Soest toen - Soest nu EEN MAN, EEN MAN EEN ANDER WOORD N.V. Van Asch bouwt 49 huizen in bouwplan „De Noorder Eng'4 BOEREN IN OPSPRAAK Het oog gericht op vrije meningsuiting Vrijdag 26 augustus 1966 istus 1966 48e 48e jaargang no. 64 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 en 5154 - Postgiro 126156 Jongen door auto aangereden Benoemingen en bevorderingen bij de brandweer Inbraak in het Soester Natuurbad Jaarlijkse collecte ten bate van de kankerbestrijding Lichtmast beschadigd Hond oorzaak van drievoudige aanrijding Negende Paleis Soestdijk- tocht van ..Olvmpia' Gevaarlijke hond Gevonden voorwerpen Abonn. p. kwart, f 2.75 - per post f 3.40 sobsterwToorant post I 3.40 Verschlj Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het wordt als vrijwel vaststaand aan genomen, dat het kabinet Cals zal voorstellen de reeds vorig jaar door het parlement aanvaarde belastingverla ging (tweede termijn) voor minstens een half jaar op te schorten. Dit om het te verwachte begrotingstekort al thans enigszins te drukken. Daarnaast zijn dan nog weer verhogingen van de indirecte belastingen te verwachten en het mede daaronder betrekken van schoenen en textiel. Dat opschorten van de verlaging der directe belasting moet op het volk toch wel een vreemde indruk gaan maken. Het voorstel tot de verlaging werd indertijd aanvaard met ook de stemmen van de K.V.P. en de A.R.P. vóór. Bij het optreden van het kabinet Cals is door woordvoerders van deze partijen en trouwens ook door de re gering zelf luide verkondigd dat men zich aan die eenmaal aanvaarde ver laging natuurlijk zou houden. Dat is op latere politieke bijeenkomsten ook nog wel eens aan vertegenwoordigers dezer partijen gevraagd en werd dan wederom telkens bevestigd. Neen, die per 1 januari 1967 gedachte verlaging zou beslist doorgaan, daar behoefde men niet aan te twijfelen. Feitelijk betreft het bovendien niet eens een verlaging, alleen maar een wat bijtrekken van de progressiviteit in het belastingtarief, omdat in ver scheidene gevallen bij loonsverhogin gen de belasting soms evenveel of meer ging bedragen dan die verhoging van salaris. Voor de lagere inkomens is die verlaging reeds ingegaan, voor de middengroepen zou dit dan per 1 januari a.s. gaan gelden. Maar daar heb je 't weer, die middengroepen zijn politiek niet zo machtig meer ver deeld over allerlei partijen, daarvan heeft men dus niet zoveel politieke druk te vrezen. De regering staat voor grote uitgaven, er zal een groot begrotingstekort ont staan, dus dan ook die verlaging voor de middengroepen 'n beetje uitgesteld. Dat moeten de oorspronkelijke voor stemmers in de huidige coalitie dan maar slikken, want daarop kunnen zij het kabinet toch niet in de steek laten. De vakbonden zullen hierop niet veel aanmerkingen maken, als er toch maar een loonsverhoging kan komen. Een loonsverhoging spreekt meer aan dan een belastingverlaging. En nu zal men gaan tegenwerpen, dat die belastingverlaging ook niet van de baan is alleen maar wordt uitgesteld en dat daarom de fractiegenoten er dus zonder gewetensbezwaar vóór kun nen stemmen. Voorlopig een half jaar uitstel. Daar mee is alles gewonnen, want na dat half jaar treedt er een nieuwe rege ring op, aangezien er eind mei nieuwe kamerverkiezing is. Die nieuwe regering moet dan maar bezien of ze aan dat uitstel van een half jaar genoeg heeft en zo niet, dan is dat voor de verant woording van die nieuwe heren Men zal ook tegenwerpen: ..nood breekt wetten", hetgeen hier dan let terlijk van toepassing is. In de geld nood waarvoor de regering zich ge plaatst ziet, wil men toch zo perfect mogelijk te werk gaan. Er kan in Ne derland maar moeilijk worden geïm proviseerd en alles moet worden aan gepast aan het welvaartsniveau waar op wij eenmaal zijn ingesteld. Toch blijft dit uitstellen van een een maal aanvaarde zaak juist ook politiek gezien een moeilijk te aanvaarden iets. Waar blijft op deze manier het wei nige houvast dat wij nog aan onze democratie en onze politieke groepe ringen mogen stellen? Wanneer een regering overeenkomsten aangaat met één of meer andere mo gendheden, dan wordt verwacht dat ook volgende regeringen zich aan die overeenkomsten zullen houden. Dat is een algemeen aanvaard principe. Zou dit principe voor binnenlands gebruik dan minder gelden? Daartegen komt ons rechtsgevoel in opstand. We moeten ook zeker ten aanzien daarvan kunnen blijven zeggen: een man, een man, een woord, een woord Zelfs het uitstellen van de aanvaarde belastingverlaging, die slechts een zaak van rechtvaardigheid is, zou een moei lijk te verteren brok zijn, die het po litiek vertrouwen in de voorstemmers daarvan, een ernstige deuk geven. Op de Dorresteinweg reed C. M. v. d. G uit Soest, komende van de Wiek- sloterweg. Na ongeveer 40 meter op de Dorre steinweg gereden te hebben, staken 2 jongens op de fiets plotseling de weg over. Toen zij de auto zagen naderen stap ten zij van de fiets af en bleven mid den op de weg staan. Eén van de jon gens liep tijdig naar de overzijde, doch de 12-jarige B. O., alhier, twijfelde, waardoor hij door de auto werd ge grepen. Met wonden aan hoofd, linkerbeen en linkerarm werd hij naar „Zonneglo ren" vervoerd. Dinsdag heeft burgemeester mr. S. P. baron Bentinck, in het bijzijn van ongeveer 30 leden, een aantal benoe mingen en bevorderingen bekend ge maakt. Alvorens dit te doen bracht hij woor den van dank aan alle leden voor de grote toewijding, waarmede zij hun taak steeds verrichten. Niet alleen bij diverse branden, maar ook als er door noodweer wateroverlast ontstaat. Ook dan is de brandweer paraat, het geen door de overheid zeer op prijs gesteld wordt. Een speciaal woord van dank sprak de burgemeester tot de commandant, de heer J. F. Groat voor zijn goede leiding en tot de leden die wekelijks het piket verzorgen, zodat ook op za terdag en zondag de brandweer actief is De burgemeester maakte hierna de volgende benoemingen en bevorde ringen bekend: Adsp. brandwacht in opleiding: H. J. v. Assen, J. B. de Boer, J. P. v. d. Grint, C. T. de Bruin en G. van Kon- kelenberg. Bevorderd tot brandwacht 2e klas: L. J. v. d. Hoed en H. C. Schoemaker. Bevorderd tot brandwacht le klas: C. J. van Doorn, H. J. Rademaker en D. A. Stolk. De leden J. van Dasselaar, P. de Rooy en H. J. Vos werden benoemd tot onderbrandmeester, terwijl de heer L. J. Hoed als lid werd aangenomen. De voorzitter, de heer W. Groart dankte namens de vereniging de bur gemeester voor zijn hartelijke woor den. Het aannemers- en bouwbedrijf H. W. van Asch N.V. te Soestdijk is mo menteel druk bezig aan de bouw van 49 middenstandswoningen met vrije vestiging in het bouwplan ,,De Noor der Eng". De huizen worden gebouwd op een stuk zacht glooiende en kurk droge bouwgrond, gelegen tussen de Burgemeester Grothestraat en de Ju- lianalaan. Het is het laatste stuk bouwgrond in en rond de bestaande bebouwing. De huizen komen te liggen aan een door de firma Van Asch aan te leggen weg met als naam Willem de Zwijgerlaan, die halverwege de Emmalaan zal uitmonden. De onder architectuur van Arn. Brou wer B.N.A. ontworpen woningen wor den traditioneel gebouwd, wat door In de bungalowwagen van de heer J. C. v. H van het restaurant van het Natuurbad is ingebroken. Door een openstaand raam van de slaapkamer is men binnengekomen en zijn een aantal sieraden, alsmede een geldkist met ongeveer 6000,ont vreemd. De eigenaar kon niet opgeven wan neer de diefstal gepleegd is, daar zo wel geldkist als sieraden enige dagen onaangeroerd zijn gebleven. de ervaring nog steeds de beste bouw is. De, gezien vanaf de Emmalaan, rechts gelegen eerste zeven woningen krijgen een kelder met een vrije hoogte van 230 cm., welke voor di verse doeleinden gebruikt kan wor den. Ze worden afgewerkt met ge schuurde plafonds en sterk geschuur de wanden en voorzien van een afge schuurde betonvloer, vaste trap. ko zijnen voor licht en ventilatie, licht punten en stopcontacten-. De buitengevels worden uitgevoerd in donkere plintklinkers en geelkleurig hard grauw. De schoorsteenmantel in de woonkamer wordt afgewerkt met gele lilliputstentn en afgedekt door vensterbanktegels. In de keuken wordt een luxe keukencombinatie geplaatst, bestaande uit twee onderkastjes met lade en hakbord. twee bovenkastjes, een roestvrij stalen aanrechtblad met dubbele gootsteenbak. De wanden in keuken wc. en douche worden betegeld met ivoorkleurige wandtegels. De trappen naar eerste en tweede verdieping worden uitge voerd in Zweeds vurenhout en maho niehouten leuningen. De zolder wordt geheel bevloerd opgeleverd met een dakraam, een lichtpunt en een stop contact. zodat men er eventueel een slaap- of hobbykamer van kan ma ken. Achter iedere woning is een terras van betontegels geprojecteerd ter breedte van vijf tegels van 30 bij 330 cm. Naar de garage loopt eveneens een tegelpad, evenals naar de schuren. Langs de voorgevelzijde wordt een halfsteensmuurtje gemetseld van on geveer 45 cm hoogte: er wordt een draaihekje in aangebracht. De erfaf- scheidingen bestaan voor wat de voor tuinen betreft uit palen met glad draad. De overige afscheidingen be staan ook uit palen met gladdraad, maar tevens uit een beplanting van llgusterstruiken. In de huizen worden geplaatst twee complete closetcombinaties (in de dou che met deksel). In de douche komt een komplete wastafel met koud en warm water, een douchemengkraan met telefoondouche en opsteek en in de oudersslaapkamer en kleine slaap kamer een complete wastafelcombi natie met warm en koud water. Het huis bevat een grote woonkamer van 7.08 meter lengte. De breedte van het woongedeelte is 3.77 meter, van het eetgedeelte 3.24 meter. Deze verschil len worden veroorzaakt door de situ ering van de keuken, die als afmetin gen 3 bij 2.53 meter heeft. Vanuit de keuken naar de eetkamer is eer door- geefkast. Tevens zijn er aan de voor zijde een kelderkast en een toilet. De schoorsteen in de huiskamer is in het midden van het vertrek aangebracht. Aan de achterzijde bevinden zich twee deuren: één waardoor men uit de keuken buiten komt. en één waardoor men vanuit de huiskamer rechtstreeks op het terras komt. De terrassen ach ter de huizen worden onderling ge scheiden door een muurtje. Boven bevinden zich aan de achter zijde twee slaapkamers. De ene meet 2.53 bij 3.06 meter, de andere 3.24 bij 3.98 meter. In elke kamer is een ruime kast ingebouwd. Bovendien is er een balkon aan de achterzijde. Aan de voorzijde bevindt zich nog een slaapkamer: deze heeft als afmetingen 3.77 bij 3.05 meter. Tevens bevinden zich er de douche en een toilet. Boven is bovendien een overloop. Drie blokken huizen lopen evenwijdig aan de JMlianaToon. twee evenwijdig aan de Burg. Grothestraat en drie. zij het gescheiden door resp. twee blokkenwoningen en de aan te leggen Willem de Zwijgerlaan, evenwijdig aan de Emmalaan. Direct grenzend aan de achtertuinen van de huizen aan de Emmalaan worden 6 garage boxen gebouwd. In de Willem de Zwij gerlaan komen parkeerhavens en par- keerstroken. De St. Caroluskerk tc Soesterberg in 1921. Twaalf van de 49 huizen zijn thans in aanbouw, enkele ervan naderen hun voltooiing. Het zijn qua exterieur fraaie huizen, die een sieraad beteke- kenen voor ..De Noorder Eng". De N.V. Van Asch legt er alle eer mee in. De jaarlijkse collecte ten bate van de kankerbestrijding, te houden tussen 29 augustus en 10 september a.s., dreigt ditmaal een mislukking te worden vanwege het gemis van een genoeg zaam aantal collectanten. Wanneer men bedenkt, dat vrijwel zonder uitzondering een ieder bereid ls zijn geldelijke bijdrage te leveren ter bestrijding van deze meest ge vreesde ziekte, dan is het toch wel zeer verdrietig wanneer deze inzame ling voor een deel zou moeten stran den omdat geen voldoende aantal mensen gevonden worden haar te ver zorgen. Dat kan toch niet! Wanneer in iedere straat één of twee personen bereid zijn op een door henzelf te bepalen dag en uur de inzameling in hun straat ter hand te nemen, dan kan deze collecte het re sultaat opleveren dat zij verdient. Ik weet zeker dat in iedere straat in onze gemeente mensen wonen die gaarne bereid zijn voor dit werk ten bate van de gehele mensheid hun daadwerkelijke medewerking te verle nen. Het is helaas niet mogelijk ze persoonlijk te gaan vragen. Daarom aan hen een dringend verzoek even de moeite te willen nemen schriftelijk of telefonisch hun naam en adres door te geven aan één van onder staande adressen. Laat uw bereid-verklaring tot mede werking niet achterwege met de ge dachte. dat zij gemist zou kunnen worden omdat een genoegzaam aan tal anderen zich wel zullen melden. Hoe groter het getal medewerkers, hoe lichter de taak die ieder afzon derlijk op zich neemt. De voorzitter van het Koningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding. FESTEN. J. J. J. M. Festen. Steenhoffstraat 65, tel. 2312. H. Rouffaer, Molenstraat 19, tel. nr. 5840. L. Dijkshoorn, Steenhoff straat 56, tel. 2601. Op het Weteringpad is een vrachtauto tegen een lichtmast gereden, waardoor deze beschadigd werd. De vrachtauto, die uit Weesp afkom stig is en ook beschadigd moet zijn. is doorgereden. De eigenaar van de wa gen is echter bekend. Dinsdag reed de 71-jarige mevr. J. de B. op het rijwielpad in de Van Wee destraat ter hoogte van notaris Van Veeren. terwijl de 23-jarige K L op het voetpad met zijn niet gelijnde hond liep op het moment, dat mevr. B de voetganger passeerde, schoot de hond het fietspad op en trachtte zij door naar de linkerkant van het fietspad uit te wijken de hond te ont lopen. Dit werd haar noodlottig, daar de achter haar aankomende 16-jarige bromfietser G. A T. tegen mevr. B aanreed en beiden kwamen te vallen. Of dit nog niet genoeg was, kon ook de naderende bromfietser M. J. M. G de twee op de grond liggenden niet meer ontwijken en viel eveneens. De grote onvoorzichtigheid en boven dien in overtreding zijnde heer L.. we gens het los laten lopen van zijn hond nog wel op zo'n drukke verkeersweg, had dus een driedubbele aanrijding tot gevolg. Mevrouw B. liep diverse ontvellingen op, alsmede een lichte hersenschud ding, doch kon. nadat dokter Tervoert de eerste hulp had verleend, naar huis vervoerd worden. De bromfietsers kwamen met de schrik vrij. maar hun brommers werden danig beschadigd. Tegen de hondenbezitter K. L. werd procesverbaal opgemaakt. Dezelfde kerk bijna op dezelfde plaats, nu echter in 1966. Politieke partijen die zich verheugen in een éclatante verkiezingsoverwin ning willen evenals succesvolle sport verenigingen wel eens overmoedig wor den. Niet altijd zal dit straffeloos kun nen geschieden. De Boerenpartij gaat op het ogenblik kennelijk aan dit euvel mank. Hoe anders is het te verklaren, dat men bij het opstellen van kandi datenlijsten voor de gemeenteraad niet wat meer zorgvuldigheid heeft be tracht? Thans is gebleken dat een raadslid van de gemeente Bussum kort na de oorlog voor tien jaar het kiesrecht is ontzegd vanwege zijn gedragingen in de oorlogstijd. De fractie zal zich nu beradenAlsof beraad nog nodig is. Voorts is er de kwestie-Adams. die nu al geleid heeft tot de uittreding van een aantal leden uit de partij. Het weekblad Vrij Nederland van welks redactie o.m. dr. L. de Jong, directeur van het instituut voor oorlogsdocu mentatie deel uitmaakt, publiceert deze week een hele waslijst over de gedra gingen van ir. Adams in oorlogstijd. Voeg daarbij de zinloze vertoningen rondom het boekje over boer Koekoek, wat nu weer tot een tweede proces zal leiden. Dit alles doet de naam van deze partij geen goed en het is zeker niet denkbeeldig dat straks bij de ver kiezingen de andere partijen hiervan zullen profiteren. De woorden ..vrije meningsuiting" worden de laatste tijd nogal eens ge bruikt. Dit vooral naar aanleiding van berichten, dat er weer eens een ver gunning geweigerd is voor het houden van een demonstratie. In Amsterdam, dat als tweede bijnaam: Nederlands lastigste stad heeft gekregen, worden met de regelmaat van de klok ver gunningen voor demonstraties aange vraagd en met dezelfde regelmaat worden ze geweigerd. Dat is niet zo onbegrijpelijk als het lijkt, want hoewel de sfeer in Amster dam sinds de ..Zuidamerikaanse onlus ten" wel sterk is verbeterd, is er nog steeds een groep onruststokers, die op alle mogelijke manieren probeert de rust te verstoren. Afgelopen zondag was hun dat bijna gelukt. Dank zij het taktisch en ge weldloos optreden van de politie kon den zij hun plannen niet ten uitvoer brengen. Ze klaagden direkt ,,ach" en ,,wee". want ze vonden, dat de vrije meningsuiting in Nederland weer in het geding was. Maar ze kunen ervan overtuigd zijn. dat velen in Ne derland 't niet met ze eens zullen zij.n Het is de meesten van ons wel dui delijk. dat het inmiddels berucht ge worden „agentje pesten" de grondslag vormt voor het houden van demon straties. Het zijn er niet veel meer in ons land. die geloof hechten aan hun kreet ..vrije meningsuiting". Daarmee ver doezelen ze namelijk het eigenlijke doel van iedere demonstratie: het trei teren van politiemannen. Dat er an dere en meer eerbiedige figuren zijn, die zich willen aansluiten bij die naamloze groep van demonstranten, zegt niets omtrent de oprechtheid van een demonstratie. Ten slotte kan het iedereen wel eens overkomen, dat hij zich zand in de ogen laat strooien! Het moet in een rechtsstaat, die Ne derland nog steeds is. mogelijk zijn om te demonstreren. Die mogelijkheid is er ook wel degelijk, maar nog niet in Amsterdam. En als nu géén toe stemming wordt gegeven om een de monstratie te houden en men doet dit toch. daarbij bovendien verkeer in de knoop jagend en voorbijgangers las tigvallend. zoals enkele malen is ge beurd. dan vraagt men zich toch af. of er werkelijk sprake is van het vrij willen uiten van een mening of van een provocerende optocht met geen enkel ander doel dan het provoceren alleen. Als er dan. zoals zondag is gebeurd, door de politie wordt ingegrepen en men durft dan nog te beweren, dat de schuld wéér bij de politie ligt. dan zou men als normaal en weldenkend mens haast gaan zeggen: had ze maar een flink pak voor de broek gegeven in plaats van ze zachthandig in een auto te tillen. De vrije meningsuiting is een goede zaak, een democratische staat waar dig. Behalve voor hen, die die vrij heid tot een aanfluiting maken! KANTMAN. Na de diverse vierdaagsen is de za terdag a.s. te houden Paleis Soestdijk- tocht, georganiseerd door de chr. wan delsportvereniging Olympia, een goede voortzetting van het wandelseizoen. Deze bij velen bekende tocht wordt nu al voor de negende maal in suc cessie gehouden, opnieuw onder aus piciën van de Nederlandse Christelijke Wandelsport Bond. De deelname staat voor iedereen open: verenigingen, scholen individuelcn, sportverenigingen, padvinders e.d. De afstanden bedragen voor deelnemers boven 15 jaar 12 kilometer, en voor deelnemers boven 15 jaar 18 of 25 ki lometer. De starttijd voor wandelaars op de 25 km is om half twee; voor 18 km- wandelaars om twee uur en voor de 12 km-lopers om kwart over twee. Na drie uur kan niet meer worden ge start. Het bureau sluit om zeven uur. De startplaats is gebouw Credo aan de Julianalaan. Daar vertrekken de groe pen en individuele deelnemers. Een groep moet uit minimum twaalf wan delaars bestaan, de leider inbegrepen. Voor de deelnemers is een speciale herinneringsmedaille beschikbaar, in dien zij tenminste de tocht volbren gen. Op iedere afstand zijn groepsprij- zen aanwezig, voor iedere vereniging één groepsprijs per afstand. Extra prijzen zijn op alle afstanden aanwe zig. De medische verzorging is in han den van leden van de colonne van het Ned. Rode Kruis, afdeling Soest-Soes- terberg. De route voert de deelnemers vooral door natuurschoon. Bij de heer G H. in de Molenstraat zijn in 'n ren 13 konijnen doodgebeten. Vermoedelijk is dit gedaan door een kleine bruine hond. Bij de politie zijn als gevonden aan gegeven een zwart vulpotlood. Vito doublé dameshorloge, sandaal, mond harmonica, lichte heren regenjas, da mesrijwiel (groen Empo). bruine he renportemonnee inhoudende 34, vlieger, rode portemonnee, donker blauwe regenjas merk Star, 4 pak draadnagels, zwarte linker dames handschoen, blauwe rechter dames handschoen, wit kinderschoentje, br. jongensjack met capison, armband met steentjes, lipssleute, regenbroek (geel) en een grote groene regenbroek-

Soester Courant | 1966 | | pagina 1