapens, van Chine se en Russische makelij, de zuiveren de Amerikaane en Zuidvietnamese mi litairen. De Vietkong maakt veelal gebruik van zeer jonge meisjes voor het verrich ten van koeriersdiensten. Deze kinde ren wonen in het betrokken gebied en zijn ter plaatse goed bekend Zij brengen berichten over, vervoeren vuurwapens, munitie en proviand zon der dat dit in de beginperiode aan de Amerikanen opviel. Onder de Vietkongrebellen bevinden zich veel doorgewinterde, goed ge trainde verzetslieden die hun sporen tijdens de Franse overheersing (Frans-Indo-China) hebben verdiend en in acht van de tien gevallen moe ten de Amerikanen het tegen derge lijke lieden afleggen, ondanks het feit, dat de G.I.'s met het modernste materieel zijn uitgerust. De Vietkongtroepen opereren onder het motto: „Eenheid in strijd, op vatting en in arbeid" en zijn ware meesters in het aanbrengen van di verse soorten valkuilen, wegversper ringen, het onzichtbaar plaatsen van springstofladingen en het uit hinder laag neerschieten van niets vermoe dende soldaten. Vooral op het platte land, ver van de grote stad, kunnen we goed uitgeruste, uitstekend bewa pende en goed gevoede rebellen tegen komen, veelal op ongelegen momen ten en uitstekend gecamoufleerd. Zelfs de door de Amerikaanse strijd krachten gebezigde napalm-bommen zijn niet in staat de taaie guerilla krijgers te vernietigen. Aan de grens Vooral in de omgeving van de grens tussen Laos en Zuid-Vietnam is de activiteit der scherpschutters groot. In deze grensgebieden, bestaande uit bos complexen afgewisseld met landerijen, doorkruist door kleine riviertjes en snelstromende beekjes, bevinden zich de - alleen aan ingewijden - bekende sluip- en smokkelpaden en het is bij na vanzelfsprekend, dat juist in deze onherbergzame grensstreken een ver hoogde activiteit heerst. De strijdkrachten patrouilleren veel al per vlieguig en helikopter boven dit grensgebied. Op riviertjes en binnen wateren rondom bedreigde gebieden maken zij gebruik van amfibievaar tuigen van het type M12. Deze grensstreken die ook een waar eldorado betekenen voor wapensmok kelaars en ter plaatse bekend zijnde geheime agenten, zijn voor de Ame rikanen een bij uitstek gevaarlijk ge bied. Dit geldt vooral voor de nachte lijke uren, wanneer de geheime wa pentransporten plaats hebben en tij dens de aan- en afvoer van soldaten en ander materieel van en naar Zuid- Vietnam. Natuur als vijand De bodem is in die streken vochtig, de vegetatie weelderig en de tempera tuur vochtig-benauwd Op de grond opereert o.m de bloedegel, welk dier de onprettige gewoonte heeft om zich vast te zetten op mensenvoeten en benen en zich vervolgens te goed doet aan menselijk bloed. Bij het invallen van de duisternis wordt de lucht op manshoogte bevolkt door langzaam aan en afvliegende lichtgevende kevers, welke diertjes vooral in de omgeving van plassen en poelen te vinden zijn. Deze zijn ongevaarlijk, doch zowel de natuur als de aldaar levende dieren hebben od hen die ter plaatse niet bekend zijn. een ongunstige invloed. In Zuid-Vietnam, in de provincie Ben Tre. zijn de bewoners uitgesproken anti-westers georiënteerd en geheel en al ingesteld op het Chinese commu nisme. alle zuiveringsacties van de autoriteiten ten spijt. Deze provincie, die in feite geheel in handen is van de Vietkong. is het centrale propa- gandanest dier organisatie en van daaruit wordt de anti-Amerikaanse en anti-Zuidvietnamese woelarbeid ge leid. En vanaf de vliegbasis Da Nang, on geveer 30 km noordelijk van Saigon gelegen, starten met de regelmaat van een goedlopend uurwerk per dag ge middeld acht straalbommen - erpers van het type B-57 Canberra (code naam: „Yellow Bird I"), uitgerust met 4,20 mm kanonnen, voorzien van de berucht geworden napalm-bom men. bestemd om uitgeworpen te worden boven Noordvietnamees ge bied. De vliegtuigen maken deel uit van de Amerikaanse luchtmacht. Nu en dan keert een vliegtuig met haar bemanning niet op de basis Da Nang terug en wordt door de basis commandant heel laconiek een aan tekening geplaatst op een bord onder de letters „K.I.A." killed in action). Weer eiste de strijd een aantal le vens, maar de Amerikanen gaan al weer over tot de orde van dienst, uiterlijk onbewogen en onverstoor baar Het is helemaal geen verwonderlijk feit, dat vele begrotingen niet slui- td te krijgen zijn. Wie gewoon om zich heen kijkt ziet dagelijks, dat er In veel gevallen met geld gesmeten wordt en men vraagt zich af of het nog wel zin heeft, dat er een begroting gemaakt wordt. Het staat immers bij voorbaat al vast. dat er toch niet veel van zal kloppen. Nu hoeft het lang niet altijd om forse bedragen te gaan en meestal is dit dan ook niet het geval. Maar het oer oude gezegde, dat veel kleintjes een grote maken, gaat tegenwoordig ook nog steeds op. Voor Amerika is 200.000 dollar per jaar een bedrag, dat met een hamer- stuk wordt afgedaan. Zoveel kost na- nelijk het instandhouden van de eens zo roemruchte gevangenis in Spandau. Een gevangenis, waarin veel beruchte oorlogsmisdadigers gevangen hebben gezeten, maar die momenteel nog slechts plaats biedt aan één man: Ru- dolph Hess, de plaatsvervanger van Hitier gedurende de tweede wereld oorlog. De gevangenis is gebouwd om 700 ge vangenen te herbergen: Hess geniet de twijfelachtige eer de enige van die 700 te zijn. Zijn aanwezigheid betekent echter, dat dagelijks wachtdiensten moeten wor den uitgevoerd want een gevangene mag nu eenmaal niet ontsnappen, of dat er nu één is of 700. Overigens heeft Hess momenteel nog „gezelschap" van Baldur von Shira^h (59), leider van de Hitier-Jugend, en Albert Speer (61), Hitiers chef voor de oorlogsproduktie. Zij hebben in sep tember hun straf uitgezeten en vanaf dat moment is Hess de enige gast" in Spandau. Nu zijn er twee mogelijkheden om die 200.000 dollar te besparen. De Ameri kanen, die samen met Britten, Russen en Fransen verantwoordelijk zijn voor de bewaking van de gevangenis, heb ben de Russen al voorgesteld om het gebouw te sluiten. Dit betekent immers een besparing van 200.000 dollar en dat is de Amerikanen de sluiting van Spandau kennelijk wel waard. Als het Amerikaanse voorstel wordt aangeno men, zou dat kunnen betekenen, dat Hess wordt vrijgelaten. Zover zal het echter wel niet komen, al heeft Hess so wie so niet lang meer te leven. Meer voor de hand ligt het, dat de oorlogsmisdadiger naar een an dere gevangenis zal worden overge bracht. Hess is thans 72 jaar. Hij is in de pro cessen van Neurenberg gek verklaard en tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Zijn advokaat Seidl heeft om vrijlating gewaagd, stellend dat Hess wordt vastgehouden tegen de conven tie van de Verenigde Naties voor de mensenrechten in. Nu de Amerikanen erop uit zijn om de Spandau to sluiten, zou het best eens kunnen gebeuren, dat Hess wat clementer behandeld zal worden. Tot ongenoegen ongetwijfeld van degenen, die direct of indirect met zijn prak tijken te maken hebben gehad, tot ge noegen echter van de Amerikanen, die 200.000 dollar kennelijk meer waar'5 is dan een nachtmerrie voor zijn nog levende slachtoffers. KANTMAN. Op de Amersfoortse eiermarkt wer den aangevoerd 40.000 stuks in prij zen van f 12.50 tot 13.75 Midden- prijs ƒ13.25. Prijs per kg ƒ2.12. Taptoe Delft, het evenement, dat van 24 augustus tot en met 3 september weer vele liefhebbers tot zich zal trekken, heeft wellicht ook voor de Soesters bekoring Wij kunnen, indien u vroegtijdig komt boeken, uw tocht via reisbureau Ebato verzorgen Ditzelfde geldt voor Westlands- bloe men- en fruit-corso te Naaldwijk en meerdere corso's, evenals de bijwo ning van de plechtige tocht bij de opening der Staten Generaal en de feestelijkheden ter herdenking van Leidens ontzet. Al begint Je zomer langzaam afscheid te nemen, toch valt er nog van alles te genieten. Niet iedereen houdt van groepstoch- tochten. U kunt ook op eigen gele genheid uitstapjes maken Ons land is verrassend mooi. Een middagje in Edam Kostelijk. Een heerlijke sfeer van een ver ver leden. Wij hebben er eens rondge neusd en de smaak geproefd van grootmoeders tijd. Er liepen overal kinderen, twee aan twee met een stuk touw tussen zich in Ieder had een zak bij zich. vol snoepjes en fruit. Bij iedere huisdeur klonk het liedje: Lauw. lauw. trek maar aan me touw, vandaag over 'n week is het kerre- mis, kerremis. De inwoners van Edam weten wat dit betekent. Een appel, een dropje of een zuurtje in de zak doen. Een enkele keer komt het voor, dat de deur weer dicht gaat zonder bijdrage. Dan klink het vermanende Lauw, lauw, gierige vrouw, voor jou is het geen kerremiskerremis Wij maakten dus kennis met „lauw- lauw" en met de schoonheid van een oud stadje, waar zoveel te zien is, dat u niet uitgekeken raakt en dat zo dicht bij huis is. En u weet het nu. donderdag 25 augustus is ex kermis

Soester Courant | 1966 | | pagina 1