Mede dankzij Toni Boltini: Geen jeugdproblemen in het centrum des lands Boltini koopt Huis ten Halve voor 216.000 BOR DRNCINB Gemeente Soest: Oase voor ile jeugd II*» vrljlioitl van !set e*»ht jong' zijn Steeds groter, steeds beter Nieuwe toot: Huis teil Haive Voor jong en oud Vele generaties lang vormde de jeugd in het maatschappelijk verkeer geen enkel probleem. Ze telde eenvoudig niet mee! Slechts kinderen van een bevoorrechte klasse gingen na de la gere school verder studeren, de rest verdween naar de fabriek, moest op het land werken of werd duvelstoe jager bij een baas. Voor hen was de jeugd eigenlijk afgesloten. Hoe heel anders is het nu. In deze tijd van hoogconjunctuur vormen ook tee- ners en twens een koopkrachtig pu bliek, waarmee industrie en handel re kening houden. De lange leerplichtige leeftijd en het vele doorstuderen brengen lange va kanties en tamelijk veel vrije tijd met zich mee. De werkende jeugd profiteert ook van de kortere werktijden. Jongeren zijn actief, ze kunnen niet stilzitten, ze moeten hun opgekropte energie kunnen uiten. Zo werd de heeft van tijd tot tijd zijn moeilijkhe den met de opgroeiende jeugd. De gemeente Soest ligt vrijwel in het centrum van ons land, temidden van grote bevolkingsagglomeraties als Utrecht, het Gooi en Groot-Amers- Een enorme lichtreclame wijst de be zoeker aan de circusresidentie te Soes- terberg, komend uit Utrecht of Amers foort. de toegangsweg. Via het parkeerterrein, betreedt men het terrein van de circusresidentie. vrijetijdsbesteding een vraagstuk, waarmee vele deskundigen zich he laas vaak met weinig succes bezig hielden. Zo ontstonden ook de uitwassen en iepen dikwijls goedbedoelde pogingen volkomen uit de hand. Men kan nu dagelijks lezen hoe happenings van provo's ontaardden in ongeregeldhe den, hoe vetkuiven slaags raakten met de politie en hoe nozems vernielingen aanrichtten. Van Amsterdam waaierden de moei lijkheden uit over het hele land. In Valkenburg sprongen jeugdige vakan tiegasten uit de band, in Zandvoort waren opstootjes, ja vrijwel elke plaats foort. Het zou dus in de lijn liggen dat zich hier een broeinest ontwik kelde van jeugd-ontsporingen Maar ziedaar, het opvallende feit doet zich voor dat het juist in dit centrumge bied opvallend rustig is. En toch ziet men hier ook jongelui met lange ha ren en witte pakjes, klinkt ook hier het opwindend ritme van deze tijd. De jeugd in deze streek verschilt im mers in niets van de teeners en twens in andere gebieden, maar wordt ze misschien beter opgevangen dan el ders? Tot voor enkele jaren was er in dit Toni Boltini weet elke avond opnieuw duizenden mensen naar zijn circus te lokken. gebied voor de jeugd niet veel gele genheid om zich op een ongedwongen wijze in eigen sfeer te ontspannen Toen vestigde circusdirecteur Toni Bol tini zijn residentie aan de Amersfoort- sestraaat 78 b te Soesterberg. En van het begin aan ontwikkelde zich dit horecabedrijf zich tot een trefpunt voor de rijpere jeugd. Kennelijk begreep Toni Boltini, met zijn jarenlange ervaring op amuse mentsgebied, precies wat de jongelui wilden. Hij schiep hier een ontmoe tingsplaats, waar de jeugdige genera tiegenoten elkaar vonden in een ge zellige omgeving met eigentijds ver maak, zodat de bezoekers geen enkele behoefte hadden om uit de band te springen. Ze zouden er hier overigens ook wei nig kans toe hebben gekregen, want al springt het niet zo in het oog. Toni Boltini en zijn uitgebreide staf houden de zaak nauwlettend in goede banen. Kwamen er aanvankelijk honderden jeugdige bezoekers, thans moet men spreken van duizenden. Het is gewoon een rage geworden om de circusresi dentie te bezoeken. Met bussen vol worden ze aan- en af gevoerd. Boltini's Circusresidentie is voor de rijpere jeugd een begrip ge worden. Niet in het minst is dit geko men omdat hij en in zijn residen tie te Soesterberg en in het machtige reizende circus de jongelui bena derde met hun eigen „sound". Hoe heeft deze man het aangepakt om weerklank te vinden bij de onstuimige en toch vaak ook wispelturige en moeilijk te pakken jeugd? Laten wij hem zelf hierover aan het woord. In zijn thans bij de uitgeverij F G. Kroonder te Hilversum verschenen boek „Ik ben Toni Boltini" schrijft de populaire circusdirecteur: „Een eerste vereiste voor een gezonde circus-expioitatie is: contact nouden met de wereld buiten het circus. De zakenman in mij heeft het altijd zo aangevoeld. Je kunt in een circus in drukwekkende, eerbiedwaardige tradi ties in ere houden, maar daarnaast moet je beslist een open oog hebben voor hetgeen er leeft onder het publiek van vandaag. Nu is dit een heel moeilijke, fel be wogen tijd. De belangrijkste mensen zijn tegenwoordig de onvolwassenen tussen servet en tafellaken. Ze hebben een eigen soort naam gekregen: tie ners. Een tiener is een hele meneer of een hele dame. Dankzij het feit dat ze geld te verteren hébben, zelfverdiend geld-of zakgeld dat hun door zuchten de ouders wordt toegestopt. Tieners willen snelheid, geraas, gekke bromfietsen met hoge sturen, gepluk aan elektrische gitaren met zeer luide versterkers. Wel, gééf het ze. Als ze dat nou ge lukkig maakt... Want bedenk wel: ze zijn maar zo kort tiener. Ze kunnen maar zo kort de vrijheid van het echt jong zijn genieten. Toen ik tiener was, betekende een kwartje een kapitaal. Nu mijn twee lieve dochters tieners zijn Is het: „Papa, er is een nieuwe plaat van de Beatles uit. Geef even vijfentwintig gulden" Daar zit een les voor mij ln. Al jaren geleden liet ik mijn publiek als extra attractie zien wat skelter races zijn. Het werd gewaardeerd. Hst werd in 1965 ook gewaardeerd, dat ik gehoor gevend aan de muziekmode van de jeugd, de in Nederland zeer bekende beat-groep Johnny Lion and The Jumping Jewels engageerde. Een experiment dat zo goed uitpakte dat ik dit jaar Johnny Lions grote rivaal Rob de Nijs naast hem neerzette. Bij Toni Boltini, zoals men hem ziet in zijn circus of bij zijn circusresidentie te Soesterberg. mij vond de beatsound ook in de win termaanden in onze circusresidentie een open oor. Ik hoef niet te zeggen of ik het persoonlijk mooi of lelijk vind, maar ik heb alle begrip voor de baten, vele exotische dieren en nieuwe attracties zal zien. Zojuist keerde Toni Boltini terug van een bliksemreis door heel Europa met een bundel contracten bij zich. waar op iedere circusdirecteur jaloers zal zijn. Dankzij Toni Boltini, de enig overge bleven circusdirecteur in ons land, is de oeroude volkskunst niet alleen blij ven leven, maar krijgt zij zelfs een nieuwe bloeiperiode. dweeplust van de tienerschare. Daar om liet ik, al kostte het me handen vol geld, de verafgode Dave Berry naar Soesterberg komen. Daarom engageer de ik internationaal bejubelde groepen als The Fortunes en Johnny Halliday. Ze brachten in ons toch al niet zo saaie residentie veel leven in de brou werij. Van mij mogen de tieneridolen dus ook best een plaatsje in een circus programma Daar wordt het circus op zichzelf heus niet minder door". Tot zover Toni Boltini zelf aan het woord. Wie de resultaten vergelijkt met de inhoud van zijn opvattingen kan niet anders dan hem gelijk ge ven. De circusresidentie trekt winter en zo mer veel publiek, het reizende circus niet minder. Dankzij dit goede psychologische en zakelijke inzicht van Toni Boltini kan hij ook steeds met wat nieuws wat groters en zo mogelijk wat beters ko men. Zo verwekte Boltini bij de try outs in Soest dit voorjaar internationaal op zien door met een geheel geautomati seerde tentopbouw te komen. Het was een revolutionaire vinding, die het werk van vele uren terugbracht tot minuten. Maar vraag niet wat dit aan denkwerk en aan investeringen heeft gekost. In zijn nieuwe tent die wat afmetingen betreft niet voor een con certgebouw behoeft onder te doen kwam hij met de duurste topartiesten. En weer bleek dat Boltini goed gemikt bad, want het seizoen 1966 zal in de annalen van het circus worden geboek staafd als een topper. Men speelt vrij wel voortdurend voor een uitverkocht huis. Nog groter, nog beter, blijft echter Boltini's devies. Terwijl dit seizoen nog niet ten einde is buiten deskundi gen zich over tekentafels om, in op dracht en naar ideëen van Toni Bol tini zelf, het grootste circus van de wereld te ontwerpen. De tijd is nog niet rijp om onthullin gen te doen over hetgeen volgend voorjaar vriend en vijand zal verba zen. Slechts vaag kunnen wij aandui den dat men dan onder een geweldige circuskoepel een complete olifanten kudde, de meest vermaarde luchtacro- Bij dit alles verliest Boltini echter zijn belangen in Soesterberg gelukkig niet uit het oog Bij de stapel contracten bevinden zich ook overeenkomsten met bekende tienerartiesten, die binnen kort in de circusresidentie zullen op treden. Zo is er voor 17 september een optre den gepland van de tieneridolen The Kings. Ook vaderlandse sterren zullen in Soesterberg blinken. Nu het zomer seizoen zich ten einde neigt zullen van lieverlede meer bijzonderheden over het uitgeberide winterprogramma aan de openbaarheid worden prijsgegeven. En in dit nieuwe seizoen zal ook een nieuwe loot van het Boltini-concern tot ontplooiing komen. Immers, voor een bedrag van 216 000.— werd Toni Boltini eigenaar van het bekende Huis ten Halve in Soesterberg. Een nieuwe loot, maar met een oude geschiedenis. Vroeger was hier de hal teplaats van de postkoets Amsterdam- Arnhem v.v., vandaar de naam. Ter wijl de paarden bijkwamen in de stal len. genoten reizigers en koetsiers van een koele dronk in de oude herberg. De glorie van de postkoets verging, Huis ten Halve bleef bestaan. Militairen vonden hier een tweede te huis. De laatste Jaren vormde Huls ten Halve echter een lelijke donkere en kale plek, temidden van het toch zo levendige Soesterberg. Toni Boltini neemt dit horecabedrijf nu opnieuw in exploitatie en men kan er wel van verzekerd zijn dat hij hler- Dij even vooruitstrevend en gedegen te werk zal gaan als bij zijn andere zaken. [s de circusresidentie meer het domein /oor tieners en twens, in Huis ten cHalve zullen ook de ouderen zich on getwijfeld zeer op hun gemak voelen. Waar anders vindt men in deze om geving een vrij exclusieve dancing-bar. waar men eens even gezellig de dage lijkse beslommeringen kan vergeten? Laten we Toni Boltini nog even zelf aan het woord en men kan constateren hoe hij het klaarspeelt om vat te krij gen op ouderen en jongeren. En al gelden zijn woorden uit het boek „Ik ben Toni Boltini" speciaal het circus, men kan er evenzeer uit lezen waarom het hem in de horecasector zo goed ging. ,De tieners, die vandaag komen om hun eigen afgoden in actie te zien, worden meteen geconfronteerd met echte circuskunst. Mag ik hopen dat ze daarvoor terugkomen, als ze later tiener-af zijn? Het circuspubliek is leeftijdloos. Want het circus is er voor alle mensen voor de heel jonge, die als een gewel dig avontuur mee mogen naar de ma tinee. en voor de oudere, die rondom de piste een soort verjongingskuur on dergaan omdat ze zich dan weer her inneren hoe opgewonden ze in hun jeugd waren als het circus in de stad kwam. Het circus van vandaag is er zeer zeker ook voor de generatie die het nu voor het zeggen heeft: de mid- debaren. de ouders van tieners en twens, de generatie die verantwoorde lijk is voor de wereld van vandaag. Het kost me geen moeite bij de sa menstelling van mijn programma re kening te houden met de smaak van de generatie die het hele gelag be taalt: het zakgeld van de tiener en Huis ten Halve. Een nieuwe loot van het Boltini-concern, dat binnenkort een gepast vermaakcentrum wordt. Waar men 's zomers maar een enkele circuswagen vindt, ziet men er 's win ters ontelbare, verdeelt over het hele terrein. Deels onderdak verlenend aan personeel en dieren, deels voor onder houd en reparatie. de a.o.w. van de gepensioneerde. Want tot die betalende generatie behoor ik zelf". En dit laatste is wel een heel fijne op merking, want overal waar het circus komt en bij ieder evenement in de circusresidentie te Soesterberg vloeien ïeel wat baten in de vorm van vermakelijkhedenbelasting e.d. af naar de kassen van de gemeentelijke overheden. Zo varen ook de gemeenten er wel bij dat het Toni Boltini goed gaat en dit is wel speciaal het geval met betrek king tot de gemeente waar hij zijn domicili heeft gekozen. Immers, hier trekt niet alleen de plaatselijke overheidskas er profijt van. maar vinden ook vele gemeentenaren als leveranciers via de circusresidentie gelegenheid er wat extra's bij te ver dienen. Maar afgezien van al deze zakelijke opmerkingen en terugkerend tot ons uitgangspunt: Zo men al van een jeugdprobleem kan spreken in ons land, in deze centrumstreek is en blijft het rustig. En dit is zeer zeker niet in het minst te danken aan Toni Bol tini, die hier voor de jongeren een gelegenheid schiep om zich in een ge paste en gezonde sfeer te kunnen ont spannen. En via het circus, èn via de circusresidentie èn binnenkort ook via het verjongde Huis ten Halve.

Soester Courant | 1966 | | pagina 5