weer-naar-schoolkleding! voor deze nieuwe De geschiedenis van de atoombom I VOOR TIENERETTE EN JUNIOR Dan pas inhalen! U KUNT NIET ALLES WETEN Telefoonnummer ziekenauto 5980 VROOM &DREESMANN HET VERRAAD Een basis voor persoonlijk bezit Achter vrij? Voor vrij? iWAlsutzelaai In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT V.V.Z.-nieuws a f 25,per stuk, 20 PREMIE RA8FFEISSENBANK SOEST in SPAARBEK IJZEN 5TEENH0FF5TR 53 TEL Z84Z SOEST kernfysici hebben geuit tegen het ge bruik van hun eigen maaksel, werke lijk zonder succes gebleven? Wij menen van niet. In de jaren vóór 1961 is er een soort „gentleman Agreement" geweest tus sen Amerika en Rusland tot het stop zetten van atoomproeven. In 1961 heeft Rusland deze overeen komst geschonden. In de maand okto ber van dat jaar ontplofte boven No- va-Zembla de ene atoombom na de andere. Vermoedelijk zijn de Russen toch wel geschrokken van hun eigen bravour, temeer daar het gestelde politieke doel. intimidatie van het Westen de Ber- lijncrisls bereikte toen een hoogtepunt niet werd bereikt. De toename van de radio-activiteit in de dampkring naderde een gevaarlijke trens. in 1964 werd in Moskou een beperkt kernstopverdrag tussen Rusland en Amerika gesloten en vrijwel alle lan- ien hebben dit verdrag mede-onderte- Send. Dit is het succes, waarop wij doelen. Frankrijk en communistisch China zijn thans de enige landen, die niet mee doen aan het accoord Moge echter het verdrag van Moskou een begin zijn van wat de gehele is er zeker een naar uw keus. Burgern Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier Thomson noemt namen van mensen, die uit Duitsland naar Engeland zijn gevlucht: O. R. Frisch, Rudolf Peierls Franz Simon en niet te vergeten, Max Born. „Goed", zegt de ambtenaar, laten zij maar vast beginnen, dan hebben zij meteen wat te doen Max Born weigert mee te werken, zijn vrouw behoort tot de Quakers en in die kringen verwerpt men elke vorm van geweldpleging. Een leerling van Born geeft zich wel op Ook deze leerling is om politieke redenen uit Duitsland gevlucht. Het is de zoon van een Duitse Evangelische dominee en ook hij gevoelt zich aan getrokken tot de Quakers Maar zijn angst voor Duitslands militaire macht is groter dan zijn afschuw van het vernietigingswapen waaraan hij zal gaan werken. Deze zeer begaafde leerling Is Klaus Fuchs. Later wordt het Engelse atoomonder zoek van zeer groot belang geacht. Sngeland en Amerika besluiten hierin samen te werken en het Britse rijk leent deskundigen uit aan de Verenig de Staten. In 1943 vertrekt met het Engelse atoomteam ook Klaus Fuchs naar de V.S. In 1944 begint hij zijn taak in Los Alamos, het atoomcentrum van Amerika. Hij staat daar bekend als een aardige, bescheiden jongeman, die ijverig zijn werk verricht. Hij wint het vertrouwen van zijn superieuren en kent de aller grootste geheimen over de fabricage van atoombommen. Bij de debatten, welke in 1945 door de geleerden worden gehouden, over het al of niet gebruiken van „de bom", is hij wèl aanwezig, maar hij neemt er bijna niet aan deel. Uit hetgeen Klaus Fuchs zegt, maakt men echter op, dat hij geen mogelijkheid meer ziet om het gebruik van kernwapens te voor komen. In 1946 is hij er getuige van. dat een van zijn vrienden, de Canadees Louis Slotin, tengevolge van radio-actieve bestraling sterft. In hetzelfde jaar neemt hij deel aan een bespreking over de Waterstofbom waarin Edward Teller betoogt, dat Amerika binnen twee jaren zo'n bom kan bezitten. De H-bom-conferentle is zeer geheim. Slechts enkele Ingewijden zijn hier bijeen. Maar kort daarna is Rusland woord voor woord op de hoogte van alles wat er gezegd is tij dens die geheime bijeenkomst. Want Klaus Fuchs is dan al een jaar lang regelmatig in contact met de Sowjetagent „Raymond", alias Harry Gold. Dit contact duurt nog enkele jaren voort. Op 27 januari 1950 reist Klaus Fuchs van het Engelse atoomproefstation Harwell naar Londen. Op het station Paddington wordt hij aangesproken door een man. Inspec teur James William Skardon, lid van de Britse Intellegence Service. Klaus Fuchs is gearresteerd en bekent alles Enkele dagen daarna verklaart presi dent Truman: „Ik heb de Commissie van Atoomener gie opdracht gegeven haar werk aan alle soorten atoomwapens, met Inbe grip van de zogenaamde Waterstof bom, voort te zetten." Wat waren de beweegredenen van deze zo zachtmoedige geleerde tot het spe len voor verrader? Verscheidene familieleden en vrienden hebben als motieven aangevoerd, dat Klaus Fuchs ervan overtuigd was, dat welk protest ook en van wie ook, de atoombewapening niet kon tegenhou den. Hij vreesde dat, bij een verstoring van het militaire evenwicht de kans op het uitbreken van een wereldoorlog Kantoren: Kerkplein 9, Soester- bergsestraat 14. Konlnglnnelaan naast 38. mensheid hoopt: de uiteindelijke uit banning van het verschrikkelijkste wa pen, dat de wereld ooit heeft gekend, de atoombom. (Wordt vervolgd.) V.V.Z. FINALIST IN TOERNOOI TE SCHERPENZEEL Ter voorbereiding voor de competitie neemt V.V.Z1 deel aan een tournool te Scherpenzeel Zaterdag j 1 werd de eerste wedstrijd gespeeld tegen Valkenhelde Met en kele nieuwe krachten in het elftal werd de strijd begonnen Direkt na de aftrap bleek dat de V.V.Z.-ers goed waren uitgerust. Met open aanvallen werd het doel van Valkenheide belaagd en het was rechtsbuiten Schaap, die met 'n af standschot al na enkele minuten de score wist te openen. V.V.Z. bleef de betere ploeg. Door mooie open aanvallen bleef de voorhoede de doelman der tegenstan ders onder druk zetten. Hament. Timmer en opnieuw Ha ment wisten de score op te voeren tot 4-0 en met deze stand brak ook de rust aan. Ook na de thee bleef V.V Z sterker Linksback Haage en rechtshalf Van Dongen pasten zich goed aan. De ach terhoede van de groen-witten liet zich niet paseren. V.V.Z. liet de teugels wat vieren, maar wist nog tweemaal de doelman van Valkenheide te pas seren, zodat de eindstand 6-0 in het voordeel van V.V.Z werd. Wanneer V V Z in de competitie speelt als in deze wedstrijd, dan zullen goe de resultaten zeker niet uitblijven. Door vakanties en blessures waren en kele eerste elftalspelers afwezig, zodat het voor trainer Langhort en de elftal commissie moeilijk wordt het juiste elftal op te stellen Het is echter ver heugend dat gebleken is dat de Jeug dige aanwinsten zich goed aanpasten As zaterdag trekt V V.Z. opnieuw naar Scherpenzeel ten einde te trachten in de finale op de eerste prijs beslag te leggen. Op het V V.Z. terrein speelden de A- junloren tegen een V.V.Z.-combinatie. Na een prettige wedstrijd wist de Jeugd met 2-1 te winnen. Ook hier bleek dat de nieuwe V.V Z. jeugdspelers een versterking voor het elftal betekenen. De oudere V.V.Z.-leden wisten met 1-0 de leiding te nemen toen de jeugd keeper De Bree zich op een verre bal verkeek De junioren gingen na deze achter stand beter spelen en wisten door doel punten van Vetkamp en Stam keeper Lodema te passeren. A.s. donderdag, om 20 uur. speelt dit jeugdelftal een lichtwedstrijd tegen de V V.Z.-veteranen Opnieuw een goe de oefenwedstrijd. Hierna speelde een andere V V.Z -com binatie tegen S.V M.-boys. De warmte drukte een stempel op deze wedstrijd, zodat belde elftallen niet tot hun beste spel kwamen SV M.-boys wist voor de rust de score te openen. V.VZ. echter gaf zich niet gewonnen en wist ongeveer 15 minu ten voor het einde gelijk te maken. De V.V Z.-voorwaartsen kregen nog enkele goede kansen, maar er werd niet meer gedoelpunt. In ons blad van a.s. vrijdag wordt het programma van zaterdag bekend ge maakt. Wanneer de schrijfrol van de schrijf machine (dat is de grote rol, waarop de letters slaan) vuil geworden Is, kan deze worden afgenomen met spi ritus; vooral niet met benzine, want benzine tast het rubber aan! Met een aluminium griffel kunt u op glas schrijven. Het glas eerst nat ma ken. Lathyrus moet altijd in een klein beet je water worden gezet, ze blijft dan langer goed. Appelen en peren kunt u bewaren in de kelder, u moet ze wel met de steel naar boven leggen. Hebt u last van mos op het dak, be sproei dit dan enige malen met water, waarin een beetje ijzervitriool is op gelost. waarbij het Rijk na 4 kalen derjaren verstrekt en u van de bank 3t4 rente krijgt. Vraagt inlichtingen bij: Een tien met een griffel heeft van alles zoveel meer Amersfoort In 1939 brengt professor George Thomson, docent in de natuurweten schappen aan het Imperial College te Londen, een bezoek aan Henry Tlzard in dienst bij de research-afdeling van de R.AT. Het is niet zo maar een thee visite. noch een beleefdheidsbezoek. Thomson heeft een bepaald doel op het oog. Hij ziet een mogelijkheid om kernsplitsing te gebruiken als oorlogs wapen. Tlzard luistert aandachtig naar ie uiteenzetting van zijn vriend. Hij geeft hem tenslotte de raad om zich te wenden tot de minister van lucht vaart. Op het ministerie hoort men de pro fessor welwillend aan. maar op dat moment heeft men toch andere, drin gender, zaken af te doen. Een oorlog dreigt, er zij n vliegtuigen te weinig En geland moet eerst zijn bewapening op voeren voordat met experimenten kan worden begonnen. Maar wacht eens", zegt een hoogge plaatste ambtenaar, „zijn er niet een paar buitenlandse geleerden, die vast eens wat in die richting kunnen pro beren?" kan men bereiken door het ko pen van zeer groot zou worden. Hij wilde trouw zijn aan de mensheid. Het be grip trouw was, volgens deze zegslie den, voor de atoomgeleerde bindend voor het geheel en niet voor een deel daarvan. Wat zijn collega's voorston den wederzijdse inlichtingen op het gebied van de kernfysica, dat voerde hij in het geheim uit. Klaus Fuchs werkt momenteel in Oost- Dultsland. Het is wel zeker, dat hij van daaruit de westerse mogendheden niet zal inlichten over de vorderingen welke de Sowjet-ünie maakt ten aan zien van de atoombewapening. Ver moedelijk neemt Rusland hem niet eens in vertrouwen Zijn verblijf achter het IJzeren Gor dijn wordt door velen dan ook gezien als een keuze tussen twee partijen. In leder geval heeft Klaus Fuchs door zijn verraad de wedloop in atoombe wapening in Amerika sterk gestimu leerd en het vertrouwen van Amerika in zijn bondgenoot Engeland zeer ge schokt. Er wordt zelfs beweerd, dat de Russen hem hebben verraden aan de Engelsen, teneinde een breuk in de Amerikaans-Britse samenwerking op het gebied van het atoomonderzoek te doen ontstaan. De Amerikanen hebben het de Engel sen altijd kwalijk genomen, dat zij niet beter op hun geleerden hebben „gepast". Toch succes Zijn de waarschuwingen, welke de Jacket van nylon step. Aan twee zijden te dragen en met heerlijk diepe ritszakken. De mouwen hebben goedsluiten- de helanca-manchetten. Maten: 116-164. 164 - 28.75 116 - 22.75 Pantalon van praktisch poly ester. Vlot model met cein tuur en kapnaad. Permanent Press, dus geen onnodig ge- strijk. Kleur: grijs. Maten: 116-164. 164 - 19.75 116 - 15,90 Meisjes coat van zuiver wol len flaush met heerlijk war me plaidvoering. Originele tresgarnering langs voorpand, zakken en capuchon. De beide zijsplitten zorgen voor een sportieve noot, Diverse frisse kleuren. Maten: 116- 146. 146 - 49.75 116-39 75 Meisjesjurk van Schutters veld tinneroy, dus gegaran deerd pletvrij. Het witte p:qué kraagje is afneembaar en geeft een pittig aksent. Diver se kleuren en dessins. Maten: 116-140. 140 - 24.75 116 - 19.75 Pullover van grof gebreid Draion, fully-fashioned met dubbele boorden en manchet ten. Vrolijk gegarneerd. In de nieuwe najaarstinten. Maten: 116-158. 158 - 24.75 116 - 19.75 Knicker-bocker van pletvrij cableroy. Twee steekzakken en verstelbare kniebanden maken deze broek onmisbaar voor elke sportieve jongen. Leuke kleuren. Maten: J16- 158. 158 - 21.75 116 - I6.75 Pullover van fijngebreide Dra- Ion met geminderde boord en manchet. Vlotte jongenskleu- ren. Maten: 104-164. 164 - 14.90 104 - 8.90 Pantalon in het veel gevraag de Lee Cooper-model van pletvrij tinneroy. De lieve lingsbroek van sportieve jon gens! Kleur: beige. Maten: 116-164. 164 - 16.75 116 -12.75 Meisjespullover van lambs- wool - versterkt met 10% nylon - o.a. in de modieuze pasteltinten: rose, bleu, tur koois en capri. Maten: 98-164 164 - 12.95 98 - 7.95 Meisjespantalon van tinneroy met het allernieuwste silicone finish, dus gegarandeerd plet vrij. Rijkelijk voorzien van stiksels en heupzakken be looft deze pantalon een top per te worden. In de zo mak kelijk te kombineren mode kleur zand. Maten: 116-164. 164 -11.95 116 - 7.95

Soester Courant | 1966 | | pagina 6