te veel lawaai? Grootste zanger van onze tijd Uit welk milieu komen genieën Maakten reclamevliegtuigen Geluiddempers voorgeschreven De erfelijkheidsleer van bijzondere gaven Coop. Raiffeisenbank SOEST Wegens vakantie GESLOTEN 5 t.m. 10 september. GANGSTER IN DE CEL Zijn platen worden ook bij ons veel gekocht kosteloze rekeümg-sowran! Tempo-nieuws OPENBARE BIBLIOTHEEK SOEST-ZUID SBATK^TBSrR«"S Erkende Auto- en Seooterrijsehooi Big Boss van Amerikaanse misdaad tijdelijk uitgeschakeld De reclameluchtvaartbedrijven in ons land zijn verontwaardigd over de amb tenarij in onze vliegwereld nu de rijksluchtvaartdienst van mening is, dat de Tigers en Austers teveel lawaai maken en van een uitlaatdemper moesten worden voorzien. Tegen de gierende straaljagers van de luchtmacht wordt weinig ondernomen, zo luidt de klacht, maar wel schreef de directeur-generaal van de rijkslucht vaartdienst een brief aan de maatschappijen die reclame in de lucht verzor gen, dat er klachten zijn Ingekomen over het lawaai van reclamevliegtuigen en dat gebleken is dat Tigers en Austers aanzienlijk meer geluld maakten dan Cessna's en Pipers. EN ANDERS OP GROTERE HOOGTE De R.L.D. gelastte, dat de Tigers en Austers moeten worden voorzien van een geluiddemper. Gebeurt dit niet, dan zal voortaan op 600 meter moeten worden gevlogen inplaats van op 300 meter, zoals thans het geval is. Ook vroeg de RX.D het formatievliegen te beperen tot groepen van drie vliegtui gen en het onnodig draaien boven woonwijken te voorkomen. Reeds over het woordje .onnodig" kan men van mening verschillen. Wat de rijksluchtvaartdienst overbodige cirkels vindt, omdat er maar één rech te lijn naar het doel voert, achten de reclamebedrijven omwille van de re clame zeer noodzakelijk, omdat de mensen pas naar boven kijken en de reclame zien als er een vliegtuig rond cirkelt. Ook de opdrachtgevers wen sen, dat een gehuurd toestel meerma len boven de drukbevolkte centra ver schijnt en enkele rondjes boven de stranden, stadions en andere recreatie plaatsen met grote mensenmenigten maakt. Omzet plm. f 2.000.000 In het voorjaar is er een bespreking gehouden tussen de R L D. en de lucht- reclamebedrijven. Daarbij wees de heer Martin Schröder er al op. dat de jaar lijkse omzetten van de luchtreclame in ons land op 1% a 2 miljoen gulden worden geschat. Er worden 30 tot 35 vliegtuigen voor gebruikt. In het buitenland zijn de restricties minder zwaar dan hier Behalve over geluidshinder zijn er klachten over „opdringende" reclame. De RX.D. bleef er bij. dat verminde ring van geluidshinder noodzakelijk is, anders zou er een algeheel verbod van luchtreclame kunnen worden uitge vaardigd. Ook onveiligheid zou tot een dergelijk verbod kunnen leiden, bv. als een sleep letters een elektrische lei ding zou raken ol als een sleep zou losraken boven een autoweg en tot botsingen aanleiding zou geven. Contracten De directies van de Iuchtvaartmaat- schpijijen hebben vele bezwaren tegen de nieuwe bepaling. Het beperken van formaties tot drie vliegtuigen kan niet altijd worden gerealiseerd omdat vaak een jaar tevoren al contracten zijn af gesloten voor grotere formaties. Van een geluiddemper voor een Tiger had onze zegsman nog nooit gehoord. Zo'n ding zou in Nederland ontworpen en gemaakt moeten worden. Dat heeft veel voeten in de aarde, want er moe ten tekeningen komen, de fabrikant moet worden ingeschakeld, de sterkte moet worden berekend. Dat gaat alle maal duizenden guldens kosten. Een uitlaat van een grote vrachtauto zou je gemakkelijker kunnen aanbren gen, maar dat mag zomaar niet. De uitlaatdemper van een Beagle A-6I zou op een Tiger of een Austin kun nen worden toegepast, meent het hoofd van de afdeling luchtvaartin spectle van de rijksluchtvaartdienst, de heer C. A F. Falkenhagen. Maar zijn die verkrijgbaar? En tegen welke prijs? Den Haag klaagde Het begon (natuurlijk) in Den Haag, waar in de Vogelwijk de eerste klach ten werden geuit, vermoedelijk omdat daar veel vliegtuigen rondcirkelen die slagzinnen meevoeren boven het Sche- veningse strand. De klachten kwamen In de Haagse gemeenteraad en later in de Tweede- en Eerste Kamer. Toen begon de Rijksluchtvaartdienst zich er mee te bemoeien. „Die Tiger vliegt al meer dan dertig jaar. Nu moest er opeens een geluid demper op komen," zeggen de direc teuren van een reclamebedrijf scham per. „maar hoor die straaljager eens... die produceert heel wat meer decibels en straks knalt hij nog door de ge luidsbarrière en gaan er zoveel ruiten aan diggels!" „Je mag niks in Nederland" "zégt"een ander, „allemaal ambtenarij. We heb ben enkele jaren geleden ook zoiets beleefd, toen mocht de Tiger plotse ling niet meer vanuit één der beide cockpits worden gevlogen, omdat de stoelriemen niet deugdelijk zouden zijn bevestigd." Er moest natuurlijk een oplossing worden gevond enen dus vliegen de toestellen nu volgens de voorschriften, „maar als ze doorgaan met het zoe ken van zulke nieuwe bepalingen, kan de R.L.D. de hele reclamevliegerij on mogelijk maken." Is het een wonder, dat de zeven be drijven die reclame in de lucht bren gen de toekomst maar somber inzien? Open een PARTICULIERE REKENING-COURANT bij de Door de steeds grotere toename van het girale geldverkeer stelt de Raiffeisenbank haar cliënten in de gelegenheid een te openen, waarop alle betaling verricht kunnen worden. Kantoren: Kerkplein 9 en Soesterbergsestraat 14. 14e RIT ZOMERCOMPETITIE 36 Amateurs en Nieuwelingen gevolgd door 12 adspiranten en 1 dame gin gen van start. Bij de adspiranten was het hollen of stilstaan. Als er een gat geslagen was, viel de strijd weer stil en kwam alles bijeen. De eindspurt werd: 1. D. den Oude, 29 km in 47 min. 2. H. Blaske. 3. Co v. Zijtveld. 4. W. Boezaart. 5. J. Smit. 6. Thea Hardeman. 7. H. Bon- neke. 8. J. Hovius. 9. W. v. d. Heu vel. 10. J. Emmelkamp. 11. L. v. d. Kamp. 12. H. Hees. 13. R. Vos. Bij de amateurs en nieuwelingen was de strijd weer hevig en de demara- ges waren niet van de lucht. Soeste- man en Cor Alberts waren de eersten in de 3e ronde. In de 10e ronde na men Jaan v. d. Broek en Wim Schaef- fer een 60 meter. Er kwamen steeds meer renners bij hen en in de 16e ronde was alles bijeen. H. Ligter en W. Kotterer waren de demaranten in de 18e ronde. Cees Al- bert had in de 24e een kleine voor sprong en in de 27e ronde gingen weer Ligter. Cor Leijenhorst en Kot terer weg. Inmiddels finishten de adspiranten. Toen wij weer alle aandacht op hen konden vestigen, bleken 15 renners zich afgescheiden te hebben. Deze rij ders hadden een achterstand van ruim 100 meter en waren geslagen. In de kopgroep bleef het niet rustig. Albert probeerde alleen weg te ko men. anderen volgden echter zijn voorbeeld en in de laatste ronde was het F. Hulsken die probeerde te ont snappen. Hij werd ingelopen, maar toen was hij op de meet en had ge wonnen. Cor Faber moest met de 2e plaats genoegen nemen. Uitslag: 1. Frans Hulsken, 37 ronden of 42,5 km in 1 uur 1 min. 37 sec. 2. Cor Faber. 3. Arie Bakker. 4. Wil Kotterer. 5. Piet Bakker. 6. Cees Al- bert. 7. Jaap v. d. Broek. 8. Piet Soe- teman. 9. Karei Keur. 10. Cor v. Leijenhorst. 11. Aad Post. 12. Harry Ligter. 13. Ed Wingelaar. Midden in de koers brak Cor Rut- gers een pedaal en kwam te vallen. Hij sleepte enkele renners mee, waar van er een bleef liggen. Men moest doktershulp inroepen en dokter Schut te achtte vervoer naar een ziekenhuis nodig. Wij wensen deze jongeman spoedige beterschap toe. De benaming „begaafdheid" is een veelzijdig begrip, dat heel veel eigen schappen omvat. Er zijn praktische en theoretische, intellectuele en kunstzin nige gaven, ze kunnen specialistisch of all-round zijn, produktief of repro- duktief enz. Over de erfelijkheidsleer van de begaafdheid is 'n zeer interes sant onderzoek gaande, dat E. Zerbin- Rüdin aan de Deutsche Forchungsan- stalt für Psychiatrie (Max-Planck-In stituut), München, heeft verricht. Het lijdt geen twijfel, dat de presta tie in hoge mate door de erfelijkheid bepaald wordt, maar natuurlijk spelen ook factoren als omgeving een rol: een begaafdheid kan bij een gunstig milieu tot volle ontwikkeling worden gebracht of onder ongunstige voor waarden slechts weinig tot uitdrukking komen. Ontbreekt echt-er de begaafd heid, dan kan ook het beste milieu niet helpen. Een zeer duidelijk bewijs voor deze constatering is het feit, dat vaak ge noeg adoptiekinderen tegenvallen, wanneer ze ln het gunstigst denkbare milieu zijn opgegroeid, terwijl omge keerd bepaalde gaven van de zelfde aard bij verscheidene leden van bloed verwanten in zijtakken van de familie optreden, waarvan de milieus volledig verschillen. Eeneiige tweelingen lijkt niet alleen lichamelijk, maar ook in hun begaafdheid en de richting daar van opvallend op elkaar. Men kan de Invloed van het milieu zeer nauwkeu rig onderzoeken, wanneer zulke twee lingen sinds hun kinderjaren werden gescheiden en in zeer verschillende milieus opgroeien. Volgens de onderzoekingen van New man en zijn medewerkers kunnen dan verschillen in intelligentiequotiënten tot 8 punten voorkomen Daarmee ls de mogelijke inwerking van de omge vingsfactoren en hun begrensdheid zeer nauwkeurig omlijnd. Mozaïek De betekenis van de erfelijkheid treedt bij zeer uitzonderlijke gaven bijzonder duidelijk naar voren. Een bekend voor beeld is de familie Bach, die talrijke musici voortbracht. Men kan verder de schildersfamilie Maris en Israël, de schrijversfamilie Roland-Holst of de di rigentenfamilie Van Beinum noemen. De schrijvers in de Duitse literatuur Schiller. Uhland. Mörike, Höldrlin en Hauff, waren aan elkaar verwant. Maar het komt slechts zelden voor, dat een zeer hoge begaafdheid direct van de vader of de moeder op een Nieuwe aanwinsten. Romans. Bing- ham. Moordplan nummer zes. Co- nijn. Dodendans op Bali. Dickens. De lange rechte weg. Dix, Moord op het eindexamen. Durell, Witte adelaars boven Servië. Van Dijk, Ik heb aleen maar toegekeken. Eg- gink. Gewoon mensen. Hansse, Een nieuwer testament. Haimon. Het landgoed Solitude. Hastings. De burcht der vleermuizen. Van de Hoeven. Ratten aan 't Spit. Van Kampen, Het verdoolde schip. Mo- ravla. De onverschilligen Murdoch. op zand gebouwd. Mure. Clair de Lune. Oosterbroek-Dutschun, 1. Het Oever. - 2 De verte roept. - 3. Het bittere erfdeel. - 4 Dwaaltocht naar het geluk. - 5. Geef ons het wacht woord. Poppe, De bananenoorlog Ramm, Stof in m'n hersens. Salinger, Puber. Slmenon. Als een nieuw begin. Thomson. Setengah Mati. Wlttlin, Modigllani, prins van Montparnasse. Boeken over verschillende onderwer pen. Bak. Zelf repareren en maken Boer. De kleinbeeldreflex. Co- ret, Melodieën en muzikanten. Ha gen, Operatie Bernhard. Hegeier Peter en Marianne op school. Hei mans. Geïllustreerde flora van Ne derland. Hemingway, Wie wint krijgt niets. Hol, De Betuwe. Isenberg, Ceasar. Van der Kerk. Llterette. Koekoek, Filmen in kleur. Lammér. Allerlei van raffia en stro. Lange, Egypte. Leshan. Opvoeden ls geen ramp. Lessing, Een man en twee vrouwen. Van Liefland. De wilde van Aveyron. Littmarck, Durf dan te leven. Ly- sen, Thieme's paardenboek. De Maupassant, Parijse verhalen. - Het Oude Groekenland. - Parool-llfe. Van der Post, Naar het hart van Rusland. Van Sluis, Circus ln Eu ropa. Tenhaeff. Het Spiritisme. Wright, Dochter van Napoleon. kind overgaat, bijna altijd wordt min stens een generatie (meestal verschei dene) overgeslagen, of de begaafdheid treedt ln een zijtak van de familie op. Gezien de ontelbare mogelijke combi naties van het genie is de hoogste be gaafdheid het resultaat van een onge woon gunstig gecombineerde mozaïek van erfelijkheidsfactoren, dat zich bij de leden van de volgende generatie slechts zelden in de zelfde schikking herhaalt. De kwaliteit van de afzon- Gedipl A.B A N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (02955) bgg 03498-1951 Ook vrachtwagen- en busrijbewijs U wordt gehaald en gebracht. derlijke mozaïekstenen zal waarschijn lijk blijven, maar haar samenstelling verandert. Zo zullen de nakomelingen van de mensen met bijzondere gaven in de meeste gevallen wel goed maar niet zo uitzonderlijk begaafd (als zij) zijn. Uitzonderingen In de regel komen ongewone begaafde mensen uit daaraan beantwoordende gekwalificeerde families, maar zoals bekend is zijn er ook uitzonderingen op deze regel. Zo stamt de beroemde Rembrandt uit een in elk opzicht arm zalige familie en in Robert Schumanns stamboom vindt men geen enkele voor vader met muzikale begaafdheid. Ook geen van de acht kinderen van Schu mann was muzikaal, hoewel hij een eminent pianiste gehuwd had. Bepaald opzienbarend zijn de resulta ten van de familie-onderzoekingen bij een willekeurige groep van eindexa menkandidaten, die voor het examen nummer één, respectievelijk drie wer den. De begaafdheidsverhoudingen zijn vrijwel gelijk, want ook niet bijzonder goede kandidaten behoren immers tot een geestelijke selectie in tegenstelling tot degenen die niet opgewassen zijn tegen de eisen van het V.H.M.O. en het eindexamen. De vaders van deze leerlingen werden in vijf sociale groe pen Ingedeeld. In de hoogste sociale groep (academici, hoofd-ambtenaren, aannemers enz.) waren er 50 van de vaders bij de 1 en 48 bij de 3. Het aantal vrij begaafde vaders is dus bepaald groot. Verder bleek, dat de kandidaten van beide groepen een be trekkelijk groot aantal zeer begaafde verwanten bezaten; hun aantal bleek bij de goede scholieren iets groter dan bij de slechteren. Cijfers Rekent men volgens de door Francis Galton opgestelde regel, dat onder 4000 mensen een persoon met een bij zonder hoge begaafdheid bevindt, dan wordt de doorsnee-verwachting van eminente gaven bij de vaders van de kandidaten nummer één 460 maal en bij de kandidaten nummer drie 317 maal overtroffen, bij de broers van de ,,1" 271 maal, bij die van de „3" 165 maal; bij de grootvaders luiden de ge tallen 130 en 198. Bij de kandidaten no. 1 zowel als bij de andere uitzon derlijk begaafden is het aandeel van het oudste en een-na-de-oudste bij zonder hoog, een duidelijke reden daarvoor kon tot nu toe niet worden gevonden Het kan zijn, dat het eerste en tweede kind door de ouders iets meer dan la ter geboren kinderen vooruit geholpen worden, maar het zou ook denkbaar zijn. dat het moederlichaam aan het eerste en tweede kind psychische en fysische reserves meegeeft Beide ver onderstellingen zijn voorlopig onbewe zen. Omstreden gTens De in zijn tijd zeer bekende Italiaanse antropoloog Cesare Lombroso (1836 - 1909) en enkele andere onderzoekers hebben het standpunt verdedigd, dat er een directe betrekking zou zijn tus sen genie en krankzinnigheid. Hoe staat het daarmee? Onlangs werd bewezen dat de veelvul digheid van het optreden van schizo- phrenie en een manisch-depressief krankzinnig-zijn bij de hoogbegaafden slechts zeer weinig voorkomt en sta tistisch niet vaststaand boven het ge middelde ligt. Wel vindt men onder hen in vermeerdere omvang zonderlin gen, maar van een nauwe betrekking tussen hoge begaafdheid en geestes ziekte kan geen sprake zijn. Talrijke onderzoekingen hebben steeds weer aangetoond, dat in doorsnee een kind een des te betere begaafdheid be zit, naarmate de sociale status hoger is, waaruit het komt. Maar de ln cij fers kleine bovenlaag ls niet uitge groeld met de gestadig toenemende welvaart en verbeterde levensomstan digheden teneinde de steeds groter wordende behoefte aan geestelijk hoogbegaafde mensen te dekken. Numeriek vormen de sterke lagen van de .kleine middenstand" (zelfstandi gen. bedrijfsleiders, ambtenaren en ge schoolde arbeiders en beambten) een beslist belangrijke grondslag voor een bekwame jongere generatie. Hier lig gen juist aanzienlijke begaafdheidsre serves. terwijl de bovenste laag van de bevolking uit ervaring, elk ook maar enigszins daarvoor geschikt kind, naar het V.H.M.O. stuurt. van Burg. Grothestraat 45. Soestdijk. Telefoon 3917. Het Chicago van heden roept herin neringen op aan de roerige tijden van weleer, de dagen van Al Capone en de zijnen. Na de tweede wereldoorlog trad de Amerikaanse justitie hard op tegen het Amerikaanse bendewezen, dat steeds groter afmetingen aannam en als het ware een staat in de staat be gon te vormen. Een aantal gangster- leiders. voornamelijk Italianen, werd uit het land gezet. Het leek er op, of het wat rustiger zou worden in the States .doch ook hier bleek dat de woorden ..schijn bedriegt" ten volle bewaarheid zouden worden. De schietpartijen tussen politieman nen en gangsters en ook tussen gang sters onderling mochten in hevigheid en in aantal afnemen, de activiteiten der benden, gepaard gaande met een steeds meer uitgebalanceerd raffine ment en een steeds maar groeiende deskundigheid nam de laatste jaren meer en meer toe. De ene dag schiet een overvalcom- mando van een bende, een onwillige in de kelder van zijn eigen woning over hoop, daar hij gedreigd had de FBI. nadere bijzonderheden te vertellen over het optreden van zijn „gang" Een andere dag wordt een lid van een bende gellkwideerd omdat hij om „loonsverhoging" vraagt, welke echter door de big boss wordt afgewezen. Door de politie worden in verband met dergelijke moordpartijen een aan tal arrestaties verricht, doch de ver dachten moeten in de regel na circa een maand in voorarrest te hebben doorgebracht wegens gebrek aan be wijs weer in vrijheid worden gesteld. Momo Salvatore Giancana Onlangs arresteerde de F.B I. een der heersers van de onderwereld, de 55- jarige Momo Salvatore Giancana in de slaapkamer van zijn waarlijk sprookjesachtige droomvilla, gelegen in Oak Park, de villawijk van Chicago. Giancana is nog steeds dè big boss van de vijfhonderd leden tellende gang „Cosa-Nostra". Acht jaar lang zag deze gangster kans om voor een groot gedeelte het zakenleven van Chi cago in ziin ijzeren greep geklemd te houden. Niemand dorst zich hieraan te ontworstelen. Zakenlieden, directies van hotels en banken, besturen van vakbonden en wat dies meer zij, wa ren bang voor represailles ln de vorm van moord, doodslag, brandstichting vernieling en chantage. Ook de pros titutie. bedreven zowel door mannen en jongens, vrouwen en meisjes, was aan de controle van de altoos vrien delijke en behulpzame Giancana on derworpen. Het jaarlijkse inkomen van de bende wordt voor 1965 geschat od een bedrag van rond 2 miljard dollar en deze chatting komt van de zijde van de inspectie der belastingen en is aan de voorzichtige kant. De Dolitie van Chicago die ten slotte de F.B T alarmeerde, is er van over tuigd. dat de gangsterboss Momo Sal vatore Giancana aansprakelijk moet worden gesteld door vele ln de loop der jaren gepleegde moorden en andere daden van geweld, doch Gian cana zwijgt in alle talen De bendeleider werd, zoals te doen gebruikelijk bij de aanhouding van leidinggevende personen uit die krin gen .gearresteerd op grond van het feit de inkomstenbelasting ontdoken te hebben ondermeer door het ver schaffen van onjuiste inlichtingen. De gangsterchef moest zich voor de rech- ter-commissaris dr. William Campbell verantwoorden, die hem het „vuur na aan de schenen legde", doch de ver dachte bleef halsstarrig zwijgen, in dachtig aan de artikelen van de orde grondwet van de gang: .wie zwijgt gaat zitten en wie spreekt, moet ster- zen." Een aantal onder-chefs van de bende, :e weten Paul Ricca, Tony Accardo, Jacky Cerone. Sam Battaglia Felix Alderisio en Fiori Buccieri hebben be sprekingen gehouden, welke klaarblij kelijk moesten dienen ter verkiezing zan een opvolger van de gearresteerde Giancana. Het werk van de „gang" is voortgezet en de politie zoekt opnieuw (en vergeefs) naar de daders en naar bewijzen. De Duitse bariton Dietrich Fischer-Dieskau wordt vrijwel algemeen als de grootste zanger van onze tijd beschouwd. Zijn stem heeft een timbre zoals men dat zelden hoort. Het is een brede, warme, diepe orgeltoon, die in de lage registers als een bas aandoet, maar die hij in zijn volle breedte mee de hoogte inneemt en daar klankeffecten bereikt die men nauwelijks voor denk baar had gehouden. Als elk groot kunstenaar is Fischer-Dieskau echter zelden tevreden over zichzelf. Voor hem is het kunstenaarschap één lange, moeizame worsteling met de engel der volmaaktheid. Verschillende werken heeft hij in de loop van de laatste tien jaar wel 2, 3 of 4 keer op de plaat vastgelegd en wie deze vertolkingen, ofschoon alle van zeer hoog gehalte, vergelijkt, consta teert dat Dieskau's zang nog voortdurend aan warmte, innigheid en expressie wint. Slechts een vertolker van uitzonderlijk formaat kan zich een dergelijke taak stellen en tot in de perfectie volvoeren. uitvoeringen naar gemeten zuilen wor den. Liedervertolker Als zanger van het klassieke en ro mantische lied heeft Fischer-Dieskau eveneens de top van Parnassus be reikt. Zijn vertolkingen van Schubert's en Schumann's kleurrijke miniaturen eerste opnamen, die hij van dit werk maakte, reeds illustere voorgangers als Heinrich Schlussnuss en Peter Anders, zijn laatste interpretatie van de jon geling die de idylle van „Der Linden- baum" beleefde betekent een absolute top in zijn grootse carrière en in de historie van de zangkunst in het al gemeen. Ontroering Is het reeds een grote belevenis om Fischer-Dieskau te horen zingen, een nog grotere belevenis is het hem te zien. Deze zanger leeft zich bij ieder lied zo volkomen ln dat hij ieder woord dat hij zingt beleeft, ieder beeld plastisch Uitblinker in alle genres Ongekende ovaties en uitverkochte za len zijn het uiterlijk teken van Diet rich Fischer-Dieskaus succes als ope ra-, oratorium- en liederenzanger. Er is geen vocalist, van wie zoveel platen worden verkocht. Ook in Nederland zijn er talloze dis- cofielen, die beslist die opname van een bepaald werk willen hebben „waar Fischer-Dieskau op staat". Toen on- 'angs van hem voor de derde maal in 7 iaar tijd de volledige uitvoering van Schubert's liederencyclus „Die Winter- -eise" op de platenmarkt verscheen, 'iep het storm bij de muziekhandel en men was binnen korte tijd door de oorraad heen. Kort na de oorlog maakte de nu 41- arige zanger zijn debuut in Brahm's Deutsches Requim en nauwelijks een 'aar later werd hij geëngageerd als lyrische bariton aan de Opera van Berlijn. Hij schitterde er als Posa in Verdi's Don Carlos in de titelrol van Mozart's Don Giovanni, als Jokanaan in Richard Strauss' Salome en vele andere rollen. Zijn kans In 1952 werd hij door niemand min der dan de befaamde dirigent Wil helm Furtwangler geëngageerd voor de festivals van Salzburg. Wenen en Edinburgh en dat betekende het begin van een grootse, internationale car rière. Hij maakte tournees door Euro pa en Amerika en in alle landen kon men kennis maken met een begena digd talent, wiens gaven het mogelijk bleken de grote lijn van Duitse liede- renzangers (Elisabeth Schumann, Lot te Lehman, Heinrich Schlussnuss e.a.) per traditie voort te zetten. Als operazanger heeft Fischer-Dieskau op de podia van alle grote operacen tra geschitterd in een kolossale hoe veelheid rollen. Hij zong Wagner en Verdi, Puccini en Bizet, Richard Strauss en Von Floten. Roem oogstte hij vooral met zijn sublieme vertol kingen van Mozart's baritonpartijen. De wijze waarop hij bijvoorbeeld en kele jaren geleden tijdens het Salz- burger Festspiele de grandioze scène van graaf Almavia uit de 3de akte van de „Figaro" zong en acteerde was zó overweldigend, dat het publiek 7 minuten achtereen applaudisseerde. Beter dan Verdi Hoewel Fischer-Dieskau allerlei Verdi- helden als Rigoletto en Falstaff op schitterende wijze gestalte heeft gege ven en hiermee een der grootste ver tolksters van het Italiaanse reperoire werd (en dat als Duitser!), kan men toch zeggen dat de vocale middelen van deze zanger verder reikten dan Verdi's muziek hem kon bieden. Verdi was als muzikaal „psycholoog" stellig de mindere van Mozart, die het inge wikkelde complex van menselijke ge aardheden en menselijke betrekkingen in zijn opera's op veel gedifferentieer dere wijze vorm heeft gegeven. Koren op de molen van Fischer-Dieskau, wiens veelzijdige persoonlijkheid hem tot de ideale Mozart-interpretator stempelt. Men hore slechts zijn kos telijke Papageno, welke rol hij ver tolkt in een recente opname van „Die Zauberflöte". Tenslotte is deze bariton een voor naam vertolker van partijen in aller lei liturgische weiken. Zo vertolkte hij de meestal door een bas gezongen kleine partijen in de Mattheus- passion op een wijze, die voor altijd standaard zal blijven, waar verdere Dietrich Fischer-Dieskau hebben ons de rijke, intieme schoon heid van het kunstlied weer bewust doen worden. Juist in deze liedervertolkingen komt zijn persoonlijkheid nog het beste uit. zijn charme en geest, zijn tederheid en zijn warmte, zijn vermogen tot dramatische expressie. Men hore slechts zijn vertolking van Schubert's liederencyclus „Die Winterreise". Zulk een toonschoonheid, zulke fraseringen en zulke fijne gevoelsuitingen hoort men van een zanger slechts zelden. Overtrof Fischer-Dieskau in de twee voor zich ziet. Zingt hij over de bloe men, dan is het alsof hij hun geur reukt. Zijn neusvleugels verwijden zich en zijn stem krijgt een iets andere kleur en expressie, die niet in te stu deren is. En door deze intensieve ge- dachtenconcentratie draagt hij het beeld als het ware aan zijn publiek over. Daarom weet Fischer-Dieskau niet al leen zijn publiek tot bewondering te brengen, doch ook tot ontroering. En dat is uiteindelijk de grte kracht van zijn sublieme zangkunst.

Soester Courant | 1966 | | pagina 2